Overheid niet de oplossing voor alle vraagstukken TROONREDE Leden van de Staten-Generaal. De internationale en nationale ontwikke lingen van het afgelopen jaar hebben de onzekerheden in ons dagelijks bestaan doen toenemen. Burgeroorlogen, aanslagen en andere vor men van geweld treffen iedere dag weer vele onschuldige mensen. Dit roept de vraag op hoe Nederland kan bijdragen aan duurzame vrede, veiligheid en armoe debestrijding. Aardbevingen, overstromingen en droog te confronteren overal in de wereld de mens met zijn beperkingen. Ook ons land is niet gespaard gebleven voor de gevol gen van langdurige droogte, ondanks de grote aandacht voor het waterbeheer. De teruggang van de economie is in Ne derland in alle scherpte voelbaar gewor den. Na jaren van voorspoed leidt dit voor veel burgers onverwacht tot onzekerheid. Dagelijks worden honderden mensen werkloos. De problemen van onze econo mie zijn niet alleen conjunctureel van aard. Om tot duurzaam herstel te komen is het noodzakelijk de economische struc tuur te versterken en de sociale zekerheid grondig te herzien. De regering beseft dat dit in eerste instantie voor veel mensen ingrijpende gevolgen zal hebben. Er zijn ook grote zorgen om de cohesie in onze samenleving. De waarden van ver schillende bevolkingsgroepen blijken soms vér uit elkaar te liggen en de integra tie verloopt niet voorspoedig. Voorts zijn de onveiligheid en overlast op straat en de aantasting van de leefomge ving verontrustend. De grote steden zien zich geplaatst voor een opeenhoping van problemen. De regering onderkent deze onzekerhe den en problemen en ziet het als haar op dracht om weer perspectief te bieden. Zij wil bijdragen aan een sterke en duurzame economie, een slagvaardige overheid, een levende democratie en een veiliger sa menleving. Dit perspectief vereist structurele hervor mingen, waarbij het resultaat voor de lan ge termijn belangrijker is dan de nadelige gevolgen op de korte termijn. Met het oog op de toekomst van ons allen acht de re gering nu scherpe keuzes noodzakelijk. De regering beoogt daarmee eveneens een cultuuromslag tot stand te brengen. De overheid dient ruimte te laten aan het initiatief van burgers en bedrijven. Daad werkelijke verbeteringen zijn alleen mo gelijk indien iedereen zijn verantwoorde lijkheid neemt en meedoet in onze maat schappij. De overheid kan niet de oplos sing voor alle vraagstukken bieden en be hoort dat ook niet te doen. Zij moet juist de randvoorwaarden scheppen om pro blemen oplosbaar te maken. Daartoe dient zij minder regels te stellen en die re gels beter te handhaven. Deze uitgangs punten staan in het beleid van de regering centraal. Nederland raakt steeds meer verweven met Europa, zowel in politiek als in eco nomisch opzicht. De Europese Unie is een waarde- en rechtsgemeenschap. Zij heeft zich gaandeweg ontwikkeld tot een vrije markt voor goederen, personen, ka pitaal en diensten. Een gemeenschappe lijk handels-, landbouw-, en asielbeleid en één munt versterken de integratie. Inter nationaal neemt het belang van de Unie toe als factor van vrede en stabiliteit. Het aantal lidstaten van de Europese Unie is sinds de oprichting sterk gegroeid. Naar verwachting zal de Unie volgend jaar uit 25 landen bestaan. De uitbreiding is verheugend maar stelt de spankracht van de Unie ook op de proef. In oktober zal de Intergouvernementele Conferentie over de nieuwe Grondwet voor de Unie van start gaan. De regering zal zich ervoor inzetten dat de Unie slag vaardiger kan besluiten en optreden. Daartoe zal de centrale rol van de Europe se Commissie moeten worden versterkt en de besluitvorming bij gekwalificeerde meerderheid worden uitgebreid. Ook het democratisch gehalte dient te worden vergroot, door de positie van het Euro pees Parlement te verstevigen. De Unie zal er tevens voor moeten zorgen dat de uitgaven beheerst blijven en de lasten eer lijk worden verdeeld. Alleen zo kan het draagvlak voor de afdrachten behouden blijven. In de tweede helft van volgend jaar be kleedt Nederland het voorzitterschap van de Europese Unie. De regering zal actief bijdragen aan het streven van de Unie om de meest concurrerende en dynamische kenniseconomie ter wereld te worden. Mede met het oog op de bestrijding van terrorisme zullen voorstellen worden ge daan voor een verdergaande Europese sa menwerking op het gebied van buiten lands en veiligheidsbeleid. Bijzondere aandacht gaat daarbij uit naar het conti nueren van de hechte relatie met de Ver enigde Staten. •De regering acht