KUNST CULTUUR Lof voor theaterplan Van den Ende Directeur Hermitage: Vrijheid brengt problemen met zich mé 'Multiplex' in centrum Amsterdam Solarmax: expeditie naar de zon Literaire prijs voor horroraute Stephen Ki Schoonmaakbeurt Gratis toegé' tot Boerhaf Michaïl Piotrovski brengt Russische kunst naar Nederland dinsdac l6 SEPTEMBER 20l Madonna gisteren in Parijs. Foto: AFP/Joel Saget Kinderboek van Madonna parijs - Madonna heeft gisteren haar eerste kinderboek 'De En gelse rozen' gepresenteerd. Het is tegelijkertijd verschenen in dertig talen en honderd landen, in een totale oplage van een miljoen. Het thema is uit het le ven gegrepen, vertelde de 45-ja- rige Madonna in het Ritz in Pa rijs. Toen zij opgroeide was ze jaloers op mooiere, rijkere meisjes dan zij. En op meisjes die een moeder hadden. Ma donna's eigen moeder overleed toen ze 5 was. Vier 11 -jarige meisjes uit Londen zijn de hoofdpersonen van het boek. Schrijven voor kinderen is leu ker dan alles wat ze tot nu toe heeft gedaan, zei Madonna, vooral omdat het haar niet te doen is om geld of roem. De opbrengst van het boek gaat naar het goede doel. Er zijn nog vier kinderboeken van Madon na op komst. Het volgende deel verschijnt in november. De En gelse rozen is in het Nederlands Verschenen bij uitgeverij Vas- sallucci. Afscheid van Johnny Cash nashville - Talrijke sterren uit de wereld van de country and western hebben gisteren af scheid genomen van zanger Johnny Cash. „Met zijn liedjes heeft Cash miljoenen eenvou dige Amerikanen een stem ge geven", zei vriend en collega Kris Kristofferson bij de begra fenis van de muzikant nabij Nashville in de staat Tennessee. Cash stierf afgelopen vrijdag op 71-jarige leeftijd aan complica ties veroorzaakt door diabetes. De zanger, ook bekend als 'the man in black', kwakkelde al lange tijd met zijn gezondheid. Aan een herdenkingsdienst in de First Baptist Church in Hen- dersonville namen meer dan duizend mensen deel. Onder hen was de vroegere vice-presi dent Al Gore die oorspronkelijk uit Tennessee komt. Optredens waren er onder anderen van Emmylou Harris en Sheryl Cro- Ocean's Twelve in Amsterdam Amsterdam - 'Ocean's Twelve' speelt zich, volgens producent Jerry Weintraub, voor een flink deel af in Amsterdam. In maart komen onder anderen George Clooney, Brad Pitt, Julia Ro berts, Matt Damon en Andy Garcia naar de hoofdstad om een groot aantal scènes van de film op te nemen. Het is de be doeling dat 'Ocean's Twelve' rond kerst volgend jaar in pre mière gaan. In 'Ocean's Twelve' draait het, net als in 'Ocean's Eleven', om een groep char mante criminelen die een schijnbaar onmogelijke kraak uitvoert. Ditmaal betreft het drie inbraken in Europa. Welke objecten de boeven gaan buit maken, kon de woordvoerster van Weintraub nog niet zeggen. Zij ontkent echter stellig dat het om de Nachtwacht gaat, zoals onder meer op internet wordt gesuggereerd. Film by the Sea: 31.500 bezoekers vlissingen/scheveningen - De vijfde editie van het internatio nale festival Film by the Sea heeft dit jaar 31.500 bezoekers getrokken. Vorig jaar kwamen 23.000 mensen op het festijn af, maar toen werd het filmfestival alleen in Vlissingen gehouden. Dit jaar was ook Scheveningen festivallocatie. In Vlissingen gingen 28.500 mensen naar het evenement, Scheveningen bleef sterk achter met 3500 bezoe kers. De organisatie had daar wel op gerekend, omdat er in en rond Scheveningen nauwe lijks promotie voor het festijn was. Film by the Sea wil ook volgend jaar neerstrijken in Scheveningen. Maar als de ge meente Den Haag en de pro vincie Zuid-Holland niet willen subsidiëren, wordt