'Spitstoeslag automobilist in Randstad' m Man opgepakt na ontvoering twee kinderen Prinses komt op voor sociale werkvoorziening Forse vertraging dreigt voor HSL ■iiini 071 - 528 14 14 Steekpartij in Stevenshof Bestuurders willen kilometerheffing www.woonbeurs.nl Leiderdorpse moeder gaf vermoedelijk opdracht aan kidnap-bureau Jackpotwinnaar van vijf miljoen euro onvindbaar Lions Dive Beach Resort /y.liQnsdive.com Idols gezocht Leidsch Dagblad lure wind haalt toderlanders it polderslaap roRail jaagt p vandaal n spoorloper i Irak geen spoor evonden van pkkenvirus >cht studenten bodewoning an het Stadhuis' egiobewoners v Delen zich veilig e woonomgeving ederland laakt zich MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www. leidsch dagblad. nl Dagblad NR. 43340 LOS zaterdag 20 SEPTEMBER 2003 TRI bedrijfshuisvesting HAA6WEC 51 LEIDEN qq www.immo-rijnstede.nl NR. 43340 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 leiden - Een ernstig verwarde Leidenaar heeft gisteren zonder enige aanleiding een ongeveer 40-jarige plaatsgenoot neerge stoken bij station De Vink. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht. De steekpartij gebeurde iets voor vijf uur op de Dob- bedreef in de Stevenshof. Agenten die in de buurt waren kregen een goed signalement en hadden de 30-jarige dader snel te pak ken op de Trompweg in Voorschoten. Voor de totaal verwarde man. die bij zijn arrestatie geen weerstand bood. werd gister avond psychische hulp gezocht. door René Torley Duwel santpoort - Er moet 'zo spoedig mogelijk' een kilometerheffing komen op de snelwegen rond Amsterdam. De opbrengst van de heffing is nodig voor het ver breden van wegen en het uit breiden van het openbaar ver voer. Dat vinden lokale en regio nale bestuurders, die daarmee afstand nemen van het kabinets plan om de kilometerheffing te schrappen. De meeste bestuurders denken aan een spitstoeslag van vier cent per kilometer. Dit levert per jaar ongeveer honderd mil joen euro op: een gemiddelde lastenverzwaring van vierhon derd euro per automobilist. Volgens de bestuurders is dat aanvaardbaar, omdat de forens er ook iets voor terugkrijgt: meer asfalt en beter openbaar vervoer. Vertegenwoordigers van ge meenten en provincies werden het gisteren eens over de voor waarden, die zij stellen aan de bouw van 150.000 woningen in het noordelijk deel van de Randstad in de periode 2010 - 2030. Zij zijn daartoe bereid als het Rijk met vijftien miljard eu ro over de brug komt voor de verbetering van wegen, open baar vervoer en bedrijventerrei nen. Op een speciale conferen tie in Santpoort is afgesproken dat de komende jaren vooral in DICIJNENKNAAK auderen en chronisch zie- n het debat over de miljoe- 12t>ta een bittere pil geble- en 'olitiek ge-jojo van CDA- Pr< leider Verhagen heeft niet veen voorkomen, dat per me- JS :nrecept voortaan een ei- ^'drage van 1,70 euro moet betaald. De manoeuvres 0UBe CDA-fractie wekte bij en vijand de nodige ver- igeringspartijen WD en emen het Verhagen kwa nt hij bij zijn verzet tegen dicijnenknaak steun heeft it bij de oppositie. Het ka- zit nog maar nauwelijks It pluche of het CDA zet de igen op scherp door te lonken, klonk het wandelgangen. Toch valt istische opstelling van IA te waarderen. Maar on- het belang van het onder bleef een goed resultaat tositie verwierp uiteinde- t voorstel de medicijnen- I te schrappen, omdat het k plaats daarvan het eigen voor ziekenfondspatiën- 5 wilde verhogen. Nadat ken eerst ruzie had ge lmet zijn coalitiepartners, elde hij vervolgens de Bos, Halsema en Ma in. Aan het einde van het |debat stond de fractielei- i het CDA dan ook met t lege handen, premier Balkenende, het Kamerdebat een bete- k maakte dan in het ver- I bleef het gezichtsverlies prhagen enigszins beperkt, ibinet is bereid om de ei- Rijdrage voor medicijnen i maximum van honderd [er jaar te binden. Om de- tachting' te betalen wordt ige wel verhoogd tot on- 1,70 euro. Een mager re- 1, maar beter dan het oor- celijke plan dat ouderen fonisch zieken op onaari- r hoge kosten zou heb- jjaagd. Schneider den haag/anp - De Staatsloterij staat al een half jaar