GESPREK VAN DE DAG Barbie 'Babyluikje iets van de Middeleeuwen' uit den boze in Saudi-Arabië Vermijd koffietheecolaketjap, mosterd, enz... Tandenbleker belooft drie jaar resultaat Before the hall Klaar voor de grote duik ZATERDAG 13 september 200j DAGELIJKS LEVEN Met gewoon poetsen kom je er tegenwoor dig niet. Het gebit moet wit zijn, fÜmsetwit. En daarom is er een nieuwe methode: Brite 'Smile. In anderhalf uur klaar. Geïnteres seerden hoeven daarvoor niet meer naar een chique kliniek ergens in de Gooise bos sen, maar kunnen ook terecht op het Rokin in Amsterdam. Daar zit, heel toepasselijk. Wit. Een strak vormgegeven zaak met veel glas en staal, luie stoelen en posters met lieden wier ge bit bij de medemens een steek in het voor hoofd veroorzaakt. .Amerikaanse reclame", zegt eigenaar Pa trick van Zijl. Hij lacht en legt zijn eigen wervingsmateriaal bloot: een rijtje smette loze tanden van het betere werk, 'Holly- wood-wit'. Klanten die minder goed be deeld zijn, gewoon omdat ze ouder zijn en ontelbare liters wijn, koffie en thee langs de tanden zijn gevloeid, krijgen het niet Holly- wood-wit. Wel negen tinten lichter, zegt Van Zijl. De tandenbleker belooft drie jaar resultaat - een toezegging die een heleboel tandartsen in twijfel trekken. Eerst kijkt de mondhygiënist naar de kwa liteit van het gebit. 'De pa tiënten' die door de keuring komen, gaan op een tand artsstoel liggen. De dienst doende mondhygiënist smeert een bleekgel -met vijftien procent waterstofperoxide- op de tanden. Tand vlees wordt beschermd met een siliconen pasta, lippen met zonnecrème. Dan wordt er een plasmalamp opgezet, die met de warmte de gel activeert. Dit alles onder ge not van een aflevering Blackadder of Abso- lutely Fabulous. Een uurtje zitten en klaar. Snel, pijnloos en absoluut veilig, bezweert Van Zijl. Van Zijl -van huis uit ict'er- hoorde er voor het eerst over tijdens een uitzending van correspondent Max Westerman. Na een be zoek aan een Brite*Smile-fi- liaal in New York laaide de ondernemerszin helemaal op. Het is krap een jaar later en daar zitten ze dan: Van Zijl en zijn compagnon Francesca Dell' Innocenti -voormalig bal letdanseres- in hun gelikte Wit, de eerste in zijn soort in Nederland. De zaak is nu twee weken open en de eigenaren zijn, gezien de aanloop, rooskleurig over de toekomst. Ze hebben zelfs al een vip-kamer in aanbouw. Dit voor iedereen die meer comfort en pri vacy -lees: een afgesloten kamer- wil. De klanten die ze tot dusver voorbij zagen ko men, waren vooral boven de veertig. Twee derde valt onder de oudere groep, die wei eens van die bruine aanslag af wil; de rest i jong en erg op het uiterlijk. Laatst nog. Kwam een man even een wit gebitje a raison van 495 euro halen (dat is de actieprijs, normaal is het 595 euro). Bij zijn afscheid kreeg hij een advies mee voor de komende 48 uur. Vermijd: koffie, thee, rode wijn, cola, ketjap, kerrie, mosterd, ta bak, drop en rode sausen in het algemeen. Kortom: 'Gebruik geen stoffen die ook vlek ken op een wit T-shirt veroorzaken.' Slik, d meneer in kwestie had die avond 'een eer ste afspraakje'. Malika Seveil EUCM IS B«J A4F WEC; u op £f--*TEr-4»\o MENSELIJK In NOORWEGEN heeft de gelijkheid tussen de geslachten voor een OMME KEER IN DE SLAAPKAMER gezorgd. Jonge vrouwen zijn er assertiever dan vroe ger en nemen vaker het initiatief tot seks. Dat staat in een rapport dat deze week is gepubliceerd. Het rapport is gebaseerd op zeven jaar onderzoek bij 2700 jon ge Noorse vrouwen en mannen. De vrouwelijke twintigers zijn assertiever dan hun oudere zussen en nemen zelfs vaker dan mannen uit dezelfde leeftijds groep het initatief tot seks. Noorwegen staat bekend als een van de meest voor uitstrevende landen op het gebied van gelijkheid van