gedogen voor zestienjarigen' BINNENLAND 'Voor huiswerk is thuis vaak geen interesse' 'Softdrugs HU Hoop Scheffer grootste kanshebber voor NAVO-post' Neerlands trots vantiM!H3ÏH!n Üsil p ugtoan Bewoners vakantiepark Lienden moeten hun bungalows verlaten 3SS 03flBTK^ J Jeugd uit crimineel circuit weren 'Oranjebitter' niet uit de handel A.S. ZONDAG GEOPEND! Broden en stropdassen voor topmanagers Commando's vechten door voor de baret bij Van Til olitie strenger Zoetermeerlijn [Termeer - De politie gaat dit aar weer strenger controle- i op de Zoetermeerlijn, de glijn tussen Den Haag en etermeer die al jaren berucht loor incidenten met hang- geren. Strenger toezicht ing begin dit jaar de overlast [de lijn terug, maar het aantal 111 identen neemt weer toe. igeren maken zich vooral luldig aan zwartrijden, bele- ing van NS-personeel en nieling van treinen. in PSV van lodslag verdacht d jningen - De Groningse po- verdenkt een PSV-aanhan- van zware mishandeling, ïwel poging tot doodslag een Drentse agente. Bij rel- tussen supporters van PSV 'C Groningen eind mei de de agente zwaargewond, politie heeft een composi- ekening van de dader laten ken. De rellen vonden plaats de avond voor de kampi- iswedstrijd van PSV op 29 1. Zij kreeg bij de rellen een ten bierpul in haar gezicht ooid. Sindsdien mist zij ne- tig procent van het ge- ïtsvermogen van een oog. abinet: geen linimumstraffen haag - Het kabinet ziet in het invoeren van mini- istraffen, in de hoop dat iee criminelen worden af- d. Er is geen enkele re- om aan te nemen dat een jelijke verandering in het 'recht positieve gevolgen zo heeft justitieminister ter zijn collega's gisteren jespiegeld. De Tweede Ka- had om een onderzoek ,l^%de voors- en tegens- van 'minimum-strafstelsel ge- ;d. Volgens het kabinet nergens uit dat crimine- eer worden afgeschrikt als :hter gebonden is aan een planum strafmaat. I irdachte van 'a ideal' vrij EttOAM - De rechtbank in erdam heeft gisteren een irige vrijgesproken van me- ichtigheid aan een zoge nde 'ripdeal' in november jaar in Rotterdam. De tb ank liet de man vrij, maar irerd direct opgepakt door iïeemdelingenpolitie. De of- rvan justitie had zestien geëist en gaat in beroep, ens de rechtbank is niet ezen dat de verdachte be ken was bij de doodslag op 44-jarige Rotterdammer en K 30-jarige man zonder vaste j n- of verblijfplaats lie tocht voor lart Kerstens i-leur - Ongeveer duizend ngstellenden namen gister- ld deel aan een stille tocht tL agedachtenis van Stuart jattens uit Etten-Leur. De 21- s jongen kwam twee weken If len om het leven. De tocht W naar het parkje waar de en was neergestoken. De der van het slachtoffer riep in emotionele toespraak op toe te geven aan gevoelens iaat. Ook vroeg ze de aan- gen massaal naar de tszaak te gaan. tonbeker steekt in neer iem - Een 80-jarige oud air die in het koninklijk te- voor Oud-Militairen en eum Bronbeek in Arnhem it heeft vrijdag een 87-jari- edebewoner neergestoken, ren hebben de man over- iterd en de politie gebeld, lid-militair stond te wach- oor de eetzaal voor het ijt. Toen zijn medebewo- wam aan lopen stak hij het toffer onverhoeds in zijn met een mes. rmoorde man ronden in bos Nzaal - Wandelaars heb- (istermiddag in een bos bij nzaal een dode man ge en. Volgens de politie is de door een misdrijf om het gekomen. Over de identi- an de man is niets bekend- lakt. zaterdag 13 september 2oo3 In oktober valt definitieve beslissing over opvolging Robertson bussum/gpd - De leeftijd waar op verkoop van softdrugs ge doogd wordt, moet verlaagd worden van achttien naar zes tien jaar. Die verlaging is nodig om te voorkomen dat jongeren juist in de leeftijd dat ze willen experimenteren in handen val len van het criminele drugscir cuit. Dat is de belangrijkste conclu sie van een