BINNENLAND1 JHulshoff Burgemeester bereid ontvoering te betalen et smakelijk.. Justitie heeft niets tegen geweldloos 'terugstelen' kinderen Nieuw onderzoek in zaak Sybine Jansons Afpersers Ahold: gokker en onterechte held A Ik wil meer voordeel <e Meer JSF-orders voor Nederland Prins Claus Fonds biedt noodhulp Hennie van Andel (113) oudste ooit schuift u maar aan: Assen schrikt niet terug voor sancties Linkse plannen leveren meer werk op Get more. T- -Mobile- CDA: Dinsdag naam opvolger De Hoop Scheffer Nederlandse politie Curasao legt werk neer ten schietend trens over iicht - De Belgische rijks- ïeeft gisteravond na een chtervolging de inzitten- een personenauto aan- len op het Onze Lieve iplein in Maastricht. Tij- achtervolging heeft de cht geschoten op de au- een Nederlands kente- d. De bestuurder is door wacht overgedragen aan burgse politie. Een twee- tende wist te ontsnap- vrijdag 26 SEPTEMBER 2003 e boete ipam' ^medewerker bejaarde arm - Een medewerkster Rabobank in Olst is ver- ld tot een werkstraf van omdat zij onder het st an 'helpen met pinnen' i ning van een 82-jarige ie underde. De 22-jarige drukte steeds kleine ,e dragen achterover. De ram aan het licht toen )n van de gedupeerde op chrift zag, dat zijn vader gepind zou hebben, op 5 dat hij elders in Neder- n bruiloft vierde. Vol- E bank is 2600 euro ver- d, volgens de familie van ihtoffer 7500 euro. De eeft 8000 euro aan de ge- de overgemaakt. jihen krijgt dpijncentrum - Ziekenhuis Het Spit- Zutphen begint woens- ktober met een Hoofd- intrum. Volgens woord- r Mar kink gaat het om Nederland unieke voor- Patiënten met ernstige lijnklachten worden op g door een neuroloog, ofdpijnverpleegkundige, iotherapeut en een psy- g onderzocht. Het cen- laat open voor patiënten hele land. AG - Er komt een forse ip 'spammen', het ver- de ïvan e-mail waarvan de ger niet gediend is. De e Kamer stemt dinsdag laj waarschijnlijk in met een itii vdA-Kamerlid Van Dam r e stelde wetswijziging. Li wordt 'spammen' een "11 nisch delict, waarvoor nc ete van 4500 euro kan fo 1 gegeven. Minister Don- stitie) wilde wachten op ïwe telecomwet. Zoveel hadden de Kamerleden ker verdacht moord i/goor - De 55-jarige wagenchauffeur die zon- ind in het Overijsselse iet zijn truck z'n tien jaar vriendin overreed, door justitie vervolgd loord of doodslag. Met- de arrestatie van de ie geen vaste woon- of plaats heeft maar in de nden met zijn truck in ch tond, is een ademproef iet - Daaruit bleek dat hij ,a. ind zwaar onder invloed ilgens geruchten zou de et zijn vrachtwagen n achteruit over de zijn gereden. Het slacht- ïd haar huis in Goor op- t n om met de chauffeur irvend bestaan te leiden. ter verdronken sielcentrum ien - Een driejarig jon- het voormalig Joego- i gistermiddag om het ekomen, nadat hij in een iter bij een zandafgra- Coevorden was geval- t jongetje verbleef met ders in een asielzoekers- Het wist met een Soe- leeftijdgenootje te ont- n aan de aandacht van :r< ders. De twee werden ontdekt al in het water lagen. den haag/gpd - Kinderontvoerders hebben vrij spel in Nederland. Zij mogen de kinderen, mits geweldloos, van de straat plukken en te rugbrengen naar de ouder die van de rechter het ouderlijk gezag heeft gekregen. „Wij heb ben geen problemen met hun activiteiten", zegt een woordvoerder van het openbaar mi nisterie. „De kinderontvoerders moeten zich gewoon aan de wet houden", aldus de woordvoerder. Er is geen wet die het verbiedt om kinderen terug te brengen naar de ouder. Het is wel verboden om kinderen in huis te houden als je het ouderlijk gezag niet hebt." Mensen van de Stichting Kinderontvoering werken altijd in opdracht van de ouder die het gezag