TOERISME an vuurtoren naar vuurtoren in Quebec 4 Het heilig bloed in de vrijheid Waterpuffende walvissen en dansende Jan van Genten FEfeEN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 2003 heeft 43 vuurtorens. De daarvan zijn niet meer in tvoor het scheepvaart- Ongeveer de helft is in- 5 aan een nieuw leven be- I in de toeristische indu- s overnachtingsplek of eum. Langs deze vuurto- een route uitgezet die aat voor een intensieve naking met het maritie- I van Quebec en zijn Idigende natuur. ib de Vries oodstil op het eiland nture. Bij de aanlegstei- n wat verlaten huizen, londen hier vissersge- maar die hebben hun ers gezocht. Het karak- jde visvangst (groter, oter) is veranderd en Ie en geïsoleerd bestaan iventure past niet meer tijd. Stilte dus, je hoort eigen ademhaling. na een paar kilome- lelen over het eiland, vrouwelijke gids in- wijsvinger op. Er valt it te horen. Geruis op af- jkt het. Dichterbij ko- nerk je wat het echt is er van een koor van dui- ijan van Genten, die het lot hun ver blij fplaats gekozen. leer je eenmaal oog in it met dit glorieuze diri- koor bekruipt je een ontroering. Zo vreselijk mooi. Het if je de hoofdrol mag [in een documentaire :overy Channel of Na- igraphic, zó dichtbij achtige vogels kun je Tot, bij wijze van spre- aai-afstand. Bijna bo lkaar voeren mannetjes I JFE RS Cap d'Espoir-vuurtoren, vlakbij Percé. Foto's: GPD/Rob de Vries de - Franstalige - provincie istkust van Canada. Het oppervlakte van bijna 1,7 ierkante kilometer en is zeven keer zo groot als Maar er wonen slechts 7,4 ïensen, een kwart van alle !n. lis de Canadese dollar; 1 euro per 1.4 Canadese dollar. Om fin te kunnen is een paspoort Je. De beste tijd om Quebec ien is de zomer en de orte lente en herfst. :r informatie over Canada: Tourism Commission, 0820, 2500 GV Den Haag, e- i@canadatourism.nl, www.canadatourism.nl en velcanada.ca. informatie over het e deel van Quebec is te website ibec.maritime.qc.ca. dse touroperators, die ireizen aanbieden zijn Jan ibsite www.jandoets.nl, tel. 33 en TUI, dat onder meer lagse auto-rondreis op basis aanbiedt vanaf 1.049 euro on. Website www.tui.nl jvliegt dagelijks naar ll.Van mei t/m oktober vliegt [Transat naar deze stad. en vrouwtjes een soort rituele dans uit, draaien om elkaar heen, schuiven met halzen en koppen liefdevol langs elkaar. Af en toe vliegen er zwermen weg pm uit het water voor de kust zeewier op te pikken, waarmee de nesten voltooid worden. Op lie Bonaventure bevindt zich de grootste Jan van Gen ten-kolonie van Noord-Ameri ka. Zoals gezegd: prachtige ma jestueuze vogels met een span wijdte van 1.80 meter en fraai geel gekleurde hals en kop. In dit vogelreservaat hebben ze er zo'n kleine 100.000, dat is min der dan op de Schotse Orkney- eilanden maar déar kun je er bij lange na niet zo dichtbij ko men. Behalve deze kolonie telt Bonaventure nog zo'n 150.000 andere vogels. Het is dus geen wonder dat een excursie naar dit eiland hoog op de verlang lijst van natuurliefhebbers en met name birdwatchers staat. Je kunt erheen met een excur sieboot die vaart vanaf het op het vasteland gelegen stadje Percé. Altijd gaat een gids mee en zijn de groepen klein, want de rust van de vogels mag niet verstoord worden. Niettemin ontvangen de vogels op het ei land 60.000 bezoekers per jaar. Lighthouse trail Dat Percé is trouwens een van de aantrekkelijkste plaatsen langs de kust van Quebec. Een kleine 4000 inwoners, een ge zellige hoofdstraat, omzoomd door kleurige