het bijzon der moeilijk, aldus een woord voerster. amsterdam/gpd/anp - De Am sterdamse Kunstraad heeft de deur opengezet voor de theater plannen van Joop van den Ende aan de Amsterdamse Marnix- straat. In een gisteren uitge bracht advies noemt de raad Van den Endes initiatief om de bio scopen Calypso en Bellevue Cine rama en het Nieuwe de la Mar- theater om te bouwen tot 'een kwalitatief hoogwaardig en bruisend theatermultiplex' inte ressant en uitdagend. Theater- en tv-producent Van den Ende wil via zijn Vande- nEnde Foundation twintig mil joen euro investeren in de aan koop en renovatie van het thea tercomplex. Achter een nieuwe, transparante gevel moeten drie zalen komen: 550 stoelen in het Nieuwe de la Mar, 450 stoelen in Calypso en 850 stoelen in Ci nerama. Volgens Van den Ende komt er in de theaters 'een bre de, kwalitatief hoogwaardige programmering'. Hij belooft de huidige programmering van de Nieuwe de la Mar in hoofdlij nen voor te zetten. De Founda tion is ook bereid in de eerste jaren tekorten in de exploitatie voor zijn rekening te nemen. De Kunstraad vindt het plan 'een goede zaak'. „Tot op he den zijn er immers geen andere serieuze gegadigden", aldus het advies, „ook niet de gemeente Amsterdam, die zich over de noodzakelijke verbouwing wil len ontfermen. Wij juichen elke poging toe om het kunst- en culturele gehalte van het Leid- seplein te verhogen als tegen wicht tegen de voortschrijden de smoezeligheid ervan." Wel stelt de Kunstraad voor waarden voor de komst van Van den Ende. Zo vindt de raad dat er nog onvoldoende waar borgen zijn voor een gevarieer de en avontuurlijke program mering. Daarover zouden dui delijker afspraken moeten wor den gemaakt. Inmiddels hebben de besturen van de VandenEnde Founda tion en de Theatercombinatie Bellevue/Nieuwe de la Mar ver kennende besprekingen ge voerd. Joop van den Ende, voorzitter van het bestuur van de stichting die zijn naam draagt, beschouwt het advies van de Kunstraad als een be langrijke stap op weg naar de verwezenlijking van een 'podi umkunsthuis'. „De verdere ge sprekken met het bestuur en de directie zie ik met het volste vertrouwen tegemoet", aldus Van den Ende. De Foundation zegt het voorstel van de Kunst raad om afspraken te maken over continuïteit en program mering, te onderschrijven. Wethouder Belliot bestudeert het advies van de Kunstraad nog, zegt een woordvoerder, en komt later met een reactie. Van den Ende probeerde zeven jaar geleden al eens een theater te beginnen in de bioscopen in de Marnixstraat, Calypso en Bellevue Cinerama. Door de ge meenteraad werd het plan des tijds op de lange baan gescho ven, omdat er ook plannen wa ren voor de vestiging van een Nationaal Filmtheater op die plek. Toen dat niet mogelijk bleek te zijn, kwam er verzet te gen een nieuw plan voor het theatercomplex, inclusief het noodlijdende Nieuwe de la Mar. Van den Ende zou alleen ruimte bieden aan commercië le producties. Producent Harry de Winter meldde zich. Zijn plan laat echter nog minstens twee maanden op zich wach ten. Het plan van de VandenEnde Foundation 'past in een rijke, zij het uit het oog geraakte tra ditie van particulier initiatief,' schrijft de Kunstraad nu aan de Amsterdamse cultuurwethou der Belliot. Daarbij verwijst hij onder meer naar de Stads schouwburg, het Concertge bouw en het Rijksmuseum, die tot stand kwamen met behulp van vermogende particulieren. Twee weken geleden werd be kend dat de VandenEnde Foun dation ook enige miljoenen eu ro's wil investeren in de reno vatie en nieuwbouw van het Stedelijk Museum. De gemeen te zoekt daarvoor een extra be drag van dertig miljoen euro. noordwijk - Vanaf 6 oktober is in het Omniversum in Den Haag, dat samenwerkt met de Noordwijkse Space Expo, de expeditie 'Solarmax, een reis naar de zon', te zien. In samenwerking met de Europese ruimtevaartorganisatie ESA wordt de bezoeker via een grootbeeldfilm op reis door tijd en ruimte genomen. 