>hilips brengt le techniek >p scholen ECONOMIE OUWVAKKE IITZEND-CP Zes jaar en voor de allereerste keer zakgeld Vakbeweging 2003: schelden langs de lijn Krokodillentranen X X X erzekeraars in de slag met I rverzekeraars over tarief m ECONOMIEWIJZER door Koos van Wees den haag - CNV-voorzitter Doekle Terpstra 'scheldt en tiert' soms over de houding van dit kabinet. Elke handreiking van zijn kant wordt beantwoord met weer nieuwe ingrepen in VUT en koppeling. Aan de vooravond van prinsjesdag groeit bij de bonden de wanhoop. „Kok belde nog wel eens. Van Balkenende hoor je niets", verzucht FNV- voorman De Waal. Lodewijk de Waal, voorzitter van de vakcentrale FNV, zit de zer dagen geregeld naar zijn te lefoon te staren. Deze week nog deed de leider van de grootste werknemersorganisatie van Ne derland in een open brief 'een dringend beroep' op premier Balkenende om over de kabi netsplannen te overleggen alvo rens die dinsdag (prinsjesdag) aan het volk te presenteren. „Ik zou willen dat hij belt om eens langs te komen. Maar het is ij- dele hoop, vrees ik", verzucht De Waal. Met het aantreden van het tweede kabinet-Balkenende zijn andere tijden aangebroken, weten vakbondsleiders. Onder de twee paarse kabinetten van PvdA-premier Kok was het Kok zelf die de bonden uitnodigde. „Er staan belangrijke beslissin gen op stapel. Misschien moe ten we eens praten", zei hij dan. „We kregen niet altijd on ze zin, en dat hoefde ook niet. Maar er was wel altijd overleg mogelijk", aldus De Waal. Onder CDA-premier Balkenen de is het anders, signaleren De Waal en zijn collega Terpstra (CNV). Natuurlijk, de bonden zijn nog steeds welkom in Den Haag. Maar het verschil is dat ze daar alleen mogen aanhoren wat al besloten is in plaats van mee te praten over wat wense lijk zou zijn. „Het zijn mensen die de taal van de polder niet verstaan", meent Terpstra. „Ze zeggen dat het primaat bij de politiek ligt, onder het motto: wij bepalen wat goed is voor het land. Het is de arrogantie van de politieke macht. Onno zele politiek." Terpstra is geïrriteerd. Onlangs toonde hij zich bereid tot loon matiging, mits het kabinet mee werkt aan een geleidelijke over gang naar een ander pensioen stelsel. Hij was nog niet uitge sproken of minister De Geus (sociale zaken) maakte bekend dat hij VUT'ers vanaf 2005 in één keer de belasting wil laten betalen die ze tot hun 65ste ver schuldigd zijn. Dat was niet wat Terpstra bedoelde met 'geleide lijk'. Niet veel later werd de CNV- voorman overvallen door het kabinetsvoornemen het ont koppelen van lonen en uitke ringen makkelijker te maken. Een gelijke stijging van lonen en uitkeringen is een basisvoor waarde voor de bonden, ook bij dat aanbod tot loonmatiging. Woedend kan Terpstra er over worden. „Potverdorie, je gaat er over schelden en tieren. Het is frustrerend, bijna traumatisch. Elke handreiking wordt beant woord met een klap in het ge zicht. Het houdt van onze kant een keer op." M^ar wat dan? In het van actie- taal vergeven jargon dat ze van oudsher hanteren voorspellen De Waal en Terpstra 'hete herfsten' en 'sidderende politi ci'. „Als de acties maar groot genoeg zijn zal er in de achter ban van de regeringspartijen CDA en D66 iets gaan bewe gen", is De Waals overtuiging. „In die kringen zien ze hoeveel mensen door de maatregelen van het kabinet worden gepakt en dan zullen ze hun vertegen woordigers in Den Haag gaan bestoken en bewerken. Daar gaat geschoven worden. En dan verdampt de meerderheid van drie zetels die de regeringspar tijen nu hebben", hoopt de FNV-voorzitter. Het 'grote maatschappelijke verzet' van de komende maan den dat De Waal ziet opborre len, dwingt ook de