Goedkoper over dezelfde snelweg BOOT-RIALTO Volvo S40 gaat nu echt bij Zweedse familie horen Sportieve verrassingen met achterwielaandrijving Een half miljoen Renaults in Nederland ilSMAN sAutostoelen moeten beter' brommers eurs in Ahoy - In Ahoy Rotter- dt morgen een brom- s gehouden. De klas- bmmer staat centraal, nu een Puch, Zündapp, Kof Berini is. Ze staan er wjaar 1980, van wrak tot onderhouden twee de beurs is open van 10 r en de entree kost €5. filerChrysler VW-diesels DaimlerChrysler gaat 15 elk jaar 120.000 tur- [(Is betrekken van Volks- ie motoren (2.0 liter, orden in Chryslers en I's gemonteerd. Die termerken van Daim- de betreffende mo- luitend voor Europa. Ilac splitst if in Europa idillac Europe bv heet dochtermaatschap- oymans die vanaf 1 de import en distribu- e merken Cadillac, jet en Corvette in Euro- Q doen. De nieuwe 4- in TS is de eerste van een Fensief van Cadillac, er Dmende 2 jaar nog vijf ra nodellen aankondigt. we Suiuki ,er voor WK raioRD - Suzuki heeft een i? -LENDER reet Night, legale i. Vliegveld Drachten. to-maxx.nl Jbcarevents.nl h fietsbeurs, ftterdam. 030 2258 262. iikel.com itish CARS Lifestyle Fair, Euretco Expocen- ten. 035 6836 990. tishcarsandlifestylenl f ill Speed, IJsselhallen, b vww.full-speed.nl z' h Race Festival, irk Zandvoort. 750. www.cpz.nl tishracefesti valnl i/Matra/Talbot-dag, circuit, Lelystad. 587, 049 7572 696 icamatrasportsclub.nl icaclub.com nerika, Formule 1, lolis Motor Speedway, jpindy.com rein en miniatuurauto Postiljonhotel, it. 018 3501 222. modelautobeurs, Houten. 054. nac.nl erbeurs, Veemarkt, jeurs voor Treinen, rum 'Unitas', en, 040 2550 041. ïania 2003, stylingbeurs, lallen, Goes, mania.info eraces, Circuit Park rt. 023 5740 750. :.nl uurautobeurs, Sporthal ijk, Almere-Stad. ospoor.nl invaar transport en ag, Veemarkthallen, 029 4284 615. edactie Weg Wiel, 17,2003 PA Haarlem, I: hdwegenwiel@hdc.nl ing onder verantwoording effende organisatie. De uit- tt verantwoordelijk voor af- n of gewijzigde data. itste informatie: bel het ver- foonnummer of ga naar het e internetadres. (advertentie) Gazelle Tomos Loekie •100% service leer dan 100 modellen yaliteit in tweewielers twielers b. v. ievendaal 76 Leiden |BL 071 -5131515 ifet/hoek Willem de Zi ten Tel.: 071 -668 06 Weg&Wiel vrijdag 26 SEPTEMBER 2003 redactie: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks Volvo heeft na acht jaar een op volger voor de S40. De kleinste Volvo maakt een sprong voor waarts en wordt nu volledig op genomen in de Zweedse familie. Voortaan gaat de S40 door het leven als een iets te heet gewas sen S60. Met het verdwijnen van de pro ductie uit Born (gaat naar Bel gië) neemt de nieuwe S40 defi nitief afscheid van zijn Neder landse (Daf-)verleden. De Bel gische S40 wordt de eerste nieuwe Volvo sinds de intro ductie van de luxe terreinwagen XC90. Het compacte model volgt de huidige designtrend die het Zweedse merk enige jaren gele den inzette. Kenmerkend voor die lijn zijn de 'brede heupen', veroorzaakt door de brede ri chel die aan de zijkanten van de auto prominent aanwezig is. De nieuwe Volvo S40 zal wor den geïntroduceerd met keus uit een aantal 5-cilinder benzi nemotoren, met de 220 pk ster ke vierwielaangedreven T5 als topmodel. Daarnaast is de wa gen vanaf de introductie lever baar met een 4-cilinder turbo diesel met een vermogen van 136 pk. Later in 2004 zal het motorenaanbod worden uitge breid met 4-cilinder benzine motoren. De S40 staat op een platform dat ook bij de andere Ford- partners, Ford en Mazda, in ge bruik is. Op dit moment wordt de (huidige) S40 gebouwd in het Limburgse Born, maar daar gaan DaimlerChrysler (Smart) en Mitsubishi samen verder. Volvo trekt zich volgend jaar dus uit Nederland terug en gaat de nieuwe Volvo S40 bouwen in het