Groei naar de absolute top ER BIJ 1 liïïi en Igone de Jongh meerïna^en straalt in klassiekers op reis In het Nederlands ballet begint het talent van de 24- jarige Haarlemse Igone de Jongh zich steeds meer te ontwikkelen. Bij Het Nationale Ballet binnengekomen als een verlegen 17-jarige, werkte ze zich op tot een danseres van groot formaat die duidelijk nog meer in haar mars heeft, directeur Ted Brandsen schuift haar naar voren om het klassieke ballet weer spannend te maken. door Irene Start 20 SEPTEMBER 2003 Igone de Jongh in de studio van het Nationale Ballet. Foto: Lex van Rossen gone de Jongh is deze maand Carmen bij Het Nationale Ballet. Spetteren moet 1 ze. Het publiek moet ervan worden overtuigd dat zij die gevaarlijke vrouw is die mannen gebruikt voor haar eigen gewin. Al leen een rode jurk aantrekken is niet vol doende. Een excellente techniek evenmin, want Carmen is geen prototype. Choreo graaf Ted Brandsen, met ingang van septem ber de nieuwe directeur van het gezelschap, maakte van haar een moderne, maar ook menselijke vrouw die zo mooi is dat je haar alles vergeeft. Igone (spreek uit: Igonee) Jongh moet er nog steeds om glimlachen dat juist zij een mee dogenloze diva mag spelen. Op de promo tiefoto van het programma bootst ze als een volleerd fotomodel Carmen na: haren los, de hand met roodgelakte nagels subtiel op de ontblote dij. Maar als geen ander weet de 24- jarige danseres dat het slechts een pose is: Als ik iets niet ben, dan is het Carmen. Het is een vrouw die manipuleert, keihard is en heel zeker van haar zaak." Hoogst verbaasd is Igone de Jongh als ze in het voorjaar van 2002 deze hoofdrol van Ted Brandsen krijgt. De twee kennen elkaar dan nog nauwelijks. Brandsen mag zelf ex-dan ser zijn van Het Nationale Ballet, de jaren er voor bracht hij als artistiek leider van het West Australian Ballet grotendeels 'down under' door, haar ontwikkeling heeft hij niet kunnen volgen. „Toen ik hoorde dat ik de rol kreeg had ik zoiets van hè..? En meteen daar na: dat wordt trekken. Ie dere vrouw heeft wel iets van Carmen in zich, ik ook, maar als je van na- ture zo anders bent, moet je echt gaan nadenken hoe je dat overbrengt." Dat Ted Brandsen juist in deze Haarlemse danseres een Carmen zag, is niet zo bijzon der. Igone de Jongh is mooi en donker, haar tint geeft haar net dat exotische dat een Car men nodig heeft. Dat ze benen heeft die tot aan het plafond reiken en met haar hoge wreven het klassieke ideaal dicht nadert, helpt natuurlijk ook. Igone de Jongh, die haar eerste passen in Balletstudio Kenne- merland van Sonja Koster zette, is als verlegen zeventienja rige bij Het Nationale Ballet binnengeko men, maar bedeesd is ze allang niet meer. In zeven jaar tijd heeft ze zich van een introvert Indisch meisje ontwikkeld tot een danseres die op toneel alle ogen naar zich toetrekt. Het is niet meteen duidelijk dat ze geen doorsnee danseres is als ze in 1996 bij Het Nationale Ballet begint. Haar muzikaliteit, soepele techniek en gedisciplineerde hou ding vallen op, maar haar lengte blijkt een hindernis bij het vinden van goede dans partners. Bovendien danst ze nog te inge keerd om echt te kunnen sprankelen. Het is balletmeester Sonia Marchiolli, zelf ooit so liste bij het gezelschap, die haar als talent ontdekt en één van haar belangrijkste pro motors wordt. Mede dankzij Marchiolli's aandringen bij di recteur Wayne Eagling krijgt Igone de Jongh rollen in twee belangrijke ldassiekers: als Myrthe in Giselle springt ze de benen uit haar lijf, in 1999 krijgt ze 'vanuit het niets' de hoofdrol in Het Zwanenmeer. De dubbelrol van Odette en Odile, de witte en de zwarte zwaan, geldt als één van de zwaarste en meest begeerlijke rollen uit het balletreper toire. Normaal alleen voorbehouden aan so listen, wordt de rol nu uitgevoerd door een coryphee, een danseres drie treden lager in de hiërarchie. De rol komt vroeg, maar ruimte voor twijfel laat de danseres niet. „Het is natuurlijk raar dat een coryphee Het Zwanenmeer danst. Ik heb die gedachte uitgebannen, dat kan ik als ik iets heel erg graag wil doen. Bovendien was er geen keuze; R^llprin^ als ze zeggen dat je L-> a 11CI 11 I Ca op moet, dan moet je i .I persoonlijk hoogte- Igone de Jongh als Car men, in een repetitie-scè ne met Gaëi Lambiotte. Foto: Deen van Meer gaat er niet alleen om of ze de