dphense ontketent heksenjacht op digitale flessentrekker Nog elke maand pakketten naar Polen LEIDEN REGIO emeenten verwerpen idee van Norder Voorhout lobbyt tegen Teylingen Letterenfaculteit moet fors inleveren r- =E „Ik kon dat niet uitstaan. Hele maal omdat het voor een groot deel Marks verjaardagsgeld was." Ze ontdekte al snel dat haar 'verkoper' grif adverteerde op de internetsite. „Hij gebruik te diverse namen. Jolanda, Jo hanna, Justin, Jelmer, Ernst jan, Evert, Elina. Zo kan ik nog wel even doorgaan. De ene keer kwam hij uit Amsterdam, de andere keer uit Enschede, Leeuwarden, Amersfoort of noem maar op." Om lotgenoten te vinden, plaatste de Alphense zelf een advertentie op marktplaats.nl. Die werd binnen een paar uur verwijderd. „Dat is nogal lo gisch", vindt sitemanager Frank Crebus van Marktplaats.Als je eens weet hoe vaak het gebeurt dat iemand een ander probeert zwart te maken en ten onrechte zo'n waarschuwing plaatst. Daarom mogen die adverten ties niet." Toch hebben zich in die paar uur dat de advertentie op internet stond een paar me deslachtoffers bij Dekker ge meld. Dagelijks komen meer dan 30.000 advertenties binnen bij de digitale snuffelmarkt. 'Een hoge zwarte hoed'. Te leen ge vraagd met de belofte dat het hoofddeksel in ongeschonden staat wordt teruggebracht. 'Een pastelblauwe soepterrine', aan geboden voor 12 euro 50. On schuldige vraag en aanbod. Crebus: „Maar als iemand de jongste modellen gsm's en lap tops voor een spotprijs te koop aanbiedt, trekken we onmiddel lijk aan de bel. Zulke aanbie dingen zijn niet te vertrouwen en plaatsen we dus niet op de site." Hoewel de stroom adver tenties door medewerkers van het bedrijf wordt onderzocht op betrouwbaarheid, is het niet te voorkomen dat profiteurs en oplichters hun opwachting ma ken, zegt Crebus. „Op de adver tentieafdeling van een krant kunnen ze dat toch ook niet te genhouden." Dekker heeft samen met haar man op de familiewebsite (www.dekkerland.com) een pa gina gebouwd om te waarschu wen voor de zwendelpraktijken van de man die haar heeft op gelicht. „Nadat het televisiepro gramma Opgelicht mijn site had gelezen, kwamen ze bij ons thuis om een item van een paar minuten te maken. Een leuke ervaring, maar het heeft niet genoeg opgeleverd." Wel heeft Mark dankzij de uitzending zijn Spyro alsnog binnen. Een on dernemer in de computerbran che had zo'n medelijden met het ventje dat hij hem het spel kosteloos toestuurde. „De zwendelaar liet het geld telkens overmaken op een reke ningnummer van de Friesland Bank, ten name van een zekere J.H. Spreen", vervolgt Dekker. „Dat is de enige harde overeen komst van alle gedupeerden. De een bestelde auto-onderde len en de ander dacht een leuke telefoon gekocht te hebben. Via een medewerker van de bank zijn we te weten gekomen dat zeker 80 mensen bedrogen moeten zijn." Dekker heeft in middels 37 mensen op een lijst staan die zeggen dat zij slacht offer zijn van zwendelaar 'Spr een'. „Inmiddels gaat het niet meer om onze 40 euro maar om een bedrag van bijna 1500 euro." Dekker heeft in eigen woon plaats aangifte van afzetterij ge daan. „De eerste keer werd ik gewoon naar huis gestuurd." „Dat komt omdat onze mede werker niet wist of het nu om een strafrechterlijke of een ci viele zaak ging", reageert de woordvoerder van Politie Hol lands Midden. „Maar een dikke week geleden is officieel aangif te gedaan en hebben wij de zaak doorgespeeld naar het lan delijk bureau voor fraude." Hollands Midden houdt zich niet langer met de zaak bezig, maar in Noord-Brabant doet de politie onderzoek, weet Dekker heel zeker. „Ik moest onlangs de lijst met 37 gedupeerden naar Tilburg sturen." In het be lang van het onderzoek doet de recherche in Brabant geen me dedeling, zegt de woordvoer der. Ondertussen weet Dekker van geen ophouden. Ze blijft ma nieren zoeken om in contact te komen met lotgenoten, in de hoop dat het net om de sjoe melaar zich sluit. „Dat doe ik ook voor Mark. Onlangs waren we getuige van een winkeldief stal. Twee jongetjes werden met de politieauto afgevoerd. Dat maakte behoorlijke indruk op hem. 