geslachten. Al in 1981 kreeg het land een vrouwelijke premier en meer dan 40 procent van de huidige regering bestaat uit vrouwen. Japan telt eind september ongeveer 20.500 mensen die HONDERD JAAR of ouder zijn. Dat meldt de Ja panse regering. Van die hoogbejaar den is 84,6 procent vrouw. Onder die groep is ook de oudste persoon op aarde, de 115 jaar oude vrouw Kamato Hongo. De oudste man ter wereld komt eveneens uit Japan, het is de 114-jarige Yukichi Chuganji. Volgens onderzoekers dragen het di eet, de omgeving en genetische fac toren er toe bij dat in Japan zoveel mensen van honderd jaar en ouder wonen. Foto: GPD Een PASSIE VOOR DUIVEN heeft in België een verdachte van een MOORD na veertien jaar de das om gedaan. De Belgische politie liet kortgeleden weten dat Michel Pir- son in de kraag is gevat nadat zijn foto in een duivenblad was gesigna leerd. Pirson verdween in 1989 spoorloos nadat hij vermoedelijk zijn vrouw met een hamer de schedel had ingeslagen. Na zijn daad had hij de politie verteld dat het om een on geluk ging, maar toen de recher cheurs argwaan begonnen te krijgen verhuisde Pirson naar een andere plaats en bracht een kleine wijziging aan in zijn naam. Dat bleek voldoen de om al die jaren uit handen van de Belgische justitie te blijven. Het ZELDZAAMSTE INSECT in de wereld heeft EITJES GELEGD en het eerste daarvan is inmiddels uit gebroed. Dat heeft een woordvoer der van de dierentuin van Melbour ne laten weten. Het gaat om een vrouwelijk 'Lord Howe Island Stick' insect, vernoemd naar het gelijkna mige Australische eiland Lord Ho- we, ongeveer 700 kilometer ten oos ten van Australië. De zeldzame in secten behoren tot de oudste bewo ners van de aarde. Toen meer dan tachtig jaar geleden ratten werden losgelaten op Lord Howe, vraten die de meeste insecten op. Een weten schappelijke expeditie in 2001 le verde nog een aantal exemplaren op. Vier mensen zijn onlangs omgekomen toen een KUDDE WILDE OLIFANTEN door een dorp in het zuidoosten van Bangladesh trok, berichtte de Bengalese krant Daily Star. Zeven dorpsbewoners raakten gewond. De kudde kwam in de vroege morgen het dorp Shafipur binnen, waar de meeste mensen nog sliepen. Een kind, twee vrouwen en een man werden doodgetrapt. De gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Vermoedelijk waren de olifanten, wiens leefge bied steeds kleiner wordt door de toenemende houtkap, op zoek naar voedsel. Dit jaar zijn in het zuidoosten van Bangladesh in totaal zeker zestien mensen doodgetrapt door wilde olifanten. Alles wat mis kan gaan, zal mis gaan en wel op het meest ongelegen moment. Zo luidt de wet van Mur phy. Mijn vrouw en ik gaven een diner voor de me dewerkers van een televisieprogramma dat ik deze zomer presenteerde. Wat mis kon gaan, waren de voorbereidingen voor dat diner. En het meest onge legen moment waren de vierentwintig uur die aan het diner voorafgingen. Een kleine dertig man zou zijn opwachting maken op een donderdagavond. Op woensdag omstreeks half vier in de middag be gon de gootsteen in de keuken verstopt te raken. Ontstopper gehaald bij drogist, hoeveelheid korrels in de afvoer gestrooid keurig volgens de aanwijzin gen. Kokend watererbij. Toen ik dat twee keer ge daan had, liep er geen druppel water meer weg. Loodgieter gebeld. Had ik natuurlijk een uur eerder moeten doen. Loodgieter kon pas de volgende dag 'op zijn vroegst na enenDrie vierentwintig uur ser vices gebeld, dag en nacht bereikbaar. Die waren in derdaad bereikbaar, dat moet gezegd. En ze zeiden allemaal dat er pas de volgende dag een mannetje kon komen 'op zijn vroegst na enen Vond uiteindelijk een loodgieter uit Halfweg, daar woon ik, die de volgende ochtend om negen uur zijn opwachting zou maken. Mijn vrouw kwam thuis met bergen boodschappen. Haar