Europa en VS niet tot elkaar over Irak BUSINESS CLASS BUITENLAND E WOONBEURS AMSTERDAM Frederik heeft de ware gevonden Paus in levensgevaar tijdens reis Slowakije VN-topman Annan hekelt opstelling Amerika Hoofddoekje Actie tegen schapentransport Australië toegestaan op r r Duitse scholen Joodse kolonisten planden aanslag moskee Jeruzalem PvdA-Kamerlid somber over route naar vrede imstoring in in Zweden pij na vier miljoen Jens in het zuiden van in in Denemarken Bisteren uren zonder ;zeten na een schakel- n Zweedse kerncen- Ll jroblemen zorgden V kettingreactie in ande- :entrales. Veel mensen naar huis te gaan, ter- penbaar vervoer niet Di e stoplichten niet an De 15,8 kilometer lan- b ïdbrug tussen Dene- ist n Zweden werd voor iël er gesloten. woensdag 24 SEPTEMBER 2003 e baby's jirkoolvat Een Poolse vrouw oejend drie van haar ba an bben gedood. De lijk- r >jn gevonden in een vat dftool in de kelder van e| [ng in het oosten van babylijkjes werden s door twee andere 21 van de 38-jarige deden de ontdekking i oma klaagde over de nd zet Jaars uit - Thailand gaat hon- imbodjaanse bede- Tachtvliegtuig het tten, terug naar Cam- ns len voor de operatie lind volgende maand ec, het economische rkingsverband van nd de Stille Oceaan, e daklozen en straat orden verwijderd uit e jeeld. President Bush nomische top in '-pij wonen. loden na ng hospitaal ~e e Saudische politie ren drie 'terroristen' twee gearresteerd na mg vuurgevecht bij ïhuis. Een gewapende in het ziekenhuis een tenlandse dokters en ,gj ers gegijzeld, die uit- nt llemaal ongedeerd ilgens de Saudische le isie gat het om mos- 3plisten die een terreur - anden. -)Bt VS gepakt rjts spionage in Amerikaanse mili- vertaler werkte op de ïse militaire basis mo Bay, is aangehou- :u denking van spiona- ïelpen van de vijand, b »rd bekend dat een van de basis om 2( eden is gearresteerd, er !4-jarige Ahmed al- 32 aanklachten in- )e VS houden op u\ no Bay honderden )1{ e al-Qaeda- en Tali- rs gevangen. Tegen le gedetineerden is een aanklacht inge- ns leger terroristen lgerijnse militairen eer dan vijftig leden velddadige beweging ingeld. Vijftien leden 'j n gedood en dertig vrouwen en kinderen ♦d. De GSPC ontvoer- jaar 32 westerse toe ter wie de Nederlan- itoriumzaak voor rechter ej jttj de Amerikaanse n.jgia is het proces be- gejgen Ray Brent Marsh, it ar van een crematori- saïenlang doden niet rele, maar opsloeg. bedrijf in Noble wer- ldken gevonden, rr^ het crematorium zes overnam van zijn Bd als excuus dat de stuk was. Hij erpestaanden van over- If as van verbrand gegeven. De machtigste man van de wereld knipoogt naar de Amerikaanse delegatie, kort voor hij de Algemene Vergadering van de VN zou toe spreken. Foto: EPA/Shawn Thew new york/gpd-ap - Amerika en Europa zijn nog geen stap nader tot elkaar gekomen in de kwes tie Irak. De Amerikaanse presi dent Bush vroeg de Algemene Vergadering van de VN in New York gisteren zijn Irak-beleid te steunen. Hij zei dat er voorlopig geen machtsoverdracht zou plaatsvinden. Maar de Franse en Duitse regeringsleiders blijven pleiten voor een snelle soeverei niteitsoverdracht en een grotere rol voor de VN. „Een vrij en democratisch Irak zal de weg effenen voor vrijheid en democratie in het Midden- Oosten", zei Bush in zijn toe spraak. Hij gaf een opsomming van het goede werk dat de VS en de VN in Irak verrichten, maar sprak met geen woord over tegenslagen. Bush zei dat een overhaaste soevereiniteitsoverdracht in Irak alleen maar zal leiden tot chaos: „Dit proces moet zich ontwikkelen naar