De machtige dromen van Arnie Uitvinder in hart en nieren Schwarzenegger opgejaagd door ambitie Willem Kolff: knutselende medicus 'Ik droomde vaak over zeer machtige mensen, dictators en zo. Daar was ik altijd van onder de indruk. Van mensen die men zich honderden jaren later nog zou herinneren. Of duizenden jaren later, zoals Jezus'. Was getekend: Arnold Schwarzenegger (56), ex- bodybuilder, ex-filmster en momenteel koploper in de verkiezingspolls voor het gouverneurschap van Californië. Weinigen zullen durven te beweren dat 'Arme' een groot denker is. Ambitieus is hij echter wel. door Johan van de Beek De gooi naar het gouver neurschap van Californië is, menen mensen die hem kennen, niet alleen een logische maar ook een onvermijdelijke stap in het leven van Arnold Schwarze negger. Het leven van Arnie, zoals zijn fans hem liefkozend noemen, zou je kunnen indelen in drie hoofd stukken. Die hoofdstukken maken onderdeel uit van een masterplan dat niet alleen verbazingwekkend is door zijn eenvoud, maar ook door de onstilbare honger naar macht en aanzien die er vanaf spat. Hoofdstuk I in de Schwarzenegger- saga zou je Lichaam kunnen noe men. Het is de episode waarin een intellectueel matig begaafde jonge man uit het Oostenrijkse stadje Thai bij Graz zich aan het regime van een tirannieke vader (een ex-politieagent en voormalig lid van Hitlers NSDAP) probeert te ontworstelen. Pa slaat zijn beide zonen regelmatig en dwingt de jonge Arnold competities aan te gaan met zijn oudere broer Menhardt. Of het nu om hardlopen of om boksen gaat, de frêle Arnold trekt meestal aan het kortste eind. Het is, merkt hij later op, een kille jeugd. De jonge Arnold ontsnapt uit dit leven door in een sportclub zijn lijf - via meedogenloze training met gewichten - te bedekken met een ontzagwekkend pantser van spieren. Bodybuilders horen het niet graag, maar velen onder hen grepen in hun jeugd in eerste instantie naar de hal ters om diepgewortelde gevoelens van inferioriteit of onzekerheid te overwinnen. In zekere zin zijn body builders, zoals Sam Fussel schrijft in zijn exposé Muscle, Confessions of an unlikely bodybuilder (1991), mensen die van hun lichaam een bunker ma ken waar ze in kunnen schuilen en zich beschermd voelen. Dat gold zeker voor Schwarzenegger. In zijn autobiografie Arnold, The Education of a bodybuilder schrijft hij: 'Toen ik jong was voelde ik me net zo onzeker als elke puber. Maar terwijl ik mezelf transformeerde tot iets sterks en unieks, waarbij ik ont dekte dat er iets was dat ik goed kon, kreeg ik vanzelf vertrouwen'. Ook onthullend is deze passage: 'Maar als kind had ik bepaalde dingen ge mist waardoor ik, denk ik, een hon ger naar prestaties had opgebouwd, naar winnen op andere gebieden, naar erkenning krijgen. Als ik alles had gekregen en een evenwichtig ty pe was geworden, zou ik niet zo am bitieus zijn. Het resultaat van dat ne gatieve element in mijn jeugd was een positieve hang naar succes en erkenning'. ZATERDAG IB SEPTEMBER 2003 Schwarzenegger is hier al doelbe wust bezig met het leggen van een fundament dat de sprong naar het gouverneurschap van Californië mo gelijk moet maken. Want met het klimmen der jaren heeft Schwarze negger steeds meer moeite zijn Olympiakörper in conditie te hou den. Bovendien maakt hij in Holly wood een aantal dure flops op rij. Hij weet, kort voordat de opnames van Terminator III, Rise of the Ma chines beginnen, dat dit zijn laatste film zal zijn en dat nu hoofdstuk III uit zijn leven, Machthebber, moet beginnen. Enthousiasme Tijdens de tv-show van Jay Leno ver klaart Schwarzenegger deel te zullen nemen aan de race om het gouver neurschap en oogst hysterische toe juichingen van het studiopubliek. Schwarzeneggers voorsprong in de verkiezingspolls is geen gevolg van een duidelijke politiek visie. Hij heeft wel opmerkelijk liberale standpun ten op het gebied van seksualiteit en samenleving, die hem goed van pas zullen komen in een staat die in het meest progressieve deel van de Ver enigde Staten ligt. Schwarzenegger is - en dat is geen typisch Republikeins gedachtengoed - voor legale abortus en hij steunt ook adoptierechten voor homoseksuelen. Wat hij denkt over actuele zaken zoals wapencon trole, immigratie, de economie en kwesties als de doodstraf en smog is nog grotendeels een mysterie. Het is tekenend voor de manier waarop in de VS politiek wordt be dreven, dat Schwarzeneggers vol maakte maagdelijkheid in deze are na én de duidelijke moeite die hij heeft met het formuleren van ge dachten