mm PORTAAL LEIDEN REGIO «IIInm 'Als er eentje minder drinkt, zijn we al tevreden Bouw woontorens Leiderdorp hervat jonger, nekpijn en verlangen naar een biertje R3 Geen extra kwijtschelding van waterschapslasten Met ingang van 15 september is Portaal Leiden iedere werkdag geopend van half 9 's ochtends tot 5 uur #s middags. HOC 972 donderdag l8 september 2oo3 .4 ta 5* www.portaal.nl jaar. Zij krijgen een training van drie weekeinden, waarin hun wordt verteld hoe ze moeten omgaan met mensen en hoe ze moeten reageren op agressie." Verder bestaan de trainingen uit een EHBO-cursus, informa tie over het Nederlandse Rode Kruis, psychologie, voorlichting over seksueel overdraagbare aandoeningen, stages bij politie en ambulancedienst, een zelf verdedigingscursus en voor lichting over alcohol en drugs. Het Rode Kruis gaat uit van ten minste tien jongeren. Eva Sip- man, die in Leiden woont en studeert, zit daar niet bij, ook al gaat zij in de aanloop naar het project enkele weekeinden met de susploegen meelopen. „Ik zit in de afstudeerfase, dus ik heb geen tijd om constant mee te gaan. Maar ik wil wel weten hoe de sfeer is en watje zoal kunt verwachten. Belangrijk is dat de susploegen enthousiast hebben gereageerd. Zij hebben ons ook aangeraden om niet diep in de nacht jongeren de straat op te sturen. Na enen staan beschonken mensen niet meer open voor discussie en loop je inderdaad het risico dat iemand agressief wordt. Daar om willen we vooral vroeg op de avond in actie komen. Als de jongeren net begonnen zijn met de kroegentocht en ze de vangst van de avond nog niet hebben gedaan. Het is ook niet zo dat wij betuttelend gaan op treden. Zo van je moet niet drinken. Het vingertje werkt niet. Wij reiken de kennis aan en we hopen dat de jongeren daarmee iets doen. De Gty Teams staan in contact met po litie en susploegen. Mocht er toch iets fout gaan, dan kunnen zij meteen ingrijpen." Johansson en Sipman zijn rea listisch genoeg om niet meteen te verwachten dat De Grent in alle opzichten 'schoon' wordt. Johansson: „Als er maar eentje minder drinkt of iemand afblijft van de xtc-pillen die worden aangeboden, zijn we al tevre den." leiderdorp - Na een korte on derbreking zijn de voorberei dingen voor de bouw van vier woontorens aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp weer opgepakt. Ontwikkelaar Veste- da wil in februari de eerste paal slaan voor het omstreden pro ject. Omwonenden, die een uit spraak van de bezwarencom- missie afwachten, betreuren de hervatting van het werk. De vier woontorens, ongeveer 45 meter hoog, moeten in de zomer van 2005 worden opge leverd. Maar het project stuit op bezwaren van omwonen den. De torens komen tegen bestaande flats in de wijk aan te staan. Dat tast het woongenot van de bewoners aan. De Ver eniging van Huurders 'Flatge bouwen Vogelwijk' stapte dit jaar zelfs naar de rechter om de bouwvergunningen te schor sen. De rechter stelde de ver eniging in augustus in het on- gelijk. Daarom is het toegestaan om de bouw te hervatten. De huur dersvereniging is ontstemd. „Dit is bepaald niet elegant", zegt voorzitter Langendorff van de vereniging. „Het was plezie rig geweest als de uitspraak van de bezwarencommissie was af gewacht." Volgens beleidsmedewerker Van de Loo van de gemeente Leiderdorp is het logisch dat de bouwwerkzaamheden worden hervat, omdat de kans op ver dere vertraging klein is. „Er lo pen nog wel procedures, maar met de uitspraak van de rechter in de hand voorzien wij geen problemen meer." Langendorff ziet dat anders. „Wij hebben ons nog altijd niet neergelegd bij de bouw van de woontorens. Binnenkort heb ben we een ledenvergadering, dan bepalen we of we verdere juridische stappen gaan ne men. Er zijn nog genoeg moge lijkheden. Ik zou