De Geus wil lonen twee jaar bevriezen IETS Vice-premier Israël: Moord Arafat optie |TI verkopen? Leidsch Dagblad Duizenden halen rode streep door plan vliegkamp FNV en CNV woedend over oproep minister Ongeval bij transferium leidt tot verkeerschaos Topcommissaris van Ahold De Ruiter overweegt vertrek 'Nee tegen euro vooral proteststem' Leidsch Dagblad maandag 15 SEPTEMBER 2003 en prinsjesdag ■der de uden Koets eeuwvlokje is aan zijn tste reis rtylschool wil landicapte uit lement halen - galerij •t beelden het strand rby Rijnsburgse ys - Quick Boys idigt onbeslist 5 on Carmiggelt egint oud te len als je enigszins rrig meent dat de bladen en :hriften worden ;eschreven door i/etende snotneuzen Vrij zonnig iMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43335 LOS SPRINTERS ItW'.JMH.iaH: NR. 43335 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Burgemeester Valkenburg veegt 'regenteske bestuurders' de mantel uit ARAFAT heeft de Palestijnse presi- asser Arafat op de doden- geplaatst Vice-premier Olmert beschouwt Arafat Ier van de terroristen, die zelfmoordacties dood en I onder Israëlische bur- flaien. Olmert gooit Arafat ee op één hoop met de ken van Hamas, die al tijd doelwit van Israëli- iligheidstroepen zijn. leidt steeds weer tot Palestijnse wraakacties Ie verdriet en wanhoop luit om Arafat uit zijn Ier in Ramallah te leren', zoals zijn mogelij- latie eufemistisch wordt id, is even cynisch als lig. Arafat is zo ongeveer ;e gekozen leider in de wereld. Het is on- dat Israël de wereld- de Verenigde Staten iet P» negeert door uitgere- deze winnaar van de No- v js voor de vrede de nek e Tiraaien. fiden van Arafat betekent n ft perspectief van een on gelijke Palestijnse staat |gt De blinde woede van ilestijnen en hun verlies pop voor de toekömst zal Kreldspiraal krachtig doen nen. Het uitschakelen van leidt er toe dat ook de ge- de krachten binnen de Pa- Se Autoriteit voor hun le- tioeten vrezen. Radicale liten uit de hoek van Ha- ullen aan invloed winnen Sigen Palestijnse kring een Schoonmaak houden, i moeilijk te bevatten wat raëlische kabinet beweegt fctiek waarbij geweld met geweld wordt beantwoord 'jr. Ie vrede niet dichterbij ge- Van Palestijnse kant liet onomstotelijk vast dat lent Arafat de terreuracties Israëlische burgers aan- Igt Het lijkt er daarom op faël voorgoed een streep itten door de Palestijnse lies voor een eigen staat. geen route naar vrede, een heilloze stap naar nog geweld. jSchneider door Jan Preenen valkenburg - De wethouders Molkenboer (Leiderdorp) en Witteman (Hillegom) zijn vol gens burgemeester Van der Reijden van Valkenburg regen teske bestuurders. Hij haalde afgelopen zaterdag fel uit naar het tweetal, dat zegt genoeg te hebben van de Valkenburgse initiatieven om het Marine vliegkamp Valkenburg open te houden. Zaterdag namen onge veer zesduizend mensen deel aan de demonstratie 'Rode streep door Haagse plannen' van de gezamenlijke actiegroe pen. De actievoerders droegen vrijwel allemaal rode bovenkle ding. Vanaf twee plekken (de hoofd ingang bij het vliegkamp en res taurant Tender bij het Valken burgse Meer) fietsten ze naar de hekken van de landingsbaan langs de Tjalmaweg. Daar vormden ze een symbolische streep door de plannen van het kabinet om de basis te sluiten. De luchtfoto's die van de actie zijn genomen, zijn samen met duizenden reacties van burgers vanmorgen in Den Haag door Van der Reijden aangeboden aan de voorzitter van de vaste Kamercommssie voor defensie, de PvdA'er N. Albayrak. Molkenboer en Witteman noe men alle initiatieven om Val kenburg open te houden 'emo tionele acties'. Om tegenwicht te bieden, stuurden zij een brief naar de Tweede Kamer en de ministerraad met de argumen ten vóór bebouwing van het terrein. Van der Reijden: „Mo gen de burgers alsjeblieft emo tioneel zijn? Dit is een burger initiatief en niet iets dat is op gezet door regenten. Het gaat erom dat iedereen ziet en hoort wat er onder de burgers leeft." H. Moolenburgh, de bedenker van de actie, vindt dat Molken boer en Witteman de verkeerde discussie voeren: „Zij