KUNST CULTUUR Akkoord over Arcese houdt van geschilderd marmer aangepast plan Rijksmuseum Een blanke met een viool Filmer zette al eerder documentaire in scène Marten Fortuyn zwakt kritiek Boomhutten in Kinderboekenwet Veiling getekende beroemdheden Nieuwe nummers Jacques Brei Kelly Family geeft concert Muziektemj in Amsterd^ is definitii van de ba; door Herman Joustra Begroting niet overschreden Tekening van Liberace. Foto: AP/Swann Galleries new york - Deze tekening van de glitterpianist Liberace komt morgen onder de hamer bij een veiling in Swann Galleries in New York. Er worden tal van humoristische en cartooneske tekeningen geveild die door Al Hirschfeld zijn gemaakt. Hij legde vooral beroemdheden uit de Amerikaanse showbizz vast op papier. Behalve op deze prent van Liberace kan ook op tekeningen van onder anderen komiek Bob Hope en zanger El- vis Presley worden geboden. De opbrengst van de getekende Li berace wordt geschat op 8.000 tot 12.000 dollar. parijs - Op een nieuwe serie cd's van de Belgische chanson nier Jacques Brei zijn vijf niet eerder uitgebrachte nummers te horen. De cd-box met een aantal van de beste nummers van Brei is gisteren uitgebracht met het oog op de 25ste sterf dag van de zanger. De familie van Brei stelde de nummers ter beschikking. Brei nam de num mers 'Mai 40', 'La Cathédrale', 'Sans Exigences', 'Avec Elégan- ce' en 'L'Amour est mort' in de herfst van 1977 op voor zijn laatste album. Hij wilde echter niet dat ze werden gebruikt utrecht - The Kelly Family geeft woensdag 3 december een een malig concert in Vredenburg in Utrecht. De kaartverkoop be gint zaterdag. De Ierse Kelly Fa mily werd in 1979 wereldbe roemd met de monsterhit 'Da vid's song'. Vorig jaar verscheen 'La Patata', het twintigste al bum van de populaire groep. Dat was het eerste na het over lijden van Daniel Jerome Kelly, de vader van de Kelly's: zeven broers en zussen. amsterdam/cpd - Kabinet en Rijksmuseum zijn akkoord ge gaan met het voorlopig ont werp van de Spaanse architec ten Cruz en Ortiz voor de ver nieuwing, verbouwing en res tauratie van het Rijksmuseum. Nieuwe elementen in het oor spronkelijke ontwerp uit het voorjaar van 2001 zijn een on dergronds plein met roltrappen via de entree bereikbaar en nieuwbouw van een Aziatisch paviljoen tussen Philipsvleugel en hoofdgebouw. De biblio theek verhuist naar een nieuw studiecentrum, de oude monu mentale bibliotheek krijgt een publieksfunctie. Staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur) maakte gisteren bij de presentatie van het ont werp bekend dat met de reali satie van 'Het Nieuwe Rijksmu seum' tot en met 2010 een to taalbedrag van 272 miljoen eu ro is gemoeid. Ondanks de ex tra voorzieningen wordt de be groting niet overschreden. „Er ligt een prachtig plan dat het gebouw van Cuypers res pecteert en de kracht van het verleden met de kracht van het heden combineert. Ik ben daar blij mee", aldus Van der Laan. De staatssecretaris heeft de Tweede Kamer per brief op de hoogte gesteld van de aanpas singen aan het oorspronkelijke ontwerp en de vaststelling van een nieuw financieel kader waarin overschrijdingen wor den voorkomen door onder meer de afkoop van een oud huurcontract. Het huidige labyrintische ka rakter van het in 1885 geopende Rijksmuseum verdwijnt, onder meer door het openen van de in de vorige eeuw dichtge bouwde binnenhoven. De be zoeker krijgt bij binnenkomst