Kofi Annan: soloactie VS schaadt VN BUITENLAND t Massaslachting Srebrenica tot in detail gepland Gevangenissen in België zijn catastrofale chaos t Iran heeft nieuwe raket Weerzien na 50 jaar Anti-Amerikanisme groeit Gevaar voor vrede en stabiliteit Fatah-leider Barghouthi niet bij gevangenenruil Dood van camerman was volgens het boekje ilateau breekt ip Noordpool Incton - Een groot ijspla- -jp de Noordpool bij de Canada is opgebroken [nere stukken door kli- reranderingen. Dit staat in irslag van Amerikaanse en [dese wetenschappers in pd Geophysical Research k. De enorme ijsschots peker 3000 jaar op een igelegen, nadat hij circa aar geleden was gevormd, kik vond ergens tussen jn 2002 plaats. De stukken h het plateau nu is opge- h, kunnen een gevaar vor- loor het scheepsverkeer taada, zo waarschuwen de koekers. en schieten i walvissen Noorse walvisvaarders h volgend jaar 670 dwerg ken doden. Dat heeft de e regering gisteren be- IVorig jachtseizoen scho- INoren 647 dwergvinvis- ïs minder dan de dit jaar pane 711. De Internatio- ïalvisvaarderscommissie verbood de jacht op wal- jin 1986. Zeven jaar later ,te Noorwegen de jacht, legen is het enige land Jwalvissen jaagt uit i Mejag. IJsland en Japan ja- »k op walvissen, maar dat zij dit doen voor we- feppelijk onderzoek. De jacht begint gewoonlijk i-nazi gepakt uitsland uhe - De Duitse politie jpnieuw een neo-nazi ge red die betrokken was bij p om op 8 november een jcjg te plegen bij de eerste- igging van een synagoge ichen. In totaal zijn nu lc&sen van de groep rond ende rechtsextremist iWiese gearresteerd. Vo- 9 lek werd bekend dat de jok aanslagen wilde ple- moskeeën in len en een Griekse dinsdag 23 SEPTEMBER 2003 ling voor o dollar IÉ - De politie van Costa left zeven mensen opge- b illegale adopties regel- |i baby's naar Europa en [n totaal negen baby's, tt Guatemala, werden Behept' voordat ze het De zuigelingen -iverkocht voor 40.000 jlOO dollar. Guatemala groot probleem met il- lopties. Jaarlijks gaan de autoriteiten circa iby's illegaal de grens ■ie VS schiet pier (17) neer i - Amerikaanse politie- i hebben gisteren in in de staat Washing- [17-jarige scholier neer- Ibn. De jongen had een mee naar school geno- sloeg dreigende taal uit, olitie. De jongen ligt in I.enhuis. Zijn motief is duidelijk. „Hij was gejver alles", zei de lOPerder. o: gegevens giers blijft De VS en de EU zijn jeens geworden over het ken van persoonsgege- 1 Europeanen die naar willen vliegen. De VS ior een vlucht controle- mogelijke terroristen :d zijn. Dat is in strijd irivacyregels van de Eu- 'nie. Als vliegtuigmaat- jen niet aan de eisen kunnen ze hun lan- hten in de VS verliezen. teheran/anp/afp - Iran heeft bij een militaire parade haar nieuwe ballistische raket gepre senteerd, de Shahab-3. De pa rade was onderdeel van de her denking van de oorlog met Irak van 1980 tot 1988. De nieuwe raketten hebben volgens Iran een bereik van ruim 1700 kilo meter. Hiermee komt aartsvij and Israël binnen bereik van het Iraanse leger. Op de raketten stonden teksten als „we vermorzelen Amerika onder onze voeten" en „Israël moet van de kaart geveegd wor den". Bij testvluchten van de Shahab-3 raket zei Israël be zorgd te zijn over de Iraanse testen. „Zeker sinds we weten dat Iran een nucleair wapen probeert te krijgen", aldus een Israëlische woordvoerder. De Amerikaanse president Bush schaarde Iran al onder de 'as van het kwaad', waartoe hij ook het toenmalige bewind van de Iraakse president Saddam Hus sein en Noord-Korea rekent. Iran ontkent dat het kernwa pens ontwikkelt. De Iraanse president Mohammad Khatami (links met zonnebril) inspecteert de nieuwe raket die zijn land heeft ontwikkeld. Foto: AP Getuige Joegoslavië-tribunaal: 'Mladic maakte een wergwerpgebaar, de operatie kon doorgaan' den haag/anp/ap - De moord op minstens 7500 moslimman nen en -jongens in Srebrenica in 1995 was al in een vroeg sta dium tot in de details gepland. Dat heeft de Bosnisch-Servi- sche officier Momir Nikolic gis teren voor het Joegoslavië-tri bunaal in Den Haag verklaard. Nikolic was als