mm REGIO 'Burenruzie kostte ons bijna alles' Een wraaklustige schoonmoeder en een autodakwandelac Uit het Nieuws Het is toeval dat de tulp adellijke voorouders heeft' tJiTZl/NDi LA/AARS GERECHT zaterdag 13 SEPTEMBER 2O0J NAVRAAG Prins Willem-Alexander krijgt zijn eigen tulp. Vrijdag 26 september plant de kroonprins de eerste bloem die zijn naam draagt in de Keu kenhof in Lisse. De Breezandse kweker JAN LICTHART is de ontwerper van de Prins Willem-Alexandertulp. Als tulpenveredelaar heeft hij al vele beroemdheden op zijn naam staan. Bent 11 uitgenodigd om een Willem-Alexandertulp te maken? „Nou, het bloembollencomité zoekt meer een tulp die past bij de naam Willem-Alexander. Er is maar een beperkt aantal tulpenver edelaars in Nederland, dus dan kom je al snel bij dezelfden terecht."' Dus de tulp is er eerst en een passende beroemdheid wordt daar aan vastgeplakt? „Ja. Vergeet niet dat het minimaal vijftien jaar duurt voor je een nieuw e tulp hebt. Kruisen, kweken, etc. Ik heb nu net weer nieuwe zaailingen die over een jaar of vijftien nieuwe tulpen moeten opleve ren. Ja. die zouden de naam kun nen krijgen van de zoon of doch ter van Willem-Alexander en Méxima." Komt de Willem-Alexander uit een adellijke tulpenfamilie? „Toevallig wel Aan moederszijde is zijn voorouder de vroege tulp Prins van Oostenrijk en aan va derszijde de enkel vroege tulp Dil lenburg. Dillenburg is een kasteel van de familie Nassau." Staat het u vrij de Willem-Alexandertulp te kruisen met de Zange res Zonder Naam-tulp, of moet deze bloem van adel blijven „Je kunt de Willem-Alexandertulp rustig met van alles kniisen. Als er een Zangeres Zonder Naamtulp was zou ik 'm daarmee kunnen kruisen. Het is echt puur toevallig dat de nieuwe tulp adellijke voor ouders heeft." De PWA-tulp is een triumftulp, wat is dat precies? „Tja, hoe leg ik dat nou uit. Dat zijn eh..., de tulpen die in de winkel als bosje bloemen worden verkocht." Heeft u veel andere beroemdheden op uw naam staan? „Heel veel. André Rieu, Ronald McDonald, Dana Winner - dat is een hele goede Belgische zangeres. Effe denken hoor, 't zijn er zoveel ge weest, ik kan er verder niet zo opkomen." Welke andere Oranjes hebben een eigen tulp? „De Maxima-tulp was er al in 1918, al heeft die niets met de prinses te maken. Maar je mag een naam maar één keer gebruiken, dus de prinses krijgt geen eigen tulp. Beatrix kreeg er één in 1950 of zo en Prins Claus een jaar of vier geleden. Prinses Irene heeft de bekend ste tulp, daarvan heb je onderhand een hectare of 200 staan. Dat is ook een opvallende bloem: een oranje tulp met een paars vlamme tje. En dan heb je nog de House of Oranges en de Oranje Nassau. De overeenkomst tussen die soorten is dat ze allemaal een beetje oranje zijn." tekst: Erna Straatsma archieffoto: Dick Hogewoning Voorhouter Kortekaas kijkt terug op geruchtmakende vete UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 13 september VALKENBURG - Organist Schoneveld heeft net zo lang lopen passen en meten tot hij het voor elkaar had. De Valkenburger was 'verliefd' op het nonderd jaar oude Engelse instrument. Daarom liep hij het vuur uit z'n sloffen om de gezaghebbende mensen alsnog tot andere gedach ten te brengen. De orgelcommissie (zes man sterk) van de gerefor meerde gemeente heeft lang gezocht naar een geschikt instrument voor het kerkgebouw. Tot ze bij een Fries belandde die Engelse orgels kocht uit kerken die waren afgebroken. Dertienduizend gulden moes ten ze er voor neertellen. Voor het opknappen trokken ze nog eens tien duizend gulden uit. ,,Als je een nieuw orgel koopt ben je zeker tachtig duizend gulden kwijt", weet Schoneveld te vertellen. ,,Dus dit is ei genlijk een koopje". Ze besloten het instrument van top tot teen te re viseren. Begin dit jaar gingen ze aan de slag in een schuurtje naast het pontje. Orgelbouwer Strubbe uit Vinkeveen diende hen van advies. Toen