"unnel naar 'oelgeest og ver weg Scholieren zien vooral hoe het niet moet LEIDEN REGIO Witte jassen jagen op virussen en bacteriën f (Olitie Leiderdorp tevreden over contact met hangjeugd 1 I R3 dinsdag l6 SEPTEMBER 2003 ill liy.libl! '■«"gt? i99m ns\ Leids biotechbedrijf Microsafe viert tienjarig bestaan afliet buurgemeenten duurt voort feter Groenendijk ieest/leiden - Vertegen- igers van de gemeenten en Oegstgeest hebben fn voor het eerst in tijden taar gesproken over de van een tunnel tussen de Poelgeest en Merenwijk. j is uit de lucht', meldt de nte Oegstgeest. Maar tunnel verschillen beide nten nog altijd radicaal ning. is een woordvoerder van neente Oegstgeest is het k tussen Leidse en Oegst- bestuurders prettig ver- „We wilden de relatie len en dat is gelukt. We eer on speaking terms." iets concreets heeft het niet opgeleverd. Oegst- ïvil de tunnel nog altijd nt niet, Leiden juist wel. Die laatste gemeente wil voor alsnog niet op de discussie in gaan. De tunnel heeft de verhoudin gen tussen beide gemeenten lange tijd doen bekoelen. Oegstgeestse volksvertegen woordigers besloten eerder dit jaar dat ze de tunnel onder het spoor tussen Poelgeest en de Leidse Merenwijk niet willen. Maar volgens Leiden is Oegst geest verplicht om de tunnel aan te leggen; dat zou staan in een convenant dat beide partij en acht jaar geleden hebben ge sloten. Voormalig staatsraad De Vries, die de kwestie onlangs op verzoek van de gemeenten on derzocht, gaf Leiden gelijk. Oegstgeestse fracties zouden de teksten in het convenant ver keerd hebben begrepen. Daar is de gemeente het dus niet mee eens. Beide partijen praten bin nenkort verder over de kwestie. door Rody van der Pols leiden - 'Biohazard' dreigen inktzwarte letters op een felgele achtergrond. Daarboven prijkt een sinister symbool dat wel wat wegheeft van een vlijm scherpe werpster. De bood schap van deze sticker is duide lijk: achter deze deur is het op passen geblazen. Hier zijn che mici bezig met experimenten waar bacteriën en virussen aan te pas komen. Inmiddels doen de witte jassen van Microsafe dat alweer tien jaar, waarmee het tot de oudere generatie be drijfjes op het Bio Science Park in Leiden behoort. Geruime tijd is Microsafe op zoek naar een nieuw onderko men. Met zijn 27 werknemers begint het biochemisch bedrijf langzamerhand uit het Acade misch Bedrijven Centrum - be ter bekend als het ABC-gebouw - aan de Niels Bohrweg te groeien. De laboratoria en kan toorruimten beslaan inmiddels twee complete verdiepingen van het pand dat oorspronkelijk in het leven geroepen is voor beginnende biotechbedrijfjes. Last van de recessie heeft Mi crosafe niet, zegt directeur Fathia Methnani. Integendeel, de groei zit er volop in. Begin oktober verwelkomt Microsafe een nieuwe viroloog. De ko mende jaren verwacht zij nog heel wat sollicitatiegesprekken met nieuwe werknemers te voe ren. En dan te bedenken dat Micro safe in 1993 door slechts drie onderzoekers werd opgericht: een microbioloog, een industri eel farmaceut en een viroloog, alledrie afkomstig van het even eens in het Bio Science Park ge vestigde Centocor. Het drietal begon een bedrijf dat medicij nen, medische hulpstoffen en halffabrikaten op de afwezig heid van bacteriën en virussen controleert. Dit gebeurt door het betreffende medicijn in een toestand te brengen - qua tem peratuur en voedingsbodem - waarin een bacterie of virus op timaal gedijt en zich dus gaat vermenigvuldigen. Zo verraden de 'indringers' zich na een paar dagen vanzelf onder de micro scoop. Een uiterst belangrijke taak, omdat een 'vervuild' me dicijn tienduizenden dodelijke slachtoffers kan veroorzaken. Microsafe levert daarmee dien sten die voor Nederland uniek zijn. Sterker nog, uit heel Euro pa stromen farmaceutische be