De nieuwe krakers Jongeren trekken in oude villa van Joop den Uyl 'We zijn mietjes geworden' Er lijkt een nieuwe kraak-golf aan de gang in Amsterdam. Het Olympisch Stadion, de villa van Oen Uyl en nog wat fraaie pandjes in Zuid, de bewakerswoningen bij de Bijlmerbajes en een half woonblok in de Staatsliedenbuurt. Keren de roerige jaren zeventig en tachtig terug, of overheerst toch het pragmatisme van de jaren negentig? Een rondje langs de jongste bolwerken. door Hans van der Beek Bij de buren plakken stickers van Korps Mariniers achter de ramen. Lef kim je ze ze ker niet ontzeggen, de krakers van de bewakerswoningen naast de Bijl merbajes. Veroordeeld tot kraken staat op een doek voor het raam, als knipoog naar de buren, veelal bewa kers van buiten de stad die er een kamer huren voor doordeweeks. De nieuwe bewoners, twaalf krakers verdeeld over vier huisjes, zijn druk bezig hun nieuwe onderkomen be woonbaar te maken. Elektra en wa ter zijn nog niet aangesloten, en naar het toilet gaan ze bij het tank station even verderop, maar er is hier tenminste een klein stukje wo ningnood bestreden. Cor, een 26-ja- rige Limburger die in Amsterdam verzeild raakte door de liefde voor een kunstenares met, helaas, een 'éénkamerappartement', wast de ra men. „Ha....", roept Anna, een der tigjarige choreograaf uit Münster, „er is leidingwater!" „Nee hoor", zegt Cor, ook niet gek. „Dit water is van de buren." Met die buren viel het reuze mee, zeker na de eerste schrik. Ze hebben de krakers zelfs gewezen hoe je de witte houtplaten voor de ramen ver wijdert zonder het glas te breken. Van anderen krijgen ze zolang elek tra met een verlengsnoer door het raam. De krakers doen dan ook hun best om niemand hier te irriteren. Eén woning die ze kraakten - ook met witte houtplaten voor de ramen - ga ven ze meteen terug, toen bleek dat de brandweer er oefeningen in het duister in houdt. En het huisje op nummer 22 bleek in gebruik als fiet senstalling, dus daar zijn ze ook van afgebleven. En er wordt goed reke ning gehouden met het slaapritme van de buren. Per dag wordt er maar een half uurtje fors getimmerd en gebroken, en ook niet steeds op het zelfde tijdstip omdat de buren ten slotte verschillende diensten draai en. De kraker als goede buur, het kan verkeren. Als hun geloofsgenoten in de jaren tachtig op een pandje wa ren gestoten, zoals onlangs in Am stelveen, met een arsenaal aan wa pens en chemicaliën, dan hadden ze daar wel raad mee geweten in hun heilige oorlog tegen het establish ment in het algemeen en burge meester Van Thijn in het bijzonder. Maar deze krakers houden het g ontspannen. „Het mag hier geen tweede Ruigoord worden", zegt Joya (21), vierdejaars studente 'interna tional business' en geboren in een kraakpand - 'Papa is ontzettend trots'. De groep bestaat, naast drie Amster dammers, uit Ieren, Duitsers en Limburgers en die hebben allemaal recht op een woning. Natuurlijk, ook de plicht om voor die woning te be talen, maar dat valt nog niet mee. Anna: „De wachtlijsten zijn zo lang dat je in de illegale onderhuur te rechtkomt, waar mensen tweehon derd euro per maand winst maken op tien, twaalf vierkante meter. Dat is illegaler dan kraken. Maar dat is een houding die door de hele maat schappij gaat: winst maken, ook al doe je niks voor dat geld." En dan klinkt op de Wenckebachweg de warme klank van die goede oude revolutie.Alle rijken moeten hun huis uit", zegt Cor.Als je geld hebt, kun je alles. Maar als je ander werk hebt, vaak nuttiger werk, verdien je tien keer minder dan een advocaat of een manager