T 'Nederlandse drugs gevaar hele wereld' 'Ontvoerde kinderen beter af in België' Leidsch Dagblad Stripheld Kuifje terug in Leiden Rijkswaterstaat stelt omgezaagde strandkunst tentoon Ruisende rokken Vrolijke mis met zang, dans en applaus voortaan uit den boze Scherpe kritiek VN in rapport Bush wilde eerst Van Aartsen als NAVO-baas Leidsch Dagblad woensdag 24 SEPTEMBER 2OO3 lident Bush en >pa nog altijd ns over Irak tekeraars stag met thekers enlandse enten doen f|deriandkunde' stzinnige apeute helpt kerpatiënten gitale tentrekker om neemt het mijdelijke zo vaak daante van het •rwachte aan? Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43343 i os NR. 43343 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 MINISTER benoeming van Jaap de i /heffer tot secretaris-ge- v<an de NAVO heeft het 1 probleem. De opvol- de minister van buiten aken is een minder ge- (ke keus dan deze ogen- g|( lijkt. Want degene die u willen - fractievoorat- a|-dme Verhagen - mag iegene die het zou moe- 3fden - oud-diplomaat - mogen ze in delen van niet. lentijdse opvolging van ister is voor een partij Itig. Bij een formatie is t nstelling van een minis- 4het resultaat van veel n en nog meer com- fcn. Een belangrijke fac- lk het interne evenwicht partij. Jaap de Hoop was als gevallen CDA- nJen bedreiging voor pre- I Peter BaJUkenende. De- q fe is tegelijk ook de eer- bepaalt wie de nieuwe moet zijn. Fractieleider |i mag voordragen, een degene die de goed- van de CDA-leider Drdt het. Zo kan Balke- recies die minister naast Vlèn van wie hij op het in- 3ale toneel niet te veel t, maar die toch over ge- innis en ervaring be- jm Nederland vertrou- tend te vertegenwoordi- 'r laatste kwaliteiten zijn s geval nodig als Neder- tend jaar het voorzitter- de Europese Unie he le van fractieleider Ver curieus. Hij is als erva- (nlanddeskundige in ze- geknipt voor de functie, j-fractie vond het deze p ook nodig uit te spre- f ja Verhagen fractieleider lijven. De bewegingen let CDA geven aan dat een lastige is. Het is fel zaak dat de partij aakt. De minister van 'r bdse zaken mag dan iten-democraat zijn; hij minister van ons alle- kan niet zo zijn dat De -*theffer als toekomstig lef er ook nog geruime ainisterschap bij doet. ^der Malen katwijk/wassenaar - Tot grote verbazing van de makers, steil Rijkswaterstaat de tot beelden bewerkte strandpalen, die tot voor kort tussen Katwijk en Wassenaar stonden, tentoon in haar eigen informatiecentrum in Hoek van Holland. De drie Leidse kunstenaars die verantwoor delijk zijn voor de 'strandkunst' hebben ge vraagd of zij hun werkstukken kunnen te rugkrijgen. De kunstenaars bewerkten de afgelopen weken drie palen op het strand tussen Kat wijk en Wassenaar tot een romp, een kop en een voet met zes tenen. Rijkswaterstaat, eigenaar van de palen, greep eind vorige week in en verwijderde de palen. Volgens woordvoerster M. van den Akker van Rijks waterstaat gebeurde dat om te voorkomen dat ook andere eigendommen van Rijkswa terstaat zouden worden gebruikt voor 'cre atieve uitingen'. De makers begrijpen niets van het besluit om de beelden nu in het eigen informatie centrum te exposeren. „Eerst betitelen ze ons als vernielers van rijkseigendommen. Vervolgens vernielen ze zelf onze beelden, om ze daarna te exposeren", zegt kunste naar Merijn. Zelf heeft hij er niet zo'n moeite mee dat de beelden door Rijkswa terstaat worden gebruikt. „Maar de ande ren wellicht wel. Daar moeten we nog over praten. Misschien sturen we wel een reke ning." Merijn wil in elk geval het komend week einde zelf beschikken over de beelden. Dan doet hij samen met kunstenaar Joost offici eus mee aan Kunstroute in Leiden, een evenement waarbij allerlei ateliers in de stad te bezichtigen zijn. „Wij hebben inmiddels bij de Kaasmarkt grote posters van de drie werken opgehan gen. Het zou leuk zijn om daar ook de drie houten beelden bij te zetten." Hij heeft in middels de nodige e-mails naar Rijkswater staat gestuurd, maar nog geen toezegging binnen dat hij zijn