Geen tussenstand onderzoek Poelgeest LEIDEN REGIO Apotheker Zoeterwoude blijft nog in hechtenis Ïoute combinatie medicijnen wordt verleden tijd' Nieuw plan voor Leiderdorpse Schansen en Dreven valt goed Lijn 13 en 14 zijn alleen Onmisbaar voor Schouwenhove R3 ex-Hiscom maakt slimme computersystemen voor de zorg SER vrijdag 26 september 2oo3 •4en haag/zoeterwoude-dorp - De ■potheker van Zoeterwoude en Jtompwijk blijft in voorlopige hechte- jis. De man zit vast sinds 10 septem- )er voor verzekeringsfraude. Deze i/eek bepaalde de raadkamer van de lechtbank dat de apotheker in de cel poet blijven. De apotheker wordt er- jan verdacht de afgelopen vier jaar de zorgverzekeraars voor een bedrag van 600.000 euro te hebben opgelicht. Hij zou dat hebben gedaan door re cepten te 'knippen', waardoor hij meer geld kon declareren. Door bij voorbeeld een recept voor negentig pillen in drie keer te verstrekken, kan een apotheker drie keer een vergoe ding krijgen. apotheker in afwachting :chti Waarom de van zijn berechting langer moet vast" zitten, kan een woordvoerder van jus titie niet zeggen. Uitzonderlijk is het volgens hem in elk geval niet. „Het is een normale voorlopige hechtenis. Je mag 106 dagen in voorlopige hechte nis zitten. Binnen die tijd moet er een zitting zijn geweest." Op de vraag of de apotheker een be kentenis heeft afgelegd, wil de justitie- woordvoerder geen antwoord geven. Ook is niet bekend of er inmiddels nog meer zaken aan het licht zijn geko men. Vóór 22 oktober wordt bepaald of de voorlopige hechtenis weer wordt ver lengd of niet. jMascha Welling v/ Patiëntgegevens en uit- van onderzoeken zitten vaker in de computer. Het ICT-bedrijf Torex-Hiscom leider in Nederland op lied van automatisering torg. Volgens directeur :ermans is de computer ir artsen én patiënten, land hoeft meer een ver combinatie van medicij- i krijgen." mensen herinneren zich koe ze achter het dokters- I feu hun verhaal deden, ter- C 4e huisarts op zoek was L— de groene patiëntkaart. kaarten waren vaak on- ichtelijk. Patiëntgegevens bovendien soms onvind- op het moment dat ze no- varen. Medewerkers van toenmalige Academisch nhuis Leiden (AZL) von- lat het anders kon. Zij za- in de toen gloednieuwe f lijkheden van computers Iternatief voor deze om- i ige manier van werken, k j en projectgroep van het M intstond in 1974 de voor- len van Torex-Hiscom, die destijds tooide met de Stichting Basis. Deze ing richtte zich op de au- keitisering van de patiëntge- is binnen het ziekenhuis, reeks 1995 nam investe- naatschappij Vanenburg chting van het AZL over zij de naam Hiscom. 1"'el verwierf het bedrijf een Vs grijke naam in de zorg. )m besloot het bedrijf, lde het fuseerde met Torex °0Ih Nederland BV uit Nieu- n, de naam Hiscom te be- eeien. Hoewel het ICT-bedrijf ne op de landelijke markt r 8' ligt de basis volgens Bo- n ins nog altijd in Leiden. vokzij de hogeschool en uni- 1 eit heeft de stad veel "^pgeleiden. Een groot deel m< ns personeel woont in en Leiden. De waarde van het neel is onvervangbaar." -Hiscom levert software- ra%ten aan ongeveer vijftig aal door Nancy Ubert oegstgeest - De raadscommissie die onderzoek doet naar de mil joenenschuld die met de ontwik keling van nieuwbouwwijk Poel geest werd opgebouwd, is voor lopig niet van plan om haar be vindingen openbaar te maken. De commissie heeft 180.000 eu ro extra budget gekregen om de 'flaterstudie' te vervolgen. Het is nog niet duidelijk of het onder zoek uiteindelijk iets oplevert waarmee Oegstgeest zijn voor deel kan doen, maar de raad heeft daar wel vertrouwen in. „Dit onderzoek moet zorgvul dig gebeuren", zegt fractievoor zitter De Kok van het CDA. „Het gaat hier wel om perso nen. Mogelijk hebben we be paalde mensen ernstige verwij ten te maken. Verwijten die mensen treffen. Als je onterecht iemand van misstappen be schuldigt, loop je de kans scha declaims te krijgen." De Kok is, net als zijn collega fractievoorzitters, lid van de on derzoekscommissie die ant woord probeert te vinden op de vraag hoe het nu kon gebeuren dat Oegstgeest met Poelgeest zo heeft geblunderd. Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest mocht als enige fractievoorzitter niet in de commissie plaatsnemen. Hij heeft een 'besmet' verleden. In de tijd dat de vermoedelijke misstappen zijn gemaakt, zat Eegdeman al in de raad. Van daar dat zijn plaats wordt inge nomen door partijgenoot Van Roij. Een paar maanden geleden heeft de raad 40.000 euro uitge trokken om met hulp van een Rotterdams bureau een begin te maken met het onderzoek. Nu heeft de Poelgeestcommis sie nog eens 180.000 euro uit de pot met algemene reserves ge kregen. Oegstgeest, dat behoor lijk noodlijdend is, heeft er tien duizenden euro's voor over om erachter te komen hoe de mil joenenschuld is ontstaan. „Vol gens mij levert die studie onge looflijk veel lessen op", zegt WD-fractievoorzitter Huizing. „Niet alleen voor ons maar ook voor de gemeenten waarmee we destijds zaken hebben ge daan en nu nog steeds doen. Die lessen zullen ons vooral vertellen hoe we het in de toe komst niet moeten doen." Het duurt nog zeker een maand eer de commissie met een eer ste rapportage komt. Het on derzoeksbureau heeft veel tijd verloren doordat Oegstgeest zijn archief niet op orde had. Stukken ontbraken of werden pas na lang zoeken gevonden. De lacunes in het archief moes ten opgevuld worden met de interviews die met 'sleutelfigu ren' zijn gehouden. Fase 1 van het onderzoek is nu afgerond. Dit onderdeel richtte zich op het politieke machtsspel tussen Oegstgeest, Leiden en de pro vincie, dat ertoe leidde dat Oegstgeest de wijk ging bou wen. Volgens de onderzoekers is het niet mogelijk om de eerste ont dekkingen openbaar te maken. Dat zou het verdere onderzoek beïnvloeden en zelfs kunnen schaden, zeggen ze. Ze vrezen dat mensen die nog gehoord moeten worden niet optimaal meewerken als er al conclusies zijn getrokken. De onderzoekscommissie buigt zich de komende tijd over de vraag hoe het mogelijk is da,t de gemeente Oegstgeest zeker 20 miljoen euro schuld heeft opge bouwd, zonder dat de gemeen te dit zag aankomen. Directeur Botermans: „ledereen krijgt een persoonlijk Elektronisch Patiënten Dossier." Foto: Hielco Kuipers Nederlandse ziekenhuizen en aan meer dan duizend huisart senpraktijken. Van de markt voor ziekenhuizen heeft het be drijf veertig procent van de markt in handen. Daarmee is het marktleider in Nederland. Omdat elke zorginstelling an ders werkt, levert Torex-His com geen standaardproducten, maar past het zijn software aan de vraag van de Want aan. Een populair product is het sys teem Mirador. Het tovert pati ëntgegevens in één oogopslag op het scherm en is daarmee zelfs voor 'digibete' artsen een uitkomst. Mirador werkt voor al goed bij het vaststellen van zo geheten contra-indicaties. Pa tiënten krijgen soms medicij nen voorgeschreven die niet sa mengaan met andere middelen die ze al nemen. Dat kan ge vaarlijk zijn en is bovendien duur. Volgens Botermans krijgt de toch al zo zwaar belaste zorg hierdoor nog eens 90.000 - in principe onnodige - verpleeg- dagen voor zijn rekening. Mira dor maakt daar een einde aan, omdat het berekent welke me dicijnen samengaan. In het verlengde van Mirador werkt Torex-Hiscom nu aan een nieuw systeem, dat de pati ëntgegevens van verschillende zorginstellingen aan elkaar ver bindt. Dat is een gat in de markt, want Mirador werkt al leen geïsoleerd, dus ofwel in een huisartsenpraktijk, danwel in een ziekenhuis. Specialisten in ziekenhuizen kunnen daar door niet zien welke medicij nen huisartsen een patiënt voorschrijven. Met het nieuwe systeem zal met één druk op de knop te zien zijn welke onderzoeken in een andere zorginstelling zijn gedaan. Dat alles is nog maar het begin, denkt Botermans. Hij schildert een toekomstperspectief waarin iedere patiënt een persoonlijk Elektronisch Patiënten Dossier heeft met alle gegevens die een arts nodig heeft. „Dat is enorm goed voor de veiligheid van de patiënten en bevordert het ge nezingsproces", aldus Boter mans. door Janneke Dijke leiderdorp - De meeste bewo ners van de flatwijk Schansen en Dreven in Leiderdorp reage ren rustig en zijn tevreden met de nieuwste plannen voor de wijk. Een handvol mensen kan het niet verkroppen dat hun flat alsnog wordt gesloopt en een enkeling is kwaad, omdat hij vier jaar in een sloopflat woon de, terwijl die nu