KUNST CULTUUR Kinderen tonen hoe klein de wereld kan ademakers wil de wereld leuker maken Veel activiteiten Kinderboekenweek in Leiden en de regio R4 ard voor ilent pffcsing Border >et^r in Den Haag ui -leert Bl0f plhoy' ilierdagen IjVassenaar Zilveren Griffel bekroont 25-jarig schrijverschap van Selma Noort uit Koudekerk Virginia Woolfs gekwelde dames missen humor Patrick Hopper opent serie lunchconcerten van K&O Los Angeles museum krijgt Rembrandts ag 26 SEPTEMBER 2OO3 lenT' Fot0: AP/Yul Mok njjn - Rapper 50 Cent is gis- '-pind onderscheiden met de turf001 beste hip hop act' tij- tie Mobo (Music Of Black ïisr Awards 2003. Het prij- Jtijn werd gehouden in de Hall in Londen. 5 viaag - Het Crossing Border levjal komt dit jaar terug naar luqlaag. Het festival, dat de enen tussen muziek en lite- poogt te slechten, heeft eraoot aantal namen op het ntamma staan. Zo komen lenölkers, A.F.Th. (Van der cin) en Bob Geldof naar 1 iflaag. Het festival heeft rhif! tot en met 16 november aft m rdam - Blof geeft 3 febru- concert in de Rotter- pAhoy". Er treden ook ftiesten op. De band wil jet concert een succesvol fsluiten waarin de cd -im' uitkwam en de muzi- I m meerdere onderschei- I |n in ontvangst namen. De prkoop voor het concert jR morgen. naar - Net als in Leiden in Wassenaarse kunste- rjkomend weekeinde hun Bc|s voor het publiek. Lief- irs van beeldende kunst wn zaterdag en zondag van eejtot 17.00 uur bij hen te- jDe deelnemende kunste- ecfeijn: Emilie Cummings dtaiek en beelden), aan de vafraat 83; Christine Devine atsflerijen, objecten) aan de 3ejraat 32; Mieke van Door- enthilderijen), aan de Kerk- le j42; Gerda Edelaar (schil- aan de Oostdorperweg oobons v.d. Gronden-Dep- aan de Van Z. e tljeveltstraat 45; Theo de 1 peelden, keramiek, glas), lare Oostdorperweg 206a; ettubbinga (tekeningen, aan de Koningin- Ee 3; Mariet Moller (schil- aan de Buurtweg 171; dichler (schilderijen), aan hijnenlaan 20; Ria Spren- siMderijen, etsen), aan de injuivenvoordelaan 22; Eve- iedkoop (bronzen beel- de Schoolstraat 51 en :e Maayke Schuitema die 'erk toont in Theehuis De regio - Het lezen onder kinde ren wordt van woensdag 1 tot en met zaterdag 11 oktober ex tra gestimuleerd tijdens de jaar lijkse Kinderboekenweek. On der het motto 'Diep in het bos; van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood' vin den tal van activiteiten plaats. Aantrekkelijk is natuurlijk het kinderboekenweekgeschenk 'Het Zwanenmeer' van Franci- ne Oomen dat cadeau wordt gedaan bij besteding van 9,99 euro aan kinderboeken. Voor 2,25 euro is voor jongere kinde ren het prentenboekje 'Vier be- vertjes in de nacht' van Michael Dudok de Wit te koop. In de Leidse regio spelen boekhan dels en bibliotheken ook met tal van activiteiten in op de Kin derboekenweek. Leiden: Boekhandel Silvester aan het Rapenburg biedt tal van kinder voorstellingen. Woensdag 1 ok- tober vertelt Anne Mulder om 15.00 uur een sprookje van Grimm voor kinderen van 5 tot 8 jaar. Op zaterdag 4 oktober is er voor peuters om 11.00 uur de voorstelling 'Ballon'. Diezelfde dag is om 16.15 uur de voorstel ling 'Bos vol geheimen' voor kinderen tussen 4 en 7 jaar. Het schrijversduo Ingrid en Dieter Schubert signeert zaterdag 11 oktober om 14.00 uur zijn boe ken en vertelt erover. Jet Boeke, bedenkster van Dik- kie Dik, bezoekt zondag 28 sep tember van 12.00 tot 13.00 uur boekhandel Kooyker aan de Breestraat. Ze leest voor en de rode kater is er zelf ook. Op maandag 6 oktober komt Mi chael Dudok de Wit, maker van het prentenboek Vier bevertjes in de nacht', van 16.00 tot 17.00 uur langs om te signeren