eigen werk mag 'lenen'. Van den Akker van Rijkswaterstaat wil er geen enkele toezegging over doen. Ze maakt de vergelijking met graffitikunste naars die een geluidsscherm volspuiten. „Wij halen het weg en vervolgens komen ze het bij ons claimen? Is dat zoals het hoort? Maar goed, wij bekijken het verzoek en hebben contact met de kunstenaars. Dat doen wij niet via de krant." den haag/gpd - De kinderen van de Russische concertpia nist Alexander Warenberg moe ten een vast verblijf krijgen bij hun vader in België. Dat advies heeft de Raad voor de Kinder bescherming aan de Haagse rechtbank gegeven, vlak vóór de ontvoering van twee van de drie kinderen van de pianist. Voor de moeder, Constance Scheers uit Leiderdorp, zou er een omgangsregeling moeten komen, stelde de Kinderbe scherming in dat advies. De ou ders zijn van het advies op de hoogte gesteld. Kort daarop heeft Scheers een bureau inge schakeld, dat de jongste kinde ren vorige week in het Belgi sche Hamont-Lo heeft ont voerd. De oudste zoon ont snapte aan de ontvoering, bij de school van de kinderen, doordat hij ziek thuis was. In een persbericht aan het Leidsch Dagblad vertelt Constance Scheers, die op een geheim adres in Nederland haar twee jongste kinderen bij zich heeft, dat de kidnapping efen wan hoopsdaad was en de enige manier was om haar j recht te halen. „Ondanks het fëit dat ik door de rechter in allé opzich ten in het gelijk benj gesteld, ben ik maandenlang slechts te gen dichte deuren vari officiële instanties aangelopen. 7 Twee jaar geleden ging het paar uit elkaar. Volgens Scneers ter roriseerde de pianist haar. „Ik was geen volwaardige! partner, eerder een huisslaaf." Een on derlinge omgangsregeling liep op niets uit. Vorig jaar trof de rechter een nieuwe regeling. In december keerden de kinderen echter niet terug van een be zoek aan hun vader in het Bel gische Hamond-Achtel. Begin dit jaar haalde Scheers in kort geding haar gelijk. Warenberg moest de kinderen terugbren gen op straffe van een dwang som van vijfduizend euro per dag. Hij gaf daaraan nooit ge hoor. Morgen dient er in België een kort geding waarin wordt ge oordeeld over de terugbrenging van de kinderen naar Neder land. Dat gebeurt op verzoek van de Nederlandse justitie, die in december vorig jaar gelastte dat de kinderen voorlopig bij de moeder moesten blijven. Vader Warenberg haalde de kinderen vlak voor Kerst 2002 echter naar België, omdat in zijn ogen zijn vrouw te labiel zou zijn Scheérs wilde de zitting niet af wachten en haalde de kinderen daarom vorige week weg bij de vader in België. Advocaat Lief- ting van Warenberg heeft het ministerie van justitie hierover om opheldering gevraagd. Vol gens Liefting is de Nederlandse politie op de hoogte van de ver blijfplaats van moeder en kin deren, maar doen ze niks om dat er een uitspraak van de rechter ligt dat de kinderen voorlopig bij de moeder horen. Op 24 oktober is er een zitting waarop Liefting om wijziging van het eerdere vonnis van 2002 zal vragen. Corus: Verlies neemt fors af londen - Staalfabriek Corus heeft het verlies in de eerste helft van dit jaar fors zien afne men. Het bedrijf noteerde een operationeel verlies van 82 mil joen euro tegen 298 miljoen eu ro in de eerste helft van vorig jaar. Het concern kon zijn staal tegen hogere prijzen verkopen. Ook werd er meer Brits staal af gezet dankzij de lagere koers van het Britse pond. Bovendien nam de vraag naar Corus-staal toe uit China. Corus verwacht dat de markt in de tweede helft van dit jaar moeilijk blijft en voorziet pas in 2004 herstel van de markt. Een medewerker van Volkenkunde hangt een opgezette Condor In de juiste positie. Foto: ANP/Koen Suyk leiden - Kuifje in Tibet. In Ame rika. Naar de maan. De strip held van tekenaar Hergé beleeft zijn avonturen in de verste uit hoeken van de wereld en zelfs daarbuiten. Maar vanaf van daag is Kuifje in Leiden. In het Rijksmuseum voor Volkenkun de waar gisteren de expositie 'Met Kuiije naar de Inca's' offi cieel werd geopend. Vijfjaar