LEIDE Einde Leidse kunstuitleen in zicht i 1 Plastic taboe op nieuw speelterrein Iergens leefden zoveel mensen van boeken REGIO aantal jonge boeljes Bouwstop treft vooral particulier Mogelijkheid doorstart wordt onderzocht fe /de stelling! SieMatic wint ook op prijs. SieMatic X donderdag l8 SEPTEMBER 2003 R1 Honger, nekpijn verlangen ar een biertje Tikibad vindt itiek ANWB ertrokken aak aan estraat i - Bij een huis in de Lelie- heeft in de nacht van ig op woensdag een in- zijn slag geslagen. De in kwam binnen via het taande woonkamerraam gweg met kleding, geld telefoon. Andere inbre- idden minder succes aan Jelaan, de Roodenbur- it en twee woningen in irbeckestraat. Daar mis let binnendringen. Se voor |se archeoloog i - LP. Louwe Kooijmans teravond een koninklij- icheiding ontvangen iden van M. Zonnevylle, leester van Leiderdorp, leurde tijdens een feeste- jeenkomst ter gelegen- zijn afscheid als de- de faculteit Archeolo- de Universiteit Leiden. Kooijmans, al sinds 1982 faculteit verbonden, zal 2008 als hoogleraar pre- e blijven werken. Deze legde Louwe Kooijmans ipluiden de funderingen t oudst bekende huis van lederland bloot. eet 'Senioren eiligheid' In de wijk Leiden- gaat morgen het project en en Veiligheidvan estig zorgverleners, ge loor brandweer en poli- in de wijk in om de folder huis in eigen huis' aan n uit te reiken en te be- L Belangstellenden kun- folder ook afhalen bij ïrthuis en de apotheek, ling voor het project zijn •an de Stichting Consu lt Veiligheid waaruit tt 120.000 ouderen van le 55 jaar in Nederland naar het ziekenhuis als gevolg van een pri- ral. door Rody van der Pols leiden - De kunstuitleen van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) Leiden moet worden opgeheven. De artotheek aan de Hooglandse Kerkgracht bereikt te weinig mensen om er als gemeente sub sidie in te blijven steken. Wel moet onderzocht worden of een andere kunstinstelling, eventu eel van buiten de stad, de Leidse collectie niet onder haar hoede wil nemen. Daarvoor pleitte een meerder heid van de leden van commis sie cultuur en onderwijs gister avond. Zij sloten zich daarmee aan bij het voorstel van B en W om de kunstuitleen op te doe ken. Het college vindt dat de kunstuitleen niet aan zijn doel stelling voldoet: een brede laag van de bevolking met cultuur in aanraking brengen. Met de op heffing van de kunstuitleen en het onderbrengen van het CBK bij Stedelijk Museum De Laken hal denkt wethouder Pechtold jaarlijks 100.000 euro te kunnen bezuinigen. Hoewel de collegepartijen WD, Groenlinks, D66 en de PvdA met het besluit instemden, de den zij dit niet van harte. Met name de zeer trage besluitvor ming rondom de kunstuitleen - een zaak die inmiddels al jaren speelt - werd Pechtold stevig aangerekend. Kritiek die de wethouder terecht noemde. Maar ook de politieke partijen moesten de hand in eigen boe zem steken, zei Arend-Jan Sleij- ster van de WD. „Voor het goed functioneren van een kunstuitleen is politieke wil no dig. En die is er in het verleden te weinig geweest. Ook bij de WD." De kunstuitleen heeft geduren de de tien jaar dat hij nu be staat nooit aan zijn kerntaak voldaan, concludeerden de PvdA, D66 en Groenlinks: een brede laag van de Leidse bevol king voor moderne kunst inte resseren. Vijfhonderd particu liere abonnees zijn gewoon te weinig, aldus PvdA'er Liesbeth Hesselink. De WD noemde als voornaam ste bezwaar tegen voortzetting het enorme bedrag dat in de kunstuitleen geïnvesteerd moet worden om hem kostendek kend te maken. Geld dat er niet is, omdat de gemeente stevig moet bezuinigen. Wel vroegen alle fracties na