'Ik vind het prima zo' Alkmania 1995 Z-waterpoloër Marco Kerkvliet is gestopt Toyota Arena zaterdag 13 september 2oo3 SPORT or Peter van der Hulst den - Marco Kerkvliet keert het ko- :nde seizoen niet meer terug bij terpolohoofdklasser LZ1886. De 31- ige Leidenaar vindt het mooi ge est en is gestopt. „Niet dat het de len is, maar het team en ik hebben 1 slecht seizoen achter de rug. le- reen zegt dan datje na zo'n jaar ei- nlijk niet kan stoppen. Ik heb er al- n niet veel zin meer in om opnieuw beginnen. De voorbereiding is so- iso balen met dat vele zwemmen, find het wel prima zo." Kerkvliet 1 ir zijn afscheid, LZ, hoogtepunt en 1 fusie met De Zijl/LGB. scheid [-coach Michiel van der Zeeuw de mij op met de vraag wat ik g doen. Ik zei dat ik het wel vol- ende vond. Rond de winterstop 1 ik al aangegeven dat ik aan stop- n dacht. In die periode heb ik er estal de balen van, rond de zomer lat geregeld anders geweest. Afge- 3 en jaar waren er best veel week- den met twee wedstrijden. Op ïdag ben ik graag thuis, terwijl we laatste vijf weekeinden een dub- programma hadden. Dat zit er >r komend seizoen weer aan te nen. Als we alleen op zaterdag len is dat 's avonds en dan heb je ;wat aan je dag, maar op zondag n 1 de wedstrijden op onchristelijke g stippen, vaak om drie uur. Die ;heb je alleen maar een beetje ge- d. Allemaal factoren waarom ik er e stop. Ik weet niet of ik moeite t mijn afscheid krijg. De competi- is nog niet begonnen. Hoe ik het ga vullen, weet ik nog niet. Ik beer wel eens te trimmen, maar r heb ik een hekel aan." 1886 f seizoenen geleden ben ik van Zijl/LGB overgestapt naar LZ. had met de komst van Jacob ker bij De Zijl te maken. Ik had 1 zin om met hem te worden snigd. Mijn ervaringen waren fantastisch. Ik heb ooit twee ak- Btjes met hem gehad, maar wil daar niet meer op ingaan. Ik riep ooit dat als hij zou komen ik weg zou gaan, dat moest ik waarmaken. Je moet ook geloofwaardig naar jezelf blijven. Ik speel polo omdat ik het leuk vind en wil dan geen gezeur hebben. Als personen niet met el kaar kunnen opschieten, is het beter om weg te gaan. Dan hoef jij je niet te ergeren en hij ook niet. Ik wist ook dat op dat moment Hans Parrel bij LZ zat, een aparte maar schitterende man. Hij heeft visie en humor, kan de groep enthousiast maken en, heel belangrijk, is ook rechtlijnig. Geen gelul, gewoon spelen. Ik kreeg wel wat reacties bij mijn vertrek. Mijn echte vrienden bij De Zijl vonden het prima, maar mensen die daar voor niets zeiden gingen opeens rea geren. Ik wilde gewoon lekker po loën en bij LZ zaten prima gasten die ook goed speelden. Na de vrijdag training nemen we altijd een biertje. LZ was en is een hecht team. Het is niet zo dat we bij elkaar de deur plat lopen, maar na de training is het al tijd gezellig. Lekker kletsen over van alles. Op die avond blijf ik komen. Ik moet toch ook aftrainen, anders word ik helemaal te zwaar. Ik ben al leen benieuwd of ik het tempo kan bijhouden." Kritisch „Ik ben altijd kritisch op mezelf ge weest. Dan is het ook makkelijker om kritiek te leveren op de ploeg. Je hebt altijd mensen die snel tevreden zijn. Als je zes keer mis schiet en drie keer je man laat gaan, is dat niet goed. Sommigen denken dat ze een berenwedstrijd spelen als ze scoren. Als je dan zegt dat het niet zo is, word je al snel als zeikerd bestem peld. Tijdens trainingen houd ik van onderlinge wedstrijdjes, niet twintig keer vijftig meter zwemmen. Dan daag ik de anderen uit, en als mijn team wint, laat ik ze dat ook weten. Wanneer ikzelf tevreden ben? Als ik meer goede dingen dan slechte din gen heb gedaan. En dan gaat het niet alleen om doelpunten maken. Ik kan erg genieten van een mooie pass of aanval." Hoogtepunt „De bekerfinale tegen AZC. We ver loren fors, maar het gaat juist om het Marco Kerkvliet: „Ik probeer wel eens te trimmen, maar daar heb ik een hekel aan" Foto: Mark Lamers hele traject daarnaar toe en wat er dan uiteindelijk uit voortvloeit: deel name aan de Europa Cup. Als