KUNST CULTUUR Bij Sluijters maken kleren de vrouw niet Diep in he Aan Mariavespers hoeft niets te veranderen pstukken Bos centraal thema negende editie Leidsch Dagblad Pennetje 1 in winnaars vier musea Man in Black was een van de grootste countrysterren aller tijden zaterdag 13 september 2003 agse prijs voor ui van Vliet iaag - Cabaretier Paul van krijgt 29 september de urprijs van de stad Den 2002. De trofee is bedoeld hiensen of organisaties die 'ht »n „bijgedragen aan het -6: teren van het culturele 28:van Den Haag". De prijs at uit een sculptuur van ïigi Pompei en een geldbe- in avond nfonieorkest Je Ov Het Symfonieorkest vil nbollenstreek houdt dag 29 september een orkestavond in De Ma- of te Lisse. Deze avond is md voor mensen vanaf 25 ie een symfonisch mu- ïstrument bespelen. Het laarbij om viool, altviool, contrabas, dwarsfluit, kla- hobo, fagot, trompet, en slagwerk. De open re- ia e begint om 19.30 uur. e lelden kan via tel. 0252- iai 13. KINDERBOEKENWEEK 2003 1 T/M 11 OKTOBER iden Kalveren de maak - Op 3 oktober worden iwi de Gouden Kalveren uit- kt tijdens het Gala van de ■rlandse film. De kalveren en gemaakt in Balk in het jfvan bronsgieter Jos Stij- In totaal worden er dit 0-fechttien Gouden Kalveren I reikt, verdeeld over even 0- el categorieën. Jos Stijlaart h*l vanaf de eerste uitreiking [uren van beeldhouwer Mackaay, de ontwerper let Gouden Kalf. Hij trad D lee min of meer in de spo- gr an zijn vader Jan Stijlaart, D renlang de Edisons goot. Ie Disco in louwburg l - De 'Stille Disco', een 4" hit op zomerfestivals als eg trade en Lowlands, komt [sen naar Leiden. Het con- p s simpel: helemaal uit je '^a aan met een koptelefoon 'lis zonder dat iemand er an heeft. Het is de Leidse t ïwburg op het laatste mo- gelukt de Stille Disco naar ide Vest te halen, morgen is de Open Dag van 13.00 '.00 uur. De Stille Disco is itop (gratis) toegankelijk zijn permanent 50 kopte- ns beschikbaar waardoor uziek van de dj te beluiste- ïlt. leiden - De jaarlijkse schrijfwedstrijd van het Leidsch Dagblad is bedoeld voor kinderen van de basisschool in de leef tijd van acht tot en met twaalf jaar. Ook bij deze negende editie van het LD Pen netje is het thema ontleend aan de Kin derboekenweek. Onder het motto 'Diep in het bos, van Ko de Boswachter tot Roodkapje tot Robin Hood' staan verha len en sprookjes centraal die zich in het bos afspelen. De Kinderboekenweek wordt gehouden van woensdag 1 tot en met zaterdag 11 oktober. Het bos vormt dit jaar de rode draad. In de kinderliteratuur is altijd een belangrijke rol voor het bos weggelegd geweest. Geen sprookjesschrijver kan zonder. Het bos staat voor spanning, ge heimzinnigheid, avontuur en het onbe kende. Denk maar aan de boeken over Harry Potter. In het bos dwalen een hoorns en andere geheimzinnige we zens rond, maar het is ook het domein van zijn vijand Voldemort. Dat is geen vinding van Potter-schrijf- ster J.K. Rowling. Roodkapje ging ook al het bos in en ontmoette een wolf. Pau- lus was niet voor niets een boskabouter. Robin Hood hield zich met zijn man schappen ook schuil in de bossen. Kort om, het bos vormt altijd een perfect de cor voor een spannend avontuur. Het Leidsch Dagblad daagt alle kinderen in de regio uit om een eigen bosverhaal te verzinnen en op te schrijven. Vorm (gedicht of verhaal) en onderwerp zijn vrij, wel is er een beperking in de lengte, namelijk maximaal 300 woorden. Korter mag natuurlijk ook. Klassikaal kiezen voor een onderwerp is toegestaan. Het is ook aardig om de tekst te voorzien van een tekening. Die wordt door de jury buiten de beoorde ling gelaten, maar