zicht op twee reusachtige bin nenpleinen aan beide zijden van de huidige ondergang. De route voor wandelaars en fiet sers van Stadhouderskade naar Museumplein blijft behouden. Alle kantoren, ateliers en de pots worden buiten het muse um geplaatst, waardoor het hoofdgebouw weer wordt te ruggegeven aan het publiek. Na de heropening in 2008 kan het museum jaarlijks anderhalf tot twee miljoen bezoekers ontvan gen. Gedurende de verbouwing blijft het belangrijkste deel van de collectie toegankelijk voor het publiek in de Philipsvleugel. utrecht/anp - Documentaire maker Hany Abu-Assad heeft niet alleen zijn film 'Ford Tran sit' deels in scène gezet, ook zijn productie 'Nazareth' uit 2000 is niet helemaal documen tair. „Ik heb in 'Nazareth' de zelfde methoden gebruikt als in 'Ford Transit' zegt Abu-As sad. De VPRO trok 'Ford Transit' vo rige week terug van het Neder lands Filmfestival dat vanavond in Utrecht begint. De omroep wilde de film niet meer verto nen, omdat duidelijk was ge worden dat enkele cruciale fragmenten in scène blijken te zijn gezet. Producent Augustus Film en de Nederlands-Pales tijnse regisseur Abu-Assad ga ven toe dat een aantal scènes niet overeenkomt met de wer kelijkheid. De documentaire was tot stand gekomen met bij dragen van de VPRO en het Sti muleringsfonds Nederlandse Culturele Omroepproducties. 'Nazareth', ook door de VPRO uitgezonden, gaat over twee pompbedienden in de Israëli sche plaats Nazareth. De regis seur zegt dat op het moment van de opnamen de twee hele maal geen pompbediende wa ren. Dat waren ze enkele jaren daarvoor wel geweest. De beel den waarin de twee ruzie krij gen, zijn in scène gezet. „Ik heb het zo gemonteerd dat het leek alsof ze enorme ruzie hadden. In werkelijkheid hadden ze slechts een meningsverschil", zegt de Nederlandse Palestijn. Abu-Assad zegt zich geen zor gen te maken over zijn reputa tie als documentairemaker. „Ik sta hoog aangeschreven. Ik word de Goddard van het Mid den-Oosten genoemd." leiden - Marmer is prachtig spul. Maar wel een steensoort die voornamelijk wordt geasso cieerd met paleizen, kerken, en iets bescheidener, met heren huizen. Begrijpelijk, want goed koop is marmer niet. Namaak- marmer is dan een optie. Van kunststof. Of geschilderd. Dat laatste lijkt schier een on mogelijkheid, Maar met een beetje goede wil, doorzettings vermogen en de juiste techniek is dat wel te doen, zegt Anna Arcese. Deze Italiaanse, die zich enkele jaren geleden in Leiden vestigde, geeft vanaf eind sep tember een cursus waarin de cursisten zich kunnen bekwa men in deze tak van schilder kunst. „Ik kan me voorstellen dat mensen hiervoor een beetje terugdeinzen, dat ze de drem pel een beetje te hoog vinden. Maar dat hoeft niet. Professio nele schilders zijn natuurlijk welkom, maar het is in de eer ste plaats bedoeld voor begin ners." Arcese, decoratrice en restaura- trice van met name antieke muurschilderingen, houdt van marmer, de steensoort die in haar vaderland in ruime matig verwerkt is in tal van fraaie ge bouwen en kunstwerken. „Het is een warme steensoort. Mijn liefde voor het marmer wil ik de mensen bijbrengen." Van het portoro, het zwarte marmer bij voorbeeld, of de groene onyx. De azuurblauwe lapis lazuli met de wat korrelige structuur en het witgeaderde, quasi door schijnende albast. Elke soort heeft weer zijn eigen karakteris tieke tekening. Die met een beetje studie wel te ontdekken