motels, souvenir- en kunstwinkeltjes en vlak voor de kust een van de belangrijk ste en meest gefotografeerde attracties van de provincie: Ro- cher Percé, een 88 meter hoge en 475 meter lange rots met een gat erin. De plaatselijke be volking vindt dat de rots op een walvis lijkt. Vuurtorens Percé is een van de plaatsen die je aandoet wanneer je de Light house Trail volgt. Want Percé heeft de Cap d'Espoir. Hoewel feitelijk niet meer dan een paal met daarop een draaiend lamp je, heeft dit baken voor dolende zeelieden toch een architecto nisch aantrekkelijk uiterlijk meegekregen. Het Lighthouse Trail voert van vuurtoren naar vuurtoren en laat de toerist zo kennismaken met het maritie me deel van de provincie. Que bec heeft 43 vuurtorens, waar van er twintig zijn ingericht als museum, herberg of apparte ment. Ze staan niet alleen aan de kust, maar ook langs de im mens brede St. Lawrence rivier. De Pot k l'Eau-de-Vie op Straw berry Island, voor de kust van Rivière-du-Loup is alleen per boot bereikbaar.Dat is dan wel een boot van de Societé Duvet- nor, een vereniging die enkele tientallen jaren geleden ge sticht werd door een groep bio logen. Zij maakten zich zorgen over milieubedreigende ont wikkelingen op de eilanden in de St. Lawrence-rivier. Duvet- nor heeft nu het beheer over acht eilanden. Zij zorgt ervoor dat de rust er gehandhaafd blijft, maar organiseert voor ecotoeristen ook door biologen begeleide excursies. De vuurtoren op Strawberry-ei- land is een bijzondere; hij is de oudste in Quebec (van 1861) en heeft geen maritieme functie meer. Die is overgenomen door Het kerkje en kerkhof vlakbij zee in het kleurrijke Tadoussac. Op de achtergrond de haven waar vandaan schepen toeristen dichtbij walvissen (proberen) te brengen. de GMS-satelliet, waarmee veel scheepvaart tegenwoordig ge gidst wordt. Pot l'Eau-de-Vie heeft 35 jaar leeggestaan, is ge restaureerd en nu kun je er, omgeven door zee en omringd door vogels, slapen. Er zijn drie slaapkamers. De eilanden voor de kust van Rivière-du-Loup hebben trou wens een spannend verleden; ze waren onder meer opslag plaats voor sterke drank toen Amerika in de jaren dertig van de vorige eeuw werd 'droogge legd'. De drank werd vanaf de ze eilandjes via New Brunswick en Maine de Verenigde Staten binnen gesmokkeld. Ramp Behalve al die mooie vuurto rens heeft het maritieme deel van Quebec ook nog een aantal interessante musea. Dat in Pointe-au-Père bijvoorbeeld, pal achter een vuurtoren ge bouwd in de vorm van een half schip en helemaal gewijd aan een verschrikkelijke, maar 'ver geten' scheepsramp. Vergeten wellicht omdat een paar jaar eerder de Titanic spectaculair was vergaan, met 3.000 doden, en ook omdat twee weken later de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Maar op de 28ste mei 1914 werd op de St. Lawrence-rivier, 13 kilometer uit de kust ter hoogte van Rimouski, het pas sagierschip de Empress of Ire land, op weg van Quebec City naar Liverpool, geramd door een Noorse kolenboot. Gevolg: 1.012 doden, onder wie 130 kinderen. Voorwerpen, foto's en vooral een indrukwekkende videofilm herinneren aan deze ramp. Een museum met een heel an der thema is dat in Miguasha Park, gelegen aan de Chaleur baai op het Gaspé-schiereiland. Daar worden opzienbarende fossielen van vissen geëxpo seerd. Maar liefst 370 miljoen jaar oud en toch delen we er als mens anno 2003 nog altijd sommige genen mee. Een waardige afsluiting van de Lighthouse Trail door Quebec is een bezoek aan