'In de meeste Nederlandse romans gebeurt niets KUNST CULTUUR Koninklijk erfgoed onder de hamer 'Mamma Mia!' is een musical met moeilijke son Prijs voor Thea Beekman alphen aan den rijn - De schrijfster Thea Beekman krijgt dit jaar de Historisch Nieuws blad Bontekoeprijs voor het beste historische jeugdboek. Haar laatste boek, 'Gekaapt', was goed voor de prijs, die mi nister Van der Hoeven (Onder wijs) aanstaande zaterdag in het Archeon in Alphen aan den Rijii uitreikt. Loonsverhoging voor dansers Amsterdam - De kunstenbond FNV KIEM heeft een princi peakkoord bereikt met de ge subsidieerde dansgezelschap pen over een nieuwe CAO voor dansers. Ze krijgen loonsverho gingen van 2,25 procent, terug werkend naar 1 augustus van dit jaar en nog eens 1,25 pro cent per 1 augustus volgend jaar. Dat is volgens de vakbond 'pure noodzaak om de gestegen pensioen- en ziektekosten voor dansers en begeleiders te com penseren'. De onkostenvergoe dingen worden eveneens ver hoogd en aangepast aan de ge stegen prijzen. Einde aan fiscale stimulering film den haag - Het kabinet maakt per 1 januari een einde aan een pakket van fiscale maatregelen om de Nederlandse filmindu strie te ondersteunen. De steun zou moeten leiden tot een zelf standige bedrijfstak, maar vol gens een rapport van het Bu reau Berenschot is dat niet haalbaar. Het pakket rond de zogeheten film-cv werd in 1999 van kracht voor een periode van vijf jaar. In die tijd is voor 210 miljoen euro aan zogeheten cv-films gemaakt, waarvan meer dan 200 miljoen voor re kening van de overheid kwam. Er kwam veel kritiek, omdat de regeling meer de calculerende belastingbetalers zou verrijken dan onze cultuur. De regeling werd versoberd toen in 2001 het nieuwe belastingstelsel van kracht werd. donderdag 18 september Tomas Lieske situeert nieuw boek in polders rondom Leiden door Theo de With leiden - Een avonturenroman. Een schelmenroman. Zelfweet schrijver Tomas Lieske (6o) niet zo goed hoe hij zijn nieuwe ro man 'Gran Café Boulevard' moet omschrijven. Het boek over de gewiekste vervalser van papie ren documenten is in elk geval een meeslepende roman. De Leidse schrijver ontrolt in duize lingwekkend tempo een verhaal dat zich afwisselend in Spanje, Frankrijk en de zompige polders ten oosten van zijn woonplaats afspeelt. Als ik schrijf, heb ik geen voor opgezet plan", zegt Lieske. „Meestal heb ik niet meer dan een paar vage ideeën en zie ik wel waar ik uitkom. Ik bedenk pas tijdens het schrijven. Een van de basisideeën van 'Gran Café Boulevard' was dat ik het land waar ik al dertig jaar door heen fiets als decor wilde ge bruiken." En dus figureren Hoogmade, Oud-Ade, Rijpwe- tering, het Braassemermeer en de Wijde Aa prominent in zijn nieuwste boek. „Ik heb erover gedacht het ver haal in het heden te laten spe len. Ook de toekomst heb ik overwogen. Uiteindelijk heb ik ervoor gekozen terug in de tijd te gaan. Naar de tijd dat het landschap nog ongerept was, dat het een zuivere vorm had." Tomas Lieske zet de klok stil in het jaar 1951. Maar 'Gran Café Boulevard' beslaat feitelijk de complete eerste helft van de vo rige eeuw. In 1921 verhuist een Gronings boerengezin naar een hoeve in Hoogmade. Vanwege hun af wijkende gedrag worden de buitenstaanders niet geaccep teerd door de agrarische ge Tomas Lieske in de buurt van de Wijde Aa bij Hoogmade. „Een halve eeuw geleden