drukkelijk de mogelijkheid te onderzoeken van een doorstart van de Leidse kunstuitleen on der de hoede van een andere instelling. De meest concrete mogelijkheid in dat opzicht is de Haarlemse Stichting Beel dende Kunst (SBK), waarvan di recteur Leo Duppen onlangs in een interview met deze krant liet weten hier wel wat in te zien. Ook Kunst Vliegwerk, het Leidse atelier voor verstan delijk gehandicapten, is in dit verband - met name door de PvdA - enkele malen als moge lijke partner genoemd. Na enig aandringen zei de wethouder open te staan voor alle moge lijkheden, zolang het de ge meente maar geen extra geld hoeft te kosten. De oppositiepartijen CDA, LWG/De Groenen, Leefbaar Leiden en de SP drongen aan op een algeheel uitstel van het besluit, dat op 7 oktober in de gemeenteraad komt. Stuk voor stuk noemden zij het onverant woord een oordeel te vellen over de kunstuitleen zolang er geen gemeentelijke cultuurnota is. Met name CDA'er Flippo uitte in dat opzicht scherpe kritiek op wethouder Pechtold. „Na zes jaar weet ik nog steeds niet wat de visie van deze wethou der op het Leidse cultuurbeleid is. Hoe kunnen we nu een be sluit over de kunstuitleen ne men, als we helemaal niet we ten waar onze prioriteiten op dit vlak liggen?" door Silvan Schoonhoven leiden - Peuters van speelzaal de Gouden Poort namen giste ren hun nieuwe buitenspeel plaats in gebruik. Daarvoor moesten ze zich mengen tussen de grotere kinderen van de Vrije School Mareland. „Dat werd gevaarlijk", zegt Anneke Velt- huizen, kleuterleidster en op richter van de Leidse antropo sofische peuterspeelzaal aan de Maresingel. „Ze konden zo de weg op schieten." De wachtlijsten voor de Gou den Poort zijn lang, weet ze. Antroposofische peuterspeelza len blijken aantrekkelijk voor veel ouders, niet alleen voor hen die de leer van Rudolf Stei- ner aanhangen. „We staan open voor alle gezindtes. Ou ders, niet alleen de antroposofi sche, kiezen heel bewust voor ons. Ook veel Turkse en Marok kaanse ouders brengen hun kinderen hier. Wij staan voor een rustige benadering en een menselijke sfeer." Dat betekent in de praktijk dat kinderen in een antroposofi sche speelzaal tevergeefs zullen zoeken naar kunststof speeltoe stellen in lawaaierige kleuren. „Plastic is een dood materiaal, daar valt niets aan te ontdek ken. Aan hout wel. En aan wol en zijde. Bij ons binnen zie je ook geen gerén en gefiets. Wel bieden we peuters een vast rit me, dat geeft houvast. We bak ken broodjes. En we zingen veel." Peuters van de Gouden Poort hebben nu de beschikking over een eigen speelterreintje. Foto: Henk Bouwman De antroposofie is een leer, ontwikkeld aan het begin van de twintigste eeuw door de Oostenrijker Steiner. Antropo- sofen proberen een verbinding te leggen tussen de mens en wat ze noemen 'de geest van de kosmos'. Iedereen is een uniek en eeuwig wezen en de natuur is bezield, geloven ze. Het in zicht van karma en reïncarnatie geeft elke levensloop een diepe re zin. Zweverig is dit alles niet, verze kert Velthuizen. Waaraan mer ken ouders en peuters dan het verschil? „De liedjes zijn bij voorbeeld seizoensgebonden. Zingen doen we hier pentato nisch, dus met het vijftoonssys- teem. Dat betekent dat de me lodie steeds doorstroomt, zon der dat er een duidelijk eind aan zit. Dat past goed bij peu ters, die nog in een dromerig le vensstadium zitten. Maar we zingen ook gewoon 'op een grote paddenstoel', hoor." door Marijn Kramp leiden - Het Bureau Halt wil met de politie Hollands Midden harde afspraken maken over het aantal doorverwijzingen van jonge boefjes. Zo'n presta tieafspraak moet voorkomen