REGIO 'Een mens is meer dan een ziek lichaai 'Geen loonsverhoging? Prima, maar dan ook geen prijsstijgingei 'Vrijdagmiddag weer gewoon aan het werk in plaats van winkele NAVRAAG 'Mogen we de radio stuurd en wanbe- straks nog wel aanzettenge. COLOFON Kunstzinnig therapeute uit Voorschoten helpt kankerpatiënten KLANKBORD HOC 970 Buma/Stemra heeft de jacht geopend op basisscholen die geen au teursrechten betalen voor het draaien van muziek tijdens verjaarda gen, feesten en pauzes. De organisatie heeft duizenden scholen een dreigd. Ook moeten scholen voortaan beter bijhouden hoe lang en welke muziek ze draaien. INEKE VAN ZANEN, directeur van basis school De Zwaluw in Leiden, spreekt haar verbazing uit over deze ac tie. Wordt er wel eens muziek gedraaid op De Zwaluw? „Het is niet zo dat we standaard iedere pauze muziek opzetten, maar tijdens een feestelijke gelegenheid gebeurt dat wel eens ja. Bij ons laatste jubileum bijvoorbeeld. Niet een compleet muziek programma, maar misschien wel tien minuutjes een cd'tje. Ook tijdens de sinterklaasviering willen we nog wel eens iets draaien. Dus ja, zo af en toe klinkt er wel eens een muziekje op onze school." Wat vindt u van de actie van Bu ma/Stemra? „Ik vind het wel erg ver gezocht. Ik snap dat ze achter mensen aanja gen die muziek van het internet downloaden en cd'tjes branden. De muzikanten willen natuurlijk ook wel een paar centen voor hun inspanningen terugzien. Maar om daarvoor nu de basisscholen te laten opdraaien? We zijn hier toch geen dj's? En hoe moet dat dan met leerlingen die graag hun nieu we cd van K3 die ze voor hun verjaardag hebben gekregen, aan de juf willen laten horen? Moeten ze dan zeggen: sorry, dat mag niet van Buma/Stemra. Overigens moet ik eraan toevoegen dat wij zelf nog geen rekening hebben ontvangen." Ook vraagt Buma/Stemra de scholen om voortaan bij te houden wanneer ze welke muziek draaien. Bent u dat van plan? „Nou, we hebben eigenlijk wel wat beters te doen dan dat allemaal te administreren. Ik vind dit eigenlijk wel heel bizar. Vroeger be taalden we wel eens wat voor videobanden die we lieten zien. Maar om nu al die muziek bij te houden. Mogen we de radio ei genlijk nog wel aanzetten?" Dus voortaan geen muziek meer op De Zwaluw? „Dat ga je dan bijna overwegen. Jammer hoor, want het haalt wel een boel spontaniteit weg. Wat moeten we dan straks doen bij de afscheidsavond van groep acht? Die kinderen willen wel wat mu ziek horen. Trouwens, wat is de volgende stap? Mag je tijdens een kinderpartijtje straks ook geen cd'tje meer opzetten? Laat ze nu maar achter die mensen die downloaden aanjagen en de scholen met rust laten." tekst: Rody van der Pols foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 25 september WARMOND - De Stichting Dienstverlening Bejaarden Warmond heeft voorgoed afgerekend met de 'achterlijke toestanden' die in het bejaar dentehuis St. Liduina heersten. Een gigantisch renovatie- en nieuw- bouwplan, waarmee een bedrag van ruim 7 miljoen is gemoeid, is vol tooid. Afgelopen zaterdag, precies 48 jaar na de ingebruikname van Liduina, werd het complex heropend. In 1930 exploiteerde de Stichting Liduina het bejaardenhuis. Het huis was uitsluitend bestemd voor het katholieke volksdeel. Warmonders van protestantse gezindte trokken naar het bejaardenhuis 'De Schutse' in Sassenheim. Maar bij de overname door de Stichting Dienstverle ning Bejaarden Warmond in 1974 werd besloten het bejaardentehuis voor de