was het landschap nog ongerept." Foto: Mark Lamers meenschap. De oudste zoon Taco verliest als tiener zijn ou ders ten gevolge van een auto ongeval. Een paar jaar daama verdwijnen zijn twee zussen spoorloos tijdens een wande ling naar Oud-Ade. Als zijn jongste broer Fedde daardoor steeds krankzinniger trekken krijgt, besluit Taco in 1934 naar Parijs te vertrekken. Hij werkt daar als fotograaf. Als zijn vriendin - een vooraanstaand model - een ongeluk krijgt, laat hij haar hulpeloos achter. Na zijn vlucht neemt hij een nieu we identiteit aan. Hij noemt zichzelf Alexander Rothweill en voorziet in zijn levensonder houd met oplichten en verval sen. Als vervalser van documenten werkt hij eerst voor de geallieer den in Frankrijk, maar opportu nistisch als hij is later voor de nazi's in Spanje en Italië. Hij wordt in Spanje verliefd op Pili Eguren, die ook al geen roos kleurige jeugd achter de rug heeft. Ze delen de liefde, maar houden ook geheimen voor el kaar. Na hun noodgedwongen vlucht uit Spanje komt het tweetal in het moerasland rond de Braassem terecht. Daar volgt de apotheose. „Mijn benedenbuurman heeft een bedrijf in het slijpen van landbouwmachines. Hij heeft mij in contact gebracht met een man, wiens familie al sinds 1600 een boerderij in Warmond bewoont. Met hem heb ik veel gepraat over de jaren veertig en vijftig. Hoe ging het eten, het wassen, het schoonmaken? Zo is een beeld ontstaan van het boerenleven rond 1950." Met deze informatie in het hoofd en plattegronden en archiefmate riaal onder de arm toog Tomas Lieske naar Parijs. In anderhalf jaar tijd groeide zijn basisidee in de Franse hoofdstad uit tot een roman van 357 pagina's. De schrijver werd daartoe in staat gesteld door een werkbeurs van het Fonds voor de Letteren en natuurlijk het prijzengeld van de Libris Literatuur Prijs. Met zijn roman 'Franklin' won Lies ke twee jaar geleden de presti gieuze prijs. „Ik vind het heerlijk om mij in Parijs terug te trekken om te schrijven. In Leiden heb ik te veel afleiding. In Parijs bemoeit niemand zich met me. Ik heb er geen sociaal leven en kan dus de hele dag door schrijven. Het is ook prettig om op afstand te zitten van het gebied dat je wilt beschrijven. Je roept het land schap in je hoofd op. Op een gegeven moment was ik wel bang dat het boek met al dat boerengedoe op een streekro man zou gaan lijken. Daarom heb ik de koeien eruit gehaald en vleermuizen geïntroduceerd als fascinatie van Fedde, de zonderlinge broer." Ook de introductie van de ge passioneerde vriendin Pili be hoedde Tomas Lieske voor het streekromanschrijverschap. „Ze is avontuurlijk, spannend, aan trekkelijk. Ik zou zelf verliefd kunnen worden op deze vrouw. Ach, in elk personage zit na tuurlijk een deel van mezelf. Ik ben ook net zo'n oplichter als Alexander Rothweill. Hij pro beert de mensen in een verval sing te laten trappen. En dat doe ik ook. Ik meng in mijn boeken de werkelijkheid met de fantasie. De lezer leest over de dictatuur van Franco of het boerenleven in de Veenstreek. Omdat hij dingen herkent, denkt hij wellicht dat het ver haal echt zo gebeurd is. Onge merkt sleur ik hem mijn fanta siewereld in." De boeken van Lieske worden veel gelezen door scholieren, terwijl zijn werk toch geenszins met dat van Ronald Giphart - ook geliefd op de middelbare school - is te vergelijken. „Er gebeurt iets in mijn