'Spelen met je broer kan moeilijker zijn' Stylist en afmaker in dienst van FC Lisse r> b SI ffrey en Kevin Winter volgen elkaar over de voetbalvelden fe SPORT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2003 ^eter van der Hulst De voetbalcarrières van Kevin frey Winter vertonen veel gelij- De twee Westzaanse zonen uit •zin Winter begonnen bij de lijke WV, maakten vervolgens ■rstap naar SVA in Assendelft en in gescout door AZ. Verder dan *eede team, waarbij ze een jaar :elfde elftal speelden, kwamen iters niet. „Ik heb iets langer bij :eten en Jeffrey iets langer bij :egt Kevin. Hij speelde vorig sei- 3I bij FC Lisse. Door de komst rey zijn de Westzaners na een alweer herenigd, ditmaal op icke. Toch is het niet altijd een feel om in een team met je broer en. „Spelen in een elftal met je can moeilijker zijn", zegt Jeffrey r. Kevin (24) en Jeffrey (21) in aloog over hun karaktereigen- >en, AZ, en FC Lisse. „Kevins verwachtingen van |n hoger en hij zegt ook meer Jmij." I: „Nu valt dat overigens wel [bij AZ was het veel erger. Ik ;en irritante eikel, maar ik 10k niet met lieve woorden te rn „De meeste dingen pakte ik b en soms dacht ik Tul jij maar „We hebben weinig ruzie met gehad, ook in het veld gaat goed. Ik weet wat ik wel en an zeggen. Roep ik te veel te- em dan gaat zijn kop in de Ik ben er inmiddels achter dat it werkt. Ik denk dat ik zelf ook stigerben." n „Je bent iets wijzer gewor- Je trekken nog steeds veel met op." 4 In Westzaan - je mag het V |erust een gehucht noemen - het niet zoveel uit of je nou vier jaar ouder bent. Je speel- emaal op hetzelfde pleintje, een beetje voetballen dan je al snel met de ouderen ten. Als speler zijn we verschil- k heb altijd linkshalf of -back n. Jeffrey is aanvallender, vaak in de spits en maakt ook »oals. Hij heeft een goed loop vermogen, is vrij snel en tweebenig. Vroeger was hij wel een beetje ge makkelijk, maar dat is er inmiddels wel uit. Ik heb dat nooit gehad." Jeffrey: „Dat klopt wel. Ik dacht al tijd dat het goed zou komen. Stom." Kevin: „Onze karakters verschillen niet zo veel. Buiten het veld zijn we beiden vrij rustig. In het veld praat ik meer dan Jeffrey en ik deel mis schien iets vaker een tikje uit. Zeker nu Ralph Polman er niet bij is, heb ben we niet zo veel praters in het veld. Toch is het nodig dat er men sen zijn die op de goede momenten hun mond open doen. Ik ben er daar een van." Jeffrey: „Ik zal nooit een echte prater worden. In die zin ben ik anders dan Kevin." Kevin: „Ik ben harder en de woor den komen dan wel eens lullig mijn strot uit, maar na de wedstrijd ben ik dat meestal weer kwijt." Jeffrey: „Kevin heeft inzicht en een goede pass. Hij kan gemakkelijk ie mand vrij voor het doel zetten, staat verdedigend vaak goed opgesteld en kan een vrije trap nemen. Zijn balge voel is ook vrij goed ontwikkeld. Zwakke punten zijn zijn snelheid en koppen. Verdedigend gaat het nog wel aardig, maar aanvallend is hij koppend toch minder." Kevin: „Je hebt tot nu toe gelijk" Jeffrey: „In het veld weten we elkaar vrij gemakkelijk te vinden." Kevin: „Je zoekt elkaar niet bewust op, maar ik weet wel precies wat hij gaat doen, wat zijn sterke punten zijn. Dan is het soms gemakkelijker om hem aan te spelen." Jeffrey: „De speelstijl van FC Lisse ligt mij wel. Met twee spitsen voor me krijg ik wat meer ruimte dan dat we met twee echte vleugelspelers voetballen, al vind ik drie aanvallers ook niet erg." Kevin: „Voor jou is twee spitsen be ter. Voor mij ligt dat anders. Ik ben in principe een linkshalf en dan heb ik graag een linksbuiten voor me. Ik ben geen diepgaande speler, ik haal niet tien keer in de wedstrijd de ach terlijn. Ik vul mijn positie een beetje naar eigen inzicht in. Ik moet veel aan de bal zijn om het goede gevoel te krijgen. Sta ik stijf op links dan loop ik het risico dat ik een kwartier lang niets te doen krijg en ik moet het niet hebben van een actie per vijftien minuten." Jeffrey (wijzend naar zijn broer): „Ik vind hem de betere voetballer van ons twee. Hij doorziet het spel letje, weet wat er gebeurt en speelt dan rustig de bal in. Ik