PRINSJESDAG 5 Hogere eisen voor studiefinanciering 'Niet het braafste maar het beste jongetje van de klas' Onderhoud wegen krijgt voorrang kwartje van Karla 1 - y vt|Sl Kosteloos afhaken na het eerste jaar is er niet meer bij Meer ruimte en minder regels voor kunstensector dinsdag l6 september 2003 oofdpunten Verkeer Waterstaat p de begroting staat 6,35 miljard euro. Voor infrastructuur Is larnaast nog eens 5,85 miljard te besteden. irtraging weg-, water- en spoorprojecten levert 2,3 miljard jro op. innen van aanpak moeten achterstallig onderhoud igwerken. Hiervoor is tot 2010 600 miljoen euro voor igen (1300 kilometer nieuw asfaltdek), 853 miljoen voor loor en 700 miljoen voor vaarwegen beschikbaar. ivolledige uitkering prijscompensatie 2003 kost 752 miljoen jro tot 2010 vartje van Kok (verhoging benzineaccijns uit 1991) wordt •ruggegeven' door dit geld in vooral wegenprojecten te eken. Dit gebeurt met enige vertraging vanwege de ïanciële krapte. n tweede spoedwet wegverbreding maakt de aanleg van itsstroken na 2006 mogelijk op de Ai, Ai2, A20, A27 en A28. t aantal verkeersdoden moet van 1000 naar 900 in 2010. ize doelstelling was onder Paars-2 750 en onder lkenende-1 950. ar bezuinigingen uitgestelde verkeersprojecten l i* Alkmaar 'Vf JfLelystadJ? Haarlem!'S]aAmsterdam 7<- Den Haag#.-: 8a .«Rotterdam u\recht CApelSoorn :'*'^2p2@^erïgelo ^rq. 9FDWEGEN Tangenten - Eindhoven )5 Benelux-Vaanplein 7 zuidelijke ringweg Groningen VA9 knooppunt Badhoevedorp gevolgen uitstel Oplevering 1 jaar later (2011) Start aanleg 2 jaar later (2008) Oplevering 2 jaar later (2009) Start aanleg 2 jaar later (2006) jeuten-Geldermalsen .endaal-Antwerpen Vertraging bouwtempo Start aanleg 4 jaar later (2009) derenroute Elst-Deventer-Twente Start aanleg na 2010 (incl. tunnel Delft) Start uitbreiding na 2010 iERBEHEREN EN VAARWEGEN ;xi rde Kolk Beatrixsluis ni venloop IJssel - (entekanaal :ri lam-Rijnkanaal (keersluis Zeeburg) jarroute Ketelmeer :ei la< uicapaciteit Afsluitdijk 1(j tregelen vanaf Miljoenennota 2003 Oplevering 1 jaar later (2012) Vertraagd tot na 2010 Vertraagd tot na 2010 Vertraagd tot na 2010 Vertraagd tot na 2010 Vertraagd tot na 2010 Vertraagd met 3 jaar ni d( Graphic ANP Bron Ministerie van Verkeer en Waterstaat ee i/gpd - „Het 'kwartje lok' moet voortaan je van Karla' heten. Kok ;r weinig meer mee te Dat vindt staatsse- vari verkeer en water- ihultz van Haegen. Niet taar Karla (Peijs, minis- in verkeer) gaat het de komende vier jaar s inzetten voor onder- an wegen. vartje van Kok, dat ei- maar 21 cent (9,44 eu- bedraagt, stamt uit De verhoging van de a eaccijns was bedoeld Üeumaatregel: autoge- ou erdoor ontmoedigd Het kwartje heeft er echter nooit toe geleid dat au tomobilisten hun wagen wat vaker lieten staan. Vorig jaar waren er concrete plannen om het kwartje aan de pomp terug te geven. Maar het eerste kabinet-Balkenende I besloot op de valreep het geld in onderhoud van wegen en spoor te steken. Peijs mag het 'kwartje' daar deze kabi netsperiode dan ook voor in zetten. Daarnaast wordt het gebruikt voor de aanleg van spitsstroken, die ervoor zor gen dat het verkeer vlotter doorstroomt. Er komen vanaf 2006 extra spitsstroken op de snelwegen Al, A12, A20, A27 en A28. ofdpunten Kunst, tuur en Media r kunst en cultuur is in 2004 666 miljoen euro :hikbaar, Jos van de media, waarvoor 844 miljoen is eserveerd. ira Hordt 22 miljoen meer uitgetrokken voor cultuur en igtool. Voor bibliotheekvernieuwing is 20 miljoen extra chikbaar en voor de digitalisering van het erfgoed iiljoen. nedia-ontvangsten (STER-gelden) worden voor 2004 lamd op 257 