de behoeften van de Irakezen zonder opge jaagd of vertraagd te worden door andere partijen." Daarmee richtte Bush zich dui delijk tegen Frankrijk en Duits land, die het bestuur over Irak het liefst zo snel mogelijk in handen van de Irakezen zien. De Franse president Chirac, die na Bush de Algemene Vergade ring toesprak, toonde zich niet onder de indruk van de woor den van de Amerikaanse presi dent. Niet alleen hekelde hij nog eens de eenzijdige aanval op Irak, ook herhaalde hij zijn eis van een snelle machtsover dracht. Chirac kreeg voor zijn toe- berlijn/gpd) - Het Duitse Con stitutionele Hof heeft vanmor gen een Afghaanse moslimlera res in het gelijk gesteld. De vrouw, de 31-jarige Fereshta Ludin, weigert bij het uitoefe nen van haar werk haar hoofd doek af te doen. Het oordeel van het hof kan verstrekkende gevolgen hebben in Duitsland. De lerares voert haar actie al sinds 1998. Ludin, die een Duits paspoort heeft en in 1987 naar Duitsland kwam, noemt de hoofddoek een onderdeel van haar islamitische identiteit en 'een belangrijk deel van mijn persoonlijkheid'. Eerder werd Ludin door drie rechtbanken in het ongelijk ge steld. Het oordeel van het Constitu tionele Hof kan verstrekkende gevolgen hebben. De deelstaat Baden-Württemberg, die Ludin na een geslaagde stage Engels en maatschappijleer weigerde aan te stellen in een staats school omdat de hoofddoek de 'neutraliteit' van de school zou schenden, moet zich nu herbe zinnen. In sommige plaatsen in Duits land hebben moslimleraressen lange tijd met een hoofddoek op les gegeven. Naar aanleiding van het geval-Ludin waren ook hier zaken tegen aangespan nen. Die werden opgeschort in afwachting van het oordeel uit Karslruhe. Ook zal door de uitspraak de kwestie rond de crucifix in Bei erse scholen weer worden op gerakeld. Die mochten door het Constitutionele Hof niet ver plicht worden gesteld. In één geval dwong de rechter een school het kruis weg te halen, nadat ouders een klacht had den ingediend. Zweedse politie laat verdachte moord Lindh vrij stockholm/ap - De Zweedse politie heeft onvoldoende be wijs tegen de verdachte van de moord op de minister van bui tenlandse zaken Anna Lindh. De 35-jarige Per Olof Svensson werd een week geleden gearres- teerd op basis van getuigenver klaringen en beelden van de bewaltingscamera's in het wa renhuis. Er is echter geen ander bewijs tegen de man gevonden. De politie heeft nog altijd niet kunnen vaststellen of de man zich wel in het warenhuis be vond tijdens de steekpartij. can8erra/anp-rtr-afp - Dierenactivisten hebben vanmorgen voor de Australische havenplaats Portland verhinderd dat een schip werd geladen met schapen. De actie was een protest tegen het lot van ruim 50.000 schapen die al weken op zee gevan gen zitten in de Golfregio. De actievoerders wierpen in de haven van Portland met speedbootjes en kano's een blokkade op. Daardoor kon het schip Al- Kuwait, dat de schapen voor een klant uit Saudi-Arabië zou ophalen, niet aanleggen. De vrachtvaarder is nu op zee voor anker gegaan. Het Nederlandse schip Como Express ligt nog altijd voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) voor anker. Op 5 augustus vertrok het met 57.000 schapen aan boord van West-Australië naar Saudi- Arabië. Een bedrijf daar had de schapen gekocht. Eind augustus werden de dieren door de Saudische douane geweigerd om dat een te hoog aantal schapen de onschul dige ziekte schuift zou hebben. In zes we ken tijd zijn ruim 4000 schapen op de Co mo Express gestorven, vooral door de hitte. Het