'Nil-West is in 2008 klaar' sST Parkeerterrein aan de Haagweg staat steeds vaker vol echtold wil klus graag afmaken Vissen op snoekbaars voor twee balen shag Uitgekeken op uw college's Vaandel van de Reveilll-je terecht VERRASSEND, Buschauffeur: Geen verklaring voor ongeval Breestraat www.autoheemskerk.com REGIO R1 te controle op fholgebruik Bij een grote regionale ilcontrole heeft de politie ids Midden vannacht ito's en vrachtwagens ileerd. In Leiden moes automobilisten op de acht stoppen voor een [test. Zestien personen j gin teveel op. Ook in Voor- '"'on haalde de politie auto's J ekant. Op de Voorscho- ||7S [moesten 98 bestuurders i.00 In Oegstgeest zijn op de straat 189 bestuurders Zes hadden teveel ge en. In Katwijk, op de naarseweg, hadden acht 6i 113 automobilisten te- 9 idronken. In Rijnsburg emand van de 25 be ers door de mand, in wijk en omgeving moes- f bestuurders hun rijbe- leveren. Dertien kregen oces-verbaal. ntse ouder oma Van Dam 3^/hoogeveen - 'Oma van 75 is niet meer de oudste ajlander. De Leidse Catha- rgenita van Dam-Groe- stierf op 16 februari eip de leeftijd van 113 jaar dagen. Vandaag is de 6f veense Hennie van An- 3a hipper precies 113 jaar en ^[en oud. Daarmee verbe- het officiële record. 11 de sterfdag van oma Van 2 zij ook al de oudste in- van Nederland. Met me- Van Andel gaat het goed, medewerkster Brenda van verzorgingstehuis 2' sterkim in Hoogeveen door Wilfred Simons leiden - Het parkeerterrein aan de Haagweg in Leiden maakt een 'explosieve groei' door. Ge middeld twee keer per week staat het terrein vol. Dat is niet naar de zin van ondernemer Chris Verplancke van het Stads- parkeerplan. „Het uitgangspunt dat er bij ons altijd plek is, is ons beste verkoopargument." Verplancke wil daarom het Transferium aan de Rijksweg A44 in beheer nemen. Dit bleek gistermiddag tijdens een con gres van het Kenniscentrum Grote Steden in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Het Stadsparkeerplan Leiden dreigt ten onder te gaan aan zijn eigen succes. In principe is er altijd plek. Ook spreekt het vervoer met minibusjes door de stad steeds meer bezoekers aan. Dat komt door de efficien cy en de sociale veiligheid. „Twee dames die 's avonds in de binnenstad in een restaurant willen eten, zetten wij voor de deur af en halen wij na afloop weer op." Het Haagwegterrein Stadsparkeerplan wil Transferium in gebruik nemen (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in 1 www.leidschdagblad.iiT door Robbert Minkhorst den haag - De Leidse regio krijgt een betere verbinding tussen de A4 en A44. De provincie maakt werk van de Nn-West door of om Leiden. De weg moet al in 2008 klaar zijn. De aanleg van de verbinding wordt aangekondigd in de be groting van 2004 van de provin cie Zuid-Holland. De wens om de bereikbaarheid in de Leidse regio te verbeteren, bestaat al langer. Nieuw is dat de weg er over ruim vier jaar al moet lig gen. Studies moeten uitwijzen welk tracé het beste is. De provincie heeft er zelf twee op het oog: één door Voorschoten en één over de Churchilllaan. Zeker het tracé door Voorschoten is omstreden. Bij een Nil door Leiden denken gedeputeerde staten van Zuid-Holland aan een variant van de Utrechtse- baan in Den Haag. Het onder nemerscollectief 'Rijnland raakt je' werkt onder leiding van Ted Jansen, oud-gedeputeerde van verkeer, zo'n variant uit. Boven en aan weerszijden van de ver diepte Churchilllaan komen woningen en kantoren. Verkeer in de Leidse regio en in de Bollenstreek loopt al jaren vast. Juist de route rond Leiden is een bottleneck. Veel (vracht) verkeer rijdt al om via Den Haag en knooppunt Burger veen, waar de A4 en A44 sa menkomen. Als straks de rand weg van Den Haag - de Land- scheidingsweg bij Wassenaar en Leidschendam - af is, zal ook verkeer van die weg ge- Bijna vijf maanden ze wijt geweest, maar nu is ir terecht: het vaandel van enden van de Reveilll-je'. jen dinsdagavond dook tseling op tijdens een ver- ng van de 3 October-Ver- ng. 