ECONOMIE FNV luidt actieperiode in VEB wil weten wanneer Moberg bonus krijgt Rabo en Eureko zoeken weer naar fiisiekansen IMF: Economie het lage rente hard no<| Casema en KPN pra over voltooien glasn Beurstopman in New York neemt ontslag De Waal waarschuwt: 'Dan wordt het matten' 'Vijf miljard overwaarde huizen dit jaar verzilverd' Kabinet remt banengroei overl 'Zonneschoorsteen' bij sportcomplex SIOD pakt malafide uitzeil, Fabrikant Camel: 2600 banen weg Winston-Salem - De Ameri kaanse sigarettenfabrikant R.J. Reynolds, met als bekendste merk Camel, schrapt 2600 van de 6500 arbeidsplaatsen. Rey nolds heeft in de VS te kampen met scherpe concurrentie van prijsstunters. Forse uitgaven voor reclame mochten weinig baten. Er circuleren berichten over een fusie met concurrent Brown Williamson. Bolkestein regelt inspraak bij fusie brussel - Eurocommissaris Bol kestein werkt aan een voorstel dat de inspraak van werkne mers regelt bij internationale fusies en overnames. In Neder land is de invloed van de on dernemingsraad al geregeld, maar op Europees niveau ont breekt tot nog toe wetgeving daarover. Volgens Bolkestein is het voorstel mogelijk in oktober klaar. Philips Drachten schrapt 175 banen eindhoven - Bij Philips in Drachten komen rond 175 ba nen te vervallen. De reorganisa tie is deels het gevolg van het verplaatsen van productie van rond 600.000 scheerapparaten naar de Philips-vestiging in Zhuhai (China). Verder wordt in Drachten een aantal efficiën- cy-verbeteringen doorgevoerd, waardoor het bedrijf toe kan met minder mensen. Bij de ves tiging werken nu nog een kleine 2000 man. Rechtszaak over pensioenplannen? Amsterdam - Pensioenfonds Textielindustrie onderzoekt ju ridische mogelijkheden om de staat aan te pakken over de pensioenplannen. De over- heidsplannen voor VUT en pre pensioen wringen met het pen sioenconvenant. Daarin heb ben overheid, werkgevers en werknemers afspraken gemaakt over de omzetting van prepen- sioenregels. Die nieuwe rege ling moet per 1 januari 2004 in gaan. Meyer Werf boekt mega-opdracht papenburg - De Duitse Meyer Werf in Papenburg verwacht een mega-order van de Maleisi sche rederij Star Cruises. Het Aziatische bedrijf zou nog deze week een order plaatsen voor de bouw van twee schepen met een waarde van 800 miljoen eu ro. De werf gaat wel verder met de reorganisatie die bijna 600 mensen hun baan kost. In Pa penburg werden eerder Super Star Leo en Super Star Virgo ge bouwd. Mobiele markt groeit 10 procent houten - De omzet van mobie le telefoniebedrijven groeit dit jaar 10 tot 15 procent. In de eer ste zes maanden realiseerden de vijf in Nederland actieve be drijven (KPN, Vodafone, T-Mo- bile, Orange en Telfort) samen een omzet van 2,6 miljard euro. Ongeveer 11,9 miljoen mensen hebben een mobieltje in Neder land, meldt onderzoeks- en consultantbedrijf Telecom.pa- per. De totale omzet van de vijf bedrijven komt in 2003 vermoe delijk uit op 5,3 tot 5,4 miljard euro. Vorig jaar was dat 4,7 mil jard euro. T-Mobile, Vodafone en Orange wonnen marktaan deel ten koste van Telfort en KPN, aldus de onderzoekers. new york/anp/rtr - De VOOr- zitter van de effectenbeurs van New York Richard Grasso heeft ontslag genomen. Dat heeft het beursbestuur de afgelopen nacht bekendgemaakt. Grasso (57) kwam in opspraak omdat hij al het geld dat hij de komende jaren nog tegoed had, in een keer liet uitbetalen: bijna 140 miljoen dollar. De voorzit ter van de NYSE stond onder groeiende druk sinds de details van zijn salaris vorige maand bekend werden. Het bedrag be stond onder meer uit opge bouwde pensioenrechten en spaarrekeningen. Grasso liet in augustus weten de stap te hebben genomen in verband met persoónlijke plan nen, onder meer met het oog op zijn nalatenschap. Over het bedrag moest wel inkomsten belasting worden betaald. De raad van bestuur van de NY SE kwam gisteren in spoedzit ting bijeen. ,,Dick bood aan om ontslag te nemen als de raad daarom zou vragen. En de raad heeft dat gedaan en accepteer de het