werkgevers tot actie tegen de kabinetsplan nen. „De werkgevers voeren de druk op omdat ze weten dat zij van ons de rekening gepresen teerd krijgen voor wat het kabi net wegsnoeit." CNV-collega Terpstra heeft er eigenlijk geen zin in, in die ac ties. „Ik denk nog met pijn in het hart aan de vakbondsacties op het Malieveld tegen de WAO-maatregelen. Het kabinet keek ernaar en ging gewoon over tot de orde van de dag. Ik heb geen zin in een 'nederla- genstrategie'. Ik geloof niet dat staken het beste antwoord is." Het is een opvatting die abso luut niet wordt gedeeld door Guus van Huygevoort, voorzit ter van de AbvaKabo FNV. Ac ties en stakingen hebben de laatste jaren de vakbond wel degelijk succes gebracht, met name als drukmiddel in lastige CAO-onderhandelingen. En als het kabinet nu niet over de brug komt, zullen de bonden (advertentie) Werken aan de P-route borden. datgene wat verloren gaat pro beren terug te halen in de CAO- besprekingen. „Het laatste wat het kabinet nu kan gebruiken is onrust op de arbeidsmarkt", waarschuwt Van Huygevoort. „Dat worden dan enorme vechtpartijen aan de onderhandelingstafel, die uiteindelijk zullen resulteren in veel hogere loonkosten. Waar het kabinet zijn bezuinigings pakket grotendeels baseert op loonmatiging, doet het er ver standig aan voor die tijd met de bonden tot een centraal ak koord te komen." De voorzitter van de ambtena renbond ziet in tegenstelling tot zijn collega's wel degelijk bewe ging binnen het kabinet. Het heeft volgens hem te maken met de nervositeit over de opi niepeilingen, waarin regerings partij CDA in de kiezersgunst terugvalt tot een niveau dat nog lager is dan ten tijde van de val van fractieleider Brinkman, ooit de beoogde opvolger van pre mier Lubbers. Van Huygevoort: „Het CDA verliest te veel van haar sociale gezicht en dondert omlaag in de peilingen. Daar worden politici heel nerveus van, ook als de verkiezingen nog heel ver weg zijn." De inspanningen moeten dezer dagen daarom vooral gericht zijn op beïnvloeding van het CDA, denken de bonden. Terp stra klampt zich daarbij vast aan het prominente CDA-Ka merlid Verburg, tevens voorma lig CNV-bestuurder. Zij betoog de onlangs nog dat het CNV- aanbod tot loonmatiging (on derdeel van een ruilvoorstel) 'niet genegeerd' mag worden door het kabinet en dat Balke nende en zijn ploeg bereid moeten zijn tot het doen van concessies. „We zullen het CDA daaraan houden", verzekert Terpstra. Erg lang moet het niet duren voordat het kabinet over de brug komt, waarschuwt Van Huygevoort van AbvaKabo FNV. Want de sfeer wordt steeds grimmiger. „De achter ban gaat meer verwachten naarmate het langer duurt. De lat komt steeds hoger te liggen. Hoe meer tijd verstrijkt, hoe moeilijker het wordt om nog tot een akkoord te komen. De Waal denkt dat vooral Bal kenende zware tijden tegemoet gaat. De druk van CDA-ïaezers, werkgevers en vakbondsleden neemt met de dag toe. „Als ik Balkenende was, zou ik mij erg druk maken over behoud van mijn baan", besluit hij plagerig. Met regelmaat maakt de poli tiek zich ongerust over de staat van de vaderlandse kenniseco nomie. In de aanloop naar pinsjesdag was het weer raak. Minister Brinkhorst (economi sche zaken) riep de versterking van de kenniseconomie uit tot speerpunt van zijn beleid. En premier Balkenende hield over de noodzaak van investeringen in de kenniseconomie enkele daadkracht suggererende toe spraken. De diagnose is ernstig genoeg: Nederland zakt in hoog tempo op de wereldranglijst van ken niseconomieën. Op het terrein van investeringen in onderwijs en onderzoek is Nederland af gegleden naar een positie in de grijze middenmoot. Jarenlange bezuinigingen