'Irak maakte geen pokkenvirus' BUITENLAND Artsen waarschuwen Britten voor nieuwe seksrage 'Al aan de drugs nog voor ze kunnen lezen' Anna Lindh herdacht VN-macht naar Liberia 'Afknijpen Dutchbat in Srebrenica was beleid' Amerikaanse series strijden om 'Emmy's' T— srlander vast nveilige seks erl F •iDe Ghanese politie "*pn 53-jarige Nederlander jteerd omdat hij onbe- ide seks zou hebben ge lt een 38-jarige Ghanese, Ihij wist met HIVbesmet De man zou de vrouw, bok besmet zou zijn, tot irt niets van zijn aandoe- jbben verteld. De Neder- noet woensdag voorko- ij kan tot maximaal iar cel worden veroor- ie Zimbabwe iert rechter I - De politie van Zim- ïeeft gisteren een bevel echter naast zich neer- n de enige onafhanke- A nt in het land, The Daily Dt zwijgen gebracht, dag negeerde de politie chtelijk bevel om in be- omen materiaal terug en het personeel tot de toe te laten. President Mugabe, tachtig jaar liddels, regeert Zimbab- en dictator. t voor iter Israël iswicK - Een Israëli- ister heeft gisteren tij- bezoek aan een uni- t in de Amerikaanse kv Jersey van een van de en een taart in zijn ge kregen. Minister Natan iky kwam op de univer- n lezing geven over „de ir vrede vanuit een prspectiefHet is on- k wat het motief was Itudent, die uit de colle- I verwijderd. Sharansky jter voor Jeruzalem en B-zaken. operatie Kyi geslaagd De Birmese opposi- Aung San Suu Kyi teren in de hoofdstad een „grote" medische mdergaan. De operatie ;d. Dat heeft haar per is, Tin Myo Win, ld. Het is niet duide- lan Suu Kyi is geope- E militaire junta houdt 58) vast na rellen eind jen haar aanhangers en Inders van de junta, leidt de Nationale Liga Democratie (NLD). Die 190 de parlementsver- i, maar mocht nooit ren. ntinië wil vering Iraniër Argentinië heeft littannië formeel om pg gevraagd van de Ira- li Soleimanpour (47). zou als ambassadeur in tië betrokken zijn ge- j een bomaanslag in een joods centrum in Iftires. Hij zou de daders ik hebben verschaft. Bij ag kwamen 85 mensen Is de arrestatie van So- (our is de relatie tussen en Teheran gespannen. rechter beslist op 23 over de uitlevering. zaterdag 20 september 2003 er teistert ~in India door onze correspondent Esther Gotink londen - In Groot-Brittannië stijgt het aantal geslachts ziekten in ongekend tempo door een nieuwe seksrage: dogging'. De activiteit, waarbij stellen in het openbaar seks hebben en vreemden uitnodigen toe te kijken of deel te nemen, groeit zo snel aan populariteit dat art sen in Kent hebben besloten actie te ondernemen. Dogging is een term die de politie heeft bedacht, om dat mensen die op de seksuele activiteit worden be trapt vaak beweren dat ze 'alleen maar de hond uitla ten' ('walking the dog'). De uitdrukking staat nu voor een combinatie van exhibitionisme en voyeurisme in de openlucht, uiteenlopend van seks tussen twee men sen in hun auto tot orgies op de picknicktafel. De voy eurs blijken vaak mannen, de exhibitionisten vrouwen of koppels. Internet en sms-berichten op de mobiele telefoon zijn de reden waarom seksuele ontmoetingen tussen groe pen onbekenden zo eenvoudig floreren. Geheime dog- ging-locaties worden op deze manier snel naar elkaar gecommuniceerd. Inmiddels hebben meer dan 25.000 Britten zich laten registreren op websites die het dog gen promoten. De gezondheidsdienst in het gebied Medway in Kent heeft daarom besloten het publiek via deze websites te wijzen op de risico's van onbeschermde seks. Tussen de oproepen voor openlucht seks en de lijsten populai- Populariteit van 'dogging', seks in het openbaar, groeit razendsnel re dogging-plekken, plaatsen de artsen hun waarschu wingen. 