kan wel als illustratie dienen in de krant. De wedstrijd kent twee leeftijdsgroepen: van 8 en 9 jaar en van 10, 11 en 12 jaar. Een jury, bestaan de uit redacteuren van het Leidsch Dag blad, kiest de beste tien inzendingen uit; vijf in elke categorie. De verhalen van de winnaars worden gepubliceerd in de krant van zaterdag 25 oktober. Daarbij komt ook hun (pas)foto. Op woensdag middag 29 oktober is de prijsuitreiking in het gebouw van het Leidsch Dagblad. Naast het Leidsch Dagblad Pennetje ontvangen de winnaars een T-shirt met daarop hun verhaal of gedicht, een oor konde, een poster en een verrassing. Inzendingen moeten worden gericht aan: Schrijfwedstrijd Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder ver melding van naam, leeftijd, adres en school. Pasfoto bijsluiten. De verhalen dienen uiterlijk zaterdag 11 oktober bin nen te zijn. Theo de With Van Ko de BorwacMer +o+ Roodkapje en Rofcin Hood Kunstenaar bracht vooral als colorist heerlijke dingen teweeg door Dolf Welling Rotterdam - Het is duidelijk: kleren maakten de vrouw niet voor schilder Jan Sluijters (1881- 1957). Van de getoonde dames op de tentoon stelling in de Kunsthal Rotterdam hangen er meer dan vijftig van allerlei slag en poseren er veertien zonder - of nagenoeg zonder - textiel. Naar aanleiding van zijn eretentoonstelling van 1931 in Amsterdams Stedelijk Museum schreef een criticus over 'de sensuele naakt- schilderingen' en 'nog bedenkelijker half-nu- diteiten' en hij ontraadde de expositie 'voor menschen met een licht ontvlambaar ge moed'. Het Algemeen Handelsblad schreef over 'het geweldige vleesch in al zijn ver schroeiende glorie'. Een criticus van de roomse 'Maasbode' meende dat hij de ten toonstelling op morele gronden moest ontra den. Met dat laatste was tijdens de bezetting het SS-blad 'De Storm' het eens. Het noemde Sluijters' naakten 'provocerend afstotelijk'. Vandaag is zoiets voor alle leeftijden. Wijlen de Rotterdamse criticus Piet Begeer zei eens dat de naakten van Jan Sluijters anders waren dan die van de indertijd wél acceptabele Breitner of Isaac Israels. Hij meende aan het werk te zien dat Sluijters een brave burger man en huisvader was, die beduusd was van de eigen lef. En de familie van de schilder zegt: „Hij deed het niet met ze." Dat hij hygiënische overwegingen had blijkt uit een gesprek dat in de Nieuwe Rotterdam- sche Courant stond. Het gaat over een hoog blond bepruikt model. Haar portret, getiteld 'Casque d'or', is in de Kunsthal te zien. De schilder zei: „..zo'n vrouw komt bij je, - om je zinnen te prikkelen... Maar zij, de venerisch zieke misschien, heeft op mij zó'n dramati sche indruk gemaakt, dat ik haar toch juist wel niét aanlokkelijk heb moeten schilderen." Het ging hem uitsluitend om, wat hij ook aan een van zijn doeken als titel gaf'De vreugde van het schilderen'. In zijn jonge jaren en na zijn academietijd was Sluijters een schilder zoals hij zich blij kens een zelfportret uit 1924 (nu in het Stede lijk Museum in Amsterdam) nog graag be schouwde: fel, gedreven, onvervaard. Een Een medewerker van de Kunsthal brengt het schilderij 'Casque d'ori naar zijn plek. Foto: ANP/Robin Utrecht schilderdier zoals later Karei Appel. Hij zal de mentaliteit van de professoren aan de acade mie verfoeid hebben, maar hij volgde een ge degen opleiding bij onder anderen Allebé en hij produceerde braaf de bijbelse scène die hem een beurs van vier jaar lang tweeduizend gulden opleverde. Sluijters had dus iets van een opportunist, maar meer nog was hij een kunstenaar die ontvankelijk bleek voor wat hij in Parijs zag. Hij liet zich niet