Alphen aan den Rijn: Boekhandel Haasbeek aan de Van Mandersloostraat wordt omgetoverd in een sprookjes bos. Er zijn twee wedstrijden: jongere kinderen kunnen een kabouter knutselen en oudere kinderen mogen een opstel schrijven. Uiterste inleverda tum: woensdag 1 oktober. Katwijk: Op zaterdag 4 oktober is het van 10.00 tot 13.00 uur kinder boekenfeest in de drie vestigin gen van de bibliotheek. Aan de Schelpendam is om 10.30 uur kindertheater Opsekop te zien. Verder wordt er geknutseld, ge schminkt en is er een quiz. In het filiaal Hoomes/Rijnsoever en in Katwijk aan den Rijn is er een boomstronkknipplaats, schmink en een diersporenpuz- zeltocht. Leiderdorp: Bij boekhandel De Kier lezen sprookjesfiguren op woensdag 8 oktober tussen 14.00 en 16.00 uur bosverhalen voor. Zaterdag 11 oktober kunnen kinderen vanaf 11.00 uur een wenskaart of vogelhuisje knutselen. Op woensdag 15 oktober signeert schrijver Paul van Loon van 11.30 tot 13.00 uur zijn boek 'Weerwolvenbos'. De bibliotheek heeft woensdag 1 oktober vanaf 14.45 uur een knutselmiddag. Op woensdag 8 oktober wordt er om 14.15 uur voorgelezen voor kinderen van 3 tot 7 jaar. Zaterdag 11 oktober speelt theater Kapstok om 13.30 uur de voorstelling 'Oudje in het bos' (4-7 jaar) en om 15.00 uur 'Broertje en zusje' (8-12 jaar). In de bibliotheek is er woens dag 1 oktober voorlezen en knutselen voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Op woensdag 8 okto ber is er een speurtocht door het Keukenhofbos: om 14.00 uur (6-8 jaar) en om 15.00 uur (8-10 jaar). Zaterdag 11 oktober verzorgen leerlingen van het Fioretti College om 11.00 de voorstelling Wie niet weg is..'. Noordwijk: In de bibliotheek is zaterdag 4 oktober van 13.30 tot 16.00 uur een kinderboekenbosfeest. Te gast zijn schrijfsters Annemarie van Haringen en Ditte Merle. Andere activiteiten zijn schmin ken, knutselen, kleuren, een quiz, poppenkast en vogelgelui den herkennen. Noordwijkerhout: Woensdag 1 en 8 oktober is er in de bibliotheek van 14.00 tot 14.30 uur voorleeshalfuurtje met dia's, bosgeluiden en bos- bessenlimonade. 1 Oktober is er van 15.00 tot 16.00 uur een echte boswachter om in het bos gevonden voorwerpen te laten zien. Oegstgeest: Op woensdag 1 oktober wordt om 19.00 uur in 't Groot Profijt een muzikale vertelling naar het boek 'Junglebook' gespeeld voor kinderen vanaf zes jaar. Rijnsburg: Zaterdag 4 oktober geeft thea tergroep Opsekop om 12.15 uur een bosvoorstelling in de bi bliotheek. Sassenheim: In de bibliotheek wordt woens dag 1 oktober om 13.30 uur een poppenkastvoorstelling gege ven voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Leerlingen van het Fioretti door Theo de With koudekerk - Uit handen van staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur) ontvangt de Kou- dekerkse schrijfster Selma Noort zondag een Zilveren Griffel. Met de uitreiking van griffels en pen selen wordt traditiegetrouw de jaarlijkse Kinderboekenweek in geluid. De in Leiden geboren kin derboekenschrijfster kreeg in 1993 haar eerste griffel en heeft tien jaar op de volgende moeten wachten. Voor haar is deze vorm van erkenning erg belangrijk. „Ik kies nooit de makkelijkste weg en het is prettig als er ook waar dering is voor al die moeite." De bekroning met een Zilveren Griffel geldt haai boek 'Mag ik je spook even lenen?'