gisteren gehouden symposium ter gelegenheid van het afscheid van de burgemees ter Holthuizen van Bussum. Die is achttien jaar lang een warm voorstander geweest van de gecontroleerde verkoop van softdrugs. Volgens symposiumdeelnemer N. Schaar, advocaat-generaal bij het Amsterdamse gerechts hof, is het verkoopverbod aan jongeren onder achttien jaar niet meer reëel. „Juist in de 'scooterleeftijd' begint de jeugd al te experimenteren met soft drugs. Vasthouden aan de be staande leeftijdsgrens levert het gevaar op dat jongeren in een illegaal circuit terecht komen." Schaar, die op persoonlijke titel sprak, wil toezicht kunnen hou den via gedoogde verkoop. Dat is in zijn ogen de beste garantie voor het gescheiden houden van de soft- en harddrugs- markt, een belangrijke peiler van het Nederlandse gedoogbe leid. De advocaat-generaal zou ook graag zien dat er net zoals in Bussum veel meer verkoop punten zonder commercieel belang komen om criminele ondernemers de wind uit de zeilen te nemen. C. Ruter, hoogleraar strafrecht aan de universiteit van Amster dam, ging nog een stap verder. Hij vindt dat het elimineren van de hasjhandel al 40 jaar lang mislukt. „Het is net als water, je houdt het niet bij de grens te gen. De overheid zou de be schikbare capaciteit moeten verleggen van softdrugs naar dingen die de gewone burger wel raken. Bijvoorbeeld de aan pak van inbraken of voorkomen dat je dochter in de trein wordt verkracht. De enige die echt als de dood is voor legalisering van softdrugs is de drugsmaffia. Die maken we brodeloos." Dat ontlokte vanuit de zaal in 't Spant de vraag of Ruter niet bang is dat de criminelen zich dan op andere lucratieve zaken gaan storten. Ruter: „Net alsof de crimineel zich beklaagt dat hij al zijn tijd kwijt is aan de hasj en daarom geen tijd heeft voor de vrouwenhandel." Volgens de strafrechtgeleerde moedigt het huidige vervol gingsbeleid de criminaliteit al leen maar aan. „Vroeger kon je xtc voor twee kwartjes bij de drogist kopen. Geen probleem. Nadat xtc onder buitenlandse druk strafbaar is gemaakt, is xtc als illegale partydrug in twee jaar tijd het clubcircuit inge- stanst. De makers hebben de jongeren laten geloven dat ze alleen met een pilletje gelukkig worden. En nu is het CDA tegen een keuring van xtc, zelfs als een meisje van 15 jaar dood gaat. Want keuren is 'het ver keerde signaal', sterven kenne lijk niet." amsterdam/anp - De kortge dingrechter in Amsterdam heeft bepaald dat het boek Oranjebitter niet uit de handel hoeft te worden genomen. Het boek is een bundeling van arti kelen die eerder dit jaar in het weekblad HP de Tijd werden gepubliceerd. Daarin vertelden prinses Margarita en haar echt genoot Edwin de Roy van Zuy- dewijn, dat het Koninklijk Huis hen heeft gedwarsboomd. De journalist verwerkte de arti kelen tot een boek. Volgens de advocaat van het paar, S. Kalff, waren de prinses en haar man daarvan niet op de hoogte. In het boek worden enkele per soonlijke brieven integraal af gedrukt, hetgeen volgens Kalff indruist tegen de afspraken die de journalist destijds met het paar heeft gemaakt. (advertenties) Tijdloos strak en tegelijk gezellig in optima forma. Met Topaz levert Kessels wederom een prachtig stuk vakwerk af. Fauteuil en hokker naar wens in stof of leder, met volant en massief messing voetjes (standaard: massief beuken in verschillende beitstinten). Nog meer keuze: met of zonder karakteristieke knopen in de voorrug...? Openingstijden: Ma-DI-Wo. 9.30-17.30 ui 1023 CJ Alkmaar Do-Vn 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Vblg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantll.nl DESIGNCENTRUM f AANKOOP VAN EEN KEUKEN: GRATIS'AEG 'AATWASSER! EG ESPRESSO, APPARAAT SAMEN T.W.V. €2.145, 'MENS t BADKAMERS VAN 11.00 -17.00 UUR! NU KOPEN