reactie op het on bruikbaar zijn van de gootsteen, nu ja ik had de si fon losgedraaid en een emmer onder de afvoer gezet, zal ik niet citeren. Volgende dag kwam de loodgie ter: „Nooit te veel korrels tegelijk in de afvoer, altijd met een beetje beginnen. En spoel vette troep niet weg met heet water want dat glijdt langs het vuil Doe de stop op de afvoer, vul de bak met heet water en trek dan de stop er uit. Dan wordt de hele pijp gevuld met heet water. Dat helpt wel". Ik geef het maar door. Daarna ging ik geld trekken om leveranciers te beta len die zich in de loop van de dag zouden melden. Pasje werd geweigerd. Andere automaat. Pasje werd weer geweigerd. Met kapotte pasje naar de bank in Hoofddorp. Bij ons in Halfweg is de bank opgehe ven en over de brug in Zwanenburg ook. Pasje bleek gedemagnetiseerd. Had in het tasje van mijn vrouw gezeten. En dat tasje sluit met een magneetknipje. „Komt vaak voor meneer Prinsen", zei een vriende lijke bankmeneer. Klotenpasjes. Op de terugweg hield mijn auto er mee op ergens langs de vaart richting Lijnden. Ik had mijn mobiel Hoewel MINISTER ZALM van financiën meestal wel raad weet met noodzakelij ke ingrepen in zorg, onderwijs of sociale zekerheid, krijgt hij maandag HULP VAN JONGEREN. Lezers van KidsWeek, een krant voor jongeren tussen elf en vijftien jaar, brengen de WD-bewindsman dan een rugzak vol met voorstellen om Nederland beter te maken. Onder de noemer Zorgen voor Nederland hebben ze die voorstellen onlangs onder leiding van oud-PvdA-parlementariër Rob van Gijzel op een rijtje gezet. Foto: AP niet bij me. Heb ik nooit trouwens. Klep omhoog, geleerd naar de motor gekeken, om de auto heen ge lopen, klep weer dicht. Na twintig minuten startte ik op goed geluk en waarachtig hij deed het weer. Gestopt bij een garage. Het ging om een onderdeel tje. Was helaas net even niet in huis. Werd ge haald. Mijn vrouw gebeld, geen gehoor. Na drie kwartier was de auto klaar. Ik naar huis. Thuis bonje omdat ik twee uur weg was geweest zonder te bellen: „of er hier niet genoeg te doen is". Tuin aangeveegd, balkon aangeveegd. Nog even dit ge haald bij de supermarkt en nog even dat bij de slager. Het uur U naderde. Flessen rode wijn opengetrokken. Vlak voor de eerste gast kwam, stootte ik een geopende fles om. Ik redde de helft maar 0,36 cl rode wijn zocht zich een weg over de vloer. Wel eens gezien? Gedweild. Nog eens gedweild. En nog drie keer. Dweil uitgewrongen. Handen gewassen. Bel ging. Open gedaan: Wat gezellig dat jul lie er zijn". In het omstreden babyluikje in de Antwerpse probleemwijk Borger- hout is in drie jaar tijd nog geen enkel kind achtergelaten. De baby- of vondelingenschuif, een initiatief van Moeders voor Moeders, werd in het najaar van 2000 geopend en leidde tot felle protesten van orga nisaties voor kinderrechten en het Antwerpse stadsbestuur. Ook in Nederland is de discussie opgelaaid over de mogelijke ope ning van een babyluik in Amster dam, bedoeld voor jonge, wanho pige moeders die geen raad weten met hun pasgeboren zoon of dochtertje maar de baby niet zo maar ergens willen 'dumpen'. Het idee is afkomstig van het Bureau Jeugdzorg. In Amsterdam werden in de eerste helft van dit jaar al vijf kinderen te vondeling gelegd. Een babyluikje zou volgens het Bu reau Jeugdzorg de overlevings kansen van de pasgeboren baby's vergroten. Staatssecretaris Clémence Ross van volksgezondheid voelt er ech ter niets voor. Volgens haar wekt een vondelingenschuif, zoals het luik in België wordt genoemd, de indruk dat het op die manier af stand doen van je kind toegestaan is. Het te vondeling leggen van een baby is echter strafbaar, ant woordde Ross onlangs op vragen van het CDA. „Natuurlijk is het strafbaar om je kind zomaar ergens te dumpen Maar volgens