romans. In het meeste Nederlandse proza gebeurt niets. Er wordt ontzet tend veel gepsychologiseerd. De lezer wordt aan het handje genomen, maar die is zelf genoeg. Het gedrag va hoofdpersoon moet voor spreken. Daar blijkt zijn ter wel uit. In 'Gran Café vard' komt Alexander Roti onsympathiek over, maar kan ik wel sympathie voor opbrengen. Ik begrijp wel om Pili verliefd op hem Hij is eerder laf dan slecht Volgend jaar verschijnt e dichtbundel van de Leids teur, het genre waarmee h in 1987 debuteerde. „Heti goed om er meteen wee roman achteraan te gooie de dichtbundel komt eer halenbundel en dan pas een roman. Maar in mijn ligt dat bijna in het vérli van elkaar. Ik krijg vaak ren dat ik 'poëtisch schrijf en mijn gedichtei juist weer verhalend van ter. Ik houd er gewoon va mooie zinnen te maken." 'Gran Café Boulevard', 1a Lieske, uitgeverij Qu 17,95 euro. !e Varen met Tomas Lieske Boekhandel Van der M houdt zondag 21 septe ber een literaire vaartoi met Tomas Lieske. Van het water zijn de polde die hij in zijn roman 'G| Café Boulevard' beschj j goed te ervaren. Om 11} uur wordt aan boord g gaan bij Rederij Van Hu in Warmond. De literal 1 boottocht kost 15 euro (incl. koffie met gebak) Reserveren: teL 071- 3613073. Gergjev blijft bij Rotterdams phiiharmonisch Theaterproducenten tegen plannen Van den End rotterdam/gpd - Het succes van het Gereiev-fes- directie en orkest over de ontwikkeling van het -t v -t ui rotterdam/gpd - Het succes van het Gergjev-fes- tival lijkt te hebben gewerkt als balsem op de ziel van het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest. Een paar dagen na door 26.000 mensen bezochte evenement, meldt het orkest dat er een dikke streep is gezet onder de problemen die het 'Phil' het afgelopen half jaar teisterden. Het belangrijk ste nieuws is dat met chef-dirigent Valery Gergjev is afgesproken dat de verbintenis na 2005 wordt voortgezet Gergjev praat de komende tijd met het bestuur, directie en orkest over de ontwikkeling van het orkest De gesprekken vinden voorlopig plaats onder regie van Michiel Verschuijl, de waarne mend directeur die zijn werkzaamheden voortzet tot uiterlijk 1 april. De komende periode werkt het bestuur aan de komst van een nieuwe direc teur en artistiek leider. De laafste functie is va cant nu Asadour Santourian heeft besloten te vertrekken. Kees Hillen, eindredacteur Klassieke Muziek van de AVRO, wordt met ingang van 1 oktober artistiek adviseur. door Hans Jacobs Amsterdam - Goudbronzen ventilatoren in de vorm van windmolens, rond de eeuwwis seling gemaakt, passen niet in de huiskamer van prinses Ma- ria-Esmeralda van België. Het geschenk van de Oranjes aan de Belgische koninklijke familie is nu te koop, geschatte waarde tussen de acht- en twaalfdui zend euro, op een unieke vei ling die volgende week wordt gehouden bij Sotheby's in Am sterdam. Maria-Esmeralda, de 47-jarige stiefeus van koning Al- bert, biedt daar de huisraad aan Van haar vorig jaar overleden moeder Lilian. Paleisinventaris komt bijna nooit op de markt en zeker niet in zo'n grote hoeveelheid als nu. Hele serviezen (met konink lijk monogram), honderden zil veren voorwerpen, historische foto's, antieke meubels, uur werken, een voorhistorisch ge wei, wandtapijten en kostbaar glaswerk. Maria-Esmeralda is niet blij met de verkoop. „Het is een schande. Ik had dit liever in een museum