heb ben de kwaliteit van 'Nederland kennis land' ondermijnd. Het is verleidelijk de beschuldigende vin ger in de richting van de overheid te wijzen. Hoewel dat zonder enige twijfel terecht is, blijft daarmee een twee de boosdoener bui ten beeld: het grote bedrijfsleven. Er gens in de tweede helft van de jaren tachtig is het misge gaan. Sindsdien viert kortzichtigheid hoogtij in de ivoren toren van het topmanagement. Aan de ene kant kalft de werk gelegenheid in het grootbedrijf onstuitbaar af. Saneringen zijn permanent in de mode - in goe de én in slechte tijden. Aan de andere kant wordt steeds zuini ger omgesprongen met investe ringen in onderzoek en ontwik keling - in Angelsaksisch jar gon: R&D (research develop ment). Het gevolg is dat ook de Neder landse private uitgaven aan R &D als percentage van het bru to binnenlands product sinds ongeveer 1987 in een vrije val zijn beland. De grote vijf - Shell/Koninklijke Olie, Unile ver, Philips, Akzo Nobel en DSM - die het leeuwendeel van de Nederlandse R&D-inve'ste- ringen buiten de overheid voor hun rekeningen nemen, zou den eerst de hand in eigen boe zem moeten steken voordat ze moord en brand schreeuwen over het mankerende kenniskli maat in Nederland. Het zijn juist de kleine en mid delgrote bedrijven die garant staan voor innovatief en banen- scheppend ondernemerschap. De private banengroei in de wonderjaren negentig moet grotendeels op het conto van het midden- en kleinbedrijf (mkb) worden geschreven. In het mkb is echt ondernemer schap te vinden in de vorm van individuen die met hart voor de zaak risico nemen. Dat is wel even wat anders dan zonder enig persoonlijk risico topma nager spelen bij een grootbe drijf. Als een mkb-ondernemer fail liet gaat, zit hij of zij vaak op zwart zaad. Als Anders Moberg van Ahold ('de man van 10 mil joen') - of welke topmanager dan ook - een grote onderne ming moet verlaten, wacht een riante gouden handdruk. Dat 'ondernemen' noemen, is een vorm van taalvervuiling. In de huidige laagconjunctuur vallen in het mkb harde klappen. Het aantal faillis sementen loopt onrustbarend op. Voor het eerst sinds twin tig jaar is de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf afgenomen. Dat is slecht nieuws. Daarmee loopt de Nederlandse banen- en inno vatiemotor vast. Gelukkig gaat het kabinet ingrijpen: liefst 700 mil joen euro wordt in de kennis economie geïnvesteerd - vooral in de sfeer van de verbetering van het onderwijs. Daarnaast wordt een innovatieplatform in het leven geroepen. Ik vrees dat zelfs een druppel op een gloei ende plaat meer sporen nalaat. Om werkelijk verschil te maken, moeten de investeringen in on derwijs en onderzoek drastisch omhoog. Daarvoor zijn tiental len miljarden nodig. Alleen daarmee kan het Neder landse kenniskapitaal voldoen de worden opgekrikt. Het aan tal bètastudenten moet dras tisch omhoog, het universitaire onderzoek moet een flinke in jectie krijgen, mkb-ondeme- merschap nqoet worden ge koesterd, enzovoort. Dat vraagt om politieke moed. De kans daarop is echter nihil nu finan- cieel-economische zuinigheid een obsessie is geworden in po litiek Den Haag. Op de eerstvolgende 'hitlijst' van kenniseconomieën zal Ne derland ongetwijfeld weer een paar plaatsen zijn gezakt. Eens raden wie tegen die tijd de noodklok zullen luiden? Arjen van Witteloostuijn is hoogleraar economie aan de Rijksuniversiteit Groningen. (advertentie) Gemeente Amsterdam Amsterdam werkt aan 4* een bereikbare stad www.bereikbaaramsterdam.nl We hebben het allemaal moeten leren: omgaan met geld. Of je nu als caissière in een supermarkt werkt of als minister van financiën verantwoor delijk bent voor