LEIDEN REGIO Spreiding in Leiden: een eng onderwerp Lekker parkeren in een autoluw walhalla Riet Dekkers krijgt alsnog haar gelijk Bonaventura krijgt vriendenstichting Opnieuw celstraffen na carjack op snelweg R3 HDC972 zaterdag 13 september 2003 'Echte Leienaars willen soms ook bij elkaar wonen' or Erna Straatsma den - Neergesabeld werd de ;in jaren negentig, toen de rtij een discussie over sprei van buitenlanders in Leiden de beginnen. De bewoners- d van De Sleutels viel eenzelf- lotten deel. Inmiddels is het jerwerp in brede kring geen »oe meer en zint de SP op een uwe manier om het debat in den te openen. PvdA-wethou- Hans Buijing laat alvast we- daar geen behoefte aan te iben. SP nam de wens tot sprei- g van ichtonen/autochtonen, jon en/ouderen, rijk/oud' eind 2 in haar verkiezingspro- mma op. Toenmalig fractie- irzitter Cor Vergeer herin- t zich de ergernis daarover goed. „Janmaat, racisme, Sswerd erbij gehaald. Tij- is een verkiezingsdebat in Antonius Clubhuis stond de dige PvdA-wethouder Ron ebrand te joelen aan de it. Dat ging er vrij grof aan een PvdA-deelraadsvoorzit- in de Rotterdamse wijk rlois onlangs opriep tot een >re spreiding van kansarme chtonen, vindt Vergeer een de zaak. „Daar is een be- irlijk stuk moed voor nodig, it het onderwerp was tot lArkort taboe binnen de par- g;1 De oud-fractievoorzitter n ipt dat de discussie in Lei- ook weer oplaait en dat de- eer meer partijen zich wil- verdiepen in het onderwerp eiding'. „Gelukkig heb je niet die problematiek zoals otterdam, maar er zijn wel ji irten die vergelijkbaar zijn i dat is onwenselijk. Het be- ra lert de integratie van al- itonen niet. Uit onderzoek [aft dat veel allochtonen ook best te porren zijn voor 1 ïiding." Als voorbeelden van ie wegend zwarte buurten mt Vergeer de 'hoven' in n len-Noord en de 'hoven' ij de Boshuizerkade in 1 iwest. Ondanks de wens tot een sprei- dingsbeleid is het woord 'sprei ding' in het laatste verkiezings programma van de SP ge schrapt. Na jaren van kritiek besloot de partij tot een 'gema tigde formulering'. In 1998 is het woord 'spreiding' geschrapt en vervangen door 'sociale wo ningbouw in alle wijken'. In middels ziet de huidige fractie voorzitter van de SP Paul Day weer mogelijkheden tot een aanscherping: „We willen er ze ker wat in Leiden mee gaan doen, maar we zijn ons nog aan het beraden over wat." Speldenprikken Wethouder Hans Buijing (wo nen, zorg/welzijn en ouderen) schaart zich niet achter zijn partijgenoot in Rotterdam. De Leidse PvdA-bestuurder heeft geen behoefte aan een discus sie over het spreiden van 'kans armen'. „Ik zou daar niet voor zijn. En ik zie er in Leiden ook geen politiek draagvlak voor." De Leidse situatie is volgens Buijing ook niet van dien aard dat onorthodoxe maatregelen nodig zijn. „We hebben in Lei den wel grotestedenproblema- tiek, maar als het gaat om pro blemen tussen allochtonen en autochtonen zijn het spelden prikken als je het vergelijkt met de Rotterdamse situatie." De wethouder stelt dat verdere verzwarting van wijken tegen is te gaan door 'het tegenoverge stelde van spreiding': „We moeten in wijken als Leiden- Noord een variatie aan nieuw bouw zetten. Nu zie je op een bepaalde plaats een zekere ma te van eenzijdigheid in het wo ningaanbod." Conflicten tussen autochtone en allochtone buurtbewoners zijn volgens Buijing alleen op te lossen door toenadering tussen de partijen en niet door het uit elkaar halen van verschillende groepen. „Het klinkt allemaal wel heel idealistisch PvdA-achtig, maar daar