'En de meneer die mijn geld heeft gestolen', vroeg hij. 'Waarom is die dan nog steeds niet opgepakt?"' ^hancy Ubert olfn aan den rijn - De Al- 8%e Diane Dekker heeft een «ijacht ontketend op de e'fiie tientallen mensen jgedupeerd met namaak- n%enties op internet. De Wljeur plaatste onder ver ende namen 'fantastische' bedingen op de digitale ,eiplsplek www. markt- l.nl. Op zijn rekening bij island Bank stroomden o's binnen, maar leveren jij niet. Dekker is naarstig 'ejek naar medeslachtoffers ■ze oplichter. „Hoe meer koten ik weet te vinden, der justitie die kerel kan ken." koopt via een internet tende een computerspel- lor 20 euro. Nadat het overgemaakt, levert de gjteerder het spel niet. Ga je igifte doen? „Alsjeblieft inkt Dekker strijdbaar, kans namelijk, dat je lcjet enige slachtoffer van '%n of vrouw bent." Voor n$ euro is het misschien de ^ie niet om naar het politie- ^jju te gaan. „Laat je niet uit jld slaan en volhard in de n|t je aangifte wilt doen. Ik liddels bewijzen gevon- jt de man die mij heeft kjiderd, nog tientallen an- tensen heeft gedupeerd, die aangiften hebben we .wel een zaak." ^irs vijfjarige zoontje Mark graag met zijn spelletjes- iter. Nieuwe spellen zijn ijzig. Mensen die genoeg Diane Dekker en haar vijfjarige zoon Mark, die graag computerspelletjes speelt. Een poging om een spel aan te schaffen via Marktplaats liep helemaal mis. Foto: Hielco Kuipers hebben van een spelletje bie den ze vaak op internet aan voor de helft van de prijs of nog minder. Vandaar dat Dekker marktplaats.nl afstruinde voor het drakenspel Spyro dat haar kind zo graag van zijn verjaar dagsgeld wilde kopen. Ze vond een advertentie, onderhandelde en maakte een deal. Voor 40 euro zou ze twee spellen krij gen. „Omdat de man aanvanke lijk aanbood dat ik die bij hem kon komen ophalen, had ik geen argwaan." Maar toen ze na lang wachten de spellen nog niet binnen had en het adres dat de man had opgegeven vals bleek te zijn, wist ze dat ze ge tild was. "jen regio binnen een regio creëren' tl - Oegstgeest en Zoeter- e zien niets in een be- overleg tussen Leiden, gemeenten en pro Dat hebben de colleges iltjle betrokken gemeenten en duidelijk gemaakt tij ken onderhoud met gede- rde staten. Muteerde Norder zag het igs nog helemaal zitten: festuurlijk overleg tussen lpeges van Leiden, Leider- 'Oegstgeest, Zoeterwoude, hkhoten en de provincie, ^ls regelmatige bijeenkom- tou gesproken gaan wor- !i,iver bovenlokale proble- ia„De situatie in Leiden en dpte opgaven in het gebied om een stevige inzet van de provincie", zei Norder toen hij zijn plan lanceerde. „We gaan het dan hebben over wat er aan schort in Leiden en de andere gemeenten, en wat je daar aan kunt doen. Samen met de vijf gemeenten willen wij naar oplossingen zoeken." Maar gisteren werd hem duide lijk gemaakt dat Oegstgeest en Zoeterwoude daar helemaal niets in zien. „Wij hebben geen behoefte aan zo'n extra con structie", zegt burgemeester Timmers van Oegstgeest. „En dat hebben we Norder laten weten. Met de genoemde ge meenten zitten we al vaak ge noeg om de tafel om het over bovenlokale vraagstukken te hebben, net zoals we met ande re omringende gemeenten spreken. Laten we nou niet een regio binnen een regio gaan creëren." Ook de Zoeterwoudse wethou der Van der Kooi denkt er zo over. „We wilden van Norder graag weten wat het nut van zo'n bestuurlijk overleg kan zijn. Dat was voor ons in eerste instantie niet duidelijk. En nu eigenlijk nog niet, want hij heeft onze vragen