Madonna slaagt, dankzij haar illustrator BOEKEN Rock 'n' roll net een luier om Kate Hepburn regelde altijd haar zaakjes zelf Van vluchteling tot wereldminister ;7akkundig en knap ïiaar nergens rakend Thema jaloezie centraal in eerste kinderboek van artistieke kameleon Ouwehoerende vijftigers ZATERDAG 20 SEPTEMBER 2003 - latste deel Brood-biografie het beste biografie recensie Jan-Hendrik Bakker dje springlevend' door Bart Chabot. verij Nijgh Van Ditmar. Prijs: 19,90. het wezen van de rock 'n' ■s veel gezegd. Zeker is dat Brood, Nederlands iguur die ooit begon als igen pianistje bij de Drent- t uesformatie Cuby and the ards, tot het verschijnsel En zeker is voorts dat Chabot, met zijn nu vier- q e biografie van zijn vriend, tot de mythevorming rond heeft bijgedagen. Nu de n nde legende' dood is, is er tan Chabots reeks een ein- ■komen. lots afsluitende boek over even van Herman Brood alle clichés die over de rock S( >11 keurig intact, het beves- :e zelf. Toch is dat in dit eigenlijk geen bezwaar, gebeurt allemaal met een Dog. 'Ik kan niet dood' er op de achterzijde, een raak van Brood die met stevige korrel zout geno- moet worden gezien de ellende aftakeling waar de lezer in dit deel wordt ïfronteerd. ood is een verschijnsel dat et burgerbestaan behoort, rockster is vitaal tot het -1. Rocksterren kwijnen niet -in een verpleeginrichting; n er opeens niet meer, zie zie Jim Morrison, zie John n, zie Jimi Hendrix. Het dat Herman Brood ons :n joyeuze sprong van het hotel verliet ('springle- hoort dan ook geheel bij lago. Alsof het om Broods ie stagedive ging. it heeft zijn titels altijd 1st een opgewekte la- meegegeven. Broodje ge- Broodje halfom. En in het waarin de aftakeling van gestalte moet krijgen, hij dus geheel in de geest e rock 'n' roll-mythologie. ije springlevend is het bes- el van de vier geworden. in)e andere drie ontkom je w lan de indruk dat Chabot, j5 ïumoristisch hij ook kan 7 temen en schrijven, bezig n! veest met een soort rock e' oll-hagiografie. Van dat boeken zijn er vele. In de rbare bibliotheek tref je de Hian ook aan bij de boeken L lopmuziek. (g ie voorgaande delen beza- Vn beetje alles wat in een JS'n' roll-boek hoort, behal- Jepgang. En dat laatste is, icOiabots woordspeligheid ogenblik te volgen, brood- roman recensie Wim Vogel igeluk' door Thomas Verbogt geverij U.Veen. Prijs: 12,50. jilijk maken waarom Het uk van Thomas Verbogt Onbevredigde indruk ach- ,git is niet eenvoudig. Plot, structuur: geen kwaad )iti daarover en ook het süg- ve schrijven, het suggere- 7 et de lezer zoveel mogelijk geven, kun je aan Ver vel overlaten. Q hien is het wel allemaal te zijn de verwikkelingen lacht en blijven daardoor u lersonages te veel lede- pn die hun rol spelen in litgekiend scenario maar elijks een eigen leven lei- Vakkundig, dat is het l dat boven komt drijven, maar geraakt voel je je ns en dat is toch vreemd n roman waarin de emo- 1 het menselijk drama niet :n geschuwd, even van de succesvolle tchrijver Rik van Maanen irouwd op leugens. Die leu- ïier onthullen zou het ple- 'an zijn lezers vergallen, aar zwijg ik over. De on- chte dood van Marleen, uiige, echte grote liefde, ert het begin van dat le al leugens. De zogenaam- finoord van haar broer, aar dagen na haar ver- ng, is een volgende stap die eenmaal zijn gezet, is ir Rik geen weg meer te- Madonna als kinderboekenschrijfster. Ach ja, van een artistieke kameleon als zij kun je alles ver wachten. Maar toch moest zij, meer dan menig an der debutant op dat vlak, opboksen tegen het hardnekkige verwijt dat zij als beroemdheid denkt met alles