EN PAS BETALEN IN 2005! Den Haag, Binckhorstlaan 113 Hoofddorp, Kruisweg 785c Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 den haag/brussel/anp - Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken wordt steeds vaker genoemd als grootste kanshebber voor de opvolging van scheidend NAVO-secretaris-generaal Robertson, die eind dit jaar terugtreedt. Diverse diplomaten in Brussel dichten tegenover internationale persbureaus de Nederlander meer kans toe dan de Ca nadese minister van Financiën John Manley of de Poolse president Aleksan- der Kwasniewski. Bovendien hebben in middels België en Noorwegen openlijk hun steun voor De Hoop Scheffer uitge sproken. Het Nederlandse kabinet benadrukt steevast dat er geen Nederlandse kandi daat is. Dat sluit een kandidatuur van De Hoop Scheffer in de toekomst overi gens niet uit. Zeker niet als in ogen schouw wordt genomen dat het in de wereldpolitiek van belang is ambities voor dergelijke prestigieuze internatio nale posten niet te veel publiek te ma ken. Het is vooral zaak voldoende steun te vergaren zonder je eigen glazen in te gooien. De naam van De Hoop Scheffer zoemt rond sinds de NAVO-top in Madrid van begin juni. Diplomaten zien de Neder lander als iemand die een brug kan slaan tussen de Verenigde Staten en Eu ropa, omdat ons land zich een trouwe bondgenoot toont van Amerika, maar ook de Europese samenwerking nooit uit het oog verliest. De Hoop Scheffer heeft sowieso een paar strepen voor op zijn tegenkandida ten. Traditioneel is het politieke leider schap van de NAVO voorbehouden aan een Europeaan, omdat het militaire commando altijd in handen is van een Amerikaan. Dat verkleint de kansen van de Canadees Manley, die woensdag door zijn land bij de Amerikaanse minis ter Powell van Buitenlandse Zaken werd voorgedragen. De Hoop Scheffer maakt des te meer kans, omdat een aantal Europese landen (België, Frankrijk, Duitsland) bij voor baat afvalt wegens hun kritiek op de Verenigde Staten over de oorlog in Irak. Ook een kandidaat uit een van de nieu we Oost-Europese lidstaten, zoals de Poolse president Kwasniewski zou min der kansrijk zijn, omdat die landen nog maar kort lid zijn van de NAVO. Noorwegen wond er donderdag, in na volging van België eerder deze week, geen doekjes om. Nadat de Noorse mi nister van Defensie Kristin Krohn De void duidelijk maakte zelf geen kandi daat te zijn, sprak ze haar steun uit voor De Hoop Scheffer. Ze verklaarde dat „de volgende secretaris-generaal van de ver dragsorganisatie uit Nederland moet ko men". Ook NAVO-chef Robertson zelf deed eerder deze week mee aan het voeden van de speculaties over de eventuele kandidatuur van De Hoop Scheffer. Tij dens zijn bezoek aan koningin Beatrix en premier Balkenende verklaarde hij tegenover de media dat „als De Hoop Scheffer kandidaat zou worden, hij een zeer goede secretaris-generaal zou zijn". De negentien NAVO-landen beslissen waarschijnlijk op een top op 8 en 9 okto ber in Colorado definitief over de opvol ging van Robertson. „Prinses Margarita en haar man hebben zich destijds te goeder trouw opgesteld en krijgen daarvan nu de rekening gepre senteerd." Prinses Margarita en De Roy van Zuydewijn kregen pas on langs lucht van het bestaan van het boek en van het feit dat daarin documenten integraal staan afgedrukt die de journa list slechts als bron voor de arti kelenserie ter inzage heeft ge kregen. Volgens Kalff gold de afspraak voor die serie dat het paar alle tekst zou fiatteren.