Mensen moeten meedoen Coalitie haalt bezem door overbodige regels Prinsjesdag 2003 dinsdag l6 september 200^ 2: Het slechtste kabinet sinds mensenheugenis 3: De Geus: Ik denk dat de grens is bereikt 4: Ouders gaan betalen voor ontspoorde spruit Rijksbegroting 2004 den haag/gpd - 'Weg met de regelzucht van de overheid!' roept het kabinet. Dat be looft heel wat, hoewel dit kabinet niet het eerste is dat 'deregulering' nastreeft. Kun nen bedrijven binnenkort vrijuit onderne men? En zijn burgers straks gevrijwaard van bureaucratie? Sommige ministeries hebben al stevig het mes gezet in overbodige regelgeving. Zoals het ministerie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu. Dat haalt de be zem door liefst 400 regelingen. Zo worden zo'n 100 bouw- en milieuregels geschrapt. Verder wil minister Dekker er nog eens 100 samenvoegen en een flink aantal versimpe len onder het motto: „VROM moet van hin dermacht naar ontwikkelkracht." Op Binnenlandse Zaken is minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing) verant woordelijk voor de 'modernisering van de rijksoverheid'. „Dat moet zich uiten in be tere service en in een slimmere organisa tie", zegt hij. „Als mensen eenmaal hun persoonsgegevens hebben ingevuld, moe ten ze dat niet voor iedere nieuwe aanvraag wéér hoeven doen", vindt De Graaf. Ook wil hij de talloze subsidiepotjes en -regels voor gemeenten vervangen door één grote doeluitkering. Minister Veerman (landbouw) heeft con crete doelen voor ogen. Zo wil hij de mest wetgeving voor de boeren vereenvoudigen. Daarnaast wil hij de Wet op de Openlucht recreatie afschaffen. Voor boeren wordt het dan eenvoudiger om een minicamping bij de boerderij te beginnen. Financiën gaat ook flink bijdragen aan de deregulering. Volgend jaar worden de lea serijders alvast verlost van de tijdrovende rittenadministratie. Verkeer en Waterstaat wil de administratieve lastendruk van be drijven verlagen door minder regels, min der subsidies, minder nota's en betere sa menwerking tussen de departementen. Be drijven moeten aan 'één loket' al hun zaken kunnen doen. Verder wordt de financiering en bestuurssamenstelling van waterschap pen vereenvoudigd. De regeltjesmachine van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap belooft ook beterschap. Nederlandse en Europese regels worden waar mogelijk afgeschaft. Onderwijsinstellingen krijgen een vast be drag per jaar dat ze zelf kunnen besteden. Het ministerie stelt slechts formele regels op voor minimumeisen. De scholen leggen verantwoording af. De kunstensector blijft de stringente vierja renplannen bespaard. Ook hoeft men daar geen jaarlijkse activiteitenplannen meer in te leveren. Ze dienen uitsluitend wijzigin gen in de oorspronkelijke plannen door te geven. Tekort 10,7 miljard euro jBUMcfcVïdtB 134.4 miliard euro miljarden miljarden Omzetbelasting (BTW) 28,7% 3S.S Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen 19,1 25,7 Accijnzen 7,4 9,2 Sociale Zaken en Werkgelegenheid 16,9 22.7 Belastingen van rechtsverkeer 3,7 4,6 Gemeente- en Provinciefonds 9,9 1^3 Belastingen op milieugrondslag 7,6 3,2 Rente staatsschuld 8,9 1f 9- Belastingen op personenauto's 2,5 3.1 Volksgezondheid, Welzijn en Sport 8,3 1U Motorrijtuigenbelastingen 1,7 2,1 Buitenlandse Zaken, Internationale samenwerking, Europese Unie 7,0 9,4 Invoerrechten 1,2 1,5 Verkeer en Waterstaat FES en Infrastructuurfonds Verbruiksbelasting op alcoholvrije 7 dranken en andere produkten Defensie 5,7 7.7 Belasting op zware motorrijtuigen 0,1 0,1 Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 3,7 