de gelijkna mige City, die zo Frans, zo Eu ropees en mede daardoor zo gezellig is, dat je je nauwelijks realiseert datje nog in Canada, op steenworp afstand van zo veel verpletterend natuur schoon bent. Walvis Tot dat verpletterende natuur schoon behoort trouwens ook de walvis. Bij het kleurrijke stadje Tadoussac waar koud water van zee (daar 300 meter diep) tegen de 30 meter diepe 'warme zoetwater-klip' van de St. Lawrence opstroomt, zit erg veel plankton in het water en dus ook walvissen. Hele vloten, van rubberbootjes tot salonbo ten, varen dagelijks uit om toe risten naar de walvissen te brengen. Maar wie denkt dat ze, net als in de films, hoog boven het wa ter springen of op z'n minst spectaculair hun enorme staar ten showen, heeft het door gaans mis. Een pufje water spray, een stukje walvisrug, en dan heb je het meestal wel ge had. En garanties op méér krijg je zeker niet. REISBERICHTEN Reis plannen De planner voor openbaar vervoer is vernieuwd en geeft nu nog eenvoudiger gratis reisadviezen van deur tot deur. Er zijn vooral minder handelingen nodig om het gewenste reisadvies te krij gen. Ook geeft www.92920v.nl informatie over gehandicapten- vervoer, klantenservice, fietsvervoer, tarieven en dergelijke. Het is bovendien mogelijk om tegen betaling van 0,55 cent via SMS op de hoogte gehouden te worden van eventuele vertragingen van een half uur of langer. Q Duits zoutfestijn In de Noord-Duitse stad Lüneburg herleeft na ruim vijfhonderd jaar een oud feest: de Sulfmeistertage. Van 2 tot en met 12 okto ber zijn er optochten, muziek, dans, toneel en wedstrijden die verband houden met de grote rol die de plaatselijke zoutmijn duizend jaar geleden speelde in de regio. Lüneburg heeft een fraaie oude binnenstad en uiteraard een Zoutmuseum. Er zijn speciale arrangementen mogelijk: tel. 0049-4131 207 66 30, www.suelfmeistertage.de. Q Verre fietsreizen Fietsvakantietouroperator Cycletours houdt zondag 5 oktober in j café eetgelegenheid Het Ponthuys in Amsterdam een informa tiemiddag over Verre Exotische fietsvakanties. Tussen 12.00 en 15.00 uur geven medewerkers en reisbegeleiders tekst en uitleg over de verre fietsbestemmingen in het Cycletours fietsprogram- ma. Om 15.15 uur wordt er een presentatie gegeven over twee fietstochten van Cycletours in Marokko. Toegang inclusief een consumptie is gratis. Het Ponthuys ligt aan de Buiksloterweg, aan de overzijde van het IJ achter het Centraal Station. Aanmel den via e-mail: sales@cycletours.nl. Meer informatie: www.cycletours.nl Ski Happy De Rotterdamse Ahoy' is van 9 tot en met 12 oktober weer de plek waar winter sportliefhebbers zich oriënteren op het nieuwe seizoen. Er zijn vooral veel win- tersportlanden verte genwoordigd, naast de bekende bestem mingen ook minder voor de hand liggende landen als Bulgarije, Turkije en Canada. Daarnaast zijn er indoorpistes, een Bierstube en overige randactiviteiten. Ski Happy overlapt met de beurs Fe- mina, die met hetzelfde kaartje bezocht kan worden. De ope ningstijden van Ski Happy zijn donderdag en vrijdag van 11.00- 22.30 uur, zaterdag en zondag van 11.00-17.00 uur. Entree 9 euro, gezinskaart 25 euro. Meer informatie: www.skihappy.nl. Schatkamer van fossielen De berg Monte San Giorgio ten zuiden van het Meer van Lugano is opgenomen in de lijst van Unesco Wereldnatuurerfgoederen. Binnen anderhalfjaar heeft Zwitserland nu tweemaal erkenning gekregen van Unesco op het gebied van natuurerfgoederen. Was het eind 2001 de