Saudische bedrijf en de Australische overheid doen er alles aan om de dieren er gens anders onder te brengen. De Verenig de Arabische Emiraten weigerden, met Pa kistan is Australië na een aanvankelijk 'nee' weer in gesprek. De Australische regering onderhandelt ook met enkele andere lan den. Welke dat zijn, is nog niet bekend. Voor Australië is vee het belangrijkste ex portproduct. De uitvoer naar Saudi-Arabië, de grootste klant, is door het incident voor lopig stopgezet. Ook buurland Nieuw-Zee- land ziet voorlopig af van een gepland transport van ongeveer 65.000 schapen naar Saudi-Arabië, totdat er een oplossing is voor de de schapen op de Como Express. Honderden dode schapen - bezweken door de hitte - liggen op het dek van het Nederlandse vrachtschip Como Express. Volgens de reder gaat het redelijk goed met de tienduizenden andere schapen die het schip vervoert. Ze hebben extra water en voedsel gekregen. Foto: AP Deense kroonprins trouwt met Australische schone door Hans Jacobs (advertentie) ZES WOONBLADEN EEN BEURS 30 september t/m 5 oktober Amsterdam RAI ■Alles voor het interieur Meer dan 290 presentaties Complete huizen van de woonbladen Veel gratis woonadvies open di-vrij 10 - 22 uur za-zon 10-18 uur n schitterende woonprijzen t.w.v. U.500,-! Kijk op www.woonbeurs.nl kopenhagen - Kroonprins Fre derik van Denemarken gaat trouwen. Het Deense hof heeft vanmorgen de lang verwachte verloving van Frederik aange kondigd met de Australische Mary Donaldson. Het huwelijk vindt volgend voorjaar plaats in Kopenhagen. De Oranjes - die zelf in het voorjaar een bruiloft hebben - zullen daar met een ruime afvaardiging bij zijn. Ko ningin Margrethe II heeft de verloving op de agenda gezet voor de bijeenkomst met de kroonraad op 8 oktober. Daar kan ook het Deense kabinet met het huwelijk instemmen. Dót Frederik en Mary zich zou den verloven, stond voor de Deense media al een halfjaar vast. Vraag was alleen wanneer de koningin en het verliefde paar de tijd rijp zouden achten voor een officiële bekendma king. Er zijn de afgelopen maanden al heel wat wedden schappen verloren over de juis te datum van verloving en hu welijk. Sterrenwichelaars en wedkantoren hadden zo hun eigen voorkeuren en argumen ten voor een bepaalde dag. Fre derik en zijn moeder hadden echter niet zo'n haast. De populaire prins, herhaalde lijk gekozen tot Deense man van het jaar, heeft de afgelopen jaren flink wat bevallige dames aan zijn zijde gehad. De roman ces duurden nooit langer dan twee jaar. Geen wonder dus dat Margrethe lange tijd de kat uit de boom keek toen Frederik na de Olympische Spelen in Syd ney in 2000 thuis kwam met Mary Donaldson. Een eerste aanwijzing dat het dit keer serieus was, was de ver huizing van Mary (31) naar Eu- spraak aanzienlijk meer ap plaus dan Bush, die meteen na zijn eigen rede de zaal verliet en Chirac dus niet hoorde spre ken. Later ontmoetten de twee elkaar buiten het VN-kantoor. Volgens Chirac moet de VN in internationale kwesties het voortouw nemen, en daarmee schaarde hij zich vierkant ach ter Kofi Annan die in zijn ope ningstoespraak Amerika de mantel uitveegde. Volgens Annan brengt Amerika met zijn eenzijdige aanval de wereldvrede in gevaar. Bush gaf in zijn rede geen enke le indicatie dat hij bereid is de VN een grotere rol te laten spe len in Irak. Sprak hij bij eerdere gelegenheden nog over een 'vi tale rol' voor de VN, nu kwam hij niet verder dan een 'aanvul lende rol'. bratislava/gpd - Paus Johan nes Paulus 11 verkeerde tijdens zijn vierdaagse reis door Slowa