miljoen euro. jni ;end jaar moeten de omroepen 40 miljoen euro iinigen. In 2007 zal dat bedrag zijn opgelopen naar 80 oen euro op jaarbasis. ole ird Bedrijfsfonds voor de Pers, dat kranten, tijdschriften en s financieel ondersteunt, moet het volgend jaar met bestaande budget doen. In 2004 krijgt het fonds geen 'or I van de overheid. den haag/gpd - Onderhoud aan wegen, spoor en waterwe gen krijgt de komende zeven jaar voorrang bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Om aan de hiervoor benodigde 2,1 miljard euro te komen gaan meer dan twintig al geplande infrastructuurprojecten de ijs kast in. De begroting van minister Karla Peijs staat in het teken van 'Houden voor bouwen'. Peijs is 'geschrokken' van de kwaliteit van de Nederlandse wegen. „We hebben te weinig geïnves teerd in beheer en onderhoud. Nu krijgen we de rekening ge presenteerd." Het meeste geld gaat naar het oppoetsen van het spoor (853 miljoen euro tot 2010). Doel is om over vier jaar 35 tot 40 pro cent minder treinstoringen te hebben dan in 2000. In 2007 moet 87 tot 89 procent van de treinen op tijd rijden. Vorig jaar was het streven nog 81 procent. Voor onderhoud aan wegen en vaarwegen trekt het ministerie tot 2010 respectievelijk 600 mil joen en 700 miljoen uit. De rijkswegen krijgen 1300 kilome ter nieuw asfalt. Om files te be strijden wordt daarnaast ruim 700 miljoen uitgetrokken en ko men er vanaf 2006 extra spits stroken op de Al, A12, A20, A27 en A28. Ook het 'kwartje van Kok', een verhoging van de benzineac cijns uit 1991, gaat naar wegen- onderhoud en de aanpak van files. Het wordt dus niet direct aan de burger teruggegeven. Voor aanleg van nieuwe wegen is weinig geld. Het ministerie investeert alleen in verkeers aders die economisch van be lang zijn, zoals de A4 in Mid den-Delfland. De maatregelen moeten ertoe leiden dat de doorstroming op de weg over vier jaar met 30 procent is verbeterd. Peijs zal de weggebruiker elk halfjaar vragen of zijn ergernissen voor zijn gevoel afnemen en of hij vlotter kan doorrijden. Het uitstellen van nieuwe infra structuurprojecten levert een besparing van 2,3 miljard euro op. Tot de 23 projecten die de ijskast in gaan behoren de snel- Voor onderhoud aan wegen trekt het kabinet honderden miljoenen euro's uit. Foto: ANP/Koen Suyk weg Al 5 Benelux-Vaanplein, de ringwegen rond Groningen en Eindhoven, het spoortraject tussen Roosendaal en Antwer pen, de eerste fase van Rand- stadspoor en de bovenloop van de IJssel. Grote projecten als Betuweroute en de hogesnel heidslijn-zuid gaan onvertraagd door. Minister Peijs en staatssecreta ris Schultz van Haegen willen daarnaast de veiligheid op we gen en in het openbaar vervoer verbeteren. Verscherpte ver keerscontroles en voorlichting moeten ertoe leiden dat er in 2010 honderd minder dodelijke verkeersslachtoffers per jaar vallen dan nu (1000 doden). In het openbaar vervoer gaan den haag/anp - Studenten op universitei ten en hogescholen zullen langer moeten doorleren voor hun studiefinanciering. Wie na een jaar afhaakt, hoeft nu zijn studie beurs niet terug te betalen als er voldoende studiepunten zijn behaald. Vanaf 2004 is kosteloos afhaken na het eerste jaar er niet meer bij, stelt het kabinet. Wie geen diploma haalt, moet de beurs straks alsnog met rente terugbetalen; mooie propedeusecijfers of niet. Met deze maatregel hoopt het kabinet Balkenende-2 vanaf 2006 150 miljoen euro te besparen, om te voorkomen dat het begrotingstekort teveel oploopt. De studenten komen in het voorstel net als nu in aanmerking voor vier jaar studiefi nanciering en ze mogen er nog steeds tien