de begroting, ooit heb je de aller eerste schreden op het financiële pad gezet. Zakgeld krijgen is nog altijd hét aangewezen middel om de eerste kneepjes van financieel be heer te leren kennen. Onze oudste zoon is on langs 6 jaar geworden. In groep drie van de basis school zit hij nu. Een goed moment om eens voorzichtig met zakgeld te beginnen. „Oh mam, dat moet je kopen", is steevast de re actie van zoonlief als hij tussen de kinderpro gramma's op tv weer eens een reclameblok voor ogen krijgt. Hij neemt de reclameboodschappen op het scherm bijna net zo serieus als de lessen van de juf op school. Als op tv wordt gezegd dat je iets moet kopen, dan moet je dat dus doen. En dan moet je als ouder maar weer duidelijk maken dat je niet zo maar alles kunt kopen wat je wilt hebben. Dat dingen geld kosten en dat je keuzes moet maken. De hoogste tijd dus om de waarde van geld te leren. Onze zoon voldoet inmiddels aan de belangrijk ste eisen om met zakgeld te kunnen beginnen. Hij herkent alle munten en kan al een beetje rekenen. Hij weet dat 100 cent evenveel is als één hele euro. En ook niet onbe langrijk, hij kent de dagen van de week. Dat heeft best even geduurd voordat hij dat onder de knie had, maar hij weet nu hoe lang een week duurt en dat zaterdag de dag is dat hij op z'n zakgeld kan rekenen. Het enige wat een beetje zorgelijk is, is de praktische kant van de zaak. Hij is een enorme sloddervos. Zijn knikkers zitten bijvoorbeeld niet keurig in een knikkerzak, maar lig gen door het hele huis verspreid. Dat is met geld zeker niet de bedoe ling. Dus hebben we samen een stevige spaarpot gekocht, die je al leen met heel veel moeite open kunt maken. Hij heeft ook nog geen enkel besef van wat duur is en wat niet. een gameboy van mijn zakgeld kopen" EIGEN BEURS Brenda van Dam roept hij stoer, totaal niet beseffend dat hij dan toch echt heel lang zal moeten sparen. Uiteraard geven wij thuis het zakgeld geheel volgens de regels van het Nibud. Hij kan dus rekenen op een vast be drag. Het geld wordt ook op een vast tijdstip gegeven. Hij weet dus precies hoe lang hij met z'n geld moet doen. Ook hebben we afgesproken wat er met het geld moet worden gedaan. De helft mag hij uitgeven; de andere helft gaat in de spaarpot. We hebben nog geen afspraken gemaakt over cadeautjes ko pen voor z'n broertje of papa en mama. Of zelf een tijdschriftje kopen of een consumptie na het sporten. Tot slot is zakgeld iets waar hij altijd op kan rekenen. Ook als hij eens stout is geweest. Zakgeld is geen sanctiemiddel. Alleen als je het volgens de vaste af spraken krijgt, kun je er ook echt iets van leren. Kinderen van zes en zeven jaar, krijgen volgens het Nibud gemiddeld minder dan 1,15 euro per week. Bij iets oudere kids neemt geld toch al een wat belangrijkere plaats in en gaan de bedragen ook omhoog. Uit een Nibud-enquête in samen werking met het Jeugdjournaal bleek dat 90 pro cent van de leerlingen tussen 8 en 14 jaar zakgeld krijgt. Meisjes en jongens krijgen even vaak zak geld, maar jongens krijgen vreemd genoeg vaak iets hogere bedragen. Waar geven deze kids hun geld aan uit? Speelgoed is de favoriete bestem ming, maar ook cd's, video's (of dvd's) worden veelvuldig aangeschaft. Vanaf een jaar of negen wordt er ook een behoorlijk deel van het zakgeld bedrag aan snoep uitgegeven. Hoewel hij al best wat in z'n spaarpot heeft zitten - 'wel 19 muntjes' - heeft mijn grote zoon nog he lemaal niets uitgegeven. Wel wordt er steeds een nieuwe besteding verzonnen: een Pokémon boekje, een video of een speelgoedpistool. We zullen binnenkort eens actie gaan ondernemen. Dan mag hij zelf een keuze maken en zien dat geld