'Solarmax' vertelt het verhaal van de nieuwsgierigheid van de mens naar de zon, van het vroegere Inca Rijk, de Oude Grieken, via Aristoteles, Copernicus, Galileo Galilei tot aan de hedendaagse wetenschap pers die met de nieuwste technologieën de zon verder bestuderen. new york/anp - De Amei se literaire organisatie Ni Book Foundation heeft tional Book Award, de scheiding die zij jaarlijl reikt voor belangrijke bijc aan de Amerikaanse litei toegekend aan Stephen Ki Het is de eerste keer dat ganisatie de gouden m toekent aan een schrijv vooral bekend is door b in populaire genres als en science fiction. Wein King's werk wordt als beschouwd. Het bestuur organisatie wilde echter kening houden met de culturele invloed van Kin de omvang van zijn werk vele bewerkingen van zij halen voor film en televisi Van de 55-jarige schrijv meer dan 300 miljoen verkocht, in 33 talen en den. Van onder anden Shining', 'Pet Sematary', ry' en 'Carrie' zijn succ films gemaakt. Met de kiezing van King komt tional Book Foundatioi moet aan verlangens van vers, die vinden dat de satie van haar elitaire in moet. Eerdere winnaars onderscheiding waren anderen John Updike en h Miller. Bij de onderscheiding, november wordt uitgere [1 hoort een geldprijs van dollar (ruim 9.300 eurojn hen King heeft aangek het geld te zullen teru t aan de National Book Fi tion om de vele onderv :i literatuurprogramma's organisatie voor de je 0 steunen. „De medaille 1 u en zal ik de rest van miji koesteren", aldus de schi u Florence - Michelangelo's David ondergaat momenteel een schoon maakbeurt. Deskundigen waren het er over eens dat het beeld wel een wasbeurt kon gebruik, maar er heeft zich de afgelopen maanden een felle discussie ontsponnen over de wijze waarop David het beste kon worden schoongemaakt. Het werk, in de Galleria dell' Academia van Florence, kwam de afgelopen maanden zelfs enige tijd stil te lig gen maar is nu weer hervat. Cinzia Parnigoni, die met de klus is belast, maakt het beeld nu schoon met gedistilleerd water. Volgens sommige deskundigen over leeft David zo'n natte schoonmaakbeurt niet, omdat de oorspronke lijke waslaag op het marmer door een vorige schoonmaakbeurt al grotendeels is verdwenen. De directie van de Galleria dell' Academia noemt dat 'grote onzin'. Foto: AFP/Patrick Hertzog leiden - De tentoonL 'Theater van leven en d j( het Leidse Museum Bi is zondag 21 septeml het laatst te zien. Het is bij het wetenschapsn dat bezoekers zo'n n weekeinde gratis toegang, ben. De expositie behani v zondheid en ziekte in d den Eeuw. Het interieur ziekenzaal van het Caeci huis en een chirurgijn werden deels nagebouw werden voorwerpen van onder meer De La j het Anatomisch Musei den en het Amsterdams Cj risch Museum. Een d^ het instrumentarium zichtbaar in de pern e presentatie van Boerhaa gende maand richt het um een nieuwe expo: 'Uit de lucht gegrepen', e de weerkunde centraal s a door Hanneke de Wit Amsterdam - Michaïl Piotrovski (58) is archeoloog, oriëntalist, is- lamdeskundige en kunsthistori cus. En directeur van de Hermi tage in Petersburg. Hij is een paar dagen in Nederland vanwe ge die andere Hermitage, de de pendance aan de Amstel die eind februari opent met de tentoon stelling 'Grieks Goud'. Hij heeft jarenlang met zijn laarzen in de