Belgische Gent, waar ook de V70 gemaakt wordt. De produc tiecapaciteit aldaar is uitgebreid en de fabriek verder gemoder niseerd. De productie van de S40 start in Gent al in de herfst van dit jaar. De auto komt be gin 2004 in Nederland in de verkoop. Volvo wil volgend jaar in totaal 70.000 van die niéuwe S40's verkopen, 20.000 in de VS, de grootste markt voor de auto. In de eerste helft van volgend jaar komt er ook een opvolger voor de stationwagon V40, die V50 gaat heten. Naast de uiterlijke en motori- De nieuwe Volvo S40 komt uit België en lijkt op een iets te heet gewassen S60. Foto: Volvo sche opwaardering krijgt de nieuwe Volvo ook de nodige veiligheidsvoorzieningen mee. Het was een belangrijk doel voor de fabrikant om ook de kleinste Volvo qua veiligheid op het niveau van de grotere Vol vo's te brengen. Volvo verwacht dat het nieuwe model vooral ook jongere ko pers zal aanspreken. „We willen klanten zo vroeg mogelijk deel laten uitmaken van de Volvo- familie, de nieuwe Volvo S40 zal als geen ander model in staat zijn jonge kopers aan te trek ken", aldus de fabrikant. den haag/anp - De kwaliteit van autostoelen moet sterk ver beteren. Dat blijkt uit een on derzoek van de ANWB onder tien automerken. Slechts vier van de tien stoelen kwamen po sitief uit een crash-test. Bij het onderzoek werd gekeken of de stoelen op lichaamslengte kunnen worden ingesteld, of ze voldoende stabiel zijn en of ze bescherming bieden tegen een whiplash. Dat laatste is bij slechts twee auto's, de Toyota Yaris en de Smart, het geval. De Nissan Micra, Ford Fiesta, Fiat Punto en Volkswagen Polo ko men slecht uit de bus. De Mini en Opel Corsa krijgen het stem pel matig en de Renault Clio en Opel Corsa met actieve hoofd steun, die de klap van het hoofd en de beweging van de nek bij een botsing beperkt, zijn rede lijk. De uitkomst is gebaseerd op een Europees onderzoek naar autostoelen. it nieuwe crossmotor, 450. De machine moet del zijn om volgend jaar lidkampioenschap op- veroveren. Het 500 cc ;oeld 1-cilinder 4-takt twee bovenliggende ssen met vier kleppen t in een aluminium fra- irossmachine gaat in 5 2004 in productie. De Alfa Romeo 8c Competizione: moderne interpretatie van een klassiek thema. Volgend jaar is hij te koop, maar niet in grote aantallen. Foto: Alfa Romeo door Peter Lodewijks De autotentoonstelling van Frankfurt is altijd goed voor de nodige verrassingen. Ook de pas gehouden 2003-editie had het een en ander te bieden. De stijlvolle Fiat-dochter Alfa Ro meo onthulde bijvoorbeeld een tot de verbeelding van velen sprekend studiemodel, ge naamd 8C Competizione. Was de eerder (op de Amsterdamse AutoRai) gepresenteerde Alfa Brera een uiterst modern ge lijnde coupé, de 8C is ook een nieuwe coupé, maar dan een met een meer klassieke inslag. Het jongste prototype is in ei gen huis getekend en ontwik keld en roept herinneringen op aan sportwagens met dezelfde benaming uit de jaren dertig van de vorige eeuw. De 8C is een uit koolstofvezel opgetrokken tweezitter van 4,28 meter lang. Niet alleen het ui terlijk grijpt terug op het roem ruchte verleden van de Italiaan se fabrikant, ook is in deze wa gen de (klassieke) achterwiel aandrijving weer terug. De 400 pk sterke 4.2 liter V8 met com- pressqr voorin is via een lange cardanas verbonden aan de achterwielen. Met een handge- De Volkswagen Roadster Concept R heeft ook achterwielaandrijving. Foto: Pon schakelde 6-bak accelereert de anderhalve ton zware 8C Com petizione in 4,5 seconden van uit stilstand naar 100 km/u. Zijn topsnelheid ligt boven de magische grens van 300 km/u. Alfa Romeo koos voor terugkeer van achterwielaandrijving om de kwaliteiten van de 8-pitter volledig tot zijn recht te laten komen en de inzittenden 'te trakteren op een ongekende rij- sensatie'. De