Zoenen met- beugel lastig? maar hip GESPREK VAN DE DAG Willem-Alexander eert jarig Sint Petersburg zonder Maxim; Nederlanders hielpen mee aan geboorte stad Expositie over wereld tussen 'overbeet en centenbak' De ketting en de schakels WOENSDAG 24 SEPTEMBE DAGELIJKS LEVEN JE w I Lr ME- MEEA/EMEA/ E£/V BE£-THOV£rv CÜA/CEJZT VOCHlE IV/WR Z\E JEE ME- s/Oo MENSELIJK De producer van de nieuwe cd van ex-Spice-Girl VICTORIA BECKHAM (Posh Spice) heeft op de Ameri kaanse muziekzender MTV gezegd dat als hij van Beckham een ster kan maken, dat bij iedereen lukt. Dat meldde de Britse omroep BBC gisteren. Damon Dash trok daarmee de MUZIKALE TALENTEN van Beckham, vrouw van de Britse voet baller David Beckham, in twijfel. Dash, platenbaas van het vermaarde hiphop-label Rbc-a-Fella, ontkende ook dat Victoria op haar nieuwe plaat rapt en voegde eraan toe dat hij zoiets banaal zou vinden. Dash gebruikte Victoria wel als model voor de modelijn Rocawear, die bij het platenlabel hoort. De bekendste ex-Spice-Girl bracht de afgelopen maanden in de Verenigde Staten door, waar ze met Dash aan haar tweede solo-album werkte. Van haar eerste album werd wereldwijd een teleurstellend aantal van 50.000 exemplaren verkocht. Daarna brak ze met platenlabel Virgin. De zange res staat nu onder contract bij het relatief onbekende Telstar. Het Turkse openbaar ministerie heeft gisteren de VRIJLATING ge last van de Turkse POPSTER Haluk Levent. De zanger werd zondag ge arresteerd in verband met een con cert dat hij tijdens een festival in Duitsland had gegeven. Daar wer den leuzen geroepen voor de gevan- genzittende Koerdische rebellenlei der Abdullah Öcalan. Het OM had ook twee Koerdische politici willen vervolgen die op het festival spra ken, maar daar stak een rechter een stokje voor. Turkije heeft onlangs de wetten die de vrijheid van menings uiting beperken versoepeld in de hoop grotere kans te maken op toe treding tot de Europese Unie. Zes reddingshonden en negen me dewerkers van de Stichting Red- dingsHonden Werkgroep Wester voort zijn gisteravond van Schiphol naar Malawi gevlogen voor een ZOEKACTIE naar de vermiste Ne derlandse verpleegkundige LINDA PRONK (30). Pronk werkte als vrij willigster voor de hulporganisatie VSO in Malawi, in zuidelijk Afrika. Ze verdween een week geleden tij dens een wandeltocht met vrienden op de Mount Mulanje, een berg van 3000 meter hoog. Het reddings team gaat een week lang in twee groepen de dichtbegroeide, berg achtige omgeving uitkammen op verzoek van VSO. Vorige week werd door het leger van Malawi al een zoekactie gehouden waarbij ook een helikopter is ingezet. Dat leverde niets op. BARBRA STREISAND is drie jaar geleden gestopt met het geven van optredens omdat ze haar eigen mu ziek zo SAAI vindt. Om die reden heeft ze al bijna tien jaar niet meer naar een nummer van zichzelf ge luisterd. Dat zegt Streisand in een interview met Reader's Digest, dat in oktober verschijnt. De 61-jarige Streisand stond in september 2000 voor het laatst op de bühne. Des tijds gaf ze als reden om te stoppen op dat ze het fysiek niet meer aan kon om avond na avond voor volle zalen op te treden. Vorig jaar gaf ze nog een eenmalig optreden om geld in te zamelen voor de Democrati sche partij. In oktober verschijnt haar nieuwe album The Movie Al bum. Maar ze denkt niet dat ze haar 58ste plaat met optredens gaat pro moten. ,,Het is leuk om een show te bedenken en te regisseren, behalve dan dat ik vervolgens zelf moet op treden. Ik denk daar altijd te laat aan." Foto: Reuters Oud-tenniskampioen BORIS BECK ER heeft gisteren aangekondigd dat hij naar Zwitserland EMIGREERT. Hij is de ruzies met