toch blijft staan. Maar de meeste bewoners heb ben vooral veel praktische vra gen, bleek gisteravond op een informatieavond die de Alge mene Woningstichting Leider dorp (AWL) hield. In de Muzen- hof kregen de bewoners een toelichting op het nieuwe plan, dat eind augustus via een nieuwsbrief bekend werd ge maakt. In de nieuwe versie van de tweede fase van de renovatie beurt worden er geen flatblok- ken afgetopt of opgetopt, wor den er twee blokken gesloopt en vier torentjes bijgebouwd. De AWL heeft steeds langere wachtlijsten en heeft ontdekt dat voor de oorspronkelijke operatie alle bewoners van een flat tijdelijk moeten verhuizen. Dat kost veel geld en geeft on rust. Sommige bewoners vinden het belachelijk dat de AWL op het oude plan durft terug te komen. „Ik woon al jarenlang in de Beukenschans met de gedachte dat ikin een sloopwoning woon. Het is er erg verloederd omdat er allemaal tijdelijke be woners wonen. En dat blijkt nu voor niets", zei een vrouw. „Een paar jaar geleden zei de AWL nog dat ik geen kosten meer in mijn woning moest maken, omdat hij gesloopt zou worden. Begrijp me goed, ik heb er vrede mee dat ik mag blijven, maar ik voel me wel een beetje in de maling genomen. Hadden jullie dit niet vijf jaar geleden kunnen bedenken?" Nee, antwoordde AWL-direc- teur Ton Verdoes. „Een paar jaar geleden moesten we elke woning nog vijf of zes keer aan bieden voor hij geaccepteerd werd. Nu reageren er honderd mensen op een vrijkomende woning." Omdat de vraag naar een huurhuis is toegenomen, wil de AWL niet meer zoveel flats slopen. In de oorsprorike- lijke plannen zouden er 200 flats gesloopt en 100 bijge bouwd worden; een verlies van 100 woningen. In de nieuwe plannen blijft het aantal wonin gen ongeveer gelijk. Het bijzondere ontwerp voor de binnenterreinen, waarbij de au to's half verdiept geparkeerd staan en omgeven worden door een wal van gras, riep veel Vra gen op. Vragen waarmee dé ar chitect en de AWL blij zijn, om dat het ontwerp nog vers is en voor verbetering vatbaar. Een aantal vrouwen gaf te ken nen dat ze niet door een smal poortje naar hun auto willen. Een oudere vrouw zei dat ze bang is dat de parkeerkelder hangjongeren aantrekt en dat ze daar nu al zo'n last van heeft. „Dat is helemaal niet wafer", reageerden enkele buren, als door een wesp gestoken. „De hangjongeren zijn helemaal niet hinderlijk. Ze mogen daar gewoon staan. In deze wijk is plaats voor alle leeftijdsgroe pen." het Stationsplein staan tiental- 'P* i mensen ongeduldig te wach- i op de bus die hen naar huis brengen. Het is bijna etenstijd, .najaarszon, die langzaam 51 mje kleurt, schijnt net over de a inrails. Een handjevol mensen n e ipt naar de bussen 13 en 14 die ea 1 iter elkaar staan opgesteld aan n busperron. Zuid West Joenoord en Groenoord Zuid fff staat te lezen op de displays de bussen. Het college van B W maakte eerder bekend deze slijn te willen opheffen. Nie- fend weet hoe lang deze routes g zullen bestaan. De vraag is of ze buslijn echt nodig is. Wat ge- o urt er als bussen 13 en 14 niet :er door Leiden rijden? buschauffeur lacht vriendelijk ir een vrouw die als negende - en laatste - passagier instapt. De vrouw is 79 jaar en woont in Schouwenhove. Alleen de buslijn 13/14 stopt daar. „Voor de bewo ners van Schouwenhove wordt het een probleem als deze bus niet meer rijdt", zegt de chauffeur terwijl ze NS-station Leiden Cen traal verlaat. De hoogbejaarde vrouw zit voor in de bus. „Ik rijd elke dag mee. Als ze de lijn ophef fen, kan ik niet meer naar de stad." Achter haar spreken twee jongens over een andere buslijn die snel ler naar hun bestemming gaat. „We hadden beter kunnen wach ten, deze bus rijdt om", klinkt het. De vrouw voorin slaakt een zucht. „Het alternatief voor de bus is een taxi. Die is veel te duur voor mij." Bus 14 rijdt haar vanaf de super- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 071 - 53 56424 markt direct naar huis. „Ik kan niet meer ver lopen. Dus ik neem de bus om de dagelijkse bood schapjes te doen." Nadat de vrouw thuisgebracht is, blijven er drie passagiers over. Ze stappen allemaal uit bij een halte waar vermeld staat dat er nog meer buslijnen stoppen. Geen van drieën