Leiderdorpse lasten blijven gelijk in 2004 REGIO Leiderdorp moet bouwen voor ouderen Partycentrum mag bij In den Houtkamp Appartementen op plek van benzinepomp 'Accessoir dat is hr deze wini Nieuwe rolstoelbus rijdt tegenul isolement in Leiden en Oegsgtj Zijn hart verpand aan Meerburg Automobilist ramt ambulance alphen aan den rijn - Op de Nil bij Alphen aan den Rijn is gisteravond een 32-jarige Lei- denaar met zijn auto boven op een ambulance geknald, die was gestopt voor een rood ver keerslicht. De bestuurder van de ambulance, een 47-jarige man uit De Hoef, liep rugletsel op. Hij is door collega's naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp gebracht. Auto gestolen na inbraak voorschoten - Na een inbraak in een huis aan de Willem Ba- rentszlaan in Voorschoten is de dader er in de nacht van maan dag op dinsdag vandoor gegaan met de auto van de bewoners, een Alfa Romeo. Dat was niet de enige buit: ook diverse pas jes, dvd's en telefoons werden gestolen. De bewoners zouden het de inbreker per abuis wel heel erg makkelijk hebben ge maakt om binnen te komen: vermoedelijk was in het slot van een schuurdeur een bos huis sleutels blijven hangen. Fanfare haalt oud papier op zoeterwoude - Drumfanfare De Rijntamboers haalt zaterdag in Zoeterwoude-Rijndijk huis aan huis oud papier op en vod den op. Dat gebeurt voortaan met perswagens. Deze perswa gens rijden tussen 9.30 tot 12.30 uur. Ook is het mogelijk om za terdag het papier zelf naar het parkeerterrein van De Eenden kooi te brengen. Dit kan van 9.00 tot 11.30 uur. door Janneke Dijke leiderdorp - Een appartemen tencomplex op de plek van de benzinepomp en garage aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp vindt de politiek best. Hoeveel verdiepingen er mogen komen, dat is nog niet aan de orde, vindt een meer derheid. Gisteravond vergaderde de raadscommissie ruimtelijke or dening over het bestemmings plan Zuid-West, dat de wijken Zijlkwartier en Ouderzorg om vat. Volgende maand stelt de gemeenteraad het vast. Bewoners van de Nijenrode, de Ockenrode en de omgeving zijn tegen de bouw van een groot en hoog appartementencomplex. ,.Ons uitgangspunt is dat het moet passen in de omgeving. Op de plek van gebouw Sjelter komt een pand van twee a drie verdiepingen, met hier en daar een vierde etage. Waarom kan dat bij ons ook niet?", vraagt wijkteamvoorzitter Roest zich af. Omdat het om een grotere loca tie gaat waar de huizen verder van af staan, stelt wethouder Molkenboer. In het nieuwe be stemmingsplan staat dat het pand maximaal zes etages mag bevatten. „De massaliteit zal detoneren. De hoogte neemt zon weg. Wij gaan niet akkoord en grijpen alle juridische mid delen aan om dit plan tegen te houden", is de reactie van Roest Een aantal politici begrijpt het protest van de omwonenden niet. BBL'er Weller gaat daarin het verst. „Zijn de klagers dan zo gelukkig met de huidige situ atie? Een benzinestation en een garage pal voor de deur geven meer geluidsoverlast dan een stel appartementen. De waarde van hun huizen zal alleen maar stijgen." woensdag 24 septembl door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeente Lei derdorp doet het kabinet niet na. Terwijl Den Haag alle huis houdens een lastenverzwaring oplegt, verhoogt Leiderdorp de belastingen uitsluitend met het inflatiepercentage van 2,5 pro cent. „We hebben de afgelopen jaren steeds geld overgehouden. We hebben dus meer gekregen dan we nodig hadden. Ik vind het dan niet fair om de belastin gen te verhogen", aldus wethou der Roest (financiën). Dat de onroerendezaakbelas- ting (ozb) en andere