versterking van de inter nationale rechtsorde, vrede en veiligheid van groot belang. Met de inzet van ruim 2200 militairen in crisisbeheersingsopera ties levert Nederland hieraan een grote bijdrage. In Irak en Afghanistan zal Ne derland zich blijven inzetten voor de we deropbouw. Er worden extra middelen vrijgemaakt om de Nederlandse militairen nog beter uit te rusten voor de taken die zij onder moeilijke omstandigheden ver vullen. De aandacht van de regering blijft tevens uitgaan naar Afrika, het armste wereld deel, waar conflicten, ongelijkheid, regio nale instabiliteit, honger, aids en andere ziekten de ontwikkeling belemmeren. Me de met het oog daarop is een apart fonds voor vrede en stabiliteit ingesteld binnen de begroting van Buitenlandse Zaken. Voor duurzame armoedebestrijding heb ben ontwikkelingslanden niet alleen hulp nodig maar ook vrije toegang tot de we reldmarkt. Bezinning op de samenwerkingsrelatie binnen het Koninkrijk zal de komende tijd veel aandacht vragen. De Nederlandse Koningin Beatrix tijdens Koninginnedag 2003 in Wijhe. Foto: GPD/Harmen de Jong Antillen en de afzonderlijke eilanden staan voor fundamentele vragen over de financieel-economische problemen en de vormgeving van het bestuur. De urgentie om te komen tot een daadwerkelijke aan pak is groot. De regering acht structurele verbetering van rechtspleging en rechts handhaving in het gehele Koninkrijk noodzakelijk. Het vijftigjarig bestaan in 2004 van het Statuut geeft aanleiding om gemeenschappelijk te zoeken naar een nieuw perspectief voor het Koninkrijk. Om structurele hervormingen en een cul tuuromslag in ons land tot stand te bren gen zijn een andere verhouding tussen bestuur en burger, een duidelijke verbete ring van de publieke dienstverlening en eén vernieuwing van ons democratisch bestel vereist. Om burgers en bedrijven ruimte te geven, zijn deregulering en vermindering van ad ministratieve lasten cruciaal. Het streven is deze lasten de komende vier jaar dan ook met een kwart te laten dalen. De overheid wordt bovendien selectiever in wat ze tot haar verantwoordelijkheid re kent, maar kerntaken behoren beter te worden uitgevoerd. Met het oog hierop zullen taken, werkwijze en omvang van de overheid worden doorgelicht. Het resul taat moet een toegankelijke, dienstverle nende en efficiënte overheid zijn. Daartoe zal het programma tot modernisering van de overheid aan u worden voorgelegd. De regering streeft ernaar dat in 2004 on geveer de helft van de publieke informatie ook op internet beschikbaar zal zijn, om zo de toegankelijkheid van de overheid te verbeteren. Daarenboven zal de burger in de toekomst niet steeds opnieuw, maar slechts één keer zijn persoonsgegevens aan de overheid hoeven te verstrekken. De regering wil de werking van de demo cratie versterken. Daartoe zal de directe invloed van de kiezer op zijn vertegen woordigers, en op zijn gemeentelijk be stuur, worden vergroot. In 2004 zal de re gering wetsvoorstellen indienen voor een nieuw kiesstelsel met districten en met in gang van 2006 voor de directe verkiezin gen van burgemeesters. Binnen de moge lijkheden die de Grondwet daartoe biedt, zullen u voorstellen worden gedaan om de burgemeester een sterke, eigen positie in het bestuur van de gemeente te geven. Het doel van integratie is een toekomst perspectief te bieden en de cohesie in de samenleving te versterken. Een te groot deel van de allochtone bevolking neemt onvoldoende deel aan de maatschappij. Integratie betekent meedoen, en dat ver eist de kennis en vaardigheden die nodig zijn voor zelfredzaamheid. Het aanbod van inburgeringcursussen wordt vrijgela ten. Voor nieuwkomers geldt voor toela ting de voorwaarde dat zij over basisken nis van het Nederlands beschikken. Be halve maatregelen om de integratie te ver groten, worden ook verdere maatregelen genomen om de instroom van vreemde lingen te beperken. De aanwezigheid in ons land van asiel zoekers die reeds vele jaren op de uit komst van hun procedure wachten, is maatschappelijk een probleem. Voor een afgebakende groep asielzoekers die aan toetsbare criteria voldoet, zal eenmalig worden voorzien in een regeling tot ver blijf. Voor hen die geen recht hebben om zich hier blijvend te vestigen zal een actie ver uitzettingsbeleid gelden. De Nederlandse economie is, na jaren van voorspoed en sterke economische groei, dit jaar volledig tot stilstand gekomen. Volgend jaar wordt een verdere forse stij ging van de werkloosheid verwacht. Veel mensen zullen hierdoor worden getrof