REGIO 'Meestal gaat het nergens over i 'Er is blijkbaar een zoek van het blad behoefte aan rituelen ook echtparen die «i- r- - - Jongeren en hun mobieltje NAVRAAG Kerkelijke huwelijken nemen in populariteit toe. Ondanks de ontker kelijking kiezen meer stellen voor een inzegening voor het altaar. Dat blijkt uit een onder- 7 7 J 7 Bruid en Bruidegom. den naar de kerk gaan, bezegelen hun huwelijk steeds vaker in de kerk. Pastoor TON PETERS, van de katholieke Hartebrugkerk in Leiden, begrijpt die toenemende belangstelling wel. Signaleert u een toename van bruiloften? „Dat is moeilijk te bekijken, want de Hartebrugkerk is al een uitgele zen plek om te trouwen. Het heeft in die zin ook een regionale functie." Heeft u er een verklaring voor dat veel jongeren weer voor het altaar willen trouwen? „Ik denk dat het met kerkelijke huwelijken hetzelfde is als met hu welijken voor de burgerlijke stand: ze nemen allebei in populariteit toe. Een tijd geleden was het not done als je ging trouwen, maar dat is niet meer zo. Ik denk dat dat idee op zijn retour is. Er wordt gewoon weer meer getrouwd." Iris van Rijn, 13 jaar, Hoogmade Merk en type: 'Een Siemens C55, prepaid. Ik heb hem nu een jaar en daarvoor had ik al een tijdje een andere.' Gebruikt hem om: 'Kimberly te sms'en. Soms belangrijk, soms voor de gein.' En wie betaalt dat: 'Ikzelf. Nou ja, soms mijn ouders.' Dat kost: '20 Euro per maand. Ik heb een vakantiebaantje gehad, dus dat lukt wel.' Sjoerd Ederveen, 16 jaar, Leide Merk en type: 'Ik ben daar niet zo mee bezig hoor. M eens kijken. Het is een Nokia 3310 prepaid. Wat-ie ko: ik geeneens meer.' Gebruikt hem om te: 'Sms'en en bellen met vriender spreken. En soms voor een geintje.' En wie betaalt dat: 'Ik'. Dat kost: 'Weet ik niet'. De meeste mensen die voor het altaar trouwen zouden niet-gelo- ligzijru „Dat kom ik nauwelijks tegen. Er is een terugkeer uit de secularisa tie. Je ziet dat stellen die samen verder willen vinden dat dat plan hen overstijgt en daarom willen ze God erbij halen." Dus die ongelovigen trouwen niet in de Hartebrugkerk? „Nee. Er is een grote behoefte aan spiritualiteit en religie, ook on der jongeren. Het is, denk ik een reactie op het tijdperk waarin we vonden 'dat we het allemaal wel zelf konden'. Zaken als oorlog en vrede, normen en waarden, spelen daar ook een rol bij. Dan gaan mensen nadenken. Het christelijke geloof is bij velen misschien weggezakt, maar komt op dat soort momenten weer bovendrijven. Je ziet in de hele samenleving een neiging naar zingeving. Neem nou die stille tochten die overal worden gehouden. Er is blijkbaar een behoefte aan rituelen." tekst: Erna Straatsma foto: Marisa Beretta Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ANNO 1953, Woensdag 16 September LEIDEN - De Leidato 1953 behoort tot het verleden. Niet minder dan 31.116 bezoekers hebben deze middenstandsexpositie bezocht, een aantal, dat na de bevrijding nog niet eerder voor een tentoonstelling werd genoteerd. Ook de standhouders zijn vrijwel unaniem zeer inge nomen met de bereikte resultaten. Uiteraard is ook het organisatie-co mité, dat niet op zulk een massaal bezoek had gerekend met dit suc ces zeer in zijn nopjes. Bovendien heeft de vraag naar een Leidato- 1954 het comité in de mening versterkt, dat er onder vele Leidse mid denstanders het verlangen leeft de actie het volgend jaar te herhalen. Gezien deze reactie en de belangstelling, welke Leiden en omgeving voor deze tentoonstelling heeft getoond, realiseert het comité zich ter dege, dat men het bij deze eerste Leidato niet kan laten. Natuurlijk komt er ook een Leidato-1954. In de Stadsgehoorzaal? Dit is nog niet te zeggen. Hoewel het gebouw in het centrum ligt heeft de massale belangstelling duidelijk aangetoond, dat deze zaal te klein