ben vaak te onrustig, ik wil dan te graag." Kevin: „Maar Jeffrey heeft weer kwa liteiten die ik niet heb. Dus wat is nou een betere voetballer? In de voorbereiding speelde ik enkele wedstrijden centaal achterin, maar de trainer vindt het zonde om mij daar nu neer te zetten. Op het mid denveld speel ik lekker, met een po sitie achterin heb ik evenmin moei te. Als de trainer mij op het midden veld wil hebben dan speel ik daar." Jeffrey: „Voor het seizoen verwacht te ik niet dat ik in de eerste wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys een basis plaats zou krijgen. Maar in de voor bereiding deed ik alleen in de twee wedstrijden tegen AZ niet vanaf het begin mee. Ik stond in de overige duels wel in de basis en dan ga je er wel weer vanuit dat je het eerste competitieduel speelt. Ik heb bij FC Lisse prima naar mijn zin. Ik ging vorig jaar geregeld naar wedstrijden van Kevin, dus het sfeertje langs de lijn kende ik wel." Kevin: „Wat het dit seizoen wordt? FC Lisse kan vierde worden. Het zit allemaal zo dicht bij elkaar. Het gaat te ver om ons als titelkandidaat te bestempelen. In het rijtje Ter Leede, Quick Boys en Hoek zitten wij niet. In de breedte is de selectie sterker geworden, maar Jerrel Linger en Ro bert Hoever zijn vertrokken. Zij kon den met een actie een wedstrijd be slissen." Jeffrey: „Het is hier anders dan bij AZ waar je voor vijftig toeschouwers speelt. Het voetbal is wel harder. Het is mouwtjes opstropen en de beuk trin." Kevin: „Vanaf de eerste dag voelde ik me bij FC Lisse thuis. De mensen zijn hier, net als wij, vrij nuchter." Jeffrey: „Vorig jaar zat ik bijna het hele jaar bij het tweede van AZ op de bank. Ik wilde nu wel eens een heel seizoen voetballen. Waarom ik niet meer bij AZ speel? Ik was volgens de club niet goed genoeg en ben het daar wel mee eens. Het niveauver schil tussen het tweede en eerste elf tal is heel groot. Ik denk dat ik vrij veel mis om dat aan te kunnen." Kevin: „Voetballers zijn altijd ge neigd om te zeggen dat ze geen kans hebben gekregen. Als ik goed genoeg was geweest, had ik de mogelijkhe den wel gehad. Dat klinkt een beetje nuchter, maar het is wel zo." Jeffrey (links) en Kevin Winter zijn bij FC Lisse weer herenigd. Foto: Dick Hogewoning Ruud Bröring omschrijft de broers Kevin en Jeffrey Winter als een 'klassiek verhaal'. „Zoals je vaak ziet is de een, Kevin, linkshalf en de creatieve man. Ik vergelijk hem een beetje met Arnold Mühren. En is de ander, Jeffrey, rechtshalf. Een type van 'Willem heeft het loopvermo gen'. Hij speelt bij ons mid-mid en zorgt daardoor voor de nodige diepgang in het spel." De trainer van FC Lisse zegt dat de broers Winter spelers zijn met een zelfde karakter: gedisciplineerd, met een groot gevoel voor droge humor. „Als ik in korte broek op de training verschijn, krijg ik al snel te horen: 'Trainer kom je net van de camping'. En laatst liet Bas van Leeuwen, speler van het tweede team een training lopen omdat hij afstudeerde als ingenieur. Tijdens de volgende training zeiden ze: 'Gefeliciteerd, we horen dat je in stallateur bent geworden'. Dat is voetbalhumor in de leuke zin van het woord. Ze zorgen er daardoor voor dat je gelijk weer met beide beentjes op de grond staat. Het zijn jongens van niet lullen, maar poet sen. Nuchtere mensen die weten waar het om gaat." Bröring relativeert het feit dat de broers door AZ niet goed genoeg werden bevonden om voor een contract in aanmerking te komen. „Ik weet het zo net nog niet of ze niet geschikt zijn voor het betaalde voetbal. Zeker als ik soms andere beperkte spelers zie die het wel hebben gehaald. Kevin is misschien niet de snelste en Jeffrey niet de beste verdediger, maar zij kennen hun beperkingen. Je ziet vaak bij voetballers die dat weten dat ze juist beter worden in hun goede dingen. Als je met ze praat, merk je dat ze het spelletje lekker door heb ben, waarbij Kevin als slechtste te gen zijn verlies kan." Het scorend vermogen van FC Lis se is met de komst van de jongste Winter toegenomen, meent Bröring. „Jeffrey is een killer voor de goal. Vorig jaar hadden we met Jerrel