zit 't 'm uiteindelijk alle maal in: onderlinge afspraken maken over bepaalde zaken." PvdA-raadülid Marije van den Berg laat in haar dagelijkse webcolumn weten dat ze 'ge voelsmatig' voor spreiding is: 'We hebben de afgelopen de cennia te veel met ons hoofd in de wolken gelopen en de pro blemen te vaak gebagatelli seerd.' Maar haar verstand zegt 'nee': 'Liever een gerichte onge lijke verdeling van middelen om problemen op te heffen dan verspreiding van mensen, om problemen via uitsmeren te versluieren.' Martine Glaser, directeur van woningbouwvereniging Ons Doel, vindt een discussie over spreidingsmogelijkheden in Leiden niet zinvol. „Ik vind niet dat wij in Leiden specifieke pro blemen hebben die zo n dis cussie rechtvaardigen." Glaser ziet daarnaast ook geen enkel heil in het quoteren van alloch tonen per wijk of straat. „Het is het paard achter de wagen spannen. Heel raar cosmetisch beleid. Zou het niet een veel be ter idee zijn om kansarmen meer kansen te geven? De wo ningcorporaties hebben in het verleden ook geprobeerd om asielzoekers over Nederland te spreiden en dat is ook niet ge lukt. Wat je dan ziet is dat die mensen vanuit Groningen of Drente toch weer terugstromen naar de Randstad." Het argument dat allochtonen zelf niet bij elkaar willen wo nen, verwerpt Glaser. „Sommi gen wel, sommigen niet. Dat heb je met echte Leienaars ook, die willen soms ook bij elkaar wonen. Het voordeel van ons woonruimteverdelingssysteem is dat mensen zelf mogen kie zen waar ze gaan wonen." De mogelijkheden om te sprei den via de bouw van 'gevarieer de wijken' worden volgens de directeur van Ons Doel over schat. Leiden heeft nauwelijks bouwmogelijkheden en zal dus eerst flink moeten slopen om ruimte vrij te maken voor nieuwbouw, betoogt Glaser. „En waar laat je in de tussentijd die mensen? Nee, dat woning aanbod pas je net zo makkelijk aan als dat je een olietanker bij stuurt." Gevaarlijk Net als Vergeer bewaart Jan Verhoogt geen goede herinne ringen aan zijn uitlatingen over de spreidingsbeleid. „Een ge vaarlijk onderwerp." In 1998 pleitte hij, als voorzitter van de bewonersraad van woning bouwvereniging De Sleutels (onlangs opgegaan in Zijl Vliet), voor een spreiding van allochtonen. „Het was vloeken in de kerk, de hele pers viel over me heen." Na een hoop com motie ging de discussie 'als een nachtkaars uit'. „Iedereen dis tantieerde zich van het onder werp, wat ik wel begrijp, want het is een eng ondenverp. Laat ze maar, dan ebt 't wel weg, op zijn Hollands 'gezegd." Verhoogt is inmiddels secretaris van de huurdersbelangenver eniging van De Sleutels en stromen weer vol met auto's", legt hij uit. „En sinds de meta len paaltjes zijn verwijderd, parkeren automobilisten ge woon midden op de stoep." Dat is op zich niet zo verwon derlijk, vindt Vroomans, want het trottoir ligt op gelijke hoog te en is alleen in kleur van de rest van de weg te onderschei den. Tijdens een wandelingetje met zijn beagle licht de koster de verkeersproblemen in de wijk Pancras-West verder toe. De eerste uitdaging op Vroomans' pad begint bij het verlaten van zijn woning. Zijn voordeur grenst namelijk direct aan de Middelweg. Sinds de Leidse paaltjes zijn weggehaald in zijn gedeelte van de straat, suizen automobilisten met meer dan dertig kilometer per uur vlak langs zijn woning. „Gelukkig heb ik nog twee betonnen paaltjes voor de deur staan an ders was Pancras (zo heet de beagle, red.) al lang plat gere den", merkt de koster bezorgd op. Met de fiets van zijn zoon liep het