lopen ver achter. Vorig jaar was het een VROM-discussie en ging het om wel of niet bouwen op Val kenburg. Nu is het een Defen sie-discussie. Wel of niet bezui nigen op Defensie en wel of niet handhaven van Valkenburg en de Orions. Kennelijk weten ze dat niet en hebben ze zich niet in de materie verdiept." Tot de deelnemers behoorde zaterdag ook A. Varkevisser, fractievoorzitter van de PvdA in Valkenburg. Zij vindt de reactie van haar partijgenoten flauw. „Natuurlijk zijn we hier emotio neel bezig. Maar er staan dan ook grote belangen op het spel: behoud van de natuur, werkge legenheid en de veiligheid, het voorkomen van kapitaalverlies en het handhaven van de mo gelijkheid om bijvoorbeeld oor logsmisdadigers voor het Tribu naal in Den Haag hier te laten landen." De organisatoren zijn zeer te vreden over de opkomst. M. Borst: „We hebben met z'n al len een heel duidelijk signaal afgegeven. Als politici dan om het hardst roepen dat ze luiste ren naar de burgers, dan kun nen ze dit toch niet negeren." Pagina R5: 'Van de natuur en de Orions moeten ze afblijven' utrecht/anp - Minister De Oeus (sociale zaken) wil met de vakbe weging een meerjarenakkoord afspreken over bevriezing van de lonen. „Ik heb de vakbonden een oproep gedaan om in 2004 en 2005 tot een nullijn te komen voor wat betreft de contractlo nen", aldus de minister vanmor gen na afloop van een gesprek met de FNV, het CNV en MHP. De vakcentrales FNV en CNV reageerden woedend op het voorstel. „Het kabinet heeft het gat groter gemaakt door te ei sen dat de vakbeweging twee jaar op de nullijn moet zitten" aldus FNV-voorzitter L. de Waal. De Geus had een gesprek met de vakcentrales ingelast om van gedachten te wisselen over hun voorstellen om de Ne derlandse economie uit het slop te trekken. Het CNV heeft zich eerder be reid getoond om de lonen vol gend jaar alleen met een vast bedrag te laten stijgen. „Ik had gehoopt op een reactie op onze voorstellen, in plaats daarvan komt De Geus met aanvullende eisen," aldus CNV-voorzitter D. Terpstra. „Ik ben buitenge woon teleurgesteld." De vakcentrale MHP zei wel open te staan voor een meerja rig loonakkoord met het kabi net. As de vakcentrales bereid zijn de lonen te bevriezen dan denkt De Geus meer financiële ruimte te krijgen binnen het ka binet. Met dat geld zou hij aan wensen van de vakbeweging te- leiden - Een ongeval ter hoog te van het transferium langs de A44 bij Leiden heeft gistermid dag tot een grote verkeerscha os geleid. De weg moest anderhalf uur worden afgesloten tussen de afslagen Leiden en Oegstgeest. Het was op de weg naar Den Haag dit weekeinde al veel drukker dan normaal door de weekeind-afsluiting van de A4. Toen ook de A44 nog een tijd dicht moest vanwege de aan rijding - waarbij vier auto's waren betrokken - was de cha os compleet. Een vrouw en haar zoon uit Zevenbergen raakten bij het ongeval gewond en zijn met de traumahelikopter naar het ziekenhuis overgebracht. Een 30-jarige man uit Everdingen wordt ervan verdacht de aan rijding te hebben veroorzaakt door te weinig afstand te hou den. Hij is aangehouden en krijgt een proces-verbaal. Rond 17.20 uur werd de rijks weg weer vrijgegeven. Zater dag leidde een lichte aanrij ding op de A44 bij de afslag Oude Wetering rond 18.00 uur ook al tot een extra file. De A4 was afgesloten wegens werkzaamheden aan de hoge snelheidslijn. Omdat het werk eerder klaar was dan gepland, ging de weg tussen knooppunt Burgerveen en de afslag Hoog- made gisteravond weer open. Volgens de planning zou dat vanmorgen om vijf uur pas ge beuren. Een Orion vliegt over het lint van demonstranten in Valkenburg. Foto: Frans Roomer zaandam/anp - De druk op de commissarissen van Ahold om op te stappen na het financiële debacle van afgelopen jaar en de riante beloning van de nieu we topman Anders Moberg, wordt steeds groter. De voorzit ter van de raad H. de Ruiter denkt na over zijn positie, schrijft de Financial Times. De Britse krant zegt dat de oud topman van Shell snel een be slissing neemt. De commissarissen kwamen na het boekhoudschandaal op