Linger en Robert Hoever twee zeer creatieve spelers voorin, maar zij waren niet echte afmakers. Ke vin heeft het ook wel, maar zoekt soms naar een stylistische oplos sing. Dat is ook goed, want daar voor komen de mensen toch naar het sportpark. Ik ben blij dat ik ze erbij heb." V.L.N.R RANDJE BUITENSPEL -H 3 e -y, v liii-'-rï-;"-C"; - Staand vl.n.r: Roelant Oltmans (trainer), Paul van der Meer, Riens Henstra, Edwin Dekker, Dirk Drijver, Onno te Rijdt, Obbe Siderius, Harmen Jansen- Schoonhoven, Diederik Klop, Wouter Eikenhout, Bob-Jan Dietrich, Octaaf Michiels van Kessenich (manager). Gehurkt v.Ln.r: Herman Harteveld, Joan van Marwijk-Kooy, Hein Dungelman, Martijn de Kempenaer, Johannes Boele van Hensbroek, Tom van der Meer, Martin Bennis, Hans-Willem Croll. Foto: archief Michiels van Kessenich. w\nooi team, een goede coach en een mazzel. Dat is de beste typering. Er ïti maar een vier echte LMHC'ers bij. van Hensbroek was een echte hoc- euner, drie man, onder wie ik, en van het Rotterdamse Victoria en was afkomstig uit alle windstre- e meesten kenden elkaar van de Nyit, van Minerva. Daardoor was de aadschap groot. We waren alle- ijkoede hockeyers, alleen Van Mar- Cooy was echt een briljante speler. Irhaal begint in 1981. In het eerste In promoveerden we vanuit de eer- sse op doelsaldo, nadat we drie ijden voor het einde nog vijfpun- Kieviten achter stonden. In het jaar werden we kampioen van de 'ngsklasse en weer een seizoen later LMHC promoveerde in 1983 naar de hoofdklasse waarin de hockeyclub, inmiddels om gedoopt tot LOHC, het driejaar volhield. Het is nog altijd het enige hockeyelftal uit Lei den en omstreken dat op het hoogste niveau (bij de mannen) uitkwam. De 48-jarige Leiderdorper Diederik Klop maakte deel uit van deze succesvolle selectie. handhaafden we ons tussen allemaal grote en bekende clubs in de hoofdklasse. Dat was toen een hele prestatie. Zonder overdrijven mag je stellen dat wij de toen nog geheel onbekende trainer Roelant Oltmans aan zijn eerste opstapje hebben geholpen richting diverse kampioen schappen en olympisch goud. Oltmans vertrok na het eerste jaar in de hoofdklasse naarBloemendaal. Zijn op volger Nol Baarsjes was niet zo'h succes. Een aantal dissidenten vertrok en dat heeft aan de degradatie in 1986 bijgedra gen. Ik hoorde daar ook bij. LMHC heeft zich in de jaren daarna onvoldoende ge realiseerd wat de studenten die naar Lei den kwamen voor de club konden bete kenen. De beste hockeyers gingen naar HGC ofHDM. Later werd er naast het Gorleauslab een aparte studentenhockey- vereniging opgericht en promoveerde Fo- rescate naar de overgangsklasse waar door ook die vereniging aantrekkings kracht kreeg. Allemaal redenen waar door LMHC, dat later LOHC is gaan he ten, nooit meer uit de eerste klasse is ge komen. Jammer genoeg zijn de prestaties van ons team nog steeds uniek. „Zes jaar geleden werd een reünie gehou den waar ik helaas niet bij kon zijn. Ik heb begrepen dat ze net als vroeger weer metz'n allen zijn gaan eten bij de Malle Jan, in hockeykleren. Er zaten veel dub bele namen in het team, toch heb ik hoc key nooit als een elitaire sport ervaren. Misschien ook omdat ik er middenin zat. Hockey is sindsdien wel breder gewor den, maar sociaal gebleven. Ik speel bij Alecto in een veteranenteam. Na afloop een kratje voor de tegenstander, dat kom je bij voetbal toch niet vaak tegen. Suggesties voor deze rubriek: sportredactie.ld@hdc.nl Een gribuszooi. Mooier kan ik het niet maken. Flip Mas- saar en Frans Stouten kennen de, dacht ik: die overdrijven. Hun gejammer in de krant over de gebrekkige support van de gemeente Leiden leek me een sluwe truc. Een Schwalbe. Beetje stennis maken in de krant om nog wat extra's los te krijgen van de gemeente. Toch niet. Van de week fietste ik over de Boshuizerkade en ben ik even het terrein van de nieuwe fusie- club opgereden. Ik kon mijn ogen niet geloven. Volgens mij is daar geen mallemoer gebeurd sinds LFC en zijn partners hun laatste individuele adem heb ben uitgestoten. Nou kan Alexander Pechtold wel roepen dat het de schuld van FC Boshuizen