. Het is het derde deel uit een serie over een gezin met drie kinderen: Sil (10), Geerten (9) en Mare (5). Natuurlijk heeft haar eigen ge zin met drie zoons op de basis school model gestaan. „Toen ik aan deze boeken begon, wilde ik vooral een gewoon gezin met gewone kinderen beschrijven. Dat mis ik heel erg in de kinder literatuur. Het gaat altijd over weeskinderen of gescheiden ouders of een gezin met hoog uit één kind. Want die broertjes en zusjes zitten maar in de weg als je een bijzonder kind wilt beschrijven." Selma Noort (43) praat met ver stand van zaken. Hoewel ze is opgeleid als kleuterleidster, viert ze dit jaar haar 25-jarig ju bileum als auteur van kinder boeken. In 1978 verscheen haar eersteling. Veel van haar boe ken spelen in of om haar ge boortestad Leiden. De Zijlpoort duikt bijvoorbeeld op in de drie boeken over het jongetje Pol die met zijn moeder in een stads poort woont. Ze beschrijft een begraafplaats achter de poort en het snode plan van een on dernemer om er een restaurant te vestigen. Een goed verstaan der weet dan genoeg. Ze schat dat ze in die kwart eeuw zo'n vijftig boeken heeft geschreven: leesboekjes voor de basisschool, een kinderwandel- gids over Leiden, maar als haar echte oeuvre beschouwt ze de vaak mooi geïllustreerde kin derboeken die bij uitgeverij Leopold zijn verschenen. Het zijn dikwijls kleine series van drie, vier boeken. Tien jaar ge leden kreeg ze haar eerste Zilve ren Griffel voor een van de boe ken over Raven, een jongen die met zijn familie op een verder verlaten eiland woont. „Sinds dat boek ben ik een andere koers gaan varen", vertelt de schrijfster. „De griffels worden toegekend door volwassenen. Kinderen hebben zelf vaak een andere voorkeur. Die zijn op zoek naar boeken met meer spanning en humor. Daardoor ben ik gaan nadenken over een mogelijkheid om dat te combi- Schrijven voor LD Pennetje regio - Tot zaterdag 11 oktober kunnen kinderen van 8 tot en met 12 jaar nog inzenden voor het LD Pennetje. Het Leidsch Dagblad organiseert deze jaarlijkse schrijfwedstrijd voor de ne gende keer. Het thema 'Diep in het bos' is wederom ontleend aan de Kinderboekenweek. Kinderen kunnen een verhaal of ge dicht van maximaal 300 woorden inzenden. De tien beste in zendingen worden in de krant gepubliceerd en worden be kroond met het LD Pennetje. Inzendingen kunnen worden ge richt aan: Schrijfwedstrijd Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van naam, leeftijd, adres en school. Pasfoto bijsluiten. neren. Hoe kan ik de leesbevre- diging bij kinderen inlossen en toch de literaire kwaliteit waar borgen? Sommige kinderen zei den van de boeken over Raven dat ze nergens over gingen." „Ik herinner me zelf van vroe ger vooral de 'feel good' boe ken. Daarmee bedoel ik boeken waarvan je niet hoeft te kokhal zen, maar waar je je prettig bij voelt. Je zou er zelf bij willen zijn. Dat element heb üc in de boeken over Pol proberen te combineren met een duidelijk avontuur. In de boeken over Sil, Geerten en Mare zit de span ning meer in de herkenbaar heid die zo'n gezin met zich meebrengt. Sil is een branie schopper en krijgt daardoor vaak straf. Geerten zou de bra voure van zijn broer willen heb ben, maar durft het allemaal nog niet zo goed. Mare moet als jongste zo nu en dan haar posi tie bevechten. Ze spelen afwis selend de hoofdrol in een ver haal en dus kan iedereen zich wel ergens in herkennen." Selma Noort ziet in dat haar schrijfstijl in die 25 jaar een enorme ontwikkeling heeft doorgemaakt. „Die oude boe ken zijn enorm gedateerd. In de jaren zeventig moesten nog ta boes worden doorbroken en waren internet en gameboy nog niet uitgevonden. De maat schappij is ontzettend veran derd. Toen was de wereld nog een stuk kleiner. Eerst wilde ik kinderen uit een kleine wereld laten zien hoe groot de wereld was. Nu wil ik juist kinderen uit een grote wereld tonen hoe klein de wereld