Vijftig bezwaren tegen steigers Dwarswatering Van der Reijden zet eerste stap in 'mijnenveld' MontessoripaleisjeOegstgeest Boeren balen van wildgroei aan drempels en wegversmallingen k eterwoudse eklub wil eigen Jerkomen Gekke blikken en honderden euro's voor pabo-studente in Japanse kimono Week van de Vooruitgang in Oegstgeest en Voorschoten f"*" dinsdag l6 SEPTEMBER 2003 iod oorzaak in onbekend in aan den rijn - De soorzaak van de 30-jarige ;naar, die zondagochtend levenloos in zijn huis aan turnusstraat is gevonden, l onbekend. De politie had jorgen niet de beschikking het rapport van het ge- elijk laboratorium. De werd zondag omstreeks even door een familielid iden. De politie stelde di en onderzoek in. hifl goeding voor igheid HSL leiderdorp - Tegenstanders van aanlegsteigers in de Dwarswatering geven de strijd niet op. Op vrijdagmiddag 26 september luistert de commissie bezwaar en beroep van de gemeen te Leiderdorp naar de bezwaren van zo'n vijftig Leiderdorpers, twee studentenwatersportver enigingen en het Milieuplatform Leiderdorp. De bezwaarmakers laten de gemeente in brie ven, met behulp van een advocaat of door middel van handtekeningenlijsten weten dat ze afbraak verwachten van de steigers langs het ooit zo rustige water. Burgemeester en wethouders hebben hun al laten weten dat protesten weinig uitrichten. Heel wat bootei genaren hebben de afgelopen maanden een steiger laten timmeren langs de oevers van de Dwarswatering. Met toestemming van de ge meente en van het Hoogheemraadschap van Rijnland, die liever een slootkant met wui vend riet hebben dan eentje waar bootjes zij aan zij dobberen. Desondanks slibde de oever sinds eind vorig jaar door mazen in de wet - of, volgens sommige bezwaarmakers, door slapende ambtenaren en bestuurders - lang zaam maar zeker dicht. Nu is het te laat om die vergunningen weer in te trekken, aldus het gemeentebestuur. Bouwaanvragen die na 2 juni zijn ingediend worden wel tegengehou den door een besluit van de gemeenteraad. De bezwaarmakers houden echter vol en moeten hun verhaal daarom afsteken tegen over de gemeentelijke bezwarencommissie. Veel van hen uitten hun grieven eerder al bij de bezwarencommissie van het hoogheem raadschap. De Leiderdorpers, die vrijwel alle maal in de wijken rondom de Dwarswatering wonen, vinden dat de aanlegsteigers de na tuurlijke oevers aantasten. Van de natuurlijke oase vlakbij huis is niets meer over, en daar balen ze van. „Dit deel van de Dwarswatering wordt nu min of meer een langwerpige privé- jachthaven van enige honderden meters lang", schrijven drie bezwaarmakers. Anderen voeren aan dat de parkeerdruk toe neemt in de straten vlakbij het water. De bo ten vormen een bedreiging voor broedende vogels en voor leden van de watersportver enigingen, die moeten manoeuvreren in een steeds smallere sloot met steeds meer vaar tuigen. Bewoners van een huis pal aan het water voelen zich in hun privacy aangetast nu er mensen hun boot aanmeren aan de groen strook achter hun huis. Volgens hen is hun huis in waarde gedaald. idorp/regio - De gemeen- kemade, Jacobswoude, rdorp en Rijnwoude heb- en vergoeding ontvangen 2 jkswaterstaat voor het vei- dsplan voor de hogesnel- lijn HSL dat ze hebben teld. Burgemeester Zon- evan Leiderdorp zei dit avond in een vergadering e commissie openbare or- veiligheid. Hij is er blij Dmdat hij vindt dat de vei- d van dé treinreizigers een van de rijksoverheid. Die omt op het bordje van de ■meenten te liggen en ie vier niet ook nog eens osten, aldus Zonnevylle. ipr ik over Jjlles dierbare - Het verliezen van trbare is pijnlijk, maar m zonder de