drijven naar Leiden om er hun producten te laten testen. Zelfs Amerikaanse en Canadese be drijven weten Microsafe te vin den. Wat op papier zo simpel lijkt, is Een virusjager van Microsafe controleert een geneeskrachtig stofje op de aanwezigheid van ongerechtig heden. Uit heel Europa komen bedrijven naar Leiden om hun producten te laten testen. Foto: Hielco Kuipers in de praktijk nog lang niet zo eenvoudig. Om een test goed uit te voeren, moet aan een hele reeks door de overheid opge legde kwaliteitseisen worden voldaan. Logisch, want een ex periment dat niet goed uitge voerd wordt, kan ernstige con sequenties hebben. Dit is ook precies de reden waarom veel farmaceutische bedrijven dit soort testen aan contractlabo ratoria als Microsafe uitbeste den: zelf hebben ze simpelweg niet de expertise in huis. Bo vendien is het onderhouden van een dergelijk lab een prijzi ge aangelegenheid. Het routinematig testen van medicijnen - dat ongeveer de helft van de werkzaamheden vormt - is voor Microsafe een belangrijke en vaste bron van inkomsten, zegt Methnani. ,,Onze klanten zijn gevestigde, farmaceutische bedrijven, die niet zo snel failliet zullen gaani' De andere helft van de tijd wordt gestoken in consultancy en innovatief onderzoek - vaak in opdracht van jonge biotech bedrijfjes. Zo ontwikkelt Micro- safe onder meer protocollen voor het testen van nieuwe me dicijnen. Dergelijke protocol len, die door de overheid ver plicht worden gesteld, moeten garanderen dat nieuwe medicij nen door iedereen op dezelfde, waterdichte wijze worden ge test. Zo blijft de veiligheid voor de gebruiker gegarandeerd. Dat Microsafe op het Bio Scien ce Park gevestigd is, ervaart de directeur als een pre. Niet al leen omdat veel van de op het terrein gevestigde biotechbe drijfjes tot de Wantenkring van Microsafe behoren, maar voor al ook vanwege de geografische locatie. „Wij hebben veel inter nationale Wanten. In bijna twintig minuten reis je tussen het Bio Science Park en Schip hol op en neer. Dat vinden on ze bezoekers over het algemeen erg fijn." n|nneke Dijke fORP - Teamchef Gravekamp jpolitie in Leiderdorp is niet on- over de manier waarop zijn contact hebben met de hang- lesondanks blijft het aantal za- arbij jeugd betrokken is toene- it jaar zijn er tot nu tot 360 za- >r Leiderdorpers aanhangig ge en is de politie er 123 zelf be de teamchef tevreden is over itact met de jeugd, merkt hij de agenten hun aandacht voor )ep Leiderdorpers niet kunnen irslappen. „We moeten con- stant de vinger aan de pols houden, om de boel niet te laten ontsporen. Bepaalde uitspraken van raadsleden helpen dan niet." Hij doelt hiermee op BBL-commissielid Van der Hoogt, die in de afgelopen zomer suggereerde dat er harddrugs wordt gedeald bij de jon- gerenontmoetingsplek (JOP) aan de Buitenhoflaan. Deze JOP stond afgelopen zomer hoog in de ergernissen-toptien van bewo ners van de wijk Buitenhof. Zo'n hon derd Leiderdorpers zetten hun hand tekening onder een brief van twee be woners, die de gemeente vroegen de JOP naar sportpark De Bloemerd te verplaatsen. BBL nam het direct op voor de bewoners en stuurde een brief op poten naar het gemeentebestuur. Gisteren gaf BBL'er Van der Hoogt die steun een vervolg tijdens een vergade ring van de raadscommissie openbare orde en veiligheid. „Uw contact met de jeugd schijnt nogal goed te zijn, maar hoe goed en hoe frequent is uw contact met de omwonenden? Wor den zij niet het bos in gestuurd?" Gra vekamp vindt van niet. „We reageren op de meldingen. We zeggen niet: 'we hebben gisteren met die jongens ge sproken en het zal zo'n vaart niet lo pen'. Het is wel de vraag wat overlast is. Bij de JOP tolereren we wat meer. Daar is het een JOP voor." Gravekamp haalde maar weer eens zijn opmerking van stal