'Voorkom de seksloterij voor jezelf en je part ners' luidt één van de boodschappen, die tevens het adres vermeldt van de vrij veilig-website die door de Britse staatszorg NHS wordt gesponsord. De medische dienst noemt het verband tussen de nieuwe trend en de toename in virussen als chlamydia, syfilis, hepatitis en gonorroe treffend. Zo zijn het afge lopen half jaar in Medway vijftien hepatitisbesmettin- gen geconstateerd, terwijl dat normaal gesproken in zo n periode hooguit twee gevallen betreft. Meerdere patiënten gaven voorzichtig toe dat zij het virus wel licht hadden opgelopen tijdens het doggen. Volgens internet zijn met name de gemeenteparken in noord-Kent en zuidoost-Londen populaire locaties. De doggers weten elkaar in de parken tè vinden door licht signalen te gebruiken. Richard Byrne, hoogleraar aan het Harper Adams University College in Newport, ver moedt dat de doggers het op gemeenteparken hebben gemunt omdat die nauwelijks in de avonduren worden gecontroleerd. Byme stuitte op het nieuwe fenomeen toen hij wangedrag onderzocht in 260 parken. Hij ver moedde dat vandalisme en stropen de grootste proble men vormden, maar hoorde talloze klachten over het gebruik van parken als trefpunt voor groepsseks. „Het is een nationale activiteit die de laatste vier of vijf jaar is gegroeid. De gezondheidsrisico's worden erg onderschat. We hebben met mensen gesproken die onbeschermde seks hebben met soms wel negen of meer personen per week. Seksueel gezien zijn er dus grote risico's, maar wettelijk gezien hebben de deelne mers nauwelijks te vrezen." Doggers begaan geen overtreding zolang ze niet worden betrapt door een burger die zegt verbolgen te zijn over wat hij heeft aan schouwd. Op dit moment is een wet in de maak die seksuele daden zal verbieden op locaties waar het alge meen publiek komt. Volgens politici is het niet hun in tentie om seks in te openlucht te criminaliseren, maar het publiek te beschermen tegen dit soort activiteiten. Byme vindt dat dogging op het randje van legaliteit en sociale acceptatie balanceert. „Er is een potentieel ge vaar dat er jongere of kwetsbaardere mensen bij be trokken raken. Nu al blijkt de 'date-rape'-drug Rohyp nol soms te worden toegepast, vaak zijn alcohol of an dere drugs in het spel. De vrees bestaat dat dogging prostitutie en andere criminele activiteiten aantrekt." Veranderingen in het ontwerp van parken zou volgens Byme ontmoedigend kunnen werken voor doggers. „Maar niet door simpelweg meer licht aan te brengen - dat vereenvoudigt alleen maar het maken van video's en foto's." Amerikaanse wetenschappers ontzenuwen opnieuw argument Bush bad - Twee scherp- s moeten in de westelij- Be deelstaat Gujarat een •Jfschieten, die de afge- jSaand zeker zeven dor- ■m heeft verscheurd. De- Saiog een vrouw en haar let dier gaat hutten bin- ima hij zijn prooi naar leept", zegt een ambte- fhmadabad, de hoofd- Gujarat. Natuurbe- I zijn bang dat dorpe- hnkplaatsen gaan ver- agpf kadavers met gif ach- en, waarvan onschuldi gs het slachtoffer wor- pebben vallen uitgezet, weet de panter tot nu ijken. Doordat het van de panters iner wordt wagen de :h steeds vaker in be- ;bied, op zoek naar let komt steeds vaker Ize mensen aanvallen, inri