PRINSJESDAG 6 i 'Daar ligt de patiënt, hier is het slachtoffer' het ziekenfondspakket' 'Er kan echt niets meer uit ■L p 1 j V Xfc 1 Geen maximum aan medicijnknaa Extra geld voor jeugd en maatschappelijke opvang VWS hanteert kaasschaaf niet bij snoeien subsidies HOC 345 dinsdag l6 SEPTEMBER 2001 door Robert Verkerk/ANP den haag - Verplegers, verzor genden en huishoudelijke hul pen; dagelijks zwermen er dui zenden in alle vroegte door Ne derland om de meest hulpbe hoevenden van de samenleving op te knappen. Al is het maar voor even. Het kabinet grijpt nu in door op deze thuiszorg 100 miljoen euro te bezuinigen. Bo vendien gaat de eigen bijdrage omhoog. Verpleegkundige Mar- greet Woudenberg fietst onder tussen door de stromende re gen in Den Haag naar haar vol gende patiënt: Vijf in drie uur. „Als het je tijd is, ga je. Eerder ga je toch niet.'' Kaal, klein van stuk en met een forse borstkas gaat de Haagse Flip door het le ven. Iedere dag heeft hij nu ver zorgers en verplegers over de vloer. Zelf kan hij niet meer weg. Niet omdat hij ziek is. Ze zijn er voor zijn vrouw. Dood ziek ligt ze in bed met een ern stig beschadigde longfunctie. Alles kost te veel energie. Flip zorgde jarenlang voor haar, tot dat ook hij uitviel. „Een dubbe le hernia van het vele tillen." Hij is inmiddels weer opge knapt, maar de zorg voor zijn vrouw kan hij niet meer volle dig op zich nemen. „Vroeger had ik tijden dat ik een paard kon optillen. Nu ben ik soms te slap om te koken", vertelt hij aan tafel in de woonkamer. Ver pleegster Woudenberg zet de pas erin, verpleegt de bejaarde dame. „Ik heb het ook nog aan me hart", vertelt Flip. „Opeens kwam alles tegelijk. Was twee maanden gestopt met roken, maar ben opeens weer begon nen. Dan ben je natuurlijk hart stikke gek. Maar ja, daar zitten natuurlijk ook een hoop zenu wen bij. Heb altijd zo'n goed wijfie gehad en dan zie je ze zo wegglijden." De familie in de Haagse Schil derswijk bezoekt Woudenberg twee keer per week. Op andere dagen komen er collega's op bezoek. Zonder dat de vijf pa tiënten het zelf zeggen, is dui delijk dat de thuiszorg net zo onmisbaar is als de centrale verwarming in hun huis. Toch wordt het Imijpen de komende jaren, zo is op te maken uit de hard berekende cijfers van de overheid. De thermostaat zal een graadje lager moeten. Wat er precies gaat wegvallen voor de hulpbehoevenden, moet de komende tijd duidelijk worden. Voor familie De Niet uit het Haagse Transvaal is de thuis zorg meer dan deskundigheid. „Ik zeg wel eens: Daar ligt de patiënt en hier is het slachtof fer." De 55-jarige mevrouw De Niet is de patiënt. Ze heeft MS en kanker in terminale fase. Zij wordt ook 's nachts wakker ge maakt door de thuiszorg. „Voor een glaasje water, controle van het infuus en de morfinepomp. Dan kan haar man blijven lig gen", zegt Woudenberg. Ook het slachtoffer is op. „Heb het aan me rikketik. De dokter zei me gisteren dat we een hart- filmpje moeten maken." De Niet zit in het vloeronderhoud en is gedeeltelijk afgekeurd. Als een stadskoerier, met rugtas en sleutelhanger om haar nek, trapt ze zich door de Haagse volkswijken. Haar kracht ligt in de combinatie van menselijke warmte en kordaatheid. „Denk dat ik toch weer eens met de bustaxi mee moet gaan. Moet je die nu van tevoren bellen. Ge loof het wel", klinkt de patiënt