verbaasd zijn als onze leden daarvan geen ge bruik meer willen maken." leiderdorp - Het waterschap De Oude Rijnstromen verruimt de mogelijkheden om de water schapslasten kwijt te schelden niet. De lasten worden pas kwijtgescholden als iemand een inkomen tot negentig procent van de bijstandsuitkering heeft. Dat kan doordat de uitkerings trekker niet in aanmerking komt voor bijvoorbeeld huur subsidie of ziektekostenaftrek. Bij de andere waterschappen (Wilck en Wiericke, Groot- Haarlemmermeer en het hoog heemraadschap van Rijnland) waarmee De Oude Rijnstromen per 1 januari 2005 fuseert, wor den de lasten wel bij iedere bij standstrekker kwijtgescholden. Volgens dijkgraaf Panman is het puur uit pragmatisme dat zijn waterschap de regels die in de andere waterschappen gel den, nog niet overneemt. „Voor dat ene jaar moeten we veel or ganiseren. Na 2005 wordt de kwijtschelding automatisch ge lijkgetrokken." Een rekensom leert dat ieder huishouden 2,38 euro meer be lasting zou moeten betalen als de Oude Rijnstromen nu al de lasten van iedere bijstandstrek ker zou kwijtschelden. De las ten liggen in De Oude Rijnstro men al hoger dan bij de andere schappen. De hoofdingelanden Strik en Smits stemden tegen het colle gevoorstel. „Juist nu, met zo'n Troonrede, moeten we ons so ciale gezicht laten zien", zei Strik. Van de in totaal 99.700 opgeleg de aanslagen in 2002 wees De Oude Rijnstromen 116 verzoe ken om kwijtschelding toe. leiden - Tussen de Kamer van Koophandel Rijnland en de ge meente Leiden is verschil van mening ontstaan over de toe komst van het bedrijfsterrein De Leeuwenhoek. De Kamer van Koophandel vindt dat het héle bedrijfsterrein, en niet al leen het Bio Science Park, voor biotechnologie gereserveerd moet worden. De Kamer zegt dit op basis van een rapport over de toekomst van de bio technologie van het Leidse on derzoeksbureau Blaauwberg. De Leidse WD-wethouder Geertsema vindt daarentegen dat de Leidse economie een brede, diverse basis moet heb ben en niet opnieuw, zoals in de tijd van de textielindustrie, tot een kwetsbare 'monocul tuur' mag uitgroeien. Blaauwberg-directeur A. van Bochove zei vorige week dat de Leidse biotechnologie de ken merken van een 'cluster' begint te vertonen. Een dergelijke op eenhoping van biotechnologie bedrijven trekt andere bedrij vigheid en onderzoekers aan en kan uitgroeien tot een econo mische factor van groot belang voor Leiden. Bureau Blaauwbe rg rekende voor dat Leiden er maximaal 24.000 banen bij kan krijgen tussen nu en 2010. Lei den kan zich daarmee meten met andere clusters in Europa, zoals Heidelberg, Zuidwest-En- geland en het ïle de France, de streek rondom Parijs. Leiden moet er dan ook alles aan doen om de biotechnologie te bevor deren en De Leeuwenhoek niet 'verdunnen' met andere bedrij vigheid. Geertsema rekent echter voor dat andere kennisintensieve be drijvigheid best onderdak kan krijgen in De Leewenhoek zon der dat dit ten koste gaat van de biotechnologie. „De komende twintig jaar heeft de bedrijfstak twintig hectare grond nodig, voor 200.000 vierkante meter bedrijfsruimte. Die ruimte is er. Na de herontwikkeling van De Leeuwenhoek hebben we daar maximaal 25 hectare bij. In Oegstgeest, op Rijnfront, is nog eens 15 hectare. Veertig hectare totaal dus en dat betekent ruimte voor andere kennisin tensieve bedrijven." Geertsema verwerpt Van Bo- choves redenering dat 'als die bedrijven kansrijk waren, ze er allang zouden zijn'. „In het ver leden werden die ontwikkelin gen geremd doordat de stad en de Universiteit Leiden langs el kaar heen leefden. Nu leeft die samenwerking volop. De uni versiteit heeft veel plannen voor kennisintensieve bedrijven." Hij denkt aan vertaalbedrijven, iet en juridische adviesbureaus, die voor een deel ook