pasgeleden namelijk een stuk minder goed af. Bij Arnold Vroomans met Pancras. Foto: Taco van der Eb het verlaten van de poort met diens fiets reed een auto met grote vaart tegen het voorwiel aan. „Van het wiel was vervol gens niet veel meer over." De poort van het huis waar geen betonnen paaltje voor staat, blijft dus een gevaarlijk punt, verklaart Vroomans terwijl hij met de kwispelende beagle aan zijn zij de weg langs de Hoog landse kerk vervolgt De koster is overigens niet de enige in de straat die uit veilig heidsoverwegingen een beton nen paaltje voor de deur heeft staan. Ook bij zijn directe over buren pronkt een exemplaar. „Die hebben ze gekregen nadat vrachtwagens voor de tweede maal de aan hun muur beves tigde lantaarn hadden ge raakt." „Kijk", roept hij uit als hij de Nieuwstraat heeft be reikt. „Er staan weer auto's op de stoep. Het is nu nog redelijk rustig, maar straks staat het hier wel weer vol," Een goede inschatting, blijkt even later, als de volgende automobilist haar auto ook achteloos óp het trottoir plaatst. De foutparkeerders worden te weinig aangepakt, vindt Vroo mans: „Dat is met name oneer lijk omdat wij enkele jaren te rugvoor onze auto een vergum, ninghoudersplaats hebben moeten aanschaffen." Dat is dan ook precies waar de schoen wringt „Deze mensen kunnen parkeren zonder te be talen." Toch ziet de koster geen oplossing in het terugplaatsen van de oude paaltjes om het parkeren lastig of onmogelijk te maken: „Nee, die oude paaltjes zien er niet uit. Ze zijn lelijk, er groeit onkruid tegenaan en in de loop der jaren gaan ze scheef staan." Liever ziet hij dat de gemeente haar belofte van een stringent verkeersbe leid nakomt: „Meer en langer controleren, dat hebben we nodig. Als de stadswacht het niet kan doen, moet de politie tijdens dé surveillance er maar meer op gaan letten." In een reactie laat de gemeente weten dat er niet alleen op koopavond maar op alle avon den tot half tien wordt gecon troleerd. Uitbreiding van het aantal uren is niet aan de orde, maar de gemeente denkt dat dat ook niet nodig is. „Het heeft wat tijd nodig voordat de intensieve controles vruchten afwerpen." Floor Ligt Voet Leiderdorpse serresoap gaat verder door Saskia Stoelinga leiderdorp - De gemeente Lei derdorp heeft van de Haagse bestuursrechter Allewijn op dracht gekregen binnen drie weken de serre van Riet Dek kers te legaliseren. Dit betekent dat de gemeente haar alsnog een bouwvergunning moet ver strekken voor de aanbouw aan haar huis in de Van Poelgeest laan. De Leiderdorpse voelt zich be duveld, maar is opgelucht dat ze na een jarenlange juridische strijd in het gelijk is gesteld. „Het was pesten van de ge meente", zegt ze. „Ze zijn ove rigens nog niet van me af." Wethouder Molkenboer zegt dat de gemeente aan de uit spraak gehoor geeft. „Er komt een bouwvergunning. Ook zou den we graag een streep onder de zaak Dekkers zetten. Met de ze uitspraak is de zaak namelijk niet afgesloten. Wij kunnen ook doorgaan. Door een nieuwe wet kon de bestuursrechter dit be sluit nemen, maar dat laat on verlet dat wij in eerdere zaken in het gelijk zijn gesteld. Die uitspraken worden door deze uitspraak niet tenietgedaan. Wij hebben volgens mij niet fout gehandeld, maar dat is voer voor onze juristen." Sinds 1995 ligt Dekkers al met de gemeente in de clinch over de serre. De jaren daarvoor bond ze de strijd aan over een keukenuitbouw, die iets te groot zou zijn. Ook die zaak won ze uiteindelijk. De ge wraakte aanbouw zou 37 centi meter hoger zijn dan het be