is en er hoog nodig in Leiden ook een tentoonstellingshal moet komen. De 30.000 ste bezoeker was mevrouw J.C. Kriek-Noort uit de Raam straat 9. Na een feestelijke rondrit door de stad werden haar niet min der dan 15 enveloppen met inhoud aangeboden, terwijl haar een com plete babyuitzet in het vooruitzicht werd gesteld. Anno 1978, zater dag 16 september KATWIJK - Katwij- ker A.M. van Rijn, de nieuwe eige naar van de flat op de hoek Zee weg/Karei Door manplein, wil de ze huurflats in de verkoop gaan doen. Gegadigden kunnen er nu al vast een optie op nemen en komen in aanmerking als binnen een jaar daarna de bewo ner komt te over lijden. Zo niet, dan vervalt de op tie en strijkt Van Rijn zes procent optierente op. De bejaarde bewo ners heeft hij hier mee tegen zich in het harnas ge jaagd. Foto: ar chief Leidsch Dag blad op Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 1 plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Merk en type: 'Een Nokia 3410 met beltegoed. Hij kostte 70 euro, twee maanden geleden.' Gebruikt hem om te: 'Sms'en en bellen. Met vriendjes, vriendinnetjes en mijn moeder.' En wie betaalt dat: 'Soms ik, soms mijn vader, soms mijn moeder.' Dat kost: 'Ongeveer 10 euro per maand.' Lisette Oosterveer, 12 jaar, Leiden DINSDAG 16 SEPTEMBER Jeffrey Briejr, 15 jaar, Wateringen Merk en type: 'Een Samsung, verder weet ik niet. Hij is prepaid en kostte honderdzoveel euro. Ik weet het niet precies, ik heb hem van mijn ouders gekregen. Nee, niet voor mijn verjaardag. Zomaar.' Gebruikt hem om te: 'Sms'en en bellen met vrienden en vriendinnen. Meestal gaat het nergens over.' En wie betaalt dat: 'Ikzelf. Ik heb een baantje in de zomer.' Dat kost: 'Ik zet er eens in de twee maanden 20 euro op.' Ryan Alvares, 13 jaar, Leiderdorp Merk en type: 'Een Siemens A55 prepaid. Hij kostte 100 euro. Een deel betaalden mijn ouders, een deel heb ik zelf betaald.' Gebruikt hem om te: Vooral sms'en'. Voor de lol, niet voor nuttige dingen' Wie betaalt dat: 'Mijn ouders. Gewoon, als ik het nodig heb.' Dat kost: 'Ongeveer 10 euro per maand.' Fay Hermsen, 13 jaar, Voorschoten Merk en type: 'Een Nokia 3310 prepaid. Ik heb hem nu een jaar of één, twee. Hij kostte volgens mij 250 euro.' Gebruikt hem om te: 'Bellen en sms'en met mijn vriendin en mijn vriendje. En spelletje f( Snake 2.' En wie betaalt dat: 'Eerst mijn moeder, nu ikzelf. Hoeveel: 'Ligt er helemaal aan of ik genoeg geld heb. Zodra ik 20 euro heb, zet ik het op mobiel.' L tekst: Nienke Ledegang foto's: Hielco Kuipers Merk en type: 'Een Nokia 3510i prepaid. Gekregen voor mijn verjaardag in mei vorig jaar. Nee, dat was niet mijn eerste mobiel. Ik had er al een toen ik tien was of zo. Met deze kun je internetten. Maar dat soort dingen doe ik er niet mee. Vind ik niet nodig.' Gebruikt hem om te: 'Bellen en te sms'en. Gewoon voor de lol. Of als je je moeder nodig hebt.' Wie betaalt dat: 'Ik en mijn ouders.' Dat kost: 'Ik betaal zelf per maand tien euro van mijn zakgeld en mijn ouders doen daar nog tien euro bij, 20 euro dus.' Marieke Tichler, 'bijna 13', Merk en type: 'Een Motorola, type zou ik niet weten, een met beltegoed. Het was een aanbieding: 59 euro. Gebruikt hem om te: 'Vooral sms'en. Met een leuk vind. Niet zijn naam opschrijven hoor!' En wie betaalt dat: 'Ikzelf Dat kost: 'Minder dan 10 euro per maand.' Jongeren bellen, chatten en sms'en er lustig op los, stond vorige week in deze krant. Het mobieltje is dan ook een onmisbaar accessoire voor vrijwel iedere middelbare scholier. Kunstjes als foto's maken of internetten hoeven niet per se, want bellen en vooral sms'en zijn nog altijd favoriet. En dat kan gelukkig zelfs met de simpelste (prepaid) modelletjes. Dave Keijzer, 14 jaar, Leiden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12