kan zijn. Veilig heid en geborgenheid zijn altijd belangrijke ingrediënten. Het kan soms heftig stormen in het gezin van Sil, Geerten en Mare, maar uiteindelijk heeft iedereen er een eigen vertrouwde plek." Het is haar een doom in het oog dat in sommige gezinnen nog steeds gedateerde boeken worden voorgelezen. Neem nou Jip en Janneke van Annie M.G. Schmidt. „Het zijn korte kleuterverhaaltjes voor het sla pen gaan, maar ze zijn hope- Selma Noort: „Ik kies nooit de makkelijkste weg en het is prettig als er ook waardering is voor al die moeite." Foto: Hielco Kuipers loos ouderwets. Weg met het 'bontje van de notaris vrouw". Niemand weet toch meer wat dat is. De tijden zijn veranderd. Uit onvrede daarmee heb ik een nieuwe Jip en Janneke in het leven geroepen: Bart en Ni- da, een Hollands jongetje en een Turks meisje. Het heeft de zelfde opzet als Jip en Janneke. Het boek bevat 25 korte, her kenbare verhaaltjes." De eerste bundel over Bart en Nida ver schijnt in november. Selma Noort: 'Mag ik je spook even lenen?', vanaf zes jaar, uitgeverij Leopold, 12,95 euro. sflerlands Filmfestival eert filmpionier met retrospectief en boek <t/anp - Met een retro- r(jef, de presentatie van een e >x met zijn hele oeuvre en ;ave van een speciaal boek dit jaar op het Nederlands stival regisseur Fons Rade- s geëerd. De inmiddels 83- Rademakers was in 1986 ste Nederlander die een won. De regisseur wordt elen beschouwd als de jger van een serieuze Slmindustrie in Nederland, mj iakers begon zijn carrière iur, maar kwam er al snel dat het hem achter de veel beter beviel dan er- iederland kende in die tegenstelling tot veel an- Europese landen, nog florerende speelfilmcul- 'ademakers nam graag de •"ejrsrol op zich en maakte jaren vijftig en zestig vol ouwen filmepossen als aan de rivier' (1958), 'Het 1961) en 'Als twee drup- (1963). Zijn drijfveer 'Itijd „het vertellen van verhalen", vertelt hij nu. is totaal niet inte- ft. Het creëren van een werkelijkheid is des te 3^ider. Het gaat me. om de fs tussen de mensen." egisseur heeft met zijn ook nooit een mening of waarheid willen uitdragen. „Waarheid is niet meer dan een misvatting van katholieken. Wat ik maak is kunst: een ver volmaking van de natuur. Dat is de enige juiste reden om een gedicht, een schilderij, een to neelstuk of een film te maken: de wens om de wereld een stukje leuker, spannender of in teressanter maken dan hij ei genlijk is." Rademakers durft te zeggen dat hij zijn leven lang „films heeft gemaakt die de moeite van het zien waard zijn", maar verder reikt zijn ijdelheid niet. „Wie herinnert zich over honderd jaar nog Fons Rademakers? Ik maak me totaal geen illusies. In mijn jeugd was Simon Vestdijk de belangrijkste Nederlandse schrijver. Nu is zijn werk in de meeste boekhandels niet eens te krijgen. Eeuwige roem is maar een paar mensen voorbe houden: Rembrandt, Michelan gelo, Shakespeare." Begin jaren negentig verhuisde de filmmaker met zijn vrouw naar Rome, waar hij in weelde leeft en van zijn rust geniet. De kans dat hij nog een nieuwe film gaat maken, is niet groot. „Natuurlijk voel ik die drang nog wel. Maar je kan tegen woordig nauwelijks meer films maken zonder inmenging van een producent." Rademakers heeft bij het productieproces van zijn films nooit verant woordelijkheden uit handen Fons Rademakers: „Eeuwige roem is maar een paar mensen voorbehouden: Rembrandt, Michelangelo, Shakespeare." Foto: ANP/Olaf Kraak willen en kunnen geven. „Ik moet te allen tijde eigen baas zijn: daarom heb ik vrijwel al mijn films ook zelf geprodu ceerd. Als ik niet aan die doctri ne had