geleden trok Volken kunde meer dan 100.000 bezoe kers met de tentoonstelling 'Naar Tibet met Kuifje.' Een be zoekersrecord voor het muse um aan de Steenstraat. In de toenmalige expositie werden de tekeningen van Kuifje-schepper Hergé gekoppeld aan informa tie over 'Het dak van de we reld'. De nieuwe tentoonstel ling 'Met Kuifje naar de Inca's' is gemaakt volgens het zelfde principe. Met de stripheld als leidraad schenkt de tentoon stelling aandacht aan de kunst nijverheid van de Inca's, de ko loniale onderdrukking van de oorspronkelijke bevolking van Peru en de plundering van hun cultureel erfgoed. De tentoonstelling is gemaakt in samenwerking met de Belgi sche Fondation Hergé en geba seerd op twee Kuifje-albums: 'De zeven kristallen bollen' en 'De zonnetempel'. Er zijn origi nele tekeningen en schetsen te bewonderen, maar ook foto's, films en allerlei voorwerpen uit Peru. De voorwerpen zijn af komstig van de Fondation Her gé en van het Rijksmuseum voor Volkenkunde zelf, maar ook van de Brusselse Koninklij ke Musea voor Kunst en Ge schiedenis. Daar bracht Hergé uren door op de Zuid-Amerika- afdeling. Opmerkelijk is dat Hergé de landen die hij in zijn stripal bums weergeeft nooit bezocht maar wel zeer waarheidsge trouw kon weergeven dankzij de kennis die hij opdeed in de musea. Zo is de mummie Ras- car Capac uit het album 'De ze ven kristallen bollen' een kopie van een mummie uit het Brus selse museum. Het origineel is nu in Leiden te bewonderen. Op de expositie komt de bezoe ker meteen terecht in de begin scène van 'De zeven kristallen bollen'; in de nagebouwde bi bliotheek waar de mummie Rascar Capac tijdens hevig on weer is ontsnapt uit zijn vitrine. Het is ook mogelijk een 'trein reis te maken door de jungle en over de Andes'. 'Met Kuifje naar de Inca's' is te zien tot en met 29 augustus vol gend jaar. Er kan veel, heel veel, want de win termode is dit jaar veelzijdig. Vol gens mode-ontwerpers wordt het voor vrouwen zelfs een spookjes- achtige winter: pof- en kopmouw- tjes, lage, ronde halslijnen en rui sende rokken. De kleuren zijn fris, maar doorleefd. Voor mannen staan de Noorse boer en de stoere rocker model: gebreide truien, stoere jacks en lange sjaals. Vandaag in deze krant drie extra pagina's over de wintermode. den haag/gpd - Jaap de Hoop Scheffer was voor de Ameri kaanse president tweede keus bij de zoektocht naar een nieuwe secretaris-generaal voor de NAVO. George Bush benaderde begin dit jaar - via zijn diplomatieke dienst - eerst WD'er Jozias van Aartsen. Dit heeft Van Aartsen zelf gis teravond bekendgemaakt. Vol gens Van Aartsen polste zowel de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Sobel, als de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO, Burns, hem. „Maar ik zei: dan moeten ze wel op schieten, want er staat iets an ders moois op me te wach ten", aldus Van Aartsen. In mei zou Van Aartsen frac tievoorzitter van de WD wor den. Hij zegt het niet te be treuren dat de functie uitein delijk naar Jaap de Hoop Scheffer is gegaan. „Nee, ik vind het niet jammer", aldus Van Aartsen gisteravond in het tv-programma van An dries Knevel. Vaticaan wil ook af van meisjes als misdienaar vaticaanstad/gpd - Uitbundige missen, waarbij de gelovigen enthousiast ap plaudisseren of dansen, worden door het Vaticaan in de ban gedaan. De litur gie, zo blijkt uit een uitgelekt Vaticaans document, moet terug naar de - sobere - vorm die het Vaticaan wenst. Niet meer door de Vaticaanse beugel kun nen verschijnselen als koormeisjes, le- ken-pastors of oecumenische missen met de priester en een predikant op het altaar. De nieuwe liturgische richtlijnen wor den volgens het Italiaanse katholieke maandblad Jesus en het dagblad La Re- pubblica eind dit jaar bekendgemaakt en van kracht. Het Vaticaan gaf geen commentaar. Volgens La Repubblica zijn ze op aandringen van de paus op gesteld door de Vaticaanse congregaties van de Geloofsleer en de Eucharistievie ring. De paus zou een eind willen maken aan 'modernistische