grootste verras sing is nog dat deze auto naar verwachting in het voorjaar in productie genomen wordt. Alfa zal een serie van duizend stuks bouwen voor een prijs van rond 130.000 euro per stuk. VW conceptroadster Volkswagen toonde eveneens een meer dan aardige sportwa gen in Frankfurt, een open tweezitter dit keer: de Roadster Concept R. Opmerkelijk genoeg haalt VW, net als Alfa Romeo, achterwielaandrijving uit de kast voor dit studiemodel. De Concept R wordt via de ach teras aangedreven door een 265 pk sterke V6. De in het midden van de auto geplaatste motor zorgt voor een acceleratie van 0 naar 100 kilometer per uur in 5 seconden. De topsnelheid is begrensd op 250 km/u. De koplampen zijn voorzien van led-techniek. Zodra ze wor den ingeschakeld opent zich een facetlens. Vóór dit openen is in eerste instantie een slanke lichtbundel zichtbaar en pas daarna het volle dim- of groot- licht. Het optische effect van dit focussen van de 'ogen' laat de Concept R bij het inschakelen van de koplampen als het ware ontwaken. De tankdop op de voorklep is een stilistische hommage aan sportwagens uit de jaren vijftig. De voorklep doet dienst als kofferdeksel, want de motor zit achter de stoelen. Aan de binnenkant is de nieu we VW Roadster opmerkelijk ingericht. Zo heeft hij bijvoor beeld niet-verstelbare stoelen. In plaats daarvan kan de be stuurder elektrisch alle beno digde attributen naar zich toe halen, niet alleen het dash board maar ook het stuur en de pedalen. De 4,16 meter lange sportauto met middenmotor is meer dan een experiment, want hij wordt beschouwd als een serieuze voorbode van de introductie van een open tweezitter. We wachten af. door Brenda van Dam Er rijden in ons kleine landje meer dan 6,8 miljoen personen auto's rond. Daarmee leggen we met z'n allen zo'n 189 miljard autokilometers per jaar af. Dat kan minder, vindt de Stichting voor Gedeeld Autogebruik. Allerlei alternatieven voor de heilige koe zijn vorige week ge promoot. Minder autokilome ters is beter voor het milieu, voor de veiligheid, de leefbaar heid in de wijk en ook beter voor lijf en leden. Hoe worden we er ook financieel beter van? We weten allemaal dat het be ter is om de auto te laten staan en vaker per fiets of met het openbaar vervoer te reizen. Maar niet iedereen kan of wil dat. Milieu Centraal, voorlich tingsinstantie iii Utrecht, geeft tips waarmee je flink wat brandstof kunt besparen. Gebruik de auto selectief en rij op een zuinige manier. Daar komen de adviezen in feite op neer. Om te beginnen blijkt dat de helft van de autoritten in Nederland korter is dan 7,5 ki lometer. Met name tijdens kor te ritten is het brandstofgebruik hoog. Door bij die kleine af standen vaker te lopen, te fiet sen of met het openbaar ver voer te gaan, kan men relatief veel besparen. Carpoolen naar het werk is ook een optie. Door dat een behoorlijke groep Ne derlanders gezamenlijk naar het werk gaat, scheelt dit dage lijks 400.000 auto's op de weg en besparen de carpoolers 260 miljoen liter brandstof per jaar. Als je wel regelmatig maar niet elke dag een auto nodig hebt, is 'autodaten' het overwegen waard. Grote voordeel is dat je zelf geen auto hoeft aan te schaffen en je ook niet om on derhoud e.d. hoeft te bekom meren. Men betaalt een abon nementsprijs per maand of per jaar. Vooraf reserveren gaat per telefoon of via internet. Per rit betaal je een bedrag per uur en per kilometer. Zuinig rijden klinkt een tikje calvinistisch. Je kunt het ook anders formuleren: rij volgens het systeem van 'Het Nieuwe Rijden'. Dat is een manier van rijden die is aangepast aan de mogelijkheden van de nieuwe motoren. Daarmee kan men zo'n tien procent brandstof be sparen: dat is al snel 140 euro per jaar. Bovendien zijn ook de onderhoudskosten lager. Bij Het Nieuwe