Huizentekort loopt fors op BINNENLAND 2 Niemand gaat nog opzij voor een ambulance Kroonjuwelen van D66 in het vriesvak 'Fysiotherapie wel aanvullend in verzekering^ DAN IS ER MAAR ÉÉN. ~l racers zijn j jbewijs kwijt Vijf straatracers zijn joor de kantonrechter 'veroordeeld tot geld- fijj ssen de 300 en 600 eu- e| ntzeggingen van vier l0p ïaanden. De vijf jon- nin Iden len op 29 juni van dit renomen aan een gro- facc in Tilburg-West. In Vesten acht straatracers vijen. Rotterdam Liberia' Nederland moet zo lelijk troepen leveren (N-vredesmacht in Li- t vindt de Nederlandse Patrick Cammaert, mi- iseur van VN-secreta- 'fli ïal Kofi Annan. De Ne- 'is militair verant- 1 k voor alle vredesope- e de Verenigde Naties, to left volgens Cammaert land gevraagd het MS Rotterdam te aantal eenheden forces' en een uJtal 'enabling forces', opzetten in havens Mden. 'jn vanaf 16 etermeer Ier - De gemeente Zoe- ^ijkt bij het komende ïstersreferendum af ieswet en verlaagt de ■'fitigde leeftijd naar 16 naakte de vertrou- nissie vandaag be- taifctermeer is de eerste die een dergelijke int. Het referendum lts op woensdag 3 de- Met deze bijzondere 9* willen we jongeren bij de keuze voor een giirgemeester en bij de titiek verklaart frac- Iter Van Domburg van utrecht/gpd - In Utrecht is een ambulancebemanning zijn le ven niet meer zeker. Opzij gaan voor een ambulance met zwaailicht is geen vanzelfspre kendheid meer. Wel er plank gas achteraan rijden om te pro fiteren van de vrije baan. Het aantal aanrijdingen is drama tisch gestegen. Zaterdag overleed een patiënte die per ambulance onderweg was naar de hartbewaking, doordat een auto de ziekenwa gen in de flank ramde. Asociaal weggedrag neemt hand over hand toe, zegt manager John van Engelen van de Utrechtse regionale ambulancedienst Ra- vu. De ambulances van de Ravu zijn dit jaar al meer dan vijftig keer aangereden. Vorig jaar was het zeventig keer raak, in 2001 48 keer. De groeiende onveilig heid van ambulancepersoneel en patiënten in het verkeer baart de ambulancediensten en de beroepsvereniging steeds meer zorgen. Verkeersdeelnemers weigeren volgens Van Engelen steeds va ker voorrang te geven aan am bulances met zwaailicht en si rene. Ambulances hebben voortdurend bijna-aanrijdin- gen. Chauffeurs op weg naar een patiënt worden regelmatig met 'de middelvinger' gecon fronteerd. „Ons personeel ver telt dagelijks dat het weer net goed ging. Twee weken geleden werd nog een halve zijkant van een wagen gereden." Net als brandweer en politie dienen ambulances van andere weggebruikers de ruimte te krij gen. De chauffeurs moeten zich aan de verkeersregels houden, maar ze mogen onder meer 'stapvoets' door rood rijden en de vluchtstrook gebruiken. Een weggebruiker die zich ge dupeerd voelde, diende on langs een klacht in tegen een ambulance die met spoed op weg was naar een ongeval. Van Engelen: „Volgens de klager had de ambulance zich niet aan de verkeersregels gehouden. In wat voor wereld leven we, denk je dan." Het komt ook regelma tig voor dat automobilisten de situatie misbruiken door achter een ambulance over de vrijko mende weg te scheuren. Ook de groeiende agressie je gens ambulancepersoneel draagt volgens Van Engelen bij aan de onveiligheid en de zor gen van de Ravu. Medewerkers worden bij het behandelen op straat steeds vaker bedreigd door omstanders. Van Engelen: „Soms wordt on der bedreiging een ziekenhuis behandeling geëist, terwijl ons personeel na onderzoek vast stelt dat een bezoek aan de huisarts voldoende is." Bij noodritten naar uitgaansgebie den rijden al langer ter assisten tie politiewagens met de Ravu- ambulances mee. leneilanden windmolens deWNiKOOG - De Wad- 2Öen Schiermonnikoog fn maken bezwaar te- rindmolenpark bij de ïolvan de Eems. De mo- evjen het uitzicht op de belemmeren en de theepsaanvaringen De burgemeesters rwirmonnikoog en Bor- ben de regering van de 3 "jelstaat Nedersaksen olvan het windmolen zien. Het Duitse pro- Ist de bouw van 55 met een hoogte neter en een rotord- van 110 meter. _n wijien op "en van pillen - Huisartsen in de Groningen gaan dui- :onische slikkers van