kinderdromen en kalender vol Rwandese van Gatagara Monique Velzeboer portretteert jonge bewoners ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2003 l'Amour Ndahiro. Erma Rotteveel (links) en Monique Velzeboer. Foto: Mark Lamers Voormalig shorttrackster Monique Velzeboer bracht in april 2003 een bezoek aan revalidatiecentrum Gatagara, Rwanda. Daar schoot ze het ene na het andere portret van gehandicapte kinderen en jongeren die er verblijven. De resultaten zijn te zien in de kalender Durven Dromen in 2004, die binnenkort verkrijgbaar is en die de fotografe samen met grafisch vormgeefster Erma Rotteveel maakte. door Annet van Aarsen Foto's: Monique Velzeboer „Jean Bosco Muhawenimana is zes jaar, maar hij weet nu al wat hij wordt, als hij later groot is: di recteur. Hij is geboren in Nyanza, Rwanda. Zon der armpjes en met één handje aan zijn linker schouder. De vader van Jean Bosco is chauffeur, zijn moeder is thuis. Sinds 2002 verblijft Jean Bo sco in revalidatiecentrum Gatagara. Het is won derbaarlijk om te zien hoe Jean Bosco met zijn ene handje schrijft, eet en drinkt. Maar niet alles lukt met één hand. Zijn vriendjes helpen hem met het aanschuiven van zijn stoel." (Uit: Durven Dromen in 2004) Fotografe Monique Velzeboer heeft de zesjari ge geportretteerd tijdens haar bezoek aan het Rwandese revalidatiecentrum in april van dit jaar. Het resultaat is te zien in de kalender 'Durven dromen in 2004', die binnenkort uitkomt en die ze samen met grafisch ontwerpster Erma Rotteveel - een vriendin die ze al vanaf haar tiende kent - heeft gemaakt. Naast de foto van Jean Bosco staan er nog eens portretten van elf kinderen en jongeren uit het revalidatiecentrum in. Het geld dat Monique en Er ma met de verkoop van de kalender - en van de ge lijknamige agenda en een serie kerstkaarten - ver dienen, is voor het Liliane Fonds. Het werk van die stichting dragen ze een bijzonder warm hart toe. Nee, Jean Bosco en zijn vriendjes en vriendinnetjes zijn beslist geen zielenpoten. Het plezier spat on danks de handicaps, de protheses en de krukken van de foto's af. Erma Rotteveel: „Je ziet op deze portretten allereerst de kinderen, en niet de handi cap." Als je een inzamelingsactie zou houden voor bijvoorbeeld hongerende kinderen, dan heb je hart verscheurende foto's nodig om te laten zien wat er aan de hand is. Maar met deze serie uit het revalida tiecentrum werkt het toch heel anders", zegt Moni que Velzeboer. „Ik kon laten zien wat voor effect het heeft als een kind geholpen is." De kinderen uit het revalidatiecentrum begonnen hun leven met een dubbele achterstand, benadrukt Velzeboer. „Geboren in een derde wereld-land èn gehandicapt. Hun komst naar het revalidatiecen trum betekent dat ze met een kleine voorsprong verder kunnen. Veel kinderen in Rwanda kunnen nóóit naar school. Maar de kinderen van Gatagara krijgen allemaal een opleiding." Alice Musabeyemaliya (zeven jaar) is enig kind en komt uit Nyakizu in de provincie Butare. Haar ouders zijn eigenlijk boeren, maar ze hebben geen stukje grond om te verbouwen. Hetgezin telde aanvankelijk twee kinderen maar het zusje van Alice is inmiddels overleden. Alice is in 2002 in Gatagara terechtgekomen waar haar rechterbeen vanaf de knie geamputeerd werd. Langzaam maar zeker leert Alice weer lopen met haar pro these. Ze zit pas op de kleuterschool en weet nog niet precies wat ze wil worden als ze groot is. Maar een engeltje, dat lijkt haar wel wat. Eigenlijk - zo kreeg Velzeboer van de Nederlandse directeur van het revalidatiecentrum te horen - hadden de kinderen het een beetje met Monique te doen. „Ze wilden me telkens helpen met de rol stoel", zegt Velzeboer, voorheen vooral bekend als beste shorttrackster van Nederland. Ze is sinds het ongeluk dat in 1993 een einde maakte aan haar schaatscarrière - een val op een trainingsbaan in Frankrijk waarbij ze een dwarslaesie opliep - vooral toch bezig met de dingen die ze wèl kan. Fotografie, iets wat haar op de middelbare school al enorm kon boeien, is haar nieuwe beroep geworden. Vorig jaar schoot ze twaalf portretten van