inlichtingenoffi cier betrokken bij de aanval op Srebrenica. Hij vertelde over een vergadering met de Bos- nisch-Servische legerleider Rat- ko Mladic. Nikolic vroeg hem wat er met de gevangenen zou gebeuren. Mladic maakte een wegwerpgebaar. Dat „gaf dui delijk aan dat de operatie door zou gaan", zei Nikolic. „Ik kreeg te horen dat ik de coördi natie op mij moest nemen tus sen de troepen die de separatie, detentie en executies zouden uitvoeren", aldus Nikolic. Later zei een andere commandant, kolonel Vujadin Popvic, tegen Nikolic dat „alle balias (scheld woord voor moslims, red.) moesten worden gedood". Hij zei dat op de ochtend na de in name van Srebrenica, nog voor de duizenden vrouwen en kin deren met bussen werden weg gevoerd van de Dutchbat-basis in Potocari. Nikolic opperde tegen zijn su perieuren een aantal plaatsen waar de moslimmannen tijde lijk vastgehouden zouden kun nen worden voordat ze zouden worden vermoord. Het bleek dat daarin al was voorzien, zo verklaarde hij gisteren. Hij zei dat zijn directe meerdere precies wist wat er gebeurde in de omgeving van Srebrenica. „Ik vertelde hem dat ik infor matie had dat die mannen zou den worden gedood. Zijn reac tie was niet raar. Hij was op de hoogte van de situatie", aldus Nikolic. Nikolic zelf deed overi gens ook niets tegen de ge- weldsuitspattingen, verklaarde hij desgevraagd. „Ik probeerde niet het misbruik en de mis handeling tegen te houden." Nikolic' getuigenis is belangrijk omdat het verhaal van Srebre nica voor het tribunaal nog nauwelijks vanuit Servisch per spectief aan de orde is geko men. De aanklagers hopen dat zijn getuigenis bewijs oplevert tegen nog voortvluchtige ver dachten als Mladic. Nikolic begon vrijdag aan zijn getuigenis, die plaatsvindt in het kader van het proces tegen zijn voormalige superieur kolo nel Vldoje Blagojevic. In mei sloot Nikolic een deal met de aanklagers. In ruil voor een schuldbekentenis en getuige nissen tegen zijn voormalige superieuren schrapten de aan klagers een deel van de aan klacht. Hoeveel straf hij krijgt wordt later bepaald. 11 hoofddoek 5'anse scholen Religieuze symbolen als ikjes en sluiers horen de Franse premier Raf- pt thuis op Franse scho- fin school is niet de plek ilitieke of religieuze pro- a", zei de premier op de televisie. Vijf miljoen 58 miljoen inwoners van (k zijn moslim, vooral i g uit Noord-Afrika. In k wordt al jaren verhit teerd over de vraag of 'uHneisjes en -vrouwen e Ht hebben hoofddoekjes ars op school, het werk op pasfoto's te dragen, 'moslimgemeenschap is ?r verdeeld. □enden nertsen 'ijd in Finland 1 - Onbekenden hebben icht van zondag op ig meer dan 7.000 nert- [elaten uit hun kooien iontfarm in Finland, jegenwoordiger van de tstrie sprak van een fche ramp. Noord-Koreaan Kang II Shick geeft zijn (Zuid-Koreaanse) moeder een glaasje water. De twee hebben elkaar niet meer gezien sinds de scheiding van Noord en Zuid-Korea 50 jaar geleden. De moeder was samen met 453 anderen naar Noord-Korea gereisd voor een familiereünie. Een moment van ontspanning terwijl Noord-Korea nog verder geïso leerd raakt van de buitenwereld. Het communistische regime liet vandaag weten zich niets aan te zullen trekken van de oproep van het Internationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) om zijn kernwapenprogramma op te geven en zich weer aan te sluiten bij het non-proliferatieverdrag. Het westen, Amerika voorop, is bang dat Noord-Korea kernwapens zal gaan bouwen. Foto: AP door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - In de gevangenis in het Belgi sche Andenne zijn vanmorgen vijftien nieuwe bewaarders aan de slag gegaan. De stakende bewaarders hebben daar om het werk weer hervat. Maar de pro blemen in de bajes blijven dramatisch. Vijf man op één cel is geen uitzondering, en dan zitten daar ook nog eens steeds meer psychisch gestoorden onder. Ge zien de situatie in de Belgische gevange nissen, moet je er wel gek van worden. In de bajes van het Waalse Andenne zijn in anderhalf jaar tijd al acht gedetineer den om het leven gekomen. De situatie