leringsmiddelen en voor de gevaren igdurig gebruik van en. Ze gaan de pa- isporen hun pilge- bouwen en er op ter- te stoppen. Vanwege je gevolgen wordt ge- de middelen niet lan- weken te gebruiken. niet ikelijk rt - De parlementsge- Ntijn nog lang niet opti- ankelijk voor gehan- ni Dat bleek gisteren tij- bezoek van gehandi- janisaties aan het ge en de Tweede Kamer. te* is onderdeel van jo( ese jaar van mensen andicap. Vooral in lui ische pand van de b.a ner kunnen gehandi- 28 oeilijk terecht. In de ■k- iwvan de Tweede Ka- iet Binnenhof is de si- 13 r, maar ook daar valt Ïskundigen nog van beteren. en GL Iirg - PvdA en Groen- tken aan een lijstver- ior de Europese ver- 'Jvan juni volgend jaar. iroparlementariërs [iLinks zou zo'n sa- ing hun partij moge- a zetel kunnen ople- k de SP zou samen- "lebben gezocht. Maar hLs volgens GroenLinks Ijeptisch'. onderwijs iljard euro inister Van Ardenne kelingssamenwer- "'de komende vijf jaar euro uit voor onder- kelingslanden. 11,9 miljard euro ïsteed aan basison- !it heeft de minister Dubai gezegd. Van in Dubai voor de ering van de Wereld- ;t IMF. den haag/anp - Het tekort aan woningen is tussen 1998 tot 2002 fors opgelopen. In vier jaar vond er een stijging plaats van 110.000 tot 166.000 stuks. Ofwel van 1,7 tot 2,5 procent van de to tale woningvoorraad. Vooral de jongere starters van 18 tot 24 jaar zijn hier de dupe van. Ook de behoefte aan makkelijk toegankelijke woningen voor ouderen is nog niet afgenomen. Het tekort bedroeg vorig jaar 41.000. Een op de drie huishou dens met ouderen woont in een toegankelijk huis. Dat blijkt uit een rapport naar de woningbe hoefte onderzoek 2002, dat mi nister Dekker (volkshuisvesting) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dekker kondigde aan nog deze maand met actieplannen te ko men voor het aanjagen van de woningbouwproductie en voor het stimuleren van huisvesting van studenten naar de Tweede Kamer. Zo'n rol ziet zij meer voor zich weggelegd dan een sturende rol, verduidelijkte een woordvoerder. De oorzaak van de woningnood zoekt het ministerie van VROM in de stagnerende doorstro ming van huurders naar een koopwoning. Sinds 1988 is de situatie niet zo slecht geweest, ondanks de koopsubsidies en het stimulerend beleid van het ministerie voor de verkoop van huizen door woningcorpora ties. Het aanbod van aantrekke lijke woningen schiet kennelijk tekort, concludeert VROM. Daarnaast houdt de doorstro ming binnen de huursector niet over. Per saldo betekent dat dat in de huursector te weinig woningen vrijkomen voor starters. Vooral zij zijn aangewezen op goedko pere huizen. Een belemmering daarbij is dat bijna de helft van die voorraad, 46 procent (721.000 woningen), wordt be woond door mensen met een te hoog inkomen. In 1998 bedroeg die 'goedkope scheefheid' nog 39 procent. VROM-topambtenaar Lever merkte op dat grote steden ech ter niet staan te trappelen om deze onbalans op te lossen door deze bemiddelde bewo- nersgroep te 'verjagen'. Dat zou de verschillen in de hand wer ken. Een andere verrassende uit komst van het onderzoek dat eens in de vier jaar wordt ge daan, is dat de prijs van het wo nen stabiel is gebleven. De in druk bestond dat met de explo sieve stijging van de huizenprij zen van de laatste jaren dat wel anders zou liggen. Maar de zo genoemde huur- en koopquote - het inkomensdeel aan huur- of hypotheeklasten - een hori zontale lijn laat zien. „De inko mens zijn even hard gegroeid", constateert Dekker. STEVENHAGEN De 240 chauffeurs en verplegers houden volgens de Ravu reke ning met een aanzienlijk be roepsrisico, maar stellen hun grenzen. „Het wordt erg moei lijk als je elke dag denkt: als het vandaag maar weer goed gaat." Als gevolg van het stijgende aantal ongevallen zijn steeds meer ambulances lang buiten bedrijf. Reparatie van een am bulance vergt gemiddeld zo'n tien maanden. Aangezien een ambulance met de noodzakelij ke medische apparatuur zo'n twee euroton kost, rijzen de kosten de pan uit. Binnenkort voert de Ravu een gesprek met zijn verzekeraar. Naar verwach ting stuurt die volgens Van En gelen op premieherziening