geliefde •tten is soms nog moei- )e Vrijwilligersgroep In- D^ele Contacten (\1C) be- november een gespreks- waarin lotgenoten met |kunnen praten en van el- nen leren. De groeps- intmoeten elkaar acht de Scheppingskerk in lorp. Informatie is ver- lar bij Carla Jansen 08) en Bartje van Wijk feu. wouDE-dorp - Het be- van de landijsbaan in voude-Dorp wil een ei- 'er derkomen hebben. Bur- eefcter en wethouders zijn 1 ai onder voorwaarden een lening te verlenen voor nd et. Volgens bestuurslid m^n moet de keet dienen kaartverkoop en de op- n spullen. Ook kunnen ïsen die onderhoud aan 'cic n plegen er terecht voor hp koffie. Als er ijs ligt, po :r tegen de keet aan een •zopietent geplaatst, toe maakte de ijsclub van de kantine van de oe ilclub. Voor een deel it zo. „We voelen er nog tor om een kantineach- iuw compleet met riole- erf ïzovoort, te bouwen", Y( telaan. „Voor het toilet- blijven we onze bezoe- larom naar de kantine lek ;n." 'Er is geen weg meer waar we normaal doorheen kunnen' door Judy Nihof hazerswoude/ zoeterwoude - Het moet in Zoeterwoude, Ha- zerswoude en omgeving niet gekker worden met de wegver smallingen en de verkeers drempels. Voor boeren die met een trekker over de weg moeten zijn ze een dagelijkse bron van ergernis. De drempels zijn fu nest voor hun zware machines en spiegels sneuvelen door lan taarnpalen en verkeersborden die veel te dicht langs de weg zijn neergezet. „Er is geen weg meer waar we normaal door heen kunnen. Willen ze soms dat we de Nil gaan gebruiken? Boeren uit Hazerswoude en omgeving luchten deze maan dagavond tijdens een druk be zochte informatieavond van de politie in het gemeentehuis van Rijnwoude hun hart. Gemeente en provincie houden bij de in richting van wegen geen reke ning met boeren, vinden ze. Ook overhangende takken zijn een bron van ergernis. Die zou de gemeente eens moeten snoeien. „Op de Batelaan in Koudekerk groeien de takken maar raak. Je rijdt er al je spie gels af." Zeker zestig boeren zijn afgeko men op de voorlichtingsbijeen komst, die de 'actie landbouw voertuigen' van de politie moet inluiden. De komende tijd gaat de politie tractoren en andere landbouwvoertuigen extra con troleren. Dat gebeurt zowel in Rijnwoude als Zoeterwoude. Volgens politieman John Wel- born is het niet de bedoeling om 'ineens een heksenjacht te houden'. De actie is volgens hem puur bedoeld om ongeluk ken met het zware landbouw- verkeer op de weg te voorko men. Feit is dat het aantal on gelukken waarbij landbouw voertuigen zijn betrokken, ze ker in Rijnwoude en Zoeter woude, meevalt. Maar als er iets gebeurt, loopt het vaak slecht af met de betrokkenen. De boeren hebben aan de ene kant best begrip voor de 'actie landbouwvoertuigen'. Maar het moet nou niet lijken of ze over al de schuld van hebben, vindt een aanwezige. Automobilisten en fietsers maken het de be stuurders van trekkers volgens hem moeilijk. Iedere boer heeft wel ervaring met ongeduldige automobilisten die de gevaar lijkste toeren uithalen om een trekker in te halen en met fiet sers die geen centimeter opzij gaan. Politieman Gerard Hogervorst legt de boeren uit aan welke re gels ze zich moeten houden met hun landbouwvoertuigen: dat ze met een trekker niet har der dan 25 kilometer per uur mogen rijden, geen bagger op de weg mogen achterlaten, hun hooibalenklem van de wagen moeten afhalen als ze de open bare weg opgaan. Aan de lijst met regels lijkt geen eind te ko men. Hogervorst verduidelijkt zijn verhaal met foto's van on gevallen. Omgekieperde trek kers, gekantelde aanhangers en verpletterde personenauto's passeren de revue. De politie hoopt