uitgeven ook heel leuk kan zijn. Volgens het Nibud zijn er namelijk heel wat kids die het geld alleen maai' oppotten, zonder ooit één cent uit te geven. En dat is nu ook weer niet de bedoeling. (advertentie) Lhoven/cpd - Philips gaat bf volgende week op havo- o-scholen in Zuidoost-Bra lt gastlessen verzorgen om de fcngstelling voor techniek bij |ers te stimuleren. Het bedrijf (dit samen met vier andere Inationals, die ieder een ge- In Nederland voor hun reke- uursvoorzitter Kleisterlee e gisteren de start aan het project tijdens een toe- ak voor de ingenieursver ing Kivi. Volgens Kleisterlee de overheid te weinig om jeren te interesseren in bè- akken en laat zij innovatie- idustrieën regelmatig in de staan. Mede daardoor is erland 'erin geslaagd om innovatie een probleem te en', aldus de Philips-top- ;e mensen vinden ons niet zei Kleisterlee. Om daar lan te doen is Philips in het 'leten Jet Net-project ge- Akzo Nobel, DSM, SheU Inilever doen ook mee. In ïoven en omstreken wordt Hisief samengewerkt op ze- scholen. Op het Lorentz lyceum in Eindhoven Philips komende don- een workshop 'huidme- Leerlingen wordt uitge- het vet- en vochtge- in de menselijke huid wordt gemeten, een techniek die Philips gebruikt bij de ont wikkeling van scheer- en epi leerapparaten. De scholen die aan Jet Net meedoen bepalen zelf wat zij van de bedrijven willen. Zij mo gen de samenwerking niet ge bruiken om reclame te maken op de scholen. De vijf bedrijven stoppen de komende vijf jaar gezamenlijk 25 miljoen euro in het project. Ook bestuursvoorzitter Lundq- vist van de TU/e benadrukte het belang van technische vak ken voor de innovatie van het bedrijfsleven, en daarmee voor de Nederlandse economie. .Al leen met een kennisvoorsprong kan Nederland zich onder scheiden." De TU/e wil dit najaar officieel beginnen met een project om startende ondernemers te on dersteunen. Daarvoor is een BV opgericht, die octrooi aanvraagt op vindingen van afstudeerders en anderen op de TU/e. Met die vindingen kunnen de stu denten zelf, of mensen van bui tenaf, aan de slag in een eigen bedrijf. Ze krijgen dan het ge bruiksrecht van het octrooi. Intent BV wil, als de realisering van de vinding succesvol is, een vergoeding van de 'technostar ters'. Dit kan bijvoorbeeld in de vorm van aandelen. Intent BV moet op den duur zelfvoorzie nend zijn. Werken aan nieuwe OV verbindingen. -:vV haag/gpd - De onderhan- m gen tussen de verzeke- maatschappijen en de her- ■Bkeraars over de polissen 2004 worden zeer hard. gaat daarbij om de voor den en uitsluitingen, maar om de prijs. Dat voor de grote internationale as- ïtiemakelaar Aon, na een rzoek in vijf grote Europe- iden. erverzekeraars hebben na islagen van 11 september iver de hele linie hun dek- beperkt en de premies verhoogd. Verzekerings schappijen, waaronder die derland, vinden dat voor jaar een verlaging rede- nu grote klappen als die ■ff' - 115 van de aanslag op het WTC in New York zijn uitgebleven. In juni van dit jaar betoogde het Nederlands Verbond van Verzekeraars al dat de kosten van herverzekeren de spuigaten uitlopen: in enkele jaren werd een stijging van dertig procent en meer genoteerd. Die kosten werken rechtstreeks door in de polissen van de individuele consument. Bij autoverzekerin gen is dat nu al bijna zes pro cent, bij brandverzekeringen nog iets meer, aldus het Ver bond. Voor 2004 kan het dus wel iets minder, nu de herver zekeraars enkele relatief vette jaren achter de rug hebben, vinden de verzekeringsmaat schappijen. Na prinsjesdag zal er weer geprotesteerd worden tegen de bezuinigingsvoorstellen. Foto: GPD/Cees Zorn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7