heffingen vrijwel gelijk blijven, betekent niet dat Leiderdorp makkelijk rond kan komen. Dit voorjaar bleek al dat Leiderdorp afste vende op een gat van 1,2 mil joen euro. Alle voorgenomen plannen van burgemeester en wethouders zouden het tekort nog eens vergroten met 7 ton. Bovendien is Leiderdorp vol gend jaar 75.000 euro kwijt aan de bijzondere bijstand, die dan in één klap door het ministerie van sociale zaken wordt afge schaft. Leiderdorp en de regio gemeenten vinden dat te gortig en stellen geld beschikbaar voor een overgangsjaar, waarin de bijstand wordt afgebouwd. Roest zet allereerst het over schot uit 2002 in, dat ruim drie ton bedraagt. Daarnaast is hij van plan drie bouwkavels in het dorp te verkopen, waarvan hij weet dat er vraag naar is. Dat moet al gauw 2,5 ton opbren gen. Met geld uit de reserves, waar volgens de wethouder ge noeg in zit, omdat er jarenlang overschotten waren, wordt het tekort verder aangevuld. Het plaatsen van reclameborden op de Persant Snoepweg en de En- gelendaal levert vermoedelijk zo'n 30.000 euro op. Ook wor den alle erfjDachten en huren aangepast aan de marktprijs. De grootste bezuiniging moet bij de vuilophaaldienst van daan komen. Roest wil het per soneel onderbrengen bij de Leidse reinigingsdienst, zegt hij in een toelichting op de begro ting. Diverse gemeenten in de regio, waaronder Alkemade en Oegstgeest, deden dat al eerder. Roest verwacht dat hij hier 200.000 euro mee bespaart. Daarnaast moet aan het inhu ren van tijdelijk personeel en het plaatsen van personeelsad vertenties 50.000 euro minder worden uitgegeven. Volgens de wethouder kan dat makkelijk. „Het personeelsverloop is dui delijk minder dan vorig jaar. Advertenties zijn kostbaar, dus dat scheelt een hoop geld." Burgemeester en wethouders hebben het mes gezet in hun nieuwe plannen. Hiervoor blijft 374.000 euro over. Dit geld gaat onder meer naar onderwijs huisvesting, onderhoud van kunst op straat, het uitvoeren van een jeugdplan dat volgend jaar klaar is en een halve kracht extra voor het wijk- en buurtge richt werken. Verder krijgt ou- derenorganisatie Pluspunt er een persoon voor een dag bij en wordt het sportproject voor ou deren (Galm) vervolgd. Boven dien wil de gemeente de bo menrij langs de Oude Rijn en de Zijl in ere herstellen. De begroting van Leiderdorp lijkt in niets op de cijferbundels van de afgelopen jaren. Deze eerste duale begroting, bedoeld om de gemeenteraad te helpen het college beter te sturen, be vat voornamelijk schriftelijke uitleg over het beleid en maar heel weinig cijfers. Plaatsver vangend raadsvoorzitter Thun- nissen nam het eerste exem plaar, verpakt in een koffertje, gisteren in ontvangst. De ge meenteraad vergadert op 31 ok tober over de begroting. De grote parkeerplaats aan het eind van de Van Diepeningenlaan wordt door de gemeente in orde gemaakt om het parkeerprobleem van In den Houtkamp op te lossen Foto: Hielco Kuipers door Saskia Stoelinga leiderdorp - Het Leiderdorpse restaurant In den Houtkamp mag het naastgelegen scouting- gebouw geschikt maken als partycentrum. Horecaonderne mer Ton van der Horst is blij dat er nu snel kan worden ver bouwd en dat het bezwaar van de bewoners ongegrond is ver klaard. Hoewel Van der Horst het niet over een 'partycentrum' heeft, maar over 'een ruimte voor be drijfspresentaties en grote par tijen', weet hij waaraan hij moet voldoen. De geluidsoverlast binnen de perken houden en zorgen voor voldoende par keergelegenheid. „Dat laatste natuurlijk in samenwerking met de gemeente." De bewoners in de omgeving van het restaurant aan