Neder landse schaatsers. Samen met Erma Rotteveel, die op een steenworp afstand van Moniques geboorte plaats Oud Ade in de oude pastorie van Rijpwete- ring het bedrijf Windkracht 10 Mediamakers runt, maakte ze er uiteindelijk een eerste kalender van. Ook toen was de opbrengst voor het Liliane Fonds. Het is een doel dat de twee willen blijven steunen. Inmiddels hebben ze speciaal daarvoor de Monique Velzeboer Foundation opgericht. Ja, volgend jaar maken ze opnieuw iets moois voor het Liliane Fonds. In de kalender Durven Dromen in 2004 staat daarover al een eerste kleine aanwijzing. „We zien het maar gewoon als onze grootste hobby", zegt Rotteveel over de verrichtingen voor de foundation. De twee maken graag gebruik van eikaars ideeën rijkdom. „Ik wilde iets doen met het thema beroe pen", zegt Monique. Erma bedacht de toevoeging 'Durven dromen' over de toekomst. Samen gingen ze op zoek naar de juiste outfits voor de kinderen van Gatagara. Zo heeft in de kalender Fidel Nhawi- ha, die later priester wil worden, het misdienaars- pak van de Roomskatholieke Kerk in Rijpwetering aan. En het jasje van 'directeur 'Jean Bosco' is ooit door één van Moniques broers gedragen toen hij communie deed. „Amina Gisèle Manidufashe (acht jaar) is geboren in Buhoma. Toen ze nog heel klein was, kreeg ze malaria. Doordat haarziekte niet voldoende is behandeld, raakten haar voeten ontstoken en gin gen ze zweren. Rond haar derde jaar werden de beide voeten vlak onder de enkels geamputeerd. Toen ze net in Gatagara was, huilde ze heel veel. Nu loopt ze constant rond meteen lach op haar gezich t. Als Amina groot is, wil ze kok worden. Om voor anderen eten te kunnen maken. „De kok in de kalender is sinds ze naar het revalida tiecentrum is gekomen echt weer een blij kind ge worden", zegt Erma. „Zoals ze op de foto in de ka lender loopt te stralen, zo loopt ze nu de hele dag rond", zegt Monique. Ze is diep onder de indruk van hoe het er in Gatagara aan toe gaat. Het door het Liliane Fonds gesteunde revalidatiecentrum biedt onderdak aan zeshonderd kinderen. Velen ko men van ver en wonen dus ook in het centrum. Toen zij samen met haar vriend, een vertegenwoor digster van het Liliane Fonds en een filmploeg van RTL5 in Gatagara was, was het net vakantie. In plaats van zeshonderd kinderen verbleven er op dat moment nog maar honderdvijftig tot tweehonderd. Meer dan genoeg, want alle kinderen hadden grote belangstelling voor Monique en haar camera. In een witte partytent schoot ze in een paar dagen tijd de portretten voor de kalender. Ook maakte ze een reis door het land en stelde ze zich op de hoog te van hoe de kinderen van Gatagara uiteindelijk in het revalidatiecentrum terecht komen. „Sommigen worden heel laat ontdekt. Dat zie je bijvoorbeeld aan de jongen die de instrumentmaker is in de ka lender. Hij is zestien jaar en hij zit pas in de vierde klas van de lagere school", zegt Monique. Het liefst zou ze over tien jaar nog eens teruggaan om te kij ken wat er van de kinderen en jongeren, die ze een paar maanden geleden heeft leren kennen, is te rechtgekomen. Jean D'Amour Ndhahiro (zes jaar) is geboren in Nyarabuye. Alleen zijn moeder leeft nog. Zij is erg arm en woont in het westen van Rwanda in de provincie Umutara, vlakbij de grens met Oegan da. Ze heeft drie kinderen waarvan Jean D Amour het middelste kind is. Sinds 2002 verblijft hij in Gatagara. Jean D'Amour is namelijk geboren met ernstig misvormde benen. In Gatagara heeft hij met beugels leren lopen. Later volgt misschien nog een operatie. Hij zit op de kleuterschool en is hele maal gek van voetballen. En daar droomt hij dan ook van: voetballer worden." De kalender 'Durven Dromen in 2004', de agenda en kerstkaarten zijn te verkrijgen via de Monique Velzeboer Foundation. Bestelformulieren zijn te vinden op internet: www.moniquevelzeboerfoundation.nl. Daar staat ook meer informatie over het Liliane Fonds. Alice Musabyemaliya. Een prent uit de agenda, die de Monique Velzeboer Foundation voor 2004 uitgeeft. Amina Gisèle Manidufashe.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7