die meedoet de pla neet te verkloten en de natuurlijke middelen uit te hollen. Marx heeft daar hele mooie dingen over ge schreven", aldus Cor, huishoudhulp bij ouderen. „Er woijden zakken ge vuld met het recht op wonen. Aso's." Aan de andere kant, pragmatisch is Cor ook. Zou hij antikraak gaan zit ten, als het moest? „In principe niet. Maar stel, mijn vriendin wordt zwanger, en we staan op straat - dan wel natuurlijk. Maar daar gaat het niet om. In principe is alles wat je doet politiek, ook als het pragma tisch is." Kraker Bart, 23 en muzi kant, gaat rond met een pak droge Cruesfi. Luxe De vrijstaande villa in de Apollolaan, met uitzicht op het Hilton, lijkt in niets op een kraakpand. Goed, er hangt een anarchistenvlag voor een raam, maar dat kan net zo goed de slaapkamer zijn van de rebellerende zoon des huizes. De camera bij de deurbel functioneert nog prima, net als het kookeiland en de tuinverlich- ting. Er zijn slechtere pandjes om te kraken. Hoewel: „Met een verdie ping extra hadden we wat minder slaapkamers hoeven delen", zegt Marianne (20), uit Friesland, maar daar kwam haar ambitie als politiek actievoerder 'niet uit de verf. Met zijn achten zitten ze hier sinds enkele weken. Er zijn maar drie slaapkamers - alledrie met eigen douche, dat wel - dus slaapt één kra ker in de garage en één in de master- badkamer, toch nog zo groot als een respectabele studentenkamer. Het pandje moet 1,9 miljoen euro kos ten. Marianne: „En dan lekt de was machine ook nog." Zelfs voor de Apollolaan is 7.300 eu ro per vierkante meter nogal fors. Vooral omdat de tuin - als we dan toch zeuren - relatief aan de kleine kant is, en de open haard nep. Mari anne: „Maar het blijft luxe natuur lijk. We krijgen ook heel veel vrien den op bezoek die zich even komen wassen." Gewone etages En vrienden zijn er veel. Volkert (35), fietsenmaker en kraker sinds de late jaren tachtig: „We kraken al jaren, bijna elke zondag. Maar meestal zijn het gewone etages, dus die vallen niet zo op als de spectaculaire pan den nu." Zo werd enkele weken geleden de villa van oud-premier Joop den Uyl in Buitenveldert gekraakt. De eige naar van een fraaie villa in de Oranje Nassaulaan bij het Vondelpark had, zo bleek, helaas een geldig huurcon tract, dus die krakers hebben zich inmiddels over de stad verspreid. Ook de studentenkrakers in het Olympisch Stadion zijn inmiddels vertrokken en wonen nu ergens aan de Rozengracht. Axiegroep de Drij vende Autonomen kraakte onlangs de filmboot Ocean Warrior. Voortdurend stromen over leeg staande panden de tips binnen - van verhuisbedrijven, postbodes, buurt bewoners en rondfietsende krakers. In kaartenbakken wordt nauwkeurig bijgehouden of het jaar leegstand al is bereikt. Wie een mooi plekje zoekt, kan zich vervolgens melden op een van de 'kraakspreekuren' verspreid over de stad, waar een groepje uitzoekers precies kan vertellen welke panden kraakbaar zijn, en wie daarvoor in aanmerking komt. Vervolgens tre den de ongeschreven afspraken met De Macht in werking. Je ramt de deur in, dat wel, maar belt vervol gens keurig de wijkagent. Die komt dan 'leegstand vaststellen' en - als het afgesproken 'kraaksetje' van ta fel, stoel en matras aanwezig is - be stempelt hij het pand ook officieel als gekraakt. Daarna mag de eige naar de ontruimingsprocedures be ginnen. Barricades zijn nauwelijks nodig, want de mobiele eenheid komt nu echt niet aan de deur. Een knok ploeg van de eigenaar, ja, dat kan. Maar dan sta je met je blauwe ogen juridisch wel weer sterk met zicht op schadevergoeding. En voor de korte lijntjes naar de pers is er 'de perste- lefoon'. Volkert heeft er zijn handen vol aan. „En daarom ben ik bewust twee da gen in de week minder gaan wer ken." Een idealist, jawel. Volkert: „Toch wel. En ik ben, als het goed is, een 2003 Een kraker slaapt in de badkamer van het gekraakte huis aan de Apollolaan 139. De afgelopen weken zijn er meer dure panden in Amsterdam gekraakt. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein opbloeiend ras. Er is een tegenreac tie tegen het verrechtsende klimaat in Nederland." Het pragmatisme van de krakers in de Bijlmer, die in van uiterste geval nood een antikraakwoning zouden accepteren, verwerpen ze. Marian ne: „Beginnelingen." En Volkert: „Die moeten er nog achterkomen dat je je met antikraak een schijnze kerheid verschaft Als de eigenaar zegt: wegwezen, moeten ze er bin nen een week uit. De eigenaar van een gekraakt pand moet eerst gaan procederen, en zelfs als hij het kort geding wint, dan nog moet hij wach ten op de eerstvolgende ontrui- mingsgolf van de politie. Dat kan, met een beetje geluk, een half jaar duren. Dus je kunt beter je poot stijf houden, dan antikraak gaan zitten." Wat, erkent Volkert, welbeschouwd pragmatisme is, en wel van de bo venste plank. Met de etages in de Van der Hoop- straat is niks mis. Klaar voor bewo ning, met verwarming en al, op vloerbedekking en een lik verf na. Het kost alleen een paar centen. Om precies te zijn: 140.000 euro hoopt de eigenaar, woningcorporatie Patri monium, te vangen voor een twee kamerwoning - een kamer van twaalf vierkante meter aan de straat kant en één van twintig achter, met keuken. Simon, met de ervaring van een le ven lang kraken: „Die raak je aan de straatstenen niet kwijt." Nee, voorlopig ligt Simon ('Ergens in de veertig') hier nog wel op zijn ma trasje, al was het orritiat de vijftien krakers, verdeeld over elf etages, niet zitten te wachten op potentiële ko pers over de vloer. Simon: „Je hebt ook recht op privacy." Mietjes Simon, het grijze haar tot in de nek, zit al in de laaakbeweging vanaf de jaren tachtig. Hij was erbij, in de tijd van de staat van beleg en de doods bedreigingen aan het adres van de burgemeester. Maar tijden zijn ver anderd, en Simon betreurt dat best. De oorlog van vroeger is niet meer. Simon: „Zonde. Met een flinke rel krijg je tenminste de dingen sneller gedaan. Maar we zijn mietjes gewor den. Mensen zijn minder bereid risi co's te nemen. De repressie van jus titie is tegenwoordig ook veel hoger. Een heel vervelend recht bijvoor beeld is artikel 429. Dat bepaalt dat een huis een jaar leeg moet staan. Maar als die eigenaar om de zoveel weken de planten water gaat geven of hij slaat af en toe een spijker in de muur, dan is het volgens de wet al bewoond. Er wordt misbruik ge maakt van de wet" Maar de ideologie van de huidige ge neratie krakers is er nog wel, zo wil Ruben (32 en 'een beetje een vrijbui ter', die 'de laatste tijd wat moeite' heeft een baan te vinden) maar even gezegd hebben. „Natuurlijk, de mensen van nu zijn meer ik-gericht. Als je je eigen belang wilt opofferen voor het gemeenschappelijk belang, dan word je voor hippie uitgemaakt. De krakers toen waren meer bereid om voor schut te gaan, en drie, vier maanden te gaan zitten voor hun idealen. Maar tegenwoordig zijn de straffen niet mals. Je mag niet eens meer met iets hards naar de politie gooien." Simon heeft nog een mooie strijd kreet -'Kraken is het oplossen van je eigen problemen'- en Rubin wil nog wel iets kwijt over de actiebereidheid van de huidige generatie krakers: „We hebben geleerd van