ontslag", zei Carl Mc- Call. Volgens The Wall Street Journal is Larry Sonsini, advo caat uit San Francisco, ge vraag als interim-voorzitter. >imo Zo'n 5000 actievoerders verzamelden zich gisteren op de Rotterdamse Coolsingel om te proteste tc gen de kabinetsplannen. Foto: ANP/Robin Utrecht. donderdag l8septembea Eén op drie ambtenaren wil staken Eén op de drie ambtenaren is bereid het werk neer te leggen uit protest tegen de voornemens van het kabinet. Dat blijkt uit een enquête van het blad Binnenlandsbestuur onder mini 3000 ambtenaren. De ambtenaren leveren volgend jaar ver houdingsgewijs het meest in, zo'n 1,5 procent. Van de onder vraagden voelt ruim 45 procent wel voor het voeren van actie tegen dat plan, maar slechts een kwart is bereid daarvoor naar het Haagse Malieveld te gaan. Tegen elke vorm van actie is 27,5 procent, iets minder 'weet het niet'. Ruim 50 procent wijst een betoging tegen het achterstellen van de collectieve sector van de hand. Mannelijke ambtenaren zijn gemiddeld tien pro cent meer tot acties bereid dan hun vrouwelijke collega's. Het blad hield tegelijkertijd een steekproef onder niet-ambtena- ren. Van hen blijkt 35 procent sympathiek te staan tegenover stakende ambtenaren. Ruim de helft is het oneens met ambte naren die het werk neerleggen. De rest heeft geen mening. rotterdam/den haag/gpd/anp - De FNV heeft met protesten in Den Haag en Rotterdam gisteren acties tegen het kabinetsbeleid ingeluid. Zo'n 1000 stadswach ten, hoveniers, vuilnismannen in knaloranje werkkleding en amb tenaren bezetten ruim een uur het atrium van het Haagse stad huis. In Rotterdam blokkeerden 5000 actievoerders een halve middag de Coolsingel. FNV-voorzitter De Waal hield de demonstranten daar voor dat het kabinet vraagt om harde acties. „Bezuinigen OK, maar het kan minder en rechtvaardi ger", scandeerden die. De vak centrale deelde plastic handjes uit, waarmee de actievoerders zwaaiden naar minister Zalm (financiën). De bewindsman zei eerder dat hij naar demon stranten zal zwaaien vanuit als de vakbeweging op het tegen over de departement gelegen Malieveld acties houdt. De Waal heeft nog maar weinig vertrouwen in het overleg met de regering. „Ik hoor steeds mensen in het land denken dat het de FNV met onderhandelen wel lukt om die keiharde plan nen van tafel te krijgen. Jaren lang konden wij ook in goed overleg opkomen voor de men sen in dit land. Maar die tijd lijkt voorbij." De FNV-voorman heeft dan ook een hard hoofd in het overleg met het kabinet op 26 septem ber. ,,Als het kabinet daar niet duidelijk laat zien dat er onder handelingsruimte is, kom ik niet naar het najaarsoverleg op 14 oktober. Dan wordt het mat ten. Ik heb er een ongelooflijk slecht gevoel over", waar schuwde hij. De FNV gaat de acties in de aanloop naar het traditionele najaarsoverleg tussen het kabi net, werkgevers- en werkne mersorganisaties opvoeren. „Het zijn voorlopig korte en pu blieksvriendelijke acties. We willen werkgevers duidelijk ma ken dat acties hun deur niet voorbijgaan, als zij zich voor de gevolgen van de bezuinigingen ongevoelig tonen", stelde een Beloning nog steeds riant Moberg kan bij goed presteren in de nieuwe regeling evenveel verdienen. In de oude regeling stond de Ahold-topman met een basissalaris van 1,5 miljoen euro op de loonlijst. Daarbo venop zou in zijn eerste jaren nog een bonus van 1,5 miljoen euro worden uitgekeerd. Daarbovenop kwam nog een varia bele beloning van 2,25 miljoen euro. Door opties en aandelen behoort een totale jaarbeloning van dik boven de 10 miljoen euro tot de mogelijkheden. In de nieuwe regeling is alleen de gegarandeerde bonus van 1,5 miljoen afgeschaft. De bonus is minimaal nul en kan uitkomen op maximaal 2,5 keer zijn ba sissalaris van 1,5 miljoen euro. Dat is 3,75 miljoen euro aan maximale bonus. Opgeteld met de 1,5 miljoen euro aan basis salaris komt dat bedrag uit op 5,25 miljoen euro. Daarbovenop komen nog extra bonussen, opties en aandelen, wat het aan nemelijk maakt dat Mobergs totale pakket ook in de nieuwe si tuatie de 10 miljoen euro overschrijdt. den haag/gpd - Ahold moet be kendmaken welke normen het supermarktconcern hanteert om de beloning van topman Moberg te bepalen. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) vindt de gisteren aangekondigde aanpas sing slecht een stap in de goede richting. Ook moet de 'oude club commissarissen' opstappen evenals mensen die de fraude signalen hebben genegeerd. De dreiging van juridische pro cedures is nog niet van de baan, meldde VEB-directeur De Vries gisteren: „Het is altijd mo gelijk een onderzoek wegens wanbeleid bij de Onderne mingskamer aan te vragen.' Wel is de dagelijkse druk eraf nu Ahold bekend heeft gemaakt dat de beloning van Moberg wordt aangepast. En dat presi dent-commissaris De Ruiter die daarvoor verantwoordelijk wordt gehouden, opstapt." Volgens De Vries is Ahold nu niet vrijwillig tot inkeer geko men. De druk van het publiek, de politici, de pensioenfc -dsen en het wegblijven van klanten hebben in grote mate bijgedra gen. „Ik snap niet hoe Ahold al die tijd heeft kunnen denken dat de commotie wel zou over waaien." De Vries noemt het verder onbegrijpelijk dat <-sv cri teria voor de variabele beloning nog steeds niet duidelijk zijn. „Daarin schiet Ahold nog steeds tekort." „Ik begrijp dat mijn huidige ontslagvergoeding en gegar an deerde bonus in Nederlan_ils onacceptabel worden be schouwd. Ik heb daarom beslo ten om beide aan te passen', liet Moberg gisteren weten. Waarschijnlijk is hij zwaar on der druk gezet door het bank- consortium, dat Ahold met noodkredieten in de lucht houdt. ABN Amro is een van de kredietverschaffers en adviseur van de raad van bestuur Van den Brink zei deze week nog: „Reken maar dat er serieuze ge sprekken plaatsvinden over wat er bij Ahold speelt. Topman Baeten van Van Lanschot Ban kiers liet zich nog duidelijker uit: „Dat iemand zo'n bedrag meekrijgt als hij niet presteert, dat kan niet." De Ruiter stapt volgende maand op tijdens de aandeel houdersvergadering die dan de cijfers van 2002 moet goedkeu ren. Ahold heeft een commissie benoemd die nieuwe leden voor de raad van commissaris sen moet zoeken. De Socialistische Partij schort acties tegen de winkelketen op tot bekend wordt hoe de nieu we beloning concreet wordt opgevuld. De SP stelde zijl website beschikbaar voor klachten over Albert Heijn, Ahold en de miljoenenbelo ning. „Wij zijn ook zeer be nieuwd of Ahold zich iets gele gen laat liggen aan de commis- sie-Tabaksblat, of dat de belo ning exorbitant hoog blijft," schrijft Kamerlid Kant. De actiegroep 'De wereld is niet te koop' heeft haar oproep om Albert Heijn morgen te mijden ingetrokken. „Moberg moet nu de kans krijgen om zijn werk te doen," schrijft initiatiefnemer Leo Willems. Zijn website ww- w.letopdekleintjes.nl is in een week door 78.432 mensen be zocht. Minister Zalm (financi en) noemde de reactie van Ahold gisteren 'verstandig'. Direct na de aandeelhouders vergadering werd de presenta tie van het salaris van Moberg al dé communicatieblunder van het jaar genoemd. Met na me dochter Albert Heijn mocht de klappen opvangen. Terwijl de keten vecht tegen haar dure imago en ontslagen aankondig de, presenteerde het moeder bedrijf een voor Nederlandse begrippen ongekend salaris. den haag/gpd - Rabobank en Eureko, het Europese netwerk van verzekeraars met Achmea als belangrijkste, praten op nieuw over samenwerking of een fusie. Beide concerns po gen nog dit jaar de tijd tot een akkoord te komen. Het gerucht ging al enkele maanden en werd mede gevoed door Rabo- topman Heemskerk die eerder dit jaar de ambitie uitsprak te groeien in de verzekeringssec tor. Een bron dichtbij de Raad van Bestuur van Achmea noemt een samengaan met de Rabobank 'een gedroomde fu sie'. Beide kennen een coöpera tieve structuur en stuurden al in 1998 vergeefs aan op een fu sie. Die fusiepoging liep stuk omdat ze het niet eens konden worden over de integratie van vermogensbeheer. Als beide financiële concerns zouden fuseren, dan