Expeditie Robinson is afzien, voor iedereen Een muzikale alleseter MEDIA Ouderen ergeren zich groen en geel aan achtergrondmuziek Achtmaal over IJsselmeer Realityshow in vier maanden tijd in zes talen opgenomen HDC 648 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 2003 iiversum/mediaredactie - uderen met gehoorproblemen geren zich groen en geel aan 1 achtergrondmuziek als ze jken naar hun favoriete KRO- ogramma Memories en het OS Journaal. Op de radio is it al niet veel beter, en stuiten bij het NOS Radionieuws en dvoor twee van alweer de 10 op hinderlijke muziek tij- ins het gesproken woord. it blijkt uit een inventarisatie n Publieke Omroep naar achten over achtergrondmu- :k. In de laatste week van juni de eerste week van juli rea- erden tweeduizend kijkers en isteraars op een oproep om hinderlijke programma's te noemen. Een woordvoerder van Publieke Omroep noemt dit meer dan verwacht. Vooral oudere mensen met ge hoorproblemen belden of mail den hun irritaties. De zegsman van Publieke Omroep geeft toe dat het 'onderzoek' allesbehal ve representatiefis. Immers, de mensen die zich niet of nauwe lijks aan achtergrondmuziek storen, hebben natuurlijk niet gereageerd op de spotjes. Dat neemt niet weg dat het KROprogramma Memories het vaakst werd genoemd door de tv-kijkers die wel op de op roep reageerden. Het program ma is volgens hen onverstaan- Zelfs 3FM-nieuws voor jeugd slecht verstaanbaar baar. Net als het intro van het Journaal en de joarnaalrubriek kort nieuws. Jongeren Opmerkelijk is dat ook jongere luisteraars het gebliep tijdensn het 3FM-nieuws als hinderlijk ervaren. Ditzelfde geldt voor weers- en verkeersinformatie op Radio 2 en 3FM. Naast Memories scoren pro gramma's als Wie is de Mol, Tijd voor twee, Postcodeloterij en De rijdende rechter hoog in de lijst van ergernissen. Maar ook Spoorloos, Lingo en Get the Picture roepen irritatie op met achtergrondmuziek. Verder worden nog genoemd Familie diner, Man bij hond, Opsporing Verzocht, Opgelicht, Vermist en Tussen kunst en kitsch. Ster Overigens werd ook geklaagd over achtergrondmuziek van commerciële programma's, waaronder Goede tijden slechte tijden, Baantjer en Eigen huis en tuin. De zegsman van Pu blieke Omroep: „Het ging ons om de programma's van de pu blieke omroepen, maar het pu bliek maakt dit onderscheid tussen publiek en commercieel niet. Zo werd er ook geklaagd over de nieuwe radiofrequen ties en het geluidsniveau van de Ster-spotjes, dit probleem had den we al in een eerder stadium aan de Ster voorgelegd." Het resultaat van de klachten inventarisatie wordt naar de omroepdirecties gestuurd, die volgens de woordvoerder van Publieke Omroep op het onder zoek hadden aangedrongen. Zij zullen de geïnventariseerde er gernissen voorleggen aan de programmamakers. De uitkomst van het onderzoek werkt Lia Verhaar van de stich ting Bescherming Akoestisch Milieu (BAM), die zich al jaren verzet tegen herrie in de media, op de lachspieren. „Iedereen kan dit lijstje maken. Het is al leen een opsomming van de programma's en daarom totaal overbodig. Ik had het de om roepen zo kunnen geven. Het probleem is al dentalen jaren bekend, daarom begrijp ik niet waarom er nooit iets met de klachten wordt gedaan. Nie mand zal achtergrondmuziek Irinsjesdag op lebsite van NOS lversum - De NOS lanceert Bandagmiddag een website idom prinsjesdag. De site wv.nosprinsjesdag.nl biedt brmatie over onder meer de (onrede, de rijtoer van konin- Beatrix en de miljoenenno ta een column schrijft Maar van Weegen over haar voor- reidingen voor de tv-uitzen- ig en de site biedt bovendien verhaal over de hoedjestra - e. Via de website zijn ook de ndingen op radio en tele- e over prinsjesdag recht- eeks te volgen en er kan wor- gechat met politici in Den g- ironica voert [tie in Utrecht iecht - Radio Veronica dreigt de Utrechtse kabel te ver- ijnen en voert daartegen een ïdtekeningenactie. Radio Ve- ïica begon zondag 31 augus- maar de programmar aad i de gemeente Utrecht heeft loten om Radio Veronica nu ran de kabel te halen. Vero- a