uitwassen' van de tra ditionele mis. Verwacht wordt dat het document, dat liefst 37 voorbeelden van overtredingen opsomt, veel protes ten zal uitlokken in Noord-Europese kerken, zoals de Nederlandse. Misdienaressen en leken-pastors, zowel mannelijk als vrouwelijk, zijn daar al ja ren de gewoonste zaak van de wereld. Over de leken-pastors zegt het docu ment dat ze 'volstrekt overbodig zijn' en het risico opleveren van 'het zich toe ei genen van het priesterschap'. Leken pastors mogen absoluut niet meer pre ken tijdens de mis. Dat behoort een ex clusieve taak van de priester te zijn. En de plaats bij het altaar tijdens een mis is gereserveerd voor de priester, een pre dikant hoort daar niet te komen. Alle bisschoppen krijgen het document toegestuurd om hun mening erover te kunnen geven. De bisschop wordt ook geacht klachten te behandelen van 'priesters of leken' die zich ergeren aan 'liturgische misstanden'. Wie het hoger op wil zoeken kan de klacht naar de paus zelf sturen. In Italië heeft het uitgelekte document al de nodige onrust veroorzaakt. „Jon gens en meisjes zijn voor God gelijk. En ik vind het opdienen van de mis gewel dig omdat ik me dan dicht bij Jezus voel", treurde 12-jarige Nicole, een Ro meinse 'chierichetta' (koormeisje) in La Repubblica. Niet bekend is of het pauselijk dictaat, indien toegepast zoals nu is uitgelekt, ook gevolgen zal hebben voor de mis sen in en bij de Sint Pieter. Het docu ment stelt duidelijk dat applaus en dans niet thuishoren in de kerk, ook buiten de eucharistieviering. En applaudisse ren en dansen is nu juist wat vaak ge beurt tijdens pauselijke optredens in de Sint Pieter of op het Sint Pietersplein. den haag/gpd - Een van de grootste bedreigingen van de wereldvolksgezondheid komt volgens de Verenigde Naties uit Nederland: XTC en amfetamines. Volgens de VN is Nederland ver uit de grootste producent van de illegale harddrugs. XTC wordt voor zeker de helft in Europa geproduceerd en daarvan nemen Nederlandse laboratoria driekwart voor hun rekening. Van de productie van XTC-poeder, de grondstof voor pillen, komt zo'n negentig pro cent uit Europa en ook daarvan is Nederland hoofdleverancier (63 procent). Ook in landen als Suriname en Indonesië worden XTC-pillen gemaakt met hulp van Nederlandse kennis. De VN vinden dat een verontrustende ontwikkeling. De Verenigde Naties publiceer den gisteren in Rome het eerste rapport over synthetische drugs. Het bestrijkt de periode tussen 1991 en 2001 en volgt al le ontwikkelingen op interna tionaal niveau. De productie, handel en het gebruik van syn thetische drugs nemen toe. Van XTC groeide het aantal ge bruikers in tien jaar met zeven tig procent, van 4,5 miljoen naar 7,7 miljoen. Geschat wordt dat de totale, wereldwijde pro ductie van de synthetische drugs circa vijfhonderd ton per jaar bedraagt en de daarmee behaalde winst 65 miljard dol lar. Het aantal gebruikers van amfetaminen groeide van 24 miljoen in '95/'97 tot ruim 34 miljoen in 2001. Hoewel er absoluut gezien meer mensen in West-Europa en de VS synthetische drugs ge bruiken, ligt het percentage van de bevolking van gebruikers in Zuidoost-Azië veel hoger, voor al als het gaat om amfetaminen. Zo gebruikt 5,6 procent van de bevolking van Thailand, 3,4 procent in Australië en 2,8 pro cent op de Filipijnen. In Neder land slikt 1,2 procent van de be volking XTC (3,6 procent in Amsterdam) en 0,7 procent am fetaminen (3,1 procent in Am sterdam). Nederland staat daar mee laag in de middenmoot. In België ligt het gebruik op res pectievelijk 1,7 en 1 procent. In de periode 1995/1997 waren er wereldwijd nog ongeveer 24 miljoen gebruikers van amfeta minen, in 2000/2001 was dat aantal met veertig procent ge groeid tot ruim 34 miljoen. De Nederlandse politie rolde vorig jaar 43 laboratoria op, waarvan 23 in woonwijken. De productie vindt hoofdzakelijk plaats in het westen en zuiden van het land. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMDV Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1