rol goed uitvoert, maar ook of ze de druk van hooggespannen verwachtingen aankan, of ze de taaiheid heeft die nodig is voor een solocarrière. „Gelukkig kan ik me heel goed afsluiten. Op- en aanmerkingen uit de repetitie laat ik vlak.voor een première van me afglijden, ik word een beetje onbe reikbaar voor mijn omgeving. Vroegere in terpretaties van die rol laat ik dan voor wat ze zijn, want als ik iets niet wil is het anderen imiteren." Wie Het Zwanenmeer 'doet', weet wat het is om een voorstelling te dragen, maar met die vaardigheid kan Igone de Jongh een tijd niets doen. Er volgt een stille tussenperiode vol kleinere rollen waarin de danseres wel gestaag in de ballethiërarchie stijgt, van co ryphee via grand sujet naar tweede solist, maar waarin Wayne Eagling de druk weer staat om haar echt te laten doorbreken. De directeur, die na ruzie met bestuur en dansers in 2003 het veld moet ruimen, vindt haar goed, maar ze is nog niet de allround danseres die hij zoekt. „Igone moet haar rol len spannend leren maken. Want uiteinde lijk is niets erger dan een mooie, getalenteer de danseres who doesn't know how to excite you" zegt hij in 2000 in deze krant. In het zelfde artikel prijst Francis Sinceretti, dan nog de directeur van de Nationale Balletaca demie waar ze is opgeleid, Igone de Jongh om haar talent, maar zegt tegelijk: „Ze is niet wat je noemt een pittige danseres, maar dat is een kwestie van ontwikkelen." Wat voelt als een zwart gat, blijkt later een vruchtbare periode waarin het talent de kans krijgt zich verder te ontwikkelen. De eerste gro te klassieke rol volgt pas in oktober 2002, wanneer Eagling Igone de Jongh laat debuteren als Julia in Rudi van Dant- zigs versie van Romeo en Julia. Tijdens een repetitie is dan al te zien hoe ze is gegroeid. Met haar inmiddels vaste danspartner Ra- phaël Coumes Marquet weet ze zelfs in een kale balletstudio de sfeer van het liefdesdra ma op te roepen. De manier waarop ze het gezicht van de Franse danser met kussen overlaadt en hem als een klein kind heen en weer wiegt als ze ontdekt dat hij dood is, is zo levensecht dat het moeilijk is om geen brok in je keel te krijgen. Hoewel er die herfst meerdere Romeo's en Julia's zijn, wor den Raphaël en Igone het posterpaar. Zij zijn het, die overal in de stad hangen, bevroren in een bijna-kus. Julia dansen vereist acteerwerk, 'om Julia te zijn is het belangrijk dat je wat je uitdrukt ook echt in je hart voelt'. De ruimte om een eigen invulling aan de rol te geven is er, zegt ze. „De passen zijn gezet, maar de emoties zijn van jou." Ze is zelf misschien wel nog veel veeleisender dan een choreograaf, denkt ze, maar heeft ook zeker anderen nodig om te kunnen excelleren. Bal letmeester So nia Marchiolli bijvoorbeeld. „We kennen elkaar zó goed.... zij weet pre cies wanneer ze me moet pushen en wan neer niet." Choreograaf Hans van Manen wist haar ook dat beetje verder te krijgen. „Ik weet niet precies wat het is, maar als je in de studio met Hans staat, dan wil je dat hij je mooi vindt, dat plezier wil je hem doen. Hij is zo'n grote inspiratie voor me, er komt zoveel energie uit hem", zegt ze over de voorberei dingen van het ballet Live. „Hans is geen ge makkelijke man, de voorbereidingen van dit ballet zijn intensief, maar het is bijzonder als je samen met elkaar bezig bent om het zo te krijgen dat het goed is." De moderne klassieker, gemaakt op de lange Amerikaanse ballerina Coleen Davis, is haar dierbaar geworden. Het ballet over een zaamheid met slechts één danseres en een cameraman op het toneel, danst ze het liefst. „Het is een ongelooflijk mooi ballet, bijzon der om te mogen dansen. Hans gaf het aan me en ik ben nog nooit zo nerveus geweest als toen ik dat voor het eerst deed. Ik mocht het type zijn dat hij zocht, hij wist natuurlijk niet wat ik ermee zou doen." Een gift, zo voelt het letterlijk als je een be langrijke rol krijgt, zegt de ballerina. „Het is een beloning voor hard werken, maar tege lijk een soort cadeau: je krijgt het vertrou wen de rol te creëren." Koppig en vastbeslo ten kan ze soms zijn als het om de invulling van haar rollen gaat, alleen mooie passen aaneenrijgen is niet interessant genoeg. „Soms kan ik echt ergens tegenin gaan, maar meestal hou ik mijn mond. De heb niet de neiging terug te praten, zo ben ik niet, dat brutale past niet