ie mand bij mijn overstap van De Zijl naar LZ had gezegd dat ik in de Eu ropa Cup ga spelen, zou ik dat een leuke grap gevonden. Ik kon in Stutt gart echt genieten van Spartak Wol- gograd. Het waren bijna allemaal gasten van rond de 21 jaar, twee me ter groot en anderhalve meter breed. Zij speelden echt waterpolo. Natuur lijk baal je als je achter ze aan zwemt, maar toen ik naar de andere Europa-Cupwedstrijden van die ploeg keek, dacht ik: zo moet het spel worden gespeeld." Ontwikkeling waterpolo „In Nederland zie je dat een mid- achter alles mag en doet een mid- voor wat dan wordt hij teruggeflo ten. Dat klopt gewoon niet. De arbi trage is niet in het voordeel van de aanvallende partij. Voor Martijn Laurense en Frans Langerhorst is dat lastig. Ons spel is op de aanval afge stemd. Als aanvaller word je 35 se conden op je nek gezeten en probeer je je dan vrij te spelen, dan zien scheidsrechters wat. Internationaal is het anders. Dan zie je wel eens dat een midvoor de midachter op zijn kanis slaat en hij gewoon door mag gaan. Het lijkt wel of dat probleem alleen in onze competitie is." „In het internationale waterpolo zie je bijna alleen maar grote gasten, terwijl in het Nederlands team kleine spelers zitten. Dan is het ook logisch dat je niet zo veel klaar speelt. Om aansluiting te kunnen krijgen, moet de top worden geprofessionaliseerd, maar ik denk niet dat daar ruimte voor is. Iedereen,gaat hier toch meer voor zijn maatschappelijke carrière. Iedere keer komen er wel weer nieu we ideeën. Wanneer is AZC met pro fessionalisering begonnen? Twee, drie jaar geleden. Ze hadden nu al aansluiting met de internationale top moeten hebben. Die is er nog lang niet en ik denk niet dat het er van gaat komen. Er zijn wat jongens die bij Nice spelen, maar zo zou je er tien tot veertien moeten hebben." „Ik heb nooit de mogelijkheid gehad om naar het buitenland te gaan. Ik ben nooit zo goed geweest. Tijdens buitenlandse trainingskampen merkte ik wel dat je beter wordt als je tweemaal per dag traint. Vervol gens ga je weer terug naar drie keer per week en gaat het achteruit. Dat zag je vorig jaar aan HZ Zian. Zij wa ren, geloof ik, in Hongarije geweest en je zag dat ze in het begin van de competitie superscherp waren." Gangmaker „Ik weet hoe ik mensen kan prikke len, kan motiveren. Voor de een moet je poeslief zijn, voor de ander keihard. We hebben een paar keer een evaluatiegesprek gehad, waarbij je mensen een spiegel probeert voor te houden. Ik heb een paar keer met Martijn een opzetje voor zo'n verga dering gemaakt. Het is leuk om een stelling te poneren en iedereen daar op te laten schieten. Het zorgde soms voor verwarring, maar ook voor discussie. Vaak hoor je 'hoe gaat het - goed' en 'ga je nog door - ja'. Met zo'n stelling kun je wat die per op de materie ingaan." Fusie „We kunnen twee dingen doen in het Leidse waterpolo. Of hopen dat er elk jaar een derby is tussen De Zijl en LZ, of op termijn naar de Neder landse top. LZ heeft een relatief ou de selectie. Als een paar jongens stoppen hebben we een probleem. De Zijl heeft een jonge groep, maar het lukt niet om naar de top door te stoten. Ik denk dat beide clubs pri ma bij elkaar passen. De verschillen tussen de mensen bij De Zijl en LZ zijn niet zo groot en ik kan het we ten. Misschien zit er nog oud zeer van vroeger, maar dat moet dan de generatie voor mij zijn. Nu gaat het de ene keer met LZ goed en de vol gende keer weer met De Zijl. LZ draait op dit moment als een tiere lier met twee ploegen in de hoofd klasse en een succesvolle zwemafde- ling, maar De Zijl is een strategische alliantie met Vivax aangegaan. Wij moeten uitkijken dat we daar niet de dupe van worden. Misschien wor den de verenigingen over een paar jaar wel gedwongen om samen te werken. De tarieven van het bad gaan elk jaar met drie procent om hoog, waardoor waterpolo een dure sport wordt." Toekomst „Ik heb geen ambities om coach te worden. Dat kost veel te veel tijd. Misschien dat ik er wel eens