belemmeren, maar bestu deerde opgewonden de trant van schilders die hij baanbrekend vond. Dat kostte hem twee jaar beursgeld, maar het bracht hem veel publiciteit. Bovendien introduceerde hij samen met zijn collega's Leo Gestel en Con rad Kikkert in Nederland een nieuwe kijk op de schilderkunst. Hij was hier op de meesten van zijn collega's ver vooruit toen hij de klem- een zelfstandiger waarde gaf dan een het mo tief dienende. Niet zozeer de door Allebé ge liefde stofuitdrukking maar de verf-uitdruk- king. Genoemde kunstenaars stichtten de Moderne Kunstkring en organiseerden in het najaar van 1911 een grote internationale expositie waardoor men hier kon kennis maken met werken van Cézanne en enkele kubisten. Het werd toen ook duidelijk dat de schilderijen van Sluijters met hun ongewoon felle kiemen en soms een stippeltechniek een Franse in slag hadden. Tot hij zijn eigen trant vond verliep zijn ont wikkeling kameleontisch. Men herkent in de vroege schilderijen invloeden T'an enkele kun stenaars in Frankrijk zoals Toulouse Lautrec, Cézanne (baadsters) en Matisse. Het is talent vol werk, maar zou het naast iets van die meesters niet houden. Sluijters theoretiseerde niet over de kunst. Van nieuwe stromingen pikte hij iets op zon der ze consequent toe te passen. In de jaren twintig volgden de nadrukkelijke naakten die in die tijd geruchtmakend waren. Een liggen de naakte negerin uit omstreeks 1927 wekt de indruk dat hij met Van Dongen wedijverde. Toch is een groot doek uit ca. 1920 van een geheel in het zwart geklede voordrachtkun stenares imposanter. Wat hij ontwerpers van damesmode niet wilde toestaan: vrijheid in zake de lichaamsbouw, veroorloofde hij zich zelf wel, omwille van het effect. In de jaren dertig werd hij, als gevestigde kunstenaar en huisvader, de meester van de kleuters, moeders, interieurs en bloemen. De kinderkamer kon hij hoor- en ruikbaar ma ken. Het moederschap toonde hij voorname lijk als een kwestie van melkgift. Dat maakte hem voor critici minder interessant, maar bij het publiek zoveel temeer geliefd. Ook soms vrij donkere, smeuiige stillevens werden op prijs gesteld. Een belangrijk onderdeel van de expositie zijn werken op papier, waaronder tekeningen - net als de schilderijen wisselend van kwaliteit. Van 1915 tot 1919 maakte hij politieke pren ten voor De Nieuwe Amsterdammer. Enige maatschappelijke betrokkenheid kan men ook zien in schilderijen naar volkstypen die hij in de jaren tien in Staphorst tot motiel koos. Hij was daarenboven een zeer vrucht baar illustrator. Nu het begrip 'avant garde ouderwets is geworden, is ook de kritiek ont vankelijker voor de eigen, niet geringe pictu rale kwaliteiten van het werk. Vooral als colo rist heeft Sluijters heerlijke dingen teweeg ge bracht. "Vrouwen! Muze, model en minnares.' Jar Sluijters. Tot en met 30 november, Kunsthal Rotterdam; di. t/m za. 10.00-17.00 uur; zon 11.00-17.00 uur. IN ME MORI AM )v( erl anONHovEN/ANP - Onder de Glansrijk Gewonnen, Ne- id en België in de prijzen' vier musea in Nederland lgië topstukken van win- Het zijn prijzen uit verle en heden die voor grote ities aan sporters, zangers, rs en TV-sterren werden reikt. leelnemende musea zijn lederlands Goud-, Zilver- okkenmuseum in Schoon- 1, het Westfries Museum oom, het Zilvermuseum tshof in Antwerpen en het um Nederlandse Cavalerie ïersfoort. Elk museum ex port zijn eigen specialiteit ]V et gebied van kunst- en go Ltrprijzen, sportprijzen en es- inningen uit eigen streek. e-( en zijn de herinneringen rootse daden in de vader- e geschiedenis zoals de op de Zuiderzee voor de 1 van Hoom, waar door de nders een verguld zilveren ?