voor een opmerkelijk raadsel. De loterij wil dolgraag 5 miljoen euro net to uitkeren aan de jackpotwi- naar van februari dit jaar, maar de geluksvogel is onvindbaar. In juni zocht het bedrijf zonder resultaat ook al de publiciteit om de winnaar te vinden. „We stellen alles in het werk om deze persoon te vinden", meldde commercieel directeur W. Bomas gisteren. „We heb ben affiches bij alle filialen in Amsterdam opgehangen en de mensen daar gevraagd extra alert te zijn." Het winnende lot met nummer BM085925 is op 25 februari van (advertenties) WWW.0ROEPEN.NL BEL&WIN! 30 SEPT-5 OKT AMSTERDAM RAI Rectificatie Witte Weekblad Zwembad De Does In het Witte Weekblad van woensdag 17 september 2003, editie Leiderdorp e.o., is op de voorpagina een zeer ver velende fout geslopen. In een bericht wordt vermeld dat Zwembad De Does in Leiderdorp voor onbepaalde tijd gesloten is vanwege een olielek in de beweegbare vloer. Dit is onjuist. Het zwembad is gewoon geopend en heeft absoluut geen problemen van dien aard. De redactie van het Witte Weekblad biedt hierbij haar excuses aan voor de opgeworpen vragen en het ongemak voor het zwembad en de vele zwemliefhebbers in de regio. hamont-leiderdorp/gpd - De politie heeft gisteren een man opgepakt die betrokken zou zijn bij de ontvoering van twee kinde ren van de Russische concertpianist Alexander Warenberg en zijn ex-vrouw, de Leiderdorpse Constance Scheers, afgelo pen donderdag in de Belgische plaats Ha- mont-Lo. Vermoedelijk gaat het om A. Llobera uit Rijswijk, bedrijfsleider van een bureau dat in opdracht kinderen ontvoert. De politie wil dat niet bevestigen. België vraagt bin nenkort om uitlevering. Een andere man heeft korte tijd voor verhoor vastgezeten in Tilburg, maar is inmiddels weer vrij. Hij had zich vrijwillig bij de politie gemeld. Volgens de advocaat van Warenberg, Lief- ting, weet de politie inmiddels waar de kin deren zijn. De politie wil dat niet bevesti gen. Volgens bronnen bij de Belgische poli tie en Scheers' buren zijn de twee kinderen bij hun moeder, die vermoedelijk opdracht heeft gegeven voor de ontvoering. Haar woonadres in Leiderdorp is verlaten. Scheers' advocaat Slingenberg heeft nog geen contact gehad met haar. Na de scheiding wees een Nederlandse rechter de kinderen twee jaar geleden toe aan de moeder. De vader bracht hen eind vorig jaar niet terug naar Leiderdorp. Een dwangsom van 5000 euro per dag mocht niet baten. Na een mislukte poging van de moeder in januari van dit jaar om de kinderen terug te halen, slaagde de poging donderdag wel gedeeltelijk. De twee jongste kinderen, 10 en 7 jaar, werden door acht mannen met bivakmutsen meegenomen nadat Waren berg vlak voor de school van de kinderen was klemgereden. Het oudste kind, 12 jaar, ontsnapte aan de ontvoering omdat hij ziek thuis was. Opvallend is dat op de dag voor de ontvoe ring de moeder de kinderen nog in Tilburg had gezien. Dat zegt Scheers' advocaat. Het is niet duidelijk of het verhoor van de man in Tilburg hiermee verband houdt. J. Smits van de Stichting Kinderontvoering is ervan overtuigd dat de ontvoering het werk is van Llobera. De moeder klopte on geveer drie maanden geleden eerst bij Smits aan om de kinderen terug te halen, maar hij ging daar niet op in omdat ze in zijn ogen vreemd overkwam. De moeder zou daarop hebben gezegd dat ze contact zou opnemen met Llobera. Pagina Binnenland: Groeiende markt voor 'kinderophaaldiensten' Pagina R3: Buren geven moeder die kinderen laat ontvoeren groot gelijk Haarlemmermeer en de Bollen streek wordt gebouwd. De bouw van nieuwe woningen in Almere is afhankelijk van de aanleg van de IJmeerlijn, die aan de Zuiderzeelijn wordt ge koppeld. In Amsterdam worden 50.000 woningen gerealiseerd, vooral in Noord. In de gemeen te Haarlem worden zo n vier duizend woningen gepland. In Muiden en Weesp komen er vijfduizend woningen bij (in het bijzonder op het KNSF-terrein en in Bloemendalerpolder). Langs de as Haarlemmer- meer-Amsterdam-Almere wordt tot 2030 bijna tachtig procent van het totale bouwvo lume van 150.000 gerealiseerd. „Zonder waarborgen van de rijksoverheid voor een goede