dat de lastige jongeren ook ouders hebben, die ver antwoordelijk zijn. WD'er Kanters kan zich daar helemaal in vinden. „De po litie en de overheid kunnen de jeugd met alle mogelijke middelen sturen, maar als het van huis uit geen vervolg krijgt, dan helpt het niet. Het is de ver antwoordelijkheid van alle pappies en mammies in Leiderdorp." BBL zette de dreigende taal uit de brief van de afgelopen zomer niet in. Van der Hoogt kondigde na afloop aan dat te doen tijdens een volgende vergade ring, als wethouder MacGillavry en niet politiechef Gravekamp aan tafel zit. De Leiderdorpse politiek plaatst het onderwerp 'jongerenoverlast' na melijk liever in de welzijns- dan in de criminele hoek. Voor de twee initiatiefnemers van de handtekeningenlijst tegen de JOP aan de Buitenhoflaan is het overduidelijk: de politiek moet beslissen dat de JOP wordt verplaatst. „Gravekamp zegt dat dit het maximaal haalbare is. Het is niet rustig genoeg, dus moet hij weg", aldus Frans Filippo. Zijn medestander Hölper wil niet boeten voor andere 'asociale ouders'. „Ik heb ook een zoon. Als die straks zestien is en hij heeft een opgevoerde brommer, dan gaat hij het huis niet uit." etj op ;mt hij nog een promi- laatsje in bij het school- de klas, maar straks lere Leidenaar hem be ren, want dan wordt de van Leonie de Mooy, Joy en Kirsten Winkelman ;rse plaatsen in de stad ;en. De drie vriendinne- groep 5 en 6 van basis- De Voltreffer zijn maar ts op het kunstwerk van land. Hun poster is als ir uit de bus gekomen wedstrijd van het Pro- il Orgaan Verkeersveilig- moet ervoor gaan zor- t Leidse automobilisten f ikort weer netjes op hun F vachten als voetgangers oversteken bij het zebra- ïog lang niet altijd het lebben de dames van in acht vorig schooljaar met hun klasgenootjes tateerd. Tijdens een >cht door de Hoge Mors ze op zoek naar ver- ielnemers die zich keu- de regels hielden. De ht bleek een stuk lasti- ijn dan aanvankelijk edacht, geeft juf Pia toe: „We hebben erg ite voorbeelden ge- II i kringgesprek in slokaal aan de Tur- i brengen de Leidse scholieren uitgebreid verslag uit aan wethouder Pechtold (verkeer en vervoer). Gespreks onderwerp: de verkeersproble men rondom hun school. .Au to's rijden gewoon door bij het zebrapad", vertelt een jongetje. „Fietsers rijden op de stoep", merkt een ander op. „Ik heb wel eens een fietsbotsing ge zien." Wat de kinderen echter nog het meest van alles is bij gebleven, is het bezoek van een politieagent aan de school. Die vertelde, zo leggen ze uit, over een ongeluk waarbij een fietser overleed nadat hij door een vrachtwagen was geraakt. Na afloop van het onderonsje kan de wethouder niets anders dan concluderèn dat een pos ter als die van Leonie, Joy en Kirsten hard nodig is: „Nu maar hopen dat die werkt." Als dank voor het winnende pos- terontwerp met daarop een oversteekplaats, een stopbord en een bus, overhandigt hij de drie meisjes een kilometerteller voor op de fiets. Direct gebrui ken kunnen ze hem alleen niet. Alle drie worden ze iedere dag door hun ouders naar school gebracht. Met de auto, maar uiteraard wel eentje die altijd netjes stopt voor overstekende voetgangers op het zebrapad. Humor Vorm volgt niet altijd functie. De verkeersposter van Leonie de Mooy, Joy Sieval ën Kirsten Winkelman krijgt een plaatsje op diverse prominente plaatsen in de stad. Foto: Henk Bouwman w.