MODE Sieraden zijn kleine sprookjes Accessoires: Mythen en Middeleeuwen Victor en Rolf Tom Ford Stella McCartney WÊmlUÊÊ WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 Het succes van het merk Dyrberg/Kern De sieraden van Dyrberg/Kern zijn hard op weg een hoog hipheidsgehalte te ontwikkelen. Net als bijvoorbeeld het merk Otazu (dat met die opvallende kleurtjes) heeft ook het Deense Dyrberg/Kern zijn eigen handtekening. Wie de sieraden eenmaal ontdekt heeft, herkent ze voortaan altijd. Directeur (en helft van het duo Dyrberg/Kern) Henning Kern kan niet zeggen waar dat aan ligt. „ledereen die ze kent en ze tegenkomt zegt: 'Oh, dat is Dyrberg/Kern'. Er zit iets speciaals in denk ik, maar ik kan moeilijk omschrijven wat dat is." De sieraden hebben een bepaalde belijning, die wel als 'Scandinavisch' omschreven wordt. Maar dat zou te simpel zijn. „We hebben nooit geprobeerd iets neer te zetten wat typerend is voor Scandinavië. We willen er natuurlijk een eigen stempel op drukken, maar niet per se Scandinavisch. Nee, het is iets ongrijpbaars." Het is 1985 als Gitte Dyrberg en Henning Kern elkaar ontmoeten op de Zweedse Design School. Ze 'matchen' niet alleen als koppel maar ook qua ideeën. De eindcollectie heeft naast kleding een accessoirelijn als extraatje. En het is met name dat extraatje dat aanslaat. Zo begint het succesverhaal van sieradenmerk Dyrberg/Kern, dat inmiddels in twintig landen te koop is. Henning Kern: „In die tijd waren grote sieraden in. Wij struinden rommelmarkten af, waar we van alles vonden om te gebruiken. Gordijnringen voor oorbellen bijvoorbeeld. Het was allemaal erg primitief, plexiglas en plastic en zo." De sieraden werden zo populair, dat het ontwerpen van kleding aan de kant geschoven werd. Het duo werkt constant aan nieuwe plannen en ideeën. Nieuw in de collectie zijn bijvoorbeeld de horloges, een logische stap volgens Kern. „Een horloge is tenslotte niet iets wat alleen de tijd aangeeft. Het kan ook een sieraad zijn." En er liggen nog meer ideeën op de plank, maar dat wordt niet onthuld. „Dat houden we graag geheim, het is leuker als het een verrassing is", meent hij. „We proberen van alles uit en zorgen dat we los staan van alle trends, zodat er ideeën kunnen opborrelen. Vooral Gitte heeft een 'open mind' wat dat betreft." Er wordt - samen met de dertig werknemers die het bedrijf nu telt - negen maanden vooruit gewerkt, een korter proces dan bij de modecollecties. De collectie is onderverdeeld in lijnen. Dit jaar is het algemene thema 'Lounge' dat is onderverdeeld in de lijnen 'Tuxedo', 'Meditate' en 'Palazzo'. De veelzijdigheid is kenmerkend: Tuxedo is wat strakker vormgegeven; een beetje art deco, jaren twintig, gecombineerd met oud zilver. Palazzo zijn de sieraden van een ijsprinses en Meditate bevat veel kralen, hout, stenen en leer, met landen als Mongolië, Nepal en Tibet als inspiratiebron. Volgens Kern zijn sieraden een manier om je uit te drukken. Kern: „Met sieraden kun je een verhaal vertellen, leder heeft zijn eigen verhaal. Vandaar dat sieraden grote symbolische waarde hebben. Een sieraad krijgen bijvoorbeeld, is echt een teken van liefde. Ik zie sieraden als kleine sprookjes." Meer informatie over Dyrberg/Kern: www.dyrbergkern.com en tel. 020 40 83 363. Henning Kern met een paar Dyrberg/Kern sieraden. Foto: Roland de Bruin/GPD 3 m J| De nieuwste accessoires hebben vaak een link met sprookjes en vroeger tijden. Bij de tassen wordt er druk gebruik gemaakt van bont en leer.Bij de nieuwe tassen van Longchamp bijvoorbeeld geven konijnenbont,veertjes en grove leersoorten de collectie bijna een 'Stam van deholebeer'-aanzicht. Tas 'Chateau' heeft dan weer een uitgesnedenachttiende-eeuws reliëfpatroon. Veel natuurlijke materialen ook bij Picard, dat zich verder heeft laten beïnvloeden door Azië: ze hebben veel borduursels in deze stijl. Oilily- tassen zijn echte hebbedingen geworden door hun originele ontwerpen. 