de Van Diepeningenlaan hadden zes weken geleden bij de Haagse bestuursrechter geageerd tegen de vergunning die de gemeente al had verstrekt. Niet omdat zij nu onmiddellijk overlast van de restaurantboerderij In den Houtkamp verwachten. Bewo ner en advocaat Van de Leur is er echter bang voor de toe komst. Het restaurant zou kun nen worden verkocht en er zou zich bijvoorbeeld een disco kunnen vestigen. Van de Leur: „Met deze uit spraak, goedkeuring van de ver gunning, is het bestemmings plan gewijzigd. Dat betekent dat we ook geen protest meer kunnen aantekenen als er over een paar jaar inderdaad een disco in komt. En dan zegt na tuurlijk iedereen: ja, dat had je in 2003 naar voren moeten brengen. Daarom beraden we ons of we in hoger beroep gaan." Een ander probleem dat ook volgens het vonnis moet wor den opgelost is de parkeervoor ziening. „Het gaat hier om een piekbelasting", zegt Van de Leur. Van der Horst beaamt dat. „De jurist van de gemeente heeft tijdens de rechtszaak be loofd aan die voorwaarden te voldoen. Ik heb inmiddels con tact opgenomen met de ge meente. De grote parkeerplaats aan het eind van de Van Diepe ningenlaan wordt helemaal in orde gemaakt. En als dat niet genoeg blijkt te zijn, komen er ook nog insteekhavens langs de weg." Van de Leur is niet zo te spre ken over het idee van insteek havens. „Dat gaat vast en zeker ten koste van het wandelpad rond het park De Houtkamp. Ook heeft hij nog geen vertrou wen in een opknapbeurt van de gemeentelijke parkeerplaats. Zolang hij daar woont, kijkt al aan tegen rotzooi en hangjon geren, zegt hij. „Net is er weer nieuw bouwmateriaal en een groot hek geplaatst op het ter- oegstgeest - Een gro N vest met sjaalkraag, gr ie eerd door franjes. Eeinj collier dat de outfit hel ue maakt. Een wolwitte Le jas, gecombineerd mrte) En een pantalon in w ,u del met pofeffect. Vieiïn quins laten dinsdagmetj de catwalk hun heupei ,|s en hun haren zwaaien* n wen ter ere van de e<es jaardag van de chique r0 zaak Elles Essentials Kempenaerstraat, de najaarscollectie. ez De gasten zitten met 10 bubbelende champag^ op hun klapstoeltje. D hebben zichtbaar aanr.j steed aan hun kledin e. up en accessoires. 0( draagt cowboylaarzenc der heeft een prachtig, e bij zich. En dat is vt presentator Daan de Xy beste wat je als vr< B doen. „Accessoires, ac et en nog eens accessoir aj het helemaal deze win e Eén voor één komen c e len in hun mantelpak u jassen en hoge laai y enorme naaldhakken tj flairbroek met print omslag komt voorbij, aj een zwarte avondjurk 1C) ters mag niet ontbren( dieppaarse zijden bit c decolleté en ruches v goed bij het publiek r, voor de gelegenheid f g uitgedost. Veel ruwe, U| ke materialen, veel t^ veel luxe. En dat past de doelgroep die eigei de kledingzaak, Elles J het oog heeft. Een vi smaak, die de duurder kan betalen en die waagd durft te kleden. Als een hoogblond n komt, merkt één van op dat het rokje vanip bont scheef zit. Het zr gens de Mooij een et accent, hoort links maar is naar achter Snel komt Jacobs naar ijl draait de rok weer de meiden werken zi naad", verontschult e Mooij. Er Mevrouw De Vroedt houdt een keurige toespraak nadat ze van de schoolkinderen de sleutel van de bus heeft gekregen. Foto: Henk Bouwman door Nancy Ubert oegstgeest/leiden - Bewoners van ver pleeghuis Van Wijckerslooth in Oegst geest en het Elisabeth Gasthuishof in Leiden kunnen er extra vaak op uit. De stichting Recreatie van beide huizen heeft er een nieuwe rolstoelbus bij ge kregen. Gisteren was het de hele dag feest. De bus werd 's morgens in Leiden 'uitgepakt' en reed 