'Bij die gelegenheid Ie 'dief zich zelfs in de ei- lederen te bevinden. Ruud reld, lid van de evenemen- nmissie, bracht het vaan- ug verkleed als werkster Holiday Inn. Dat was een zing naar plek waar hij het ntvreemd had, de bar van el in Leiden. Daar nam hij landel mee tijdens het bor- a afloop van een vergade- vereniging beraadt zich sancties tegen de dief. lielco Kuipers trekt daardoor steeds meer be zoekers die helemaal niet in de binnenstad moeten zijn, maar in het LUMC, Naturalis, het Bio Science Park of NS Centraal. Die mensen bedient Verplanc ke liever vanaf het Transferium. „Dat is efficiënter voor hen en verlicht de druk op het Haag wegterrein. Het Transferium aan de Rijks weg A44 is in 1999 geopend en kan 250 auto's herbergen. In de praktijk staan er op werkdagen niet meer dan negentig. Die au to's zijn bovendien lang niet al lemaal van forensen, maar van bezoekers aan de naastgelegen McDonalds. In de praktijk houdt het Transferium twintig auto's per dag uit het centrum. Dat vinden de ambtenaren van het Grote Stedenbeleid ronduit schandalig. „Miljoenen zijn ge ïnvesteerd in een project dat zo weinig effect heeft, dat kan toch niet", vond één van hen. Het Transferium was ook be doeld om forensen naar Den Haag te helpen de file te omzei len. In de praktijk blijkt echter dat zij gewend zijn aan de dage lijkse opstopping. Angst om niet te kunnen parkeren in de Haagse binnenstad hebben zij ook al niet. Uit ambtelijk onder zoek blijkt dat slechts drie pro cent van alle woon-werkverkeer naar de residentie geen par keerplaats kan vinden. „De nood is nog niet hoog genoeg", concludeerde directeur Pex Langenberg van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het Leidse Transferium is niet het enige waarmee het slecht gaat. Bijna alle overstapcentra in het land blijven vrijwel leeg. Het Groningse transferium Kar- dinge is een uitzondering, maar daar is een vergelijkbaar sys teem met minibusjes als in de Leidse binnenstad opgezet. Het blijkt dat automobilisten bij voorkeur parkeren op terreinen en garages nabij het centrum. De WD-ffacties in de Provinci ale Staten en in de Leidse ge meenteraad wilden al in 2000 het Transferium in gebruik ge ven bij het Stadsparkeerplan. Het is er nooit van gekomen, maar dat verbaast Verplancke niet. „Als de overheid zegt dat ze je alle medewerking geeft, betekent dat dat ze er nog nét niet voor gaat liggen", zei hij na afloop van de bijeenkomst. „De overheid werkt traag, daar kan ik als ondernemer natuurlijk niet zoveel mee." bruik gaan maken. Door het uitblijven van een fatsoenlijke oost-westverbinding lijdt de re gio economische schade. De provincie wil de komende jaren daarom nog twee knel punten in deze regio onder handen nemen: de N206 van Leiden naar Katwijk en een rondweg bij Hillegom, een ver binding tussen de N205 en de N206. De weg van Leiden langs Valkenburg naar Katwijk krijgt extra rijstroken. De komende jaren wordt 370 miljoen euro voor mobiliteit ge reserveerd. Er wordt bezuinigd op sociaal beleid en zorg, op evenementen en catering. Ver der gaat de wegenbelasting om hoog. De extra opcenten wil Zuid-Holland volledig investe ren in infrastructuur. Hoeveel een nieuwe verbinding tussen de A4 en A44 kost, is niet bekend. Dat hangt ook af van welk tracé GS kiezen, en of er bijvoorbeeld een tunnel door Voorschoten wordt aangelegd. De afgelopen jaren zijn al wel bijdragen voor de Nil-West en ook voor de verbreding van de N206 opzij gelegd, onder ande re subsidies van het rijk. Het bestuur van de Leidse regio en de Bollenstreek vindt de aanleg van de Nll-West nood zaak, maar gemeenten en poli tieke partijen zijn verdeeld over de manier waarop. Voor Leiden valt pas te praten over de Nll- West als zeker is dat de snel tram Rijn Gouwe Lijn ook naar de kust rijdt, maar van de WD en het CDA in de gemeente mag de aanleg van de Nil langs de Stevenshof en door Voor schoten snel beginnen. Buurtbewoners, daklozen en alcoholisten vissen aan de oever van de Maresingel. Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Hoe laatje alcoholisten en daklozen verbroederen met de omwonenden van hun hang plek? Juist, je laat ze samen vis sen in de Maresingel. De prijs voor de grootste vis? Twee pak jes shag. Een kindje in een boot roert ge fascineerd in het bakje wrieme lende maden. „Opeten!" advi seert ze de omstanders. Haar vader, Henk Mast, bewaakt vanaf de kant zijn vijftig jaar oude bamboehengel. Mast woont zelf in de omgeving van het Huigpark en hij heeft er een hard hoofd in dat na de vis wedstrijd de omwonenden en alcoholisten elkaar in de armen zullen vallen. „Vroeger zat de oudere garde in het Huigpark, die komt er nu niet meer. Toen was het nog gezellig. Nu heeft de buurt er alleen maar last van. Nu zit er een stel rotte ap pels die het verzieken. Schreeu wen, fikkie stoken, vandalisme. Je kan je bootje hier niet laten liggen, want ze slapen erin. Wij komen vaak in het park, want we laten ons niet wegjagen. Maar tegenover die hangplek heeft al een aantal huizen te koop gestaan. Of ze willen bij ten? Die jongen daar verderop heeft de grootste gevangen tot nu toe." Jan Rijsbergen heeft zijn 57 centimeter grote snoekbaars al weer teruggegooid. Geen won der dat hij goede vangsten doet. Hij prikt hele hompen vlees aan zijn haakje. Slijmerige roze kwabben, die met een zwiep van zijn professioneel ogende werphengel in de Maresingel belanden. Rijsbergen en zijn maatje Van Es behoren ook tot de oudere garde in het Huigpark. Van Es is alcoholist, zegt hij, maar Rijs bergen drinkt 'hooguit een blik je cola' in het Huigpark. De laatste drie, vier jaar is het daar mis gegaan. Rijsbergen: „Die lui, stomdronken en stoned, vallen oudere mensen aan, ze beledigen ze of ze beuken er ge lijk op los. Die jongens komen van elders. De mensen die er overdag zitten, die pakken ge woon een bezem als ze rommel maken. Maar wat de groepering 's nachts aanricht wil je niet weten. Die steken die bezem zo in de fik. Het aantal afgefikte bezems is niet meer te tellen." De viswedstrijd is een prachtig wapen in de strijd tegen de ver loedering, denken ze. Ze moes ten het vaker doen, luidt hun advies. Sinds het verleden week is georganiseerd door de Buurt werkmaatschappij, gaat het ge sprek in het Huigpark over niets anders meer. Toch moet er meer gebeuren om de bezoekers van het park in toom te houden, vinden ze. Rijsbergen: „Er loopt hier één jongen, die heeft vroeger een zwaar ongeluk gehad en nou zit z'n hoofd niet meer goed in mekaar. Die trekt gewoon z'n broek naar beneden. Je zal maar aan komen lopen met je vrouw en kinderen. Je durft hem niet te slaan, omdat hij geestelijk gehandicapt is. Maar hij weet dondersgoed wat zui pen is. Een tijd terug zag ik ook zoiets ergs. Een stelletje, een man en vrouw in de struiken. Dat kan écht niet. Kijk, dat een vent in de bosjes slaapt mot ie zelf weten, maar een vrouw hoort thuis in d'r bed te lig gen." Van Es: „Hoho, sommigen kie zen er zelf voor, hè. Die willen de vrijheid. Randfiguren, die willen geen huis. Ze reizen de hele wereld rond. Geef ze een pot bier en ze zijn tevreden. Ik heb daar geen medelijden mee." Rijsbergen: „Ik ben ook m'n vrije leven gewend, maar ben ik om half acht niet binnen, dan staat er een honkbalknuppel achter de deur. Thuiskomen