verward. Woudenberg pakt het foldertje tussen de papieren in de kast en zoekt op. „Ja, hier staat het. Minimaal een uur van tevoren bellen." Het nummer schrijft ze op de kaft van het foldertje. Dan trekt ze bij de patiënte haar speciale kousen aan. Zelf kan ze dat niet meer. De thuis zorg is haar enige, dagelijkse contact met de buitenwereld. Voor veel patiënten is dat het geval, bevestigt Woudenberg. Soms staat de deur al op een kier als ze weten dat de 'zuster of hulp' komt. Ondertussen staan tientallen anderen op een wachtlijst of zitten in de molen van de zogeheten indicatie commissie. „Pas had ik even de tijd om bij een man langs te gaan die al weken wacht op thuiszorg. Ik bel op, krijg zijn moeder aan de lijn. In tranen vertelt ze dat haar zoon kort ge leden is overleden." Het is de harde confrontatie met de zorg achter de voordeuren. Het kabinet gaat op de thuiszorg 100 miljoen bezuinigen. Foto: ANP/Rick Nederstigt De medicijnknaak moet het gebruik van pillen en dergelijke afremmen. Foto: ANP/Cor Mulder den haag/gpd - De 'medi- cijnknaak' wordt op 1 januari weer ingevoerd. Doel is de con sumptie van medicijnen af te remmen. Mensen moeten per doktersrecept 1,50 euro gaan betalen. Er komt vrijwel zeker geen maximum aan de eigen bijdrage, zoals in de jaren tach tig- Indertijd was er wel een pla fond, maar daaruit vloeiden zo veel administratiekosten voort, dat de maatregel snel werd af geschaft. Ook om andere rede nen werd het een fiasco: huis artsen schreven per recept meerdere middeltjes uit en pa tiënten lieten recepten onge bruikt liggen. Minister Hoogervorst (volksge zondheid) wil de betaling van de medicijnknaak nu zo een voudig mogelijk houden. Pa tiënten moeten bij de ap< straks 1,50 euro per dok cept afrekenen. Cash of 1 pinpas. De administratie ten blijven zodoende bi Zorgverzekeraars zoekei naar een goedkope mani toch een maximum in t ren. „Maar men heeft n niet kunnen overtuigen" Hoogervorst. den haag/anp - De jeugdzorg en de opvang van daldozen, zwerfjongeren en mishandelde vrouwen krijgen extra geld. Staatssecretaris Ross van volks gezondheid maakte dit bekend bij de presentatie van de begro ting van volgend jaar. De rege ring trekt voor 2004 in totaal 30 miljoen euro extra uit voor jeugdzorg. De maatschappelij ke opvang krijgt er 2,4 miljoen bij en de vrouwenhulp 1,2 mil joen. Het geld voor de jeugdzorg gaat vooral naar projecten die moe ten voorkomen dat jongeren ontsporen. Ouders krijgen meer hulp bij het opvoeden van hun kinderen. Voor gezinnen waar al grote problemen zijn, wordt een coach aangesteld. Hij of zij moet erop toezien dat de hulp aan het gezin effectief is. Gezin nen mogen volgens het kabinet niet langer tussen wal en schip vallen. Ross lanceerde het idee voor de gezinscoach nadat in de zomer van 2002 in Venlo zes kinderen omkwamen bij een brand in hun huis. Hun vader had het vuur aangestoken. Het gezin werd al jaren door diverse hulpverlenende organisaties bijgestaan. Ze bleken erg langs elkaar heen te werken. den haag/anp - Het ministerie van VWS gaat hard snoeien in de subsidies aan meer dan drie honderd clubs en organisaties. Volgens staatssecretaris Ross wordt geen kaasschaafmethode toegepast, waarbij iedereen een beetje moet inleveren. Ze gaf tijdens de presentatie van de begroting-van VWS voor 2004 aan dat er hard