ze het hart van het orgel onder handen gingen nemen, hebben ze hun werkterrein verlegd naar het domein van de orgelbouwer. De kast en pijpen staan nog in Valkenburg. „Ja", zegt de tweede organist Glas bergen, „daar moet ook heel wat aan worden gedaan. D'r zit zeker honderd jaar stof op". In december zal het orgel te bewonderen zijn. ANNO 1978, woensdag 13 september VALKENBURG - De aanvoer van paarden op de paardenmarkt viel vanmorgen wat tegen. Slechts zesenzestig dieren stonden 'uitge stald', wachtend op een nieuwe baas. Er werd wel handel gedreven, maar tevredenheid was niet bij iedere verkoper van het gezicht te le zen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HOC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HOC Uitgeverij Zuid BV, 2003 0e publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HOC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ,T 'E SS Ipbihseweghoh 11ns.qoK.cn1 door Sjaak Smakman voorhout - Zestig jaar ge trouwd, waren ze afgelopen ja nuari. Maar een speciale mis kwam er niet. Want de ruzie met buurman Verdegaal kostte het Voorhoutse echtpaar Kor tekaas bijna alles, zegt de 86- jarige Dorus Kortekaas: „Mijn geld, mijn gezin en mijn ge zondheid." Het dieptepunt was vorig jaar hoewel hij in zijn leven nog nooit met de politie te maken had gehad, stond Kortekaas vorig jaar voor de rechter. De eis: hij moest de spandoeken en borden weghalen waarin onder anderen zijn buurman, de pastoor, de burgemeester en anderen werden beschul digd van onmenselijk gedrag tegen hem en zijn inmiddels op sterven liggende 83-jarige vrouw. Eerder had de rechter nog ge probeerd om de zaak te sus sen. In drie gesprekken met bemiddelaars zouden hij en zijn buurman moeten probe ren tot een vergelijk te komen in de burenruzie. Maar ver geefs. Volgens Kortekaas om dat Verdegaal geen duim breed wenste toe te geven. En dus kwam de uitspraak: Kor tekaas moest al zijn spandoe ken weghalen. De poort aan het begin van de Engelselaan biedt inmiddels dan ook een andere aanblik, die van een doorgang zoals er zo veel zijn. Een paar A4'tjes herinneren nog aan de vete, evenals een paar zelf gemaakte lieveheers beestjes aan de gevel. Iemand van de stich ting Tegen Zinloos Ge weld is wel langs geko men, maar ze ging niet in op de vraag van Kor- tèkaas of hij niet een paar van die beestjes voor aan de Twintig jaar getreiter aan de Engelselaan r Voortvwi&e boUcnkwtker skef* buurmên voor rtchiei om Idatgmuur' Uit Leidsch Dagblad: 19 september 2002 muur kon krijgen, als protest tegen het 'zinloze geweld' van buurman Verdegaal. De ruzie begon volgens Korte kaas toen Verdegaal zijn wo ning wilde kopen om er een huis voor zijn zoon neer te zetten. Toen hij weigerde, be gonnen de pesterijen. Zijn vuilnisbak werd een paar keer omver gereden, Verdegaal parkeerde zijn auto voor de deur van Kortekaas" garage en tot twee keer toe drongen Ver degaal en zijn mannen zijn huis binnen. Eén keer sloegen ze het voorportaaltje aan dig gelen terwijl zijn vrouw doodsbang binnen zat. Maar niemand wilde naar hem luisteren. Nog steeds niet. Hij laat brieven zien van de pastores van Sassenheim en Noordwijk, die hij ook al vergeefs benaderde. Ze schrij ven dat deze zaak hun com petentie te boven gaat. „Het is allemaal één kloen", consta teert hij een paar keer. Zijn huisarts behoort daar ook toe. „Ik was een paar weken gele den bij hem, en toen vroeg zijn assistente naar mijn vrouw. Ik vertelde wat er alle maal aan de hand was en over de spanningen met Verdegaal. De andere dag belt de dokter en zegt dat ik over die zaak mijn mond moet houden en anders maar een andere arts moet zoeken. We leven hier toch niet in Rusland?" Hij gaat voor niemand opzij, zegt hij. Hij heeft nog nooit in zijn leven zijn mond gehou den als iets hem niet zinde. En ook in de tijd waarin in de Bollenstreek bazen nog bazen waren en knechten nog knechten, heeft