gezien", aldus de prinses in een vraaggesprek met het maandblad Vorsten. De Belgische staat had echter geen zin om van kasteel Argen- teuil, de woning van prinses Li lian en de in 1983 overleden oud-koning Leopold III, een museum te maken. Haar kinde ren kregen een paar maanden de tijd om het huis leeg te rui men. Wat niet paste op de ei gen schoorsteenmantel of ook niet door haar broer en zus ge bruikt kon worden, gaat nu de deur uit. Daarbij zijn ook heel persoonlijke familiestukken. Het verhaal van de in 1916 ge boren prinses Lilian en koning Leopold III is ingewikkeld. De Belgische koning werd in 1935 weduwnaar nadat zijn vrouw Astrid bij een door hem veroor zaakt auto-ongeluk overleed. In de Tweede Wereldoorlog koos hij ervoor, anders dein de Ne derlandse koningin Wilhelmi- na, om in eigen land te blijven. Zijn moeder Elisabeth vond dat Leopold wel wat verstrooiing kon gebruiken en zo vond hij Lilian Baels bij een partijtje golf op zijn pad. Amsterdam/gpd - De vrije theaterprodu centen verzetten zich tegen de plannen van Joop van den Ende met het Nieuwe de la Mar en de bioscopen Calypso en Bellevue Cinerama in de Amsterdamse Mamixstraat. De Amsterdamse Kunst- raad oordeelde maandag positief over de theaterplannen. Van den Ende wil via zijn VandenEnde Foundation twintig miljoen euro investeren in de aankoop en renovatie van het theater en de bio scopen. Hij belooft dat er over twee jaar genoeg plek overblijft voor vrije produc ties. Harry de Winter, de oprichter van IDTV, spreekt van 'onfatsoenlijk bestuur' van de gemeente Amsterdam. De producent overweegt de procedure juridisch aan te vechten. Volgens Diederik Hummelinck van Hummelinck Stuurman Theaterbu reau, die zes Nederlandse toneelgezel schappen en producenten vertegen woordigt, is het monopolie van Van den Ende een slechte ontwikkeling. Hij vindt dat het aantoont 'dat geld zaligmakend is en alles voor elkaar krijgt'. De VandenEnde Foundation wil het Nieuwe de la Mar, Calypso en Bellevue Cinerama ombouwen tot een 'theater- multiplex'. De stichting treedt in het voorstel van Van den Ende op als eige naar en beheerder. Verder komt er een exploitatiestichting met een onafhanke lijke directeur die voor de programme ring zorgt. Maar Hummelinck gelooft niet dat de directeur onafhankelijk is 'als de organi satie van één kant komt'. Hij voorpselt: ,Als Joop van den Ende enthousiast is over een productie en hij staat straks voor het bureau van die directeur, dan zullen andere dingen daarvoor moeten wijken." Het voorbeeld van het Nieuwe Luxor in Rotterdam ligt nog vers in het geheugen. Afgelopen mei waren daar de contracten rond met de bespelers van het openbare theater. Van den Ende kreeg het vervol gens voor elkaar om zijn productie '3 Musketiers' met een half jaar te verlen gen. De vrije producenten moesten daarvoor wijken, sommige zelfs, iro nisch genoeg, naar het Circustheater in Scheveningen - eigendom van Joop van Ende. Hummelinck: „Formeel was het goed geregeld, maar informeel dus niet." In het rapport dat de VandenEnde Foundation heeft aangeboden aan de Kunstraad, onderschrijft ze het belang van een onafhankelijke programmering waarvan het huidige aanbod van het Nieuwe de la Martheater deel uitmaakt. De Kunstraad vindt de uitwerking daar van echter nog te vaag. De Winter maakt zich vooral boos over het feit dat er nooit anderen bij