die iets dieper gaan dan door scenarioschrijvers aangereikte oneliners, hem waarschijnlijk niet in zijn opmars zullen hinderen. Stand punten kun je, net zoals filmscripts, inkopen en vervolgens op maat laten snijden door experts. Op dit mo ment omringt de kandidaat zich dan ook met enkele politieke zwaarge wichten, onder wie ex-minister van buitenlandse zaken George P. Shultz, die zijn nieuwe politieke per sona zullen helpen opbouwen. Achilleshiel Schwarzeneggers achilleshiel is waarschijnlijk zijn verleden. Zijn te genstanders zullen ongetwijfeld gaan hameren op zijn steroïdenge- bruik, het nazi-verleden van zijn va der, zijn hechte vriendschap met de van oorlogsmisdaden beschuldigde Kurt Waldheim, zijn middeleeuwse visies op vrouwen (die gepaard gaan met pijnlijk gedateerde macho-hu- mor), puberale verwijzingen naar de kennelijk enorme omvang van zijn geslachtsorgaan, naaktfoto's die al jaren circuleren en zijn kennelijk on bedwingbare neiging tot vreemd gaan. Het is hier, op het gebied van seks, dat de Republikein Schwarzenegger en de Democraat Bill Clinton elkaar de hand kunnen schudden. Schwar zenegger zei in 1999 zich te schamen een Republikein te zijn, toen die par tij de jacht opende op Clinton van wege diens buitenechtelijke escapa des. Als er al lijken uit de kast vallen, dan zitten ze - zo voorspellen waarne mers - in de hoek van ex-vriendinne- tjes, one night stands en dames die al eerder lieten weten onzedelijk te zijn betast door Schwarzie. En dat zijn, zo zal ook Schwarzenegger we ten, geen problemen die je met pla titudes als Hasta La Vista Baby! of een Uzi 9 millimeter kunt laten ver dwijnen. Overleeft hij dat alles, dan is op ter mijn een race voor het president schap niet uitgesloten. Misschien in een rechtstreeks duel met, wie zal het zeggen, Hillary Clinton? Hinder paal is wel dat de Amerikaanse grondwet voorschrijft dat alleen een geboren Amerikaan president kan worden. Maar, heeft Schwarzeneg ger al laten weten aan vrienden, de grondwet kan veranderd worden.... Arnold Schwarzenegger op verkiezingstoernee. Foto: AP/Ric Francis een bodybuilding-imperium (tijd schriften, voedingssupplementen en apparatuur) hem begin jaren zeven tig naar Californië haalt. Op de stranden van Venice Beach (Los An geles), het Mekka van de bodybuil ders, begint de Schwarzenegger-le- gende. Hij wint wedstrijd na wed strijd en dan, nadat hij zes keer de Mister Olympia-titel heeft veroverd, vindt hij het welletjes. Het wordt tijd voor een nieuwe Gro te Sprong Voorwaarts en die begint met het Amerikaans staatsburger schap. Ik wist dat ik een winnaar was, dat ik voorbestemd was voor grote dingen. Mensen zullen zeggen dat zo'n manier van denken totaal onbescheiden is. Daar ben ik het mee eens. Bescheidenheid is geen term die op mij van toepassing is." Schwarzenegger hangt een filosofie aan die lijkt te zijn ontleend aan T- shirtteksten uit de Gold's gym en succesagenda's. Luister naar de ver re echo's van Friedrich Nietzsche en Jack London als hij schrijft: „Voor mij is leven: constant hongerig zijn. De betekenis van het leven is niet dat je simpelweg bestaat of overleeft, maar vooruitgang boekt, presteert en verovert." Deze jongeman heeft koortsdromen over dictators, over macht, over Cae sar, Karei de Grote en Napoleon. George Butler, die in 1976 de body building-documentaire Pumping Iron regisseert met Schwarzenegger in de hoofdrol, bevestigt dit beeld: "Hij had een steeds weer terugke rende droom dat hij ooit Koning van de Aarde zou worden. Wat Arnold fascineert is geld en macht. Dit is een man met bodemlo ze ambitie. Hij ziet zichzelf, op een bijna mystieke manier, als iemand die gezonden is. Alles wat hij doet is politiek. Hij heeft het ongelooflijke vermogen om tijdens ontmoetingen met mensen onmiddellijk hun sterke en zwakke punten in te schatten. Hij is een manipulator." Geld en faam Het nieuwe terrein dat Schwarze negger wil veroveren heet Holly wood, hoofdstuk II uit zijn leven. Hij denkt - niet gehinderd door het feit dat hij een bijna volmaakt gebrek aan acteertalent heeft en er niet in slaagt zijn vet Duits accent af te le ren - op hetzelfde niveau van be- kendheid te kunnen geraken gelijk actiefilmhelden als Clint Eastwood en Charles Bronson. Film is geen kunstvorm voor hem, maar een transportmiddel richting geld en faam. Hij maakt een reeks films die tandenknarsend slecht zijn, maar wél appelleren aan een publiek dat houdt van eendimensionale verha len waarin het hoofdpersonage - meestal geholpen door wapens in