over na zal denken als ze me vragen, maar je kunt beter speler zijn dan trainer. Als coach moet je toch de trainingen voorbereiden en heel veel zaken re gelen. Als speler trekje je zwem broek aan en ga je drie keer per week trainen." V.L.N.R. Bij zo'n naam vrees je het ergste. Een ultra modern, multifunctioneel stadion, voorzien van alle gemakken ten behoeve van het spon sorgespuis. Maar de naam is een grap, denk ik, hoop ik. Tsjechië-Nederland voltrok zich woensdag in het oude, vertrouwde stadion van Sparta Praag. Niks aan de hand. Clubsponsor Toyota heeft het intieme voetbaltempeltje mid den in Praag volkomen terecht in zijn waarde gelaten. Er is alleen wat achterstallig onderhoud verricht. De boel is knap in de verf gezet en hier en is een plank recht getimmerd. In de Toyota Arena geen skyboxen en businessunits of hoe die afwerkplekken voor netwerkende patje- peeërs ook allemaal mogen heten. Misschien wil Sparta Praag niets liever dan Manchester United of desnoods Chelsea zijn en is het met de plaatselijke Toyota-dealer Europees topclub- je aan het spelen. Maar toen ik van de week door de ouderwetse stadionpoort liep en op een muur de Toyota Arena zag gekalkt, schoot ik in de lach. Ik had sterk de indruk dat hier de draak werd gestoken met de grootheidswaanzin van de su permachten uit de Champions League. Het ultra kapitalisme op de hak genomen. Dinsdagmiddag stond ik, in af wachting van de training van het Nederlands elftal, aan de rand van het veld een beetje te mijmeren toen ik achter me opeens iemand 'goed hè' hoor de zeggen. Het was de bonds coach. Hij kwam naast me staan en het was duidelijk dat het stadion van Sparta Praag ook hem beviel. Advocaat wees op de hoge huizenblokken aan de overzijde van het veld die boven de tribunes uitkeken. Dick en ik vonden het mooi. Hij vond de Toyota Arena op een klassiek Engels of Schots stadion lijken, ik zei dat het me vooral aan het Bislet in Oslo deed denken. •Advocaat had zin in de wedstrijd. Dat was hem aan te zien. Het veld lag er prachtig bij. Vlak, groen en een beetje vochtig. Zo'n mat en dan het publiek er bovenop, zo had de voetballer Advocaat het vroeger het liefst. Ik vertelde de bondscoach dat het Nederlands elftal hier in zijn tijd een keer met 2-1 had gewonnen. In 1972, doelpunten van Cruijff en Neeskens. Ad vocaat kon het zich niet herinneren. Wel die wedstrijd van 23 jaar later, net als nu een EK- kwalificatieduel. Toen counterden de Tsjechen na de openingsgoal van Wim Jonk vlot naar 3-1. 'Die wedstrijd staat me nog vrij helder voor de geest', zei Dick, '3-1.' Dat het daar een dag later weer op uit liep, scheelde mij een dikke honderd euro. Zoals ge bruikelijk bij interlands en Europa Cup-wed strijden in den vreemde hadden wij, de uitge zonden Nederlandse journalisten, een pot ge maakt. Inzet, vijf euro. Ik had 2-1 en zeven gele kaarten voorspeld, dus die wereldgoal van Ba ros begroette ik met een welgemeend 'shit'. Dat Nederland in Praag op zijn bek ging, deed me veel minder. Zo'n Davids gunde ik het van har te, 3-1 voor Tsjechië. Zeker toen hij in de mixed zone, daar waar voetballers en journalisten elkaar na een wed strijd treffen, weer eens op groteske wijze zijn onbeschoftheid toonde. In nog geen tien tellen was hij van de kleedkamer in de spelersbus. Viel er schaamte bij hem te bespeuren, had hij wel licht tranen in de ogen? In de verste verte niet. Davids keek woedend, zoals altijd wanneer hij een meute journalisten op zijn weg treft. Met de armen half geheven, neemt hij dan een hou ding aan van: waag het niet om in mijn buurt te komen. Alsof hij langs melaatsen moet. Tsjechië-Nederland was volgens de commentaren een meesle pend gevecht, een hoogstaande wedstrijd zelfs. Ik vond er weinig aan. Laag tempo, slechte pas sing, een voorzichtig en nerveus Tsjechië en Nederland dat geen alles of niets durfde te spelen. Complimenten van de bonds coach voor Jaap Stam en kornui ten. Vanwege hun inzet De groeten Dick, anderhalve kans in een hele