ontstaat er op de Nederlandse markt een nieuwe grote bankverzekeraar die concurreert met de twee andere belangrijke bankverze keraars ING en Fortis. De Rabobank heeft de winstge vendheid tijdens de economi sche malaise redelijk op peil ge houden. Achmea, dat 76 pro cent van de aandelen bezit in Eureko, draaide vorig jaar met verlies, schrapte banen, en schreef in de eerste helft van 2003 weer een kleine winst. Eureko is actief in 15 landen. Deelnemers zijn vooral verze keringsmaatschappijen, maar het concern kent ook het in Londen gevestigde F&C Mana gement dat vorig jaar voor 89,8 miljard euro aan beleggingen beheerde. Achmea is in Neder land vooral bekend van Zilve ren Kruis, FBTO en Centraal Beheer, Avero en Staalbankiers. Rabobank kent met Interpolis slechts een kleinere verzeke ringspoot. dubai/anp - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) adviseert de industrielanden de rente voorlopig laag te houden. Want er liggen enkele gevaren op de loer die de groei van de econo mie op termijn kunnen rem men. Dat staat in World Econo mie Outlook, het halfjaarlijkse IMF-rapport, dat vandaag werd gepresenteerd in Dubai. IMF en Wereldbank houden daar vanaf morgen hun jaarvergadering. Het IMF constateert dat de we reldeconomie bezig is zich te herstellen. Er zijn 'toenemende signalen' dat het weer de goede kant op gaat. De koersen op de aandelenmarkten gaan om hoog. Verder vertonen de be drijvigheid en het consumen tenvertrouwen weer een op gaande lijn, aldus het IMF. De groei komt volgens het IMF volgend jaar uit op 4,1 procent. Maar regionaal zijn er grote verschillen. De toename geldt zeker voor de VS. Het IMF ver wacht dat de Amerikaanse eco nomie dit jaar 2,6 procent zal groeien en volgend jaai ig cent. Een minder 111 beeld schetst het IMF ei eurozone. Daar zal de g ch ven steken op 0,5 proc 'e gend jaar is dat 1,9 prot De treurige situatie w ja der meer veroorzaakt nc zwakke binnenlandse ei de hoge koers van de 1 slecht is voor de export Voor Japan ziet het er L. Het IMF heeft zijn p voor dit land flink nai jf bijgesteld. In april gi onderzoekers van h( voor dit jaar nog uit va groei van 1,2 procent. 1 ee 2 procent. Volgend ja. ;v groei 1,4 procent bedra e 1 In Nederland, dat ziel el recessie bevindt, zal c j dit jaar 0,5 procent b ee Vorige maand ging het en uit van 0,2 procent krin jn In april rekende het I een groei van 0,6 proce Volgend jaar gaat het ter met 1,4 procent gro II 0 U den haag/anp - Het kabinet remt met zijn bezuinigings plannen de banengroei bij de overheid flink af. Dankzij het beleid van de kabinetten Balke nende 1 en 2 groeit de werkge legenheid in de collectieve sec tor (exclusief de zorg) de ko mende vier jaren met 10.000 banen, terwijl er anders circa 50.000 arbeidplaatsen waren bijgekomen. Dat blijkt uit een eerste inschatting van het Cen traal Planbureau (CPB). „Het kabinet maakt duidelijke keu zes over waar de overheidssec tor nog mag groeien en {jaar die moet krimpen", tenschappelijk me Waagmeester. Zo leidt het kabinetsl toe dat er tot en met 2 40.000 arbeidsplaatsei !r n bijkomen bij gemeen vincies en het Rijk. B dreigt het verlies van 2 subsidieerde arbeidspl Daartegenover staat het onderwijs, bij polit j), titie ongeveer 25.000 werkplekken bijkomen)^ In de zorg rekent het/ar een extra toename v4 banen. D ak amsterdam/gpd -Nederlanders verzilveren dit jaar voor naar schatting 5 miljard euro over waarde van hun woning, zo blijkt uit onderzoek van De Ne- derlandsche Bank. Door de lage rentestand lijken meer huis houdens de overwaarde van hun huis te gelde te maken. Dat kan de economische groei ten goede komen. Nederlandse huishoudens investeren bet geld meestal in verbetering en uitbreiding van de woning: 70 procent doet dat. Tien procent gebruikt de overwaarde om te sparen dan wel te beleggen. Het geld wordt zelden gebruikt om duurdere, consumptieve le ningen af te lossen, zoals wel in de VS gebeurt. Doordat het geld in de eigen woning wordt ge stoken stijgt de waarde, maar worden