aan. den haag/anp - De kosten voor fysiotherapie komen zeer waar schijnlijk voor alle ziekenfonds verzekerden in een aanvullende verzekering. Voorzitter Wiegel van Zorgverzekeraars Neder land heeft dit gisteren in Den Haag gezegd. Het kabinet wil fysiotherapie, behalve voor chronisch zieken, uit het zie kenfonds halen. De groep potentiële fysiothera- piebezoekers is volgens Wiegel zo groot dat het commercieel interessant is voor verzekeraars om een aanvullende verzeke ring aan te bieden. „Ik ga er niet over, maar ik verwacht dat de verzekeraars hiertoe over gaan." Hij vindt dat de verzeke raars de verzekering aan ieder een moeten aanbieden. „Ik ben niet voor selectie." Het kabinet wil ook tandarts vergoedingen voor bijvoorbeeld de jaarlijkse controle en het trekken van kiezen uit het zie kenfonds halen. Ouderenbon den vrezen dat die voorziening voor hun achterban niet valt bij te verzekeren. Wiegel is het met hen eens. „Maar de meeste ou deren hebben een kunstgebit. Daarom hoeven ze niet meer naar de tandarts. En dus wor den ze ook niet getroffen door de maatregel." Wiegel sprak over de zieken fondsverzekering op een bij eenkomst van Zorgverzekeraars Nederland. Hij ging ook in op de vernieuwing van de zorg. Volgens hem is het van groot belang dat de kosten voor me dicijnen worden gedrukt. Dit kan, bepleitte hij, door de in koop voortaan weg te halen bij de apothekers en over te laten aan de zorgverzekeraars. „De apotheker is er voor de medi- cijnzorg. De verzekeraar voor de inkoop." Minister Hoogervorst van volksgezondheid, ook spreker tijdens de bijeenkomst, moe digde de zorgverzekeraars aan 'creatief te zijn met het beden ken van mogelijkheden om zie kenfondsverzekerden aanvul lende verzekeringen aan te bie den. Dit ter compensatie van de bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren op het zieken fondspakket. De regering wil in 2006 een nieuw ziektekostenstelsel door voeren. Het verschil tussen zie kenfonds en particulier ver dwijnt. Hoogervorst benadruk te nog eens dat ziektekosten verzekeraars in het nieuwe sys teem niemand mogen weige ren. Jong en oud, ziek of ge zond, iedereen moet een verze kering kunnen krijgen. „We wil len hier geen Amerikaanse toe standen waarbij 30 procent van de bevolking onverzekerd is." Over het huidige kabinet valt heel wat ne gatiefs te vertellen, maar niet dat het geen duidelijkheid nastreeft. Dat hebben we vooral te danken aan D66, vindt Thijs Wöltgens. Hij vreest dat de plannen tot staatkundige vernieuwing van die partij de eindstreep niet zullen halen. „De PvdA doet er daarom verstandig aan nu al een initiatief-wetsontwerp voor te bereiden voor een districtenstelsel." Het kabinet Balkenende-2 heeft in elk geval één verdienste: de politieke duide lijkheid is terug. Het verschil tussen links en rechts is weer op volle oorlogs sterkte. Het paarse bestand is definitief uit elkaar gevallen. De traditioneel on duidelijke middenpartijen CDA en D66 hebben voor rechts gekozen. Het CDA doet niet eens meer moeite om uit te leggen dat zijn beleid nog iets met het christelijk-sociaal denken heeft te maken. D66-leider Dittrich herinnerde aan het vooroorlogs vrijzinnig-democra tisch gedachtengoed. Was het een voor teken? Door hun steun aan Colijn zijn de vrij zinnig-democraten weggemaaid van het politieke toneel. Individuele vrijzinnig democraten zochten na de Tweede We reldoorlog hun politieke thuis bij de PvdA. Vrijzinnig-democraten zijn nu eenmaal niet conservatief. Maar D66 heeft gekozen voor het conservatisme. En passant blijkt daaruit nog eens het belang van de ideologie. Ideologie is een rem op opportunisme. Wie ideologie af zweert maakt zichzelf tot speelbal van de politieke mode of van zijn begeerte naar macht. Je maakt jezelf tot een zwe vende partij. Toch moeten we D66 dankbaar zijn voor meer dan alleen maar de nu gecreëerde duidelijkheid. Deze partij van oudere jongeren heeft ook een van zijn kroonju welen tot kabinetsagenda verheven: de invoering van een dis trictenstelsel bij verkie zingen. Een districten stelsel draagt bij aan duidelijkheid voor de verkiezingen. Ons