dat de aanpak van jeugdcrimi naliteit ondersneeuwt. Bij het Bureau Halt komen kin deren en jongeren onder de achttien jaar terecht die voor een alternatieve straf in aan merking komen. Maar dit aan tal is in de regio Hollands Mid den de afgelopen jaren nauwe lijks toegenomen. Dat is tegen gesteld aan de maatschappelij ke trend, meent Halt-teamleid ster S. Voorneman. „Uit alle rapporten blijkt juist dat de jeugdcriminaliteit toeneemt, maar dat zie je in deze regio niet terug in het aantal doorver wijzingen van de politie." Volgens Voorneman krijgt de bestrijding van zware criminali teit steeds meer aandacht van politiek en politie. Zij vreest dat de aanpak van jeugdcriminali teit daarbij inschiet. „Wij zijn daarvoor direct afhankelijk van de agent op straat. Hij moet el ke keer dat hij iets ziet dat niet door de beugel kan een afwe ging maken; geef ik een beris ping of pak ik het aan? In het laatste geval komen ze bij ons terecht en krijgen ze een alter natieve straf. Daar gaat over het algemeen een hele goede pre ventieve werking van uit. Maar daarvoor moeten die kinderen wel doorverwezen worden." Er is geen sprake van onwil bij de politie, haast Voomeman zich te zeggen. „De politie wil jeugdcriminaliteit graag aan pakken. Daar ligt het niet aan. Maar ook bij de politie moeten keuzes worden gemaakt. En een zware jongen oppakken en opsluiten doet het wel wat be ter dan kleine boefjes op de vingers tikken. Althans, op de korte termijn dan. Want door criminaliteit op jonge leeftijd aan te pakken moet erger in de toekomst worden voorkomen." Dit jaar verwacht het Bureau Halt dat de Alphense en Leidse regio en de Duin- en Bollen streek bestrijkt, ongeveer 750 kinderen en jongeren alterna tief te straffen. In 2002 lag dat aantal nog op 830. Dit was 15 boefjes meer dan het jaar er voor. Deze stijging had te ma ken met een tijdelijk project dat criminaliteit onder kinderen jonger dan twaalf jaar tegen ging. Elk jaar vijf procent doorverwij zingen erbij, lijkt Voorneman een haalbare opdracht. „In an dere regio's in Nederland zijn al Bureaus Halt die prestatieaf spraken met de politie hebben gemaakt. Aan de hand van deze afspraken, die in sommige re gio's overigens veel forser zijn, denken wij dat we met vijf pro cent jaarlijks erbij goed op weg zijn." Bijkomend voordeel van deze prestatieafspraak is dat zo'n regeling meer structuur brengt in de financiën van Bu reau Halt. Deze instelling krijgt per doorverwezen boefje een subsidiebedrag uitgekeerd. Daarnaast krijgt het Bureau Halt nog geld van de 22 ge meenten in het werkgebied voor voorlichting en speciale projecten. Politie: wij leveren niet op bestelling „De politie is geen productie bedrijf. We leveren met op be stelling", reageert Hollands Midden-woordvoerder C. van Egmond op de wens van Bu reau Halt om prestatieafspra ken te maken. De politie voelt dan ook niets voor een presta tieafspraak met Bureau Halt. Wel voor een nauwere samen werking. Van Egmond: „Wij maken geen harde afspraken over za ken waar wij niet de volledige regie over hebben. Er zit na melijk een hele rits voorwaar den vast aan een doorverwij zing naar Halt Zo is de leeftijd van belang, het soort delict, het aantal malen dat een over treding is gemaakt, en de me dewerking van de ouders. Die moeten akkoord gaan met een alternatieve straf." De vrees van Bureau Halt dat de aanpak van jeugdcriminali teit ondersneeuwt is volgens de politie niet terecht. „Met het ministerie is juist afge sproken dat de bestrijding van jeugdcriminaliteit de komen de jaren hard wordt aange pakt." Dat het aantal HaJt- doorverwijzingen in