niet kunnen beant woorden. Volgens mij heeft Norder in een opwelling ge zegd: we moeten het onderling overleg een impuls geven. Maar wij als gemeenten zien er de noodzaak niet van in, we spre ken elkaar al regelmatig." Burgemeester Zonnevylle (Lei derdorp) ziet het bestuurlijk overleg wél zitten, zolang de constructie maar van tijdelijke aard is. „Er zijn in de regio be paalde zaken waar we het nu met elkaar over moeten heb ben, met name op het gebied van infrastructuur. Als dat ach ter de rug is, heffen we de con structie op." Gedeputeerde Norder wil niet reageren op de opmerkingen van Oegstgeest en Zoeterwoude. „Ik heb de wet houders gevraagd mee te den ken over vorm en agenda van het bestuurlijk overleg. Ik heb er zelf nog geen beeld van ge schetst." De gemeente Leiden kon vanochtend nog geen standpunt over de kwestie ge ven. voorhout - Voorhout begint een actieve lobby om zelfstan dig te blijven. Burgemeester De Ronde praat vandaag met de woordvoerder van de CDA- fractie in de Tweede Kamer over de dreigende herindeling. Hij bijt daarmee het spits af, want ook de andere partijen in de Voorhoutse raad gaan met hun Kamerleden praten. Voorhout volhardt daarmee in haar verzet tegen herindeling van de gemeente. De provincie wil dat Voorhout samengaat met Warmond en Sassenheim. Op die manier ontstaat de nieu we gemeente Teylingen met 35.000 inwoners. Gisteren mochten de verschillende ge meentebesturen op het provin ciehuis commentaar geven op de provinciale plannen. Tijdens die bijeenkomst gaven Sassen heim en Warmond aan verder te willen met het voorstel van de provincie. In Warmond twij felt de raad nog tussen samen werking en herindeling, maar de keuze voor Sassenheim en Voorhout als partners is onom streden. Voorhout ziet dat heel anders. Burgemeester De Ronde: ,Als wij moeten fuseren, komt onze bouwtaak voor de Leidse regio in gevaar. Dan krijg je zoveel onrust en narigheid, ambtena ren die weglopen, dat alles stagneert. We hadden wel een beetje verwacht dat de Leidse regio zou zeggen dat Voorhout met rust moet worden gelaten. Uiteindelijk profiteren zij volop etten voor Polen. Het is ;i iet eerste waar je aan a t bij een goededoelenac- och worden er nog elke irjnd pakketten met cadeau- ff levensmiddelen en kleding efeameld in Leiden. Via Koc- en worden die binnen tien gn op de Poolse bestem- afgeleverd. \ieidse inzamelaar is de Vooijs, een 73-jarige we- die woont in de i jhelstraat. Het gebeurt nog /ééns dat mensen 'lelijk' te- lhem doen, zo van: 'Die sen hebben dat toch niet g\ Maar, zegt Vooijs, er li iog genoeg Polen die het s ilijk hebben, zoals ouderen :i nderen in weeshuizen, a .tuurt hij regelmatig een et naar de dochter van ie kennissen, een alleen- ïde moeder die 'een beetje ezakt'. :ontact ontstond zo'n vijf aar geleden, in de tijd dat nvooien van ongeveer l vrachtwagens met hulp goederen naar Polen reden. In Leiden zijn de banden nauw, vanwege de stedenband met Torun, waardoor er bijvoor beeld regelmatig een Pools koor overkomt. Veel van de pakketten zijn ech ter afkomstig van Polen zelf, die iets willen opsturen naar familieleden, vooral voor ver jaardagen en tijdens de kerst. Zij kiezen de weg via Leiden en Kockengen omdat die het goedkoopst (35 euro voor 25 kilo) en het snelst is. De pakketten worden op 72 adressen in Nederland ingeza meld, en in Kockengen in een Poolse vrachtwagen met Pool se chauffeur geladen. In Pots dam wordt de lading verdeeld over zes bodes die de pakket ten bezorgen. Per maand krijgt Vooijs zo'n twaalf pakketten binnen, maar het kunnen er soms ook veel meer zijn. Zoals vorige maand, toen een andere vervoerder door een bedrijfsbrand afviel. Toen stonden er ineens dertig De Blauwe Steen, dié al 700 jaarin dé Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 pakketten