valt. „En dan gaat het om de juiste techniek van het schilde ren van elke soort." Net als van andere natuurlijke materialen. Zo wil zij tijdens de cursus ook demonstreren dat ook notenhout, mahonie en tropisch hout met de verfkwast na te bootsen zijn. Zelf volgde ze na haar studie aan de Kunst academie van Rome, tal van cursussen om zich onder meer de oude Italiaanse schildertech nieken eigen te maken. Duide lijk is natuurlijk dat het decora tieve schilderen de Italianen in het bloed zit. Fraaie, oude voor beelden daarvan zijn onder meer te zien in Pompei, waar de nog steeds frisse kleuren van de verschillende fresco's elk jaar weer busladingen toeristen trekken. Opvallend detail daar bij is dat veel van deze schilde ringen de illusie van diepte wekken. Deze techniek staat bekend als 'trompe l'oeil', hetgeen wil zeg gen 'dat het oog bedrogen wordt'. Door ronde bogen of langs marmeren zuilen zijn Anna Arcese: „Marmer is een warme steensoort." Foto: Hielco Kuipers landschappen te zien of ka mers. Allemaal geschilderd, maar door de dieptewerking, het perspectief en de lichtval lij ken deze vaak levensecht. Arce se is ook een fan van deze schil derkunst en ook hierin geeft zij een cursus. „Stapje voor stapje, want het is natuurlijk niet een voudig. Het is wel de bedoeling dat de deelnemers aan het eind in staat zijn om thuis ook, rela tief eenvoudige, tromp l'oeils op de muur te schilderen." Beide cursussen behelzen zes lessen van drie uur. „Dat is een behoorlijke lange tijd", zegt Ar cese. „Maar het werkt beter dan fragmentarisch te werk gaai^, elke keer een klein stukje van de stof behandelen en een paar streken schilderen. Voor mij heeft het maar één nadeeL Na afloop van zo'n les ben ik zo ongeveer gesloopt. Fysiek, maar ook emotioneel. Want ik pro beer elke keer echt alles te ge ven, met hart en ziel te wer ken." Beide cursussen beginnen bin nenkort bij voldoende belang stelling. Tijden in overleg. De cursussen worden in principe in het Engels gegeven. Meer informatie: 06-55304446. amsterdam/anp De nen voor de bouw van| nieuwe concerthal in sterdam Zuidoost zijn! men te vervallen. Def^ meente Amsterdam mi gisteren bekend te kiP*- voor de bouw van een Dome in Amsteri Noord. Dit voorjaar werden koi elkaar de plannen twee prestigieuze proji gepresenteerd. Bij de in Zuidoost zou in 20( 'Music Dome' moeten rijzen, een overdekte certruimte voor 12.00(1 15.000 bezoekers. In j sterdam-Noord zou in p de 'Sport Dome' moi komen, een overdekt^ doorstadion met een citeit van 15.000 toesci wers. p Al snel bleek dat de meente twijfelde of er twee van dergelijke g accomodaties moesten men. Bij de keuze tussej twee domes heeft Ami dam gekeken naar de fij ciële onderbouwing vd plannen, de ruimtelijk! tuatie, bestuurlijke afi ken en verkeers- en vl heidsaspecten. De gemeente heeft de l tiefnemers van de ^op Dome gevraagd binnen 19 jaar een onderneming^ M voor te leggen. Ook het college oesloten in de toekomst geen gi investeren in het in< sportcentrum. Onl bouw, financiering ploitatie komen in hi van een private partij. Het stadsdeel Amstei Zuidoost is niet met het besluit. „D^6. even slikken", aldus zitter E. Sweet van|B( stadsdeel. „Ons is een (20 ke kans ontnomen 01 gebied bij de ArenA te ontwikkelen. We bl nu met een grijs ten." De Music Dome w; belangrijk onderdeel van het ArenA-gebied Fli tweede uitgaanscei van Amsterdam te mi Het stadsdeel gaat mëffa college overleggen hoiim nu verder moet met de^f wikkeling van Zuid^; „Maar ik ben bang dajFii vate partijen nu omdat het zonder de Dome om een onrenj zegtSwei In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: zanger Rudy van Dam uit Leiden. Daar ligt-ie dan op tafel, de nieuwe cd van Rudy van Dam (54). 