LEIDE hard op met jaarwisseling 'Ik kijk elke vijf minuten om' Politie treedt et lastige verschil tussen 'leuk' en 'luik' Leefbaar Leiden wil camera's bij De Vink R1 REGIO CU wil spectaculair evenement De Rijnsons spelen bij De Plantage Uitstel strafzaak moord Leidse Hout woensdag 24 september 2oo3 Catwijkse raioper voor eme uitdaging Ike maand pakketten Polen nstoring in endspits -Treinreizigers kwamen tend in de problemen er tot kwart over negen einen reden tussen Lei- Alphen aan den Rijn. kwart voor acht was er beschikbaar. Om ne- reden er acht bussen traject, maar toen was ing bijna voorbij. De ;van de problemen wa- goed werkende spoor- irgangen, doordat van- jdens werkzaamheden spoor een kabel was ge- üssen Leiden Centraal en Lammenschans reed trein. rval afé Slachtoffer steekpartij is vóór cameratoezicht Een café aan de Mare- gisteravond het doelwit en van een overval, ingens kwamen het café spoten de 64-jarige 1 vloeistof in het gezicht en er vervolgens met de indoor. Dit gebeurde e ogen van drie bezoe- emand raakte gewond, jarkeeper niet. Hoe e buit is van de overval- e nog voortvluchtig zijn bekend. poppenkast ns 3 oktober De show van de Leidse ispelers Diny Onderwa- aar zoon Pieter tijdens [oberviering gaat door. en zoon geven drie op- op het Burchtplein: om en 11.30 uur. Even [jubileum van Diny On er (76) - die dit jaar voor gste keer tijdens Leidens zou spelen - in het wa- illen, omdat de 3 Octo- eeniging een ander, per gezelschap in de d genomen. Dit was het ran een vergissing, aldus niging. De andere pop- Iers zijn nu elders in de stad te zien. door Silvan Schoonhoven leiden - De snee loopt als een tientallen centimeter lang rood ^poor over zijn buik. Daarboven zitten een jaap, een verband en wat blauwe plekken. Op zijn rug zit nog een steekwond. De Ste venshof-bewoner die vrijdag zonder aanleiding werd neerge stoken, is weer thuis. „Camera's ophangen bij De Vink? Geen slecht idee." Het slachtoffer, een 57-jarige scheidsrechter uit het noorden van de Stevenshof, is weer thuis bij zijn vrouw. Hij wil wel met zijn foto, maar niet met zijn naam in de krant. Want zijn ver trouwen in de mensheid heeft een flinke deuk gehad. „Ik ging mijn polshorloge weg brengen, toen stond die man al in de tunnel onder het station. We keken elkaar aan en ik reed door. Toen ik terugkwam, stond -ie er nog steeds. Hij keek me weer aan en zei wat tegen me. Dus ik zet m'n scooter tegen de muur en vraag hem: 'Kan ik u helpen? Wilt u de weg weten?' Maar die man begon heibel te maken. Ik zei: 'Doet u toch rus tig aan.' En ja, toen gaf hij me een karateschop. Ik wilde hem in een schaar nemen, maar hij liep om me heen en stak me in mijn rug en mijn buik. Ik gooi de nog een fietsslot achter hem aan maar hij ging er vandoor. Omstanders zeiden: meneer, u bloedt, misschien kunt u beter gaan zitten." „Ik dacht niet zoveel, alleen maar hoe ik die wond dicht kon drukken. Mijn trui en broek za ten onder het bloed. Ach, het De 57-jarige Leidenaar die vrijdag door een verwarde man werd gestoken. Foto: Hielco Kuipers enige dat ik eraan overhoud, is een litteken als een tatoeage. Er zijn geen organen beschadigd. Alleen de emotie, die komt nu pas los." Is de Stevenshof een onveilige wijk? „Dat valt wel mee, denk ik. In het noordelijk deel van de wijk, waar wij wonen, gebeurt bijna nooit wat. Bij De Vink, waar het met oudjaar ook mis was, ko men we niet zo vaak. Kijk, dit is geen buurt waar mensen gezel lig met elkaar voor de deur gaan zitten. Of waar ze een buurtfeest organiseren. In Overijssel, ja, daar groeten wildvreemden elkaar nog. Hier niet eens je eigen buren." Zijn vrouw: „Vorige week werd er iemand dood weggehaald uit haar huis. Die mevrouw kende ik bijvoorbeeld helemaal niet." Wat vindt u van het idee om