hui dige stelsel van evenredige vertegen woordiging leidt niet tot vanzelfspreken de meerderheden. De regering wordt niet door de kiezers maar in de achter kamertjes van de formatie gekozen. Dat heeft soms bizarre gevolgen. Laat ik dat illustreren aan de hand van mijn ei gen ervaringen. In 1977 kwam ik in de Tweede Kamer. De PvdA had toen de grootste overwinning in haar geschiede nis behaald. De kiezers wilden, dat Den Uyl zou doorregeren. Toch kwam er een kabinet-Van Agt, zonder PvdA. In 1994 verliet ik de Kamer. De PvdA had toen de grootste nederlaag uit haar geschie denis geleden. En toch werd Kok pre mier. Dit jaar hebben we hetzelfde gezien. De grote winnaar van de verkiezingen van januari was Wouter Bos. Maar dankzij de helpende hand van het door de kie zers gehalveerde D66 kon Balkenende een kabinet zonder de winnaar vormen. Zoiets bewijst opnieuw dat de Neder landse kiezer pas duidelijkheid krijgt na de verkiezingen. Een districtenstelsel dwingt partijen om voor de verkiezingen coalities te sluiten. Een districtenstelsel bevordert de tweede ling, Groot-Brittannië NIE is daarvan het beste voorbeeld. Ironisch ge noeg bepleiten de En gelse geestverwanten van D66 daar als politieke vernieuwing de afschaffing van het districtenstelsel. De Engelse kiezer weet op de dag van de verkiezingen precies welke regering hij krijgt. In Nederland doen de partijen er alles aan om de verkiezingsuitslag in vergetelheid te laten raken, alvorens hun eigen vondst uit de hoge hoed te tove ren. Iedere gelijkenis van die vondst met de kiezersvoorkeuren berust op louter toeval. Er is dus tenminste een voornemen van het kabinet-Balkenende, dat ik graag ge realiseerd zou willen zien: de invoering van een districtenstelsel. Maar ik vrees het ergste voor dit voorstel. CDA en WD hebben er alle belang bij om de kroon juwelen van D66 zo lang mogelijk in het vriesvak te laten liggen. Want eerst zal D66 zijn loyaliteit aan de echt belangrij ke voornemens van het kabinet - zoals de reductie van de sociale zekerheid tot bijstand - in stemgedrag getoond moe ten hebben. Als dat gebeurd is, dan zullen CDA en WD nog eens hun knopen tellen: wat hebben wij nu eigenlijk te winnen bij een districtenstelsel? En waarom zou een tot electorale onbeduidendheid ge schrompeld D66 het aandurven het ka binet op te blazen, als de confrontatie met de kiezer gelijk staat aan politieke zelfmoord? De PvdA doet er daarom volgens mij verstandig aan om nu al een initiatief wetsontwerp voor te bereiden voor een districtenstelsel. Al is het maar om de re geringspartijen op een geschikt moment tot duidelijkheid te dwingen. Thijs Wöltgens Tliijs Wöltgens is burgemeester van Kerkrade en was eerder fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer Persoonlijke ruimte vinden we belangrijk. Met die gedachte is de Space Star ontwikkeld. Compact van buiten, waardoor je behendig een krappe parkeerplek indraait. En zo ruim van binnen dat het hele gezin 1 genoeg bewegingsvrijheid heeft. Tel daarbij op het veiligheidspakket en de extra luxe van de Space Star Shogun met standaard o.a. airco, ABS en airbags en uw zoektocht naar de perfecte gezinsauto eindigt bij de Mitsubishi-dealer. De Space Star Shogun is er vanaf C 17.040,-. U rijdt al een Space Star vanaf C 15.545,- of 139,- per maand. www.mitsubishi-motors.nl Spaco Sur 13 tnroa I Kradëitöd^ë E"«c«cv» Krop Ml- Loo»fJ Turnf* SóSü^jT Ajnbetaüpg ivnwjr vargoodirg C«4rog Prijzen ind BPM/BTW, exd. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, at Schiphol-Rijk Brandstofverbruik Space Star 1 3 gemiddeld 6,8 1/100 km (1 op 14,7), COi-emissie 162 Elke nieuwe Mitsubishi-personenauto heeft 3 jaar Multigarantieflnter-Euro Service. Het flnande- ringsaanbod is op basis van consumentenlinanciering en wordt gedaan in samenwerking met MMFS te Nieuwegein Toetsing en registratie bij het BKR te Tiel Deze aanbiedingen zijn onder voorbehoud van financiële acceptatie door MMFS Wijzigingen voorbehouden Importeur MMSN B.V.. Schiphol-RIjk, (020) 40 56 800. Dealeradressen In de KPN Telefoongids.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5