„De door hen verstrekte documen ten dienden slechts als onder bouwing voor de tekst", aldus Kalff. Het gaat daarbij onder andere om brieven van de prin ses aan koningin Beatrix en een brief aan toenmalig premier Kok. Blankenham - Kunstenaar Willem Hoogeveen heeft een kunstwerk verzonnen om de veelbesproken verschillen van topmanagers en arbei ders aan de kaak te stellen. Het kunstwerk drijft in het water voor de keker in Blankenham. De sneetjes brood en de schop staan voor de ar beider, de hele broeden en stropdassen voor de topmanagers en hun inkomen. Foto: ANP/Gerlinde Schrijver. den haag/gpd - Doorgaan waar anderen ophouden is het motto van de commando's. Dus geeft een deel van hen de strijd om het exclusieve karakter van de groene commandobaret niet op. Vorige week deed de rechter uitspraak in een kort geding dat twee commando's hadden aan gespannen tegen de invoering van een groene baret voor alle soldaten van de landmacht. De commando's meenden, op grond van hun zware opleiding, recht te hebben op exclusief ge bruik van het groene hoofddek sel, waarmee zij zich duidelijk kunnen onderscheiden van 'ge wone' soldaten. De rechter was het daar niet mee eens. Woordvoerder Wentink van de stichting 'Redt de groene baret' is nu druk bezig met het inza melen van fondsen om een bo demzaak tegen de uitspraak te beginnen. Wentink heeft zijn hoop geves tigd op het certificaat dat iedere commando heeft gekregen na het afronden van de opleiding. „Daarop staat dat hij 'op grond van karaktereigenschappen en prestaties gerechtigd is tot het dragen van de groene baret'. Wij vragen ons af op grond waarvan de bevelhebbers de cennialang dit recht verleend hebben. Uit het certificaat blijkt name lijk een exclusief recht." (advertentie) lienden/den haag/anp -De be- woners van vakantiebungalow park Lingemeer in Lienden moeten hun villa voor 1 okto ber verlaten op straffe van een dwangsom van maximaal 90.000 euro per gezin. Dat heeft de Raad van State besloten. Lingemeer is in de jaren negen tig gebouwd als vakantieoord met luxueuze tweede huizen. Net als in veel andere vakantie parken bleken huiseigenaars al snel permanent in de villa's te wonen. In eerste instantie lie ten gemeenten en provincie dat oogluikend toe, maar sinds het eind van de jaren negentig is de strijd over de permanente be woning tussen overheden en bewoners losgebarsten. De overheden vinden dat per manente bewoning het natuur lijk karakter van de villaparken te veel aantast. Bovendien dra gen de bewoners, die geen offi ciële inwoners van de gemeente Buren zijn, geen lasten af. Het ministerie van volkshuisvesting verbiedt bovendien de min of meer illegale woonwijken die door permanente bewoning ontstaan. De bewoners stellen op hun beurt dat hun dat bij aankoop van de villa's niet dui delijk is gemaakt. Volgens hen is er een gewoonterecht ont staan. Over de bewoning van Linge meer zijn tal van processen ge voerd, die de gemeente Buren definitief heeft gewonnen. Als 23 gezinnen niet voor 1 oktober kunnen aantonen, dat zij elders hun hoofdadres hebben, moe ten zij 4500 euro boete per maand per volwassen gezinslid betalen, met een maximum van 90.000 euro. De belangenver eniging Lingemeer zegt dat ie dereen failliet gaat als de ge meente die boete oplegt. Gedeputeerde Peters van Gel derland noemt de uitspraak van de hoogste bestuursrechter een belangrijke steun in de rug voor alle gemeenten die bezig zijn een einde te maken aan perma nente bewoning. „Een vakan tievilla als gewoon huis bewo nen is niet eerlijk. Iedereen wil wel op de mooiste plekjes voor weinig geld wonen, maar dat kan dus niet. Die huizen zijn bestemd voor toeristen en mo gen alleen daarom in kwetsbare natuurgebieden staan", zei hij gisteren. Volgens Peters kijken andere provincies met grote belang stelling naar de Gelderse strijd. Gelderland heeft veruit de meeste vakantievillaparken- maar ook elders speelt het pro bleem, weet de gedeputeerde. De gemeente Buren beraadt zich nog op financiële claims tegen de illegale bewoners. Wel heeft de gemeente donderdag direct 22 gezinnen die