'Haunted by an angel'. „Kijk eens naar die hoes. Je ziet het al, het is muziek in Texas- en Louisiana-sferen. Een blan ke met een viool. En een neger met een accordeon naast el kaar. Dat geeft de sfeer zo goed weer. Het is een smeltkroes van muziekstijlen." Die sfeer staat hem na twee be zoekjes aan die contreien nog helder voor de geest. En de sfeer laat hem ook niet meer los. „Ik speel die muziek al ja ren, maar ik was er tot voor kort nooit geweest. Mijn eerste interesse ontstond door platen die ik hoorde. Van Willy Nel son bijvoorbeeld. Of Lyle Lo- vett. Éindelijk, in 2000 kwam het ervan. Ik ben er toen met drummer Gerard Kuijpers naartoe gegaan. Zo ben ik ook in Austin, Texas geweest. Het summum voor singer-songwri ters. Dat heeft twee jaar gele den geresulteerd in de cd 'Las so the moon'. Met de Riders." „Maar die trip bleef zo hangen, had zoveel indruk op ons ge maakt, dat we weer terug wil den. Maar nu naar Louisiana. Vanwege de muziek die daar vandaan komt. Hank Williams, Lucinda Williams. 'Down by the bayouis daar geschreven. Nou, in 2001 zijn we daar ge weest. En weer was dat een bron van enorme inspiratie. Kennelijk werkt dat zo, dat zo'n trip zo inspirerend werkt." Van Dam draait al decennia rond in de Leidse muziekwe reld. Zo was hij verkoper van elpees bij de Witte Kiosk aan de Hogewoerd, de plek waar de liefhebbers van de minder commerciële muziek hun vinyl plachten aan te schaffen. En nu is hij al weer een hele tijd in de weer als zanger en songwri ter. Van country dus. „Country wordt heel weinig gespeeld in Nederland. En in Leiden al he lemaal niet Als je gaat kijken bij de LVP, dan speelt het gros daar blues en rock. Ja, country is een beetje een taboe. Ik kan me dat ook wel een beetje voorstellen dat ze zeggen: country is me te glad. Maar er is echt een onderscheid tussen iemand als Dolly Parton en de modernen van nu. Country uit Texas heeft dat gepolijste niet. Die is rauwer. Dat spreekt me echt aan." Dat was al zo op de eerste cd van Van Dam, met de Acoustic Riders. „Een heleboel mensen Rudy van Dam: „Dat zoveel mensen het leuk vinden vind ik het belangrijkst. Daar doe ik het voor." Foto: Gerard Kuijpers vonden dat prachtig. Ik kreeg de afgelopen jaren steeds te horen: wanneer neem je weer een keer een nieuwe op? Maar ja, dat gaat natuurlijk niet zo maar. Zoiets kost geld. En ik heb maar een krap budget, ik ben geen Steely Dan die maan den lang in een studio kan gaan zitten. Tsja, toen zei er een dat hij wel honderd euro wilde betalen. De volgende wil de niet achterblijven en zo is het gaan rollen. Mede dankzij al die liefhebbers heb ik het kunnen doen. Omdat ze ver trouwen in me hadden. En ook omdat al die muzikanten weer mee wilden doen. Alleen staat er nu geen Riders meer op de hoes als toevoeging. Omdat er een paar personele veranderin gen zijn geweest. Nu staat er Friends." „Dat zoveel mensen het leuk vinden vind ik het belangrijkst. Daar doe ik het voor. Ik ben niet iemand om via optredens naar buiten te treden. Als ik dat had gewild had ik het al lang gedaan. Ik heb geen zin om door te breken