beide knuisten - de slechteriken op ruimt en het meisje krijgt. Hij wordt de held van de Kleine Man, degene die in het echte leven niets te vertel len heeft, die niet gehoord wordt, die nooit promotie maakt, die krom ligt voor een tophypotheek maar in de bioscoop anderhalf uur in de droom van Schwarzenegger kan stappen. Met Conan the Barbarian (1982) komt de grote doorbraak. Bijna tien jaar lang, tot Terminator 2: Judg ment Day m 1991, is Schwarzeneg ger de bekendste en best betaalde filmster van de wereld. Hij verwerft een vermogen dat geschat wordt op meer dan 200 miljoen dollar, trouwt met journaliste Maria Shriver (een volle nicht van John F. Kennedy) en bouwt gestaag aan een netwerk van politieke vrienden, onder wie Ronald Reagan en George Bush senior. Bin nen de Republikeinse partij wordt Schwarzenegger een begrip. Hij is de volmaakte tegenhanger van acteur Warren Beatty, die zich in de liberale vleugel van de Democraten opwerpt als het links geweten van Amerika. Doorbraak Schwarzenegger wordt, dankzij hard trainen, genetische aanleg en - zo gaf hij vele jaren later pas toe - ge bruik van anabole steroïden, de be kendste bodybuilder ter wereld. Dat gebeurt nadat Joe Weider, baas van rige week werd in Santa Monica het vrijwilligerscentrum 'Schwarzenegger for Governor' ge- Arnie was in z'n element. Foto: AP/Reed Saxon Kampen is gek met Willem Kolff. Er is een Kolff-wandelroute uitgestippeld, in de Kolffkamer van het voormalige stadsziekenhuis wordt zo nu en dan de 'Kolff-prijs' uitgereikt en in de Overijsselse stad is de Willem Kolff Stichting gevestigd, die zorgt dat deze nu 92-jarige voormalige inwoner er niet vergeten wordt. door Harm Harkema Kampen stond deze week in het te ken van het eerste 'Kolff-festival', dat op voorhand van het predikaat 'jaar lijks' is voorzien. Ook wordt ge streefd naar de oprichting van een internationaal Kolff-museum. Een beroemdheid dus, die Kolff. Voor wie desondanks nog nooit van hem gehoord heeft: prof. dr. Willem Kolff is medicus en 'geneeskundig uitvin der'. Zo vond hij tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog in Kam pen, waar hij destijds internist was, de kunstnier uit. Praktisch denkend als Kolff was en is, schakelde hij het plaatselijke be drijfsleven in voor het maken van onderdelen. Zo leverde een garage houder de waterpomp van een auto voor het aandrijven van de kunst nier. Na zijn emigratie naar de Verenigde Staten - waar het onderzoeksklimaat veel beter was - tekende Kolff mid den jaren vijftig tevens voor de hart- longmachine, een apparaat dat tij delijk de werking van hart en longen over kan nemen en zonder welke geen hartoperaties mogelijk zijn. Beide uitvindingen brachten hem erkenning in de vorm van 120 inter nationale onderscheidingen, twaalf eredoctoraten en eeuwige roem als 'vader van de kunstorganen'. Vol gens de Amerikaanse National Aca- damy of Engineering hebben de uit vindingen van Kolff wereldwijd al zo'n twintig miljoen mensen het le ven gered. In 1982 stond Kolff ook aan de basis van het eerste kunsthart dat in een mens werd ingeplant en dat de ten dode opgeschreven patiënt toch nog 112 dagen deed leven. Ethische dis cussies en strenge regels vertraagden vervolgens de verdere ontwikkeling van het kunsthart, maar achter de schermen bleef Kolff, die in Salt Lake City een uitgebreid medisch ingeni eursinstituut bestierde, er druk mee aan de gang. Een beetje wrang voor Kolff en de zijnen was dat twee jaar geleden een concurrerende instituut door de Amerikaanse autoriteiten werd uit gekozen voor de - succesvolle - im- plantering van het eerste kunsthart van een nieuwe generatie. Zelfs nu hij hoogbejaard is, is Kolff in Ameri ka nog dagelijks aan het werk. Zo hield hij zich de afgelopen jaren be zig met de ontwikkeling van een kunstoog en heeft hij het nu druk met het maken van een draagbare kunstlong. Deze week was de knutselende me dicus in Kampen aanwezig op het festival dat naar hem is genoemd en dat samenvalt met het 35 jarig be staan van de Nierstichting. Kolff hield onder andere lezingen en ont moette patiënten die hun leven te danken hebben aan zijn kunstnier. Is Willem Kolff nu in de eerste plaats medicus of is hij vooral uitvinder? Het huisartsenvakblad 'Medisch Contact' dat vorige week ruim schoots aandacht aan Kolff besteed de, wist het antwoord. Kolff werd treffend betiteld als 'Uitvinder in hart en nieren'. Willem Kolff, de 'vader van de kunstor ganen'. Foto: AP/Jessica Griffin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9