roept luisteraars nu op handtekening achter te la- op de website w.radioveronica.nl. maast trekken promotie- ms eropuit om handtekenin- i en steunbetuigingen te ver- ïelen die volgende maand i de Utrechtse programma- el worden aangeboden. litslaggolf dreigt Rijnmond IrERDAM - RTV Rijnmond ;eert in financiële proble- en dreigt dertig tot veertig en te moeten schrappen, wongen ontslagen zijn on- nijdelijk, aldus tijdelijk alge n-directeur M. van Boekei. Boekei becijfert dat RTV mond structureel ongeveer iljoen euro extra van de vincie nodig heeft. „Dan we er niet, maar hebben we der geval tijd om orde op m te stellen." De financiële ilemen zijn voor een groot ontstaan door minder in- isten van landelijke adver- ders. De omroep heeft de gevestigd op de provincie. Rijnmond heeft 150 vol- banen en werkt met een begroting van 13 miljoen i. De arbeidskosten zijn Ivoor 70 procent van de to- kosten, aldus de directeur. Morgen begint bij Net 5 de vierde editie van Expeditie Robinson. Zes tien deelnemers worden op twee onbewoonde eilanden in de Zuid- Chinese zee achtergelaten met alleen drinkwater en een klein beetje eten. Na 47 dagen van ontberingen en opdrachten blijft er één win naar over die met vijftigduizend euro naar huis gaat. Een tropische reportage. door Dolf Rogmans TiMo - Het strand is vies en van wege de vloed hooguit drie me ter breed. Het zeewater is troe bel van het wrakhout en de plastic flessen. Achter het smal le strand begint de jungle met eerst manshoog, taai gras en dan ondoordringbaar bos. De zon schijnt niet, maar brandt. Gecombineerd met de hoge luchtvochtigheid en een gebrek aan wind is het verblijf op dit eiland eigenlijk onaangenaam. En pas op voor de zandvlooien. Wie er allergisch voor is, zit bin nen de kortste keren onder de jeukende vlooienbeten. Welkom op Timo. Het is één van de eilanden voor de kust van Maleisië die dienst doen in het televisieprogramma Expedi tie Robinson, waarvan morgen de vierde serie op Net 5 begint. Een bezoekje aan Timo en en kele van de andere eilanden geeft een aardig beeld van wat de kandidaten van Robinson meemaken. Maar ook wat de opnameploeg moet doorstaan. Op Timo is helemaal niets. Het is een groene puist in de Zuid- Chinese zee. Toegegeven, van een afstandje lijkt het een idyl lisch bounty-eiland. Palmen, koraalstrand, zon en een azuur blauwe zee. Wat ontbreekt zijn de strandstoelen en obers, die een tropisch eiland pas echt compleet maken. Op Timo is het strand tijdens vloed niet meer dan een korte streep ko- raalzand. Dan word je als van zelf het eiland op gedirigeerd. Ver kom je niet, want direct be gint hoog, taai gras en ondoor dringbaar bos. Gevaarlijk is het er niet, grote wilde dieren zijn er niet, ook nauwelijks vogels en er is niets te eten. Alleen ko kosnoten. Tien van dit soort onbewoonde eilanden heeft het productie team van Expeditie Robinson in gebruik. Plus nog eens twee ei landen waar wel een hotel te vinden is. Daar slapen ze zelf, net als de kandidaten die tij dens het spel afvallen. Aan Ex peditie Robinson werken achter de schermen ruim tweehon derd mensen. Die zijn niet al leen bezig met de Nederlandse- /Vlaamse productie. Terwijl op twee eilandjes de Nederlands talige mannen en vrouwen apart van elkaar hongeren, zit ten een eilandje verderop Zweedse deelnemers op een houtje te bijten en weer een stukje verder varen hebben de Noorse kandidaten het even te kwaad. Om de kosten van de productie in de hand te houden, heeft de Zweedse eigenaar van het tv- programma, Strix, besloten drie afleveringen tegelijk op te ne men en dat ook nog eens twee keer achter elkaar. De dag dat de Nederlanders, Noren en Zweden klaar waren met de op namen, stonden de Finnen, De nen en Grieken al met hun kof fers op de kade van de hotelei landen voor hun portie honger lijden in de zon. Dodelijk Rikke Kristine Nissen is namens Strix verantwoordelijk voor de hele operatie. Zij is vier maan den op de eilanden, kandidaten hooguit anderhalve maand. Net als de kandidaten komt ze haar eiland niet af. Ze werkt