de fouten uit het verleden. We trekken niet meer bij elke ontruiming de straat open, want de straffen zijn te hoog. Maar éls er actie komt, komt er ook echte actie. Als je toch voor schut moet, dan maar goed." Kraakgroep Zuid heeft bezit genomen van de voormalige villa van oud-premier Joop den Uyl in Buitenveldert. Foto's: ANP/Juan Vrijdag door Katja Kuper Hoe fraai de bungalow aan Weldam 5 in Buitenveldert er in de namid dagzon ook bijligt, het blijft een wanproduct uit de jaren zestig. De uit zandgele baksteen opgetrokken blokkendoos heeft geen enkel raam aan de voorkant en de ramen aan de zijkant zijn voorzien van rolluiken. Het enige verschil met de overige bungalows is dat er fietsen op de stoep staan, en dat de voordeur er zowel gehavend als solide uitziet. Enkele weken geleden namen Lola (17), Jan (17) en Laura (18) hun in trek in deze luxueuze bungalow, die al twaalf jaar leegstaat. Het is de wo ning waar Joop den Uyl tot zijn dood in 1987 woonde. De jongeren be amen met ontzag dat hij hier zelfs is gestorven. Ze hebben een collage ge vonden die Den Uyl in 1982 heeft gemaakt over de opkomst en strijd van de arbeidersbeweging. Die wil len ze teruggeven aan de nazaten. Na de dood van Den Uyls vrouw Liesbeth werd de woning in mei 1991 verkocht. De eigenaars P. Vis ser, E. Visser en M.B. Salm hebben sindsdien wel het een en ander ver bouwd, maar er nooit gewoond. „Het is gewoon een principekwes tie", zegt een jongen van negentien jaar met kort roodgeverfd haar. „Het kan toch niet dat zo'n huis al die tijd leeg staat." Hij rookt samen met Lola, Jan en Laura een sigaret in de tuin, die acht bij acht meter meet en er keurig uit ziet. Laura: „Ja, sinds wij hier wo nen. Het was echt een bush, er stond overal twee meter hoog onkruid." Behalve de tuin ruimen ze de rest van het pand ook op, en dat is hard nodig. Overal staan bouwmaterialen, die de huidige eigenaar jaren gele den heeft gebruikt om het huis op te knappen. Laura: „Dat bouwmateri aal verzamelen we in een kamer, zo dat er niets mee gebeurt Het is im mers niet van ons, maar van de eige naar. Die kan het zo komen opha len." Ze laat een van de slaapkamers zien, waar een jongen bezig is marmeren tegels op te stapelen. In de overige kamers liggen her en der matrassen en in de woonkamer hangt de Am sterdamse vlag aan de muur. Jan: „We slapen hier momenteel met vijf a tien man, omdat we niet weten wat we kunnen verwachten. Op termijn komen hier waarschijnlijk minder mensen te wonen." Want dat is natuurlijk de vraag: wat gaat er gebeuren? Hoe en wanneer reageren eigenaar P. Visser cum suis? Een pand dat langer dan een jaar leegstaat, is 'in principe' kraak baar. Laura: „Zodra je een tafel, stoel en bed hebt neergezet, creëer je huisvrede, en dan mag er geen huis vredebreuk gepleegd worden." Ze heeft geen idee wat de eerste zet van de eigenaar wordt, maar verwacht niet dat ze er zomaar uitgezet wor den. „We maken het hier weer leef baar. Dat wordt door de buurt op prijs gesteld." Ze hebben direct na de kraak bij alle buren een brief in de bus gedaan met het hoe en waarom van hun ac tie. De brief eindigt met: 'De nieuwe buren. Doei.' De reacties waren una niem positief. Laura: „Iedereen vindt het belachelijk dat zo'n woning zo lang leeg staat." Lola: „Sommige mensen willen binnenkort een kopje koffie komen drinken." Jan: „Ze zijn alleen bang dat we geluidsoverlast veroorzaken. Dat vooroordeel wil ik ontkrachten. We zijn geen gekken die een pand volledig uitwonen en technofeesten geven."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4