satle mept ournalist ik- Ex-Beatle Paul Mc- erfou donderdagnacht graaf hebben aangeval- I de Tower Bridge in waar hij was gaan kaj- |de stunt van illusionist aine. Die hangt in een J boi bij de brug en wil ^1 fagen zonder eten blij- ifotograaf van Evening l heeft aangifte gedaan: dichterbij kwam om Van hem te maken, lijn vrienden me tegen, greep me vast, zei op dreigende et een privé-uitstapje lus de fotograaf. De estigt dat er een op geweest op de brug. was niet bereikbaar lentaar. bagdad/ap/rtr/afp - Opnieuw blijkt een argument van de rege ring Bush voor de aanval op Irak onzin te zijn: er zijn geen aanwij zingen dat het regime van Sad dam Hussein het pokkenvirus aanmaakte of er voorraden van aanlegde. Dat hebben Amerikaanse we tenschappers van het 'Team Pox', die betrokken zijn bij de zoektocht naar massavernieti gingswapens in Irak, tegen het Amerikaanse persbureau The Associated Press gezegd. Minister van buitenlandse za ken Colin Powell noemde pok ken als een van de ziekten die Saddam kon verspreiden toen hij in februari voor de Verenig de Naties de motivering voor de oorlog uiteen zette. Vice-presi dent Dick Cheney beweerde zelfs afgelopen weekeinde nog dat twee vrachtwagens die in Irak gevonden zijn en die hij omschreef als mobiele biologi sche installaties, die gebruikt kunnen zijn om pokkenvirus aan te maken. Volgens deskun digen dienden de vrachtwagens voor het vullen van weerballon nen. 'Team Pox', dat drie maanden in Irak op zoek is geweest, vond alleen maar bewijzen voor het tegendeel: kapotte apparatuur, onschadelijk gemaakt door VN- wapeninspecteurs; verzekerin gen van betrouwbaar geachte Iraakse wetenschappers dat zij nooit met pokken hebben ge werkt; en een laboratorium waarvan werd vermoed dat het weer in gebruik was genomen, maar dat onder de spinnen webben bleek te zitten. Een zware explosie heeft gister avond de Irakese hoofdstad Bagdad opgeschrikt. Waar schijnlijk ging het om een bom, die vroegtijdig ontplofte in een vuilnishoop. De explosie, waar bij niemand gewond raakte, is het slotstuk van een dag vol ge- Stockholm - Europees commissaris Margot Waldstrom pinkt een traan weg tijdens de herdenkingsdienst van haar vriendin Anna Lindh, gisteravond in het stadhuis van Stockholm. Onder de 1300 aanwezigen de Zweedse koning Carl XVI Gustaaf, EU-voorzitter Ro mano Prodi, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffer, en diens Duitse collega Joshka Fisher. Anna Lindh, de Zweedse minister van buitenlandse zaken werd vorige week doodgestoken toen ze in Stockholm aan het winkelen was. „Lindh was een ongewone diplomaat; Anna had er geen moeite mee ethiek en buitenlands beleid in één zin te noemen", zei EU-commissaris Waldstrom. De voorlopige hechtenis van de vermoedelijke dader is met een week verlengd. Foto:AFP/Henrik Montgomery new york/anp/rtr/afp - De VN-Veiligheidsraad heeft giste ren unaniem ingestemd met het sturen van 15.000 vredes- soldaten naar het West-Afri kaanse Liberia. Er gaan mogelijk ook Neder landse blauwhelmen naar Libe ria. Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties heeft Nederland eerder ge vraagd bij te dragen aan de vre desmacht. Het kabinet onder zoekt nu „de wenselijkheid en de mogelijkheid" van een mili taire bijdrage. De missie Unmil begint op 1 oktober. Een deel van de mili tairen van de West-Afrikaanse vredesmacht die al in Liberia is, zal in de VN-troepenmacht op gaan. In Liberia werd in augustus een vredesakkoord getekend dat een einde aan veertien jaar bur geroorlog moet maken. Ameri kaanse mariniers die sinds half augustus in Liberia zitten, ke ren waarschijnlijk in oktober weer naar de VS terug. Korporaal Clifford Thompson tuurt in Tikrit door de voorruit van zijn 'humvee'. De wagen werd gisteren beschadigd bij een aanslag toen hij van Bagdad op weg was naar Tikrit. Bij die aanslag vielen geen doden of gewonden. Foto: Reuters/Arko Datta weld in Irak. Eerder gisteren arresteerden Amerikanen zeker 55 Irakezen in Tikrit. Zij zouden betrokken zijn bij de aanslag van donder dag die drie Amerikaanse mili tairen het leven kostte. De drie werden doodgeschoten terwijl ze een vermoedelijke wapenopslagplaats inspecteer den. Twee andere soldaten raakten gewond. Tikrit geldt als een bolwerk van sympathisan ten van de verdreven president Saddam Hussein. Het ex-staats hoofd werd nabij deze Noord- Iraakse stad geboren. Amerikaanse militairen hebben gisteren elders in Irak de auto van de Italiaanse diplomaat Pietro Cordone beschoten. Cor- done zelf bleef ongedeerd, maar zijn Iraakse tolk kwam om, zo hebben bronnen binnen het Amerikaanse leger gezegd. Het incident deed zich voor tussen Mosul en Tikrit. Volgens de zegslieden probeerde de au to waarin Cordone zat herhaal delijk een Amerikaans konvooi in te halen. Nadat de chauffeur waarschuwingen was blijven negeren, dachten militairen dat de auto hen wilde rammen en openden zij het vuur. Veel Irakezen hebben het Ame rikaanse leger ervan beschul digd dat zij te snel het vuur openen. Mensenrechtengroe- peringen zeggen dat bloedner veuze militairen, uit angst voor aanslagen, op deze manier al vele onschuldige burgers heb ben vermoord. den haag/anp - Voor het Joego- slavië-Tribunbaal in Den Haag begint het proces waarin de massaslachting bij Srebrenica op meer dan 7000 moslimman nen en jongens centraal staat eindelijk behoorlijk op gang te komen. Gisteren kwam 'kroon getuige' Momir Nikolic opdra ven om tegen zijn voormalige commandant Vidoje Blagojevic en medeverdachte Dragan Jokic te getuigen. De nu 48-jarige Nikolic beken de in mei gedeeltelijk schuld als onderdeel van een overeen komst met de aanklagers van het VN-hof. In ruil voor een schuldbekentenis lieten die de zwaarste aanklacht van genoci de (volkenmoord) na de val van Srebrenica tegen Nikolic vallen. De getuige kan als wezenlijk onderdeel van de machinerie rond de grootste massaslach ting in het Europa van na de Tweede Wereldoorlog de rech ters van het tribunaal een kijkje achter de schermen gunnen. Zo was het tegenhouden van konvooien naar de belegerde enclave niet het werk van losge slagen individuen of kleine groepjes militairen maar kwam het bevel daarvoor uit de aller hoogste militaire kringen. „Het afknijpen van de Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat die Srebrenica moesten bescher men werd ons opgedragen", verklaarde Nikolic. „Wij hadden de taak bepaalde konvooien tegen te houden. Dutchbat mocht niet voldoen de brandstof en eerste levens behoeften ontvangen om be hoorlijk te kunnen functione ren", verklaarde de voormalige officier, die uit hoofde van zijn functie onder meer verant woordelijk was voor de bewa king van het gebied tussen Bra- tunac en Potocari ten noorden van Srebrenica. 