bereikbaarheid loopt de boel vast", aldus de Amsterdamse wethouder Duco Stadig, voor zitter van de conferentie. Er is zo'n vijftien miljard euro nodig, waarvan automobilisten een deel betalen via een kilometer heffing. Hoe dit er in de praktijk uitziet, wordt nog verder onder zocht. ,Het gaat hier om een zeer politiek beladen onder werp", zei WD-gedeputeerde Henry Meijdam gisteren. Vooral onder druk van Almere is besloten geen specifieke snel wegen te noemen voor een proefproject. De meeste be stuurders voelden wel voor een proef tussen Haarlemmermeer en Almere. dit jaar om precies 16.04 uur in Amsterdam gekocht. Mocht de zoekoperatie geen effect heb ben, dan zijn er nog meer mo gelijkheden. Volgens Bomas is het, met medewerking vap ban ken, mogelijk om na te gaan of er rond dat tijdstip op die dag in de bewuste winkel een pin- transactie is geweest. Zo is ooit een prijswinnaar opgespoord. De winnaar van de 5 miljoen euro heeft nog tot februari 2004 de tijd om zijn prijs te innen. Daarna vloeit het bedrag terug naar de Staatsloterij. Eén keer eerder bleef een hoge prijswinnaar onvindbaar. Het ging toen om een bedrag van 250.000 gulden. Prinses Margriet en Ineke Weerheim schateren het uit in Swaenendrift. De prinses opende het nieuwe onderkomen van de regionale sociale werkvoorziening Alphen aan den Rijn gistermiddag. Foto: WFA/Engel Lameijer Ctra^ao WW! door Nancy Ubert alphen aan de rijn - Prinses Margriet vindt het 'onbegrijpe lijk' dat personeel van een soci ale werkvoorziening naar huis moet worden gestuurd en dat steeds minder gehandicapte mensen in aanmerking komen voor een plaats bij de voorzie ning. „Ik kan daar echt niet bij", zegt ze. De prinses opende gisteren Swaenendrift, de nieuwbouw van de regionale sociale werk voorziening Alphen aan den Rijn (SWA). Aan het einde van haar bezoek stond ze met com missaris van de koningin Frans- sen, burgemeester Schoof, wet houder Voogd en de directeu ren van de SWA nog eriige tijd na te praten in de lobby. Vrijwel niemand van de aanwezige pers was daarbij. Journalisten en fotografen moesten achter een glazen schuifdeur blijven wachten tot het moment waar op de prinses was vertrokken. Maar de receptionistes van de SWA en de mensen die bij toe val in de ontvangsthal terecht waren gekomen, konden het gesprek woordelijk volgen. Wethouder Voogd, voorzitter van het bestuur van de SWA, klaagde bij de prinses zijn nood over de aangescherpte wet soci ale werkvoorziening. De WSW- bedrijven worden, meer dan in het verleden, gedwongen hun werknemers naar de reguliere arbeidsmarkt te dirigeren. Strik ter dan ooit wordt een plek bij een sociale werkvoorziening toegekend. Dat heeft voor be drijven als Swaenendrift verre gaande gevolgen. „De reguliere werkgevers accepteren onze mensen niet en wij mogen een bepaalde groep mensen niet meer aannemen", aldus direc teur Frankes. Voogd: „En de mensen die wij er moeten uit gooien, komen via de sociale dienst weer binnen." Met de nieuwe wetgeving moest een duidelijk onder scheid ontstaan tussen de men sen die onder de Wet Inschake ling Werkzoekenden vallen en de doelgroep van de sociale werkvoorziening. Maar in de praktijk is een scherpe grens niet te trekken. Dus vallen men sen tussen wal en schip, be grijpt prinses Margriet. „Kunt u als gemeente deze mensen dan niet in dienst ne men", suggereerde de prinses. Voogd antwoordde dat dit on mogelijk is omdat de vraag naar de producten die in Swaenen drift worden gemaakt niet altijd even hoog ligt. En dan moet je mensen betalen voor productie die niet geleverd hoeft te wor den. Volgens commissaris Fransen komen WSV-bedrijven in een 'spagaat' terecht. De verscher- Heb je je opgegeven voor het programma Idols en mag je op de auditie komen? Laat het ons weten voor een ver haal in de krant. Je kunt een briefje sturen naar redactie Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB, Leiden, of een email naar redactie.ld@hdc.nl. ping van de doelgroep leidt er toe dat de gemiddelde lichame lijke en psychische capaciteiten van het personeel verder naar beneden zakt. Daardoor daalt de arbeidsproductiviteit, wat weer gevolgen