fen. Dat raakt niet alleen de werkloze zelf, maar ook zijn familie en zijn omgeving. De loonkosten zijn fors gestegen en de ar beidsproductiviteit is hierbij achtergeble ven. Hierdoor presteert Nederland aanzienlijk slechter dan de meeste andere landen in de Europese Unie. Bovendien zullen mensen behorend tot de naoorlogse ge boortegolf in de komende jaren de pensi oengerechtigde leeftijd bereiken, terwijl de groep mensen die de middelen voor de oudedagsvoorzieningen moet opbrengen kleiner wordt. Dit alles noopt tot nieuwe maatregelen om de structuur van de economie te ver sterken, de lonen te matigen en de ar beidsparticipatie te verhogen. Een grotere eigen verantwoordelijkheid vooral in de sociale zekerheid en het terugbrengen van de staatsschuld zijn daartoe nodig. Tege lijkertijd moet worden voldaan aan de af spraken in het kader van de Economische en Monetaire Unie. Door nu de economische en budgettaire problemen aan te pakken wordt voorko men dat huidige en volgende generaties de rekening gepresenteerd, krijgen in de vorm van structurele werkloosheid, blij vende economische problemen en de noodzaak om de overheidsfinanciën als nog op orde te brengen. Voor een perspectief op herstel zijn moei lijke maatregelen nu nodig. Bijna alle bur gers zullen er komend jaar in koopkracht op achteruitgaan. De lasten zullen echter zo veel mogelijk evenwichtig worden ver deeld. Bovenmatige stijging van topinko mens in de marktsector en in de semi-col- lectieve sector wil de regering met passen de maatregelen tegengaan. Om groei van de werkgelegenheid te be reiken is matiging van loonkosten essenti eel. De overheid zal hieraan actief bijdra gen door de ontwikkeling van de ambte narensalarissen en de uitkeringen te be perken. Werkhervatting en het vinden van passen de arbeid is het uitgangspunt in een nieuw WAO-stelsel. De periode waarin werkgevers bij ziekte loon doorbetalen zal vanaf 2004 worden verlengd van een naar twee jaar. Daarbij zal de inkomensvoor ziening het tweede jaar beperkt blijven tot 70 procent Alleen wie duurzaam en volle dig niet meer in staat is om arbeid te ver richten, krijgt een permanente inkomens- bescherming. De regering wil de toelatingseisen van de WW aanscherpen en acht de afschaffing van de vervolguitkering geboden. Eigen verantwoordelijkheid en arbeids participatie staan ook in het wetsvoorstel werk en bijstand centraal. Wie niet zelf standig werk kan vinden, krijgt ondersteu ning in de vorm van een reïntegratietra- ject. Zolang dat nodig is, wordt een bij standsuitkering verstrekt. De verantwoor delijkheid hiervoor ligt bij de gemeenten. Ook ouderen moeten zo veel mogelijk blijven werken. De fiscale faciliteiten voor vervroegd uittreden en prepensioen kun nen in dat licht niet worden gehandhaafd. Vooral mensen in de leeftijd tussen 30 en 50 jaar hebben dikwijls moeite om arbeid en zorg te combineren. De invoering van een levensloopregeling zal dit gemakkelij ker maken. De productiviteit van de Nederlandse economie zal structureel worden versterkt door te investeren in onderwijs, kennis en innovatie. Om een impuls te geven aan de Nederlandse kenniseconomie heeft de re gering het Innovatieplatform ingesteld, waarin leden van het kabinet met gezag hebbende deskundigen uit bedrijfsleven, wetenschap en onderwijs gezamenlijk ideeën ontwikkelen. Ruimte scheppen voor ondernemers is eveneens wezenlijk voor de verhoging van de productiviteit. Mensen die een onder neming willen starten zullen minder bar rières ondervinden en gericht worden on dersteund. De regering spant zich in om ook de be langrijke agrarische sector een duurzaam en innovatief karakter te geven. De economie en de concurrentiepositie zullen tevens worden versterkt door te in vesteren in onderhoud en beter gebruik van de bestaande infrastructuur. Voor een betere doorstroming op de weg zal het programma voor spitsstroken bij de ern stige knelpunten versneld worden uitge voerd. De regering acht daarnaast de ontwikke ling van de luchthaven Schiphol en de ha ven van Rotterdam van wezenlijke econo mische betekenis voor Nederland. Voor sterke steden en dorpen is het van belang meer woningen te bouwen. De re gering zal de randvoorwaarden creëren waardoor de achterblijvende woning bouwproductie kan toenemen en erop aandringen dat ook de marktpartijen hun verantwoordelijkheid nemen. Het is van groot belang dat de zorg in ons land toegankelijk, hoogwaardig en betaal baar blijft. De huidige economische situa tie en de vergrijzing dwingen echter ook op