de Duitse fiscus beu en volgt Formule 1-coureur Mi chael Schumacher, wielrenner Jan Ullrich en voetbalgrootheid Franz Beckenbauer naar Zwitserland, waar de belastingen lager zijn. Vorig jaar oktober werd Becker veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke gevange nisstraf wegens belastingontdui king. Hij kreeg een boete van 300.000 euro en moest verder 200.000 euro aan liefdadigheidsin stellingen schenken. Na het proces zei Becker dat hij een vergissing had gemaakt toen hij terugkeerde naar Duitsland na negen jaar in het be lastingparadijs Monaco te hebben gewoond. Becker verblijft momen teel in een hotel in München, sinds een woelige scheiding twee jaar ge leden. Hij betaalt intussen ook ali mentatie voor het kind dat hij bij een Russisch fotomodel verwekte en kreeg met een aantal zakelijke fail lissementen af te rekenen. Voor zijn vertrek naar Zwitserland staan Beek- er eerst nog meer achterstallige be talingen aan de Duitse fiscus te wachten. Foto: AP NCRV-televisiemaker RIK FELDER- HOF is met PRINS BERNHARD se nior op safari geweest. Hij doet daar op 5 oktober via Nederland 1 ver slag van. Het programma bestaat uit een reisverslag en een gesprek met de 92-jarige prins, opgenomen in het Marakele National Park in Zuid- Af ri ka. Foto: GPD Prins Willem-Alexander bezoekt Sint Petersburg ter ere van het 300-jarig bestaan van Ruslands 'noordelijke hoofdstad'. Zonder de in Nederland achtergebleven Mtböma opende hij gisteren een door Nederland gerestaureerde geheime tunnel en kazemat in de befaamde Petrus en Paulus ves ting. Genietend van één van de laatste mooie dagen van de Russische nazomer keken de zonaanbidders aan de oevers van de Neva in zwembroek en bikini toe hoe de Nederlandse prins voet aan wal zette bij de vesting. De rondvaart boot Tsjaika (Meeuw), waarmee de prins aankwam bij de Nevski poort van het fort, was voor de ge legenheid voorzien van een enor me reclame voor het wodkamerk Flagman: 'Schoonheid redt de wereld'. Maar de echte schoon heid was natuurlijk afwezig. De zwangere prinses Móxima zag op het allerlaatste moment af van het werkbezoek. Ze moet rust hou- den. De medewerkers van de rod delbladen volgden massaal haar voorbeeld en bleven eveneens thuis. Alleen prins Willem-Alexander in Sint Petersburg is geen bijzonder heid. Hij was al 'zes of zeven keer' eerder in de voormalige hoofd stad van Rusland, zo vertelde de prins tegen museumdirecteur Araktsjajev. Aanleiding was dit keer de onthulling van het Neder landse nationaal geschenk ter ere van het 300-jarig bestaan van Sint Petersburg. In de wallen van de Petrus en Paulus vesting heeft Ne derland voor bijna 400.000 euro een geheime gang en kazemat la ten restaureren. De ruimte moet Prins Willem Alexander in gedachten verzonken tijdens een boottochtje. Foto: ANP/Marcel Antonisse in de toekomst wisselende ten toonstellingen gaan herbergen. De eerste tentoonstelling handel de over de totstandkoming van de restauratie, hoewel die niet hele maal volgens de regels schijnt te zijn verlopen. Oude bakstenen zijn door de Russische aannemers weggegooid en gewoon vervangen door nieuwe. In een toespraak wees staatsse cretaris Atzo Nicolaï van Europese zaken op de symbolische w van het cadeau. Tenslotte v Petrus en Paulus vesting he ste gebouw van Sint Petersln En Nederlandse ambachtsl werden op voorspraak van n Peter de Grote ingeschakelt N bouw van het fort. „Nederlf3 hebben meegeholpen aan boorte van deze stad", aldi colaï. Prins Willem-Alexander spi dens de receptie nog met v genwoordiger van de Nede zakenwereld in Sint Petersl Ook bezocht hij het graf va e de Grote en de graven van ste tsaar