BUITENLAND Sancties dreigen voor regime Iran ATAG In christelijk Waai wordt zorgvuldig gezwegen Biatisnale Verwarmingsweke"1 Harnas zet strijd onverminderd voort ondanks Israëlisch offensief Tsjetsjenen kiezen Kadyrov of Kadyrov IAEA geeft Teheran nog anderhalve maand Lindh kreeg dreigbrieven en hate-mail Brit rolt noot met zijn neus door Londen Dorpje op Ambon ligt angstig ingeklemd tussen twee moslimburen 1 Wateroverlast bij Zwanenmeer 'sint Petersburg - Een defecte Sprinklerinstallaties heeft giste- Iren in Sint Petersburg de pre- lière van het Zwanenmeer- foallet onder water gezet. Vol gens de Russische televisie idacht het publiek aanvankelijk !dat het water bij de voorstelling hoorde. Toen een deel van het llecor instortte en de dansers een veilig heenkomen zochten Lloeg de stemming in het dol- nthousiaste publiek om. jigeland volgt Ifeira de Mello op BENÈVE - Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN heeft de Noor Jan Egeland benoemd tot bpvolger van Sergio Viera de Mello als speciale VN-gezant [oor Irak. De Braziliaan De Mello kwam in augustus om loor een bomaanslag op het /N-hoofdkwartier in Bagdad, beland is al 25 jaar actief op iet vlak van mensenrechten en redesmissies voor de Noorse igering, de Verenigde Naties, |et Internationale Rode Kruis n de Rode Halve Maan. fegypte bestudeert ïoek van Farao's Juiro - Egypte gaat onderzoe ken wat er waar is van de be- ichte Vloek van de Farao's. boor metingen te doen in on- ;eopende tombes moet blijken lf er gevaarlijke gassen of bac- eriën aanwezig zijn. Die verkla- en mogelijk de dood van vroe- ere grafopeners. In de jaren !0 overleed de Britse aristo- raat Lord Carnarvon nadat hij e tombe van Toetanchamon ras ingegaan. Volgens Zahi Ha- rass van de Egyptische Hoge aad voor Oudheden is het oed mogelijk dat de lucht in en duizenden jaren afgesloten Dmbe is vervuild. Miepijpleiding in emen opgeblazen iNA - In het noordoosten van •men is een door een Ameri- lans bedrijf gebruikte oliepijp- iding opgeblazen en in brand evlogen De autoriteiten zoe- ka en de saboteurs onder stamle- en die voor hun leefgebied loncessies willen afdwingen •an de centrale regering. De ijgdijpleiding loopt van het olie- ^en.(eld Safer in de provincie Marib '03 laar de 400 kilometer verder plegen Rode Zee. ferdachte aanslag Bombay gedood ew delhi - Een belangrijke ;rdachte van de aanslagen van ïrige maand in Bombay is om et leven gekomen bij een :hietpartij met de politie. Het >u gaan om de man die de inslagen heeft voorbereid. Hij erd doodgeschoten nadat ;enten hem hadden aange- )uden in een auto vol explo- even. Met een tweede inzit - !nde probeerde hij te vluch- m. Een vuurgevecht kostte eide mannen het leven. Bij de vee aanslagen met autobom- len in Bombay vielen meer m vijftig doden. ijntje nieuw ezicht New York ashington - Nijntje het Ko- jntje - in Amerika bekend als iffy - wordt het nieuwe ge- :ht van New York. Morgen ordt het geesteskind, in aan- ezigheid van tekenaar Dick una, beëdigd als de eerste fezinsambassadeur' van New brk. Het stadsbestuur heeft Ijntje gekozen als symbool om ew York na de terreur van 11 Jtember een niet beladen, endelijk gezicht te geven. 'uits meisje stikt nder dode vader raa •SEN - Een Duitser met hart- oblemen heeft toen hij over- ed zijn 1-Jarige dochter met n lichaam verstikt. Dat maak- i ide politie gisteren bekend na ctie op beide lichamen. Een lurman vond de 50-jarige an voorovergevallen op de :erï ond en belde de politie. Toen enten hem omdraaiden, ont- kten ze zijn dochtertje onder m. Pogingen het meisje te re- imeren hadden geen resul- at. De politie verklaarde dat man een hartstilstand had kregen en was omgevallen. S'er Bikker n ziekenhuis Igen - De Nederlandse oud er Herbertus Bikker is tijdens n psychologisch onderzoek jestort en ligt in het zieken- is. Desondanks gaat zijn pro- "i woensdag van start, besloot rechtbank in het Duitse Ha ll gisteren. Psychologen stel- ti donderdag vast dat de 88- ige