weg te komen. Maar ze kómt ermee weg. Met glans. Dankzij illustrator Jeffrey Fulvimari. kinderboek recensie Hanneke van den Berg 'De Engelse rozen' door Madonna (tekst) en Jeffrey Fulvimari (illustraties). Uitgeverij Vassallucci. Vertaling Mireille Vroege. Prijs: €15,00. Vanaf zes jaar. De titel De Engelse rozen slaat niet op met zorg gekweekte bloemen, maar op de vier vriendinnen Nicole, Amy, Charlotte en Grace. De vier willen niets weten van een meisje uit hun buurt, de eenzame Binah. In veel kinderboeken worden uitgestoten kinderen gepest, als minderwaardig gezien of uitgelachen. Maar Madonna heeft ge kozen voor het thema jaloezie. De meisjes willen niet met Binah spelen juist omdat ze zo mooi is en alles lijkt te hebben. Ze heeft de vier vriendinnen toch zeker niet nodig? Daarbij ligt het voor de hand te denken dat Ma donna's eigen dochter Lourdes model heeft ge staan voor Binah. Tijdens een slaapfeestje bij Nicole vraagt haar moeder waarom ze eigenlijk nooit met Binah wil len spelen. De vraag treft hen meer dan ze had den verwacht en als ze uiteindelijk in slaap val len, dromen ze allemaal dezelfde droom. Een pe temoei geeft hen de kans om onzichtbaar te wor den en zo het leven van Binah van dichtbij te be kijken. Gewoon om te zien of ze wel echt met haar zouden willen ruilen. Dan zien ze dat Binah geen moeder meer heeft en na schooltijd nog het hele huishouden moet doen. De Engelse rozen begrijpen dat ze Binah ten onrechte hebben geïdealiseerd en besluiten vanaf nu haar in hun vriendengroepje op te ne men. Eind goed, al goed. De dik opgelegde moraal in dit boek kan Madon na niet worden verweten. Juist kinderboeken waarin alles heel zwart wit is, waarin goed lijn recht tegenover kwaad staat, slaan vaak erg goed aan bij kinderen. Zo blijft het allemaal lekker overzichtelijk. Alleen is het verhaal niet bijster origineel. Met wat kleine aanpassingen heeft ze er een moderne Assepoester van gemaakt. Veel meer is het niet. Wel krijgt het boek door de ei gengereide humor iets aparts. Madonna spreekt de kinderen die voorgelezen worden direct aan met zinnen als: „Heb jij nooit groen gezien van jaloezie? Of het gevoel gehad dat je uit je vel zou springen als je niet kreeg wat iemand anders had? Als je nee zegt, sta je te liegen dat je zwart ziet, en dan ga ik het aan je moeder vertellen. En nu even je mond houden." Madonna schijnt zelf voor de illustrator Jeffrey Fulvimari te hebben ge kozen en daarmee heeft ze een buitengewoon goede keus gemaakt. Hij is grappig, origineel en erg verfrissend. Voeg daarbij nog de prima ver zorgde vormgeving en Madonna mag trots zijn op haar zoveelste experiment. Benieuwd of ze dit niveau in de volgende vier delen van de aange kondigde reeks kan volhouden. Herman Brood, september 1998. Foto: Hans van Weel nodig. Maar de snelheid van Chabots wat hijgerige stijl en de wijze waarop hij met zijn band recorder bovenop zijn onder werp 'zit' lieten geen ruimte voor afstand. Tekst werd op tekst gestapeld zonder enig doorzicht of ruimte voor reflec tie. In dit laatste deel echter ont staat de relativering die in de voorgaande delen ontbreekt. De tegenstelling tussen leven en levenspose, die Chabots boeken over Herman Brood op zich interessant maakt, komt nu opeens helder naar voren. Aan het eind van Broods carri ère wordt de musicus en schil der door een Britse arts pijnlijk duidelijk gemaakt waar het ei genlijk omdraait: meneer Brood, u moet nu kiezen voor uw leven of voor een lifestyle. Brood koos zijn levenlang voor een lifestyle, maar werd daar ten slotte de gevangene van. Een levende