gehele Warmondse bevolking open te stellen. Huize Liduina bestaat uit een verzorgingsgedeelte en aanbouwwonin- gen. Het verzorgingshuis heeft een capaciteit van 55 eenpersoonska mers, 5 wooneenheden voor echtparen en een ziekenafdeling voor 3 personen, ledereen beschikt over een eigen keuken, badruimte en toi let. Op de zolder, waar vroeger de armste bejaarden werden onderge bracht, is nu de bestuurskamer. ANNO 1978, maandag 25 september LEIDEN - De feestdag van clubhuis De Boei in de Musschenbroek- straat is een groot succes geworden. De buurtkinderen konden elf spelonderdelen afwerken. Op de foto is een deelnemertje bezig met het onderdeel 'wasophangen'. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 È-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. In de Oude Kerk in Amsterdam is afgelopen weekeinde de ma nifestatie 'Kanker in Beeld' ge opend. Een maand lang is in het kerkgebouw op de Wallen kunst van kankerpatiënten te bewonderen. De schilderijen, tekeningen, keramiek, beeld houwwerken en gedichten zijn vaak ontstaan tijdens kunstzin nige therapie. Thea van Haar lem uit Voorschoten is zo'n kunstzinnig therapeute die zich heel specifiek richt op mensen met kanker. Ze vertelt wat dat inhoudt en wat ze voor kankerpatiënten kan be tekenen. „Dertien jaar geleden kreeg ik zelf kanker", valt Thea van Haarlem met de deur in huis. Het was een vorm van kanker aan de eierstokken. Met een operatie en een chemokuur ging ze de ziekte te lijf. Suc cesvol, want ze genas. Naast alle behandelingen in het zie kenhuis onderging ze ook kunstzinnige therapie. Aan vullend. Om niet alleen aan de lichamelijke kant te wer ken, maar ook de gevoelskant niet te negeren. Zo presen teert de Voorschotense de therapie nu zelf ook. Niet be doeld om te genezen. Maar om beter in het vel te komen zitten, om de ziekte te leren accepteren, om uiting te ge ven aan de boosheid, om weer zin in het leven te krij gen. „Het is van alle tijden dat kankerpatiënten op zoek gaan naar alternatieve therapieën", beweert Van Haarlem. „Denk maar aan het Moerman-dieet dat tien, twintig jaar geleden veelvuldig door kankerpatiën ten werd gevolgd. De medici in het ziekenhuis zijn onge looflijk kundig. Geen kwaad woord daarover. Maar men sen hebben er blijkbaar be hoefte aan zich zelf ook op een bepaald front in te zetten en niet alleen lijdzaam in een •ziekenhuisbed alle behande lingen te ondergaan." Zelf begon ze na haar laatste chemokuur aan de kunstzin nige therapie. „Pas op dat moment had ik weer energie voor dat soort dingen. Ik had toen zoiets van: wat nu? De kanker had me veranderd. Als je geconfronteerd bent met de dood, wil je vaak bewuster gaan leven. De ziekte maakt het besef van leven groter. Ik ben niet zo verbaal ingesteld. Omdat dit een non-verbale therapie was, paste het heel Kunstzinnig therapeute Thea van Haarlem: „Mensen hebben er blijkbaar behoefte aan zich zelf ook op een bepaald front in te zetten en niet alleen lijdzaam in een ziekenhuisbed alle behandelingen te ondergaan." Foto: Hielco Kuipers erg bij mij. Op papier kon ik zoveel kwijt. Door het schilde ren werd mijn hele gevoelsle ven aangesproken. Natuurlijk kun je ook aan de slag met psychotherapie, maar dat is meer vanuit het denken. Ik wilde een harmonie vinden tussen denken, voelen en wil len." Over haar eigen ervaringen met de therapie vertelt ze dat ze heel veel met de kleur rood schilderde. „Door de chemo- kuren was ik vermagerd en had ik het