dat de boeren hun materieel snel in orde ma ken, zodat de bekeuringen de komende weken op zak kunnen blijven. „Het meeste weet jè wel, maar je steekt er altijd wat van op", zegt een agrariër uit Hazerswoude-Dorp na afloop zijn komst naar het gemeente huis. „Een boete is wel het laat ste waarop je zit te wachten. Want de bekeuringen zijn te genwoordig niet mis." Morgenavond houdt de politie in het gemeentehuis van Zoe terwoude weer een voorlich tingsbijeenkomst over de ei sen waaraan het landbouwver- keer op de weg moet voldoen. Deze begint om 20.00 uur. lemaal naar hun portemonnee. „Ik sta al rood op mijn bankrekening, maar dit wil ik wel sponso ren", zegt een ouderejaars. „Moet je zien hoe groot mijn hart is." Het idee voor de actie ontstond een week gele den. De familie Van Tilten is al zeven jaar 'huis vriend' van de stichting SOS Kinderdorpen. Dat betekent dat zij elke maand een vast bedrag over maakt. SOS Kinderdorpen simuleert een woonsi tuatie voor wezen en verlaten kinderen in ont wikkelingslanden. Martine staat achter deze doelstelling. „Ieder kind heeft recht op liefde en aandacht. Als een kind geen ouders meer heeft die dat geven kunnen, is een pleegmoeder van SOS Kinderdorpen de beste optie." De kimonoactie loopt beter dan verwacht. „Eerst hoopte ik dat we over de 100 euro zouden gaan. Nu ben ik al bijna bij de 300 euro. En mensen sponsoren nog steeds." door Marieke de Kok oegtgeest - De medestudenten van Martine van Tilten moeten gisterochtend raar hebben opge keken toen de 17-jarige student niet in een hippe spijkerbroek maar in een Japanse kimono de klas van de pabo in Oegstgeest binnenstapte. De Warmondse liep gisteren de hele dag gesponsord in een helblauwe kimono met een grote draak op de rug. Het geld dat haar actie oplevert gaat naar de Stichting SOS Kinderdorpen. „Van gekke blikken trek ik me niets aan", zegt Martine, terwijl ze foldertjes uit haar schoudertas haalt. Haar tas en babyblauwe gympies steken schel af bij het strakke knotje en de kimono. On der het gewaad draagt de studente een spijker broek. „Zonder spijkerbroek is het te koud." Haar medestudenten lachen om dé spijkerbroek. Toch nemen ze de foldertjes aan en grijpen ze al- oegstgeest/voorschoten - De Week van de Vooruitgang, een themaweek rond de autoloze zondag, wordt in deze regio in Leiderdorp, in Oegstgeest en Voorschoten gehouden. In Oegstgeest zijn alle ouders op geroepen om morgen hun kin deren op de fiets of lopend naar school te brengen. De scholen krijgen die dag een bezoekje van de wethouder. In Voor schoten maken leerlingen van de Regenboogschool die dag verkeersborden waarop gevaar lijke verkeerssituaties te zien zijn. 's Avonds is er in het Cul tureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan een discussie over verkeersveiligheid in Voorscho ten, van 20.00 tot 22.00 uur. Zaterdag is er bij het winkelcen trum aan de Lange Voort in Oegstgeest een verkeersmarkt, georganiseerd door de plaatse lijke afdeling van 3VO. Mensen kunnen hun reactievermogen en hun ogen laten testen, de politie demonstreert een snel heidsmeter en een rijwielhan delaar keurt de fietsverlichting. Ook is er informatie over de do dehoekspiegel. De kerken roe pen iedereen in Voorschoten op 's zondags lopend of fiet send naar de kerk te gaan. Ook busmaatschappij Connex- xion doet mee aan de Week van de Vooruitgang. Donderdag kosten retourtjes binnen Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten maar 1 euro, net als op alle zaterdagen. Het Leiderdorpse programma stond zaterdag al in deze krant. rv.