in zijn kamer. Rond kerst smeert hij de inzameling uit over twee dagen, om te voorkomen dat hij nergens meer kan lopen vanwege alle dozen. De inzameling levert hem niets op, behalve dan ge zelligheid. „Ik ben er veel tijd aan kwijt maar het is voor het goede doel en het gaat nog steeds goed." De eerstkomende inzameldag is op vrijdag 3 oktober. Niet echt een voor de hand liggende datum in Leiden. „Vorig jaar was het op 2 oktober en toen dacht ik ook dat het een lastige dag was, maar dat maakte niet uit", vertelt Vooijs. Zelf gaat hij tussen 18.00 en 21.00 uur, de tijd waarop de mensen de pak ketten kunnen brengen, de deur ook niet uit. „Ik ben een Katwijker, ik ben wel lid van de 3 October-Vereeniging maar ik ga niet naar alle feesten. Ik ben 73 en ik heb een hond die ik niet zo lang alleen kan laten." Tampons Het voelt nu al alsof -ie er altijd is geweest. Heel enthousiast is Mariska van Steenbeek over haar tamponsleutelhanger. „Waar moet je ze anders laten? vraagt de 20-jarige Leidse zich af. „Ze zaten eerst altijd los in mijn tas of in mijn zak. Het is ook handig dat je ze nu nooit meer kunt vergeten. Want je hebt je sleutelhanger altijd bij je." De tamponsleutelhanger, een sleutelhanger met een etuitje voor twee of drie tampons, is het product dat Van Steenbeek met tien andere studenten van de Hogeschool Tio in Leid- schendam op de markt brengt. In het kader van hun studie richtten de elf een bedrijfje op (Your Secret Company) en uit gerekend de enige man in het gezelschap opperde tijdens een brainstormsessie het idee om De tamponsleutelhanger in tijgerprint, goed voor een 'dagvoorraad'. Publiciteitsfoto een tamponhouder op de markt te brengen. „Wij vonden het meteen een goed idee", vertelt Van Steenbeek, net als haar plaatsgenote Bolly Pe- ternella financial manager van het bedrijf. Om startkapitaal te vergaren werden 110 aandelen 12,50 euro verkocht aan familie, vrienden en kennissen en in middels is het etuitje te koop. Bij het Atlantic Hotel in Den Haag ('daar werkt de moeder van een van ons'), bij enkele cadeauwinkels en vermoedelijk binnenkort bij DA-drogisterij en. Vanaf volgende week kun nen klanten het etuitje ook be stellen via internet (www- .yoursecretcompany.nl)Het kost 4,99 euro. De tamponsleutelhanger is niet alleen handig, maar ook tren dy. Het etuitje is gemaakt van namaakbont. Deze maand in tijger-, giraffe en koeienprint en volgende maand ook in ze braprint. Nooit eerder kwam iemand op het idee om een tamponsleu telhanger op de markt te bren gen, weet Van Steenbeek. Ter wijl er toch een enorm grote doelgroep voor is, 'alle vrou wen tussen 14 en 40 jaar'. De pr-managers van Your Se cret Company zeggen het zo: De doelgroep voor dit product zijn eigenlijk alle meiden en vrouwen die niet meteen ou bollig pak tampons rond willen lopenEen paar losse tampons in je tas werkt ook niet: die zit ten na een dag vaak vol pluisjes en kruimels. Een trendy sleutel hanger die je toch al altijd bij je hebt en waar je op bepaalde dagen discreet een paar tam pons in mee kunt nemen, is dus dé oplossing." De tamponsleutelhanger. Be nieuwd of dat woord ooit het Groot Woordenboek der Ne derlandse Taal zal halen. Janet van Dijk van onze huizenbouw, terwijl wij met alle planschade-ellende zitten opgescheept. Daar beta len onze burgers voor. Maar goed, die andere gemeenten blijven buiten schot en bewe gen nu ook niet meer." Voorhout was volgens De Ron de die enige gemeente die dui delijk aangaf niets te zien in de vorming van de gemeente Tey lingen. „Zowel Sassenheim als Warmond gaf aan met de her indeling aan de slag te gaan. Al leen Warmond eiste dan wel al le oevers van de Kagerplassen op. Het woord grenscorrectie is meerdere keren gevallen." War- monds burgemeester Vosjan laat in een korte reactie slechts weten