Israël: Geen liquidatie van Arafat BUITENLAND Nederlander ontsnapt aan gijzeling in Colombia sumamanse neushoorn sterft uit Beieren schrikt van omvangrijk neo-nazicomplot Isabel nadert in rap tempo Verkiezingen Californië door rechter opgeschort Iran belooft trouw aan atoomagentschap Pluim voor xtc-beleid Nederland Russen weerloos tegen Tsjetsjeense kamikazes okverbod op ^inen in België sel - Vanaf volgend jaar er in geen enkele Belgische nog worden gerookt. Vol- een woordvoerster willen »lgische spoorwegen meer 11 voor de gezondheid van *|jl reizigers als personeel het roken te verbieden. Jder willen we ook het com- 'erhogen", aldus de I dvoerster. Op de meeste ie nationale treinen blijft ro ll vei toegestaan, k rdachte moord Williams-zus ton - De Amerikaanse po- ïeeft een 24-jarige man n ehouden in verband met e oord op Yetunde Price, de ;I us van tennissterren Venus irena Williams. Naar twee 0I re verdachten is de politie d )p zoek. Price werd in de ,s tvan zaterdag op zondag e m ruzie doodgeschoten in le lorstad Compton bij Los rt les. De 31-jarige Price was u ilonieerd verpleegkundige v oeder van drie kinderen, g, pton is een verarmde bui- d ijk van Los Angeles, waar it egeweld regelmatig levens d )e vijf zusjes Williams zijn :a gegroeid «dstraf geëist riten terroristen a(jT - In Marokko is de dood- geëist tegen een Fransman ?t brein zou zijn achter de oordaanslagen in Casa- 0j a. Daarbij kwamen in mei el :nsen om het leven, onder e twaalf daders. De man, Robert, zou meer aansla- ïbben willen plegen. Ook elf van Roberts vermeen- nndlangers is de doodstraf loden bij nd gevangenis - In een gevangenis in de sche hoofdstad Riyad zijn st en bij een brand zeker 67 genen omgekomen. De van de brand is nog ïo ekend. In de vleugel waar S and was uitgebroken, za- es ïgeveer tweehonderd ge le ;erden. Het is niet bekend .id leze gevangenis ook de 1 dan tweehonderd radicale er ms zitten die de afgelopen den zijn gearresteerd. litplek voor radese junks iuver - In de Canadese ld ancouver is gisteren de Noord-Amerikaanse op- )rt laats geopend waar jun- lol ider toezicht harddrugs ek :n inspuiten. In het op- entrum zijn verpleegkun- eslen sociaal werkers aan- :1e Het initiatief is bedoeld /VI :t aantal doden door over laten de verspreiding van I n als aids onder gebrui- iniverminderen. In Van- i rzijn dit jaar al 37 men- ugsverslaafden gestorven. - vonden na it geldschieter ersburg - In een winkel- un in Florida zijn twaalf :n onder de voet gelopen en vastgoedbelegger en- uizenden bankbiljetten dollar liet neerregenen op )0-koppig publiek. 'The y"Man' Kevin Shelton ha de stunt met zijn zilveren cannon' sinds twee jaar [ap £tte tijden uit, naar zijn om mensen een prettig te geven. Van de gewon- Df loesten er zes naar het •h huis om zich te laten be- erl len. De zwaarste verwon- ras een gebroken arm, al- n politiewoordvoerder. J bdoden bij ™Lr eling in Japan dinsdag 16 september 2003 Bij een gijzeling in Ja- in vanmorgen zeker drie gevallen. Een 52-jarige E&jzelde rond tien uur 's ïensen in een kantoorge en eiste drie maanden hterstallig loon op. Drie er blies hij, nadat hij ze- zelaars had laten gaan, itoorverdieping op. De vol offers zouden de gijzelne- ch en bedrijfsleider en een man zijn. Zeker vijftien iar n raakten gewond. Ge- jn wordt dat het dodental ba 1 oplopen. srdenaar Lindh niet gepakt ioim - Hoewel de foto rdachte van de moord op tfedse minister Anna over de hele wereld is :id, is de politie nog geen ipgeschoten in het on- ve k naar de moord. Ook de uit poren van de vermeende 2 ii aangetroffen op een a t alpetje, hebben nog niets nie verd. De Zweedse pers iee f vanmorgen dat de poli- uitsluit dat de gezochte :n buitenlander is. FARC-rebellen namen alleen fitte rugzaktoeristen met goede schoenen gevangen santa marta/AP - Zeven rugzaktoeristen zijn aan een ontvoering in Colombia ontsnapt omdat ze niet fit ge noeg waren of omdat hun schoenen niet stevig genoeg waren voor een trektocht door de jungle op de hellin gen van de hoogste berg van het land. Onder hen de Nederlander Mathijs Grote Beverborg. Vier