de afgelo pen jaren nauwelijks is geste gen, vindt Van Egmond niet zo vreemd. „De overlast door jongeren is toegenomen maar het aantal jeugddelicten niet. Bovendien waren veel aan houdingen recidivisten, en jongeren die vaker de fout in gaan, komen niet voor een al ternatieve straf in aanmerking. Die zaak gaat direct naar de officier van justitie." bnder hoogleraar Paul Hoftijzer brengt Leidse boekgeschiedenis in kaart fred Simons IDe drukinkt stroomde p van spreken door de ii papier knisperde in elke de zeventiende en acht- ïeuw was bijna elk huis )ksteeg een boekhandel Irukkerij. Een Zwitserse it Albrecht von Halier, die n Leiden medicijnen iltuderen, schreef ver pat nergens ter wereld pensen van boeken leef- overdreef nauwelijks, pkhistoricus Paul Hoft- was in de Gouden Eeuw liternationaal centrum ekproductie en -handel. in de eerste 75 jaar na 'ting van de universi- in de Leidse drukkers boeken uit. Bijzonder r Hoftijzer, die vorige de Universiteit Leiden tie hield, schat dat Lei- Ti 1600 en 1800 tussen tweehonderd 'serieu- emers' heeft gehad, at is slechts het topje Jsberg. In de Leidse ar- komt Hoftijzer, die de boekgeschiedenis on- tientallen vermeldin- n van mensen die ukker' of 'boekverkoper' mmige van hen waren lijnlijk niet meer dan lige marskramers die mand vol boeken en ten op Leidse bruggen i, denkt hij. Anderen be- kleine boekwinkeltjes. Paul Hoftijzer: „Leiden had in de zeventiende en achttiende eeuw misschien wel tweehonderd serieuze boekdrukkers." Foto: Hielco Kuipers Eén daarvan stond aan het ein de van de Hogewoerd. „Daar 3, konden reizigers die met de trekschuit naar Utrecht gingen, simpele boekjes kopen. Dan hadden ze iets te lezen." Leiden behaalde snel een voor sprong op andere boekenste den in Europa. Daarvoor waren twee oorzaken. De Leidse boek productie was vooral weten schappelijk van aard. Omdat Latijn de internationale geleer- dentaal was, waren Latijnse boeken in heel Europa goed verkoopbaar. De Leidse druk kers hadden dus een grote, in ternationale afzetmarkt. Verder onderscheidde de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den zich in Europa door een zeer gematigde censuur en een bloeiend intellectueel klimaat. In Nederland konden boeken verschijnen die elders verboden waren. Zo drukte de Leidse uit gever Jan Maire in 1636 de Dis cours de la Methode van de toen zeer omstreden Franse filosoof Descartes. Geld kreeg de wijs geer daar niet voor. Betaling ontving hij in de vorm van tweehonderd exemplaren van zijn eigen boek. Bij het drukken en uitgeven van boeken bleef het niet. Al snel na de opening van de universiteit kwamen er in Leiden boekhan dels, boekbinders, opslagfacili teiten en boekenveilers bij. Het hele academiekwartier draaide om boeken, weet Hoftijzer. „De Houtstraat, de Pieterskerk- choorsteeg, het Gerecht, de Nonnensteeg, maar ook het Ra penburg, vrijwel elk huis was ooit wel een boekhandel, een drukkerij of een magazijn. Van die bedrijvigheid is antiquariaat Templum Salomonis op de hoek van de Kloksteeg en de Nieuwsteeg een van de laatste getuigen." 