toeleve rend zijn aan de biotechbedrij- ven. (advertentie) Lammenschansweg 130, 2321 JX Leiden Tel: 0800 PORTAAL (767 82 25) Fax: 071 514 23 42 Rode Kruis met City Teams in actie op De Grent in Noordwijk DWUK - Jongelui die voor jde Kruis op De Grent in Iwijk condooms, flyers, irds en lolly's gaan uitde- n leeftijdgenoten om zo scussie los te maken over ige seks, geweld, alcohol gs. Hans Opdam van bar ng The Grand kan zich er Isnog weinig bij voorstel- k vraag me af of een be ken stelletje dat naar het 1 gaat nog wel geïnteres- is in een verhaal over vei- ks." n is niet de enige die ekens zet bij de actie. Ook Jeuk van bar disco The p heeft zijn twijfels. „Je ingeren niet zomaar de opsturen. Dan lopen ze risico. Niet iedereen wil uitgaan worden lastigge- met dergelijke onderwer- vraag me ook af of het Cruis wel de juiste organi- iom dat te doen." jarige Marianne Johans- d al die kritiek kortgele- »1 willen horen tijdens orlichtingsbijeenkomst, 0 oen schitterden de hore- ememers door afwezig- 1 in dat terwijl ze zich juist van de avond had voor- I. In Zweden, Noorwe- s ankrijk en Australië is de Kruis al eerder begon- e et de actie 'Jongeren hel- igeren'. Of zoals dat in u n heet: 'Ungdomar hjal- o gdomar'. Ze weet dat zo i( imdat ze is geboren in eedse Uppsala, ïfeen jaar of drie woont ze c rdwijk. Als ze 's avonds diet uitgaansgebied liep, n dingen gebeuren die zped zijn'. Drugs, overma- ruik van alcohol, onveili- geweld. In een rapport r GGD over de regio zag s indrukken nog eens be Daarom stelde ze als <kslid van het Rode Kruis Duin- en Bollenstreek (n het Zweedse model ploordwijk toe te passen. Marianne Johansson (links) en Eva Sipman bekijken een deel van het actiemateriaal voor de City Teams. Foto: Dick Hogewoning Als proefproject voor Neder land. Het Rode Kruis is er voor alle kwetsbaren, dus ook voor de jongeren in Noordwijk, zo redeneerde ze. De reacties in eigen kring wa ren meteen positief. Gemeente en politie zegden hun mede werking toe. Alleen de kroegba zen lieten het afweten toen Jo- hannsson van gedachten wilde wisselen over de City Teams. Dat zijn ploegjes van drie jon geren, die vanaf eind november op zaterdagavond de straat op gaan. Als projectleider is de 25- jarige Eva Sipman aangewezen. Opdam en Beuk benadrukken echter dat het geen onwil was dat zij niet bij de voorlichting waren. Beuk had een vergade ring, Opdam wijst op de 'foute planning' van de avond: „Mid den in het hoogseizoen. Onge lukkiger kon het niet. Dan is het voor ons moeilijk om tijd vrij te maken en moet het geld wor den verdiend. En dat geldt niet alleen voor mij." Maar dat zegt niets over gebrek aan animo. Opdam: „Integendeel. Veilig stappen staat hoog genoteerd op De Grent. Daaraan hebben we al het nodige gedaan en al les wat eraan kan worden toe gevoegd is prima. Ik vind echter wel dat je die jongelui niet zo maar moet inzetten." Dat is ook het laatste dat Jo hansson wil. „Ik heb me eerst laten informeren in Zweden. Mijn dochter woont daar en heeft voor mij de contacten ge legd met de mensen die daar met het project bezig zijn. Aan die jongeren heb ik gevraagd hoe zij in gesprek raken. Ge woon aanspreken en con dooms uitdelen, kreeg ik te ho ren. Dat idee zijn we verder gaan uitwerken. Bij de opening van het nieuwe Rode Kruisge- bouw vrijdag in Sassenheim en het open huis op zaterdag be ginnen we met het werven van vrijwilligers tussen de 18 en 28 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 vormen. „Mijn zoon kan niet in de F spelen, omdat hij zich an ders gedraagt. En kinderen zijn vreselijk hard tegen elkaar." Schipper schreef brieven naar een paar voetbalverenigingen. Dat leverde een reactie op van Ruud de Groot van Lugdunum. „De club wilde me een kansje geven, als ik zelf de