heeft. Zij zoeken op het schoolplein of bij de sportclub contact met de kinderen. Als het kan worden ze in een auto meegeno men naar huis. Het wordt anders als de ontvoering gepaard gaat met geweld of bedreigingen. In dat geval kan justitie de ontvoerder vervolgen. Niet voor ontvoering, maar voor geweld. Ook mag de ontvoerder niet in opdracht van de ouder werken die niet het wettelijke gezag heeft. Voor ontvoeringen in het buitenland gelden dezelfde regels. Zolang de ontvoerder zich houdt aan de wetten die in het buitenland gelden, is er niets aan de hand. Maar ook als de ontvoerder een mep geeft of de andere ou der bedwelmt grijpt de Nederlandse justitie niet uit zichzelf in. Pas als het land waar de misdrijven plaatsvonden om uitlevering vraagt, kan de Nederlandse justitie in actie komen. De deze week in opspraak geraakte Jacques Smits van de Stichting Kinderontvoering zegt nooit kinderen te kidnappen die in Nederland verblijven. „Dat is niet nodig", aldus Smits. „In Nederland heeft de ouder met het ouder lijk gezag genoeg middelen om de kinderen terug te halen. En als de andere ouder niet meewerkt treedt de politie op." Smits zegt voor zijn acties in het buitenland steun te krijgen van verschillende overheids instanties. Zo heeft de sociale dienst in twee gevallen financiële steun gegeven aan een moeder die Smits had ingehuurd om haar kinderen op te halen. Volgens Smits is de so ciale dienst verplicht steun te geven aan bij standstrekkers in dit soort bijzondere om standigheden. Ook zijn altijd de ambassades van de landen waar Smits opereert volledig op de hoogte. Smits licht ze in over zijn aanwezigheid en over wat hij komt doen. „Dat is nodig voor het geval ik en de ouder die de opdracht geeft opgepakt worden", aldus Smits. „De ambas sade kan dan meteen in actie komen." Staatssecretaris Rutte van Sociale Zaken is verbolgen over de steun die de sociale dien sten hebben verleend. Hij wil een onderzoek. Volgens Rutte mag de dienst geen geld geven voor activiteiten in het buitenland. den haag/anp - Een aantal Ne derlandse bedrijven kan weer wat gaan verdienen aan de ont wikkeling van de Joint Strike Fighter. Staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) heeft tij dens een werkbezoek in de Ver enigde Staten van hoofdaanne mer Lockheed Martin de garan tie gekregen, dat de bedrijven Stork, Thales en ATS Kleizen in totaal voor enkele tientallen miljoenen dollars aan opdrach ten tegemoet kunnen zien. De orderportefeuille van het Nederlandse is daarmee weer wat verder gevuld. Er is nu voor 165 miljoen dollar aan op drachten binnen. De JSF is de opvolger van de F-16. Het vorige kabinet heeft 800 miljoen dollar geïnvesteerd in de ontwikkelingsfase van de JSF. Het is de bedoeling dat het Nederlandse bedrijfsleven er fors aan gaat verdienen, en een deel van de inkomsten aan de overheid terugbetaalt. den haag/gpd - Eerste hulp na oorlogen en natuurrampen. Dat is de nieuwe taak die het Prins Claus Fonds vandaag op zich neemt. Het bieden van 'culturele noodhulp' geschiedt in samenwerking met de inter nationale organisatie het Blau we Schild. Het vernielen van eeuwenoude moskeeën in Bosnië, het be schieten van de historische bin nenstad van Dubrovnik, de ver woesting van de bibliotheek van Sarajevo en de brug in Mostar zijn voorbeelden van gevallen waarin Het Claus Fonds wil bijspringen. In Irak werden het nationaal museum geplunderd en waardevolle ar chieven en bibliotheken met soms duizenden jaren oude manuscripten en schatten in brand gestoken. In Afghanistan waren het machthebbers zelf die eeuwenoude unieke Boed dhabeelden - volgens hen niet meer dan waardeloze stukken steen - lieten opblazen. hoogeveen - Nederlands oudste is ze al, maar van daag heeft ze ook nog het officiële Nederlandse leeftijdsrecord verbeterd. Hennie van Andel-Schip- per uit Hoogeveen is vandaag precies 113 jaar en 89 dagen oud. Daarmee haalt ze Catharina Angenita van Dam-Groeneveld, beter bekend als 'oma Van Dam/ uit Leiden in. Zij stierf op 16 februari 2001 op de leeftijd van 113 jaar en 88 dagen. Sinds die dag is Van Andel de oiidste inwoner van Nederland. Met mevrouw Van Andel gaat het goed, laat Bren- da Zomer van verzorgingstehuis De Westerkim in Hoogeveen weten. „Eigenlijk gaat het heel goed. Ze is niet ziek en kwakkelt niet met haar gezond heid." Foto: GPD/Corne Sparidaens door Roy Touker zwolle/gpd - Een pathologi sche gokker met schulden en een onechte held die moeilijk kan omgaan met tegenslagen in het leven, vonden elkaar niet al leen in het Zwolse uitgaansle ven, maar ook in het kwaad. Een 32-jarige natuurkundele- raar en diens 29-jarige gokken de vertegenwoordiger waren geliefd in familie- en vrienden kring. Samen ondernamen ze van alles en zaten ze geregeld in hun stamcafé in de binnenstad. Als het aan de officier van justi tie ligt, staat het tweetal de ko mende jaren echter droog. Voor de poging Ahold af te persen, vijf pogingen tot moord en vuurwapenbezit zou de een twaalf jaar moeten zitten. De rol van zijn voormalige stap- maat is geringer, maar hij moet volgens de officier toch worden gestraft met negen jaar bajes. De eis van de officier hakte er bij de twee en hun advocaten flink in. En ook op de gezichten van de ouders van - op de voor ste rij in de Zwolse rechtbank - was de schrik af te lezen, vooral omdat de gokker bleef vasthou den van weinig te hebben ge weten. 'Zomaar schieten op willekeurige mensen is een ter roristische daad. Erger zelfs. Daaraan zou ik nooit hebben meegewerkt', zei de gokver slaafde. Met het afpersen van een groot concern had hij min der moeite, want toen zijn kroegvriend hem vroeg mee te doen had hij weinig bedenktijd nodig. Hij zag het als dé gele genheid om van zijn gokschul den af te komen. Wat de natuurkundeleraar met het afpersgeld wilde doen, kwam niet helemaal uit de verf. Verhuizen naar een grotere wo ning en zijn moeder en broer een beter leven bezorgen, gaf hij als motief op. Maar ook zei hij dat hij voorlopig niet van plan was het geld uit te geven. Pogingen tot moord vonden de advocaten wat zwaar aangezet. Volgens de advocaat van de le raar zou het hooguit om pogin gen tot zware mishandeling gaan. En als de advocaat van de (advertentie) Bij aankoop van een eetkamertafel 4 stoelen: 4e stoel cadeau. Anonieme brief over tweede verdachte maarn/utrecht/gpd - Politie en het openbaar ministerie in Utrecht zoeken een mogelijke tweede verdachte in de moord zaak Sybine Jansons. Dat heeft persofficier Rutgers gistermid dag bevestigd. Aanleiding voor het nieuwe on derzoek is een anonieme brief die ruim twee weken geleden bij het OM in Utrecht binnen kwam. De briefschrijver noemt de naam van een tweede ver dachte die in 1999 bij de dood van de Maamse scholiere be trokken zou zijn geweest. De toen 13-jarige Sybine Jan sons verdween op 18 januari 1999 spoorloos op weg van haar school in Doorn naar haar 'i Hilversum/ANP - Burgemeester Van As van Assen sluit niet uit dat haar Sociale Dienst indien nodig weer de kosten voor een ontvoering zal betalen. Zij erken de vandaag in het Radio i Jour naal, dat ze wist dat het niet was toegestaan om uit de bij zondere bijstand de reiskosten te betalen om door de vader ont voerde kinderen terug te halen uit het buitenland. Maar volgens Van As staat het belang van de mensen voorop. „We weten in dit geval dat het niet mag en desalniettemin