'Volklore' - zoals de tas heet - is een handtas met vrolijke print en een bontkraagje, maar ook de 'Shaky' heeft wel iets folkloristisch met z'n kwastjes en geborduurde bloemen.Versace vertegenwoordigt Griekse mythen met het roestvrijstalen horloge 'Meandros' (het motief van de schakels heet 'Meander') in roestvrij staal. Het horloge van Guess is moderner, en gaat in op de natuurlijke materialen trend: de band is van hagedissenleer. Dat symbolen als kruizen nog steeds populair zijn, zien we in de sieradencollectie vanThomas Sabo. De grove sieraden zijn ingelegd met koraal of turkooizen. Voor meer informatie: Picard en Longchamp, via eurofox, tel. 024 - 34 83165 Versace Boutique, tel. 0032-32 32 03 03 Guess, via IBB Amsterdam bv, tel. 020 - 34 28 080 Thomas Sabo, via Blinkagency, tel.06-53164118 Victor en Rolf. Foto: Fabrizio Giovannozzi/GPD Victor en Rolf. Oftewel Neerlands modehoop in bange dagen. Achter dit bebrilde tweetal gaan Victor Horsting en Rolf Snoeren schuil. Een jaar na hun afstuderen aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem besloten zij de handen ineen te slaan en als duo verder te gaan. Dat was in 1993. Sindsdien is er veel gebeurd met de twee. Al sinds het prille begin, vielen ze op doordat ze de draak leken te steken met alle modeclichés. Humor speelt daarbij een grote rol, aldus het tweetal. Het ging er bij hen niet om kleren te maken die gemakkelijk te dragen waren, maar meer om kunstwerken of objecten. Bij hun eerste - spraakmakende- show in Parijs brachten zë een soort opgeblazen jurken en kledingstukken met ballonnen erin verwerkt. In plaats van de sobere trend beginjaren negentig, gebruikten zij felle kleuren en motieven. Inmiddels zijn Victor en Rolf wereldberoemd. In vergelijking met het prille begin is hun kleding al een stuk toegankelijker geworden. Ook lijken ze zich nu te conformeren aan de commercie. Vorige winter gaven ze een voorproefje van hun eerste mannencollectie. En ze hebben een deal gesloten met l'Oreal voor een Victor en Rolfparfum. En dat terwijl ze aanvankelijk alle mode-accessoires overbodig vonden en als statement lege parfumflesjes verkochten. Onlangs kwam hij nog in het nieuws omdat hij 25 miljoen euro verdiendhad door Gucci-opties te verzilveren. De Texaanse ontwerper Tom Ford (1962) is inmiddels schat-hemeltje-rijk. Hij is verantwoordelijk voor de heropleving van modehuis Gucci. Dit Italiaanse familiebedrijf werd in 1904 opgericht en was aanvankelijk bekend om zijn lederwaren en accessoires als tassen, koffers, sjaals en brillen. Eind jaren tachtig ging het ingedommelde bedrijf bijna failliet, maar door in 1994 Ford aan te trekken als creative director herrees Gucci als een ware feniks uit zijn as. Ford liet zich inspireren door de jaren vijftig en had als voorbeeld de Amerikaanse ontwerper Roy Halston, bekend van de halterjurken, de jumpsuits, de coltruitjes en blazers. Hij introduceerde het minimalisme bij de 'rich and famous'. Bij Gucci zijn ze zo blij met deze wonderboy dat ze er alles aan doen om hem te Tom Ford. Foto: Jack Dabaghian/Reuters houden. Zo kreeg hij ook de leiding van het in 1999 door Gucci aangekochte Yves Saint Laurent, zit hij in de Raad van Bestuur en werd hij zelfs vice-voorzitter van het modehuis. Het verhaal gaat dat dedirecteur van Gucci minder verdient dan Ford. Vorig jaar kreeg de Amerikaan de prestigieuze Designer of the Year Award. Deze jonge Britse ontwerpster (1971) was de verrassende opvolgster van oude rot Karl Lagerfeld bij Chloë in 1997. Van kinds af aan was zij al met mode bezig. Op haar vijftiende liep ze stage bij Christian Lacroix en daarna bij het blad Vogue. Na haar middelbare school ging ze in de leer bij de Engelse kleermaker Edward Sexton. Ze volgde een modeopleiding en haalde met haar afstudeershow alle krantenkoppen. Niet op de eerste plaats vanwege haar kleding, maar vooral vanwege haar beroemde vader en vriendinnen. Ex-Beatle Paul McCartney zat samen met echtgenote wijlen Linda te glimmen op de eerste rij en vriendinnen Naomi Campbell en Kate Moss liepen op het plankier in Stella's kleding. Stella heeft veel van haar succes aan haar beroemde vader te danken.-Gaandeweg is ze er toch in geslaagd tiaar eigen weg te vinden. Enkele jaren geleden kreeg ze de kans om onder de Gucci-vlag haar eigen label Stella McCartney te starten. Haar eerste show werd door de pers neergesabeld als vulgair en goedkoop, maar de tweede show werd weer de hemel in geschreven. Stella heeft helemaal haar plek gevonden in het jet-set-wereldje met veel beroemde vrienden en bewonderaars. Samen met haar vader strijdt ze tegen de vossenjacht in Engelancfcze is een fel tegenstander van bont. Maar aan de andere kant leende ze vorig jaar dan wel weer haar gezicht aan het drankenmerk Absolut Vodka. Guess, met hagedissenband. Stella McCartney. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21