vastgehouden, telde mijn oeuvre vijftig films in plaats van elf." Zijn laatste project, een Ameri kaans productie over racisme binnen een vredeskorps in Afri ka, strandde halverwege de ja ren negentig tijdens het roem ruchte proces tegen footballster O.J. Simpson. „Heel Amerika ging toen op zijn tenen lopen op vooral geen negers meer te beledigen - iets wat op een be paalde manier in die film wel gebeurde. Het was in dat poli tiek quasi-correcte klimaat on mogelijk om die productie nog financieel rond te krijgen." Bovendien heeft Rademakers niets met de speciale effecten die anno 2003 in de filmwereld hoogtij vieren. „Het is leuk om te zien wat er allemaal mogelijk is, maar op de keper be schouwd is die technische flau wekul volslagen oninteressant. Het is een wereld waar de mas sa om vraagt, maar waar ik geen enkele affiniteit mee heb. Dat soort films wil, en kan ik het publiek niet geven." theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Naar de vuurtoren, naar het gelijknamige boek van Virginia Woolf, door Atelier D. Bewerking en regie: Nienke Rooijakkers. Toneelbeeld: Loek Geradts. Met Stella Denier van der Gon en Maureen Teeuwen. Gezien: 25/9, LAKtheater, Leiden. 'To the lighthouse' van Virginia Woolf is een echt eilandboek Het speelt op Skye, in Schot land, waar in een landhuis een gezelschap Britten vertoeft met een rijk innerlijk leven en grote moeite anderen daarvan deel genoot te maken. Alle aanwezi gen zijn zelf ook eilanden, waartussen Mrs. Ramsay soms een begin van een bruggetje probeert te bouwen. Zij is de vrouw van een filosoof die in de zomer zijn studenten en uni versiteit ontvlucht. Lily Briscoe schildert een portret van haar. In de bewerking die regisseuse Nienke Rooijakkers van het boek maakte, gaat het om Lily en Mrs. Ramsay. In inwendige monologen vertellen ze flarden van hun verhaal, hun gevoelens en ervaringen en hun reacties op de anderen. Heel af en toe reageren die onafhankelijke ge dachten op elkaar. Zo is Lily blij dat ze niet hoeft te trouwen ('dat identiteitsverlies blijft mij tenminste bespaard') en ziet Mrs. Ramsay in een aanwezige man een goede huwelijkspart ner voor haar ('ze zijn allebei koel, gereserveerd en tamelijk onafhankelijk'). Stella Denier van der Gon en Maureen Teeuwen (bekend van de Mug met de gouden tand en Hertenkamp) spelen Lily en Mrs. Ramsay. Ze zijn perma nent doortrokken van het besef dat menselijke communicatie en contact gedoemd is tot mis lukking. Lily wordt daar nog wel eens kwaad of wanhopig van, de vrouw des huizes is meer be rustend. Hoewel gedachten over kleine huishoudelijke din getjes de zwaarmoedigheid soms doorbreken, wordt 'Naar de vuurtoren' nergens lichtvoe tig. Nou was Virginia Woolf ook niet bepaald het zonnetje in huis, maar een jaar later schreef ze 'Orlando', dat niet alleen briljant is, maar ook nog grap pig en fantasievol. Door de afwezigheid van hu mor of een lichte toets, maar ook van een conflict tussen twee personen, krijgt de voor stelling maar weinig profiel. Vooral het spel van Denier van der Gon komt wat bedacht over. Maureen Teeuwen heeft dat als ervaren actrice minder, maai- sprankelend wordt het niet. Verder is de bewerking de gelijk, de projectie van wolken en tuin- en strandscènes sfeer vol, en zijn de zieleroerselen mooi en zorgvuldig verwoord. Echt een voorstelling voor een beleefd applaus. College spelen woensdag 8 ok tober om 14.00 uur 'Wie niet weg is..' voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Leerlingen van het ROC lezen zaterdag 11 oktober om 10.30 uur prentenboeken voor aan kinderen van 3 tot 6 jaar. Voorhout: In de bibliotheek is op woens dag 1 oktober om 16.00 uur de voorstelling 'Wie niet weg is..' van het Fioretti College te zien voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Woensdag 8 oktober is er om 15.30 uur voor kinderen van 6 tot 10 jaar de voorstelling 'Diep in het bos'. Voorschoten: De bibliotheek heeft woensdag 1 oktober om 13.30 een voor stelling van goochelaar Carfijn voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Woensdag 8 oktober kunnen van 13.30 tot 16.00 uur sprook jesachtige spelletjes worden ge daan. Op zondag 12 oktober kunnen kinderen op de foto als hun favoriete sprookjesfiguur; muziek recensie Lidy van der Spek Lunchconcert: Patrick Hopper, piano. Gehoord: 25/9, K&O Kapelzaal, Leidén. 'Wat heerlijk om hier weer te zijn' en 'gelukkig zijn ze weer begonnen': alom gehoorde kre ten op het eerste lunchconcert van het seizoen. Veel oude be kenden groeten elkaar als dikke muziekmaatjes van de Kapél zaal. En bij de opening van het jaar past de pianist Patrick Hopper als geen ander in het plaatje. Ook hij is een 'ouwe ge trouwe' van deze concertserie en bovendien zeer gewaar deerd. Deze keer heeft Hopper voor twee waarschijnlijk niet afge maakte (unvollendete) sonates van Franz Schubert gekozen. Franz componeerde namelijk tegen de klippen op en zo kon het gebeuren dat hij driftig be gon te schrijven en na drie de len eindigde met de woorden 'und so weiter und so weiter!', en de partituur vervolgens in z'n overvolle bureau smeet. Echt een 'finale' missen is ove rigens overdreven. De twee so nates lijken met hun drie delen (snel-langzaam-snel) volgroeid, zeker als je er niet op gespitst bent dat bijvoorbeeld de Sonate in As ook moet eindigen in As, en niet in Es zoals het laatste Allegro. In Schuberts tijd zóu dat een noviteit zijn. Hopper heeft bepaald niet de vingervlugheid van een super- virtuoos jong talent. In de eer ste plaats omdat hij al een be hoorlijk aantal jaartjes meegaat, maar vooral omdat hij in water- vlugge loopjes nogal eens ha pert, even de weg kwijt is. Daar staat tegenover dat hij muzikaal is, spannend maar eerlijk het 'verhaal van de sonate' vertelt; niets mooier, pronkeriger maakt dan het is. Dat is al direct hoorbaar in het robuust, maar ingehouden ge speelde Allegro moderato. In het Andante profileert hij de melodie voor de linkerhand fraai en betekenisvol als een nieuwe vertellijn in het verhaal. Dit middendeel maakt een zwaai van vriendelijk pastoraal naar vrolijk en speels, wat Hop per mooi accentueert. De op waartse vóórslagen laat hij sprankelen in het eerste deel van Schuberts Sonate in E. Ook hier weer fikse contrasten tus sen stoere harmonieën en lich te, gebroken akkoorden. Het Andante speelt Hopper zeer verstild met een minimum aan pedaal en een verfijnd gevoel voor timing. Tot slot zet hij er een knallend fris Allegro tegen aan, waar hij bijna zonder kleerscheuren doorheen rolt. Ik ben benieuwd wat Patrick Hopper als begel^er te mel den heeft. Op 23 oktober speelt hij samen met de violiste Va nessa Vromans, eveneens in de Kapelzaal. los angeles/ap - Het Los Ange les County Museum of Art heeft elf schilderijen van Rembrandt en andere Nederlandse schil ders uit de Gouden Eeuw ge kregen. Het betreft zeegezich ten, stillevens en schilderijen van gebouwen. Het museum kreeg de schilderijen van een particuliere verzamelaar, Han nah Carter, die in de jaren '70 een collectie schilderijen van Nederlandse meesters aanleg de. De werken vertegenwoordi gen volgens deskundigen een gezamenlijke waarde van bijna 22 miljoen euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21