nieuw onder vuur te liggen toen bleek dat Moberg een flinke be loning heeft afgedwongen. De Zweed, die eerder voor onder meer Ikea heeft gewerkt, kan jaarlijks tot 10 miljoen euro aan loon en bonussen opstrijken. Volgens de woordvoerder van De Ruiter, aangehaald in de Fi nancial Times, hangt het be- stockholm/gpd - „Een protest stem", is vanmorgen de eerste reactie van politiek analist Karl Magnus Johansen van Södert- org University College. „De Zweden hebben tegen de ge vestigde orde gestemd. En het zijn vooral de jongeren en de vrouwen die voor een nee ge zorgd hebben." Een unieke stem tegen het politieke en eco nomische establishment, schrijven ook verschillende Zweedse kranten in een analyse van de verkiezingsthriller van het weekeinde. Aan de andere kant denkt politicoloog Olaf Ruin dat de moord op Anna Lindh voor de voorstanders van de euro een negatief effect ge had kan hebben. „In spannen de tijden klampen mensen zich vast aan wat ze hebben en wat ze kennen. Dat zijn de kroon en de ore, niet de euro." De sociaal-democratische pre mier Persson wenst niet te spe culeren hoe het nu verder gaat met Zwedens euro-avontuur. Zeker is wel dat er de komende jaren, in ieder geval tot de par lementsverkiezingen van 2006, ■in Zweden jiiet meer over in voering van de gemeenschap pelijke munt wordt gesproken. Een nieuwe regering zal even tueel een nieuw referendum De Zweedse premier Persson. Foto: EPA uitschrijven. Ook wanneer het volgende keer wel een ja wordt, komt de Zweedse euro er zeker niet voor 2010. De verliezers wijten hun neder laag mede aan de slechte eco nomische toestand in Frankrijk en Duitsland. „Het was mis schien niet de beste tijd voor een volksraadpleging", gaf Persson toe. De moord op Anna Lindh lijkt de Zweden gemobili seerd te hebben naar de stem bus te gaan. De opkomst was met 81,2 procent van het elec toraat hoog. As verklaring wordt gegeven dat veel mensen Anna Lindh wilden eren door een stem uit te brengen. Vëel Zweden zien de gang naar de stembus ook als een protest te gen 'de aanslag op de democra tie' zoals de moord ook wel wordt genoemd In buurland Denemarken is het Zweedse referendum met ar gusogen gevolgd. Een Zweeds ja zou een steun in de rüg bete kend hebben voor de euro-po sitieve Deense regering. De De nen stemden in een referen dum in september 2000 tegen de EMU, maar in de opiniepei lingen zegt zo'n 56 procent van de bevoüdng voor deelname aan de gemeenschappelijke munt te zijn. Een datum voor een volksraadpleging staat ech ter nog niet vast. De Deense premier Fogh Rasmussen denkt dat de Zweedse uitslag niet van invloed is op een stemming in zijn land. Pagina Economie: 'Nee' streep door Brusselse rekening sluit niet af van druk van bui tenaf (de aandeelhouders), maar van de visie van hoge be stuurders, met name van Mo berg. De Ruiter zou volgend jaar, wanneer hij zeventig jaar is geworden, al volgens de re gels zijn afgetreden. Het Financieele Dagblad (FD) wist vandaag te melden dat er al een besluit is genomen. Vol gens de krant stapt een groot deel van de raad van toezicht tijdens de eerstvolgende aan deelhoudersvergadering (eind oktober) op. Alleen de pas aan getreden commissarissen J. Hommen (Philips) en K. Vuur steen (ex-Heineken) blijven aan, meldt de krant op basis van anonieme bronnen. Bij Ahold wilde een woordvoer der maandag geen commentaar geven. Het door boekhoud schandalen geplaagde super marktconcern heeft van de kre dietbanken tot het einde van deze maand gekregen om de al twee keer uitgestelde jaarcijfers over 2002 te geven. Ahold wil daarna zo snel mogelijk de jaar cijfers publiek maken en het jaarverslag publiceren. gemoet kunnen komen door de bezuinigingsplannen te ver zachten. De minister wees erop dat fi nanciële ruimte ook kan wor den geëist door de Tweede Ka mer tijdens het debat na prins jesdag over de miljoenennota. „Na de algemene beschouwin gen is duidelijk wat de politieke ruimte is. Dan kunnen zaken worden gedaan", aldus De Geus. De minister wil op 26 septem ber verder praten met de vak centrales. Voor Terpstra is dat