voortdurend koud. Van dat rood kreeg ik het ge woon warm. Kleuren doen iets met je. Ik schilderde ook stromende bewegingen. Het was een poging om weer en thousiast te worden om te le ven en niet in de stoel te blij ven zitten. Met blauw creëer de ik ruimte voor mezelf. Ziek zijn is vaak benauwend. Ik wilde weer adem kunnen ha len. Het is dan wel een non- verbale therapie, maar na het schilderen praat je er toch over. Op die manier probeer je de betekenis te ontdekken van wat je gedaan hebt." Thea van Haarlem, die bijna twintig jaar op een basis school in Sassenheim voor de klas heeft gestaan, besloot haar beroep ervan te maken. Van 1992 tot 1996 volgde ze de hbo-opleiding kunstzinni ge therapie in Zeist. „Natuurlijk kan ik de therapie aan allerlei mensen geven, maar kankerpatiënten hebben mijn hart. Door mijn eigen er varingen begrijp ik ze heel goed. Ik ben erg bezield om juist met deze groep mensen aan de slag te gaan. Het is zo iets moois. Uiteraard gebeurt het dat patiënten doodgaan. Maar ik kijk liever naar de kwaliteit dan de kwantiteit van het leven. Probeer er iets van te maken in de tijd die je hebt. Alleen als kinderen overlijden, kan ik wel boos worden." Ze ziet dat geregeld gebeuren op de afdeling in het Prins Willem-Alexander Kinder- en Jeugdcentrum van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) waar ze nog één dag per week haar oude be roep van juf beoefent. Er wor den kinderen behandeld die lijden aan leukemie en andere Kanker in Beeld De manifestatie 'Kanker in Beeld' wordt voor de tweede keer in Nederland gehouden. De hoofdmoot wordt gevormd door de tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, beeld houwwerk, objecten, foto's, film, keramiek en gedichten van kankerpatiënten. Tevens is er in de Oude Kerk een program ma met uitvoeringen van muziek, theater, dans en poëzie. Aan de manifestatie doen meer dan tachtig exposanten en tientallen uitvoerenden mee. De Oude Kerk in Amsterdam is tot en met 14 oktober van maandag tot en met zaterdag open van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: www.kankerinbeeld.nl. vormen van kanker. „Ik probeer altijd tijd te vin den om verhalen te> vertellen. Verhalen kunnen iets heil zaams hebben en bovendien kunnen kinderen zich erin herkennen. Natuurlijk teken en schilder ik met de kinde ren, maar dat gebeurt op een normale basisschool ook. Het lesgeven en het geven van kunstzinnige therapie hebben met elkaar gemeen dat je be zig bent met het gezonde stuk van iemand en je niet louter op de ziekte concentreert." In het LUMC wordt ze van zelfsprekend ook geconfron teerd met mensen die het maar zweverig vinden waar Thea van Haarlem zich mee bezig houdt. „Het ziekenhuis is een en al wetenschap. Maar ik ben van mening dat niet al les wetenschappelijk is te be wijzen, want ieder mens steekt anders in elkaar. Ik merk wel dat jonge artsen er meer voor open staan dan de oudere garde. Maar goed, ik heb geen zin om in de diging te gaan." L Liever wijst ze op haai te, waar cliënten de lo| pet steken over de thei „Ik heb niet de illusie dat kunstzinnige theraE mijn kanker zou gene^ schrijft een oud-cliëntLj-y kan ook niet, maar ik l£_ nooit durven dromen en warmte, schoonhei avontuur voor mij wee reikbaar werden, simp alleen door een kwast verf te stoppen en klei papier te zetten. De ui 'je maakt wat je bent' Door naar mijn eigen kijken en de gedachtei dens het scheppingspi hiervan onder ogen te wordt het besef groter