- - ®jpy voor behoud Marinevliegkamp Valkenburg in Den Haag Drakengevecht en onthulling kunstwerk begin van feestweek door Nancy Ubert oegstgeest - Jaren hebben ou ders en leerkrachten van de Montessorischool in Oegstgeest gespaard voor een kunstwerk op het schoolplein. Toen er eenmaal genoeg geld was, kreeg de school een nieuw onderko men aan de Lange Voort. Beter kon het niet. Vandaar dat de onthulling van het bronzen beeld (twee spelende kinderen op een sokkel) werd gecombi neerd met de officiële opening van het 'paleisje', zoals de leer krachten hun nieuwe school graag noemen. Het heeft wat voeten in de aar de gehad, tot in de raadzaal hebben ouders hun. beklag ge daan over de gang van zaken, maar nu staat er voor de Mon tessorischool een bijna konink lijk gebouw aan de Lange Voort. Deze week is het daarom feest. Dat is ook duidelijk te zien aan de wapperende vlaggen op het schoolplein. De vlaggen verte genwoordigen de kleuren die binnenin het gebouw zijn te vinden. Weliswaar verhuisde de school al vlak voor de zomerva kantie, maar nu kinderen, ou ders, docenten en medewerkers zijn gesetteld, is het tijd om de school feestelijk in te wijden. Maandagochtend verzamelden alle kinderen zich met feest hoed op het schoolplein. De meest excentrieke hoofddeksels waren te ontdekken. Van felge kleurde hoge hoed tot surrealis tisch Napoleonmodel. Wethou der Steens mocht de draak ko men verslaan die voor de in gang van het 'paleis' lag. Als een replica van ridder Sint Joris versloeg zij het beest. Even later werd het bronzen kunstwerkje onthuld. Het naamloze beeld van kunstena res Hieke Meppelink is geïnspi reerd op de thema's spelen, be weging en verbinding. Meppe link studeerde solozang aan het Amsterdams Sweelinck Conser vatorium en heeft vanaf 1986 een stevige reputatie als con certzangeres opgebouwd. Vanaf 1997 is zij zich, naast haar werkzaamheden als musicus, gaan bekwamen in de schilder en beeldhouwkunst. Het beeld is een voorstelling van twee kinderen, een jongen en een meisje, die aan het kopjeduike- len zijn. Ze hebben zichtbaar plezier in hun spel. Plezier hebben de leerlingen van de Montessorischool deze week ongetwijfeld ook. Elke dag staan er activiteiten op het pro gramma die op een gewone les- dag niet zo snel worden inge pland. Maandagmiddag was er bijvoorbeeld een vossenjacht. De kinderen wacht nog een modeshow vol zelfgemaakte creaties. De bovenbouwleerlin gen mogen bovendien een nachtje in de school slapen. Ook gaan de kinderenkunst- werken maken om die in het gebouw permanent te expose ren. Voor de vele ouders die zich voor de school hebben in gezet, wordt de feestweek vrij dagavond afgesloten met een avondje swingen in de aula. Dat de Montessorischool deze week feestelijk wordt ingewijd, betekent niet dat alles al op or de is. De schooltuin moet nog aan de zijkant van het school gebouw worden aangelegd en het schoolplein is ook nog niet helemaal af. De gemeente heeft, later dan de ouders en de buurtbewoners wensten, het plein opgeleverd. Na de feest week gaan ouders en leerkrach ten aan de slag om het plein verder aan te kleden. i> Onderwater aag/valkenburg - De )p leeftijd gooit voor zijn en op 31 december 2005 imaal alle energie in de )ok ai vindt de regering Marinevliegkamp Val- pioet sluiten, Joop van i- den (76) als burgemees- Valkenburg weigert te ren. Gisteren gaf hij in ig symbolisch de aftrap 1 offensief om zieltjes te in de Tweede Kamer. !I1ialen uiteindelijk of het en: ie van defensie de ma- k® s terecht wil sluiten. Kamerlid Nebahat Al- reeg als lid van de vaste wnmissie defensie in scentrum Nieuwspoort van Van der Reijden .mails overhandigd van e inwoners, die