-z op de Spanjaarden werd erd. De musea tonen ook legtijdse prijzen, zoals een a van de wereldbeker 'al, de zilveren schaal van steil? van Basten, een Oscar, rfg louden Kalf van Monique Ier Ven, de Gouden Harp erney Kaagman, de gou- Televiziening van Robert ian wik en de gouden en pla- 1 e plaat en de Idols Trofee imai. De laatste, afkomstig 1 ichoonhoven, opent op ie erdag 18 september in zijn plaats de tentoonstelling lil C '111 januari 2004 duurt. door Mascha Welling leiden - De Amerikaanse muzi kanten Erin Headley (55) en Steven Stubbs (52) werden in 1998 voor het eerst in Leiden uitgenodigd om met hun en semble Tragicomedia de Maria vespers van Monteverdi uit te voeren. Dat was ter gelegenheid van de restauratie van het ze- ventiende-eeuwse kerkorgel in de Leidse Pieterskerk. Sinds dat eerste optreden zijn ze ieder jaar temggekomen. Deze zon dag spelen ze de Mariavespers alweer voor de zesde keer in de Pieterskerk, maar volgens Headley en Stubbs wordt het nooit saai: het voelt elk jaar als of ze een beetje thuiskomen. De Mariavespers - oorspronke lijke titel: II Vespro della Beata Vergine - zijn gebeden die Clau- dio Monteverdi in 1610 op mu ziek zette. Volgens Headley en Stubbs heeft Monteverdi de perfecte muziek ervoor ge schreven. „De Mariavespers ko men samen als in een caleido scoop, maar de muziek en woorden zijn in perfecte har monie", zegt Headley. Volgens Stubbs kon Monteverdi als een van de beste ter wereld verha len vertellen met muziek. Daar door kan iemand de Maria vespers begrijpen zonder de woorden te verstaan. Stubbs: „De woorden zijn zin voor zin in muziek omgezet. Dus als het over de kracht van God gaat, is er zwaardere muziek en voel je waar het om gaat." Voor Headley blijven de Maria vespers een genot om te spelen, door de verrassende ritmes en de mix van twee muzikale pe riodes. „Het bestaat uit een te rugblik in de renaissance en een blik vooruit naar de barok. Monteverdi heeft van beide pe riodes het beste gebruikt." De Mariavespers vormen een inge wikkeld geheel. Maar volgens Stubbs, die muzikant én diri gent is, is het niet moeilijk om het stuk goed neer te zetten als er goede muzikanten zijn. „De groep die zondag speelt bestaat uit alleen maar experts op hun gebied en dat maakt het zo mooi." In de jaren dat Headley en Stu bbs de Mariavespers spelen in de Pieterskerk, is er weinig aan de uitvoering veranderd. Alleen muzikanten worden soms ver vangen. Dit jaar speelt Charles Daniels voor het eerst mee, tot grote vreugde van Stubbs. „Da niels is een van de beste teno ren van de wereld, wat natuur lijk ten goede komt aan de uit voering." Ook de kerk waar het stuk van Monteverdi wordt uit gevoerd, is volgens Stubbs per fect. „De akoestiek en het kerk orgel van de Pieterskerk maken het plaatje af." Dus is er geen Stephen Stu bbs (links) en Erin Headley (rechts) spelen zondag met hun ensemble Tragicomedia de Maria- enkele reden om iets aan de uitvoering te veranderen, zegt Headley: „Het stuk is voor ons een monument binnen de mu ziek, dat moet je bewaren." De Mariavespers begint zon dag om 14.30 uur in de Pie terskerk in Leiden. Vanaf 13.45 uur zijn er nog kaarten te koop aan de deur. Sinds zijn opkomst in de jaren vijftig was Johnny Cash, alias The Man in Black, een van de grootste countrysterren aller tij den. Hij verkocht meer dan 50 miljoen platen. Zijn simpele, rauwe muziek en zijn sonore stem kenmerkten zijn stijl. Hij heeft in totaal tien Grammy's gewonnen en heeft de eer zo wel tot de Country Music Hall of Fame en de Rock and Roll Hall of Fame te zijn toegelaten. Een privilege dat hij alleen deelt met Elvis Presley. Hij is ook nog eens de jongste artiest die ooit is toegelaten tot de Country Hall of Fame. 