zeifis en dat hij altijd al heeft geroepen dat 'als je een paar ongezonde clubs bij elkaar optelt, je alleen maar een ziekere bende krijgt, maar zo zijn we natuurlijk niet ge trouwd. Althans, waren we. Want onze sportwethouder is zijn boeltje aan het pakken. Pechtold is geroepen tot een ho ger ambt. Hij wordt burgemees ter van Wageningen. Ik gun het hem van harte, maar Alex, ga je er hier nou niet met een Jan tje van Leiden vanaf maken. Dat jij een fusie zonder Leidsche Boys, de enige club aan de Kade met levensverwachtingen, niet zo zag zitten, is waa r. Maar je wil de sowieso dat er wat zou ge beuren. Liever een kleinere fusie dan helemaal niks. Je hebt je met je hockeyhoofd zelfs nog in de Boshuizer kantines gewaagd om de clubs naar elkaar toe te lullen en tussen neus, lippen en een paar biertjes door heb je toen ook nog wat beloftes ge daan. Die woestenij en aftandse op stallen bij FC Boshuizen, dat kan niet alleen door onwil en onverschilligheid van een deel van de leden komen. Ik denk toch echt dat Massaar, die als het ware bijna honderd jaar ge leden LFC zelfheeft opgericht, en Stouten, de regelneef annex suikeroom van de Boshuizerka de, het bij het rech te eind heb ben. De gemeente laat het afwe- Doe de gewone Leidenaar een lol, Pechtold ten. Doe de gewone Leidenaar een lol, Pechtold, en vaardig bij het scheiden van de markt nog een paar dienstbevelen uit ten faveure van FC Boshuizen. Regel ik dat ze je portret in de kantine ophangen. En niet pal naast het dartbord. Schrikbarend trouwens hoe de meeste voetbalvelden er in Lei den bij liggen. Omdat het maar van dat akelige mooie weer blijft en ik van de dokter vanwe ge een blessure flink moet fiet sen, heb ik een rondje langs nog wat andere velden gemaakt. Het lijkt wel of we in mei zitten in plaats van aan het begin van het seizoen. Schijnt de schuld te zijn van Karei Caron, chef ter reinbeheer van de gemeente. Van de zomer had Karei via - via gehoord van een sproeiver- bod en zonder het bij de water leidingbazen te checken heeft hij zelfde kraan maar dichtge draaid. Voetballen doen we dit seizoen in Leiden daarom op verschroeide aarde. De krant heeft tegenwoordig een rubriekje met de favoriete vel den van lieden die hier in de re gio geregeld naar het voetbal gaan. Deze week was het de beurt aan vriend Caron. Karei wilde de Leidse clubs graag bui ten beschouwing laten. Dat be grijp ik. De hondenuitlaatstrook bij ons in de straat ligt er groe ner bij dan verreweg de meeste voetbalvelden in de stad. Je kunt toch kwalijk een van die verdor de akkers als veld van je voor keurgaan noemen. De topdrie van Caron: 1. MMO, 2. Wou- brugge en 3. TAW. Toegegeven, het veld van MMO is idyllisch gelegen daar tussen de koeien in Hoogmade, maar wat stelt die accommodatie als geheel nou voor? Of staat MMO op 1 uit lo kaal chauvinisme? Toevallig woont Caron in Hoogmade. In Woubrugge komt Karei ook wel eens, want dat is op weg naar Ter Aar waar zijn club TAW voetbalt. Caron is daar een eeu wigheid trainer geweest. Rare topdrie. Wel eens bij RCL wezen kijken, Karei? Is niet zo ver van Hoogmade hoor. In Leiderdorp ligt het fraaie sportpark De Bloemerd en het hoofdveld van RCL is op dat van Quick Boys na het mooiste in de regio. Zou er nou helemËÊniets meer te doen zijn aan die trieste ter reinomstandigheden aan de Boshuizerkade, in de Kikkerpol der, De Mors en De Kooi? In Wageningen heb je de agrari sche universiteit. Daar zullen ze toch wel een paar knappe kop pen met kennis van gras heb ben? Als Alexander Pechtold nou als de wiedeweerga een beetje gaat rietwerken in de ge leerde kringen van zijn nieuwe werkplaats kan hij binnenkort wat know-how deze kant op sturen. Iemand die Caron en collega's een lesje kan leren. Ie mand die de veldwerkers van de gemeente Leiden kan vertellen hoe je een verstikt voetbalveld weereen beetje nieuw leven in blaast. Kom op meneer de bur gemeester, we kunnen toch moeilijk metz'n allen op het kunstgras van Roomburg gaan hockeyen. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.Id@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23