Israëliërs, twee Britten, een Duitser en een Spanjaard die er wel sterk uitzagen werden meegenomen door guerrillastrij ders, die afgelopen vrijdag in alle vroegte hun hutten binnendrongen bij de Ciudad Perdida of Verloren Stad in de Sierra Nevada de Santa Marta, 750 kilometer ten noorden van Bogota. ,,Ik lag half te slapen toen ik een hoop stemmen hoor de. Toen kwamen twee mannen in camouflagepakken binnenstormen met machinegeweren", zei de 29-jari ge Mathijs Grote Beverborg. ,,Ik deed alsof ik ze niet verstond, maar het was duidelijk dat ze ons mee wil den nemen." De guerrillastrijders, die ook met kap messen stonden te zwaaien, waren niet overdreven vij andig en tussen de 18 en 20 jaar oud. Ze zetten alle buitenlanders buiten in de regen in een rij en namen al hun geld en waardevolle spullen af, alvorens met hun zorgvuldig gekozen slachtoffers de jungle in te trekken. Slaapzakken en andere zware voorwerpen werden ach tergelaten. „Ik besefte later pas hoeveel geluk ik heb gehad", aldus Grote Beverborg. Mark Tuite, een 33-jarige Australiër, zei dat de ontvoer ders hem en zijn vrouw Michelle waarschijnlijk heb ben achtergelaten omdat ze allebei aan de zware kant zijn en de ontvoerders dachten dat zij het marstempo in de jungle niet zouden kunnen volhouden. „Ze wa ren erg professioneel", zei Tuite. De toeristen werden geboeid in een kamer achtergela ten, met een handgranaat aan de deur bevestigd. „Toen onze gids kwam opdagen zag hij dat de granaat niet op scherp was gezet", aldus Tuite, die er met de andere achtergelaten toeristen twee dagen over deed om naar Santa Marta terug te keren. De guerrillastrijders zijn vermoedelijk leden van de Re volutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC). Dui zenden militairen met helikopters zijn in het gebied een zoekactie begonnen, die door de Colombiaanse president Alvaro Uribe persoonlijk wordt geleid. Vice- president Francisco Santos zei dat de regering alles op alles zet om de gijzelaars vrij te krijgen, maar vroeg zich af wat „deze jonge mensen in een zo gecompli ceerd gebied deden". In Colombia worden elk jaar bijna 3.000 mensen ont- De Australiër Mark Tuite was een van de toeristen die met de schrik vrijkwamen. Hij denkt dat de gijzelne mers hem niet hebben meegenomen omdat hij nogal dik is. Foto: AP voerd, veelal door de FARC, wier strijd al 39 jaar duurt. De FARC zijn vooral actief in het noorden van Colom bia, dat als onveilig wordt beschouwd. jeruzalem/anp/rtr/ap - Terwijl in de VN-veiligheidsraad wordt gesproken over een resolutie tegen het Israëlische besluit om de Palestijnse leider Arafat 'te verwij deren', is de diplomatieke dans in Jeruza lem en Ramallah begonnen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shalom heeft ontkent dat Israël Arafat wil ver moorden. En Arafat op zijn beurt heeft vanmorgen laten weten dat hij een wa penstilstand wil sluiten met Israël De Israëlische minister van handel 01- mert veroorzaakte internationaal grote commotie met zijn uitspraak dit week einde dat het principebesluit om Arafat te 'verwijderen', betekende dat hij uit de weg geruimd moest worden. Volgens minister van buitenlandse zaken Shalom was die uitlating voor Olmerts eigen rekening en geen kabinetsbesluit. Concrete stappen om Arafat te verban nen zijn volgens Shalom voorlopig ook niet te verwachten. Een tijdschema wil de Shalom niet geven. Hij noemde Arafat overigens opnieuw een groot obstakel voor vrede in de re gio. Arafats veiligheidsadviseur Jibril Rajoub maakte vanmorgen bekend dat Arafat een wapenstilstand wil sluiten. Rajoub zei dat het aanbod inhield dat al het Pa lestijns geweld zou stoppen in ruil voor de belofte van Israël om geen militaire operaties - zoals de blokkades van Pales tijnse dorpen en steden - meer uit te voeren. Volgens bronnen zou Israël dat aanbod direct hebben afgeslagen en hebben hebben herhaald dat Arafat eerst de radicale Palestijnse bewegingen moet aanpakken. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemt vandaag over een Arabi sche resolutie waarin van Israël wordt geëist dat het zich onthoudt van stappen tegen Arafat. In de resolutie worden niet alleen de Israëlische liquidaties van Ha- mas-leiders veroordeeld, maar ook de Palestijnse zelfmoordaanslagen. Op die manier is de resolutie verzekerd van Britse en Duitse steun en gevrij waard van een Amerikaans veto. Gisteren liet de beoogde Palestijnse pre mier Ahmed Qureia president Arafat we ten dat zijn kabinet kan worden be ëdigd. Qureia stuurt hiermee aan op een nieuwe confrontatie met Israël, dat wei gert te spreken met een door Arafat ge domineerde Palestijnse regering. Van de 24 ministers in het nieuwe kabi net worden er zestien voorgedragen door de Fatah-beweging van Arafat. Queira zelf is de tweede man in Fatah. topsail beach, north Carolina - De Amerikaanse oostkust maakt zich op voor de komst van de orkaan Isabel. Vanmorgen lag de orkaan, waarin windsnelheden van meer dan 190 kilometer per uur voorkomen, op ruim 1000 kilometer van Amerika. Naar verwachting zal Isabel donderdag de kust bereiken. Van het eiland Ocracoke voor de kust van North Carolina zijn alle 921 bewoners geëvacueerd. De gouverneur van Vir ginia heeft de noodtoestand afgekondigd. Isabel is de eerste krachtige orkaan die het gebied bedreigt sinds orkaan Floyd er in september 1999 grote schade aanrichtte. Toen kwamen 56 mensen om het leven. Foto: AP door onze correspondent Wierd Duk munchen - Waar in de nabije toekomst een joods Ge meenschapscentrum met synagoge moet ontstaan, ligt de grond nu nog braak. Toch is de St. Jakobsplatz in München een bezienswaardigheid sinds vorige week bekend werd dat neonazi's een aanslag beraamden op deze bouwput. Bij het leggen van de eerste steen, op 9 november, had hier een zware bom moeten ontplof fen. „Met de bedoeling om mensen te doden", zei al dus Otto Schily (SPD), de Duitse minister van binnen landse zaken. Acht leden van de extreem-rechtse 'Kameradschaft Sud' zijn opgepakt. Maar de dreiging is, volgens de au toriteiten, niet geweken. „Er is sprake van een nieuwe dimensie van extreem-rechts geweld, waarover wij ons ernstige zorgen maken", zegt Schily, die speciaal voor deze zaak naar de Beierse hoofdstad is gekomen. „Ze hebben het gemunt op personen." Bij de neonazi's werden behalve wapens en springstof ook documen ten aangetroffen waaruit blijkt dat zij het hadden voor zien op Franz Maget, de Beierse SPD-leider. Maget is zondag weer lijsttrekker bij de parlementsverkiezingen in Beieren en heeft zich geregeld ontpopt als een fel bestrijder van uitingen van rechtsextremisme. Maget heeft intussen persoonlijke bewaking gekregen. De Beierse minister van binnenlandse zaken Günther Beckstein sprak van een 'Braune Armee Fraktion', de nazi-variant van de extreem-linkse terreurgroep uit de jaren zeventig. Ook planden de rechts-extremisten aanslagen op moskeeën, op een Griekse school en op Spaanse en Italiaanse instellingen. „Dat een aanslag maanden van tevoren wordt voorbereid, waarbij een hele groep mensen betrokken is die de beschikking hebben over veertien kilo springstof, dat is een alarm signaal", aldus Beckstein. De leider van de groep, Martin Wiese (27), is al lang bij justitie bekend. De roodblonde, gezette Wiese komt uit h t Oostduitse Mecklenburg, maar tffoont sinds drie jakarta/anp - De zeldzame Su- matraanse neushoorn is nage noeg uitgestorven. Mede door illegale jacht is het aantal die ren in de beschermde gebieden op Sumatra momenteel nog slechts tien. Dat zei een provin ciale milieuambtenaar gisteren in The Jakarta Post. De zegsman hekelt vooral „rijke mensen" die grote sommen geld neerleggen om op de neushoorns te kunnen jagen. Zonder strengere maatregelen zal binnenkort de laatste 'dicer- orhinus sumatrensis' worden neergeschoten. Hetzelfde lot lijkt de Sumatraanse tijger be schoren. Daarvan leven er in het wild nog circa vijftig. Ook deze roofdieren vallen ten prooi aan illegale jachtpartijen. los angeles/anp/dpa - De ver kiezingen in Californië voor een nieuwe gouverneur zijn uitge steld. Een Amerikaans federaal hof van beroep heeft gisteren bepaald dat het niet goed is dat in zes gemeenten alleen met een systeem van