5,0. Loon- en inkomstenbelasting 21,1 26,1 Justitie, Vreemdelingenzaken en Integratie 3,7 5,0 Vennootschapsbelasting 12,9 15.9 Financiën 2,8 3.8. Dividendbelasting 2,7 3,3 Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer 2,6 3,5' Successierechten 1,1 1,4 Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit 1,4 1.9'. Kansspelbelasting 0,2 0.2 j Economische Zaken 1.2 1,6: Niet-belastingontvangsten 14,1 17,4 Diversen 2,7 3,6! bedragen en procenten afgerond Graphic ANP Bron M.ljosnennbla - 5: Onderhoud wegen krijgt voorrang 6: 'Daar ligt de patiënt, hier is het slachtoffer' 17: Goede Tijden Slechte Tijden op het Binnenhof 'roonrede: Overheid niet de oplossing voor alle vraagstukken door Paul Koopman en Erwin Tuil mende week een dringend beroep op burgers om zelf de handen uit de mouwen te steken. 'Mensen moeten meedoen' luidt het motto van het centrumrechtse kabinet. Een schaamlap voor botte bezuinigingen, of gloren er nieuwe tijden? Het appèl van de regering stuit voorals nog vooral op scepsis. Premier Balkenende mag dan niet dezelfde uitstraling hebben als de voormalige Ameri kaanse president John F. Kennedy, zijn bood schap heeft hij alvast overgenomen. En dus, mijn beste Amerikanen. Vraag niet wat uw land voor u kan doen. Vraag wat u voor uw land kunt doen!", zei 'JFK' in zijn beroemde rede in januari 1961. De Amerikaanse belas tingbetalers werden daarmee welbespraakt op hun nummer gezet. Hou op met klagen en ga zelf aan de slag, hield de charismatische president hen voor. In het wat ambtelijk taalgebruik van 'JPB' klinkt dat 42 jaar later als volgt: „Het kabinet kan het niet alleen. Aan het oplossen van de problemen van de Nederlandse samenleving zal iedereen naar vermogen en draagkracht moeten bijdragen. Om dit te realiseren moet iedereen meedoen. Met werk, met vrijwilli- gersactiviteiten, in het verenigingsleven, op school en in de buurt. Meedoen betekent niet alles van één of andere overheid verwachten, maar zelfverantwoordelijkheid nemen." De eerste begroting van Balkenendes tweede kabinet staat dus in hetzelfde teken als het begin van Kennedy's presidentschap. Onvrede 'Het paard naar de haver brengen' is ook één van de heimelijke boodschappen in de troon rede deze week. Dat het onveilig is op straat is ten. Niet toevallig spoorde VVD-minister Remkes burgers vorig jaar al aan om dergelij ke criminelen een 'rotschop' te geven. Onder wijsminister Van der Hoeven (CDA) kwam met een soortgelijke boodschap: ouders moe ten niet al hun opvoedkundige sores 'over de schoolmuur kieperen', zei zij onlangs. Vorige week nog, wees WD-minister Hoogervorst (volksgezondheid) op de plicht van familiele den en vrienden om zelf zieke naasten te ver zorgen vóórdat bij de overheid wordt aange klopt. Boompje Bart-Jan Spruyt, directeur van de Ed mund Burkestichting, een conserva tieve politieke denktank in Den Haag, hoort dit soort geluiden in stemmend aan. Het is de hoog ste tijd om burgers op te por ren, vindt hij. Spruyt komt met een voorbeeld uit zijn eigen woonbuurt in Gou da. „Er was een storm pje en een boompje waaide om", zegt hij. „Wat gebeurde er? Meteen ging men de ge meente bel len. En dan a® natuurlijk boos worden dat de plantsoendienst pas over drie weken tijd had. Pas in tweede of derde instantie dacht men: waarom ruimen we het zelf niet op? Die mentale omslag wil dit kabi net volgens mij bereiken. Dat begrijp ik wel. Want een heel stelsel van subsidies en rege lingen heeft de levenskracht uit de samenle ving weggetrokken. De overheid heeft zoveel taken naar zich toe geharkt dat een zekere le thargie