of wegwezen. Déarom ben ik al tweeëndertig jaar bij d'r." (advertenties) LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur den haag/leiden - Dat de 54-ja- rige buschauffeur uit Boskoop dertig jaar geleden een kind doodreed, was niet zijn sohuld: het jongetje sprong plots voor zijn voertuig. Maar voor de dood van een oude vrouw op een zebrapad, 11 april in de Leidse Breestraat, wordt hij door het openbaar ministerie wel verantwoordelijk gehou den. Bij de Haagse rechtbank eiste officier van justitie Mos gisteren tachtig uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke rij ontzegging tegen de man die al drieëndertig jaar buschauffeur is. De chauffeur weet zelf ook niet waarom hij om half tien 's och tends de dame niet zag, toen hij vanuit het Kort Rapenburg linksaf de Breestraat insloeg. Hij kende de kruising op zijn duimpje. Het is een gevaarlijk kruispunt. Vroeger stonden er stoplichten. Op de negen jaar oude bus waarin de chauffeur reed, zat nog een ouderwetse windkap van kunststof, die zichtbelemmerend werkt als de bus een bocht indraait. Hoewel de aanklaagster met zoveel woorden aangaf dat zij er van uit ging dat de verdachte 'goed had gekeken', verweet zij hem dat hij niet extra opzij had ge leund of iets van zijn stoel om hoog was gekomen om langs de windkap te kijken. Dan had hij kunnen controleren of de weg echt vrij was. De oude vrouw liep al op de tweede witte streep van het ze brapad toen de bus haar raakte. Een getuige verbaasde zich er over dat de bus nog gas gaf toen de het bejaarde slachtoffer onder de bus verdween. De vrouw bezweek aan haar ver wondingen. De buschauffeur heeft een half jaar lang niet gewerkt, maar is sinds enkele weken weer aan de slag. „Ik heb een béhandeling gehad in het traumacentrum, daar heb ik een stuk vertrou wen teruggekregen. Ik heb geen hekel aan het werk; ik hou van mensen, maar ik denk er veel aan. Als ik 's nachts ga slapen, ja dan..." Op de vraag van een van de rechters of de Boskoper zich schuldig voelde aan het onge val, antwoordde de man: „Ik vind het vreselijk wat er is ge beurd, maar als ik eraan terug denk hoe het is gegaan, dan weet ik niet goed hoe ik het an ders had moeten doen." Zijn raadsman Verbunt vraagt om vrijspraak. De rechter doet over twee weken uitspraak. OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN l van voorpagina - Op de ochtend na zijn af- sreceptie bij de gemeente Lei- ordt Alexander Pechtold wakker et nieuws dat hij als kersverse neester van Wageningen over ihalf jaar weer uit zijn functie ontheven. „Ik word snel ontsla- is de reactie van de oud-wethou- lie als voorzitter van D66 het el van zijn partijgenoot minister aaf uiteraard niet afwijst, ïn natuurlijk een fervent voor- :r van de gekozen burgemeester, ik vind het heel belangrijk dat we doordenken over het model. Als in mogen kiezen, dan moet er at te kiezen zijn", zegt Pechtold. rige referenda, zoals in Leiden, et moeilijk voor kandidaten om [gen wat ze wilden gaan doen, t de taak van de burgemeester kt was. „Als een burgemeester aken krijgt; wordt-die angel eruit ld", aldus Pechtold. euws komt voor de nieuwe bur ster niet als een verrassing In het gesprek met minister Remkes, vlak voor zijn officiële benoeming, werd hem ook gewezen op de kans dat hij de gebruikelijke periode van zes jaar mogelijk niet zou kunnen afmaken. „Ik hoop dat ik de laatstbenoemde en de eerstgekozen burgemeester van Wage ningen word", zegt de D66'er. Waren mensen vroeger vaak burge meester voor het leven, die in drie of vier stappen naar steeds grotere steden verhuisden, nu bestaat de kans dat een burgemeester een 'carrièreswitch' moet maken. „Ik heb me dat gereali seerd. Kandidaten zullen niet vaak burgemeesters van andere gemeenten