'Six Feet Under' grootste kanshebber los angeles/anp/rtr/dpa - Tijdens een gala-avond wor den morgen in het Shrine Au ditorium in Los Angeles voor de 55ste keer de Emmy Awards uitgereikt. Onder an deren begrafenisonderne mers, politici en maffiosi uit Amerikaanse series strijden onderling om de 'televisie-Os cars'. Later dit jaar worden in New York de 'International Emmy Awards' uitgereikt voor series van buiten de Verenigde Staten. 'Six Feet Under', de dramase rie over een bizarre familie die een begrafenisonderneming in Los Angeles leidt, is zestien keer genomineerd in de cate gorie 'beste dramaserie'. Belangrijkste concurrent is 'The West Wing', met vijftien nominaties. Deze serie gaat over de perikelen binnen het Witte Huis en was vorig jaar voor de derde keer achtereen winnaar in deze categorie. Een andere goede kanshebber voor een Emmy is de maffia serie 'The Soprano's'. De hoofdrolspeler in deze serie, James Gandolfini, en Martin Sheen uit 'The West Wmg' hebben de meeste kans om tot beste 'drama-acteur' te worden gekozen. Frances Conroy uit 'Six Feet Under' en Edie Falco uit 'The Sopranos' zijn grote kanshebbers bij de vrouwen. Met dertien nominaties elk zijn de series 'Everybody loves Raymond' en 'Sex and the Ci ty" het meest genomineerd in de categorie 'beste comedy*. Zij moeten het onder andere opnemen tegen 'Friends', de winnaar van een Emmy vorig jaar in deze categorie. Sarah Jessica Parker uit 'Sex and the City' en Jennifer Aston uit 'Friends' zijn genomineerd voor 'beste comedy-actrice'. Bij de mannen strijden onder anderen Matt Le Blanc uit 'Friends' en Ray Romano uit 'Everybody loves Raymond' om deze prijs. De komiek Bill Cosby zal mor genavond in Los Angeles de 'Bob Hope Humanitarian Award' voor zijn hele televisie carrière overhandigd krijgen. „Bill Cosby heeft de mensen niet alleen steeds weer doen lachen, maar hij heeft zijn be kendheid ook gebruikt om Amerikaanse normen en waarden op het publiek over te brengen", zo liet de voorzit ter van de organisatie van de Emmy-Awards, Bryce Zabel, vandaag weten. Talkshow presentatrice Oprah Winfrey kreeg vorig jaar voor het eerst een onderscheiding voor haar hele carrière. In strafkolonie Mozjaisk heeft Rusland de oorlog tegen drugs verloren door onze correspondent Frank Hendrickx mozjaisk - Ze heeft het gezicht van een engel en de blik van een junk. Een keer kijken in de glazige, treurige ogen van Jele- na Kozlova en het is duidelijk waarom het 22-jarige meisje in strafkolonie Mozjaisk zit: drugs. Haar eerste shot zette ze als tie ner in een buitenwijk van Mos kou. Daarna ging het snel. Haar eerste gevangenisstraf kreeg ze op 17-jarige leeftijd: zeven jaar wegens drugsbezit. In 1999 kwam ze vrij dankzij een am nestie. In 2001 pakte de politie haar opnieuw op, ditmaal we gens een mislukte inbraak in een kleine supermarkt. Het Russische rechtssysteem sloeg toe: acht jaar gevangenisstraf. Het is een doorsnee biografie in deze sobere strafkolonie voor vrouwen, ruim honderd kilo meter verwijderd van Moskou. Meer dan de helft van de dui zend gevangenen zit vast in ver band met drugs. „En ze worden steeds jonger", zegt majoor Ljoebov Poljakova, hoofd van de ooit door Duitse krijgsgevan genen gebouwde kolonie. „We krijgen meisjes binnen die am per naar school zijn geweest. Ze gebruiken eerder drugs dan ze leren lezen. Iedere bewaker in de afgelegen gevangenis zegt hetzelfde. .Al les is veranderd." Vroeger zaten in Mozjaisk vrouwen vast we- Voor de foto willen de meisjes wel even glimlachen, maar voor de rest is het kommer, kwel en hard