stemmingsplan toelaat. In 2002 gaf de Raad van State de ge meente gelijk. Leiderdorp mocht een dwangsom van 10.000 gulden innen of de serre afbreken. Dat gebeurde niet, omdat Dekkers opnieuw naar de rechter stapte, omdat zij ze ker wist dat er met haar bouw tekeningen was geknoeid. Alvorens bestuursrechter Alle wijn twee weken geleden Dek kers gelijk gaf, heeft hij zich la ten bijstaan door de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak (StAB) en is de bouwinspectie van het ministerie van vrom nog eens een aantal zaken na gegaan. In het rapport van StAB staat te lezen dat de serre, hoe wel niet fraai, geen nadelige in vloed heeft op de kwaliteit van de woonomgeving. Verder is de uitbouw, die aan de achterkant van de woning ligt, vanaf de openbare weg niet zichtbaar. Allemaal redenen voor de Haagse rechtbank om te stellen dat de gemeente geen steek houdende argumenten heeft om de gevraagde vrijstelling van het bestemmingsplan te weigeren. Toch leidt de nieuwe uitspraak weer tot heftige commotie tus sen de partijen. Dekkers is blij, maar voelt zich ook uitgebuit door de gemeente. De gemeen te is niet blij en voelt zich terug gefloten door een nieuwe be slissing van een rechter. Dek kers zet niet zomaar een streep onder het gebeurde. „Daarvoor hebben ze mijn leven te veel verwoest. Ik heb zoveel kosten gemaakt. Die wil ik via een ci viele procedure terughebben." Wethouder Molkenboer zegt dat dan de dwangsom weer aan de orde moet komen. Op de vraag of op een gelegaliseerde uitbouw nog een dwangsom kan worden gezet, zegt hij 'ja'. hoopt dat spreidingsbeleid als nog in Leiden op de politieke agenda komt. „Het is belangrijk dat je segregatie probeert tegen te gaan. Spreiding is discrimi natie, zeggen tegenstanders. En dan zeg ik: het is positieve dis criminatie." den haag/oegstgeest - Vier aU- todieven uit Utrecht hebben In hoger beroep jarenlange cel straffen gekregen. Voor een 'carjack' op de snelweg bij Oegstgeest veroordeelde de Haagse rechter de twee hoofd verdachten (broers van 28 en 36) tot vijf jaar gevangenis. De twee andere mannen (19 en 22 jaar) moeten drie jaar brom men. De laatste twee vroegen het hof om minder straf, maar dat re sulteerde slechts in een jaar ex tra straf voor de 19-jarige, zo bleek gisteren. Voor de ander bleef de straf gelijk. Op 1 april vorig jaar werd een argeloze automobilist op de af slag bij Oegstgeest opzettelijk aangereden door een bestel busje dat de twee jongste ver dachten hadden gestolen. Het slachtoffer werd onder dreiging van een pistool meegenomen in dat busje en kreeg een zak over zijn hoofd. De rovers na men zijn auto (een zwarte Peu geot GTI) mee. Na een korte rit lieten zij het slachtoffer achter bij de carpoolplaats nabij Ab- benes. Ze bonden hem vast aan een boom en pikten zijn porte monnee en telefoontje in. Het slachtoffer zou later verklaren dat hij bang was 'afgeschoten' te worden. Hij zou nog steeds last hebben van het gebeurde. Het politieonderzoek wees uit dat het gestolen busje van de twee jongste verdachten die he le avond gevolgd was door de BMW van de twee hoofdver dachten. De vier voerden bijna 400 mobiele telefoongesprek ken met elkaar. De jongste ver dachten zeggen dat zij tot hun actie waren gedwongen door de broers die zij van een Utrechtse sportschool kenden. De broers zeggen dat zij die avond achter de andere verdachten waren aangereden, maar om een an dere reden: niet voor een roof. Ook het hof ziet echter de twee broers - die beide nog maar net vrij waren van een lange