mij is het misdadi ger om een baby zomaar ergens op straat achter te laten dan in een babyluikje", reageert Catheri ne Beyer van de Antwerpse afde ling van Moeders voor Moeders. De baby- of vondelingenschuif in Antwerpen is gevestigd in een pand aan de Helmstraat in Bor- gerhout. Moeders voor Moeders De baby- of vondelingenschuif is omstreden. Foto: GPD dunakeszi - Hij heeft er tien jaar over gedaan, maar nu is hij zo'n beetje in het eindstadium. Gyula Forintos, die als hobby het zoeken naar onderwaterschatten heeft, bouwde deze 20 meter lange en 20 ton zware duikboot in zijn achtertuin. Er moeten nog wat flinke puntjes op de i worden gezet, maar Forintos verwacht in de komende lente de eerste proefvaart te kunnen maken. Als alles naar wens verloopt, wil hij met zijn duikboot naar de Noordpool. Foto: EPA/Peter Horvath Barbiepoppen zijn een belediging voor de islam. Dat vindt de Saudi- sche muttawa, de politie die toe ziet op de naleving van religieuze voorschriften. Die heeft Barbie op haar lijst van aanstootgevende voorwerpen gezet. De Barbiepop is al langer verbo den in Saudi-Arabië, maar is nog wel te vinden op de zwarte markt. „Joodse Barbies, met hun onthul lende kleding, en beschamende houdingen en accessoires zijn een symbool van het verval van het geperverteerde Westen. Laten we oppassen voor haar gevaren en voorzichtig zijn", aldus de mut tawa op haar website. Pos ters met die boodschap zullen worden ver spreid op scholen en op straat worden opgehangen. Andere dingen die op de lijst van de muttawa staan zijn geschenken voor Va- lentijns- Pascale Thewissen dag, parfumflessen in de vorm van het vrouwelijk lichaam, kle ding met logo's waarop een kruis voorkomt, en decoratieve kopieë van religieuze voorwerpen, omdj die beschadigd kunnen raken en zo de islam beledigen. De muttawa, die banden heeft met het kantoor van de premier, patrouilleert in de straten van Saudi-Arabië om te voorkomen dat mannen met vrouwen praten ziet erop toe dat vrouwen van toj tot teen bedekt zijn, maant men sen die te laat zijn voor een ge bedsdienst zich te haasten en bestraft eigenaren van win kels die openblijven tij dens gebedsuren. Vrou wen mogen in Saudi- Arabië alleen in ge- w zeischap van een mannelijk fami lielid de straa op en moge -* geen auto's besturen. AP doopte het doorgeefluik 'Moeder Mozes Mandje'. Wie haar kind er achterlaat, kan erop vertrouwen dat de baby de nodige zorg en medische behandeling krijgt en later ter adoptie wordt aange boden. Tegenstanders vinden het initi atief verwerpelijk. Volgens de Ver eniging Kind en Gezin in België biedt het babyluik moeders 'de mogelijk heid iets te doen waar ze hun hele leven spijt van zullen hebben'. Ook het Antwerpse stadsbestuur was en is nog steeds fel tegenstander van het babyluik je, dat volgens haar in de Middeleeuwen thuis hoort. „We mogen geen enkele rucht baarheid geven aan de baby- schuif', zegt Beyer. „Doen we dat wel, dan worden we gestraft; we riskeren dan een boete. En dat terwijl er wel degelijk behoefte is aan een babyluik. Zo werd on langs in Zelzate een in de steek gelaten baby teruggevonden in het riool. Als de moeder van het bestaan van de vondelingenschuif had geweten, had ze wellicht voor die veel betere oplossing geko zen." Volgens officiële cijfers zijn in Bel gië sinds de ingebruikneming van de babyschuif elf kinderen te von deling gelegd, hoewel Beyer vreest dat het er in werkelijkheid veel meer zijn. Beyer: „Ze werden op straat achtergelaten. Waarom? Waarschijnlijk omdat de moeders niet van het bestaan van de von delingenschuif afwisten". Groot voorbeeld voor Beyer is Duitsland waar volgens haar al zestig van dergelijke luiken bestaan en vol komen geaccepteerd zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2