zater- ladrukkelijk hun onvre- en laten blijken aan de een menselijk rood der Reijden probeerde 1-kamerlid uit haar tent n met uitspraken, maar c sloeg de deur dicht j01 zeggen dat zij niet in- k over Valkenburg zou J'Reijden kon die hou- „begrijpen, maar daar- lbayrak nog niet van de jurgse burgemeester af. anderhalf jaar geleden haar bestoken met ar- daarbij gesteund Stichting Vrienden Ma- kamp Valkenburg, om ten van het vliegveld houden. Albayrak het initiatief om naar :eer en Ije be m c ,r ol( 'i „Op deze manier kunnen de mensen hier voelen wat er on der de bevolking rond Valken burg leeft." Van der Reijden had zich een tijd geleden min of meer ver zoend met sluiting. Hij had ge sproken met de bevelhebber en die had hem gezegd dat er niet op een andere manier bezui nigd kon worden. Maar is slui ten wel bezuinigen? Wat gaat saneren van de bodem kosten? Volgens ex-commandant C. Leebeek, gisteren opgetrom meld om het Tweede Kamerlid op het hart te drukken dat de Orions moeten blijven, is de bodem vervuild 'omdat men het vroeger niet zo nauw nam met het milieu'. Volgens hem zijn er heel wat liters kerosine in de bodem verdwenen. Ver der kost de ontmanteling van de vliegbaan handenvol geld. En de opknapbeurt van 250 miljoen euro van de Orions is weggegooid geld. Alles bij elkaar is volgens Lee beek sluiting onverstandig, nog afgezien van het feit dat Neder land niet meer kan voldoen aan zijn taken voor terroristen- en drugsbestrijding. „Als de Ori ons weg moeten uit de Antillen, dan heeft de drugsmaffia ge wonnen", aldus Leebeek. Van der Reijden noemde het gunstig dat bij een bezoek van de kamercommissie aan de ei landen werd geopperd om des noods drie Orions te behouden om smokkel van verdovende middelen te voorkomen. Alle 150 kamerleden hebben inmid dels een brief van de Stichting Vrienden Marinevliegkamp Val kenburg gekregen met argu- P menten om het vliegtuig met de specifieke eigenschappen van de Orion te behouden. Marco Borst en Hans Moolenburgh van de stichting weten zeker dat acties als gisteren en zater dag vruchten afwerpen. „Het vliegkamp gaat zeker niet dicht", zeggen zij zelfverzekerd. Van der Reijden, beter bekend in het politieke mijnenveld, is minder overtuigd, maar hij ziet wel lichtpunten. Als erkend lob byist is de voormalige staatsse cretaris begonnen met de 'be werking' van de Tweede Kamer. Een ploeg van oud-comman danten van Valkenburg voert met hem de strijd. Leebeek vecht niet alleen voor de Ori ons, maar ook voor het perso neel dat op straat komt te staan als de regering haar zin krijgt. „Dat het personeel niets mag zeggen omdat ze onder het krijgsrecht vallen, is natuurlijk een hard gelag. Als je baan op het spel staat, heb je wel wat te vertellen." Leebeek lanceerde een oplos sing om Valkenburg op een goedkopere manier open te houden. Ministeries zouden de kosten moeten delen omdat ook andere ministers gebruik van het vliegkamp maken. Ver der zouden overheidsinstellin gen, zoals het Korps Landelijke Politie Diensten, een plekje op het terrein kunnen krijgen. De overheveling van de marinehe likopters van De Kooi naar Val kenburg is ook een oplossing. Van der Reijden is klaar voor de strijd. De actie van afgelopen zaterdag heeft hem gesterkt. „Wij gaan door", zei hij gisteren strijdvaardig. en bloed, op het plein de nieuwe Montessorischool. Foto: Spelende kinderen, twee van brons en V De burgemeester van Valkenburg Joop van der Reijden betoogt in het Haagse Nieuwspoort over het belang van het marinevliegkamp Val kenburg. Foto: Frans Roomer I?1 Henk BouWman -?{c,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15