cel straf wegens moord - als de ini tiatiefnemers van de overval. leiden - Het Bonaventuracolle- ge krijgt een vriendenclub. Een aantal oud-leerlingen, -docen ten en -directeuren heeft de Stichting vrienden van het nieuwe Bonaventuracollege op gericht. Zij gaan fondsen wer ven voor culturele activiteiten op de scholengemeenschap. Het Bonaventuracollege pro beert zich te onderscheiden met een groot aanbod aan kunst en cultuur. Daar besteedt het college van oudsher veel aandacht aan, legt directeur Veerbeek uit. „Andere scholen kiezen bijvoorbeeld voor sport, wij leggen de nadruk op kunst zinnige vorming." Probleem daarbij is dat het op scholen al tijd aan geld ontbreekt. „Als je keuzes moet maken gaat het geld van het ministerie toch vaak naar nieuwe lesmethodes en dergelijke." En daar komt de Stichting vrienden van het nieuwe Bona venturacollege om de hoek kij ken, vertelt voorzitter en oud docente Staats-Zwetsloot. Sa men met oud-directeuren Pleij en Tromm, en oud-leerlingen Reijnders, Hettinga en Matze, vormt de voormalige docente het bestuur van de stichting die onder oud-leerlingen en mede werkers fondsen gaat werven. „We hopen op eenmalige gif ten, vaste donateurs en lega ten." De eerste aanzet daartoe heeft plaats in de Waag. Daar staat van 24 tot en met 26 okto ber de geschiedenis van het Bo naventuracollege centraal in een tentoonstelling^^Ve willen duidelijk appelleren aan de trots van oud-leerlingen over hun school. De leerlingen die in hun tijd met Bona-sjaal en Ag- nes-das de school uitgedragen werden bij hun afscheid. Die willen we op deze manier weer betrekken bij hun oude school." Geld uit het 'vriendenfonds' kan ten goede komen aan to neelvoorstellingen, filmverto ningen, uitstapjes naar musea en aan activiteiten van de cul turele dag die jaarlijks op de vier vestigingen van het Bona wordt gehouden. Voor de gulle gevers wil de stichting een jaar lijkse bijeenkomst organiseren met een interessante spreker, die tevens dienst doet als reü nie. Ook krijgen zij een regel matige nieuwsbrief waarin de stichting haar uitgaven verant woordt en die de donateurs op de hoogte houdt van de ontwik kelingen binnen de school. Ge- interesseerden kunnen voor meer informatie binnenkort te recht op de website www.bona- venturacollege.nl. „Gelukkig heb je hier niet die problematiek zoals in Rotterdam, maar er zijn wel buurten die vergelijk baar zijn en dat is onwenselijk", zegt Cor Vergeer, oud-fractievoorzitter van de SP. Foto: Hielco Kuipers rd ,r Doi maar onveilig, zo luidt ~e t oordeel van koster Arnold n )omans over de verkeersver- :n deringen in het gebied rond- j i de Hooglandse kerk. Het „e tatsen van nieuwe sfeervolle |l itaams, het weghalen van ee hoogde trottoirs, de aanleg J, i een nieuw wegdek en het v( wijderen van donkerrode rjj altjes hebben een prachtig aatbeeld opgeleverd maar ja gen ook voor problemen, tomobilisten wanen zich in Nieuwstraat en op de Nieu- at Rijn nu in een autoluw wal- 11a en parkeren hun voertuig skras op het trottoir. Dit tot ite ergernis van wijkvereni- igsbesmurslid Vroomans, iedere avond weer bij het laten van zijn hond'over de itgeparkeerde wagens strui- n, t. C het trottoir lopen is er 's rnds na achten niet meer bij, ijn ervaring. „De parkeer- chters van de gemeente >n itroleren na die tijd niet er. Behalve op koopavond, gj gaan ze door tot half tien. j nerkt het gelijk als ze weg aa i: de straten rondom de kerk De Blauwe Steen, die al 700 jaar m de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15