hij nooit zon der werk gezeten. Hij werd nergens ontslagen, hij was de gene die vertrok. Hij vertelt over een Voorhou ter bij wie hij in de Tweede Wereldoorlog in dienst was. Toen die zijn personeel on derbetaalde, was hij de enige die er zijn mond over open deed, hoewel iedereen erover morde. „We kwamen nieuw jaar wensen met een man of tien bij de baas en zijn vrouw. Op een gegeven moment kwam er een borrel op tafel en gaf hij ons allemaal een tientje. Allemaal zeiden ze: dankjewel baas. Maar ik zei: dat is mooi, maar waar is nou ons achterstallige loon? We konden allemaal gelijk ver trekken." Een paar dagen later kreeg hij een oproep om naar de Ar- beitsinsatz in Leiden te ko men. Daar bleek dat zijn baas hem had aangemeld als vrij williger voor Duitsland. „Ik heb daar de hele dag vastge zeten. Uiteindelijk kon ik om vijf uur naar huis om mijn spullen op te halen. De vol gende morgen moest ik terug komen. Ik ging toen natuurlijk meteen naar mijn baas. Zijn vrouw kwam aan de deur: hij was er niet. Ik zei: ga hem halen. Het echtpaar Kortekaas. Foto: Henk Bouwman weer: hij is er niet. Nou, hij zat mooi aan de keukentafel en durfde niet te komen. Ik heb hem gezegd: als ik naar Duits land moet. zit jij dezelfde dag in Scheveningen, want ik ver tel ze gelijk over jouw gehei me voorraden en je radio. Ik heb nooit meer wat gehoord uit Leiden. Dat zal hem wel aardig wat hebben gekost." Hij gaat voor niemand op zij. Ook niet voor zijn tien kinderen en hun partners. Hij ziet ze zelden of nooit meer. Ze komen ge woon niet. Waarom? Dat weet hij eigenlijk niet, zegt hij. „Eén zoon wilde dat ik in zijn huis ging, zo- Het huis van de familie Kortekaas, anno 2002. De borden met leuzen tegen de buurman zijn inmiddels verwijderd. Archieffoto: Dick Hogewoning dat hij in dit huis kon woni En een ander wilde mijn gi ge hebben, zodat zijn zoor aan auto's kon gaan sleute En dan wij hier zeker elke avond in de herrie ritten? ja, op zo n manier krijgen deren een hekel aan je. En ze hier dan kwamen, dan groette Verdegaal ze heel j< aal: Hé Wim, Hé Leo. Dat i een goede voedingsbodem natuurlijk. En zo neemt de een dan de ander mee. Ma weet je, we leven nu eenm in een tijd van rottigheid. 1 daar doet iedereen aan me Echt iedereen." „En misschien is het eigen maar goed ook. Wij waren thuis met zeven jongens. I als iemand wat met mijn v der had gehad, dan w ren wij daar wel e\ op af gegaan. M ja, dat zou mijn jongens nu allee maar narigheid leveren." Hij heeft hoger I roep ingesteld ti gen zijn veroorc üng. Maar hij h( nog altijd dat er toch nog een ve zoening komt ti sen hem en zijn buurman. Zijn vrouw is opgegi !j en ligt inmiddel het grootste dei van de dag op b „Het is avond v( ons, als u begrij wat ik bedoel, k toch hoop ik da voor ons nog éi keer de zon scl Mijn deur staat tijd open." Of het nu zo slim is om als rechtenstudent al zo hard aan je strafblad te werken, valt te betwijfelen. Toch heeft het een 20-jarige Leidenaar er niet van weerhouden om voor de tweede maal in laveloze toestand over andermans au to's heen te lopen. De liefde voor deze eigenaardige tak van sport is diepgeworteld bij de jongeman en valt moeilijk af te leren. Na meerdere bier tjes genuttigd te hebben, gaan de remmen los en kan hij zich op straat niet meer bedwin gen. In beschonken staat voelt hij zich telkens als een mag neet tot kleine gezinswagens aangetrokken en bij het zien van enkele glimmende exem plaren laait deze passie weer in alle hevigheid op. Pas na dat hij het dak en de motor kap van de auto bewandeld heeft, kan de Leidenaar weer langzaamaan tot zichzelf ko men. De jongeman kan voor de rechtbank zijn 'autowandel- woede' niet goed plaatsen. „Ik weet tot de dag van vandaag niet wat me toen weer heeft bezield", vertelt hij. „Ik kan mezelf wel voor mijn kop slaan. Het was verschrikkelijk stom en nergens voor nodig." Het beschadigen van