later in Lingemeer kwamen wonen, aangeschreven dat zij hun huis moeten verlaten, aldus een woordvoerder. www.artis.nl meer inforrtiotie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op w ir de actievoorwaarden in de showroom. door Saskia Bonger den haag - Autochtone achter standsleerlingen doen het de laatste jaren slechter op school. Hun taal- en leesvaardigheid gaat achteruit en ze hebben meer moeite met rekenen. En dat terwijl allochtone scholieren vooruit gaan. Basisschool de Tarissing staat in het typische plattelandsdorp Nes in Friesland. Veel mensen hebben er een lage opleiding en dat maakt hun kinderen in veel gevallen achterstandsleerlin gen. De school probeert deze kinderen zo goed mogelijk te motiveren en op te leiden, maar volgens directeur R. Dijkstra is dat niet gemakkelijk. „Ouders met een lage opleiding ver wachten minder van hun kin deren." Bovendien stimuleren ze het taalgebruik van hun kinderen veel te weinig, vindt Dijkstra. „'Deur dicht', zeggen zij tegen hun kinderen. Ze kunnen beter zeggen: 'wil je de deur even dicht doen?'." Het gaat niet goed met autoch tone basisschoolleerlingen op het platteland. Ook in de stad doen zij het slecht. Uit cijfers van het Nijmeegse onderzoeks instituut ITS blijkt dat zij het tussen 1988 en 2000 slechter zijn gaan doen met rekenen taal. Het overheidsbeleid heeft deze kinderen de afgelopen jaren niet geholpen, vindt onderzoe ker Jo Kloprogge van het onder zoeksbureau Sardes. „We heb ben de laatste tien tot vijftien jaar te weinig aandacht besteed aan deze kinderen. Het beleid was gericht op allochtonen. Dat is op zich goed, maar het is slecht om autochtone achter standsleerlingen te vergeten. Want dan vergroot je het risico op uitval op de middelbare school." Volgens Kloprogge valt de helft van deze kinderen buiten het achterstandenbeleid. Hij vindt dat het financieringssysteem, waarbij een school extra geld krijgt voor autochtone achter- Alle aandacht gaat uit naar allochtone leerlingen, daardoor kampen autochtonen met een leerachterstand. Foto: GPD/Harmen de Jong standsleerlingen en nog wat meer voor allochtone kinderen, moet veranderen. „Het zou be ter zijn als die twee bedragen wat dichter naar elkaar opscho ven. Maar dan moeten de lera ren wel meeverhuizen met het geld en dan schuifje zo tien duizend docenten door het land." Maar geldgebrek is volgens de mensen uit de praktijk niet de belangrijkste oorzaak voor de slechtere prestaties van autoch tone achterstandsleerlingen. Dat zijn de ouders. Dat vindt ook Henk Klaver, directeur van de gemengde Haagse Rosa- basisschool. Veel landeren heb ben volgens hem de capaciteit om het ver te schoppen op school, maar alleen als ze door hun ouders worden gestimu leerd. „Veel autochtone, laag opgeleide ouders doen dat niet. Ze sturen hun kinderen alleen naar school omdat heHnoet. En voor huiswerk is thuis vaak geen interesse." Autochtone achterstandsleer lingen in de steden hebben meestal geen gemakkelijk leven, weet hij. „Ze horen en zien veel ellende. Thuis en op straat." Dat beeld heeft ook Kloprogge. „In de stad komen die leerlin gen vaak uit moeilijke wijken. Hun ouders zijn niet zelden arm, in veel gevallen hebben ze een uitkering. Soms zijn ze cri mineel." Dat laatste ziet schoolmaat- schappelijk werker Sietske Hof- man-Rookmaker van GCO Fryslan bijna niet. Zij merkt wel dat taalachterstand van genera tie op generatie wordt doorge geven. Net als in de stad is daar een groep achterblijvers, die niet profiteert van de vooruit gang en moeilijk te motiveren is om iets aan hun situatie te ver anderen. „Wij proberen de ouders in zicht te geven in wat met het kind aan de hand is, maar dat lukt niet altijd. De schuld ligt gauw bij een ander."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3