's middags naar Van Wijckerslooth waar het nieuwe vervoer middel feestelijk werd onthaald. „Dat een oudere niet meer zelfstandig kan functioneren en in een verpleeg huis woont, hoeft niet te betekenen dat hij in een sociaal isolement terecht komt", zegt Karei-Jan Cebol, voorzitter van de Stichting Recreatie. „Daarom is die rolstoelbus voor ons onmisbaar." De bus wordt niet alleen gebruikt voor gezamenlijke uitstapjes. De bewoners van de verpleeginstellingen kunnen te gen een billijk bedrag ook een plekje re serveren wanneer ze alleen ergens naar toe willen. Cebol: „Naar de trouwerij van een kleinkind, naar de begrafenis van een dierbare of de verjaardag van een familielid. Het maakt ons niet uit waar ze naar toe gebracht willen wor den." Bij de Stichting Recreatie werken vijf tien vrijwilligers die de bus besturen. Zeven dagen per week wordt er gere den. „Zelfs voor Kerstmis is het rooster al ingevuld", zegt Cebol. „Dan brengen we weer een aantal bewoners naar hun familie voor het kerstdiner. Een gewel dige groep mensen, die chauffeurs." Voor de aankoop van de ni^ heeft de stichting flink gespaa» naast hebben vijf verschillend^1 een totaalbedrag van 27.500 g<1 De dealer berekende een sch en het bedrijf dat de bus moes wen deed dat ook. De zeven jaar oude rolstoelb stichting op de parkeerpla staan, blijft voorlopig ook in „Het beestje doet het nog gor wel prettig dat we er nu twer Kunnen we nog meer bewc dienst zijn." De stichting kan dankzij de zelfs een beetje geld verdiener i onderhoud van het wagenpa l de bedoeling dat de patiënter dagbehandeling naar het ver i komen ook door de chaufl 1 Stichting Recreatie worden ge dat is betaald vervoer. Een nieuwe rolstoelbus is gi daags cadeau. Reden om de k het voertuig uitbundig te Oegstgeest gebeurde dat met van openbare basisschool D 1 plank. Die kwamen met eer geschreven lied 'De wielen v< draaien' naar Van Wijckersl Ook hadden ze zelfgemaakte i voor de bewoners bij zich. Tw ren overhandigden bewooi Vroedt de sleutel van de bus beurt droeg zij na een kei spraak de sleutel weer over aa de chauffeurs. „Dat u de bus lig overal heen kunt rijden' mevrouw De Vroedt. IN MEMORIAM door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp moet vooral huizen bouwen voor ou deren, zo luidt de conclusie van bureau Companen dat de woonbehoefte in het dorp on derzocht. Een paar kritische raadsleden menen dat dat het intrappen van een open deur is. Companen onderzocht de afge lopen maanden hoe Leiderdorp levensloopbestendige wijken kan maken. Iemand moet van de wieg tot het graf in dezelfde wijk kunnen blijven wonen als hij dat wil, zo luidt de wens van het gemeentebestuur. Om er achter te komen wat Leiderdor pers zelf eigenlijk willen, nam het onderzoeksbureau een en quête af bij ruim duizend inwo ners. Vervolgens bespraken de onderzoekers de resultaten tij dens drie bijeenkomsten met bewoners van diverse woonwij ken, en was er een ontmoeting met ouderen. Gisteravond werd het definitieve rapport aan de politiek gepresenteerd. Volgens B. Klouwen van Com panen doet Leiderdorp er het beste aan om overal waar plek is om huizen te bouwen, wo ningen voor senioren neer te zetten. Als dit ruime woningen zijn, verhuizen ouderen en la ten ze een huis achter dat voor een jonger gezin vrijkomt. Eventueel is er daarnaast be hoefte aan luxe woonhuizen zoals twee-onder-een-kapwo- ningen. „Maar ik zou die alleen bouwen als er geld nodig is om ouderenwoningen te bouwen", aldus Klouwen. Volgens de en quête is het belangrijk dat hui zen voor ouderen in alle wijken staan. Aan de rand van een