Bikker toerekeningsvat- ar is. Bikkers advocaat Bernd ienhuth bestrijdt dat oordeel, 'e heer Bikker weet niet meer goed wat er om hem heen leurt." vluchtelingenkamp bureij/ap - Abdullah Taha's familie heeft een hoge prijs betaald voor haar steun aan de radicale Palestijnse Hamas-beweglng. Zijn vader en twee broers zitten In Israëlische gevangenissen en een andere broer Is omgekomen bij een luchtaanval van het Israëlische leger. Zoals veel anderen blijft hij strijdlustig. .,Ik verwacht ieder moment een bom op ons huis. Maar we moeten doorgaan met de strijd", zegt hij een dag nadat het Israëlische leger het huis van een andere Hamas-leider in Gaza-stad met de grond ge lijk heeft gemaakt. Het is de ge bruikelijke oorlogsretoriek van een doorgewinterd Hamas-lid. Maar zijn strijdlust illustreert ook, dat het Israëlische offen sief tegen de Harnas weinig uithaalt om de trouwe aanhan gers van de beweging van overtuiging te doen verande ren. Duizenden Palestijnen in Ga za-stad zijn de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan Yasser Arafat nadat Israël had aangekondigd de Palestijnse leider te willen verwijderen uit de Palestijnse gebieden. Er worden pamfletten uitgedeeld waarin leden van de Harnas en andere militante groeperingen worden opgeroepen 'zich te verenigen, de strijd aan te gaan tegen de bezetting, en ons land en onze leider te beschermen'. Israël en de Palestijnen zijn na een periode van betrekkelijke rust, waarin gewerkt werd aan het internationale vredesplan 'de routekaart', opnieuw in een cirkel van geweld terechtgeko men na de zelfmoordaanslag van de Harnas vorige maand in Jeruzalem, waarbij 22 mensen werden gedood. Israël reageer de met een krachtig offensief tegen de Harnas door de afge lopen drie weken dertien lei ders van de beweging te liqui deren. Volgens Israël is dat de enige manier om te voorko men dat nog meer daders van zelfmoordaanslagen naar Isra el worden gestuurd. Taha en anderen benadrukken dat door het Israëlische offen sief geen eind zal komen aan de Harnas-aanvallen. „Zij do den mijn broer en sluiten mijn vader en broers op. Dat maakt mij alleen maar nog vastbe slotener om wraak te nemen", aldus Taha. „Zo ervaart iedere Palestijn dat." De familie Taha is bekend bij het Israëlische leger als de 'fa milie Harnas'. Taha's vader Mohammed was een van de oprichters van de beweging en de 27-jarige Abdullah wordt door veel Palestijnen gezien als een nieuwe Hamas-leider. De Harnas werd opgericht in 1987, enkele dagen na het uit breken van de eerste Palestijn se opstand tegen de Israëlische bezetting. De beweging is te gen een joodse staat in het Midden-Oosten, dat volgens haar moslimgebied is. Zij heeft de verantwoordelijkheid opge ëist voor het merendeel van de 102 zelfmoordaanslagen die de afgelopen drie jaar in Israël zijn gepleegd, en aan 411 men sen het leven hebben gekost. Abdullah Taha kan zich als een van de weinigen van de familie nog vrij op straat begeven. In maart Dlies Israël het huis van de Taha's in Bureij op. De broers en hun vader werden gearresteerd. Abdullah mocht in juli naar huis, maar de an deren zitten nog vast. Een an dere broer werd in juni gedood bij een Israëlische luchtaanval, en nog een andere broer is on dergedoken, omdat hij wordt gezocht wegens aanslagen op het Israëlische leger. „Ik ben heel trots op mijn broers. De Israëliërs doden iedere dag Pa lestijnen. Er moet wraak wor den genomen", zegt Taha, die nu in een vervallen apparte ment woont aan de overkant van zijn vroegere, nu opgebla zen huis. Een paar kilometer verderop, in Gaza-stad, bidden een paar jongeren in een moskee bij de restanten van het huis van Ha mas-leider Mahmoud Zahar. Zij zeggen dat zij door de Israë lische aanvallen hebben beslo ten zich bij de Harnas aan te sluiten. „Ik ben me spiritueel aan het voorbereiden", zegt de 20-jarige Abdel El Nadeem. „Het is de enige weg die we kunnen gaan." (advertentie) Een Tsjetsjeense politieman staat in de hoofdstad