en morgen naar Groningen te rijden om met zijn vijven voor een paar hon derd euro op te treden. Ik be doel dat niet arrogant hoor. Maar ik heb geen zin de hele tijd op een podium te staan, ik hoef ook niet zo beroemd te zijn. Ik vind het best zo. Maar ik ben wel trots op wat ik heb gedaan." Rudy van Dam presenteert zijn nieuwe cd zondag van 16.00 tot 18.00 uur in sociëteit De Burcht in Leiden. Herman Joustra utrecht - Marten Fortuyn heeft gisteravond zijn kritiek op de musical 'Doop!' afgezwakt. De broer van de vermoorde politi cus was zelf in het Utrechtse theater De Kikker aanwezig bij de try-out van de voorstelling van het Amsterdamse gezel schap Zep. Fortuyn noemde de musical, waarin een met Volkert van der G. vergelijkbaar figuur een moord pleegt, 'goedkoop en niet de moeite van het bekijken waard'. Een interview met een van de makers van het theater stuk leidde tot boosheid bij Marten Fortuyn en de LPF. In dat interview werd openlijk een verband gelegd tussen de mu sical en Volkert van der G. Op basis daarvan bestempelde de broer van de politicus 'Doop!' als walgelijk en smake loos. Volkert van der G. zou daarin worden verheerlijkt. Daarop besloot hij met circa 25 'vrienden van Pim' tegen de musical te demonstreren. Na het zien van de rockmusical concludeerde hij dat hij voor niks was gekomen. „Dat inter view was een goedkope publi citeitsstunt. Het stuk leidt echt niet tot een maatschappelijke discussie. Wat mij betreft hoeft de LPF hier niet verder tegen te demonstreren." 'Doop!' gaat over een groep krakers, die na tien jaar uit hun pand dreigen te worden gezet door een speculant die het ge- Marten Fortuyn wordt omringd door de media bij zijn protests de musical 'Doop!'. Foto: GPD/Jeroen Stoops bouw heeft opgekocht. In het stuk vermoordt een kraker de speculant met twee kogels in het hoofd. Andere verwijzingen naar de moord op Fortuyn zijn de naam Wally van der V., de hongerstaking in de gevangenis en het veganistische dieet van Wally. In de voorstelling wordt na de moord een ode aan Wal ly van der V. gebracht. Volgens Jeroen Jonkers, de za kelijk leider van Zep, gaat de musical over de teloorgang van idealen, niet over de mo f Fortuyn. „Er wordt ind gerefereerd aan de ach maar waarom dat is, kan v- zeggen." De makers i L musical willen pas na S mière, vrijdag in Amst p. uitleg geven. De musical 'Doop!' is I 14 november te zien Parktheater in Alphen Rijn en op woensdag f cember in de Leidse Sq burg. otterlo/gpd - Met de feestelijke onthulling van vier speciaal voor de Kinderboekenweek ontworpen boomhutten wordt op woensdag 1 oktober de jaar lijkse Kinderboekenweek ge opend in het Kröller-Müller Museum in Otterlo. De hutten zijn ontworpen door Francine Oomen (auteur van het Kinder boekenweekgeschenk), Michael Dudok de Wit (maker van het prentenboekje), ontwerper Piet Hein Eek en de architecten Die- derik en Cees Dam. De boomhutten referen aan het thema van de Kinderboeken week: 'Diep in het bos... Van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood'. Ze blijven van 1 tot en met 26 oktober te zien in de beeldentuin van het mu seum. Een kleine expi het museum toont aan van originele schetsen werpproces. De booi zijn gemaakt door si van vakopleidingen in dam en Utrecht. Zo'n t derd kinderen wonen dl ele opening van de Kinl kenweek, die loopt van met 11 oktober, bij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24