ponskaarten kan worden gestemd. Dat sys teem zorgde bij de vorige presi dentsverkiezingen voor grote problemen in Florida. Een bur gerrechtenorganisatie had de zaak aangespannen. Op 7 oktober zouden de inwo ners van Californië vervroegd naar de stembus gaan om te beslissen over het lot van de de mocratische gouverneur Gray Davis. Die werd vorig jaar voor een tweede termijn herkozen, maar zijn populariteit daalde snel als gevolg van het enorme begrotingstekort van de staat. Meer dan 1,6 miljoen mensen hadden gevraagd om een her roepingsstemming. Onder an deren acteur Arnold Schwarze negger heeft zich namens de Republikeinse partij in de ver kiezingsstrijd gegooid. Het ponskaartensysteem leidde tijdens de presidentsverkiezin gen van 2000 tot grote proble men in de staat Florida. Het kwam daar tot hertellingen om dat veel ponskaarten niet of slecht 'leesbaar' bleken, terwijl de kandidaten Bush en Gore dicht bij elkaar zaten. In reactie op al deze commotie zijn op veel plaatsen stemma- chines ingevoerd, maar nog niet overal. In Californië ont breken stemmachines onder meer nog in Los Angeles, de grootste gemeente. In totaal zou 44 procent van het Califor- nische electoraat in oktober met een ponskaart moeten stemmen. Een van de belan gengroepen die ijverden voor de vervroegde verkiezingen in Californië heeft al beroep aan gekondigd tegen het besluit. Het is niet bekend wanneer er een beroepsuitspraak kan lig gen. Als de huidige uitspraak van kracht blijft, zullen de ver kiezingen waarschijnlijk alsnog in maart 2004 worden gehou den. Dan moeten alle betrok ken gemeenten het ponskaart systeem hebben afgeschaft. wenen/anp/afp/rtr - Iran blijft zich houden aan het non-proli feratieverdrag, het verdrag dat de verspreiding van kernwa pens verbiedt. Dat heeft direc teur Gholamreza Aghazadeh van het Iraanse atoomenergie bureau gisteren gezegd. „Iran voelt zich verbonden aan zijn verantwoordelijkheden die voortvloeien uit het non-proli feratieverdrag", aldus Aghaza deh in een bijeenkomst van lid staten van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) van de Verenigde Naties. „Niet alleen uit contractuele verplichtingen, maar ook om religieuze en ethische overwe gingen." Volgens de Iraniër blijft Tehe ran gewoon praten met het IAEA over de mogelijke onder tekening van een protocol, be horende bij het non-prolifera tieverdrag, dat onaangekondig de inspecties van nucleaire lo caties toestaat. Eerder sloot Iran niet uit af stand te nemen van het ver drag, dat het in 1970 onderte kende. Het Internationaal Atoomenergie Agentschap IAEA geeft Iran tot 31 oktober de tijd om tot in detail aan te tonen dat het land niet in het geheim kernwapens ontwikkelt. Een ontwerpresolutie met die strek king is vrijdag door de be stuursraad van de 'atoomwaak hond' van de VN aangenomen. Volgens de Verenigde Staten maakt Iran kernwapens, maar Teheran ontkent dat. De Iraanse president Moham med Khatami zei gisteren: „Ik maak het duidelijk in slechts twee zinnen: atoomwapens, nee, nee, nee. Vreedzame nu cleaire technologie, ja, ja, ja. Niemand kan ons dit geldige recht ontnemen." „Wegens on ze religieuze overtuiging zijn wij niet alleen tegen de produc tie van massavernietigingswa pens, maar pleiten wij ook voor een Midden-Oosten dat vrij is van nucleaire oorlogvoering", zo lichtte Khatami Irans stand punt toe. washington/ap - De Ameri kaanse president George Bush vindt dat Nederland de aanpak van de productie en smokkel van de partydrug xtc goed aan pakt. In zijn jaarlijkse verslag aan het Congres over landen die een rol spelen bij de door voer van verdovende middelen schrijft hij: „Ik prijs de regering van Nederland voor haar in spanningen om deze gesel aan te pakken, onder meer door meer politiecontrole, verbeter de risico-analyse en aandacht Neo-nazi Martin Wiese, gefotografeerd tijdens een pro ces vorig jaar. Foto: EPA jaar in München. In München is Wieses 'Kamerad schaft Süd' berucht wegens zijn veelvuldige enluid- ruchtige openbare optredens. Zo verstoorde hifmet kameraden onlangs een bijeenkomst van de SPD. Beckstein kondigde