Nikolai II en zijn eens door de bolsjevieken 1 a schoten familieleden. a De prins is vandaag ook no e Sint Petersburg. Hij bezoekCi enkele tentoonstellingen di1 het kader van de jaarlijkse 11 landse culturele dagen in d worden gehouden. Frank Hendrickx ni' Het diadeem dat ze normaal ge sproken in haar haar droeg, had ze nu naar voren laten zakken. Totdat het precies voor haar mond hing. Leek het net of ze een buitenboordbeugel had. Want het is zo hip, een beugel. - Halve schoolklassen lopen er mee. Maar modische overwe gingen zijn uiteraard geen reden om naar de orthodontist -de beugelsmid- te stappen. „Er moet toch altijd sprake zijn van bijvoorbeeld scheefstand. Of een moeizame mondhygiëne, waar door weer tandvleesontstekin gen kunnen ontstaan", vertelt Reina de Raat (43). De Raat is conservator medische collecties van het Utrechtse Universiteitsmu seum en heeft op verzoek van de 50-jarige Ver eniging van Or- thodontisten een tentoonstelling ingericht over beugels: Beugels Binnenstebuiten. Want Utrecht heeft een van de grootste tand heelkundige collecties ter we reld. „Tot de Tweede Wereld oorlog was dit zelfs de enige plaats waar je tandarts kon wor den." Rechtzetten van tanden, dat is in feite orthodontie. In de baar moeder ontstaan ze al, vertelt De Raat. „In het eerste levens jaar komen ze tevoorschijn. Tij dens het groeiproces kan enorm veel fout gaan, van aangeboren afwijkingen tot scheefgroei." Duimzuigen is slecht, slapen met de mond open mag ook niet: „Daardoor komt de tong niet in het gehemelte, waardoor de kaak kan versmallen". Een onderkaak die te ver naar achteren staat (overbeet), of juist te veel naar voren (centen- bak), die moeten echt worden behandeld met een beugel: „De kaakstand beïnvloedt je manier van kauwen, je kunt daar echt last van krijgen." Ook iemand met een ogenschijnlijk recht ge bit kan kampen met kiezen die niet goed op elkaar staan. Of met een 'diepe beet', waarbij met de boventanden in het tandvlees onder wordt gebeten. Kortom, redenen genoeg om aan de beugel te gaan. Dat ha( den de Etrusken 700 jaar voor Christus al door. Op skeletrestAj werd er een gevonden, met 1 bandjes om de tanden. Maar h|V duurde toch echt tot het beginj van de 20ste eeuw eer men mi aandacht kreeg voor scheve bitten. „Dan zag je van die rin getjes om de tanden, een soort voorloper van de slotjesbeugel" Pas na de Tweede Wereldoorh ontstond het specialisme orth( dontie. Binnenbeugels, buitenfe boordbeugels, plaatjesbeugels en dubbeldekkers, ze zijn er ni in alle soorten en maten. Ooit zelfs een discobeugel op de markt gebracht, met gekleurdi lichtjes en al. „Geen succes", weet De Raat nog. „Je moest r' batterijen meei gen, dat was De buitenboord beugel met kapji op het hoofd mai dan niet zo popii0 lair zijn -„je haaij^ zit nooit goed, maar gelukkig hi je 'm vaak alleen) nachts om"-, de rest van de soorten wordt ge- woon geaccepteerd. „Zelfs diep* met een nekband.Pï Dat ze er jarenlang cola en kauwgom voor moeten laten staan, nemen de meeste kinde ren voor lief. „Maar sommigen maken zich best zorgen over zoenen. Kan dat nog wel? En je nou allebei een beugel hebt' Een enkeling breekt zijn hoofd) over eenvormigheid. De Raat: „Ik ken een meisje van 13 jaar die zei: 'Iedereen in de klas krij hetzelfde rechte gebit. Ik heb niets eigens meer'." En dan hebben we het nQg niej eens gehad over beugeldragenj de volwassenen. „Je ziet er te genwoordig steeds meer. Die doen het vooral om schoon heidsredenen. Want dat kan orf" elke leeftijd. Ja, ook op je tach-| tigste. Als je dan nog tanden hebt tenminste." Maria van Amerongen De expositie 'Beugels Binnenstebui ten' wordt