legende draagt geen luiers. Brood wel, in dit deel althans. Ciao Monkey heet te zijn cd die over de afkick-el- lende ging. Niet voor niets vol gens vele fans zijn beste, want Brood is hier het meest mens en het minst ster. In dit laatste boekdeel is de spanning tussen pose en wer kelijkheid ontroerend. Brood immers zal aan zijn pose ten onder gaan tenslotte, maar hij wordt wel steeds 'echter'. Daar mee krijgt pas in dit deel het verhaal de menselijke drama tiek mee, waar literatuur eigen lijk niet zonder kan. Vier boeken over Herman Brood zijn duidelijk te veel ge weest. Teveel van hetzelfde en te weinig beschouwelijke mo menten. Had Chabot zijn por tret maar gecomprimeerd in dit ene deel, dan was de Neder landse literatuur nu een mees terwerk rijker. Katharine Hepburn in 'Breakfast at Tiffany's' (1961) en (links) in een ongedateerde close-up. Foto: Reuters/gpd biografie recensie James McGonigal 'Kate Remembered' door A. Scott Berg. Uitgeverij Simon Schuster (importeur Van Ditmar). Adviesprijs: €37,95. Legendes uit Hollywood ster ven soms eenzaam. Een enkele keer kiezen zij daarvoor: de dit jaar overleden Katharine Hep- bum is daarvan een voorbeeld. Zij verkoos de laatste decennia van haar turbulente leven door te brengen met vrienden en vriendinnen; de filmwereld kon haar verder gestolen worden. 'Kate' Hepburn was in meer dan een opzicht een opmerke lijke vrouw. Zij won in haar loopbaan vier Oscars (een re cord), schitterde naast sterren als Humphrey Bogart, Spencer Tracy en Cary Grant en speelde en passant in toneelstukken (o.a. van Shakespeare). Niet al leen op Broadway, maar door heel Amerika - Kate voelde zich als ster nooit te goed voor de provincie. In al deze hoedanigheden was zij vooral zichzelf. Kate had nooit een agent of andere verte genwoordiger nodig, zij regelde haar eigen zaken. Zeker in de film- en theaterwereld van de jaren dertig in de VS was dat opvallend. Kate verbaasde vriend en vijand door bijvoor beeld achter de schermen de rechten op te kopen van een to neelstuk, waarin zij vervolgens de hoofdrol speelde. „Ik weet niet of de producent dit goed vindt", zei zij bij lastige ge sprekken - haar dubbelrol ver borgen houdend. Schrijver A. Scott Berg kwam bij toeval in haar leven in de jaren zeventig, toen hij een portret van haar maakte voor een Ame rikaans blad. Het contact resul teerde in een vriendschap, waar nu een fraai boek uit is voortge komen. Kate Hepburns artistieke pres taties zijn uitgebreid belicht na haar overlijden in de zomer van dit jaar. Wat Berg toevoegt is een gedetailleerd beeld van een sterke vrouw. In haar vak (veel zijdig actrice), in haar zakelijk leven (commercieel roofdier) en privé (een promiscue, maar liefdevolle levenswandel).. Hepbum sloot in haar leven vaak compromissen, maar - pa radoxaal - alleen op haar voor waarden. Zij ging in alle op zichten vaak tot het uiterste, maar wist uiteindelijk een ba lans te vinden. Voor haar grote liefde Spencer Tracy liet zij ze ven jaar haar carrière schieten om hem tot zijn dood te verple gen, maar dat was haar keus. Berg heeft een warm boek ge schreven, dat de actrice laat zien in al haar verschijningsvor men. Dat hij ook de meedogen loze kanten van Hepbum laat zien zonder haar tekort te doen, tekent zijn onafhankelijkheid. De opmerkelijke carrière van Madeleine Albright romans geen letter meer op pa pier krijgt en zijn geld veel ge makkelijker verdient in het Hil- versumse mediapark. Grote moeite heb ik met alle toevalligheden waarvan deze roman het moet hebben. Vrien den die jarenlang onzichtbaar waren, dienen zich plotseling aan. Een Amsterdamse zwerf ster blijkt een vriendin uit Riks Nijmeegse jeugd. Haar helder ziendheid confronteert hem zo maar, na jaren, met zaken waarvan hij liever zijn eigen verhaal zou maken. In feite ontwikkelt de roman zich precies zoals de soaps die Rik schrijft, vol 'onverwachte momenten die heel vanzelf sprekend zijn.' Maar die zoge naamde vanzelfsprekendheid, dat is toch precies de kem van de bezwaren die we sinds jaar en dag tegen soaps aanvoeren? 