verscherpte veiligheidsmaatrege len aan voor het Oktoberfest, dat deze week begint. In 1980 werden op dit grootste volksfeest ter wereld twin tig mensen gedood bij een bomaanslag door de neo nazi Gundolf Kohier. Meer dan tweehonderd feestgan gers raakten, deels ernstig, gewond. De joodse gemeenschap reageerde geschokt op de ontdekking van de plannen. „Deze aanvallen richten zich niet alleen tegen ons joden, maar tegen de gehele vrije samenleving", zei Paul Spiegel, president van de Centrale Joodse Raad in Duitsland. Spiegel waar schuwde voor nieuw rechtsextremistisch geweld in de bondsrepubliek. Hij wees erop dat het antisemitisme in Duitsland toeneemt en dat neonazi's er een nieuwe voedingsbodem vinden. Inge Feil (79) heeft over de verijdelde aanslag op het Joodse Gemeenschapscentrum, waarvan ook een nieuwe synagoge deel zal uitmaken, in de krant gele zen en is geschokt. „Dit is toch onvoorstelbaar, wat een tuig." Tot haar familie in 1956 naar de Verenigde Staten emigreerde woonde Feil aan de St. Jakobsplatz. Van haar herinneringen is in werkelijkheid weinig meer over: de wijk werd platgebombardeerd. „Maar ik weet nog goed dat op 9 november 1938, toen was ik dus zeven, de ruiten van het joodse warenhuis hier op de hoek door SA'ers werden ingeslagen en hoe ze die mooie etelagepoppen naar buiten smeten en kapot trapten. Ik vond dat zo droevig." Duitsland herdenkt jaarlijks op 9 november deze door de nazi's 'Kristall- nacht' gedoopte pogrom tegen de joden. De datum die de neonazi's voor hun aanslag uitkozen, heeft dus gro te symbolische betekenis. Aan het hekwerk rond de bouwput hangen verwelkte gele rozen. Daarnaast een handgeschreven briefje van 'bezorgde burgers' aan Charlotte Knobloch, de leidster van de joodse gemeen schap in München. 'Wij zijn sprakeloos, mevrouw Knobloch', staat er. En dgn een belofte: 'Wij zullen jul lie dit keer voor het gepeupel beschermen.' voor passagiersvliegtuigen en vracht." Mogelijk is die opmer king mede ingegeven door de toenemende bereidheid van Nederland om staatsburgers die verdacht worden van xtc- handel voor berechting uit te leveren aan de VS. Landen die naar het oordeel van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken onvoldoende sa menwerken met de Amerikaan se narcoticadiensten, kunnen met economische strafmaatre gelen te maken krijgen. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Een zelfmoordaan slag in de Russische deelrepu bliek Ingoesjetië heeft gisteren het lokale hoofdkwartier van de geheime dienst FSB (de voor malige KGB) in puin gelegd. Er vielen minstens twee doden en 29 gewonden toen een kleine vrachtwagen vol explosieven een paar meter van het gebouw tot ontploffing kwam. Volgens ooggetuigen reed een kleine truck rond het middag uur met hoge snelheid door een hekwerk rond het gebouw in de stad Magas, niet ver van de door oorlog geteisterde repu bliek Tsjetsjenië. De explosie sloeg een krater van tien meter breed en twee meter diep en alle ramen in een straal van een kilometer sprongen uit de kozijnen. Een medewerker van de FSB stierf op het par keerterrein, een andere in het kantoor. Onder de tientallen gebonden was ook de tweecjp man van de FSB in Tsjetsjenië. De zelfmoordaanslag is een grote vernedering voor de Rus sische veiligheidsdienst. De FSB is verantwoordelijk voor het be strijden van tenorisme in Rus land, maai' het is nu al de twee de keer dat de FSB zichzelf niet kan beschermen tegen kamika zes. In mei blies een truck vol explosieven ook al een gebouw van de FSB op in de Tsjetsjeen se stad Znamenskoje. Daarbij vielen dertig doden. De autoriteiten hebben niet be kend gemaakt wie de chauffeur was van de zelfmoordtruck zat, maar wel wordt vermoed dat Tsjetsjeense rebellen achter de ze nieuwe aanslag zitten. Het hoofdkwartier van de FSB was splinternieuw en amper twee maanden geleden in ge bruik genomen. Nog niet eerder werd een der gelijke aanslag gepleegd in In goesjetië, waar tienduizenden Tsjetsjeense vluchtelingen al ja ren in erbarmelijke omstandig heden leven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7