de ge meente aan tafel hebben gezeten om te praten over de Marnixstraattheaters. Zelf had hij hierover een afspraak, maar die werd afgezegd. „Meerdere partijen moeten in staat worden gesteld met een plan of bod te komen, waarna de ge meente weloverwogen een keuze kan maken." De Winter is niet tegen het initiatief van concurrent Joop van den Ende, zegt hij, mits 'het spel maar op de juiste manier wordt gespeeld'. Hummelinck en'j. pagnon Arjen Stuurman zien lie\ü; het Nieuwe de la Mar zelfstandiv' en dat de Van den Ende Foun^c twee nieuwe theaters bouwt. „Zo nu wordt voorgesteld gaat één gro tij bepalen wat we wel en niet k zien. Dat is een slechte ontwik:. Het is een gemakzuchtige keuze j gemeente Amsterdam om het F de la Mar-theater daaraan op tr ren." Volgens Ryclef Rienstra van de 1 !f nEnde Foundation hoeven de vri ducenten zich geen zorgen te „Wij hebben er geen enkel comnr' belang bij om de vrije producei01 passeren. Zoals het nu is, is het houdelijk interessant complex, nla zeer publiekstrekkend aanbod. I grammering blijft op hoofdliji stand. Zonder ongebruikelijke waarden. De vernieuwing is er vo gericht producties langer te laten Dat kan tot nog toe in Nederlan welijks." Prinses Lilian van België wier nalatenschap wordt geveild bij Sotheby's. Foto: GPD/Sotheby's Lilian was al zwanger toen de koning besloot dat ze maar het beste konden trouwen: eerst in de kerk, later pas voor de wet, en beide keren in het diepste geheim. Toen het huwelijk uit eindelijk bekend werd gemaakt, brak een storm van veront waardiging los. Na de bevrijding was een terug keer van de inmiddels door zijn gedrag zeer omstreden koning niet vanzelfsprekend. Uiteinde lijk kreeg hij na een bewogen referendum het groene licht. De Vlamingen wilden hem wel terug, maar de Walen niet. Een burgeroorlog dreigde. In 1950 koos Leopold eieren voor zijn geld en maakte plaats voor zijn zoon Boudewijn. Kort daarna maakte Boudewijn zijn verloving bekend met de Spaanse edelvrouwe Fabiola. Bij terugkeer van zijn huwelijks reis trof hij het paleis haald' aan. Leopold en Lilian waren vertrokken, met mede neming van een flink deel van de huisraad. Tussen Lilian en Boudewijn is het daarna nooit meer goed gekomen. Topstukken op de over drie da gen verdeelde veiling zijn onder meer een naar schatting tien duizend jaar oud gewei (25.000 euro), een met mozaïek inge legd tafelblad (45.000 euro) en een ingenieus Cartier-klokje (15.000 euro). De serviezen en andere zilverstukken van de wereldberoemde Franse zilver smid Odiot zijn niet voor de kleine beurs (40.000-50.000 eu ro), de 17de- en 18de-eeuwse wandtapijten moeten tot 150.000 euro opbrengen. De kijkdagen zijn vrijdag 19, za terdag 20 en zondag 21 septem ber van 10 tot 17 uur, veiling huis Sotheby's, Amsterdam. De veiling is 22 en 23 september. door Jeroen de Valk utrecht - Na 'Saturday Night Fe ver' keren de jaren zeventig weer terug naar Utrecht. In het Bea trix Theater aldaar gaat begin november 'Mamma Mia!' in pre mière, een musical waarin 22 Ab- ba-hits de revue passeren. Deze week vinden de eerste repetities plaats. „Geen zorgen, het asbest wordt verwijderd." Aimée Mars, woordvoerster van Joop van den Ende Theaterproducties, laat weten dat in het Beatrix Theater geen grammetje asbest zal achterblijven. Eerder dit jaar werden wat losse deeltjes aan getroffen in het van eind jaren