aangrenzende wijk mag ook nog, maar de gemeente moet voorkomen dat iemand uit bij voorbeeld de wijk Voorhof naar de Vogelwijk moet verhuizen. Als er geen plek is voor nieuw bouw, moet de gemeente het mogelijk maken dat huizen ver bouwd kunnen worden, zodat een minder valide persoon er toch kan wonen. Klouwen advi seert de gemeente verder om her en der in de wijken voorzie ningen voor ouderen te bou wen, zoals medische zorg. Alles op één plek in het dorp con centreren werkt volgens hem niet. Ouderen moeten er name lijk makkelijk kunnen komen. D66'er Louw was het meest kri tisch over het stuk. „Het zijn een flink aantal open deuren. Als je een paar mensen bij el kaar had gezet die hier al een tijd wonen, was er dan niet het zelfde uitgekomen? Als je nou van plan was flink te gaan bou wen, dan kon ik me nog voor stellen dat je zo'n rapport laat opstellen. Maar wij hebben daar helemaal geen ruime voor." De D66'er eist van bur gemeester en wethouders dat ze opschrijven wat ze van het onderzoek geleerd hebben. „Als ze dat niet kunnen, dan heeft het rapport geen nut gehad." CDA'er Lam an vroeg ook om zo'n notitie. WD'er Goossens wilde van wethouder MacGillavry weten of het mogelijk is dat Leider dorp een fiks aantal ouderen woningen bouwt, waar vervol gens allemaal Leidenaars in trekken. „Dat kan, want u heeft zelf gekozen voor een regionaal systeem om de woonruimte te verdelen", antwoordde MacGil lavry. Goossens vroeg zich af of het dan niet beter is het tekort van ouderenhuisvesting met de regio op te lossen, maar Mac Gillavry ging daar niet op in. Wethouder Molkenboer fluis terde vervolgens niet MacGilla vry, maar onderzoeker Klouwen in, die de vraag beantwoordde. „Als er straks een regionale woonvisie komt, dan moet hier samen aan gewerkt worden. Een bouwplan van de ene ge meente betekent dat er in een andere gemeente ruimte ont staat voor andere woonvra- gen." zoeterwoude - Twee dagen voor het jubileum van zijn ge liefde Meerburg is erelid Jan Zandbergen overleden. De 74- jarige Zoeterwoudenaar raakte maandagmiddag betrokken bij een verkeersongeval in Wasse naar. Hij stierf in het LUMC aan de gevolgen daarvan. Een groot deel van de jubileumactivitei ten van de voetbalclub gaat ko mende week niet door. Jan Zandbergen was tot zijn pensioen hoofd van een basis school in Waddinxveen. Hij was ongetrouwd en woonde samen met zijn broer Piet die enkele jaren geleden overleed. De twee hadden hun hart verpand aan Meerburg en waren decennia lang als vrijwilliger bij de ver eniging actief. Jan Zandbergen Jan Zandbergen 1928-2003 was daarnaast betrokken als or ganisator bij de plaatselijke be- jaardensoos. Zandbergen werd geboren in hetzelfde jaar waarin Meerburg werd opgericht. Bij die club bouwde hij een lange staat van dienst op als speler en later als bestuurder. Het leverde hem bij het 70-jarig bestaan het erelid maatschap op. Ook door de KNVB en de NKS werd hij on derscheiden met een gouden speld. De afgelopen vijf jaar, in de aanloop naar het 75-jarig bestaan, werkte hij aan een his torisch naslagwerk over de ver eniging. Het boek zoi daag presenteren aai stuur. Die uitreiking j Zandbergens neef zal exemplaar aanbieden. In verband met zijn zijn enkele jubileuma de komende dagen a samenspraak met zij heeft het bestuur sloten dat de jeugdm receptie, de bingo-a sponsorloop en de we gen een team uit zusti ieczna doorgaan, in v vorm. Alle andere fe zijn geschrapt. Mor om 19.00 uur heeft er wake voor Zandberger de Meerburgkerk. De ochtend om 10.30 uur daar begraven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14