modder gestaan, opgravingen gedaan in de Kau- kasus, Centraal-Azië en Jemen. Vandaar, misschien, het en thousiasme waarmee Michaïl Piotrovski vertelt over de Griek se gouden sieraden, die hij straks gaat uitlenen voor een tentoonstelling in Hermitage Amsterdam. Hij laat dia's zien van een prachtig bewerkte ring, opge graven in de buurt van de Zwarte Zee. Een haarsieraad. Een armband met aan de uit einden, zou je zeggen, twee leeuwen. „Maar kijk", wijst hij, „in werkelijkheid zijn het kop pen van leeuwen op de lijven van leeuwinnen." Michaïl Piotrovski is sinds 1992 directeur van de Hermitage in Petersburg, het voormalig kei zerlijk paleis, waarin Ruslands grootste kunstmuseum is ge vestigd. Het bezit drie miljoen objecten: schilderijen, archeo- Michaïl Piotrovski, directeur van de Hermitage in Petersburg, bekijkt de toekomstige behuizing van de Hermitage in Amsterdam. Foto: ANP/Olaf Kraak logische vondsten, antiquitei ten en Oosterse, Europese en Russische kunst. Daarvan is slechts een deel in het museum tentoongesteld, vandaar dat er geen gaten vallen wanneer uit de collectie van de Hermitage vanaf volgend jaar exposities worden samengesteld in Am sterdam. „Het idee een afdeling van de Hermitage in Amsterdam te vestigen, is van directeur Ernst Veen van de Nieuwe Kerk, maar het paste uitstekend in ons be leid. We hebben ook 'kleine Hermitages' in Londen en Las Vegas, die zeer succesvol zijn," zegt Piotrovski. Hij is een paar dagen in Am sterdam, waar vorige week de vergevorderde plannen voor de Amsterdamse Hermitage wer den gepresenteerd. 'Deel één' krijgt onderdak in Neerlandia aan de Nieuwe Herengracht, het gebouw waarmee het enor me complex Amstelhof (uit 1683) eind negentiende eeuw werd uitgebreid. Neerlandia vormt tien procent van het to tale Amstelhof, dat in 2007 de Hermitage Amsterdam gaat vormen. Daar worden om de vijf maanden wisselende ten toonstellingen georganiseerd, net zo omvangrijk als de expo sities in de Nieuwe Kerk. Piotrovski zegt dat in Amster dam niet alleen mooie voor werpen uit de Hermitage wor den getoond, maar dat ook in formatie over oude culturen en de Russische geschiedenis wordt gegeven. In Hermitage Amsterdam staat educatie hoog op het programma. Om te be ginnen doen enige scholen uit Zuidoost en Zuid mee aan kin derateliers en een talentklas. „In de Hermitage in Petersburg wordt veel gedaan aan educatie van kinderen", zegt Piotrovski. „Kinderen hoeven geen bolle bozen-kunsthistorici te wor den, maar ze kunnen wel zo veel opsteken over kunst, dat ze er hun leven lang plezier van hebben." Zelf werd hij door zijn moeder Ji van jongs af meegenom musea. Zijn vader, een archeoloog, ging hem directeur van de He van 1964 tot aan zijn 1990. „Ik heb nooit gea hem op te volgen. Je niet aan; voor een zijn vader het eeuwige! Toen zijn vader in de kamer zat, in het coi sche tijdperk, hing portret van Lenin aan Nu hangt daar Catha Grote, maar van belan volgens Piotrovski nif Russen hebben, net Amerikanen, portrettf 'k grote mensen om ons h dig. Maar van wie het i Ie niet uit; de Hermitage boven de ideologieën mes." Piotrovski is hoogleraai tische kunst in Petersbf» schreef boeken over sche kunst en cultuur, niet heel grote onbeke het Westen? In Nederl voorbeeld wordt voon gediscussieerd over de moslimmeisjes een ho mogen dragen. „Dat zii hedendaags Rusland o< woordt Piotrovski. „F sisch-orthodoxe kerk Moskou godsdienstles ven op de scholen, ma; christenen en moslim: ertegen in opstand, communisten de mach den hadden, gebeurde Vrijheid brengt problei zich mee."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16