Grozny bij een verkiezingsposter van de enige presidentskandidaat, Akhmad Kadyrov. Foto: AP/Musa Sadulayev door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De naderende verkiezingen in Tsjetsjenië lijken al op voorhand beslist. Twee favorieten voor het presidentschap van de opstandige republiek trokken zich deze week om onduidelijke redenen terug. Twee weken geleden besloot een andere kandidaat ook al af te zien van deelname aan de verkiezingen op 5 oktober. Nu is er nog maar één serieuze kandidaat over: Achmed Kadyrov, de favoriet van het Kremlin. De verkiezingen zijn een formaliteit, con cludeerden de meeste Russische kranten gisteren cynisch. Kandidaat Aslanbek As- lanchanov besloot donderdag plotseling een post als adviseur van president Poetin te accepteren. Anders was hij waarschijn lijk net als de populaire zakenman Malik Saidoellajev door het gerechtshof in Groz ny van het stembiljet verwijderd. Asian- chanov was vergeten zijn nationaliteit in te vullen op het aanmeldingsformulier voor de verkiezingen. Genoeg reden voor dis kwalificatie. Zakenman Saidoellajev had alles correct ingevuld, maar het hof in Grozny conclu deerde donderdag dat enkele handteke ningen ter ondersteuning van zijn kandi datuur vervalst moesten zijn. Saidoellajev wil in beroep gaan tegen de beslissing, maar waarnemers achten de kans op suc ces nihil. Zijn voormalige concurrent As- lanchanov toonde zich realistisch: „Er is een grote kans dat de verkiezingen een theater worden met maar één acteur." Aslanchanov zei vorige week dat hij zich slechts om drie redenen zou terugtrekken uit de race: gedwongen door de rechter, door een kogel of als de verkiezingen een totale farce zouden worden. De druk van president Poetin bleek voldoende. Kadyrov kan het presidentschap waar schijnlijk niet meer ontgaan, hoewel opi niepeilingen aangeven dat hij bij slechts 3 procent van de bevolking populair is. Uit angst voor represailles zullen de meeste Tsjetsjenen toch op Kadyrov stemmen, menen waarnemers. „In Tsjetsjenië geldt alleen het argument van de Kalasjnikov", aldus Lev Ponomarjov van de organisatie 'Voor de rechten van de mens'. Troepen onder leiding van Kadyrovs zoon Ramzan drukken tegenstand met grof geweld de kop in. Op de Tsjetsjeense televisie noem de Ramzan de concurrenten van zijn vader al 'klootzakken, waar we na 5 oktober mee zullen afrekenen'. Mensenrechtenactivis ten hebben de internationale gemeen schap opgeroepen de verkiezingen in Tsje tsjenië niet te erkennen. wenen/anp/afp/dpa - Het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap IAEA geeft Iran tot 31 okto ber de tijd om tot in detail aan te tonen, dat het niet in het ge heim kernwapens ontwikkelt. Een ontwerpresolutie met die strekking is gisteren door de be stuursraad van de 'atoomwaak hond' van de VN aangenomen. Iran moet bovendien IAEA-in- specteurs onbelemmerd toe gang geven tot alle nucleaire in stallaties, ook als het gaat om niet aangekondigde controles, zo staat in de resolutietekst. De Iraanse vertegenwoordiger bij de IAEA verliet de vergade ring in Wenen uit protest. Hij zei dat Teheran zijn positie bin nen het IAEA zal heroverwegen. Het land, volgens president Bush lid van de 'as van het kwaad', heeft zich steeds tegen een ultimatum verzet. Teheran beschouwt dat als een niet gewenste inmenging in na tionale aangelegenheden. Iran sloot eerder niet uit afstand te nemen van het verdrag dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. Het land tekende dit non-proliferatieverdrag in 1970. Over de ontwerpresolutie werd niet eens formeel gestemd, de uitspraak werd bij hamerslag aangenomen. Dat is binnen de IAEA ongebruikelijk, zo gaf een woordvoerster van het agent schap toe. Teheran heeft Ame rikaanse beschuldigingen dat het in het geheim atoomwa pens maakt, steeds tegenge sproken. Het Arabische land zegt alleen vreedzame doelen na te streven met zijn nucleaire programma. De IAEA stelde eerder aanwijzingen te hebben