heeft voor in komsten van de ondernemin gen die toch al financieel krap zitten. Prinses Margriet is van mening dat gemeenten 'een sterke vuist' moeten maken. De toch al kwetsbare groep werknemers mag niet verder de dupe wor den van de afbraak van het so ciale bestel. Pagina R5: Margriet gaat in turbotred door Swaenendrift Medicijnenknaak wordt 1,70 euro den haag - De 'medicijnen- knaak', de eigen bijdrage per doktersrecept die het kabinet wil invoeren, komt waarschijn lijk uit op 1,70 euro. Aanvanke lijk ging het kabinet uit van een eigen bijdrage van 1,50, maar nu het kabinet heeft besloten een maximum te stellen aan het bedrag dat iemand per jaar moet bijbetalen, valt de 'knaak' iets hoger uit. Het maximum zal 100 euro per jaar bedragen, al zei premier Balkenende gis teren na de ministerraad dat dat nog niet helemaal vaststaat. Voeten op bank: 440 euro boete amsterdam - Een 20-jarige man heeft gistermiddag in de Am sterdamse metro een boete van 440 euro gekregen omdat hij weigerde zijn voeten van de bank te halen. De bekeuring vloeit voort uit het offensief dat de Amsterdamse politie is be gonnen tegen hufterig gedrag in het openbaar vervoer. Wie zich in metro en tram asociaal opstelt, komt er voortaan niet meer met een waarschuwing vanaf. VN steunen Arafat met resolutie new York- De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft gisteravond een resolutie aangenomen waarin Israël ge vraagd wordt zijn dreiging om 'het obstakel Arafat te verwijde ren' niet uit te voeren.De reso lutie werd met 133 tegen 4 stemmen aangenomen. Israël en de VS behoorden tot de te genstemmers. Onder de voor stemmers waren alle vijftien lidstaten van de Europese Unie. Een soortgelijke resolutie stuitte eerder deze week in de Veilig heidsraad op een veto van de Amerikanen. Een woordvoerder van de Israëlische premier Sha ron noemde de resolutie 'van geen belang.' (advertenties) Sotheby's INTERNATIONAL REALTY organiseert op zondag 28 september a.s. van 10.00 tot 20.00 uur een PROPERTY EXHIBITION IN HOTEL/AU BERGE DE KIEVIET TE WASSENAAR Kom kijken naar een uitgebreide presentatie van villa's, apparte menten en projecten in o.a. Spanje, Portugal en Frankrijk. Kijk voor meer informatie op: www.graal-sotherbys.nl of bel: 071 - 524 9222 den haag/gpd - Opnieuw dreigt forse vertraging voor de aanleg van de hogesnelheidslijn. Mi nister Peijs (verkeer en water staat) en de welstandscommis sie die namens 25 gemeenten de bouw begeleidt, hebben hoog oplopende ruzie over ver soberingen in de aankleding van de HSL die Amsterdam met Parijs gaat verbinden. Zo zou een lichtmetalen 'strip' langs de lijn, die het spoor als het ware 'uit het landschap tilt' worden geschrapt. Architect en secretaris van de overkoepelende welstandscom missie Freijser begrijpt het niet. „VROM heeft kort geleden nog uitgesproken dat vormgeving, vooral ook van grote projecten, moet verbeteren. Nu gebeurt het tegenovergestelde." Peijs doet het eenvoudig af. „De tij den zijn veranderd, het geld is op." Tot grote woede ook van Flip ten Cate, directeur van de (advertentie) Laatste weekend Theater van Leven Dood gratis kinderspeurtochten ...en gratis toegang! Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Federatie Welstand. „De minis ter speelt welstand ten onrech te de zwarte piet toe als kosten- opdrijver bij bouwprojecten. Als ontwerpers en bouwers vanaf het begin de kwaliteitsei sen uit het Masterplan vormge ving hadden gevolgd, was het project geen cent duurder ge worden." De welstandscom missie dreigt zichzelf nu op te heffen. Zou dat gebeuren, dan moet de minister in elke afzon derlijke gemeente langs de wel standscommissie. Een lange reeks procedures dreigt zo. Peijs vindt de eisen van wel stand om de lijn in het land schap in te passen te duur. Vol gens haar gaat het om 70 tot 80 miljoen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Postcode Telefoon Wi| gaan zorgvufcig om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 /an de krant treft u nadere informatie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 en 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1