zelf de dagen kleur." Een therapie bij de V< tense bestaat bij voorl veertien sessies. „Als ji vullend bent verzeken goeden veel verzeker, zijn minst een aantal delingen", zegt ze. begin ik met een kort maar ik laat iemand een de eerste keer scl Ik geef de vrije hand. schildering lam je ni heel veel aflezen. Ik kleuren iemand gebi duidelijk de vormen contrast in zit. Een be| ke indicator is of er v< wordt gebruikt. Groei ten ze bij mij zelf mi blauw en geel te mei blijkt vaak heel moeilil voor kankerpatiënten, lans is dan weg. Ze hi veel over naar de licht donkere kant." Van Haarlem stelt vo< cliënt een behandelpli De één krijgt bijvoorba I kleuroefeningen om afu ances te leren kennen™ der leert weer vloeien^" men te tekenen. „Bij cjn cliënt moet misschien!— voelsleven geactiveerd. den en bij de ander juf' denkwereld of de wilsLj Na veertien behandeliJJ blikken we terug. Er ka heid of verdriet naar b zijn gekomen. In elk g< hoop ik dat mensen h( te geaccepteerd hebber- nieuwe mogelijkhedeiF zichzelf hebben ontdeE mensen moeten niet iP op genezing. Ik hoop v- duidelijk te maken dafl' sen meer zijn dan allefcj ziek lichaam." tor Meer informatie: tel. jj 5720256 of www.kunstgeneest.r Theo de With De stelling 'ledereen moet afzien van loonsverho ging', die ons op prinsjes dag min of meer werd in gefluisterd door het kabi net Balkenende II, krijgt geen ruime bijval. Grof weg tweederde (64 pro cent) van de bezoekers van de internetsite van deze krant onderschrijft de stelling niet. Een greep uit de reacties. de Groot, Koudekerk: „Prima, maar dan alles bevriezen. Ook de huren, het openbaar vervoer, le vensmiddelen - alles! Het ledereen moet afzien van loonsverhoging verleden heeft ons ge leerd (mij althans) dat onze overheid van twee walletjes eet. De burger mag het gelag betalen, en dat zal nu wel weer het geval zijn, aangezien Harry Potter cs weer eens het braafste kindje van de klas willen zijn." H. Ouwersloot, Katwijk: „Ik kan me er wel wat bij voorstellen. Alleen onder de strikte voorwaarde dat er dan ook een absolute prijsstop tegenover staat en daar hoor je niemand over. In tegendeel. De messen worden al gesle pen om op de magische datum 1 januari toe te kunnen slaan en de prij zen weer te verhogen. De kranten lopen wat dat betreft echt voorop, de rest volgt wel." J. Henzen, Leiden: „Ik vind het prima om geen loonsverhoging te krij gen, maar dan ook geen verhoging van huur en alle andere lasten. De overheid gedraagt zich als criminelen en ge bruikt ons als citroenen. Uitpersen, het volk! Ik hoor deze dagen nie mand over de schandali ge, geldverslindende en prestigieuze projecten zoals de HSL en de Betu welijn. Daarheen gaat al het geld en wij worden uitgekleed tot op het bot. En dan nog wat: wordt de gratis methadonver- strekking ook afgeschaft, zoals de pil en de tand arts? De junks doen dit zichzelf aan, maar krij gen wel alles vergoed van de overheid. Eén groot schandaal. Dus: gewoon loonsverhoging. Laten al le hoge heren maar inle veren." M. van der Voort, Lei den: „In deze toch al barre tijden mag dit niet gebeuren. Vooral niet met in het achterhoofd dat horeca, winkels en huisbazen hun prijzen praktisch hebben ver dubbeld. Met alleen in flatiecorrectie, wat op een netto salaris niet overhoudt, redden veel mensen het niet." Wil Gijsen, Voorhout: „Mits andere instanties afzien van de verhogin gen van hun heffingen, prijzen enzovoort. Voor wat hoort wat." De nieuwe stelling gaat over de viering van Lei- dens Ontzet, dieet, anderhalve dag fel twee dagen kerrn^ karig vanaf komt, als je de festiviteil gelijkt met de naji feesten in de dorf Leiden. De stellinj daarom: De 3 oktober-vieri een week duren. I Reageren kan tot f maandag op f www.leidschdagbtë via de post: LD-De! ling, postbus 54, 2) Leiden. Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist, actief WD'en „Merkwaardige stelling. Zó slecht gaat het toch niet met onze economie? Individuele loonsverho ging, daar waar dat gerechtvaardigd is, moet gewoon kunnen. Maar in grote lijnen maakt geheel Nederland een pas op de plaats of - helaas - een pas achteruit. Over het geheel genomen zijn we heus nog geen ont wikkelingsland. Meneer De Waal zou ook ietsje minder kunnen zeuren. Overigens wordt voor 2004 alweer een bescheiden groei verwacht. Dus op prinsjesdag vol gend jaar kunnen de hoedjes nog mooier en groter zijn." MN Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster, voet- baitrainster damesselectie SJC: „We moeten alleen afzien van loons verhoging als de prijzen in het dage lijks leven gelijk blijven en zeker niet verder stijgen. Als het de economie echt ten goede komt, is het dus een mogelijkheid, maar om te compen seren is het geen goed plan. Als we dan toch iets aan de lonen moeten doen, laten we dan eerst de topsala rissen eens bekijken. Als we daarmee nou eens beginnen en dan de overi ge lonen bekijken. Dan heeft het misschien een kans van slagen, eerder niet. Dus ben ik het niet met de stelling eens dat iedereen moet af zien van loonsverho ging. Om de economi sche misère te verhel pen is het kolder." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant, belegger: „Vol ledig mee eens. Ons land heeft zich in Europa uit de markt geprijsd met de loonkosten. Dit laatste is een vol dongen feit, waar we met alle klank bordgroepen, praatsessies, stakings acties, protestmanifestaties enzo voort niet omheen kunnen. De con currentiepositie is belabberd. Dus: minder opdrachten, minder werk, meer bedrijven die moeten sluiten. Tijd voor iedereen om weer met de voeten op de vloer te komen. De mentaliteit moet om. Van 36 uur weer naar 40 uur werken voor de- zelfde beloning is de meest eenvou- dig te implemen teren maatregel. Vrijdagmiddag weer gewoon aan het werk in plaats van winkelen." Karin Castelein (42) uit Riijpwete- ring, boerin: „Daar ben ik het mee eens. Een salarisverhoging past nu niet, een pas op de plaats maken is denk ik beter. Een oude spreuk van Erasmus luidt: 'Wie rijk wil zijn moet niet zijn vermogen vergroten, maar zijn hebzucht verkleinen!' Ik vind het een fantastische spreuk. We hebben hier al zo veel, te veel zelfs. Natuur lijk zal geen salarisverhoging krijgen een beetje pijn doen, maar als hier mee de economie kan worden ge holpen, dan doen." Dennis Salman (31) uit Noo medewerker Noordwijkse v\ stichting: „De loonstijgingei den al jaren gerelateerd aan tie zoals het Centraal Bureau Statsitiek die berekent. Die b I ning is zodanig opgezet dat d stijging elk jaar lager uitkomt prijsstijgingen die de werknej moeten betalen. Het afgelopl jaar heeft het CBS zijn bereid methode aangepast, maar wi nig dat de inflatie volgens die kening nóg lager uitkomt. Zol maar eens voor eerlijke berei gen van de infla bedrijfstakkenl de afgelopen j| zeer forse prijsl gen doorgevoel kunt je afvragel hoeverre dat H' bijgedragf de huidi laise.'r

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12