is ontstaan." Voormalig WD-leider en ex-minister van bin nenlandse zaken Dijkstal erkent dat: „Er is iets fundamenteel scheefgegroeid in de relatie tussen de overheid en de burgers. Ook wij als liberalen hebben te lang gehamerd op de in dividuele vrijheden van burgers en zijn verge ten er op te wijzen dat de mensen zelf verant woordelijkheid moeten dragen. Nederlanders zijn zo verwend geraakt dat ze bij vrijwel alles wat er fout gaat in hun leven de overheid de schuld geven. Als iemand met het skiën bui ten de piste gaat en in een kloof dondert, is hij woedend als de helikopter niet snel ge noeg komt. En de ambtenaar durft dan niet te zeggen: hoor eens, u heeft het er zelf ook wel een beetje naar gemaakt. Dit appèl van het kabinet past in die ontwikkeling: de overheid is niet overél voor verantwoordelijk te stel len." Hoog in een kantoortoren van het ministerie van VWS schetst hoogleraar Adriaansens nóg grotere verbanden. Volgens de voorzitter van de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling (RMO) is de verzorgingsstaat op zijn retour omdat de industriële revolutie alweer bijna honderd jaar achter ons ligt. „De verzorgings staat was daar het bijproduct van. Collectieve arrangementen voor mensen die massaal in fabriekshallen dezelfde handarbeid verricht ten. Maar inmiddels werkt 95 procent met zijn hersens, en vaak in kleinere, flexibele, verbanden. Burgers zijn tegenwoordig mon diger dan vroeger, hoger opgeleid en willen meer ruimte om hun eigen ding te doen. Daarbij past een enorme nadruk op actief burgerschap en maatwerk. Sociologen noe men dat plechtig: de civil society. De opmars daarvan maken we nu mee." Scepsis Maar na deze grote woorden steekt bij de po liticus (Dijkstal), de denker (Spruyt) en de we tenschapper (Adriaansens) ook meteen de scepsis de kop op. Want niet toevallig, beto gen zij, valt het pleidooi voor 'actief burger schap' samen met een recordbedrag aan bezuinigingen dat het kabinet wil doorvoeren. Een heel woud aan dure taken en voorzieningen wordt de komende jaren weggekapt. Dan komt het wel erg goed uit om van de burgers een grotere bij- drage te verlan gen. De vraag is echter, zo stellen Dijk- t stal, Spruyt j - en Adriaan- 11 sens, of de Nederlan der daar anno 2003 wel wat voor voelt. Heeft hij het niet veel te druk on\zelf de eindjes aan elkaar te kno pen? Spruyt heeft er een hard hoofd in. „De discussie gaat vooral over mil jarden en harde ingre pen. Een hele bak ellen de wordt in één keer over de bevolking uitgestort. Het lijkt de oorlog in Irak wel. De Amerikanen wilden het leger van Saddam op de knieën dwingen met een tactiek van 'shock and awe': shockeren en verbijsteren. Hetzelfde gebeurt nu met de Ne derlandse burgers. Ik vrees dat zij straks murw gebeukt in hun schulp zullen kruipen. Het punt is: Balkenende probeert in wezen met politieke middelen een mentale omslag te bewerkstelligen. Maar de vraag is of dat wel 1 kan." Dijkstal wil geen al te hard oordeel vellen. I „Ach, ik moet een beetje voorzichtig zijn met 1 mijn kritiek. Het wordt zo snel goedkoop om 1 als oud- bewindsman je opvolgers af te bran den. Maar ik moet toch zeggen: het beleid 1 wordt wel héél sterk gemotiveerd door geld. i Of liever: het gebrek daaraan. Mij ontgaat een beetje wat de inhoudelijke noties zijn. Of het moet zijn dat het kabinet behoefte heeft aan een vlag op het schip. Dus zegt men: mee doen! Dat klinkt lekker actief. Maar als je als overheid wilt dat de burger meedoet, moetje daar zelf wel de voorwaarden en ruimte voor creëren. En je geloofwaardigheid neemt na tuurlijk