regio Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn op de grens tussen het Wallis en het Berner Oberland, dit keer gaat het om een bijzonder natuurmonument in het zuidelijkste punt je van Ticino, op de grens met Italië. Om in aanmerking te ko men voor de kwalificatie wereldnatuurerfgoed moet een streek van uitzonderlijk en universeel belang zijn. De Monte San Gior gio (1096 m) voldoet aan dat criterium door zijn unieke geologi sche en paleontologische rijkdommen. Hij is als het ware een schatkamer van fossielen. De belangrijkste fossiele vondsten van de Monte San Giorgio zijn te zien in de paleontologie-musea van Zurich, Lugano en Milaan. Meer informatie via www.unesco.org en www.montesangiorgio.ch, Scoren met Mickey Disneyland Resort Parijs en voetbalclub Manchester United be ginnen samen een voetbalschool. Het complex opent volgend voorjaar bij het pretpark in Marne-la-Vallee. Jonge bezoekers zullen er op een kunstgrasveld een training van een paar uur mogen meemaken, leren dribbelen, doelschieten en na afloop krijgen zij een diploma. De aftrap voor de voetbalschool werd onlangs gegeven door Mickey Mouse en Ruud van Nistelrooy, die bij Manchester United speelt. Vakantiegevoel Het ontspannen gevoel na de zomervakantie is bij 51 procent van de Nederlanders binnen een week al weer verdwenen. Wel wordt hard gewerkt om goede voornemens, die 39 procent van de men sen tijdens de vakantie maakt, vast te houden. Na de lange zo mer ziet 46 procent van de Nederlanders de herfst positief tege moet. Men kijkt uit naar de 'gezellige herfstavonden' en is blij dat de hitte voorbij is. Dit blijkt uit de Center Pares Relax Index, een doorlopend onderzoek naar het welzijn van Nederlanders, Duitsers en Belgen. Het onderzoek wordt gehouden onder ruim 1300 personen in de leeftijd van 18 tot 65 jaar. Een 'beregezellig plakske' in het Vlaamse stadje Hoogstraten door Wiel Beijer De koning van België krijgt elk: jaar de eerste aard beien uit Hoogstraten. Dat het op een steenworp van Noord-Brabant gelegen Vlaamse stadje meer te bieden heeft dan zomerkoninkjes wordt duidelijk tij dens een wandeling langs de monumenten van dit vrome stadje. Op de gang naar het toilet van taverne-restaurant 't Torenijzer in Hoogstraten hangt een foto van de brand die in augustus 1995 het monumentale hore- capand grotendeels in de as legde. Branden en an dere verwoestingen hebben dit Kempenstadje vaak getroffen. Neem de Sint Catharinakerk met zijn bijna 105 me ter hoge toren, die vanaf het terras van 't Torenijzer niet te overzien is. Deze zestiende-eeuwse kerk werd in oktober 1944 door de Duitsers vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Maar kerk en kroeg werden herbouwd. In een katholieke gemeenschap kunnen deze twee instituten tenslotte niet zonder elkaar. De kroeg werd kort na de brand rap herbouwd. In dit stadje is wel meer vernield en daarna weer herbouwd, leren we als we na de prima filterkoffie van 't Torenijzer op weg gaan voor het 6,5 kilometer lange Deken Lauwerys-pad van Hoogstraten. Maar eerst even een stukje geschiedenis. Hoogstra ten kreeg in 1210 de titel 'Stad en Vrijheid' en werd in 1740 door keizer Karei VI zelfs verheven tot her togdom. Tijdens de Franse overheersing gingen alle titels en voorrechten echter weer verloren. Het duur de tot 1985 eer Hoogstraten zich eindelijk weer stad mocht noemen. En hoe zit dat dan met die "Vrijheid'? Dat zijn ze niet meer, maar een Vrijheid hebben ze nog steeds. Vrij heid is namelijk de naam van