auto's is een dure grap. Daar is de stu dent inmiddels wel achter. Hij is maanden na het voorval nog altijd bezig 1100 euro af te betalen aan de eigenares van zijn laatste 'slachtoffer'. „Het mag niet weer gebeu ren", verklaart hij resoluut. Maar de alcohol volledig laten staan, ziet de rechtenstudent niet als oplossing. Hij pakt het probleem liever anders aan. „Als ik de volgende keer weer zo bezopen ben, blijf ik uit de buurt van een auto." De rechter twijfelt of die maatregel afdoende zal zijn. Een flinke stok achter de deur lijkt haar op rijn plaats. De student krijgt daarom een boete opgelegd van vierhon derd euro, waarvan driehon derd voorwaardelijk. Dat het strafrecht voor de rechtenstu dent nog vele geheimen kent, blijkt even later als hij infor meert wat voorwaardelijk nu toch betekent. „Als u het niet het liever kort: „Dat kan u straks lekker allemaal zelf in uw studieboeken opzoeken." Ietwat beledigd druipt de stu dent af. Ex-schoondochter Briesend komt een oudere vrouw de rechtzaal in. Ze weet best dat ze de auto van haar ex-schoondochter niet had mogen bewerken met een stuk hout, maar het 'wijf zo als ze de ex van haar zoon noemt, vroeg er gewoon om. In een haast onverstaanbaar Surinaams accent vervolgt ze voor de rechter haar litanie van verwijten. „Ze vraagt de hele tijd om dingen, eerst dit dan dat. Ik kan er gewoon niet meer tegen." Vervolgens draait de vrouw, die wegens vernieling terechtstaat, zich om om tegen haar schoon dochter in de zaal te kunnen gillen: „Jij krijgt nooit meer iets van mij. Ik zeg gewoon te gen jou: ROT OP!" Wanneer de rechter schoon genoeg heeft van het gescheld en de verdachte waarschuwt het beleefd te houden, kal meert de vrouw. Maar de be trekkelijke rust is slechts van korte duur. De Leidse is een voudigweg niet in staat de ge beurtenissen na te vertellen zonder oververhit te raken. „Ik was die dag boos", ver klaart ze. „Omdat ze de kle ding van mijn zoon gewoon op straat had gegooid. En dat doe je niet, mijn zoon is geen hond!" Terwijl ze haar stem verheft, merkt de vrouw in eens op: „Ik ben eigenlijk nog steeds heel boos." Tijd om in te grijpen, conclu deert de rechter: „Ik snap dat u boos bent, maar dan toch mag u niet met een stok op de auto van uw schoondochter gaan slaan." De vrouw rea geert verongelijkt: „Als je kwaad bent, weet je niet wat je wel en niet mag doen. Trouwens, ze is mijn schoon dochter niet. Ze is niets meer van mij." Het zou toch een mooie boel worden als iedereen er maar op los ging slaan als hij of zij geïrriteerd is, houdt de rech ter haar voor. „Mijn actie was ook niet goed", geeft de vrouw uiteindelijk met en tegenzin toe. Maar schade rugbetalen? Zover wil ze a luut niet gaan: „Ik betaal niets, laat ze die auto maa naar de schroot brengen.' Voor haar gevoel behoort auto - die pas is overgescl ven op naam van haar ex- schoondochter - nog toe 8 haar zoon. De rechter is echter van 11 ning dat de vrouw de scha van bijna vierhonderd eui moet terugbetalen. Daara krijgt de wraaklustige schi moeder een voorwaardeli boete van tweehonderd 0 opgelegd. Wie denkt dat de vrouw n de buurt van haar ex-scho dochter zal blijven, heeft I mis. Nog voor de Leidse d rechtszaal uitloopt, schre ze haar voormalige famili dreigend toe: „Ik ga je uit schelden. Je hebt mijn zo< rijbewijs en paspoort nog die wil ik nu hebben. Den maar niet dat ik bang ben Floor Ligtvoet nogmaals doet, voelt u niets van het voorwaardelijke deel, die driehonderd euro boete", legt de rechter uit. „Oh, juist ja", antwoordt hij, maar hele maal gerustgesteld is hij nog niet. „Heb ik nu een straf blad?", wil hij weten. „Dat kan ik namelijk in mijn studie niet zo goed gebruiken." De officier knikt, maar wijst hem erop dat hij over een paar jaar het feit van zijn strafblad kan laten schrappen. Over de ma nier waarop houdt de officier

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14