kinderen bij elkaar kreeg", zegt Schip per. Dat bleek geen probleem. De moeder van Koen heeft via haar werk bij OVAAL (Oppas Voor Autisten, Alle Leeftijden) en dankzij contact met scholen een groep van vijftien autisti sche jongens en twee begelei ders bij elkaar gebracht. En ze is nog steeds op zoek naar au tistische jongens en meisjes en een nieuwe trainer. „We willen graag een tweede elftal oprich ten. Dan kunnen we twee leef tijdsgroepen maken, van 5 tot 8 jaar en van 9 tot 12 jaar", aldus een enthousiaste Schipper. In de competitie wordt het elf tal door de KNVB ingedeeld bij het G-voetbal. Wat geen pro bleem is voor Schipper, als de tegenstander maar dezelfde leeftijd heeft. „Een jongen van zes loopt eerder weg van een man van 45, dan dat hij tegen de man gaat voetballen." Za- Bert Jonk (links) en Dick Houthoff zijn vandaag uit Frank rijk vertrokken naar Leiden. Foto: Mark Lamers terdag is de officiële oprichting van het eerste autistische voet balelftal van Nederland. Lug dunum heeft er een groot eve nement van gemaakt. De offici ële kick-off komt op naam van AZ-speler en voormalig Ajacied en Lugdunum-speler Tim de Cler en wordt bijgewoond door wethouder Pechtold. De eerste wedstrijd van het autistisch elf tal is ook zaterdag tegen een 'jong' G-team van KRV uit Kat wijk op het Lugdunumterrein in de Kikkerpolder. Silvan Schoonhoven en Mascha Welling •j geld moet komen voor 3 )ed doel, is het allang niet ij voldoende om met een bus van deur tot deur ,v n. Sponsoracties hebben e este tijd als inzamelme- 11 eigenlijk ook wel gehad, !t wel iets origineels ver ify om sponsors nog over ig te krijgen. Leidenaars 3( louthoff (56) en Bert >7) doen een poging. Ze e van Boulogne-sür-Mer ij lais) naar Leiden. Het 1 Irie bedfietsen bij elkaar n. De bedfietsen zijn een lometrainers voor kinde- het LUMC die net een ïergtransplantatie heb- ïdergaan. Vandaag zijn lerweg, morgen worden telijk binnengehaald bij ang van het ziekenhuis. dijk moet zo'n sponsor- lok weer niet té zwaar e 380 kilometer lange zorgvuldig in noord- L. jke richting uitgestip- let de grootste kans op s nee dus. Bert:Als je C egen hebt, is het een hel- Ik heb wel eens in Jeren in de slagregen ge- r Vreselijk. Vooral in je n kwam Dick erbij. Een etrainde langeafstands- 1 Beiden kennen ze de n ie benen, die blijven wel el s de verwachting. Maar ijn, pijn in de nek, stijve schouderbladen, etje afzien hoort erbij. aal zit je er op een gege- iment doorheen", weet et ni r? ïe Dick. „Je krijgt honger. Meestal zo'n dertig kilometer voor het dorp waar je wil overnachten. Verveling? Ja dat ook. Je gaat naar je douche verlangen. En naar een pilsje." Bert voelt de zenuwen voor twee dagen van fietsen, negen uur per dag, drieëntwintig kilo meter per uur gemiddeld. „Het geeft hetzelfde gespannen ge voel, net als voor een mara thon." Dick: „We zijn niet de jongsten meer. Duursporten kun je op latere leeftijd blijven doen. Mensen van zestig lopen de marathon. Je ziet het aan de Rolling Stones." Tijdens duursporten gebeurt er iets in je hoofd. Dick: „In het begin praat je nog met elkaar. Daarna ga je aan van alles den ken tijdens het fietsen. Ik weet zeker dat ik vrijdag aan mijn dochter denk, die dan afstm deert. Je denkt aan dingen uit je jeugd, die je vergeten was. Je rijdt door een dorpje en dan denk ik bijvoorbeeld weer te rug aan Aarlanderveen. Aan ome Ko en tante Ger. Dat soort dingen." Autistisch voetbal G-voetbal is een bekend feno meen in de voetbalwereld. Wat nog niet bestond, is een Autis tisch voetbalelftal. Toen Moni que Schippers autistische zoon Koen wilde voetballen, besloot zij dat het voor haar zesjarige zoon beter was met autistische leeftijdgenoten een team te

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15