de hoofdstraat. Het verlengde van de Heilig Bloedlaan. Samen vormen zij de levensader van Hoogstraten. Hieraan liggen behalve kerk en raadhuis ook de belangrijkste kroe gen en restaurants. Schuin tegenover 't Torenijzer ligt verscholen achter een muur het begijnhof. Onbetwist een van de mooiste van Vlaanderen. Het begijnhof van Hoog straten ontstond omstreeks 1380, maar van de be- gin-bouwwerken is door allerlei branden niets over gebleven. Een nieuw gebouwd begijnhof groeide midden zeventiende eeuw naar de huidige omvang. In die tijd werd ook de barokke Sint-Jan-de-Evange- list-begijnhofkerk gebouwd. Ooit woonden in dit hofje 160 begijnen, maar in 1972 vertrokken de laat ste twee begijntjes en vanaf die tijd sloeg het verval snel toe. Gelukkig voor het aardbeienstadje herbouwden par ticulieren dit begijnhof, dat een van de dertien Vlaamse begijnhoven is die sinds 1999 opgenomen zijn op de Unesco-lijst van werelderfgoed. Pastoorsfabriekske Als we onze weg buiten de witte muren van het hofje vervolgen, blijkt dat Hoogstraten niet echt een stad is, maar hooguit een stadje. Een paar straten verder zijn we namelijk al weer op het platteland. We pas seren de Salm-Salm-windmolen, gebouwd in 1902 nadat de eeuwenoude houten molen in 1834 was omgewaaid, en het Withof, dat vroeger het klein se minarie was. Later werd er een joekel van een klein seminarie geopend aan de Heilig Bloedlaan. In Hoogstraten spreken ze overigens niet van klein se minarie, maar van pastoorsfabriekske. Langs een vervallen watermolen aan het riviertje De Mark en het Gelmelslot -in gebruik als penitentiair schoolcentrum- komen we vervolgens Hoogstraten weer binnen. Via het Heilig Bloedpark met zijn ro- zenkransweg belanden we op de Heilig Bloedlaan en keren terug naar de kerk, die op 23 oktober 1944 door het Duitse leger werd opgeblazen. Daar was 2000 kilo dynamiet voor nodig. De kerk moest plat omdat de 104,7 meter hoge toren in dit vlakke Kern- penland een prima uitkijktoren zou zijn voor de na derende geallieerden. Gelukkig waren de kerkschatten en de prachtige glas-in-loodramen vooraf veiliggesteld. De St. Catha rinakerk herbergt zoveel schitterende kerkelijke kunstschatten, dat je er met gemak enkele uren aan genaam kunt vertoeven. Bloeddoeken In die kerk hopen we meer te weten te komen over het Heilig Bloed. Daarvoor moeten we terug naar het jaar 1380, wanneer kapelaan Eligius van den Aker in ons Brabantse Boxtel een geconsacreerde kelk om stoot. De wijn vloeit bloedldeurig uit over het altaar doek en het corporale. Een wonder, dat de onhandi ge kapelaan op zijn sterfbed bekend maakt. Hij over handigt de doeken aan zijn biechtvader en de paus geeft later toestemming om de Heilig Bloeddoeken in de processie mee te dragen en aan het volk te to nen. Als de protestanten het in Nederland voor het zeggen krijgen en de processies worden verboden, worden de Heilig Bloeddoeken in 1652 in veiligheid gebracht inhet katholieke Hoogstraten. In 1924 wordt het corporaaldoek teruggegeven. Het Heilig Bloeddoek van Hoogstraten wordt jaarlijks op de eerste en tweede zondag na Pinksteren aan den volke getoond in de Heilig Bloedprocessies. Net als in Boxtel overigens. Bij het verlaten van de kerk lezen we op een bord naast de deur: 'Jacky en Fik waren hier. Beregezellig plakske.' Voor meer informatie: www.hoogstraten.be. 105 meter hoge kerktoren van de St.Cathari- rry Heuts/DDL Het begijnhof van Hoogstraten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19