zal worden in gegrepen. Sommige organisaties krijgen helemaal geen subsidie meer. Andere clubs krijgen een kor ting opgelegd van 10 tot 30 pro cent. Welke organisaties uit de boot vallen, en welke gedeelte lijk worden aangepakt, is nog niet bekend. De staatssecretaris gaf enkele selectiecriteria aan: alleen orga nisaties die bijdragen aan ver betering van de positie van pa tiënten, in het bijzonder die van gehandicapten en chronisch zieken, kunnen op de steun van het ministerie blijven rekenen. Datzelfde geldt voor instellin gen die de positie van vrijwilli gers versterken, en die belang rijke kennis over gezondheid en gezondheidszorg verspreiden onder een breed publielc Volgens Ross vallen de klappen in ieder geval bij de sportbon den. Ze wil voortaan vooral sportprojecten subsidiëren. „We zijn er niet om sportbon den mede te financieren." Hoofdpunten VWS In de zorg gaat in 200441,2 miljard euro om. Dit bedrag brengen de burgers op via premies voor het ziekenfonds, de algemene wet bijzondere ziektekosten, de particuliere verzekering en eigen betalingen. •De ziekenfondspremie daalt van 845 procent naar 8 procent. De premie voor de AWBZ gaat omhoog van 12,55 procent naar 13,25 procent. •Er wordt in 2004 voor 2,3 miljard euro bezuinigd. Hiervan komt een miljard voor rekening van de sector. Burgers brengen de rest op doordat het ziekenfondspakket wordt verkleind en er meer eigen bijdragen komen. •Uit het ziekenfondspakket verdwijnen: fysiotherapie en tandarts voor volwassenen, eerste behandeling reageerbuisbevruchting, de pil vanaf 21 jaar'zittend' ziekenvervoer (taxi). Psychotherapie wordt beperkt en er wordt bezuinigd op vrij verkrijgbare geneesmiddelen •Er komt een eigen bijdrage van 1,50 euro per recept voor geneesmiddelen. Ook komen er meer eigen bijdragen in de ouderen- en gehandicaptenzorg. •In 2005 komt er een eigen risico van 200 euro per volwassen ziekenfondsverzekerde per jaar. •De zorgsector moet een miljard aan bezuinigingen opbrengen. Daarvan komt 432 miljoen voor rekening van de apothekers. In de thuiszorg wordt 100 miljoen bezuinigd. •VWS trekt in 2004 67 miljoen euro uit voor sport Dit is minder dan de 76 miljoen in 2003. In 2005 gaan de uitgaven voor sport terug naar 60 miljoen. •De Jeugdzorg krijgt er volgend jaar 30 miljoen euro bij. De jeugdzorg moet aan meer preventie doen: Voorkomen dat jongeren ontsporen. Illustratie: Ronald Blommestijn 0 maand netto gestegen. Dat is zeer veel. Dat kan zo niet door blijven gaan." Maar Hoogervorst houdt vol dat niet alleen de burger moet bloeden. Bij zijn ministerie ver dwijnen 250 van de 1200 ba nen. Bijna de helft van de 2,3 miljard euro aan bezuinigingen wordt opgebracht door de zor gaanbieders zelf. Apothekers moeten hun bonus afromen, de lonen in de sector wor den gematigd en zorgin stellingen (ziekenhuizen, verpleeghuizen en der gelijke) worden ge kort. „Als je ziet wat groei die hebben gehad de afgelopen twee jaar, dan dat ook echt kunnen. Ik laat het door Ap van den Berg en Frouke Houtman den haag - De bezuinigingen in de gezondheidszorg zullen de komende vier jaar pijnlijk voel baar zijn. Minister Hans Hooger vorst moet 2,3 miljard euro inte ren op zijn begroting. Maar de maatregelen blijven sociaal, ver dedigt de minister zich. „Ik vind dit geen hard beleid." Geërgerd heeft minister Hoo