Korpsen bezorgd over toekomst Ve hebben hier nu al zoveel REGIO J™51 Lightrailvoertuig te zien op Leids station Veel meer werklozen in Leiden GGD gesloten Altijd strevend naar harmonie 'Jongeren willen niet meer in zo'n apenpakje lopen' t Bouwplan LEIDEN veel verkeersoverlast. Hoe moet dat straks gaan", wierp een be woonster van de Cronesteinka- de de wethouder voor de voe ten. Om te voorkomen dat de ouders straks massaal hun auto in de wijk parkeren, stelde een van aanwezigen de invoering van betaald parkeren voor. „Met uitzondering van de om wonenden. Dat zou een mooie tegemoetkoming zijn aan de mensen die met de overlast zit ten." Een vertegenwoordigster van de Lorentzhof, een verzorgings huis dat pal aan het sportter rein grenst, wees op het gevaar dat het verkeer voor de bewo ners van deze instelling bete kent. „Die mensen zijn slecht ter been. Ze hebben bijna alle maal een rollator." Ook noem de zij de geluidsoverlast. „We hebben het wel over negenhon derd gillende kinderen." Vol gens Pechtold is dat echter maar één kant van het verhaal. „Ik was laatst op de koffie in de Lorentzhof. Toen heb ik ook veel mensen gesproken die het juist heel gezellig vinden als ze een beetje levendigheid buiten zien." 'Een andere zorg van de omwo nenden is de toekomst van het terrein: wie garandeert dat het zijn huidige groenbestemming houdt wanneer het noodge bouw wordt afgebroken? „Krij gen wij over vijf jaar niet te ho ren: jullie zijn nu toch aan be bouwing gewend, dus laten we er nu maar een woontoren neerzetten", verwoordde een van de aanwezigen de angst van de bewoners. Pechtold be zwoer de aanwezigen daarop dat het alleen om een tijdelijke bestemmingswijziging gaat. „Daarna wordt het dus weer groen." Veel moeite nam de wethouder ook om uit te leggen waarom de keus op het sportveld van Trigon was gevallen en niet op Sportpark Roomburg, dat veel dichter bij de huidige schoolge bouwen ligt. Dit heeft onder meer te maken met de 'ecologi sche structuur' van de laatste locatie, aldus Pechtold. Een ar gument waar veel van de wijk bewoners op zijn zachtst ge zegd hun vraagtekens bij plaatsten. „Laat u eens een rap port zien waaruit dat blijkt", vroeg een van de aanwezigen. „Dan kunnen wij zelf een onaf hankelijke ecoloog inhuren om dat onderzoek nog eens over te doen." r sr licht rond iglandse kerk I- Rond de Hooglandse orden de huidige lan- alen vervangen door ;e Leidse lantaarns en ;e gietijzeren wandar- Imdat er geklaagd werd te donker is in deze komen er meer lantaarn- De gemeente is gisteren ten met de voorberei- e Luikse keien worden vv gelegd, in de voetpa- j parkeervakken komen en straatklinkers. Ook i er bomen geplant. De chting duurt ongeveer keken. Vanaf volgende baandag is het niet mo lm vanaf de Hooigracht Ikundeteam eerste prijs Een team van vier Ne- se leerlingen heeft de nternationale Taal ade in het Bulgaarse s gewonnen. Eddin Na- Mirjam Plooij, Rozanne i Aleksei Nazarov slaag de tekst- en vertaalop- s eersten te voltooien. Olympiade is een initi- de Leidse hoogleraar ubotsky en is bedoeld lingen van 15 tot 18 jaar king te brengen met Üe. De Nederlandse de- lestond uit scholieren bruari de besten waren nale in het Academie- i Coach was universitair jAlichiel de Vaan. door Wilfred Simons en Silvan Schoonhoven leiden - Dat de Leidse muziek- en showband Concordia ten on der dreigt te gaan, betekent nog niet dat de hele Leidse fanfare- wereld ten dode is opgeschre ven. Nieuwe leden interesseren voor het muziekkorps wordt echter steeds moeilijker. Jonge