zijn, maar juist mensen uit de gemeen schap zelf, of nationaal bekende politi ci. Zo'n carrière in drie, vier stappen zal voor mij niet erg waarschijnlijk zijn. Daarom ben ik blij dat ik nu in Wage ningen aan de slag kan", aldus Pecht old. Hij kijkt 'met vreugde' uit naar de bur gemeestersverkiezing. „Ik denk dat tweeënhalf jaar voor mij voldoende is om me te bewijzen. Ik heb er wel ver trouwen in dat ik daar dan de klus kan afinaken. Dat wordt ook mijn verkie zingsleus: Laat hem zijn klus afma ken." Teleurgesteld Tijdens zijn laatste gemeenteraadsver gadering haalde Pechtold gisteren fel uit naar de provincie. De scheidende wethouder zei zeer teleurgesteld te zijn over de houding van de provincie over de regionale samenwerking. Om de 'bestuurskracht' van Leiden te verbete ren, moet er nauwer worden overlegd met randgemeenten. „Na al die jaren gepraat, gestudeer, gelobby en al dat vergaderen, mag Leiden regionaal ver der modderen. En krijgt nog een sneer na. Alsof de bestuurskracht van de provincie zo krachtig was." Pechtold zinspeelde op een grenscor rectie in de regio, ten faveure van Lei den. Officieel is het allang not done om de bouwgrond van vliegkamp Valken burg te claimen, maar Pechtold trok zich er niets van aan. „Woningnood is nog steeds probleem nummer één", zei Pechtold. Timmers is tegen leiden - Burgemeester Timmers van Oegstgeest heeft geen goed woord over voor het plan. „Dit is zo onuit gedacht. We zitten nog middenin de overgang naar het dualisme, en nu komen ze hier alweer mee. Ek weet niet waar ze mee bezig zijn. Dit gaat veel te snel, 2006 is absoluut niet haalbaar. Waarom beginnen ze niet met een gekozen minister-president? Natuurlijk gaat de gekozen burge meester er komen, en dat is prima. Maar niet in 2006, dat is onmogelijk." Burgemeester Zonnevyile van Lei derdorp is wél enthousiast: „Prima dat de gekozen burgemeester er komt. Of ik me kandidaat ga stellen als er een burgemeestersverkiezing komt? Dat sluit ik zeker niet uit Ik zie zoiets met grote belangstelling te gemoet.1' De Alphense burgemeester Schoof, tevens bestuurslid van het Neder lands Genootschap van Burgemees ters, zet nog wel wat vraagtekens bij het voorstel van zijn partijgenoot. „Dat de gekozen burgemeester er moet komen is geen punt van dis cussie meer. Mijn absolute voorkeur gaat uit naar een burgemeester die met zijn mandaat van de kiezers ook daadwerkelijk iets in de melk te brokkelen heeft. In het voorstel van De Graaf zijn de bevoegdheden nog al mager ingevuld. Ik begrijp dat ove rigens wel. Hij wil binnen de marges van de grondwet blijven om niet te hoeven wachten op een grondwets wijziging." Of Schoof zichzelf in 2006 kandidaat stelt, zal onder andere af hangen van de bevoegdheden die de gekozen burgemeester uiteindelijk krijgt. Burgemeester Meerburg van Al kemade vindt het huidige voorstel 'vlees noch vis'. „Als je de burge meester alleen maar de wethouders voor laat dragen zonder dat hij echte macht krijgt, dan kun je beter het huidige systeem handhaven. Of je moet de burgemeester de bevoegd heid geven om de raad naar huis te sturen en wethouders te ontslaan. Dan maak je er een echte politieke functie van." fl U T ©=Ëi:E:eiM^.E R K Leiden Roelofarendsveen L. (071) 531 08 11R. Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 Kerst, Zalm énWhisky 10,- korting op een ambachtelijk gerookte Schotse zalm bij Glen Talloch. Wanneer u vóór 7 november bestelt, heeft u de zalm ruim voor de Kerst in huis. Voor meer details zie de bijsluiter aan de fles. Deze rubriek ppjjenomen.in ails iftrjiorrate rJagbladen.tón.NR^'Dagblaileri -'nplage runu 2 M-.ei informal r-maft' info® NRp ol r1 Jfew;, 1 LEIDEN vrijdag 26 september 2oo3

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9