Ultraloper staat voor de ultieme uitdaging SPORT LSG is talentvolle topscorer kwijt 'Hé, ik kan over m'n moeder springen!* Van der Zwan loopt monstertocht van 246 kilometer Elftal van de week Geschorste Bak terug aan kop Ook MVKV stemt voor fusie woensdag 24 september 2( door Peter van der Hulst katwijk - Een marathon is voor watjes. Katwijker André vin der Zwan lacht als hij de opmerking hoort. Een begrijpelijke reactie voor iemand die de vraag 'ik be grijp dat u 300 kilometer gaat lopen' pareert met de opmer king: Je moet niet overdrijven. Het gaat om 246 kilometer." De meeste mensen moeten er niet aan denken om slechts het ver schil tussen die twee afstanden af te leggen. Van der Zwan hoopt de barre tocht van Athene naar Sparta non-stop in dertig uur af te leggen. „Een marathon is soms wel zwaar, maar voor mij is het routinewerk gewor den. Een uitdaging is voor mij de wedstrijd in Griekenland." Een dag niet gerend, is een dag niet geleefd. Het zou zomaar het levensmotto van de ultralo per kunnen zijn. Doet een beet je afstandloper een jaar met een paar schoenen, Van der Zwan verslijt zomaar vijf paar. Wat wil je als je zijn palmares bekijkt: 68 marathons, tien keer de Ronde van de Haarlemmer meer (60 kilometer), vier keer de Ronde van Texel (de eerste keer 60 en vervolgens drie keer 120 kilometer), vijf keer de hon derd van Winschoten en eerder in dit jaar nog de Comrades Marathon in Zuid-Afrika (89 ki lometer). Toch kennen ook ultralopers nog ultieme uitdagingen, zoals de Spartathlon van komende vrijdag. ,,Dit is eigenlijk niet te trainen. Ik heb me voorbereid met duurlopen van zeven uur. In sommige weken legde ik 175 kilometer af." In Athene wacht hem 246 kilometer, waarvoor de atleten slechts 36 uur de tijd krijgen. Het schema van Van der Zwan voorziet in een ge middelde snelheid van acht ki lometer per uur. „Ik zal in een tempo van zo'n tien tot elf kilo meter beginnen, maar daarna loopt dat ongetwijfeld terug." Wellicht dat wilde honden on derweg het ritme wat zullen verhogen. De lopers worden door de organisatie niet voor niets gewaarschuwd. Andere zware tegenstanders zijn de hitte (het is op dit mo ment zo'n 29 graden Celsius), de smog in Athene, het drukke verkeer in de metropool en het glooiende parcours. Er moet een hoogteverschil van zo'n 1200 meter worden overwon nen. „Ik denk dat ik onderweg zeker twintig keer kapot ga en na afloop zal zeggen: eens, maar nooit meer. Van de twee honderd deelnemers die vorig jaar meededen haalden er 89 de finish, onder wie de enige Ne derlander Jeffry Oonk. Hulp van buitenaf is niet toegestaan, maar er zijn wel 72 verzorgings- posten. Er zijn er wel bij die voor de derde keer gaan en nog nooit de finish hebben gezien. Het is tyfuseind." De Japanner Ryoichi Sekiya was in 2002 de snelste. Hij deed over de mega- afstand slechts 23 uur, 47 mi nuten en 54 seconden. Van der Zwan vreest de licha melijk inspanning nog het meest. De paracetamolletjes gaan mee voor als hij onderweg last van voeten of benen krijgt. „Geestelijk ben ik wel sterk." Ook al lijkt de beklimming van de Sangraspas hem nu al te be angstigen. Na zo'n 160 kilome ter doemt de puist van onge veer 1200 meter hoogte op. De donkere avond is voor de lo pers, die vrijdagochtend om ze ven uur van start gaan, dan al ingevallen. De Katwijker moet zich slechts met behulp van een zaklamp een weg banen over een pad vol met keien. „Dat wordt het beslissende punt denk ik." En dan loopt hij ook nog het risico slachtoffer te worden van de chaotische in stelling van de Grieken. „Toon Theunisse liep jaren geleden op kop, totdat hij de verkeerde kant werd opgestuurd." Winnen is niet het doel van Van der Zwan. Hij wil de tocht voor al uitlopen. „Ik heb een stuk of 25 marathons binnen de drie uur afgelegd, maar sinds het ul tralopen zijn mijn tijden om hoog geschoten. Je