toe als je zelf je huis op orde hebt. Ik mis nu nog een helder idee over wat nu wel en niet de kerntaken van de overheid zijn." Ook Adriaansens zegt een 'visie of doordacht plan' te missen. Cynisch: „Om te beginnen worden er 20.000 ambtenaren de laan uit ge stuurd. Is dat meedoen? Het zou wat anders zijn als het Rijk zei: we breken de bureaucra tie af en zorgen dat deze mensen aan het werk gaan voor de klas, aan het ziekenhuis bed, op straat met een politiepet op. Maar dat gebeurt niet. Het is wat wrang om over mee doen te spreken als je alleen maar mensen aan de kant schuift." Vrijwilligers Tineke Lodders-EIfferich, voormalig partij voorzitter van het CDA en tegenwoordig voorzitter van de Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV), bestrijdt dat de Ne derlandse burgers onvoldoende bereid zou den zijn de overheid een handje te helpen. Bij haar koepel zijn ruim 320 organisaties aange sloten, van het Rode Kruis met 30.000 vrijwil ligers tot het Wereldnatuurfonds met 100.000 donateurs. In totaal, zo wordt geschat, ver richten in Nederland liefst vier miljoen men sen onbetaalde arbeid. Blijkens een recent onderzoek van het Sociaal en Cultureel Plan bureau voltrekt zich hier wel een stille revolu tie: het eigenbelang rukt op. „Er meldt zich een nieuw type vrijwilliger. De kortverbander, shoppend, zappend, meer calculerend en niet ideologisch georiënteerd", aldus een SCP-werkdocument van juni 2003. Lodders beaamt dat: „Een vader is best graag bereid de lijnen op het voetbalveld te kalken zolang zijn zoontje daar speelt. Dan heeft hij weinig te zoeken op het hockeyveld. Maar in het algemeen staat het er helemaal niet slecht voor. Er zijn toch miljoenen mensen die hun handen laten wapperen. Het vrijwilligerswerk is de smeerolie van de samenleving. Ik geloof niet dat de individualisering is doorgescho ten." Lodders zou mogen verwachten dat haar or ganisatie een gouden toekomst heeft. Roept het kabinet-Balkenendé immers niet alle bur gers op om vrijwillig aan de slag te gaan, in het belang van een betere samenleving? Maai; de voorzitster blijkt haar hart een beetje vast te houden. „Ik moet er niet aan denken dat bij de bezuinigingen ook het mes wordt gezet in de subsidies die het vrijwilligerswerk mo gelijk maken", zegt zij. „Afs dat gebeurt is het motto van dit kabinet niet serieus te nemen." Slagen Zal Balkenende slagen in zijn missie? Dat is uiteindelijk de hamvraag. Loddershoudt zich op de vlakte: „We mogen blij zijn als we het huidige aantal vrijwilligers kunnen vasthou den", zegt zij. Adriaansens: „Een oproep is wel mooi, maar wat levert het op? Het is net zoiets als bidden om mooi weer. Het krijgt pas echt betekenis als de overheid de samen leving zo organiseert dat mensen zich ook ge roepen voelen om verantwoordelijkheid te dragen. Je zou om te beginnen de enorme schaalvergroting, zoals in het onderwijs, moeten terugdraaien. In kleinere verbanden voelen mensen zich vanzelf verantwoordelij ken Maar daar zie ik nog weinig van." Spruyt aarzelt. „Ik heb Balkenende als politi cus erg hoog zitten", zegt hij om te beginnen. Maar dan plaatst hij, onverhoeds, zijn dolk stoot: „In zijn poging om een koers uit te zet ten blijft het tot nu toe helaas nogal schraal en armoedig. Als blijkt dat in het wilde weg wordt gesneden en de pijn ook nog oneerlijk wordt verdeeld, raakt het hele beleid in dis krediet. Hij moet nu laten zien dat hij niet is leeggezogen en opgebrand. Dat hij nog reser ves heeft. Of hij zal slagen? Ik geef hem zestig procent kans."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23