benieuwd te zijn wat de provincie met de verschillende standpunten gaat doen. „Onze raad ziet de noodzaak van sa menwerking met Voorhout en Sassenheim in, Voorhout laat een eigen geluid horen. Ik kijk uit naar het definitief standpunt van de provincie." De Ronde verwacht nog weinig steun voor het Voorhoutse ver zet van de buurgemeenten. Dat is reden om nu alvast met de fractiewoordvoerders in de Tweede Kamer aan de slag te gaan. Daarnaast denkt Voor hout, net als Sassenheim, aan het houden van een referen dum onder de eigen bevolking. „Maar dan moet je eerst goed weten wat je wil. Je moet een strategie uitdenken waar een referendum deel van uit maakt." Opheffing van opleidingen dreigt door Wilfred Simons leiden - De faculteit der letteren van de Universiteit Leiden moet structureel 1,8 miljoen euro be zuinigen. Als de faculteit op de oude voet doorgaat, ontstaan per 2005 tekorten op de exploi tatie. Zeventien arbeidsplaatsen moeten verdwijnen en het on derwijs moet efficiënter. Als de ze maatregelen niet werken, sluit het faculteitsbestuur op heffing van opleidingen niet uit. Het onderwijs en het onderzoek van de letterenfaculteit wordt vrijwel helemaal betaald door het ministerie van onderwijs. Dat betaalt naar prestatie: als er meer eerstejaars komen, dan krijgt de faculteit meer geld. Hoe meer propedeuse- en doc toraaldiploma's de faculteit kan verstrekken, hoe hoger de in komsten. In het jaar 2000 ver wachtten de faculteitsbestuur ders nog een toename van dit 'rendement' en baseerden daar de begrotingen op. Nu blijkt dat het aantal verstrekte diploma's gelijk is gebleven, evenals het aantal promoties. Daarmee werd ingrijpen onvermijdelijk. Bij ongewijzigd beleid kijkt de faculteit in 2005 tegen een te kort van een miljoen euro aan. Eerdere bezuinigingen bij lette ren waren altijd gebaseerd op de kaasschaafmethode. De op leidingen hebben daar nu tegen geprotesteerd. Het faculteitsbe stuur wil ook niet meer met de kaasschaaf werken. „De bodem van deze mogelijkheid is allang bereikt", schrijft penningmees ter Jelle Kaldewaij in een toe lichting op de begroting. „De ondersteuning en de materiële voorzieningen behoeven eerder uitbreiding dan beperking." Daarmee is maar één conclusie mogelijk. Als het onderwijs niet efficiënter en goedkoper kan, dan moeten er opleidingen ver dwijnen om andere de ruimte te geven. Aan uitspraken over de vraag welke opleidingen dan op de wip zitten, waagt het fa culteitsbestuur zich nog maar liever niet. Het faculteitsbestuur heeft be cijferd dat een tekort van onge veer 900.000 euro in 2005 ont staat als de letterenfaculteit op de huidige voet doorgaat. Dat bedrag moet dus beslist van de begroting worden geschrapt. Maar het faculteitsbestuur wil meer bezuinigen. Er moet een buffer komen voor als er op nieuw magere tijden aanbre ken. Een bedrag van 400.000 euro is zeker nodig. Daarnaast wil de faculteit ook investeren, bijvoorbeeld in betere, grotere secretariaten voof studenten, docenten en hoogleraren. Daarmee is een bedrag van een half miljoen euro gemoeid. Dat brengt de ombuiging op een to taalbedrag van 1,8 miljoen. Binnen de letterenfaculteit be staat de vrees dat de bezuini gingen opnieuw ten koste gaan van de kwetsbare 'kleine lette ren'. Studies als Duits en Assy- riologie trekken namelijk maar weinig studenten. Een hoogle raar geschiedenis bijvoorbeeld heeft een veel hoger 'rende ment' dan een hoogleraar Duits, omdat die eerste aan veel meer studenten les kan geven dan zijn collega. De vrees bij kleine letteren is niet onterecht, zo blijkt uit de conceptbegro ting. De opleidingen moeten ei genlijk beschikken over een jaarlijks vrij te besteden bedrag van 180.000 euro, maar er blijkt slechts 73.500 euro beschik baar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15