-X. Sr— •'-** De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie Van Timoteus Waarsenbnrg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Mooi en makkelijk gaan niet al tijd hand in hand. Dat geldt ook voor de fietsenkelder an nex taxistandplaats op het Sta tionsplein. De aanleg ervan ging al niet zonder slag of stoot. Water tussen de tegels, onduidelijke bordjes, spiegel gladde trappen. De gemeente paste hier en daar wat aan, ver ving tegels en bewegwijzering. Nu zijn er alwéér klachten. Ou deren met stok of rollator blij ken moeite te hebben met de hellingsgraad van het looppad naar het taxidek. Mevrouw A. Oorthuys maakt veelvuldig ge bruik van de treintaxi, maar ziet als een berg op tegen de klim omhoog. Van meer leef tijdgenoten heeft ze dergelijke klachten gehoord. „Ik loop met een stok, maar te gen een helling op is dat lastig, zeker met bagage. Een heel en kele keer ziet een chauffeur me staan. Die komt dan de bagage naar boven halen. Op alle an dere stations in Nederland kun je een taxi krijgen direct als je de uitgang verlaat. Maar niet in Leiden." Het liefst zou Oorthuys zien dat de taxi's gewoon voor het station zouden stoppen, zon der hellingen op of af te moe ten. „De ruimte is er, aan de voorkant. Ik heb er niets over te zeggen, maar die fietsen zijn nu allemaal weg. Voor het sta tion is een prachtige grote kale ruimte." Die nadrukkelijk niet bedoeld is voor auto's, benadrukt A. van der Wiel van de dienst bouwen en wonen van de ge meente Leiden. De klachten over de steile klim naar het taxidek zijn hem bekend, maar dan uitsluitend uit de tijd dat het Stationsplein nog niet was opgehoogd. Toen leek de hel ling naar de taxi's toe pas écht steü, herinnert hij zich. „Ik kan me voorstellen dat ou deren met bagage er een beetje tegenop kijken. Waarschijnlijk hebben mensen er ook moeite mee om over een glazen op pervlak te lopen. Maar in wer kelijkheid is de oppervlakte hé lemaal niet glad." Waar mevrouw Oorthuys op hoopt, taxi's die haar voor het station oppikken, dat is volgens Van der Wiel nou juist niet de bedoeling van de herinrichting van het Stationsplein. „Er zijn natuurlijk wel stoute taxichauf feurs die dat wel doen, dat wel, maar het is absoluut niet de bedoeling dat daar auto's ko men. Zelfs de fietsers zijn op het stuk voor het station alleen maar te gast." Er is geen sprake van om de taxistandplaats opnieuw aan te passen, zegt hij. „Er zijn hele duidelijke richtlijnen en de ar chitect heeft zich daar strikt aangehouden." Betekent dat pech voor oude ren die er niet tegenop kunnen of durven? „Dat is een beetje cru gezegd. Het is niet te voor komen dat sommige menen moeite houden met de taxi standplaats. Nee, we gaan het niet veranderen of aanpassen. Dan doe je het ontwerp geweld aan. Dan is de hele humor van het ontwerp weg. Er is hier geen pasklare oplossing voor." Floor Ligtvoet en Silvan Schoonhoven DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Niergnies. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 9; G. v.d. Blom 2, 4, 6; P. Landesbergen 3, 5, 10; Straathof/v.d. Berg 7; Groenen dijk/Pikaar 8. P.V. Leiderdorp W. de Roode 1, 2, 4, 7, 9; W* Tolboom en zn. 3, 6, 8; B. van Mil 5; comb. Roomburg 10. j P.V. De Rijnklievers N. de Groot en zn. 1, 2, 7, 9, 10& comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 3, 4v 5, 6; F. Ladan 8. n AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De afdeling Leiden van het Rode Kruis begint dinsdag 23 september met een cursus Jeugd-EHBO A voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar, van 18.30 tot 19.45 uur in het Rode Kruisgebouw aan de Apollolaan 1B. Meer informatie: Eva Sip- man, telefoon 06-24786962. Yarden, Vereniging rondom het levenseinde, verzorgt een cursus waarin alles wat met sterven, uitvaarten en rouw te maken heeft ter sprake komt. De bijeenkomsten worden ge houden op acht donderdagen van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten 45 euro. De eerste bijeenkomst is 9 oktober in de kamer van de Leidse Vrouwenraad in 't Pand, Caeciliastraat 18 in Leiden. Be langstellenden kunnen zich tot zaterdag opgeven via tel 036- 5278666. De werkgroep Leiden van Am