dat Iran heeft gewinkeld op de zwarte markt voor nucleaire ap paratuur. Er zijn ook sporen aangetroffen van verrijkt urani um, mogelijk bedoeld voor kernwapens. Als Iran niet aan de verplichtin gen van de IAEA voldoet dan kan het agentschap dat melden aan de VN-Veiligheidsraad. Die kan dan overgaan tot sancties. stockholm/ap - De Zweedse minister van bui tenlandse zaken Anna Lindh heeft kort voor haar dood bedreigende brieven en e-mails ontvangen. De hate-mail werd niet als serieuze bedreiging gezien en daarom niet doorgegeven aan de poli tie, zei het ministerie van buitenlandse zaken gis teren. In een van de brieven werd Lindh een 'machts wellusteling' en een 'marionet van het zakenle ven' genoemd. Aanleiding was een pleidooi vóór de euro dat Lindh schreef met de topman van Ericsson. Donderdag overleed Lindh na een dag eerder te zijn neergestoken. De politie onder zoekt nu alle correspondentie die lindh de afge lopen weken heeft ontvangen. De politie is op zoek naar een ongeveer 30-jarige, wat gezette man met een slechte huid en halflang donkerblond haar, die de populaire minister woensdag met een mes aanviel toen zij winkelde in een warenhuis in Stockholm. De dader werd voor het laatst gezien toen hij de winkel verliet nadat hij het mes had weggegooid. De politie heeft beelden van de veiligheidscamera's van het warenhuis waarop de dader mogelijk te zien is. Ook zijn er vingerafdrukken gevonden op een trapleuning. Technisch onderzoek van het moordwapen heeft nog niets opgeleverd. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag logementen en pensions in Stockholm doorzocht. Ook wordt een aantal bekende crimi nelen aan de tand gevoeld. Drie mannen zijn ver hoord en weer vrijgelaten. De politie denkt dat de moordenaar in een opwelling heeft gehandeld en weet niet of hij politieke motieven had. Volgens de leidster van het politieonderzoek, Ag- neta Blidberg, wordt 'ieder hulpmiddel' gebruikt om de verdachte op te sporen. De autoriteiten worden nog altijd achtervolgd door het spook beeld van de onopgeloste moord op premier Olof Palme in 1986. De moord werd gepleegd enkele dagen voor een referendum over de invoering van de euro, waar van Lindh een krachtig pleitbezorgster was. De Zweedse politieke partijen hebben besloten dat de volksraadpleging zondag doorgaat, maar dat er geen campagne meer voor wordt gevoerd. Twee verdachten van de moord op de minister zijn gisteren op vrije voeten gesteld. De mannen bleken na verhoor niets met de moord op de po litica te maken te hebben. De autoriteiten blijven het publiek oproepen om met tips te komen over de moord. londen/ap - Als ludiek protest tegen de hoge studielasten in Groot-Brittannië heeft Mark McGowan gisteren met zijn neus een noot naar de voordeur van Downing Street 10, de ambtswoning van premier Blair, gerold. Het protest voor de woning van de premier was de laatste etappe van een elf dagen en ruim elf kilometer lange kruiptocht van McGo wan. De 37-jarige Brit wilde met de noot zijn studieschuld van 15.000 pond (21.500 euro) afbetalen. Daarom bewoog hij zich vanaf 1 september acht uur per dag op handen en voeten van Goldsmiths College in Zuid- Londen, waar hij ^pdeert, naar Downing Street iiwiet centrum. Daar gaf hij de noot af aan een medewerker van Blair. „Ik denk dat ik mijn probleem duidelijk heb gemaakt", zei Mc Gowan, met een verband op zijn neus. „Ik heb pijn aan mijn neus, maar hopelijk heb ik de schuld nu betaald." McGowan is een veteraan op het gebied van ludieke protesten. Ooit rol de hij luidkeels zingend door Londen om aandacht te vragen voor het werk van schoonma kers. Ook liep hij eens elf kilo meter met een kalkoen op zijn hoofd om de Londenaren over te halen minder te eten. door onze correspondent Step Vaessen waai, ambon - 'God help ons bij onze terugkeer'. Dominee Johannes Jambomias spreidt plechtig zijn armen voor zich uit. Een vrouw laat door haar geslo ten oogleden een traan sijpelen. De bewoners van Waai