kije, twee weken geleden, voortdurend in levensgevaar. Een tot nu toe onbekende af perser blijkt tot drie maal toe schriftelijk te hebben gedreigd het hoofd van de katholieke kerk te vermoorden. Alleen als hem 200 miljoen kroon (7 mil joen euro) werd betaald, zag hij van zijn plan af. De afperser schreef zijn eerste brief enkele weken voordat de paus in Slowakije aankwam. Begin september beloofde hij een vuurwerk zoals de wereld nog nooit gezien had als niet aan zijn wens werd voldaan. In een derde schrijven gaf de af perser aan de paus met een pantsergranaat te zullen doden. Politie en veiligheidsdiensten namen de dreigementen zeer serieus. Een pantsergranaat kan een doel op 300 meter treffen. Indien de aanslag gepleegd zou worden bij een grote bijeen komst van gelovigen met de paus - bijvoorbeeld een mis in de open lucht - zou dit een slachting veroorzaken. De beveiliging van de paus werd gedurende zijn bezoek aan Slowakije tot het maximum opgevoerd. In een straal van 400 meter rond de paus werd iedereen en alles in de gaten gehouden, onder meer met zeer geavanceerde verrekijkers. Indien er iets ongewoons werd ontdekt hadden de politie en veiligheidsmensen het recht meteen te schieten. De zaak is tot nu toe geheim ge houden om paniek te voorko men. De feiten zijn via de krant Novy uitgelekt en bevestigd door de chef van de Slowaakse veilig heidsdienst Packa. joodse kolonie in de buurt van Nablus. De vondst bevatte on der meer explosieven en tijd bommen en houdt mogelijk verband met de gemelde be kentenis van de arrestant. Sinds november 2001 zijn er Palestijnen vermoord in de be zette gebieden waarbij extre misten met namen als Wraak der Kinderen de verantwoorde lijkheid voor moorden hebben opgeëist. De kolonisatie van de bezette gebieden gaat uit van de rech teloosheid van de oorspronke lijke bewoners en/of eigenaars van het land. Maar veel kolonis ten vinden bovendien dat de Palestijnen helemaal moeten verdwijnen. Sommige extremis tische bewegingen stellen dat de Palestijnen moeten worden verdreven of vermoord. Een Is raëlisch dagblad heeft bericht dat de beramers van de aansla gen ervan overtuigd zijn dat hun godsdienst het doden van niet-joodse vrouwen en kinde ren rechtvaardigt. jeruzalem/anp-afp - Joodse ko lonisten hebben gecoördineer de aanslagen beraamd op een serie moskeeën in de door Isra el bezette gebieden. Dat heb ben Israëlische media gisteren gemeld op basis van de binnen landse veiligheidsdienst Shin Beth. Een van de beramers van de aanslagen heeft tegenover Shin Beth bekend dat de groep ge lijktijdig autobommen wilde la ten ontploffen tijdens het vrij daggebed van de islamieten, onder meer bij de al-Aqsamos- kee in Oost-Jeruzalem. De groep was bovendien van plan aanslagen te plegen op Israëli sche politieke leiders. Shin Beth heeft sinds juli al ze ker dertien kolonisten gearres teerd en daarbij gemeld 'een terroristisch netwerk' te hebben opgerold. Maar negen van de arrestanten zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Begin deze week vonden agen ten van de veiligheidsdienst een groot wapenarsenaal bij een door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een kort bezoek aan Israël en de Palestijnse Gebie den heeft bij PvdA-Tweede-Ka merlid Bert Koenders de indruk versterkt dat de 'routebeschrij ving naar vrede' niet is te red den zonder opvoering van de internationale druk.Als je daarin niet serieus bent, laat je de boel gewoon verder verslon zen", zei hij gisteravond in Tel Aviv over het internationale vredesplan. Eerder