nesty International zoekt vrij willigers. Voor belangstellenden is er dinsdag 23 september om 20.00 uur een informatiebijeen komst in de Bakkerij, Oude Rijn 44b/c. Meer informatie: 5273800 of via e-mail: am- nestywgleiden@hotmail. com Bij de cursus Shiahatsu Do-in in buurtcentrum Matilo, Zaan- straat 126 in Leiden op donder dag van 19.00 tot 20.15 uur is nog plaats. Shiatsu betekent let terlijk 'vingerdruk', Do-in is en Japanse zelftherapie met oefe ningen om de gezondheid en vitaliteit te bevorderen. De kos ten voor 12 lessen zijn 42 euro. Op het plein bij de Vredeskerk aan de Burggravenlaan in Lei den is zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur een boeken-, platen- en kaartenmarkt. De opbrengst van de markt wordt besteed aan de inrichting van de 40-ja- rige Vredeskerk. Bij voldoende deelname be gint er in buurtcentrum Matilo (Zaanstraat 126, Leiden) voor volwassenen een basiscursus om het Arabisch alfabet te le ren. Deze korte cursus (vijf les sen voor 24,40 euro) wordt op maandag van 19.30 tot 21.00 uur gegeven en dient ter voor bereiding op de cursus Arabi sche Taal en Cultuur 1. Infor matie: 5412515. Vanuit het bezoekerscentrum Het Reigersbos midden in park Cronesteyn in Leiden begint zondag om 14.00 uur de na- tuuractiviteit 'Spinnen en bo demdiertjes', een rondleiding van ongeveer anderhalf uur i door IVN-gidsen. Bij de ingang van de begraaf plaats Groenesteeg aan het ein de van Groenesteeg 126a in Lei den begint zondag om 14.00 uur een wandeling over de 3 voormalige begraafplaats. 3 In het Ommedijkse bos, Maal drift 6 in Wassenaar, is zaterdag^ een doe-dag. Van 10.00 tot 5 14.00 uur kan er geholpen wor den met het schonen van de sloten en slootkanten. h Bij de ingang van het land- goed Oud-Poelgeest aan de b Laan van Oud-Poelgeest in n Oegstgeest begint zondag om 0 14.00 uur een excursie. In Hara aan de Bonairestraat 4i in Leiden is donderdag van s 19.30 tot 22.00 uur een intro- y ductie workshop voor de cursus Emotioneel Lichaamswerk, voor meer levenslust en inspi- v ratie. Entree 10 euro. Inlichtin- rt gen bij Tilleke Meppelink- Marck, telefoon 5013115. d In Leiden-Noord, in de omge-b ving van buurthuis 't Spoortje n aan de Bemhardkade, is zon- j| dag van 10.00 tot 16.00 uur b weer een souk, een koopjes- en informatiemarkt met kinderac-fl tiviteiten en een multicultureel 0 podiumprogramma. d Bij voldoende inschrijvingen n begint maandag van 18.30 tot n 20.00 uur voor meiden van 12 d tot 16 jaar de cursus street- dance en breakdance in buurt- 0 huis De Pancrat, Middelste- d gracht 85 in Leiden. Tien lessen kosten twintig euro. Eurodusnie verzorgt van avond vanaf 20.00 uur een in formatiebijeenkomst over de Amerikaanse vredesbeweging in Las Vegas, Vrijplaats Kop- penhinksteeg. Morgen is er om 20.00 uur in een bijeenkomst over justitiële dwalingem. Mark Bamsley uit Groot Brittannië komt vertellen over zijn pogin gen om zijn onschuld te bewij zen. Met begeleiding van tampoera en Indiaas harmonium zingt Hansje Huson vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur in de Moving Heart Studio in Leiden zowel ingetogen als uitbundige mantra's en chants. Er kan ookH meegezongen worden. Opgave .51 vooraf: 5143214. fl Op de maandagen 22 septem-51 ber, 6, 20 en 27 oktober en 3 november (19.45 tot 22.15 uur) is er tijdens de herfstcursus vaiY het IVN Leiden onder meer aandacht voor vruchten en za- c den en paddestoelen. De cur- A sus wordt gegeven in het Wel- 0 lantcollege aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest; De excursies A bij deze cursus zijn zaterdag 27 8 september, 11 en 25 oktober en^ 1 november. De kosten zijn 42,50 euro. Opgave of informa-A tie bij Tine Noordzij, telefoon 5177287. 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13