'A Een fenomeen apart waren de veilingen. Doordat de universi teitsbibliotheek beperkt open was en in sommige perioden zelfs helemaal niet, legden hoogleraren zoveel mogelijk ei gen bibliotheken aan. Na hun overlijden werden die boeken vaak geveild. Dat kon in veiling zalen gebeuren of in het huis van de overledene. „Dat laatste was wel zo makkelijk", zegt Hoftijzer. „Dan hoefde er niet met de boeken gesleept te wor den." In 1599 ontstond in Lei den de catalogus: een gedrukte lijst van alle te verkopen boe ken. Die catalogi gingen heel Europa over en trokken kopers van heinde en verre. Buiten landse boekhandelaren staken speciaal de Noordzee over om in Leiden boeken te kopen. Omstreeks 1650 waren er twin tig tot dertig veilingen per jaar, met soms wel 10.000 boeken per veiling. Zelfs vanuit het bui tenland werden boeken aange voerd om in Leiden te verko pen. (advertentie) Iedereen moet afzien van loonsverhoging ■V. SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage (advertentie) De keukens van SieMatic winnen Internationale deskjnprijzen. Ze winnen hel op vormgeving, op praktische eigenschappen en op duurzaamheid. Maar ze winnen ook op prijs. Te mooi om waar te zijn"? Kom maar kijken. Welkom! 7 Liefst een SieMatic SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, telefoon 071 - 541 26 15 GOEDHART 00K VERKRIJGBAAR BIJ: KEUKENS to. Avifauna, Hoorn 126a, Alpben a/d Rijn, telefoon 0172 - 42 21 00 leiden - De bouwstop die voor een deel van de binnenstad geldt, vormt een groter pro bleem voor de kleine verbou wingen van particulieren dan voor de grote projecten van projectontwikkelaars en wo ningbouwverenigingen. Bin nenstadsbewoners die hun huis willen voorzien van bijvoor beeld een dakkapel krijgen in het ongunstigste geval met ruim een jaar vertraging te ma ken.- Grote bouwplannen zijn altijd al afhankelijk van een be stemmingsplanwijziging en houden rekening met zo'n lan ge termijn. De bouwstop is het gevolg van een rechterlijk uitspraak in au gustus. Tot grote verrassing van de gemeente Leiden oordeelde de rechter dat de gemeente geen bouwvergunningen meer mag afgeven voor de delen van de binnenstad die in het be stemmingsplan niet zijn aange merkt als beschermd stadsge zicht. De afgelopen jaren werd dit wel toegestaan door de rechter, mits er een nieuw be- 3 stemmingsplan in voorberei ding was. Vooral in het gebied tussen de Herengracht en Oude Vest en de singels, de Pieterswijk, de omgeving van de Hooglandse kerk en het wijkje tussen Leven daal en de Zoeterwoudsesingel leidt deze rechterlijke uitspraak tot grote vertragingen. Mensen die in deze stadsdelen hun huis willen verbouwen en gewoon lijk 12 weken (26 weken voor een monument) moeten wach ten op een vergunning, krijgen de toestemming in het meest nadelige geval nu pas in no vember 2004, meldt wethouder Hillebrand. Hij hoopt dat hij deze termijn met een maand of vier kan verkorten maar daar heeft hij toestemming voor no dig van de rechter. De gemeente kan volgens Hille brand niet aansprakelijk wor den gesteld voor schade die het gevolg is van deze bouwstop. Wel kan de gemeente als die schade erg hoog blijkt te zijn, een procedure starten om een uitzondering te maken voor dfr project. Volgens ïHlebrand treft de bouwstop elke maand tien tot twintig mensen. „Dit zijn inderdaad veel particulie ren. Alle grote bouwprojecten die we voor ogen hebben in de binnenstad zijn al in gang gezet of laten nog wat langer op zich wachten." Voor de nieuwbouwplannen van woningbouwvereniging Portaal op de Oranje- en Waardgracht heeft de bouw stop echter geen gevolgen. De woningbouwvereniging was so wieso niet van plan om binnen nu en een half jaar een bouw vergunning aan te vragen, zo ver zijn de plannen nog niet. Maar ook als dat wel het geval was geweest had Portaal hoogstwaarschijnlijk een wijzi ging van het bestemmingsplan moeten afwachten. Voor de kleinere onderhouds- klussen vreest Portaal-woord voerster P. de Leijer wel proble men. „In de praktijk blijken wij voor veel van onze onder- houdsklussen ook een bouw vergunning nodig te hebben.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13