dit terrein tot het maken van heldere keuzes. De kosten van de zorg zijn de laat ste jaren fors gestegen, terwijl de kwaliteit daarmee geen gelijke tred heeft gehou den. Om die kosten te beperken, wordt het wettelijk verzekerde pakket verkleind en worden de eigen bijdragen verhoogd. De medisch noodzakelijke zorg wordt bij de ze maatregelen ontzien. Voor chronisch zieken met een laag inkomen wordt een speciale compensatiemaatregel getroffen. Om een goede, betaalbare gezondheids zorg op langere termijn zeker te stellen moet de eigen verantwoordelijkheid van burgers, instellingen en verzekeraars voorop staan. De overheid stelt daarbij eisen en rand voorwaarden. De nieuwe standaardverze kering zal op deze uitgangspunten geba seerd zijn en wordt in 2006 ingevoerd. Minder regels, meer doelmatigheid en ef ficiëntere organisatie zijn noodzakelijk voor betere prestaties in de zorg. De komende jaren zal veel aandacht be steed worden aan medisch-ethische vraagstukken. In 2004 zal de wetgeving op het gebied van euthanasie en afbreking van zwangerschap worden geëvalueerd. Uitgangspunt daarbij is dat de geldende regels daadwerkelijk worden nageleefd. Ondanks de moeilijke budgettaire situatie stelt de regering extra middelen beschik baar om de kwaliteit van de samenleving op verschillende terreinen te verbeteren. Onderwijs draagt in grote mate bij aan het goed functioneren van de maatschappij, zowel nu als in de toekomst. Op dit moment verlaten nog te veel jonge ren de school zonder diploma. Om deze schooluitval fors terug te dringen zullen leerlingen en studenten intensiever wor den begeleid. Het lerarentekort wordt eveneens aange pakt. Scholen krijgen meer ruimte om on dersteunend personeel aan te nemen en leraren krijgen betere mogelijkheden om zich voor te bereiden op nieuwe eisen die aan hen worden gesteld. Diversiteit en toegankelijkheid blijven in het cultuurbeleid centraal staan. De milieueffecten van productie en con sumptie van goederen en diensten wor den nog onvoldoende onderkend. Het sti muleren van duurzame innovaties moet leiden tot een efficiënter gebruik van grondstoffen. Ecologische en landschappelijke waarden bepalen de leefbaarheid van onze maat schappij. Daarom zijn extra middelen uit getrokken voor de verwerving van natuur en behoud van een vitaal platteland. De kwaliteit van de samenleving zal m der verbeterd worden door het terug< n gen van geweld en overlast op straat. zicht en controle in de openbare ruin worden vergroot. Veelplegers worden i voorrang aangepakt. Voor meer veiligheid zijn preventie e 5 toezicht onontbeerlijk, evenals een el 'e tief optreden van justitie en politie. D toe zijn verruiming van bevoegdhede organisatorische aanpassingen dring gewenst. l' Voor de openbaar aanklager, de rech en het gevangeniswezen worden exü middelAi ter beschikking gesteld op< wangedrag snel en rechtvaardig kan den berecht. ,l Ontwikkeling en handhaving van de v rechtsorde is één van de kerntaken v K overheid. Deze moet worden onderhO^ den en zo nodig aangepast aan een v B( derende samenleving. a Het uitgangspunt daarbij is een rech '1 de die ruimte biedt waar mogelijk en r ders stelt waar vereist. Partijen moetin' lereerst zelf een oplossing zoeken vo e hun geschillen. Hiertoe zijn heldere rechtsnormen geboden. Een slagvaa rechtspraak is als sluitstuk onmisbaa In de komende regeerperiode zullen voorstellen worden voorgelegd om r ïr geving, handhaving en rechtspraak!D( te laten aansluiten. Leden van de Staten-Generaal, De regering acht het van groot belar het voorgenomen beleid in overeen:r 1 ming met de Staten-Generaal zo spo11 mogelijk wordt omgezet in concrete voering. Zij vertrouwt erop dat met voorziene structurele hervormingen 1 richt op een sterke en duurzame eco mie, Nederland perspectief wordt g< den om aansluiting te vinden bij de 1 trekkende wereldconjunctuur. Metl T voorstellen wil de regering bijdragei een slagvaardige overheid, een levei 1 democratie en een veiliger samenlei U: en daarmee de sociale samenhang iltv land versterken. e' De regering doet deze voorstellen in besef dat resultaten alleen te bereiki11 met gemeenschappelijke inspanning alle geledingen van de samenleving ei regering wil met u haar doelstelling^C( liseren en ziet daarom uit naar een vruchtbaar overleg. Op u rust een verantwoordelijke en taak. U mag zich daarbij gesteund v door het besef dat velen u wijsheid wensen en met mij om kracht en G 'J gen voor u bidden. «1 he tol

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 30