jaar over doen om het diploma te halen. Ruim de helft van de studenten in het mid delbaar beroepsonderwijs krijgt ook te ma ken met een prestatiebeurs. Het gaat om studenten van 18 jaar en ouder van de twee hoogste niveaus van de beroepsopleidende leerweg. Deze maatregel gaat in 2005 in en den haag/gpd - „Nederland moet niet langer het braafste, maar het beste jongetje van de Europese Unie zijn", vindt staatssecretaris Annette Nijs van onderwijs. Het kabinet trekt op papier de komende vier jaar 800 miljoen euro uit om de achterstanden in het on derwijs ten opzichte van andere Europese landen in te lopen. In werkelijkheid heeft het mi nisterie minder geld. De finan ciële injectie wordt namelijk grotendeels teniet gedaan door bezuinigingen. Zo snijdt het ministerie tot 2007 voor 650 miljoen euro in de arbeidsvoor waarden en arbeidsplaatsen. Het onderwijspersoneel levert volgend jaar al 158 miljoen euro in. Ook wordt 50 miljoen bezui nigd op het achterstandenbe leid. Het onderwijs in allochto ne levende talen verdwijnt. Het beleid van OCW zal vooral smoel moeten krijgen door be stuurlijke hervormingen. De scholen en instellingen krijgen meer ruimte en zeggenschap over hun budgetten. Op die manier hoopt het ministerie de regelgeving te verminderen. In ruil daarvoor moeten de oplei dingen meer verantwoording afleggen. Aankloppen bij het ministerie voor extra geld voor bijvoor beeld het schoonmaken van scholen is zinloos, laat minister Maria van der Hoeven weten. „De verantwoordelijkheid voor schone scholen ligt bij de scho len zelf. Niet bij OCW. De pro blemen liggen bij de afspraken die de scholen maken, niet het aan geld dat ze krijgen." OCW ziet het wegwerken van het lerarentekort als een be langrijk 'speerpunt'. Hiervoor trekt Van der Hoeven 71 mil joen euro uit. In 2007 mag het Zwoegen voor het eindexamen in een praktijklokaal van een vmbo-school in Rotterdam. Foto: ANP/Jasper Juinen lerarentekort nog maar een kwart bedragen van het huidig aantal (10.400 vacatures). Daar naast verhoogt OCW de vergoe ding per zij-instromer tot 15.000 euro. Eveneens hoog op de prioritei tenlijst staat bevordering van onderzoek en wetenschap. Maar ook op deze posten wordt bezuinigd. Een aantal organisa ties, zoals TNO, de KNAW en het proefdierencentrum in Rijkswijk/Stichting Aap, mag rekenen op een hogere toelage. Pas in 2007 komt er meer geld beschikbaar voor onderzoek. Om de uitgaven te drukken wordt het hele systeem van stu diefinanciering op de helling gezet. Zo wordt de prestatie beurs ingevoerd voor de hoog ste twee groepen van het mid delbaar beroepsonderwijs. Stu denten die niet binnen de ge stelde tijd hun diploma hebben gehaald, moeten hun beurs met rente terugbetalen. Dat geldt ook voor afhakers in het hoger onderwijs. Het kabinet hoopt zo 150 miljoen euro te bespa ren. Onderzocht wordt of een soci aal leenstelsel kan worden inge voerd. Afgestudeerden met een laag inkomen hoeven niets of minder terug te betalen. De stu denten betalen daarvoor zelf via een risico-opslag. Het hoger onderwijs mag voor topmasters een hoger collegegeld vragen. Voor de invoering van de maat schappelijke stage, is voor 2004 een bedrag van 4 miljoen uitge trokken. Daarna loopt het be drag voor de stages op tot 34 miljoen vanaf 2007. drie nieuwe 'vliegende briga des' van elk zeventien spoor wegagenten snel ingrijpen als zich incidenten voordoen. In 2007 moet de chipkaart, een middel tegen zwartrijden, zijn intrede doen. Het ministerie trekt 330 miljoen extra uit voor de bestrijding van geluidsoverlast en luchtveront reiniging. Tot 2010 moet een extra investering