ca mera's op te hangen bij De Vink? „Ik zou het niet erg vinden als ze er hingen. Ik denk dat een camera dit incident had kun nen voorkomen. Sinds het ge beurd is, kijk ik om de vijf mi nuten achter me of er niemand aankomt. En ik heb me voorge nomen: al zouden tien mensen me nu wat vragen, ik loop door. Je vertrouwt niemand meer, hè. Als ik nu 's avonds van een wedstrijd uit Leidschendam kom, neem ik niet het binnen door-weggetje meer. Veel te donker." „Hij droomt erover", zegt zijn vrouw. „Vannacht zei hij: ik ga weer naar het station." door Silvan Schoonhoven leiden - Kordons ME'ers, meldlij nen, lik-op-stuk, een harde waar schuwingscampagne, meer jon gerenwerkers, het afpakken of zelfs het storen van mobieltjes. Geen middel mag worden uitge sloten om een rustige oud-en- nieuwviering af te dwingen. Bur gemeester Lenferink wil kleine, mobiele teams inzetten tegen slopende en vechtende jongeren. „Afgelopen jaar konden we niet op tijd ter plaatse zijn." Dat zei Lenferink gisteravond in een commissievergadering tij dens de bespreking van de schokkende schadecijfers van de nieuwjaarsnacht 2002-2003. De raad is verdeeld over de vraag waar in de komende nieuwjaarsnacht de nadruk op moet liggen: genezen of voor komen. Jongeren zelf verant woordelijk stellen voor gedoog- plekken is een voorbeeld van het laatste. Maar preventie is geen wondermiddel, benadruk te Lenferink. Vorig jaar zijn alle kaarten gezet op goede contac ten vooraf; vooral met de lei ders onder de jongeren. En dat bleek maar ten dele effectief. CDA-raadslid Lieverse ziet het liefst krachtige maatregelen: een samenscholingsverbod en meer ME tijdens de jaarwisse ling. Van As (ChristenUnie) ziet van het laatste het nut niet in. Hij denkt eerder aan een cam pagne om jongeren er van tevo ren van te doordringen dat rel- schoppen hen geld gaat kosten. Hij ziet ook heil in het organise ren van een spectaculair evene ment tijdens de jaarwisseling. Wethouder Geertsema moet een oplossing verzinnen voor het ophalen van grofvuil in de weken voor oud en nieuw. Vo rig jaar dacht de gemeente door het twee weken van tevoren op te halen, de brandstichters voor te zijn. Die plukten het grofvuil echter van de straat en sloegen het op tot de nieuwjaarsnacht. Toen braken honderden bran den uit in de stad. De Rooij (WD) oppert het ope nen van een centrale meldlijn voor inbraken, ingegooide rui ten, brandstichtingen en alle andere incidenten tijdens de nieuwjaarsnacht. „Dat kan averechts werken", wierp Lenferink tegen. „Er was tijdens de afgelopen jaarwisse ling al een overmaat aan signa len, zelfs meer dan we aankon den. Het gaat erom wat je met die meldingen doet." De burgemeester wil zijn kruit verder nog even droog houden, om te voorkomen dat jongeren inspelen op de maatregelen die de gemeente treft. De raad krijgt begin november - in be slotenheid - te horen welke wa pens precies worden ingezet tij dens oud en nieuw. (advertentie) leiden - Leefbaar Leiden wil ca meratoezicht op het Alexandri ne Tinneplein in de Stevenshof. Dat naar aanleiding van een steekpartij, waarbij vrijdag een 57-jarige bewoner van de wijk gewond raakte. Het raadslid Van Schoonderwoerd den Be- zemer wil een voorbeeld ne men aan Arnhem, waar het misdaadcijfer zou zijn gedaald door inzet van camera's. „Toen ik van de steekpartij hoorde, ben ik er direct heen gefietst. Ik ben niet snel onder de indruk, maar wat ik daar zag heeft me diep geschokt. Ik weet zeker dat het hier niet om een incident gaat. Er is een grote groep jongeren in de Stevens hof die vaak bij die stationstun nel rondhangt. Die spreken voorbijgangers aan, schelden ze uit of steken hun middelvinger op." Van Schoonderwoerd den Be- zemer wil van burgemeester Lenferink weten of het ophan gen van een camera bij