eigenaren ook gevoeli ger voor prijsschommelingen op de huizenmarkt Huishoudens maken zich daar overigens geen zorgen over. Slechts 3 procent denkt financi eel in de problemen te komen als de rente onverwacht sterk zal stijgen. Doordat veel hypo theken tegen een variabele ren te worden afgesloten groeit vol gens De Nederlandsche Bank niettemin de kwetsbaarheid voor ontwikkelingen op de ren- temarkt. Dat komt ook omdat vaak wordt gekozen voor hypothe ken met variabele rente dan wel korte looptijd. Zo'n 15 procent kent nu een variabele rente. Met een aandeel van 39 procent is de periode van 5 tot 10 jaar het populairst. Ruim 30 procent heeft een rente die langer dan 10 jaar vast staat. DNB schat het risico dat beta lingsproblemen ontstaan overi gens laag in. Door de lage rente zijn de netto-woonlasten be perkt Alleen de groep met top- hypotheken loopt een groot ri sico. Die vormt echter slechts 0,4 procent van de bevolking, vooral in de groep 25- tot 35-ja- rigen. wageningen - Een enorme woontoren met glazen kap verbindt twee grote sporthallen van het Wage- ningse nieuwbouwproject Sporting Spaces. De glazen schacht zorgt voor een natuurlijk ventilatiesys teem en biedt ruimte aan 2500 vierkante meter zonnecellen. Deze 'zonneschoorsteen' wordt in ons land voor het eerst op deze schaal toegepast. Sporting Spaces wordt gebouwd door Swagro Bouw uit Wage ningen in opdracht van de gemeente en wordt in november opgeleverd. Foto: ANP/Vidiphoto. den haag/gpd - Kabelmaat schappij Casema praat vandaag en morgen over samenwerking met KPN bij de voltooiing van het glasvezelnetwerk. Beide partijen verschillen echter nog fors van mening. „KPN wil maar één infrastructuur voor telefonie, tv en internet. Maar ik voel er veel meer voor om aan te sluiten bij wat we al heb ben", zei Casema-directeur Molenkamp gisteren op een symposium in Den Haag. L. Roobol, lid van de raad van 'bestuur van KPN, had kort daarvoor kabelbedrijven en overheid opgeroepen tot een eendrachtige samenwerking om te zorgen dat ieder huis houden straks een snelle (breedband)verbinding met een glasvezelnetwerk heeft. KPN denkt niet aan concurrentie den haag/gpd - De Sociale In- lichtingen- en Opsporings dienst (SIOD) heeft in Deventer een uitzendbureau opgerold dat ruim 300 illegale werkne mers in dienst had. Zij beschik ten over valse of gestolen pas poorten en identiteitsbewijzen en werkten als schoonmaker, slachter of bouwvakker. Naar schatting is één miljoen euro aan belastingen en premies ontdoken. De illegale werknemers, afkom stig uit Oost-Europa, Azië en Afrika, zijn overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Voor 50 werknemers bescl uitzendbureau niet o\> werkstellingsvergunnir taal zijn zes mensen ai den. Volgens een schatting IK ministerie van soci; heeft de illegale arbei derland een omvang vi tot 50.000 banen. Mal zendbureaus werken den de tarieven van d de uitzenders. De ABU, de branche zendbureaus, zegt kracht tegen dit soort p te verzetten. woordvoerster van de vakcen trale. Ruim 1000 werkgeversorganisa ties en bedrijven ontvingen vandaag een brief van FNV met een aankondiging van acties als de regering niet over de brug komt. ,,U bent gewaarschuwd: als de rekening met het kabinet niet wordt vereffend, komen we bij uw bedrijven actie voeren. We houden de werkgevers niet qua infrastructuur, ma 1 het gebied van de aanj? diensten. Casema vindt dat er b< dere glasnetten naas kunnen bestaan. „Van nc rentie op dat gebied isn sument tot nu toe nieter geworden", aldus Mol nr „Kijk maar naar de pi met adsl (snel intern De verbindingen wordi 0 sneller én steeds goedk „Bij samenwerking d< eerste instantie aan honderd meter van he$|"J naar de huisdeur. Daa meeste investeringen dig. En dat laatste st vl ook niet per se met gl< worden overbrugd. Je ajr ook met draadloze v<an als Wifi doen." 0 uit de wind." FNV Bo a ten bereidt voor zaterd; ei tober een actie voor bier tale stads-, streek- en ia voer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6