zeg ik niet dat wij het nooit meer zullen doen, want het gaat om mensen", zegt de PvdA-burge- meester. Volgens haar zijn va ders of moeders soms in een si tuatie die ze het met name fi nancieel niet aankunnen om de ontvoerde kinderen terug te ha len. „En toch moet er dan wat gebeuren." Staatssecretaris Rutte van Soci ale Zaken zei gisteren dat hij de Inspectie Werk en Inkomen de handelwijze van de gemeente Assen laat onderzoeken. Van As schrikt hiervan niet terug en is bereid de eventuele financiële sancties die volgen, te betalen. „We moeten dan ook groot moedig zijn. Als je werkelijk iets hebt gedaan dat niet spoort met de wet, dan betaal je dat te rug." De zaak kwam gisteren aan het licht toen voorzitter J. Smits van de stichting Kinderontvoering bekendmaakte dat de Sociale Dienst in Assen reis- en ver blijfskosten voor hemzelf en een moeder van naar Venezu ela ontvoerde kinderen had be taald. Het zou gaan om een be drag van 3.500 gulden. Volgens Smits heeft een Sociale Dienst in Brabant ook geld uit de pot voor bijzondere bijstand ge haald om ontvoerde kinderen uit Griekenland te laten halen. In dat geval ging het om 1.000 euro. CPB rekent begrotingen PvdA en GroenLinks door den haag/gpd - De plannen van PvdA en GroenLinks zijn op de korte termijn beter voor de werkgelegenheid dan de plan nen van het kabinet. Dit con cludeert het Centraal Planbu reau (CPB) na doorberekening van de tegenbegrotingen van beide oppositiepartijen. Volgend jaar loopt de werkloos heid op met naar schatting 115.000 personen. Als de plan nen van de oppositiepartijen zouden worden uitgevoerd, is deze stijging veel minder rigou reus, voorspelt het CPB. Door de plannen van de PvdA zou den er volgend jaar 40.000 mensen meer aan het werk ko men dan in de plannen van het kabinet. Bij GroenLinks zelfs 59.000. Behalve dat de werkloosheid in de alternatieve plannen vande oppositiepartijen minder fors oploopt, groeit de economie ook meer dan nu het geval is. In de begroting die het kabinet op Prinsjesdag presenteerde, staat dat de economie volgend jaar met 1 procent groeit. In de te- genbegroting van de PvdA is dit 1,5 procent; in die van Groen links 1,7 procent. Het CPB doet geen uitspraken over de effec ten voor de economie op de lange termijn. Beide oppositiepartijen bezui nigen veel minder dan het kabi net. Zo blijft het ziekenfonds pakket en het openbaar vervoer gespaard en komt er meer geld vrij voor onderwijs en veilig heid. Beide oppositiepartijen betalen dit door de staatsschuld te laten oplopen: 2,9 procent bij de PvdA en 3,0 procent bij GroenLinks. Dit is precies het tekort dat door Brussel is toege staan. Verder voeren beide op positiepartijen de geplande OZB-verlaging niet door en hef fen ze hogere belastingen op energieverbruik en vliegen. (advertentie) gokker het voor het zeggen had, werd zijn cliënt alleen bestraft voor vuurwapenbezit. Niets daarvan, dacht en zei officier van justitie Duijts. Met haar eis wilde ze niet alleen het tweetal afstraffen, maar ook een bood schap afgeven aan andere po tentiële afpersers. Met haar iets lagere eis voor de gokker erken de zij dat hij een kleinere rol had gespeeld. Maar die was ook weer niet zo gering dat hij er met een paar jaartjes van af moet komen, vond zij. De verdachten moeten ook be talen. Twee slachtoffers eisen samen 4.600 euro en Ahold 136.000 euro. De rechtbank doet op 9 oktober uitspraak. huis in Maarn. Vier weken later werd haar stoffelijk overschot gevonden in een vaart tussen B reukelen en Kockengen. Op 19 september arresteerde de poli tie een 41-jarige man uit Nieu- wegein. Hij werd veroordeeld tot 17,5 jaar celstraf en tbs. De recherche bekijkt of de be wijzen die de briefschrijver voor een tweede verdachte aanvoert kloppen. Tot nog toe tast de re cherche in het duister over wie de brief heeft geschreven. Het OM en de politie houden er rekening mee dat de veroor deelde zelf de anonieme brief schrijver is. „We hebben geen reden dat uit te sluiten," zegt Rutgers. Dus bel ik dag en nacht voor hetzelfde lage tarief T-Mobile abonnement. Bij T-Mobile bel je 24 uur per dag, 7 dagen per week voor één voordelig tarief. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Want bij T-Mobile betaal je bijvoorbeeld slechts 15,- voor 75 belminuten per maand. Bij een tweejarig abonnement, krijg je er bovendien een gratis Nokia 3410 bij. En wij berekenen geen kosten voor het behouden van je eigen nummer. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. De pri|s van de teleloon is een adviesprijs (aclie loop! zolang devoorraad strekt). r.a.€ 0, Volgens het CPB zou de gemid delde koopkracht van burgers met lagere inkomens er op vooruit kunnen gaan. Door het kabinetsbeleid moeten deze groepen volgend jaar inleveren. In de plannen van de PvdA gaan zij er licht op vooruit (1 tot 2 procent). Bij GroenLinks gaan de minima er tot 5 procent op vooruit. Bij de PvdA wordt de rekening gelegd bij de hogere inkomens, bij GroenLinks ook bij de middeninkomens. Vorige week hoonden de rege ringspartijen CDA, WD en D66 PvdA-leider Bos nog weg tij dens het debat over de kabi- netsbegroting. Zij namen hem kwalijk dat hij zijn kritiek op het beleid niet onderbouwde met cijfers. De tegenbegroting van beide oppositiepartijen kon echter niet tijdig door het CPB worden doorgerekend. Dat had het namelijk te druk met de ka binetsplannen. den haag/anp - Het CDA ver- wacht niet voor dinsdag een opvolger te kunnen presente ren van CDA-minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Za ken, die de nieuwe baas van de NAVO wordt. Dat hebben bron nen binnen de partij gisteren gezegd. De resterende tijd is bijvoorbeeld nog nodig voor het afronden van een screening van de ministerskandidaat door de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Nog steeds geldt voormalig per manent vertegenwoordiger bij de Europese Unie Bernard Bot als de belangrijkste kandidaat om het werk van De Hoop Scheffer op Buitenlandse Zaken over te nemen. De 65-jarige Bot heeft als groot voordeel dat hij veel ervaring heeft met de Eu ropese dossiers. Mensen die Bot kennen, verwachten niet dat deze zal weigeren als hem de ministerspost wordt aange boden. Naast Bot doen ook andere na men de ronde, zoals die van fractieleieder Verhagen, oud partijleider Brinkman of uitge ver Knapen. Verhagen heeft al laten weten dat hij liever in de fractie blijft. De fractie heeft daar ook op aangedrongen. De Hoop Scheffer blijft nog tot begin december in functie. o§ willemstad/anp - De Neder landse politiemensen die op Curasao werken, hebben giste ren het werk neergelegd. Ze zijn het niet eens met de korting op hun onkostenvergoeding. Dat heeft de Nederlandse politie- vakbond ACP gezegd. Op de Antillen houden 75 Ne derlandse politiemensen zich bezig met internationale onder zoeken naar drugssmokkel. De opsporing van internationale drugshandel ligt nu stil, zegt de ACP. De stakers zijn van plan hun actie tot en met 30 septem ber vol te houden. Het ministerie van Binnenland-, se Zaken besloot eind vorige maand de onkostenvergoeding voor het levensonderhoud van de politiemedewerkers met on middellijke ingang stop te zètH ten. Ien, Nieuwe Rijn www.hulshoffwonen.nl Design centers in Rotterdam. Alexandrium III I Amsterdam, Villa ArenA Den Haag, Spui Leidschendam. Leidsehage

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3