maken ze zich druk over het dreigende opheffen van deze buslijn. „Dan nemen we wel een andere bus", had een jongen op het station gezegd. Zo lijkt het ook te zijn. De busrit duurt een klein uur en gaat door veel Leidse buurten. Schouwen hove, de Mors, Koppelstein. Op de b.usbrug naar de Stevenshof gaat de chauffeur een beetje aan de kant om de tegemoetkomende bus 13 ruimte te geven. Daarin zitten twee passagiers. „Dit is een hele rustige lijn'zegt de bus chauffeur. „Twintig mensen in één rit halen we niet." Na een klein stukje Voorschoten rijdt de bus door Leiden Zuid Wést, waar een vrouw instapt. Ze moet naar het Diaconessenhuis, maar deze bus is niet de enige die haar daar naartoe kan brengen. Een halte verder stappen een va der en zijn zoon in met de vraag aan de chauffeur of ze bij de Kooilaan stopt. 'Ze gaan nooit met deze bus'. Nog een stop bij het Diaconessen en bij het LUMC. Daarna komt de bus weer aan op Leiden Centraal. Leeg. Op het display verandert het nummer van 14 in 13. Eén passagier stapt in. Het spitsuur op deze donder dagavond van buslijn 13/14 is voorbij. Mascha Welling AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl „Buslijn 13/14 is heel rustig. Twintig passagiers per rit halen we niet." Foto: Hielco Kuipers In het verenigingsgebouw bij turnvereniging Ons Buiten is morgen vanaf 11.00 uur een workshop 'snoeien'. Het ge bouw staat aan het Joop Ver- voornpad 16 in wijkpark Noord (tussen de Merenwijk en de Willem de Zwijgerlaan) in Lei den. Voor het praktijkgedeelte wordt verzocht een snoeischaar of een handzaagje mee te ne men. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is zondag van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt. Het themacafé voor (ex) cliën ten in de psychiatrie en hun naasten staat woensdag in het teken van veranderingen in de zorg. Van 19.30 tot 21.30 uur in het GGZ-Informatiepunt, Ra penburg 48 in Leiden. Door het Heempark aan de Oegstgeesterweg 21 in Leiden begint zondag om 14.00 uur een herfstwandeling. Het the ma is 'Zaden op Reis'. In buurthuis Matilo begint dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur een cursus creatief met kaarten. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126 in Leiden, tele foon 541215. Stichting Suiren-Ji verzorgt zondag vanaf 14.30 uur een le zing over 'Boeddhisme en ge weld' in de Zentempel aan de Hogewoerd 162 in Leiden. Toe gang 5 euro. Voor meer infor matie 5120051 of www.zencen- trum.nl In gebouw 'De Goede Herder' aan de Oude Vest 13 in Leiden begint dinsdag 7 oktober om 18.30 uur een kennismakings- cursus voor jongeren van 14 tot en met 17 jaar die meer willen weten over het christelijk ge loof. Deze Youth Alpha-cursus is gratis. Meer informatie: Birgit Jaarsma 5146912 of youthal-" phaleiden@hotmail.com. In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden - kunnen 55-plussers zondag vanaf 14.00 uur aan een bingo meedoen. Vijf spelxonden voor 3 euro. Meer informatie: 5212893. In Centrum Gong in Leiden is, zondag van 20.00 tot 22.00 uur de workshop 'De helende stem'. De kosten zijn 15 euro. Opgave vooraf bij Hansje Huson, tele foon 5143214. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie verzorgt voor iedereen tussen de 12 en 25 jaar van vrijdag 10 oktober tot dinsdag 14 oktober een herfstkamp in het Warmonder- bos. Op de Kagerplassen wordt gezeild en gesnorkeld, op het land wordt naar paddestoelen gezocht. Voor meer informatie: Daan Schrama, telefoon 0252- 232481 of daanschrama@ yahoo.com. In de lezingencyclus 'Haal meer uitje leven' geeft Carina Verhoeve woensdag van 20.00 tot 22.00 uur de lezing 'Reiki - een weldaad voor lichaam en geest' in buurthuis Stevenshof, TrixTerwindtstraat 4. De entree bedraagt 9 euro. De Leidse afdeling van de Jon- gerenWerkGroep voor Sterren kunde (JWG-Leo) verzorgt van af 17 oktober een cursus ster renkunde voor kinderen van 8 tot 14 jaar. De cursus wordt op vier vrijdagavonden van 19.00 tot 21.00 uur gegeven in de Ou de Leidse Sterrewacht, Sterre- wachtlaan 6 in Leiden en kost 25 euro. Meer informatie en aanmelding bij: Wouter Poos, telefoon 5234499 ofw.j.r.poos@ students.uu.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11