bij mij. Als een choreograaf zegt 'dit is niet goed, klaar', dan is het ook klaar en valt er Sowieso niets terug te pra ten." Het hoofd koel houden en je niets aantrek ken van het gedoe om je heen, dat kan de grote kracht van Igone de Jongh worden ge noemd. Het Nationale Ballet is als een hoge drukpan, waarin de voorbereidingen voor verschillende balletten regelmatig door el kaar lopen. Ze mag deze maand de gevaarlij ke Carmen zijn, een week voor de première staat'de danseres gewoon weer in haar witte tutuutje in de studio en repeteert opnieuw voor Het Zwanenmeer. Sinds 1999 is er ech ter wel het een en ander veranderd. Met in gang van dit seizoen is ze eerste solist en staat er met Ted Brandsen een nieuwe man aan het roer, die een einde moet maken aan de kritiek dat het repertoire van Het Natio nale Ballet niet meer van deze tijd is. „De positie van eerste solist geeft me het ge voel een vaste plek te hebben veroverd, het 'wel of niet op de lijst staan' is afgelopen. Maar verder is er weinig veranderd. De heb nog steeds dezelfde vrienden binnen het ballet, de verhouding tot mijn collega's is niet echt anders. Eenzamer is het wel, je staat vaker alleen in de studio. Ik heb altijd graag alleen gewerkt, maar mis soms de ge zelligheid en het rumoer van zo'n hele groep in de studio." Met de koers van haar werkgever bemoeit ze zich niet, net zoals ze zich altijd afzijdig heeft gehouden van alle kritiek op de voor malige directeur Wayne Eagling. Wayne heeft me begeleid tot waar ik nu ben, zijn ontslag was een schok, voor alle dansers. Maar meteen nadat we het te horen kregen stonden we weer in de studio aan een ballet te werken. Ik had sowieso niet veel tijd om me ermee bezig te houden, ik was bezig met een première en sloot me ervoor af." De danseres is zich er niet zo van bewust dat de nieuwe directeur Ted Brandsen juist haar naar voren schuift om het klassieke ballet weer spannend te maken, het predikaat klas sieke ballet-babe dat ze van een theatervak blad kreeg opgeplakt, zegt haar niets. „Het mooie van Carmen is dat het veel mensen aanspreekt, dat-ze zien dat ballet minder stoffig is dan ze denken. Je hoopt dat ze door Carmen een volgende keer makkelijker naar een Zwanenmeer komen kijken." Igone de Jongh is in korte tijd volwassen ge worden, zeggen veel mensen binnen het ge zelschap. Na de zomer van 2003 staat er in derdaad een veel krachtigere danseres, met haar 24 jaar beschikt ze ineens over de duen- de die een Carmen nodig heeft. Ook buiten het toneel komt ze sterker over, als iemand die weet wat ze wil en dat goed kan uitdruk ken. Maar zelf heeft ze het gevoel dat het nu pas écht begint: „Als danseres ben ik nog lang niet waar ik zijn wil. Natuurlijk ben ik ge groeid, dankzij rollen als Julia en Carmen heb ik me kunnen ontwikkelen. Maar Car men was de eerste keer nog lang niet goed. Door er veel over te praten met Ted, lukte het me het personage stukje bij beetje uit te bouwen. En Julia zal er over een paar jaar met meer levenservaring heel anders uit zien." 'Een soort verlate pubertijd', noemt de balle rina de levensfase waarin ze zich bevindt. TedBrendsèn-tanpen Annabel Lopez Ochoa-S&teice-werelc Marius Pefipa^feguifa i het nationale ba|let jvKalland SynJcroa o!v fisry Bc.-kson. wwwhcl-tMtlct.nl Op de promotiefoto bootst Igone de Jongh als een volleerd foto model Carmen na: haren los, de hand met roodgelakte nagels subtiel op de ontblote dij. Illustratie: Het Nationale Ballet Haar relatie met ex-danser Giuseppe De Ruggierro, die haar na haar eerste grote rol zo aandoenlijk met een bos rozen in de kleedkamer opwachtte, is na zeven jaar be ëindigd. „Mijn leven was op een bepaalde manier heel gesetteld. Het was allemaal heel rustig en vertrouwd en dat heb ik helemaal overhoop gegooid", zegt ze over de beslis sing het uit te maken. „Voor mij is die relatie heel goed geweest. Ik kreeg van Giuseppe al tijd veel steun, maar het was niet meer wat ik wilde in het leven. Igone de Jongh danst Carmen nog op 1 okto ber in Eindhoven. Daarna is ze Odette/Odile in Het Zwanenmeer, te zien op 30 oktober en 2 november in het Muziektheater, Amster dam en op 5 november in de Rotterdamse Schou wburg. Tijdens het Balletgala op 11 no vember in het Muziektheater danst ze Live. Informatie: www.het-ballet.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3