op de dag had hij een bezoek gebracht aan de Palestijnse president Aafat in Ram all ah. Koenders keert vandaag pessimistischer naar Nederland terug dan hij er is vertrokken. Hij hoopt dat de ministers van buitenlandse za ken van het 'kwartet' - de Ver enigde Staten, de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties - vrijdag in New York hun routebeschrijving weer op de rails kunnen zetten. Maar hij heeft er weinig vertrouwen in. Het belangrijkste probleem is een gebrek aan leiderschap bij zowel Arafat als de Israëlische premier Sharon, zegt Koenders. En de Amerikaanse regering voert volgens hermeen zigzag- beleid, waarbij periodes van in tensieve bemoeienis worden af gewisseld door periodes van te rugval. Het zou goed zijn als Europa zich meer zou doen gel den, vindt hij, 'desnoods samen met de verenigde Staten'. De Nederlandse regering zou daar nog eens op kunnen aandrin gen bij de EU-poot van het kwartet. Koenders bezocht Ramallah als lid van een dele gatie van de Socialistische In ternationale, die vanouds goe de relaties onderhoudt met zo wel de Israëlische Abeiders- partij als het Palestijnse Be stuur. Onder leiding van de Noorse oud-minister Jagland spraken de sociaal-democraten 2,5 uur met Aafat en met Ach- med Quirei (alias Aboe-Aa), de nieuwe Palestijnse premier die nog bezig is een regering te vor men. Aafat en Aboe-Aa zeiden alle bei dat ze van plan zijn een staakt-het-vuren met Israël, waar ze naar streven, te koppe len aan een aanpak van de in frastructuur van het terrorisme. Hoe dat in de praktijk moet ge beuren - Aafat verwees op nieuw naar het gevaar van een burgeroorlog - werd niet duide lijk. Frederik en Mary Donaldson. Foto: Reuters/Keld Navntoft ropa, eerst naar Engeland - haar vader is wiskundeprofes- sor in Oxford - en vervolgens naar Kopenhagen. Onder ande re om Deens te leren. „Een moeilijke taal, het gaat lang zaam", aldus Mary. Tijdens de zomer constateerden de Denen verheugd dat ze daadwerkelijk vooruitgang maakte. Mary volg de het afgelopen jaar in feite het scenario van Maxima. Die ging van New York naar Brus sel, om Nederlands te leren, dichterbij Willem-Aexander te zijn en om beter kennis te kun nen maken met Nederland. Mary, een juriste die bij een on derafdeling van Microsoft werkt, heeft inmiddels ook ruimschoots kennisgemaakt met haar nieuwe vaderland. In de zomermaanden liet het stel zich keer op keer samen foto graferen. Tijd voor de Denen om met aftellen te beginnen. Frederik is sportief en heeft de reputatie van 'snelle jongen', 'Turbo Freddy' noemen de Deense media hem ook wel. Snel met auto's, snel met zeil boten, snel met vrouwen. Hij maakte drie jaar geleden indruk met een vier maanden lange sledetocht door de eindeloze sneeuwvlakten van Groenland. Sinds begin augustus werkt hij bij de Deense krijgsschool. (advertentie) Toyota Camry. Vanaf 32.890,-/€ 665,- per maand. Jarenlang Amerika's meest verkochte personenauto. Heerlijk om in te rijden. Altijd met DVD-navigatiesysteem! Absoluut direct mee kennismaken. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl tprijs (Toyota Lease) o.b.v. lull operational lease, 48 mnd en 00 km p.j. exd. BTW en brandstol Gecalculeerd met 75% no daim. Prtjs incl. BTW, exd. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Brand- (HP) T rYYfjT A stofverbruik varieert van 8,6 17100 km (11,6 km/l) tol 11,0 L/100 km (9,1 km/L), Mi/ I V 1 V l« C02 206 263 gr/km. Wijzigingen voorbehouden. Dlstr.. Louwman Parqui BV 'n Wereld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7