gehouden in het Uni verst" teitsmuseum aan de Lange Nieuw- straat 106 in Utrecht, tot en met 18 fcg nuarL Openingstijden: dinsdag tVm zondag van 11 tot 17 uur. Beugeldra! gers hebben gratis toegang. Leven en dood gaan met een mens op de loop. Daar kon niemand eergisteren omheen toen tivee namen het nieuws bepaalden: Jaap de Hoop Scheffer en Jo- han Stekelenburg. Het is geen tivee jaar geleden dat Jaap zijn politieke carrière aan een versleten schoen veter leek te hangen. Het is geen tien maanden gele den dat Johan serieus premier van Nederland leek te worden. Gebeurtenissen hebben soms op het oog niets met elkaar te maken maar je gaat ze vervlechten of je wilt of niet. Ik zie die paraplu's weer in de stromende regen voor de deur van het partijbureau in Den Haag. Het CDA on tdeed zich van een leider. Dat was Jaap met de lan ge achternaam. Dat CDA tilde een nieuwe voorman op het pluche die Jan-Peter heette. Als gevallen engel werd Jaap getroost met een portefeuille en een dienst auto. Hij reisde de wereld in het rond, zorgde ervoor bij alle wapengekletter in Irak en Europa niet op de eerste rij te staan maar ook nooit op de laatste en zie daar, secretaris-generaal van de NAVO was de belo ning voor Jaap én Nederland, allebei voor vier jaar op de rocidmap naar aandacht en aanzien. Vraag: waar zou Jaap zich hebben bevonden als die partijvoorzit ter destijds niét tot de koningsmoord had besloten? Oorzaak en gevolg zijn een sterke ketting. Probleem: de schakels zijn niet simpel te traceren. Grotere mannen hebben een grotere blaas en een gro tere bek. Vandaar dat Ruud Lubbers destijds geen NAVO-baas werd. Ook hij valt onder de wet van oor zaak en gevolg. Ruud wachtte een troostprijs uit de hoge hoed van Kofi Annan: hij werd de schutspatroon voor de vluchtelingen. Volgens mij doet Ruud dat heel goed. De venvoede baardgroei is gebleven en dat onrustige gebit eveneens, maar verder is Ruud in de herfst van zijn politieke bestaan een zorgzame natuur geworden die de verdorde bladeren van de ellende overal ter wereld opveegt met de stoffer en blik van roomse medemenselijkheid. Zo was Ruud wellicht niet geworden als hij in 1995Jaaps aanstaande baan wél had gekregen. En dan was Jaap -niet alweer een Dutchman!- anno 2003 nooit aan de bak gekomen. Van die CDA-voorzitter in de rol van Brutus is nooit iets meer vernomen. Wellicht weer gewoon makelaar in Schagen. En de carrousel draait maar door, want neem ene Jozias van Aartsen, Jaaps voorganger op de 'apenrots', koosnaam van Hagenaars voor het minis terie van buitenlandse zaken. Onze Jozias dus zit weer gewoon in de bankjes en boft nog dat hij zijn sportfiets kwijt kan in de kelder van de Tweede Ka mer. Ook Jozias lag aan de ketting van oorzaak en ge volg. Gerrit Zalm terug in het kabinet. Dan hij zeker niet. Ik leg dat allemaal nog wel eens M uit. Terivijl de vlag nog maar nauwelijks feeste lijk hoog aan de mast hing voor Jaap, ging hij al weer halfstok voor Johan Stekelen burg. Als de PvdA bij de verkiezingen de grootste partij was geworden en dis geen rotziekte zijn lijf had gesloopt was Johan nu premier van Nederland geweest. Deze optie maakte in alle toonaarden mits mi neur deel uit van de lijkredes en niet alleen omdat onze cultuur en onze eigen angst vragen, mild te zijn voor de doden. Maar he laas gold voor Johan Stekelen burg een andere reeks van oor zaak en gevolg. En zo gingen op ongeveer hetzelfde moment de gordijnen dicht in een Tilburgs burgemeestershuis en de cham pagneflessen open in een Haag se ministers woning. Inderdaad, dood en leven gaan met een mens op de loop.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2