'The Man in Black' overleed gisteren in een ziekenhuis in Nashville in Tennessee. Hij was 71 jaar. Cash overleed, volgens zijn manager Lou Robin, aan complicaties van diabetes, waardoor zijn ademhaling uit viel. Hij was juist woensdag uit het ziekenhuis ontslagen waar hij twee weken was behandeld voor een maagaandoening. Cash kampte in de afgelopen jaren met een zenuwaandoe ning en longontsteking. Johnny Cash werd geboren in 1932 als zoon van een straatar me boer in Arkansas. Hij teken de in de jaren vijftig bij het be faamde Sun label van Sam Phil lips. In '56 scoorde Cash zijn eerste grote hit met het zelfge schreven 'I Walk The Line'. Na dit commerciële succes toert Cash bijna onafgebroken met zijn band door de Verenig de Staten. Terwijl zijn carrière steeds beter gaat, komt hij per soonlijk in moeilijkheden. Moe van het eindeloze optreden zoekt hij zijn toevlucht in drank en pepmiddelen. In de jaren zestig komt de om mekeer. The Man in Black ont dekt het woord van God. De bijbel en zijn huwelijk met zan- Johnny Cash 1932-2003 geres June Carter helpen hem er boven op. Ook commerciëel gaat het goed. Zijn doorbraak voor het grote publiek komt in 1969 met de wereldhit 'A Boy Named Sue'. Hij wint twee Grammy's voor zijn legendari sche album 'Johnny Cash Live at Folsom' (1968). Dat album is net als zijn volgende plaat 'Live at San Quentin' opgenomen in de gelijknamige Amerikaanse gevangenissen. Cash verkocht in die periode in de Verenigde Staten 250.000 platen per maand. Dat waren er zelfs meer dan The Beatles. Cash zingt over het harde leven in de gevangenis en de mannen die er zijn terechtgekomen, zo als in de klassieker 'Folsom Pri son Blues' ('I shot a man in Re no just to watch him die'). Tij dens de jaren zeventig blijft hij populair en krijgt zelfs een ei gen televisieshow. Cash sukkelt een aantal jaren met zijn ge zondheid. Eind 1988 ondergaat hij een openhartoperatie. Hij herstelt snel en begint aan een verrassende comeback. Ook verschijnt hij steeds vaker in westerns en tv-series. Cash sluit in '93 een platencon tract met Rick Rubin, een New Yorkse platenbaas en producer bekend van zijn werk met rap- bands en alternatieve rock bands. Vanaf zijn albums 'Ame rican Recordings' (1994) en 'Unchained' (1996) gaat hij steeds meer nummers van he dendaagse rockmuzikanten co veren, zoals van Beek, Tom Waits en Soundgarden. De countrylegende werd een ware hype onder de alternatieve popfans. In de herfst van 1997 maakt Cash bekend dat hij lijdt aan het Shy-Drager Syndroom, een progressieve ziekte di#het ze nuwstelsel aantast, vergelijk baar met de ziekte van Parkin son. Wegens zijn ziekte moest hij verscheidene concerten en de promotie van zijn autobio grafie 'Man in Black' afzeggen. De laatste jaren ging zijn ge zondheid er op achteruit. Eind 1998 wordt een longonsteking hem bijna fataal. Maar dat weerhoudt hem er niet van om platen te blijven maken. In 200( verschijnt 'Solitary Man' en twee jaar later levert hij 'The Man comes Around' af. Op de laatste plaat staan covers van Depeche Mode en U2. Omdat hij daarmee niet altijd country- pur sang maakt, wordt een van de bekendste countrystemmen niet meer gedraaid op country- zenders. In 2003 valt hem een grotere tegenslag ten deel. Zijn vrouw June, op wie hij op zijn laatste plaat nog een lofzang zingt, overlijdt door complica ties na een hartoperatie. Johnn) blijft alleen achter op 71-jarige leeftijd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29