wijze van proef mogelijk is. Hij denkt dat brandweerpersoneel in de kazerne genoeg tijd heeft om de monitoren in de gaten te hou den. Het raadslid Lieverse (CDA) is het met Leefbaar Leiden eens. Zij ziet bovendien graag een winkel verschijnen op het sta tion. De loketten zijn gesloten op De Vink, en een winkel moet bijdragen aan de sociale con trole. Ze verwacht ook veel van het afkondigen van een samen scholingsverbod rond de tunnel onder het spoor. Lenferink zei 'erg geschrokken' te zijn van de steekpartij. Hij heeft niet het gevoel dat het om een geïsoleerd incident gaat. „Het is vaak mis rond station De Vink." Cameratoezicht sluit hij niet uit. Toch wil hij wach ten met maatregelen. Later dit jaar komt de behandeling aan de orde van de veiligheidsmaat regelen rond de Nieuwe Bees tenmarkt. Ook daar wil de poli tiek het wapen van cameratoe zicht inzetten om de veiligheid te vergroten. Berlandkunde' populair bij groeiende groep buitenlandse studenten y van der Pols De kaasschaaf als essen- Ie Nederlandse cultuur: lere plakjes kaasje hoe meer boterhammen e belegt. Het was een voorbeelden die Binod uit Nepal voorgeschoteld ijdens de introductieda- Dutch Studies, de oplei- aaraan hij zojuist samen 'n zestig andere studen- onnen is. De enige Leidse die uitsluitend voor bui- irs is bedoeld, wint aan :eit. ^ïin kikkerlandje, een lalgebiedje. Je zou zeg- e de keus heeft tussen derlands en bijvoorbeeld Fjgels, kiest voor dat laat- zit er al jaren een stij- ijn in het aantal studen- [zich aanmeldt voor •tudies, de enige oplei- de Leidse universiteit jels de voertaal is. )rig jaar 36 studenten >r deze unieke opleiding Iden, zijn dat er dit jaar zestig, name moet vooral ver- 'orden door de massale om van Chinese studen- !t studiecoördinator Bea r. „Veel daarvan hebben irland een Engelstalige 'leiding gevolgd. Als je 'e klaar bent, heb je offi- et recht om je voor een 'itaire studie aan te mel- ndat veel Chinese stu- hier graag willen blij- j [rijven ze zich dus maar Dutch Studies, de enige ng die niet in het Neder- Binod Raj Giri uit Nepal (uiterst links), Hanna Koivula uit Finland, Ewa Fiuk uit Polen en Tamar Davido- witz uit de Verenigde Staten zijn deze maand aan Dutch Studies begonnen. Foto: Henk Bouwman lands gegeven wordt." Dutch Studies als dekmantel om in Nederland te blijven dus. Toch is dat maar een van de re denen waarom studenten uit alle delen van de wereld naar Leiden afreizen. Voor Tamar Davidowitz (18) uit de Verenig de Staten is het gewoon een uit gelezen mogelijkheid om een jaartje in Europa te studeren. Aangezien ze hier als kind al een tijdje woonde - en dus een paar woordjes Nederlands spreekt -, viel haar keus op Ne derland. Niet om er in de toe komst nog iets speciaals mee te doen. Volgend jaar pikt ze haar studie kunstgeschiedenis weer op. Binod Raj Giri (30) uit Nepal is daarentegen wel naar Leiden gekomen met het oog op de toekomst. Het bedrijf waarvoor hij werkt, heeft veel Nederland se klanten. „In eerste instantie wil ik graag in het Nederlands leren lezen en schrijven. Maar daarnaast wil ik ook graag meer weten over de cultuur en ge schiedenis." Sinds twee weken pendelt hij daarom op en neer tussen het huis van vrienden in Amstelveen en de universiteits gebouwen aan de Witte Singel. Even wennen is het wel. Vooral de weidsheid van zijn eigen land mist hij. „Het is hier zo ontzettend druk." Hanna Koivula (26) uit Finland herkent zich daar wel in. Ook zij verbaast zich erover hoe vol gebouwd de Randstad is. Sinds enkele weken woont ze in Zoe- termeer, waar ze is ingetrokken bij haar Nederlandse vriend die ze tijdens een vakantie in Tur kije ontmoet heeft. „Veel men sen hoor ik klagen dat ze het Nederlands zo ruw vinden klin ken, met al die g-klanken. Maar ik vind het