in de overbevolkte penitentiaire inrich ting is volgens de procureur van Namen' catastrofaal' na twee nieuwe sterfgeval len, vorige week. De twee mannen kwa men - toeval of niet - om het leven op het moment dat de cipiers het werk hadden neergelegd. De bewaarders be sloten vorige week woensdag in staking te gaan uit protest tegen de onveiligheid op de werkvloer. Dat gebeurde nadat een van hen was aangevallen door een gedetineerde en er in de gevangenis een lading springstof was gevonden. Gevan genen werden niet meer gelucht, moch ten geen bezoek ontvangen en niet of sporadisch onder de douche. Hun cel deur ging maar een keer per dag open: voor het eten. Tijdens de actie kwam één gedetineerde door verstikking om het leven nadat hij zijn cel in brand had gestoken, en een 25-jarige man pleegde zelfmoord door zich op te hangen aan zijn riem. In Andenne zitten meer dan vierhon derd zware criminelen opgesloten. Acht doden in anderhalf jaar tijd. De doods oorzaken verschillen van zelfmoord tot overdosis. Eén mari werd door een me degevangene vermoord. In de krant De Standaard klaagde gevangenisdirectrice Véronique Dumonceau gisteren haar nood. „De incidenten volgen elkaar hier op. Gedetineerden breken hun cel af. Als we binnengaan om hèn tegen te hou den, vallen ze ons aan. De toestand is dramatisch." Volgens de Namense procureur, Cédric Visart de Bocarmé, heerst totale chaos. Als klap op de vuurpijl werd gisteren op nieuw, na een anonieme tip, springstof new york/anp/rtr - De woede tegen de VS en de mate van angst en wantrouwen tegen Amerika is de afgelopen maan den zo sterk gegroeid, dat de di plomatie van Washington wordt ondermijnd en de veilig heid van de VS op het spel staat. Dat concludeert de Ame rikaanse Raad van Buitenlandse Verhoudingen, in een rapport. „Het probleem van het groeien de anti-Amerikanisme is enorm en Amerika moet snel actie on dernemen om dit tegen te gaan", aldus het rapport. De Raad bestaat uit enkele honder den voormalige hoge over heidsfunctionarissen, zaken mensen en wetenschappers. Vooral in aanloop naar de Ame rikaanse inval in Irak, is er door gemankeerde diplomatie een klimaat van „afkeer, angst en ongerustheid" ontstaan. De Raad adviseert Washington om „gevoeliger te zijn voor de zor gen van internationale diplo matie" en „overzeese commu nicatie-strategieën te verbete ren". Ook zouden Amerikaanse ambassadeurs en andere diplo maten een betere communica tie-training moeten krijgen. new york/ap/rtr/afp -Eenzijdi ge en preventieve militaire ac ties vormen een fundamentele bedreiging voor het voortbe staan van de Verenigde Naties en voor de veiligheid en de vrede in de wereld. Dat is de kern van de toespraak die VN-secretaris- generaal Kofi Annan vanmiddag houdt voor de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties in New York. De Amerikaans-Britse aanval op Irak was zeer tegen de zin van de VN. Volgens Annan is het beleid van Amerika om pre ventief landen aan te vallen die een bedreiging (kunnen) vor men, een gevaar voor het sys teem van collectieve veiligheid, dat sinds de VN 58 jaar geleden werden opgericht de basis vormt voor de vrede en stabili teit in de wereld. Het Ameri kaanse beleid „kan preceden ten scheppen die uitmonden in een verbreiding van eenzijdig en wetteloos gebruik van ge weld, met of zonder geloof waardige rechtvaardiging", al dus Annan in zijn toespraak vanmiddag. Annan zal de wereldleiders op roepen hun onenigheid om de oorlog in Irak achter zich te la ten en de handen ineen te slaan om van Irak een democratisch land te maken dat goede be trekkingen onderhoudt met zijn buurlanden. Hij noemt „een geslaagd resultaat" in Irak een topprioriteit en zegt dat de in ternationale gemeenschap er alles aan moet doen om het eens te worden over een geza menlijk, werkbaar beleid voor Irak. Hij zegt ook dat de VN de verantwoordelijkheid die zij dragen ten opzichte van Irak Kofi Annan Foto: Reuters volledig op zich willen nemen. Ook de Amerikaanse president George Bush zal de wereld in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering oproepen samen te werken om de totstandko ming van „een democratisch, vreedzaam en vrij Irak" te be werkstelligen, zoals de Ameri kaanse VN-ambassadeur John Negroponte het gisteren zei. Bush hoopt steun te vergaren voor een Amerikaanse resolutie die landen ertoe moet zetten troepen en geld bij te dragen voor Irak. Frankrijk, Duitsland en Rusland vinden echter dat de VS de touwtjes in Irak te veel in handen willen houden en ei sen een grotere rol voor de VN in het land en een snellere machtsoverdracht aan de Irake zen. Zesentachtig presidenten en premiers, drie vice-presidenten en 99 ministers van buitenland se zaken zijn voor de zitting van de Algemene Vergadering, die tot 2 oktober duurt, naar New York gekomen. jeruzalem/anp/afp/ap - Israël en de Hezbollah-beweging in Libanon zijn het in principe eens over een gevangenenruil. Maar de Palestijnse leider Mar wan Barghouthi zal daar geen onderdeel van uitmaken, zo heeft de Israëlische minister van veiligheid Hanegbi vandaag laten weten. Gisteren nog meldden hoge Is raëlische veiligheidsfunctiona rissen dat de Fatah-leider wel zou vrijkomen. Barghouthi, lei der van Arafats Fatah-beweging op de Westelijke Jordaanoever, werd in 2002 door Israël gevan gen genomen. Volgens minister Hanegbi moet hij nog „tiental len jaren in de gevangenis blij ven". Barghouthi is een „crimi neel", die verantwootdelijk is voor terroristische aanslagen en de dood van vele Israëli's, aldus Hanegbi. Israël wil, dat Hezbol lah een Israëlische zakenman vrijlaat en de stoffelijke resten van drie soldaten overdraagt. Bovendien wil Israël informatie over piloot Ron Arad die in 1986 boven Libanon werd neer geschoten. Hezbollah wil in ruil daarvoor dat Palestijnen, Liba- nezen, Jordaniërs en Syriërs uit Israëlische gevangenschap wor den vrijgelaten. Barghouthi staat momenteel in Israël terecht wegens betrok kenheid bij aanslagen die 26 Is raëliërs het leven kostten. Zijn populariteit is sinds zijn gevan genneming aanzienlijk geste gen en hij wordt steeds meer gezien als een mogelijke opvol ger van de Palestijnse leider Yasser Arafat. gevonden in de cel van een gedetineer de. De situatie in Andenne is illustratief voor de andere gevangenissen in België, die kampen met een teveel aan gedeti neerden en een tekort aan bewakers. Vaak zitten er vier of vijf gevangenen sa men opgesloten in een cel, die voor slechts één gevangene bedoeld is. Ander probleem is de toevloed van psychisch gestoorden in de gevangenissen. De afgelopen twee jaar werd in de diver se penitentiaire inrichtingen in België al bijna dertig keer het werk neergelegd om tegen die situatie te protesteren. In Antwerpen bijvoorbeeld, hielden de be wakers maandenlang stiptheidsacties en weigerden ze de gedetineerden naai- de rechtbank te brengen uit onvrede met de zware werkomstandigheden. worden gemaakt, en evenmin zullen de schietinstructies wor den gepubliceerd, aldus een Amerikaanse legerwoordvoer- der in Bagdad. Dat uit veilig heidsoverwegingen. De door de Verenigde Staten ingestelde Iraakse regerings raad wil harde maatregelen ne men tegen de Arabische tv-zen ders al-Jazeera en al-Arabiya. Dat heeft een lid van de raad, Samir Sumaidy, vanmorgen ge zegd. Hij zei dat een aantal Ara bische media, met name al- Arabiya en al-Jazeera, zich mis dragen hebben. De twee tv-sta- tions zouden volgens critici de weerstand in Irak tegen de Amerikaanse bezettingsmacht aanwakkeren. washington/bagdad/anp/rtr - De Amerikaanse militairen die vorige maand in Bagdad een cameraman van het persbureau Reuters doodschoten, hebben geheel volgens het boekje ge handeld. Dat concluceert het Amerikaanse leger na een in tern onderzoek. Het leger noemt de dood van de Palestijnse cameraman Ma zen Dana een „spijtig inci dent". Dana werd eind augus tus gedood toen hij midden op de dag stond te filmen bij een gevangenis in Bagdad. De sol daat die op hem schoot ver klaarde dat hij de camera aan zag voor een granaatwerper. Het onderzoek naar de dood van Dana zal niet openbaar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7