zeven dagen in de week. Voor ont spanning is nauwelijks tijd en ruimte aangezien het hotel wel geteld één bar heeft. En na een paar dagen blijkt dat er een do delijke regelmaat zit in het me nu van de kok. Elke dag spa ghetti tijdens de lunch en dat vier maanden lang. Is het voor de makers niet méér afzien dan voor de deelnemers? „Het is voor ons zwaar. Abso luut. Sommigen van ons zijn hier zelfs zes maanden. Dat is erg lang als je het comfort van een Westers land gewend bent", aldus Nissen. Toch hoor je weinig geklaag. „Mensen melden zich spontaan aan om voor dit programma te wer ken", vertelt presentator Ernst- Het deelnemersteam van Expeditie Robinson. Foto: SBS 6/Net 5 Paul Hasselbach. Wel loopt hij tegen het einde van de opna men, in juni, ook op zijn tand vlees. De ochtend na de laatste opnamen pakt hij meteen de boot naar vaste wal. De opnamen van drie series te gelijk is een enorme krachttoer, legt Nissen uit.Alles gaat per boot tussen de eilandjes. We hebben twintig bootjes met ka piteins voor ons werken. Die verstoken een half miljoen liter brandstof. We voeren honderd duizend liter drinkwater aan voor de deelnemers en ons zelf. Alles moet van het vaste land komen. Op de eilanden is niets." Slakken Kandidaat Ryan uit Uden: „De honger en de proeven maken van Robinson een zwaar spel. Wat het helemaal zwaar maakt is het gesol met ons. Steeds weer in een bootje van het ei land af om een proef te doen. Ter plekke moeten we dan uren wachten omdat er iets uitloopt. En terwijl de cameramensen lunchen, staan wij in de bran dende zon te wachten. Ik heb er in het begin wat van gezegd. Steeds als ik mijn ontbijt aan het zoeken was - slakken -, kwamen ze ons ophalen. Ze zouden toch moeten weten hoe belangrijk eten is! Gelukkig ging het daarna beter." Volgens Rikke Kristine Nissen is de productie van Expeditie Ro binson veruit het grootste inter nationale samenwerkingsver band op tv-gebied. In die sa menwerking ligt wat haar be treft ook het moeilijke van het project. „En dan bedoel ik vooral de taalproblemen. We praten de hele dag met walkie talkies met elkaar. Zeker de eer ste weken gaat dat mis. Dan ko men boten te laat of niet opda gen. Of mensen houden de boel op door hele discussies met el kaar aan te gaan via de ether." Ondanks dat Strix een gedetail leerd draaiboek heeft uitge werkt, zitten er flinke verschil len in de aanpak per land. Zo hebben de Zweden dit jaar een ploeg van oud-deelnemers naai Maleisië gestuurd voor een all- stars aflevering. De Noren daar entegen hebben zowel de da mes als de heren vooral op borstomvang geselecteerd. „Daar hebben de opnamen wel eens iets weg van Big Brother", aldus Hasselbach. De Nederlandse ploeg probeert het soap-karakter van Expeditie Robinson steeds meer te bena drukken. „We gaan wat weg van de ontberingen. Na drie jaar weten de kijkers, maar ook de deelnemers, dat honger lij den en afzien een onderdeel is van het programma. We probe ren nu verhaallijnen te ontdek ken en die verder uit te die pen." Om de verhaallijnen te ontdek ken, loopt er overdag een ca meraploeg met een verslagge ver rond tussen de deelnemers. Die ploeg blijft twee dagen op het eiland en wordt daarna af gelost. Een paar keer per dag is er overleg met de productie wat er op het eiland gebeurt en hoe de ploeg daar op moet inspe len. „Het duurde zeker twee weken voor dat ik die camera kon vergeten", zegt Ryan. „Zwaar waren de gesprekken die we bijna dagelijks moesten voeren en waarbij we moesten vertellen hoe het met ons gaat." Voor de verslaggevers is het werken op het eiland ongeveer net zo zwaar als de deelnemers. Ze lijden geen honger, maar Hoe word ik Robinson? Het is de meest gestelde vraag op de internetsites over Expeditie Robinson: hoe word ik geselecteerd als kandidaat? Presentator Ernst-Paul Hasselbach: „Probeer vooral niet te origi neel te zijn. We hebben ai zeker tienduizend flessen- brieven gehad. Iemand heeft zelfs een keer een hele biechtstoel gemaakt. Leuk, maar het houdt op. We moe ten zoveel aanmeldingen doornemen, dat een