zestig daterende gebouw. Dat had heel wat voeten in de aar de; onder meer de verplaatsing van de lopende productie 'Co- pacabana' naar het Amster damse Pepsi Stage Theater, het verschuiven van de première datum van 'Mamma Mia!' van 28 september naar 9 november en het omboeken van zo'n 50.000 reserveringen. Eerder werd gemeld dat deze vertraging het gevolg is van een verbouwing die het aantal zit plaatsen tot 1500 uitbreidt. Maar nu geeft Erwin van Lam- baart, directeur van Joop van den Ende Theaterproducties, toe dat vooral de tijdrovende asbestoperatie de oorzaak is van de vertraging. Op 29 okto ber, de dag van de eerste try- out, opent het theater weer zijn deuren. ïjé, ammj ;r Q Simone Kleinsma zingt met koor tijdens de repetitie van de Abba-musical 'Mamma Mia!' Foto: GPD/Annette Vlug Voor de cast wordt het nog even afzien, want de repetities begonnen pas eergisteren. In een Amsterdamse studio gin gen die met enige bombarie van start. Daarbij werd snel duidelijk dat de musical vol gens 'cast en creatives' eigenlijk al op voorhand een doorslaand succes gaat worden. Iets wat van niet loos optimisme ge tuigt. 'Mamma Mia!' ging april 1999 in Londen in première, kreeg vervolgens filialen in an dere werelddelen en trok zo in vrij korte tijd zo'n tien miljoen rt bezoekers. De liedjes zijn be proefde hits van Benny Anders- son en Björn Ulvaeus, de twee B's van Abba. De hoofdrol van de Nederlandse versie wordt vertolkt door Simone Kleinsma, eerder 'leading lady' in produc ties als 'Les Misérables', 'Fosse' en 'Chicago'. Daar kom je de seizoenen wel mee door. Voor alle duidelijkheid: 'Mam ma Mia!' is grotendeels een pa rade van Abba-hits, maar han delt niet over de band. Het ver haal, bedacht door schrijfster Catherine Johnson, speelt zich af op een Grieks eiland. Daar woont een alleenstaande moe der (Kleinsma) die zo'n kwart eeuw terug - in de losbandig geachte Abba-tijd - een wat on geregeld erotisch leven leidde. Ze heeft geen idéé wie de ver wekker van haar dochter is. De laatste (Céline Purcell) wil ge woon trouwen en nodigt sim pelweg drie potentiële vaders (Hajo Bruins, Filip Bolluyt en Jon van Eerd) uit. Haar moeder maakt van de gelegenheid ge bruik oude muziek-collega's op te trommelen: ze was namelijk ooit de leadzangeres vai na and The Dynamo's. Aanleiding genoeg om gen uit te barsten. De soi vertaald door Coot burgh, die het titelni werkte tot: „Mamma daar ga ik weer Oh jé, niet gesleten. Mami help daar sta ik weer kan je niet vergeten." „Moeilijke songs", Kleinsma (45). „Je hebl jaar geleden een beetje radio meegezongen, moet 't precies. Op 't Kleinsma - één van de pioniers die het genr< 1980 weer op de kaart herkent zich wel in Doi is niet zomaar een fliei heeft als vrouw allee maar mooi een kind op en een taveme-met-hot( zet in Griekenland." Haar 'musicaldochter' Purcell (23) speelt hier eerste hoofdrol. Ze hee echte kunstopleiding maar kan na 250 ke( Sound Of Music' - ze hierin het oudste kind enige ervaring bogen. IV personage heeft ze gem ze in dezelfde week werd geboren. Al heeft der de behoefte zich tej ouders af te zetten. „Ik al rustig over praten moeder en dat lukt ooi dat kan alleen dankzij heid, bevochten door d na-generatie." 'Mamma Mia!', Beatrb ter vanaf 29 oktober. F ringen: www.musicals tel. 0900 - 300 5000. 11

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16