wedstrijd betekent te recht verliezen. Toch heb ik woensdagavond ge noten in Praag. Vooral voor de wedstrijd. Geweldige sfeer en het rook zo lekker naar vroeger, naar bier, warme worst, koffie en sigaretten tegelijk. Vrolijke vaders wandelden met opgewonden zonen aan de hand het stadion binnen. Op hun gemak, niet opgejaagd door gestresste Me'ers en blaffende politiehonden. In de knusse arena klonk het geroezemoes van een massa die iets spannends gaat beleven. Dat had ik lang niet meegemaakt, dat je in een stadion voor een voetbalwedstrijd gewoon met elkaar kan pra ten. In plaats van een oorverdovende teringher- rie kwam er beschaafde popmuziek uit de luid sprekers. Geen house, maar Beatles. Bij 'A hard day's night' moest ik aan de bondscoach den ken. Ik gunde hem een 2-1 overwinning, zoals in 1972, maar toen de pool voorbijkwam, vulde ik 2-1 in. Dat Baros er net als in 1995 3-1 van maakte, was lullig. Voor Dick én voor mij. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@damitae.hdc.nl tnd v.l.n.r: Kees van Rijn (trainer), John van der Veer (vlagger), Albert de Jeu, Chris Meerstadt, Erik-Jan Hogeboom, Dave van Battum, Joost Ouwerkerk, Arjan van Em- k, Marco Hogenboom, Loek Hendriks (keeper), Sjaak Hazebroek (voorzitteren Ed Kanbier (elftalbegeleider). Gehurkt v.l.n.r.: Wilma Hogenboom (verzorger), Coen ithof, Raymond Kroeze, Michel Opdam, Ron Hogenboom (aanvoerder), Charles Hogenboom, Rob Opdam, Martijn Mastenbroek en Hans Bouwmeester. Archief Raymond Kroeze. 1 perfecte mix. Het was een menge- /an drie lichtingen waarin de sfeer een stel gangmakers hoog werd ge- den. Dat heeft het groepsgevoel ver let. We namen in het eerste jaar in de le klasse met niets minder genoegen het kampioenschap. Prompt verlo- we de eerste wedstrijd. Uiteindelijk noveerden we via de nacompetitie, r het leerde ons wel om vooraf een htinder grote mond op te zetten, seizoen later gingen we wéér over le nacompetitie. Slim van ons, die wnpetities zijn goed voor de barom- fCees van Rijn was als trainer een le gangmaker en ook de begeleiding WUma en Ed was perfect. We heb- een hoop gelachen, dat is tóch het Alkmania was tot halverwege de jaren negentig een typisch afdelingscluppie. Het eer ste elftal zette vervolgens een onverwachte opmars in die het tot op twee strafschop pen van de tweede klasse bracht. Afgelopen zomer nam een groot deel van dit in Oude Wetering nu al legendarische elftal afscheid van de selectie. De 26-jarige Raymond Kroeze, lid van de pr-commissie van de club, is een van de twee nog overgebleven spe lers uit dat elftal. belangrijkste. Doordat het elftal zo goed draaide, kreeg een aantal clubs interesse voor bepaalde spelers. Iedereen had het zo naar zijn zin dat niemand daarop in ging. Rob Opdam en Loek Hendriks zijn later naar FC Lisse vertrokken. Dat nam niemand ze kwalijk want dat hadden ze al veel eerder kunnen doen." „Twee wedstrijden staan in het geheu gen gegrift. De eerste was een bekerwed strijd tegen ADO Den Haag 2 waar toen nog John de Jong en Edwin Grünholz speelden. In een mum van tijd stonden we met 4-0 achter, maar uiteindelijk werd het 7-5. De tweede belangrijke wedstrijd was zowel het hoogte- als het dieptepunt van dit elftal: het beslissings duel tegen SJC om promotie naar de tweede klasse, het was bloedheet en we verloren op het veld van Ter Leede na de penaltyreeks. In die periode lachten wij buurman DOSR natuurlijk uit. Alkmania was altijd in alles kleiner geweest, maar plotseling wonnen we van ze, en terecht. Inmiddels lachen zij weer en dat is hun goed recht. Zo gaat dat." „Alkmania speelt nu weer vierde klasse en afgelopen zomer namen dertien man afscheid van de selectie. Alleen Dave van Battum en ik zijn nog over. De prestaties van de afgelopen jaren liggen nog vers in het geheugen, maar over een jaar of tien kijken we vol trots terug want we waren toch het hoogst spelende elftal dat Alkmania ooit heeft gehad. Daar mag je best trots op zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23