over zichtelijke aanmelding het handigste is." Bij de selectie van de kandidaten iet het team van Expeditie Robin son onder meer op de moti vatie. Hasselbach noemt twee za ken die géén rol mogen spe len. „Mensen moeten niet te graag met hun hoofd op te levisie. Veel van de kandida ten van dit jaar keken niet eens naar het programma. En veel mensen zeggen dat ze mee willen doen als rouw- verwerking. Dat vinden we een verkeerd motief. moeten wel de hele dag overal achteraan rennen. En niets missen, natuurlijk. „Heel af en toe doen we wel eens wat op nieuw", zegt Hasselbach. „Dan moet je denken aan het door slaan van een kokosnoot of zo. Een ruzie hoeft echt niet op nieuw. Dat zou de kijker door hebben." Expeditie Robinson komt nu voor het vierde jaar vanuit Ma leisië. Producent Strix denkt hardop na over een nieuwe plek. Nissen: „We zoeken naar andere locaties en die zijn er ook wel, maar toch aarzelen we. We moeten een land hebben waar de douane niet moeilijk doet over alle camera's die we meenemen, waar voldoende onbewoonde eilanden zijn op een plek waar niet de hele dag bootjes voorbij varen of vlieg tuigen overkomen. Tegelijk wil len we binnen een half uur bij een goed ziekenhuis kunnen zijn. Een besluit is nog niet ge vallen, maar misschien wordt het volgend seizoen een andere locatie." Jacques Klöters presenteert het nieuwe Sandwich or Maurits Schmidt sterdam - Jacques Klöters (57), pro- immamaker, maakte deze week op bootje in de Vecht bekend dat hij laf zondagmorgen drie uur zendtijd Radio 2 krijgt voor De Sandwich. "ik komt er dit jaar een flink aantal n |uwe afleveringen van het televisie- pgramma Andermans Veren. jf computertijdperk heeft wel een ge- Me aanslag op die umlaut van u ge- egd, tonen de archieven. j Ht 148! Ik ervaar dat inderdaad als een tienzwering tegen mensen met punt- jop de o. Maar ach, wij wonen nou kis 1732 in Amsterdam en hebben al- al gehad. Klutters, Clotter, Cloeters. te Heuters vind ik ook weer zowat, kvijl het van zo'n mooie Griekse am komt (Klutos), wat vermaard, Jmrijk, prachtig en voortreffelijk be- K®ient. Ik kom uit een geslacht van be at mde Griekse radiomakers in het ou- Athene, via Westfalen naar Amst er in gereisd en daar neergestreken aan .rand van de Jordaan. Nu woon ik in fOygeheimste en dus mooiste straatje (Jf Oud-Zuid. Ik werk voor de AVRO, I is van het Griekse Avrodite, godin eeï de liefde." telt u dan ook meteen maar hoe u in vak terecht bent gekomen. it begon al een beetje op het Ignati- oOÜege, een eliteschool waarop ook Niehe en Midas Dekkers hebben ge in en de te vroeg overleden Henk lingen, die ons als Apollo-Henkie de >te reis naar de maan beschreef. Het Was dus hét opleidingsinstituut voor Onafhankelijke televisiemaker, met liabeluste zwartgerokte paters als Jacques Klöters. Foto: GPD/Kippa Pater van Kilsdonk en Huub Ooster huis, bekend van zijn Trijntje. Wij moesten iedere dag naar de kerk. Toen wij eraf waren, stonden zij te zoenen in de telefooncel op de hoek. Aan die ka tholieke tijd heb ik mijn zondagoch- tendgevoel overgehouden, de behoefte aan wijding, emotie, stilte, het vormen van een gemeenschap van mensen die iets moois op de zondagmorgen willen horen. Het geloof in God is weg, het ge loof in Gregoriaans en Mozart heb ik niet verloren." Altijd gedacht dat u een cabaretmens was. „Oók. Na mijn studententijd - Neder lands - heb ik het vijftien jaar volgehou den in het cabaret Don Quishocldng. Onlangs hebben we nog opgetreden als 'I Fossiü'. Maar we deden er allemaal wat naast. Ik was bibliothecaris op het Theater Instituut aan de Herengracht, kocht en verzamelde boeken en platen, veel wijder dan alleen cabaret. Daar heb ik de basis gelegd voor wat ik in Sand wich doe, samen met Angelique Stein overigens. Vooral wereldmuziek. En dan niet folklore, maar de wederzijdse beïnvloeding van stijlen." Waarom De Sandwich? „Omdat ik de eerste vier jaar om Willem Duys heen zat, de laatste vier om Ro bert Long. Duys maakte al eeuwen 'Mu ziek Mozaïek' op Radio 2, zondagsmor gens van tien tot elf. Sinds 1995 