'Het zijn altijd anderen die dit soort zaken overkomen', dat lijkt mij een juiste reactie van de soapliefhebber. Bij literatuur is die reactie dodelijk. biografie recensie James McGonigal 'Mevrouw de minister' door Madeleine Albright Uitgeverij Ambo/Anthos. Prijs: 22,90. Madlenka Körbel, later Korbel, nog weer later Madeleine Albright, is een voor beeld van de Amerikaanse droom. Een vluchteling uit het oude Europa die het schopt tot in het hart van de Amerikaan se macht en welvaart. Zij was van 1996 tot 2000 de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die Sovjet- presi dent Jeltsin met haar blik het zwijgen kon opleggen en nog minder bang was voor de Servische president Milosevic. Maar deze droom is in sommige opzich ten bedrog. Albright, geboren in 1937 in Praag, hoorde daar al bij de elite. Haar vader was minister en later ambassa deur namens Tsjechië. Zijn connecties stelden hem in staat in 1939 voor de Na zi's te vluchten naar Londen en later (in 1948) voor Stalin naar Washington. De kleine Madlenka werd in 1957 gena turaliseerd tot Amerikaans staatsburger. Zij sloot zich in de VS snel aan bij de bo venlaag van haar nieuwe samenleving. Dat ging niet in alle opzichten goed. Op de universiteit van Boston leerde zij Joe Albright kennen, telg uit een rijk ge slacht van dagbladuitgevers. Na drie dochters liet hij haar in 1982 in de steek voor een ander. Madeleines kennisma king met de Amerikaanse upper class leek voorbij. Op eigen kracht echter kreeg zij een loopbaan in de journalis tiek, vond een ingang in de wetenschap en (allerbelangrijkst, bleek) kreeg con tacten in de Democratische partij. Al in de jaren zeventig had zij haar Euro pese achtergrond gebruikt. Kennis van dit deel van de wereld was in de VS toen nog zeldzamer dan nu. Albright ver grootte haar marktwaarde door Russisch te studeren. Zo kon zij een loopbaan be ginnen bij het ministerie van buiten landse zaken. Haar levensloop schetst zij heel levendig aan de hand van deze ontwikkelingen, maar ook aan de hand van persoonlijke zaken. Zij heeft het als werkende alleen staande moeder gered met drie doch ters, een huishouden en een baan. Als ambassadeur en minister had zij een chauffeur en andere assistenten, als we tenschappelijk medewerker niet. In al deze perioden was het vaak schipperen met belangen, laat zij ontwapenend zien. In 1996 was de herkozen Bill Clinton op zoek naar iemand 'anders dan anders' voor de functie van minister van buiten landse zaken. Albright was in alle op zichten geschikt. Zij was wetenschappe lijk gevormd en gepokt en gemazeld in de ruzies van de Verenigde Naties waar hij haar eerder als ambassadeur had be noemd. Bovendien had Albrights persoonlijke achtergrond haar geschikt gemaakt voor de periode van na de Koude Oorlog. Het was in de jaren negentig een periode van ontspanning tussen de supermach ten. Maar af en toe moest Amerika de spierballen laten zien. En die had de kleine Madlenka. Albright schrijft over Amerikaans beleid inzake Joegoslavië, Irak en Korea. Zij schrijft ook, terughoudend, over terro risme. Zij schrijft niet over binnenlandse politiek