Rijden is het bij voorbeeld de bedoeling dat je start zonder gas te geven, je zo vroeg mogelijk naar een hogere versnelling schakelt en dat je een gelijkmatige snelheid en een laag toerental aanhoudt in een zo hoog mogelijke versnel ling. Voor een zo laag mogelijk brandstofgebruik is het ook zaak om regelmatig de banden spanning te controleren. Ook het gebruik van apparatuur als boordcomputer, cruise control en toerenteller kan bijdragen aan een bewuster verbruik. (advertentie) Alphen a/d Rijn Noordwijk Zaagmolenweg 4 0172 44 16 89 Van Berckelweg 34 071 364 00 40 1 Leiderdorp Hoofddorp Weversbaan 12 071 589 89 00 Parellaan 7 023 561 63 10 BLIK IN HET VERLEDEN door Ouirijn Visscher Ons land telt meer Renaults dan Den Haag inwoners. Ik heb het een tijdje op me laten inwerken. Een half miljoen Renaults. En ze vallen me steeds meer op in het straatbeeld. Hoe hard ik ook na denk, het aantal Renaultrijders dat ik ken, is beperkt Ik kom niet verder dan twee 19's, twee Kan- goo's, een Mégane Break en een 21 Nevada. Vreemd, Renault is tegenwoor dig helemaal hip. Je wilt gezien worden in een Renault. Niet zo lang geleden was het tegendeel het geval. De meeste modellen droegen geen namen maar cij fercodes. Vooral de 4 en 5 maakten furore, maar dat is in middels een kwart eeuw gele den. Laatst stond ik achter een '9'. Verbazend dat me dat op viel. De vrijwel uitgestorven se dan is zo saai dat-ie wegvalt te gen de achtergrond. In mijn stad zie ik heel af en toe een bordeauxrode 18 rijden, een van de allerlaatste series, de De Renault Twingo met zijn onschuldige Bambi-ogen liet zien dat ge durfde vormgeving aanslaat. Foto: Renault Versailles. De auto is van een museale zeldzaamheid. De in troductie van de 21 staat me nog helder voor de geest. Bla den riepen het uit: Renault wordt eindelijk een modem au tomerk. De auto bleek niet hy perbetrouwbaar. De'21 is nu voor een appel en een ei van de slopershamer te redden. Re nault dreigde in de jaren ne gentig in de put der automobie le vergetelheid te zakken met weinigzeggende modellen, als de 19, 21 en 25. De enige inno vatieve auto van Renault, de ruimtebus Espace werd nota bene door Matra bedacht en gebouwd. De komst van de Renault Twin go in 1992 luidde een nieuw tijdperk in. De auto met Bambi- ogen toonde dat gedurfde vormgeving aanslaat. De twee de klapper was de Renault (Mé gane) Scénic die het fenomeen minivan razend populair maakt. Pas dit jaar zijn fabri kanten als Volkswagen en Ford met een antwoord gekomen. Daarna volgden de futuristische Laguna, de nieuwe Mégane, de Vel Satis en de extravagante Avantime. Het laatste model is de parel op de kroon van Re naults gedaanteverwisseling. Helaas is de productie na twee jaar gestopt. De auto is nu al een klassieker. De Avantime was zijn tijd te ver voomit. Het model maakt maar een promil le uit van alle Renaults in ons land, minder dan Schiermon nikoog inwoners telt. Een bekende Franse bedrijfswa gen uit de jaren vijftig van de vorige eeuw is de Citroën HY, de blokkendoos opgetrokken uit golfplaat. Concurrent Renault stelde daar destijds deze auto, genaamd Goelette, tegenover. Het was een frontstuur-bestel- wagen, zeer goed te gebruiken bij middelzwaar bestelwerk en personenvervoer. Renault had in die tijd een hele reeks bestelwa gens op de markt, onder de Goe lette waren dat de Estafette en de Voltigeur en de zwaarste was de Gailion. De Goelette werd rond 1950 geïntroduceerd in de Franse koloniën te Afrika, waar de besteller was uitgevoerd met vierwielaandrijving, een ver hoogd onderstel en dikke ter reinbanden (foto). De eerste exemplaren werden geleverd aan het Franse leger in de kolo niën en aan verschillende Afri kaanse ziekenhuizen. Foto: Willeke Heijkoop

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17