juist heel mooi en zacht. In Finland praat iedereen heel laag. Ook de vrouwen. Het Nederlands is veel hoger van toon." Echt moeilijk vindt ze de taal niet. „Ik spreek naast Fins ook Zweeds. Er zijn veel overeen komsten tussen de Scandinavi sche talen en het Nederlands." Maar dat gaat niet voor ieder een op. Het Nepalees van Bi nod Raj Giri en het Nederlands lijken in niets op elkaar. „Lezen en schrijven gaat nog wel. Vooral de uitspraak vind ik erg moeilijk", zegt hij. Ewa Fiuk (21) uit Polen herkent het pro bleem. „Neem 'leuk' en 'luik'. Het is voor mij erg lastig om daar onderscheid tussen te ma ken." Het is stevig aanpoten, zegt de studente uit Warschau. „Ik heb vijf vakken. Voor ieder vak moet je huiswerk maken, wat bete kent dat ik de hele week aan het werk ben. Zelfs de hoorcolleges, waar je normaal gesproken al leen hoeft te luisteren, zijn zo kleinschalig dat je er alsnog heel hard voor moet werken." Het voordeel van die kleinscha lige opzet is wel dat het contact met de docenten erg goed is, zegt Fiuk. „Ik kan ze bellen, ik kan ze e-mailen. Het zijn bijna een soort vrienden." Fiuk, die al een aardig woordje Nederlands spreekt, blijft een jaar in Leiden, waarna ze weer terugkeert naar Warschau. Daar hoopt ze Nederlands en Duits te gaan doceren. Juist door het kiezen van een minder populai re taal denkt ze een voorsprong op de concurrentie te hebben. „Engels spreekt vrijwel ieder een. Maar Nederlands is nog bijzonder. Er zijn in mijn land weinig mensen die dat goed be heersen." door Herman Joustra leiden - Ja hoor, de Rijnsons zijn weer in volle glorie te aan schouwen en te beluisteren op 3 oktober. Het vrolijke muzi kantenduo speelt op de groot ste Leidse feestdag van het jaar voor de deur van café De Plan tage aan het eind van de Hoge- woerd. „Geweldig, buiten in een feesttent", lacht zanger en drummer Gösta van den Burg. Die tent, zo verduidelijkt hij, wordt op verzoek van het duo neergezet. Een optreden in het café past, zeker op zo'n dag als 3 oktober, niet bij het duo. Niet omdat de twee zich te groot zouden voelen. „Oh nee, abso luut niet. Maai' we verwachten gewoon een hoop mensen." Van den Burg baseert die uit spraak op steeds weer diezelfde vraag die de afgelopen jaren op de Rijnsons werd afgevuurd: 'spelen jullie weer op 3 okto ber?' Want de Rijnsons en 3 ok tober, ze waren schier onaf scheidelijk. Jaar in jaar uit ston den ze op het podium van het Antonius Zalencentrum te spe len voor een bomvolle zaal. Tot twee jaar geleden. Een zakelijk geschil met de nieuwe eigenaar betekende een abrupt einde aan deze reeks grote cmtredens. De Rijnsons speelden ae afgelo pen twee jaar nog wel tijdens de feestdagen, maar in een heel andere ambiance. Het waren kleinschalige optredens, in ver zorgingscentra Rijn en Vliet en Groenhoven. En vorig jaar op een praalwagen in de optocht. „Van den Burg: „Maar met alle respect, dat is toch anders dan de hele tijd voor een enthousi aste menigte te spelen. Naar deze nieuwe kans hebben we enorm uitgekeken." den haag/leiden - De strafzaak tegen de 34-jarige verdachte van de moord op zijn vrouw bij het theehuisje in de Leidse Hout in Leiden, wordt op 24 oktober inhoudelijk behandeld. De zaak stond voor gisteren op de agenda van de rechtbank. Het kon echter niet tot een be handeling komen omdat het justitiële onderzoekscentrum Pieter Baan nog niet gereed is met het rapport over de man. De 34-jarige Leidenaar schoot op 25 maart van dit jaar zijn vrouw dood. De man wordt eveneens poging tot doodslag ten laste gelegd op de nieuwe vriend van de vrouw en een we derzijdse bekende. Beiden wa ren aanwezig in het gezelschap van de vrouw toen de Leide naar het vuur opende, maar zij werden niet getroffen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11