van 60 miljoen het gebruik van de fiets stimu leren. moet het kabinet vanaf dat jaar 28 miljoen euro oplopend tot 305 miljoen in 2007 op leveren. Overigens wil het kabinet het stelsel voor studiefinanciering veranderen. Het Cen traal Planbureau (CPB) pleit voor een soci aal leenstelsel. Daarbij lenen studenten voor de kosten van de studie en het levens onderhoud van de overheid, tegen een marktconforme rente. Afgestudeerden met een laag inkomen hoeven niets of minder terug te betalen. De student betaalt zelf mee aan deze verzeke ring, via een risico-opslag bovenop de ren te. Maar de overheid kan ook meebetalen, aldus het CPB. Hoofdpunten Onderwijs •Het budget voor OCW bedraagt in 2004 25,7 miljard euro. Dat is 942 miljoen meer dan in 2003, Ruim 70 miljoen euro gaat naar het terugdringen van het lerarentekort. Voor nieuwe zorgopleidingen is in 200417 miljoen euro uitgetrokken, het verhogen van het aantal studenten geneeskunde kost 12 miljoen. Scholen in het beroepsonderwijs, basis- en middelbare scholen krijgen volgend jaar in totaal 70 miljoen euro voor internetaansluitingen. Voor diverse andere ICT-projecten trekt het kabinet 15 miljoen euro extra uit. •De belangrijkste bezuiniging betreft de lonen voor onderwijspersoneel, in totaal voor een bedrag van 158,4 miljoen in 2004 Verder wordt 50 miljoen euro afgetrokken van de post voor het wegwerken van leerachterstanden. den haag/gpd - Staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur en media) komt er in deze tijden van economische tegenwind genadig van af. Slechts 19 mil joen euro hoeft zij de komende jaren op haar begroting voor cultuur te bezuinigingen. De bulk van de bezuinigingen zal Van der Laan pas volgend jaar invullen. De bezuinigingen op de publie ke omroep liggen aanzienlijk hoger. In 2004 wordt 40 miljoen gesneden, oplopend tot 80 mil joen in 2007. Van der Laan wil vooral geld besparen door de omroepen efficiënter te laten werken en meer te laten sa menwerken. In november maakt de staatssecretaris de eerste concrete maatregelen bekend. Het kabinet verwacht dit jaar een eenmalige bezuiniging van 70 miljoen te kunnen inboeken door de privatisering van het Nederlands Omroepproductie- bedijf NOB. De regionale om roepen zijn niet in de bezuini gingen opgenomen. De Tweede Kamer heeft de staatssecretaris al 'geprezen' om haar gebrek aan visie. Van haar geen weidse vergezichten op het cultuurlandschap. In plaats daarvan wil zij de kun stensector meer ruimte en min der regels bieden. Dat wil niet zeggen dat Van der Laan geen ambities heeft. Voor al het Nederlands cultureel erf goed zal aandacht krijgen. Veel archieven moeten beter worden geconserveerd en digitaal wor den opgeslagen. Daaronder be vindt zich ook het complete ar- - chief van de Verenigde Oost-In dische Compagnie dat sinds kort behoort tot het Unesco- werelderfgoed. Het ministerie trekt voor archiveringsmaatre- gelen 9 miljoen euro uiL Om het erfgoed toegankelijker te maken krijgt de Stichting Ac- tueel Verleden volgend jaar 2 miljoen euro. De Stichting, een samenwerkingsverband van onder meer het Nationaal Ar chief, de Koninklijke Biblio theek en het Letterkundig Mu seum, moet het historisch besef verhogen. Kabinet buigt zich over schadelijke tv-beelden Het kabinet komt dit jaar nog met een standpunt over de bescherming van jeugdi gen tegen schadelijke beel den op televisie. De regering legt daarbij een relatie met het kabinetsbeleid ten aan zien van nonnen en waar den. Dat blijkt uit de media begroting 2004 van staatsse- cretaris Van der Laan (me dia).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27