overleg de laatste kans voor het kabinet om de vakbeweging te gemoet te komen. De CNV- voorzitter volgt daarmee de harde lijn die de FNV eerder al had ingenomen. Monumentendag meer in trek leiden - De Open Monumen tendagen hebben zaterdag en zondag 850.000 mensen ge trokken. Volgens de stichting Open Monumentendag zijn dat er iets meer dan vorig jaar, toen er 800.000 belangstellen den werden geteld. Dit jaar deed een recordaantal van 390 gemeenten mee aan het eve nement. De monumenten in Leiden en directe omgeving trokken 22.000 mensen. Lei den is onlangs winnaar gewor den van de Bouwfonds Trofee 2003, bestemd voor de stad met het aantrekkelijkste pro gramma tijdens de Open Mo numentendagen. Pagina Kunst Cultuur Lange file op A4 door 'rare dingen' roelofarendsveen - Op de A4 bij Roelofarendsveen is het verkeer vanochtend door een drietal incidenten lange tijd gestremd. Een zwaan op de weg zorgde voor een botsing tussen twee auto's. Een man die achter het stuur onwel werd, veroorzaakte kort daar na eveneens een ongeval. Daarnaast hielden veel auto mobilisten tussen zeven en acht uur even stil bij een bill board langs de A4 bij Roelof arendsveen, waar iemand zich volgens de politie 'opvallend ophield en gedroeg'. „In korte tijd gebeurden drie rare din gen. Daardoor was de door stroming slecht, zelfs voor een maandagochtend'aldus een politiewoordvoerder. 'Veei zwembaden zijn niet veilig den haag - Bijna driekwart van de zwemparadijzen is niet veilig genoeg. Dat blijkt uit een steek proef die is gehouden door de afdeling Waren- en Diensten- onderzoek van de ANWB en het gespecialiseerde bureau Aqua- Basic. De resultaten staan deze week in het ANWB-ledenblad De Kampioen. Van de 25 be zochte zwembaden scoren er 17 een onvoldoende. jeruzalem-ramallah/ap - De Israëlische vice-rpremier Ehud Olmert sluit moord op de Pa lestijnse leider Yasser Aafat niet uit. Liquidatie van Aafat is „zeker een van de opties" die het veiligheidskabinet in een la ter stadium zal overwegen, zei Olmert gisteren voor de Israëli sche radio. Het was voor het eerst dat een vooraanstaand lid van de Israë lische regering openlijk over de mogelijke liquidatie van Aafat sprak. Olmert wordt door velen getipt als een kandidaat voor het premierschap. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well waarschuwde vanuit Bag dad dat Israël zich met het ver bannen of vermoorden van Aafat niet alleen de woede van Aabieren maar van moslims in veel delen van de wereld op de hals zou halen. Powell noemde Olmerts opmerkingen „niet be hulpzaam". De prominente Palestijnse poli ticus Saeb Erekat veroordeelde de uitlatingen, die volgens hem doen denken aan dreigementen van de maffia. Israël houdt Aafat op z'n minst indirect verantwoordelijk voor de voortdurende Palestijnse zelfmoordaanslagen en het vei ligheidskabinet besloot daarom vorige week Aafat in principe te „verwijderen". Vele duizenden Palestijnen be tuigden sindsdien hun steun aan Aafat, die nog altijd vastzit op het hoofdkantoor van de Pa lestijnse Autoriteit in Ramallah. Aafat riep in een toespraak tot buitenlandse diplomaten Israël op weer over vrede te gaan on derhandelen. Hij bracht in herinnering dat zaterdag precies tien jaar gele den, op 13 september 1993, in Washington de vredesakkoor den van Oslo werden onderte kend. Volgens de Palestijnse lei der wil Israël de hele Palestijnse Autoriteit wegvagen. Osama el-Baz, een hoge advi seur van de Egyptische presi dent Hosni Mubarak, waar schuwde dat het aanpakken van Aafat er alleen maar toe zal leiden dat gematigde Pales tijnen zich aansluiten bij extre mistische groeperingen als Ha rnas en Islamitische Jihad. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMV flfr Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens, li Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekeninc 712141 400114 i het colofon van de Krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn ^-gironummer V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl .lAVIJrm.R.UBTaiNJf

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1