maakte ik De Sandwich van negen tot tien en van elf tot twaalf. Ik de boterhammen, hij het beleg." Nu bent u uw eigen beleg. „Ik mag het in elk geval zelf uitkiezen. In plaats van de kerk in stapte ik dus het bed uit bij mijn toenmalige vriendin thuis. Daar stond Duys al aan. Ik vond hem geweldig, hij liet de grote interna tionale muziek horen. Charles Azna- vour, Miles Davis, Toon Hermans, Frank Sinatra. Daarna schalden op ou de 78-toerenplaten van mijn schoonva der Peggy Lee, Victor Borge en Danny Kay door de kamer. Dat gevoel heb ik willen vasthouden in De Sandwich. Het mag diepgravend zijn, voedsel voor de ziel, emotionerend. Er luisteren 450.000 mensen. Toch een leuke kerk vol." En op tv? „U bedoelt Andermans veren, het pro gramma dat ik met Kick van der Veer maak. Miljoen kijkers. Hij produceert, ik presenteer. Vanaf 7 november hopen we zeven nieuwe afleveringen te heb ben. Ik zoek altijd een conceptje. Dit jaar doen we de zeven hoofdzonden. Die kent u, want u pleegt ze zelf. Vraat zucht, wellust, jaloezie. Je maakt geen programma rond een schelpje, een har- lekijnpop of kunstmest. Wij gaan het hebben over de ingebakken fouten in de mens. Maar ik wil bijvoorbeeld ook wel eens uitzoeken en dan uitleggen waarom er zoveel negers in de showbu siness zitten." Wat vindt iemand als u van de radio maker van vandaag? „Dat is vaak iemand die in zijn postvak je kijkt welke cd's zijn bezorgd die hij tot hitje kan maken. Ik geef honderden euro's uit om te kopen wat ik goed vind. De ellende is dat ze in platenzaken steeds vaker vragen wat Ella Fitzgerald speelt en antwoorden 'als-ie-er-niet- staat-hebben-we-'m-niet'. Ik ben een muzikale alleseter, maar ik houd niet van onechte muziek en muziek waar de kassa onder staat. Ik houd ook niet van zingende navelringen. Muziek is goed als het iets zegt wat niet op een andere manier kan. Muziek is iets mysterieus. Het zegt weinig, maar doet veel. Geef een man die in scheiding ligt en niet van vissen houdt een cd-speler en je moet eens zien." Geen onechte muziek? „Vul zelf maar in. Onderdeel daarvan is live presenteren. Negen uur in de stu dio betekent ruiten krabben, door de mist heen, je eigen drankstem van de vorige avond nog horen. Dat is toch wat anders dan 's middags opnemen. De mensen voelen dat. Een luisteraar belde me eens: 'U mummelde zo'. Ik zei: 'Als u zoveel gedronken had, was u niet voor één uur uw nest uit geweest'." Moment uit het programma NCRV Natuurlijk: Rondje IJsselmeer. Foto: NCRV/GPD kampen - Lelystad had eigenlijk middenin een veel groter inge polderd gebied moeten liggen, maar het Markermeer is nooit drooggelegd. Dus ligt Lelystad er nu een beetje verloren bij aan de oevers van het IJssel meer. Het is één van de weetjes die voorbij komen in het nieu we NCRV-programma Rondje IJsselmeer. Vanavond om 17.30 wordt de eerste aflevering uit gezonden op Nederland 1. Presentatrice Mieke van der Weij bevaart elke aflevering per boot (de klipper aak Lytse Hyl- ke) een stuk van het IJsselmeer. Ze vertrekt vandaag in Stavoren om 's avonds in Medemblik te eindigen. In de achtdelige serie doet ze ook Hoorn, Monnic- kendam, Kampen, Harderwijk en Amsterdam aan. Elke aflevering zien we hoe Van der Weij helpt bij het af- en aanmeren en hoe ze keuvelt met schipper Ab van Hasselt. Ook ontvangt ze steeds één of meerdere gasten aan boord, die wat komen vertellen over een aspect van het IJsselmeerge- bied. Zo vertelt Marco Kraal van de sportvisserfederaties in één van de laatste afleveringen over de sportvissers. Het programma Rondje IJssel meer wordt betaald en mede vorm gegeven door een aantal organisaties die begaan zijn met het gebied: het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, het VSB- fonds, Natuurmonumenten en de provincie Noord-Holland. Mochten de kijkcijfers meeval len, minimaal rond de driehon derdduizend mensen per afle vering, dan zit het er in dat het programma terugkeert. Dolf Rogmans NCRV Natuurlijk: Rondje IJssel meer, zaterdag Ned. 1,17.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31