spieren gaan behoorlijk zeer doen." Is het dan eigenlijk wel gezond om je lichaam zo uit te putten? „Ik loop weinig in de Ziektewet. Sinds ik in 1984 met marathons begon, ben ik pas twee keer voor behandelingen naar de fy siotherapeut gegaan." Boven dien ondergaan Van der Zwan en zijn medelopers in Grieken land zowel voor als na de race een uitgebreide medische keu ring. „Wellicht zullen er een paar na afloop aan het infuus gaan." En mocht dat nog niet voldoende zijn, dan hebben zijn collega's bij Avery Den- nison al een alternatief voor hem bedacht. Lachend zegt Van der Zwan: „Die gasten op mijn werk vroegen al of ze een rollator moesten bestellen." DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) dagi tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportredactie.ld@hdc.nl Fej> André van der Zwan loopt in Griekenland 246 kilometer. 'Het is een tyfuseind'. Foto: Dick Hogewoning Cornelia (Ter Leede) Door de 'zevens' voor Tim Kluivers en Pascal Averdijk af gelopen weekeinde, heeft Maarten Bak zich weer bij de top van het klassement kun nen voegen. En dat terwijl de Quick Boys-aanvaller nog maar één cijfer heeft gekre gen: in de eerste wedstrijd speelde hij te kort om voor een beoordeling in aanmer king te komen en na de twee de werd hij voor drie duels ge schorst. Juul Emanuelson (FC Lisse) stormt door zijn 'acht' de top tien binnen. Verder valt het aantal ARC'ers in het team van de week op. Drie spelers van de Alphense ploeg kregen een 'acht' in de gewonnen wedstrijd tegen Katwijk. Spelersklassement speler club gem. 1. Pascal Averdijk FC Lisse 8,00 Maarten Bak Quick Boys 8,00 Tim Kluivers Katwijk 8,00 4. Gerard Hoek Quick Boys 7,75 Derek van der Plas Quick Boys 7,75 6. Jack Honsbeek FC Lisse 7,67 Jeffrey Winter FC Lisse 7,67 8. Juul Emanuelson FC Lisse 7,50 Joo§t Kuhlmann Rijnsburgse Boys 7,50 10. Michel Nok Rijnsburgse Boys 7,33 Kevin Winter FC Lisse 7,33 12. Jurgen Faerber Ter Leede 7,25 Rogier Koordes Ter Leede 7,25 Peter Kromhout Quick Boys 7,25 Norbert van Lochem Rijnsburgse Boys 7,25 Stefan Schaafsma ARC 7,25 Bryan Simons ARC 7,25 Dennis den Turk Quick Boys 7,25 Carlo van Zeist Ter Leede 7,25 20. 35 spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement club zaterdag gem. 1. FC Lisse (7,58) 7,11 2. Quick Boys (7,08) 6,95 Ter Leede (6,55) 6,95 4. Katwijk (6,50) 6,88 5. Rijnsburgse Boys (7,08) 6,73 6. ARC (7,14) 6,67 7. Noordwijk (6,18) 6,43 katwijk - MVKV en KRV gaan het komende seizoen verder als één vereniging. Nadat vrijdag de leden van KRV voor de fusie stemden, gaven gisteravond ook de voetballers van de buur man hun fiat aan het voorstel van het bestuur. De beslissing lag voor MVKV een stuk gevoe liger, omdat die club met in gang van het nieuwe seizoen zijn huidige accommodatie op sportpark De Kooltuin verlaat en bij KRV intrekt. „Door een aantal leden werd een stukje voorgedragen. We gaan alle maal met pijn in ons hart weg", aldus voorzitter Jan Binnendijk. „Emotioneel gezien zou je door willen gaan, maar als je het za kelijk bekijkt, kan het zo niet langer. Jaren terug zijn er al ver schillende fusiepogingen on dernomen, maar die strandden in een vroeg stadium. Nu is dit een unieke mogelijkheid." De besprekingen met KRV waren al in gang gezet voordat besloten werd om het Marine Vliegkamp Valkenburg te sluiten. Die on heilstijding trok alsnog veel le den over de streep. „Veel voor stemmers zagen de ernst van de situatie in. Ons complex is eigendom van de marine. We huren het van de Domeinen." Tweederde van de negentig aanwezige leden stemde uitein delijk voor. Bij afwijzing van de fusie was het bestuur van MVKV afgetreden, maar het machtswoord viel gisteren niet. De twee clubs willen overigens wel dat de gemeente Katwijk een financiële bijdrage levert. De club hoeft nu immers niet elders te worden onderge bracht. Binnendijk: „We verlos