ren willen niet meer in zo'n apenpakje lopen." Vergrijzing van het ledenbe stand, te weinig jonge aanwas. Het zijn problemen waar alle fanfare- of showbands mee te maken hebben. De Leidse band Concordia heeft het de kop ge kost. De leden kunnen deze week nog een voorstel doen voor een doorstart, anders is het na 55 jaar voorbij. Niet alle bands staan er even slecht voor. R. Zandvliet (secre taris van de Federatie Leidse Amateur Muziekverenigingen) is 'niet zo heel somber' over de nabije toekomst van de Leidse muziekkorpsen. „Het ene korps heeft het moeilijker dan het an dere. De Leidse Harmonie, waarvan ik penningmeester ben, had 950 leden in de jaren tachtig. Nu zijn dat er nog 700. De gemiddelde leeftijd gaat wel omhoog, ja. Maar we kunnen nog steeds jongeren bereiken." W. Middelkoop van muziekver eniging De Burcht is minder optimistisch. Van een kaalslag wil ze nog niet spreken, want vroeger waren er tien korpsen en nu nog steeds acht. Maar de achteruitgang van de muziek korpsen is langzaam maar on verbiddelijk. Ook de muzikale kwaliteit lijdt daar hier en daar onder. „Vroeger waren er zelfs wacht lijsten. Maar nu heeft de jeugd andere interesses. Vroeger von den ze het prachtig om bij een muziekkorps te gaan. Maar te genwoordig hebben ze allerlei bijbaantjes, een computer en steeds minder tijd. Je moet er K&C draait goed Leidens bekendste muziek korps K&G heeft nog niet te klagen. Volgens woordvoerder T. de Beer van de Christelijke Muziekvereniging Kunst en Genoegen is het nog te vroeg om van een teloorgang te spreken. De Leidse Harmonie kapel en Amigo draaien goed, denkt hij. Zijn eigen vereni ging heeft nog bijna 250 leden. Er wordt veel energie gestoken in de werving onder de jeugd. „Daar begint de toekomst van een muziekvereniging. Wij hebben een music kids pro gramma, dan geven we de monstraties op Leidse basis scholen en daar houden we altijd wel een paar leden aan over. Kijk, K&G zit al jaren in de eredivisie van de Show and Marching Bands. Ons re pertoire en ons niveau is niet met dat van anderen te verge lijken." echt moeite voor doen en zelfs dan gaat hét nog druppelsge wijs. We houden wel demon straties op basisscholen: leer lingen kunnen dan de instru menten bekijken en uitprobe ren." „Wij konden de jongeren in elk geval niet meer bereiken", con stateert Th. Stadt, secretaris van Concordia. Hij leeft 'in een roes' sinds de neergang van het roemruchte Leidse muziek korps. „Je kunt wel je best doen om jongeren te werven en we hebben het ook wel overwogen. Maar we hadden de mensen en de middelen niet. Of jongeren niet meer bij een muziekvereni ging willen, ach, ik weet het niet. Volgens mij wordt het overal wel minder, maar ja, misschien ben ik nu te nega tief." Middelkoop denkt dat er over vijftig jaar geen korpsen meer zijn. „Weet u wat het ook is? De jeugd wil niet meer in zo'n apenpakje. Vroeger vonden ze zo'n uniform prachtig. Nu heb ben we wel eens leden die te rugkrabbelen als ze horen dat ze een uniform aan moeten." Met het einde van een muziek vereniging gaat ook het mes in een sociaal netwerk, voelt Stadt. Voor hem was Concordia vijf entwintig jaar 'deel van het le ven'. „Je zegt wel dat je elkaar blijft zien, maar je weet hoe dat gaat. Elke dinsdagavond repeti tie en eens in de twee weken op woensdagavond was er een marsoefening. Het is moeilijk voorstelbaar dat die avonden nu leeg blijven. Wij deden altijd de koraalmuziek, op 3 oktober. Dat gaan nu anderen doen. Dat snijdt door je ziel, meneer." Christelijke Muziek- Showband