en Clintons persoonlijk gedrag. Daar gaat een minister van buitenlandse zaken ook niet over, maar de nieuwsgie rige buitenstaander vindt het wel jam- Madeleine Albright zwaait naar Israëli sche studenten tijdens een - vergeefse - poging in 1997 om het vredesproces vlot te trekken. Foto: AP mer. Deze memoires worden gered door een persoonlijke, openhartige stijl van rapporteren. Dat ondervangt voor een groot deel het gebruikelijke nadeel van memoires dat ze vooral netjes willen zijn, geen vuile was willen tonen. Maar Madlenka had ook hier wel iets meer mogen laten zien van haar intellectuele spierballen. roman recensie Peter Kuijt 'Vijftigers' door Peter de Zwaan. Uitgeverij Ellessy. Prijs: 17,95. 'Het leven is wat je gebeurt, ter wijl je andere plannen maakt', zingen Acda De Munnik hun geestelijk leider John Lennon na. Het kan net zo goed het leidmotief zijn van Vijftigers, de jongste literaire exercitie van misdaadauteur Peter de Zwaan. Geen thriller ditmaal, maar een roman waarin zeven mensen van middelbare leeftijd besef fen dat hun leven niet aan de verwachtingen beantwoordde die ze zo hevig koesterden. Het boek handelt overde ci neast Leffert, die zes vrouwen en een man tijdens hun mid delbare schooltijd in een pro vinciestadje heeft gefilmd en dat heeft herhaald toen ze twin tigers, dertigers en veertigers waren. Nu hebben de zeven Sa ra dan wel Abraham gezien en heeft Leffert hen uitgenodigd een besloten premièrefeestje bij te wonen van een nieuwe film: Vijftigers. De Zwaan beschrijft het etmaal waarin het zevental zich voor bereidt op het feest van Leffert. En daar waar de schrijver in zijn thrillers meer zegt met zo weinig mogelijk woorden, ver geet De Zwaan hier zijn ge roemde stijl voort te zetten. Het is te veel van alles, de zeven hebben ieder hun eigen verhaal en willen dat ook allemaal kwijt. Het verhaal sleept zich tergend langzaam voort. De dialogen, toch het ultieme wapen van De Zwaan, vallen zwaar tegen.In de roman willen de zeven slachtoffers nog meer adrem zijn dan de ander en dat levert eindeloos durende twee-, drie- en viergesprekken op. Nooit geweten dat vijftigers zo oeverloos konden ouwehoeren. In de finale duikt er iets van een thrillerachtige spanning op, wanneer Leffert het zevental in een verlaten kliniek dé ene schokkende verrassing na de ander voorschotelt. Maar dat het boek het ethische aspect van het vastleggen van privé-le- vens aan de kaak stelt, is een flaptekst met te veel eer. Na zo veel prachtige thrillers waar voor De Zwaan wel meer dan alleen een Gouden Strop had mogen winnen, kan voor Vijfti gers - helaas - het laatste woord uit zijn roman volstaan: Decon fiture. TOP-10 FICTIE 1. (1) Nicci French, De verborgen glimlach. Ambo/Anthos, 18,90 2. (8) Bart Chabot, Broodje springlevend. Nijgh Van Ditmar, 18,50 3. (5) Geerten Meijsing, Malocchio. Arbeiderspers, li|95 4. (-) David Endt, Ajax-zielen. Contact, 10,00 5. (-) Char Margolis, Char, het medium. Kosmos, 15,99 6. (-) Heieen van Royen, Godin van de jacht. Vassallucci, 19,95 7. (-) Donna Tartt, De kleine vriend. De Bezige Bij, 17,50 8. (-) John Grisham, De claim. Bruna, 19,95 9. (-) Lauren Weisberger, De duivel draagt Prada. De Boekerij, 16,95 10. (-) Gerard Reve, Brieven aan Bram P. De Bezige Bij, 16,90 De boekentoptien wordt weke lijks samengesteld op basis van verkoopcijfers van Athenaeum Boekhandel en H. de Vries Boe ken in Haarlem, Boekhandel Kooyker in Leiden, Plantage Boekhandel Harkema in Hilver sum, Boekhandel Los in Bus- sum en Boekhandel De Ark in Almere.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19