staan in het geraamte van hun nieuwe kerk. Tijdens het emotionele gebed van de dominee lijkt God bijna aanwezig. Al zijn er uit naam van het geloof veel slachtoffers gevallen, in Waai wordt alleen maar nog harder gebeden. De kerk moet eerder klaar zijn dan de huizen. Het christelijke dorpje ligt inge klemd tussen Liang en Tulehu, moslimdorpen aan de noord oostkant van het eiland Ambon. Het plaatsje stond bekend om zijn grote alen, die voor nie mand bang waren. De toeristi sche attractie is door de aanval lers vernield. Net als de rest van het dorp waar letterlijk geen huis meer overeind stond. In juli 2000 zetten de moslims uit de naburige dorpen een paar keer een grote aanval in. Ze kregen hulp van de Laskar Jihad, de extremistische groep uit Java die een heilige oorlog kwam voeren op Ambon. De laatste aanval konden de bewo ners van Waai niet meer afwen den. Ze vluchtten de bergen in, 23 mensen werden vermoord. Anderen stierven tijdens hun dagenlange tocht aan onder koeling. Drie jaar woonden ze op elkaar gepakt in een vluchtelingen kamp in Passo. Nu zijn ze terug. Ze bivakkeren in snel in elkaar getimmerde hutjes en bouwen vlijtig aan hun nieuwe huis. De autoriteiten hebben hun terug keer gelast nadat ze een ak koord bereikten met de betrok ken raja's (dorpshoofden). De raja's van Tulehu en Liang lie ten weten dat ze graag hun voormalige vijanden weer wil den ontvangen. Daarom zaagt de 37-jarige Yunus Kayadu nu alsof zijn leven er van afhangt. Na jaren van doelloosheid en verveling kan hij zich eindelijk weer nuttig maken. Zijn nieuwe huis komt precies op de plek waar zijn oudere broer Jopie in stukken is gesneden. Hij had geweigerd te vluchten. Yunus is er niet helemaal gerust op.Als ik moslims zie, ben ik nog op mijn hoede. Er is sim pelweg te veel gebeurd." Yunus hoopt dat de veiligheidstroepen hen zullen beschermen. Maar er is geen politieman of militair te bexennen. Waai is op zich- In Waai herneemt tussen de puinhopen het gewone leven langzaam weer zijn gang. Foto: GPD/Michel Maas zelf aangewezen. Mohammad Latukau is uit Morela gekomen om zijn 'christenbroeders' te helpen. Samen zijn ze druk in de weer met cement. Op de vraag of alles nu vergeten en vergeven is, lacht Mohammad veelbetekenend. „We praten over alles, maar niet over het verleden. Dat onderwerp ver mijden we." Maar volgens de dominee moet worden onderzocht wat er nu precies gebeurd is op Ambon. „We moeten weten wie het brein is achter het geweld, wie ons zo tegen elkaar heeft opge zet. Anders heeft het hele ver zoeningsproces geen zin." „Ik begrijp het zelf ook nog steeds niet", zegt Yunus Kaya du. „Zijn we zelf schuldig of zijn we gebruikt?" Het is ver moedelijk allebei waar. De dor pen Waai en Liang hebben al een eeuw ruzie over grondrech ten. Waai is de afgelopen eeu wen wel drie keer van religieuze kleur veranderd. Van christelijk naar islamitisch, weer naar christelijk. Dat Ambon het toonbeeld was van harmonie is een mythe. Onderhuids woekerden onvre de en frustraties over ongelijk heid en achterstand. De vech tersbazen waren in ieder geval gemakkelijk uit de tent te lok ken. „Wij waren het zat dat er steeds op onze boten werd geschoten. Daardoor liepen de emoties zo hoog op dat we uiteindelijk Waai binnenvielen", verklaart Mohammed Umarela de aanval van juli 2000. „De Laskar Jihad was erbij, maar we liepen zelf voorop." Nu is de notabele uit het naastliggende Tulehu blij dat de bewoners van Waai weer terug zijn. „We zijn toch familie van elkaar. Een goede vriendin van mij uit Waai is toen gestor ven. Waarvoor, vraag ik me nu af?" Pas als de kerk helemaal af is gaan alle bewoners van Waai terug naar huis. Lopend in een grote processie. Want als niet de juiste rituelen in acht wor den genomen gaat het volgens de dominee zo weer mis. Profiteer nu van de aanbiedingen én informeer naar de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-1670. Verwarming

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5