Concordia in betere dagen. In 1998 gaven de musi Breestraat, voor het Leidse stadhuis. Publiciteitsfoto i een concert op de «menden vrezen noodlokalen Lorentzschool leiden - De werkloosheid in Leiden is in augustus gestegen met 4,8 procent, dat zijn 193 personen. Daarmee doet Lei den het slechter dan het gemid delde in het gebied Midden west, waar het aantal mensen zonder werk steeg met 1,8 pro cent. Cor Verschoor van het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) in Leiden zegt dat Leiden met deze uitschieter een inhaalslag pleegt. Hij heeft geen verklaring voor de toename. „In het begin van 2003 deed Leiden het nog wat beter dan andere steden in Middenwest. Over het hele jaar bekeken, gaan de steden rede lijk gelijk op." Gemiddeld raakten meer jonge ren, hoger opgeleiden en au tochtonen hun baan kwijt. Ten opzichte van 31 augustus 2002 zijn er 26 procent meer werklo zen, landelijk steeg het aantal met 24,4 procent. De werkloosheid steeg in alle regio's van het land, maar in de Duin- en Bollenstreek was de stijging het zwakst: het aantal werklozen nam daar toe met slechts 0,2 procent. Het CWI heeft ook nog gerust stellende gegevens. Hoewel de werkloosheid blijft toenemen, vindt een groot deel van de mensen die werkloos worden snel weer werk. Bijna de helft van de nieuw ingeschrevenen is binnen 4 maanden weer uitge schreven. Gedurende een jaar zijn 4143 werklozen in district Midden west gevolgd die zich in de maand januari 2002 bij het CWI inschreven als niet werkende werkzoekende. Van hen stroomde 46% weer uit in de eerste vier maanden. Na één jaar was bijna 69,5% uitge stroomd. Mannen hebben betere uit stroomkansen dan vrouwen, toont het onderzoek aan. Ook hoger opgeleiden stromen snel ler en vaker uit dan lager opge leiden, en leeftijd speelt ook een grote rol: Van de jongeren tot 23 jaar stroomt 81,4% bin nen een jaar uit, van de 60- plussers slechts 55,3%. leiden - In verband met de ver huizing naar de Parmentierweg is de Leidse vestiging van de GGD Zuid-Holland Noord vrij dag en zaterdag gesloten. De vestigingen in Alphen aan den Rijn en Katwijk zijn wel open. De GGD verlaat het pand aan de Roodenburgerstraat omdat dat te klein is geworden. Het pand aan de Parmentierweg ligt ook centraler en dichtbij het station. dy van der Pols F Negenhonderd basis dingen die iedere dag luto opgehaald en weg- worden. Dat is het ild van de omwonen- het sportpark van Trigon aan de Zoeter- igel, de plek waar iruari 36 noodlokalen :nbare Lorentzschool irrijzen. |k gisteren tijdens een ieavond in de kantine ig Trigon, waar wet- 'echtold ten overstaan veertig wijkbewoners ïen voor de tijdelijke van de Lorentz- toelichten. De er had heel wat vragen woorden, zo bleek al r0Qet alleen vrezen veel nden ernstige ver- rlast, ook zijn zij bang de plaatsing van het ouw het groene karak- dit stukje van de wijk gaat. ruari moeten de eerste odlokalen naast het ild een plekje krijgen. 004 worden daar nog |e verdiepingen met elk lokalen bovenop ge- Daarmee moet het )uw voor een periode taal vijf jaar een alter- len voor de diverse en noodlokalen aan follenhovenkade, waar ïgen van de Lorentz- les krijgen. Die on- worden binnenkort leujom plaats te maken heel nieuw schoolge- i komt een eind aan al jaren voortslepend pgsprobleem. „Onze I nu een soort lappen- (aar het nog nauwelijks ord lesgeven is", het 'irecteur Rob van Ha ll, die erg blij is met de pe nieuwbouw. I goed nieuws voor de betekent, is slecht oor de omwonenden I terrein van Sporting f Van Haren toe. „Ik pet