sen de gemeente ook van een probleem." Nog een oproep aan enkele voetbalclubs om de sport redactie selectielijsten toe te sturen. We missen nog docu menten van UVS, SJC, WSB, FC Boshuizen, Meerburg, RCL, Roodenburg, Warmunda, Leid- sche Boys, KRV, ASC, Valken '68, Abbenes, Blauw-Zwart, Fo- reholte, GOL Sport, FC Lisse (zondag), Stompwijk '92 en Teylingen. UDO won gisteravond in de Amstel Cup met 1-2 bij Fore- holte (za). Voor UDO scoorden Daan Kramp en Peter Witte- man, het Voorhoutse doelpunt kwam op naam van Job Witte- man. In Nieuwveen is de plaatselij ke voetbalclub Nicolaas Boys met vrouwenvoetbal begonnen. De eerste resultaten waren goed. Vorige week werd zelfs met 17-0 van Woerden gewon nen. Het is vrijwel 1 zeker dat de Haagse voetbal- rm. club TEDO dit seizoen niet meer in actie komt. Als TEDO schuldig wordt bevonden als veroorzaker van het staken van de wedstrijd tegen Ben Huitema. REMO, dan wordt het uit de competitie ge nomen. De club had het laatste jaar al meer problemen met scheidsrechters. Zaterdaghoofdklasser Spaken burg mag dan bovenin mee draaien, het zit de club financi eel niet mee. Het bestuur werkt achter de schermen aan een oplossing om de rode cijfers weg te werken. De club heeft niet alleen een groot tekort op de begroting, ook hebben de bouwkosten van de nieuwe tri bune het budget met 300.000 euro overschreden. Blauw-Zwart heeft zondag de competitiewedstrijd tegen LENS met 5-2 gewonnen. LENS keek door doelpunten van Ri chard van der Lubbe (2x) en Berry Graafstal al snel tegen een 0-3 achterstand aan. In de tweede helft scoorden Van der Lubbe en Moreau nog een keer voor Blauw-Zwart. Alphenaar Chris Hoogeweij roept talentvolle keepers op om op woensdag 15 oktober naar de accommodatie van ADO Den Haag te komen voor een Frans Hoek-promotiedag. Ie dereen vanaf 6 jaar (jongen of meisje) is welkom. De kosten zijn 15 euro en er wordt al om 9.00 uur begonnen. Opgeven kan bij Chris Hoogeweij (0172- 435577). In Rijnsburg is het jubileum comité '75 jaar Rijnsburgse Boys' opgericht. Onder voorzit tersschap van Daan van Eg- mond zijn Jan Stam, Martine Star, Gerard van Zuijlen, Hans Oudwater en Gerard van der Archieffoto Meij enkele activiteiten gesP Natuurlijk staan een jubilef receptie, jubileumboek ent leumwedstrijd op de agena Zowel de senioren als de jet krijgen een grote inbreng iir organisatie. Op maandag 6 oktober tr( Ben Huitema af als voorzit| van FC Lisse. Opvolger woi Rob Faas. Bij FC Lisse staaft voor 19 oktober een voetbat toernooi om de Nike Pren Cup op de agenda. ZestienL clubs met C-jnioren strijdeKj om een plaats in de grote fi j in april 2004. Wieier- en schaatssoigneL Cor Oppelaar uit Lisse wik !g( het wegvallen van de TVM .g£j ploeg het wat rustiger aan doen. Maar die rust is van duur. Jan Maarten Heiden: V Peter Baars, ifa né RuitenbeP Peter de Vri - van de DSB D ploeg doen weer een bi op de kwalit jeJ van Oppela ifj, Op twee r< >Q£ sters na is d j wielerploeg Ton van Bei melen Spor I rond. Catha 1/ Mulders, Yv Hijgenaar, line Slikker g Olga van Ve cjL' mogen blijven. Frederika v 'Q, der Wiel, Jaccolien Wallaan 1 Josephien Groenveld komt over van de Nationale sele< en Christa Pirard komt ten|l| van Farm Frites Hartol. Va* de junioren zijn Nathalie v|"' Katwijk en Kornelia Groen p de nieuwe gezichten. Paul van Steijn en Paul Munstege mogen zich vo« jaar tijdritkampioenen vaj Leidse Swift noemen. Tonf' Eijk (Hillegom) kwam zone, als tweede over de eindstrr in Lisse. Esther Kortekaas ff zevende geëindigd in de nt nale ranking voor meisjes. P, Kamiel Maase, ex-Leiden/ en nog steeds lid van Leidfl letiek, gaat zijn huidige wa plaats Wageningen verlatel€ Maase wordt volgende mau inwoner van Zeist. Op vrijdag 26 september den op 47 voetbal-locaties Nederland een zogenaam< q trapbijeenkomst plaats. D< y; krijgen (toekomstige) pupi