werken in de strafkolonie Mozjaisk. Foto: GPD/Vladimir Masjatin gens speculatie en illegale han del. Het was een ernstig mis drijf in de Sovjet-Unie, maar de daders waren lammetjes verge leken met de junks, de koeriers en de dealers van tegenwoor dig. De 'gevallen 228', zoals de verzamelnaam luidt in het jar gon. Het is een verwijzing naar het beruchte wetsartikel 228, dat betrekking heeft op bezit, productie en verspreiding van drugs. Iedereen die veroordeeld wordt op basis van 228 weet dat hij ten minste zeven jaar moet zitten. Terecht, meent bewaker Vjatsjeslav Frolov. „Voor mij zijn 'narkomany" geen mensen meer. Ze hebben geen mense lijke gevoelens. Het enige wat telt is drugs." Zo reageren veel Russen op de drugsproblematiek, met een mengeling van onbegrip en hardvochtigheid. De officiële politiek is niet anders. Rusland 'voert een keiharde oorlog tegen drugs. Dealer, gebruiker, koe rier, iedereen kan rekenen op jarenlange gevangenisstraf, zelfs als het om een paar gram marihuana gaat. „Verslaafden moeten hard gestraft worden", zegt ex-gevangenisdirecteur Va- lentina Savina. „Dat is het enige dat helpt." Maar het is dweilen met de kraan open. Inmiddels zijn er in Rusland tussen de drie en vier miljoen drugsgebruikers, twin tig keer zoveel als tien jaar gele den. En de gevangenissen pui len uit. Verslaafden zitten straf fen uit waarvoor je in Neder land een moord moet plegen. En als ze vrij komen is er niets: geen werk, geen opvang, geen onderkomen. Dan staan de ex- gevangenen er bij zoals de twee vrouwen die donderdagoch tend uit Mozjaisk worden vrij gelaten. Ze halen hun spullen op, trekken een blik bier open en zetten het op een lopen. Niemand komt ze ophalen, nie mand brengt ze weg. Waar gaan ze heen? „Naar het station. Een paai* kilometer verderop." De prostitutie is vaak het enige toevluchtsoord, met alle gevol gen van dien. „Van de duizend \T0uwen zijn er 118 geïnfec teerd met HIV', zegt gevange nisarts Sergej Grazjdankov. De jonge arts constateerde pas in 1999 het eerst geval van hiv. Amper vier jaar later is ruim 10 procent van de gevangenen ge- infecteerd. Met vernietigende kracht raast de epidemie voort. De vrou wenkolonie heeft een eigen op vanghuis voor kinderen jonger dan drie jaar. Dit jaar hebben 28 gedetineerden een kind ge baard; in zes gevallen was de moeder geïnfecteerd met hiv. „We weten pas over twee jaar of de kinderen ook geïnfecteerd zijn", zegt Grazjdank^. Ook op andere manieren gaat de verspreiding van het virus in de gevangenis verder. Een steekproef onder duizend gede tineerden toonde vorig jaar aan dat 20 procent in de gevangenis drugs had gebruikt. Daarvan deelde 64 procent spuiten met andere gebruikers. In Mozjaisk wordt het gebruik van drugs glashard ontkend, maar de gla zige ogen van Jelena Kozlova lijken een ander verhaal te ver tellen. Het 22-jarige meisje wil stop pen met drugs, maar wat zijn haar kansen? Ze heeft haar middelbare school nooit afge maakt. En het werk in de ge vangenis valt haar zwaar. Voor 15 euro per maand moet ze tas sen en kleding in elkaar naaien, iedere dag weer. Daar wil ze niet mee verder als ze vrij komt, misschien in 2006 bij goed ge drag. Maar wat dan? Ze hoopt op een carrière als fotomodel of zangeres. En ze wil 'mamma weer zien'. Ze derikt nog eens goed na en dan weet Jelena Kozlova eindelijk wat ze het liefst wil: „Ik wil ijsjes."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5