mooier maken dan worden hier straks ie- jtend zo'n negenhon- "ngen afgezet en 's keer opgehaald." J legde hij precies de de zere plek. Want de iden zijn bang dat de i dichtslibt met au- ihebben hier nu al zo- >n vooral hoe t niet moet Veel bezwaren gen steigers rarswatering leiden - Op het Leidse station is zaterdag 27 september een ligh trailvoertuig te zien, zoals ge bruikt gaat worden op de Rijn Gouwe Lijn. Het voertuig staat op perron 1, waar tussen 11.00 en 15.00 uur meer informatie wordt gegeven over de verbin ding tussen Gouda, Leiden en de kust. Medewerkers van de gemeente en van het projectbureau Rijn Gouwe Lijn zijn aanwezig om een toelichting te geven over de betekenis van de verbinding voor Leiden. De Rijn Gouwe Lijn zal overi gens geen gebruik maken van het treinstation, maar van het nabijgelegen busstation. Omdat daar nog geen rails ligt, staat het voertuig zaterdag op de treinspoorlijn. Een beslissing van de minister van verkeer en waterstaat over het project wordt dit najaar ver wacht. Het rijk betaalt 158 mil joen, tweederde van de kosten. De rest van het geld komt van gemeenten en provincie. Hij sprak dusdanig zorgvuldig en zag er zo statig uit dat velen hem hielden voor een classicus, anderen voor een Neerlandicus en weer anderen voor een jurist of historicus. Met binnenpret en licht gegniffel hoorde hij dat altijd aan. Maar Jan Pieter Duy- verman, die op 10 september op 97-jarige leeftijd overleed, was niets van dit alles. Hij bracht ruim veertig jaar van zijn leven door in het onderwijs, als leraar economie en staatsin richting op vijf scholen in drie gemeenten en als repetitor eco nomie in Leiden. Hij had (voor de WD) zestien jaar zitting in de Leidse gemeenteraad, waar van vier jaar (1970-74) als wet houder van onderwijs. Duyverman werd geboren in 1905 in Leiden. Hij doorliep de HBS B en studeerde in Leiden en Rotterdam. Hij nam daama een baan aan in het voortgezet hoger en middelbaar onderwijs, waarvoor hij ook tal van be stuurlijke functies zou vervul len, zoals secretaris van de exa mencommissie M.O., lid van de staatsexamencommissie HBS en redacteur van de Vereniging tot behartiging van de Staats wetenschappen. Hij wilde op een onderwerp in die sfeer ook promoveren en zijn hoogleraar, C.W. de Vries, stelde hem voor de wet op het middelbaar on derwijs van 1863 en de groei daarvan aan een nader onder zoek te onderwerpen. Dat bracht Duyverman in contact met het werk van de grondleg ger van ons staatsbestel, Johan Rudolf Thorbecke, en die figuur zou hem de rest van zijn leven niet meer loslaten. Duyverman schreef in de loop der jaren tal loze artikelen over hem. Met nimmer falende eerbied. Het Jan Pieter Duyverman 1905 - 2003 maakte hem veeleer tot Thor- beckiaan dan, later, tot WD'er. Zijn entree in de Leidse politiek was ook vrij laat: pas op zijn 52ste werd hij gemeenteraads lid. In 1970 werd hij wethouder van onderwijs. Wethouder op het verkeerde moment zou je kunnen zeggen. Hij was toen al 65 - geen leeftijd waarop men doorgaans nog veel overhoop wil halen. Bovendien beleefde politiek Leiden in de jaren ze ventig een uitermate turbulente periode. De linkse partijen had den zich geformeerd in het zo geheten Progressief Akkoord (PAK) en voerden felle opposi tie tegen rechts, dat het college had gevormd. De heftige polari satie moet de rustige, hoffelijke Duyverman, altijd strevend naar harmonie en synthese, een gruwel zijn geweest. Hij nam het zijn partijgenoten jaren daama ook kwalijk dat ze met de PvdA een college