trainers, coaches en leider de praktijk te zien hoe een baltraining voor pupillen k s| worden gegegeven. In de r beginnen om 18.30 uur bij™ komsten bij de v.v. Noord r v.v. Alphen en Stompwijk rQ Lisa Hortensius en Biain^v ragousian zijn op het EK j< -c schaak geëindigd in de mi ,Q denmoot. De Leiderdorpsc Hortensius (12) werd 28st<r( ragousian (15) uit Leiden e- digde als 35ste bij het toer ;t in de Montenegrijnse bad] ja Budva. door Jan Bey leiden - Het vertrek van de ster ke 18-jarige Leidse internatio naal meester Jan Smeets naar profclub HSG is een zware aderlating voor het Leidsch Schaakgenootschap (LSG). Aanstaande zaterdag begint de competitie en LSG heeft vier teams in de strijd, verdeeld over alle klasses. De Leidse meesterklasseclub behoort tot de sterkste schaak verenigingen van Nederland en 'werkt' met pure amateurs. „Ik denk dat we het verlies van Smeets goed hebben opgevan gen met de komst van de twee jonge talentrijke spelers, Jeroen Blokhuis en Ralf Gommers", al dus de technische adviseur bij LSG, internationaal meester Edwin van Haastert. „In eerste instantie is het be langrijkste dat we niet degrade ren, maar ik denk dat we ook wel omhoog kunnen kijken. Normaal gesproken zullen we een solide middenmoter zijn, maar stiekem hopen we na tuurlijk op een plekje bij de play-offs." Gekomen: Jeroen Blokhuis (DD), Ralf Gommers (Temeu- zen) en Joost Mellegers (Utrecht). Vertrokken: Jan Smeets (HSG), Eugène Rebers (LSG 2). Oegstgeest '80 Het gepromoveerde Oegstgeest '80 is teruggekeerd op het op één na hoogste niveau, de eer ste klasse. Hierdoor speelt het team dit jaar met een tiental en daar zit waarschijnlijk de achil leshiel van Oegstgeest '80. Teamcaptain Anne Reedijk; „We moeten het voornamelijk met hetzelfde team doen. Lijfs behoud is ons eerste doel; veel zal daarbij afhangen van de be schikbaarheid van grootmees ter Genna Sosonko in de cruci ale wedstrijden." Gekomen: Pieter Pouw (Phili- dor), Evert Leeuwenburg (-). Vertrokken: Niemand. Alphense Schaakclub De Alphense Schaakclub (ASC) is twee spelers aan de topbor- den kwijtgeraakt. De Hongaar Szabolcz Tengely ging het wat rustiger aan doen en de meer voudig clubkampioen Dinard van der Laan vertrekt voor een doctorale studie naar de uni versiteit van Genève in Zwitser land. „We zijn daarmee in één klap van een jarenlange kampi oenskandidaat nu ineens een degradatiekandidaat geworden. We zullen moeten bikkelen om erin te blijven", vreest aanvoer der Martin van Gils. Gekomen: Wouter Dambrink (2), Norbert Janssen, (2), Eric Fraikin (2). Vertrokken: Sza bolcz Tengely (-), Dinard v.d. Laan (Genève). Katwijk De schaakvereniging Katwijk zal dit seizoen ook alle zeilen moeten bijzetten voor het lijfs behoud. Katwijk zag z'n topta lent Jeffrey van Vliet vertrekken naar AAS Kudelstaart. Routinier Theo Goudriaan en de nieuwe man Martin Dijkhuizen zullen dit verlies moeten opvangen. Gekomen: Theo Goudriaan (2), Martin Dijkhuizen (-). Vertrok ken: Jeffrey van Vliet (AAS). Leithen Teamcaptain Jos Vlak zet zijn ploeg, ondanks flinke verster kingen met de Leidse kampioen Mark Thiele en Gert-Michiel de Niet, graag in de positie van de underdog: „De verwachting is dat Leithen het als nieuwkomer lastig krijgt, maar dat handha ving in de derde klasse zeker niet onmogelijk is. Wat betreft de gemiddelde ELO-rating van het team zou de middenmoot haalbaar moeten zijn. Cijfers zeggen echter niet alles en het is vooral af te wachten in hoe verre de geringe KNSB-ervaring een rol gaat spelen." Gekomen: Mark Thiele (Alte- veer), Gert-Michiel de Niet (Purmerend). Vertrokken: Ben van Geffen (Moerkapelle). Philidor Het aloude Philidor Leiden speelt dit seizoen - dankzij het terugtrekken van De Zwarte Pi on uit Lisse - met twee teams in de derde klasse. Het eerste team heeft al veel routiniers aan de topborden en krijgt daar