gervorst zich vorige week. Ge handicaptenorganisaties lieten weten dat hun leden 'onevenre dig hard' worden getroffen door de bezuinigingen bij Volksgezondheid. Ze hebben hun mond te snel opengedaan, vindt de minister van volksge zondheid, welzijn en sport. „Die organisaties zijn al gaan schreeuwen voordat ze zagen wat we werkelijk doen. Heel be treurenswaardig, dat ze hun achterban paniek aanjagen. Terwijl gehandicapten en chro nisch zieken van de meeste maatregelen geen last hebben." Hoogervorst moest de afgelo pen weken steeds het verwijt aanhoren dat het hem aan visie ontbreekt. Criticasters vinden dat hij blind het mes in het zie kenfondspakket heeft gezet en lukraak is gaan schrappen. Hoogervorst hield zich in en reageerde niet op deze kritiek. De regel is immers dat een mi nister vóór prinsjesdag niets naar buiten brengt. Nu is hij opgelucht zijn 'masterplan' uit de doeken te kunnen doen. Want achter de op het eerste gezicht ad hoc-maatregelen schuilt een visie, beweert hij. Hoogervorst en zijn ambtena ren hebben bij de snoeioperatie in het ziekenfondspakket steeds de afweging gemaakt: wat kan eruit zonder dat de mensen die echt ziek zijn gedupeerd wor den? Vanuit deze redenering heeft hij de vergoeding voor pil en spiraaltje voor vrouwen bo ven de 21 geschrapt. „Daar is de meeste ophef over geweest, terwijl ik dit zelf een van de minst pijnlijke ingrepen vind. Het gaat niet over zieke men sen." Om dezelfde reden verdwijnt de eerste van drie IVF-behan- delingen (reageerbuisbevruch ting) uit het pakket. Hooger vorst ziet hier een eigen verant woordelijkheid. „Niet dat het een frivole wens is om kinderen te krijgen", haast hij zich te zeg gen. „Maar vrouwen beginnen steeds later na te denken over zwanger worden en dat brengt het risico van moeilijke vrucht baarheid met zich mee. Daar moeten ze dan zelf maar aan mee betalen." Eigen schuld Bij zijn aantreden besloot de minister de vergoeding voor maagzuurremmers en choleste rolverlagers juist overeind te houden. „Het voorstel om die te schrappen heb ik eigenhan dig uit het regeerakkoord ver wijderd. Je kunt tegen mensen die een cholesterol verlagend middel gebruiken, zeggen: 'ei gen schuld dikke bult, je eet te aan hun eigen fantasie o\ ze dat oplossen." Niet fraai Veel Nederlanders brekei e het hoofd over de vraag 1 om pijnlijke maatregelen D' nu worden genomen en e| tijden van economische n spoed. In de kabinetsper g dat Els Borst bij Volksgez a heid de scepter zwaaide, k< het ministerie in het geldei wist het roer echter niet i1 gooien. ri „In de tijd dat de miljard d om de oren vlogen, was 10 heel moeilijk om hervon door te voeren. In een g^' deld huishouden gaat he?3 anders. Wanneer ga je je !b schriftenbestand opschq I ontdek je dat je twee van I tien bladen nooit leest? I of je als je moet beknibbelt huishoudgeld. Het is nid®' maar ik kan nu dingen dPi de afgelopen jaren onac 7: bel waren." Maar aan de snoeimoge v den komt een eind, wee gervorst. „Wat betreft h< k ket zit ik nu redelijk dicl!r grenzen van wat je kuntle Ik zie niet zo snel wat er d makkelijk uit kanei De huidige bezuiniging! men de opmaat voor hepc we vraag gestuurde zorj 1 dat vanaf 1 januari 2006 trede doet. Iedere Nede 1 krijgt dan een basisverz ff het verschil tussen Ziek Ai fondswet en particulier tekostenverzekering vei Volgens