aangingen, uitgerekend met 'die rode lie den die mij zo onnodig hebben dwarsgezeten'. Na zijn pensionering bleef hij met Thorbecke in de weer. Het boekje 'Thorbecke debatteert' was er onder meer het resultaat van. Maar het meeste opzien baarde hij toch met een boek dat niet over zijn grote liberale held ging, maar over 'Aeneas Mackaay, dienaar des konings, 1806-1876', gebaseerd op de ge heime dagboeken van deze eer ste vice-president van de Raad van State. Een werk van jaren was dat geweest. Duyverman had er vele meters archief voor moeten verorberen. Dat de dagboeken grotendeels in het Frans waren geschreven (de hoftaal destijds), was nog tot daaraan toe, de man had het bovendien gedaan met een on mogelijke 'poot'. Of, zoals Du- verman het liever uitdrukte: 'De heer Mackaay heeft er zich niet op toegelegd het nageslacht te gemoet te komen met een goed leesbaar handschrift'. In dat werk toonde Duyverman bij al le ernst ook oog te hebben voor het pikante detail. Een soort in getogen, vederlichte frivoliteit was hem trouwens toch niet vreemd. Het eerste exemplaar van 'Mackaay" werd in 1987 in ontvangst genomen door de toenmalige vice-president van de Raad van State, mr. W. Scholten. Toen Duyverman wat plagerig werd voorgehouden dat nu juist een van zijn be langrijkste publicaties niet over Thorbecke ging, pareerde hij dat onmiddellijk door te zeg gen: 'De dagboeken van Mack aay missen Thorbecke in de ti tel, zeker niet in de tekst'. Ruud Paauw eenkomsten op de school. De oppervlakte van de school bedraagt 5100 vier kante meter. Tussen het nieuwe complex en de be staande bebouwing (en de achtertuinen van de huizen aan de Burggravenlaan) is de afstand steeds acht meter. De mooiste en meest waarde volle bomen op de kavel zijn in het ontwerp inge past. De gemeente heeft gekozen voor een combinatie van school en apparte menten om de begro ting sluitend te krijgen. Naar schat ting gaat de nieuwbouw vijf miljoen euro kosten. De leerlin gen van de Lorentz school krij gen nu les in verschillen de gebou wen aan de Van Vollen hoven kade, Asserstraat en de Op- penheim- straat. Tij dens de bouwperiode worden zij ondergebracht in 36 noodlokalen bij het kunstgrasveld van Sporting Trigon aan de Zoeterwoudsesingel. Het stedenbouwkundig ontwerp is gemaakt op ba sis van een haalbaarheidsstudie. De gemeenteraad beslist binnenkort of dit ontwerp verder wordt uit gewerkt. Publiciteitsfoto's t leiden - Een grote school van twee verdiepingen, met daarachter ongeveer veertig appartementen, verdeeld over drie woonlagen, bovenop een laag met een sporthal, peuterspeelzaal/buitenschoolse opvang en andere voorzieningen. En daaronder een parkeergarage. Zo ziet het eerste ontwerp voor de nieuwe Lorentzschool met woningen eruit. Het complex komt op de kavel tussen de Asser straat en de Van Vollenhovenkade. De apparte menten zijn gepland langs de Van Vollenho venkade, de kant met het beste uit zicht (op het Roombur gerpark) en de meeste zon. Opvallend aan het ont werp zijn de drie ovale buitenspeel plaatsen, die als het ware uit het ge bouw zijn gesneden. Voor die op lossing is volgens ar chitect Joke Stolk van Atelier PRO architekten BV uit Den Haag gekozen om te voorkomen dat de ongeveer negen honderd kinderen van de basisschool op een groot, onoverzichtelijk plein moeten spelen. Bovendien is er zo in het midden van de school ruimte voor een 'hart', een aula, die gecombineerd met de aan grenzende sportruimte geschikt is voor grote bij-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11