nog een sterke speler bij: oud- Philidorcoryfee Ad van den Berg keert terug op het oude nest. Gekomen: Ad van den Berg (AAS). Vertrokken: Pieter Pouw (Oegstgeest'80). Voorschoten Voorschoten gokt dit jaar, na de tweede plaats van vorig sei zoen, op een kampioenschap in de derde klasse. „Al komen we daar op rating niet helemaal voor in aanmerking", geeft teamleider Sander Hilarius toe. „Vorig jaar hadden we een op gelegde kans om te promove ren, dus ik zie niet in waarom we dat dit jaar niet zouden kun nen. We zijn vooral sterk in de breedte." Gekomen: Wouter Oosthout (2) Peter Wilschut (reserves). Ver trokken: Symon Algera (2), Gert Both (2). lisse - Ze was nog maar veertien jaar, toen ze drie maanden geleden over 1.69 meter zweefde. Daarna besefte Anouk Kragtwijk: ik kan over mijn moeder springen! Wil de talentrijke atlete ook over haar vader heen, dan moet ze doorgroeien naar de absolute wereldtop. Vader Bert Kragtwijk was namelijk een verdienstelijk basketbal ler, onder meer bij Parker Leiden en in het Nederlands team. En hij meet 2.08 meter, precies een centimeter onder het wereldrecord hoogspringen van Stefka Kostadinova. Drie maanden na haar memorabele sprong tijdens het NK voor junioren, suk kelt Anouk Kragtwijk (15) met een knie blessure. Er zit een kneuzing tussen de meniscus en het kapsel. Ze baalt er van, helemaal omdat ze door de blessure niet kon starten tijdens het Nederlands kam pioenschap meerkamp waarvoor ze zich had weten te plaatsen. Op dat onderdeel wil ze zich voorlopig richten. „Het leuke aan atletiek is nou juist dat je verschillen de onderdelen hebt. Dat houdt het afwis selend." Specialiseren kan ze zich altijd nog. „Als je dat doet, loop je de kans dat je het niet meer leuk gaat vinden of dat de rek er uit blijkt te zijn." En om die twee dingen gaat het Kragtwijk nu juist: plezier en progres sie. En op de meerkamp zijn zeker nog as pecten voor verbetering vatbaar, speer werpen bijvoorbeeld. „Met dat onderdeel is het in heel Nederland dramatisch ge steld. Zelfs ik draai nog in de midden moot mee." g Bij haar club De Spartaan vormt Kragtwijk samen met onder anderen Rick van Ruiten en Romara van Noort een bijzonder getalenteerde lich ting atleten. Een speciale verklaring voor het succes heeft ze niet. „Het is gewoon een hele leuke ploeg bij een hele leuke vereniging. Iedereen probeert het uiterste uit zichzelf te halen en dat is ook weer een stimulans voor anderen." Vier avonden per week is ze bij De Spartaan te vinden. De trainingen variëren: de ene dag doet ze alleen maar springoefeningen, de vol gende keer staan er sprintjes en een duur- loop op het programma. Daarnaast geeft Kragtwijk ook zelf training, aan de jongste leden van De Spartaan. Zelf was ze vijf jaar oud toen ze voor het eerst het tartan betrad, bij haar eerste club AV Weert. Toen ze zeven was, verhuisde het hele gezin van Lim burg naar Lisse, omdat haar vader een baan in Den Haag had geaccepteerd. Niet geheel toevallig viel de keuze op Lisse, een plaats waar een fatsoenlijke atletiekbal voorhanden was. Inmiddels zit ze in 4-vwo op het Rij nil Lyceum in Sassenheim. Wat ze met ha; diploma gaat doen, weet Anouk Kragtip nog niet. Ook op adetiekgebied heeft 2 nog geen echt doel voor ogen. „Natuii denk ik er wel eens over na hoe het zo® zijn om professioneel atlete te zijn. Ma ik weet echt niet of dat wel in me zit. realistischer doel is het clubrecord var„ Mieke van Doom; 1.88 meter. „Als ik 4 prestaties vergelijk met anderen, dan j moet ik dat misschien wel kunnen ha-j. len." De kruin van haar vader zal wel f ten bereik blijven. Maarten Dekker Dit is het vierde deel van een serie over jeugd# sporttalent uit Leiden en omstreken. Heeft u t|C suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sp redactie.ld@hdc.nl s 1 P

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16