Hoogervorst is nig verschil meer tussei sisverzekering en het hi afgeslankte ziekenfond: „Die twee zullen veel 0] lijken." I Het toekomstige zorgst stuürt aan op betere m< king. De patiënt kan zij al, baseren op een goede Ija ding tussen prijs en kw „Vanaf volgend jaar ga: ie prestaties van ziekenhi ijg met elkaar vergelijken, ui een al prikkels te introc De resultaten worden het internet gepublicef Ij Qua koopkracht wordt jc 'hartstikke moeilijk jaa Hoogervorst „Maar de iiv gingen van mijn minisl üc gen daar niet sterk aan ;c geld gaat terug naar de het blijft niet in de sch: In hangen. Ik vind dit zek g hard beleid." k veel'. Maar dit soort medicijnen is voor een grote groep een bit tere medische noodzaak. En daar houdt het voor mij op." Hoogervorst zegt wel te voelen voor een methode waarbij de verzekeraar de premiehoogte laat afhangen van bijvoorbeeld het feit of iemand rookt. Het ministerie blijft hoog inzet ten op het terugdringen van de wachtlijsten. „Het bedrag dat we daarvoor uittrekken blijft groeien: 500 miljoen euro, al leen al voor volgend jaar." Vol gens Hoogervorst gaat het met de wachttijden de goede kant op. „Lange tijd was dit een al gemeen probleem. Nu doen zich alleen nog problemen voor bij specifieke ziekenhuizen of bepaalde ingrepen als staarope raties. Gemiddeld genomen be draagt de wachttijd voor niet acute operaties vijf weken, ter wijl zeven weken als acceptabel wordt ervaren. We zijn dus al een heel eind. Ik geloof dat de mensen dit ook zo ervaren." Gehandicapten en chronisch zieken gingen vorige week de barricaden op vanwege het schrappen van de vergoedingen voor fysiotherapie en zieken vervoer. Terwijl het ministerie juist maatregelen heeft bedacht om deze groep zieken te ont zien. „We willen voorkomen dat de bezuinigingen bij hen te hard neervallen. Fysiotherapie blijft voor chronisch zieken na negen behandelingen vergoed en voor zittend ziekenvervoer (taxi's bijvoorbeeld, red.) heb ben we een potje van 70 mil joen euro, als achtervang." Sleutelen In 2010 telt Nederland naar ver wachting 1,1 miljoen 75-plus- sers. Deze forse groei van het aantal ouderen doet de zorg- kosten evenredig stijgen. „Een heel fors probleem. Het stelsel komt onder zware druk te staan", voorspelt de minister. Een ingrijpende modernisering van het zorgstelsel is volgens hem noodzakelijk om de kos- tenexplosie te beteugelen. Ne derlanders moeten af van het idee dat altijd maar alles collec tief verzekerd is. „We moeten sleutelen aan het systeem. De patiënt betaalt via zijn ziektekostenpremies uit eindelijk altijd de rekening. Maar in vergelijking met andere landen wordt in Nederland heel weinig direct betaald, in de vorm van eigen bijdragen. De patiënt krijgt weinig directe prikkels om voorzichtig met zorg om te gaan. Dat moet an- Een van de maatregelen om de burger meer eigen verantwoor delijkheid te geven is het beta len van 1,50 euro per doktersre cept. „Ik vind dat nog aan de la ge kant voor een prijsprikkel. Maar de patiënt kan zichzelf straks ten minste de vraag stel len: heb ik dat medicijn wel nodig? Moet ik nu echt naar de huisarts of niet?" Het moet allemaal wel betaalbaar blij ven. „De afge lopen vijf jaar is de gemid delde wette lijke pre mie van een mo dale werkne mer met 200 euro

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 28